Italië. Turkije. BINNENLAND. heden plaats hebben, om te meer tijd aan de oefeningen te kunnen besteden. Prins Ludwg van Beieren heeft, volgens de Augsburger Abendztg, van den Keizer een uitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van de manoeuvres, en die aangenomen. Italië blijft een plaats innemen op den voorgrond der algemeene belangstelling. De minister van oorlog generaal Ricotti, heeft gemeend dat hij persoonlijk moest toestemmen in een eventueele oplossing der moeielijk'neden in verband met zijn legerplan; hij was wel geneigd tot. de verdaging der voorstellen als de kamer daartoe het initiatief nam, doch de premier meende, dat er in den minister raad over beslist moest worden. Naar aan leiding van dit incident (Di Rudini sprak er Zaterdagmorgen ook met den koning over) heeft Ricotti zijn ontslag genomen en nu wordt Pelloux genoemd als zijn opvolger. Ondertusschen blijft Italie's verhouding tot Puitschland en Oostenrijk het onderwerp van veel gepraat en geschrijf. In de kamerzitting Zaterdag, was 't Imbriani, die aan Di Rudini, den premier, vroeg hoe 't toch eigenlijk stond ten aanzien met het dementi van des premiers eigen woorden over eventueel aan te brengen verbeteringen in het tractaat. Di Rudini zeide, dat het dementi van hem persoonlijk afkomstig was, waarop Imbriani de meening uitte, dat 't tot een dergelijke loochening niet zou zijn ge komen als de Duitsche pers niet zoo nadruk kelijk was geweest in haar eischen. De premier erkende, dat elke wijziging in de triple-alliantie onmogelijk was, tenzij ze voortkwam uit ge meen overleg en hij antwoordde niet op Imbriar.i's vraag of de alliantie werkelijk verlengd is tot 1903. De mailtrein tusschen Benevento en San Bartolomeo is Vrijdag avond, op dertig mijlen afstands van Napels, bij het plaatsje Cansone Coccadoor roovers aangevallen. De conducteur werd gedwongen den sleutel van den postwagen at te geven, en al de passagiers om van hun eigendommen afstand te doen. De aangeieeker.de brieven en pakjes zijn door de roovers meegenomen. Denzelfden avond waren bewoners van het stadje op den openbaren weg aangevallen en beroofd. Troepen carabinieri doorzoeken de streek om de roovers te vinden. Het Turksche gezantschap te Parijs deelt in een nota aan de Agence Havas mede, dat nomadenstammen van Chekat in Perzie de grens zijn overgetrokken en een inval gedaan hebben in de Cazas van Gue- vard, Élbard en Mahmoud, alles op hun weg plunderend en vermoordend. Een groot aantal Armenische onruststokers hebben zich bij de mannen uit Chekat aangesloten. In de om streken van Wan zijn maatregelen genomen om de rust te handhaven. WAALWIJK, 8 Juli 1896. Benoeming. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Rozendaal, de heer A. Froklage, op een jaarwedde van f 625. Candidaat-sccretaris. Op het onlangs gehouden examen voor Wat kon mevrouw Fauvel daar tegen zeggen? Had zij volgens Clemerans wil niet gezegd dat Raoul zeer rijk was? Waarom was zij gedwongen de waarheid te verbergen Nu bemerkte zij eerst, in welke val zij geloopen was, en er niet meer uit kon. De woorden van den bankier waren overigens aan geen doove gezegd. Tegen het einde der week zocht Raoul zijn oom op en leende 10.000 francs van hem. Toen mevrouw Fauvel die brutaliteit vernam, sloeg zij wanhopig de handen in elkaar. Mijn God, wat doet hij met zooveel geld riep zij uit. Sinds eenigen tijd kwam Clameran weinig bij den bankier. Mevrouw Fauvel besloot hem om een onderhoud te verzoeken. Zij hoopte, dat die energieke man, die zijn plicht als opvoeder zoo hoog opvatte, er in zou slagen, Raouls verkwistingen te stuiten. Toen hij vernam, wat er voorviel scheen hij nog ongeruster dan mevrouw Fauvel te zijn. Er liad een hevige scene tusschen hem en Raoul plaats. Maar de argwaan van mevrouw Fauvel was opgewekt en het scheen haar hoe het mogelijk was, begreep zij zelf niet of die twee mannen onder hun hevigen toorn en bittere woorden en bedreigingen door, tegen elkaar lachten. Zij durfde niets zeggen, maar deze twijfel, die in haar geest drong, als een druppel van een snelwerkend vergif in de ingewanden, voegde nieuwe smart bi.i bijna Diet te verdragen pijnen. Op Raoul kon zij niet boos zijn, den markies al leen beschuldigde zij, de zwakheid en onerva renheid van zijn neef te misbruiken. Zij moest zichzelf bekennen, dat zij op alles bedacht moest zijn, nu zij van de geheimhouding van zulk een man afhing. Tevergeefs vroeg zij zich af, wat zijn doel was. Hij zelf verklaarde haar dit echter spoedig. Nadat Clameran eens bitterder dan ooit over ltaoul geklaagd had, nadat hij mevrouw Fauvel getoond had, aan den rand van welken afgrond zij zich bevond, verklaarde de markies, dat hij slechts een middel wist, een Ireurigen afloop te voorkomen, Dat middel was, dat hij Clameran, Madeleine zou trouwen. Reeds lang was mevrouw Fauvel op allerlei candidaat gemeentesecretaris, zijn geslaagd de heeren V. J. Gerris, ambtenaar ter pro vinciale Griffie van N.B. en A van Liempt, werkzaam ter gemeentesecretarie, beiden al hier woonachtig. Buurtspoorwegen. Wij lezen in de N. R. Gt. Een belangrijk net van buurtspoorwegen wordt op dit oogenblik geprojecteerd iu het hartje onzer provincie. Het plan omvat de volgende lijnen a. 'sBoscliVlijmen Nieuw- kuikDruuen; b. Heusden Drunen; c. Drunen— BaardwijkWaalwijk; d. Waalwijk SprangKaatsheuvel 's GravemoerDon gen; e. Tilburg DongenDongensche haven. Met den aanleg dezer lijnen is een aanvang gemaakt door de Brusselsche Maatschappij van Hollandsche buurtspoorwegen „Vicinaux- Hollandais." De eindpunten der lijnen zijn goed gekozen, nl. 's Hertogenbosch, HeusdenMaasmond en Tilburg, Dongensche haven. Dauk zij het jarenlange aandringen van de bewoners van het land van Heusden en Altena, en vooral dank de ijverige bemoeiingen van den burgemeester van Heusden, den heer P. L Honcoop, zal de Maasmond overbrugd worden. Het plan van den heer Honcoop was hier mede echter nog slechts ten halve voltooid; hij heelt niet gerust voordat ook een buurt spoorwegverbinding was verkregen tusscheu het land van Heusden en Altena, en de Langstraat met 'sHertogenbosch en Waalwijk. De geprojecteerde lijn geeft deze verbinding. Doch niet alleen verbindt zij het land van Heusden en Altena met de Langstraat, doch zij verbindt de Langstraat rechtstreeks met de Baronie. Deze twee belangrijkste deelen der provincie, hoewel aaneengelegen en waar van Waalwijk en Breda de centra uitmaken, hadden tot beden geen rechtstreekschè verbin ding per spoor of tramweg, zelfs geen ver harden kunstweg, die ze verbond. De voornaamste behoefte, waarin deze lijn verder voorziet, is de verbinding van Tilburg langs den kortsten weg roet de Merwede, en, daar het in de bedoeling der ondernemers ligt stoombooten in de vaart te brengen, te Heusden en in de Dongensche haven, moet dit welkom zijn voor den handel in de geheele streek, doch vooral van dien van Tilburg, welke zoodoende laDgs den kortsten weg te water verbonden wordt met Rotterdam (HollandEngeland) den Rijn, de Ruhr enz. Een verbinding te water is voor de belang rijke industrie van Tilburg van de grootste waarde; dit getuigen vooral de groote offers, die Tilburg genegen is te brengen voor het *ot. stand komen van het Wilhelmina kanaal, i' i fo^dden in deze geprojecteerde lijn wordt L ge ruist door de staalsspoorlijn Zwaluwe— Den Bosch, waarmee de ondernemers aan sluiting hopen te verkrijgen op het stations emplacement te Waalwijk. Het station Waalwijk is zoodoende geroepen het vereenigingspunt te worden voor reizigers van en naar de Langstraat, het land van Heusden en Altena en het Noordelijk gedeelte der Baronie. Behalve de bovengenoemde, zal deze nieuwe lijn te Dongen nog aansluiting geven —door de Zuidertraro Oosterhout, Geertruidenberg en Breda. Te Breda komt op dit oogenblik tot stand de verbinding van de Zuider- met de Zuid- Nederlandsche tramlijn op Rozendaal Steenbergen en op Antwerpen. Met deze nieuwe lijn wordt dus de kortste verbinding verkregen voor het goederen ver voer tusschen Antwerpen en Tilburg en de Langstiaat. verrassingen voorbereid, maar indien zij voor zichzelf ook alle hoop op geluk opgegeven had, haar familie wilde zij niet opofferen. Die onverwachte verklaring van Clameran trof haar dus bijzonder, zoodat zij verontwaardigd uitriep Mijnheer, hebt u kunnen gelooven, dat ik u nog langer in uwe schandelijke plannen zal helpen De markies antwoordde kalm: Ja. Tot wat voor vrouw denkt u dan wel te spre ken Ja zeker, mijzelf heb ik opgeofferd, mijn huisgezin zal echter niet onder dat geheim lijden. Mevrouw, Zou het dan zoo een groot ongeluk voor mejuffrouw Madeleine zijn markiezin van Clameran te worden Mijn nicht, mijnheer, heeft zelf reeds haar toekomstigen echtgenoot gekozen. Zij bemint den heer Prosper Bertomy. De markies haalde verachtelijk de schouders op. Kalverliefde, zei hij. Zij gehoorzamen, waar u beveelt. Ik wil het niet. Pardon, hernam Clameran met diepe stem, nauwelijks meester, zijn woede en ongeduld te verbergen, laten wij onzen tijd niet met nutte- looze praatjes zoek maken. Tot nu zijt u nog altijd begonnen, u tegen mijn plannen te ver zetten, en zijt toch geëindigd, met mij volkomen gelijk te geven. Ook ditmaal zult u wel zoo goed zijn toe te geven. Neen, antwoordde mevrouw Fauvel flink, neen. Hij deed, alsof hij haar niet hoorde en ver volgde Dat ik zoo aan dit huwelijk hecht is, omdat het noodig is, orde op uwe zaken, zoowel als op de onze te brengen, die beide op dit oogen blik zeer verward zijn. Het geld waarover u beschikt, is niet voldoende, om in de uitgaven vau Raoul te voorzien, dat moet u toch reeds ge merkt hebben. Er zal een oogenblik komen, waarop u hem niets meer geven kunt, waarin het u onmogelijk zal zijn, uw echtgenoot nog langer te verbergen, wat gij uit uw huishoudkas leende. Wat moet er dien dag gebeuren Mevrouw Fauvel huiverde even. Dien dag zag zij reeds zeer nabij. Wordt vervolgd. Voor de fabrikanten te Tilburg, en vooral ook voor de looierijen te Dongen, Kaa»sheuvel en Waalwijk en de geheele Langstiaat is dit niet van belang ontbloot. De tot stancl koming van deze lijn van de zijde der ondernemers is verzekerd. Ver schillende genieenten gaven reeds concessie, en op het traject Drunen Den Bosch Heus den is men reeds met den aanleg begonnen. Boerenbond. Te U'recht is Zaterdag gehouden de eerste algemeene vergadering van den Nederland- schen Boerenbond, onder leiding van den heer L. ridder De van der Schueren. De vergadering werd o. a. bijgewoond door dr. Schaepman en was druk bezocht. De voorzitter opende de bijeenkomst met eene rede, waarin hij den vroegeren toestand der boeren vergeleek met dien van heden en den wensch uitsprak, dat de Bond den toestand der boeren zou mogen verbeteren. Aan de orde kwam daarna de behandeling der ontwerp-statuten. Besloten wordt, dat de Boud zal gevestigd zijn te Utrecht. Bij art. 2 stelde de heer Van Rijckevorsel namens Noorbrabant voor, te lezen dat de Bond zal gevestigd zijn op Christelijken grondslag. Het voorloopig comité bestreed dit, omdat de Bond moest zijn nationaal. Schadelijke ele menten wil men toch uitsluiten. Op voorstel van dr. Schaepman wordt in art. 2 gelezen „De Nederl. Boerenbond, het Christendom ais grondslag der maatschappij erkennende en huldigende, heeft ten doel de belangen van den boerenstand te behartigen en de uitbreiding der staatsbemoeiing op economisch gebied ook dien stand ten goede te doen komen." Art. 2 wordt aldus goedgekeurd. Bij art. 3, bepalende, hoe het doel van den Bond te bereiken, ontstond een langdurig de bat over de vraag oi daarin moeten opgenomen worden beschermende rechten. Vooral de heer Van Wijck van Renkum drong daarop krachtig aan, doch het comité, gesteund door erkende protectionisten als het kamerlid Truyen, meende dat het protectionisme thans niet ter sprake kan komen; was dit noodig dan zal de Boerenbod er ,zeker voor gaan ijveren. De Bond kan nu niet zeggen voor of tegen protectie te zijn. De beschermende rechten worden niet in het art. opgenomen. De Bond zal bestaan uit provinciale boeren- bouden, alle uit afdeelingen gevormd. Be paald wordt, dat om tot lid eener afdeeling te kunnen worden aangenomen, wordt ver- eischt, dat men als noodzakelijke grondslagen der maatschappij zal erkennen: God, huisgezin en eigendom. Seliors. Men schrijft uit Ede De aflevering van eikenschors is bijna geëindigd. De prijs, dien men tijdens den verkoop vermoedde, dat besteed zou worden, is zeer gedaald, enkele partijtjes werden toen verkocht voor f 48 per voer (810 KG.;) ter wijl nu de groote massa slechts voor f 35 a f 36 is afgeleverd. Voor de houtkoopefs zeker een onverwacht groot verlies, te meer nu de schors dit jaar door de droogte tijdens het schillen zoo uitnementend van qualiteit is. Timor. Aan de N. R. Ct. wordt onder dagteeke- ning van 4 dezer geseind 11 Amfoeang op Timor is een ernstige rustverstoring ontstaan. De oproerlingen 'neb ben verscheidene moorden begaan. De politie is versterkt. Een oorlogschip van Borneo gaat naar Koepang. Atjek. De correspondent van de N.R.Crt. seint onder dagteekening van 7 dezer: Spionnen hebben gerapporteerd, dat de bruggen tusschen Kroeugraba en Lampisang zijn verwoest, en dat bij Lampisang een benting is opgegeiicht. Oemar wordt dagelijks in het oog gehouden. In de buurt van Kroengraba wordt vandaag door Oemar een groote strooptocht gedaan. Daarom zijn drie bataljons met generaal De Moulin naar Boekit Seboen vertrokken. De marechaussee heeft in last Oemar te beletten om zijn tocht voort te zetten. Li-Hoeng Ckang. Li - Hoeng - Chang, de onderkoning van Petchili, is, na een bezoek aan Duitschland gebracht te hebben, thans de gast van ons land. Te Berlijn is de Chineesche Bismarck de groote man van het seizoen geweest; alle mogelijke eerbewijzen zijn hem ten deel ge vallen, die hem als den hoogsten waardig heidsbekleder van het Chineesche vorstenhuis en rijk niet alleen toekomen, maar die hem ook als den voornaamsten bevorderaar van Duitsch-Chiueesche belangen in de laatste 25 jaar, door den keizer, de regeering en de bevolking van Duitschland in groote mate en in alle oprechtheid zijn bewezen geworden. In de Duitsche hoofdstad was Li Hoeng- Chang onvermoeid, hij woonde alle vertoo ningen, de galavoorstellingen en de feestmalen bij, die men hem aanbood, na zijn dag be steed te hebben aan het bezoek van industri- eele inrichtingen te Berlijn en in de provincie. Ook te Eriedrichsruhe heeft Li-Hoeng-Chang een bezoek gebracht en zijn gesprek met den Duitschen oudkanselier is door de telegraaf naar de vier hoeken der wereld verspreid. Toen de Chineesche onderkoning afscheid ging nemen van Bismarck, verzocht deze zijn gast en zijn gevolg hun namen in zijn album te zetten. Li-Hoeng-Chang vulde daarop een geheele bladzijde met Chineesche karakters, waarvan de beteekenis was als volgt „Na dertig jaar geleden reeds met bewon dering te hebben hooren spreken van den roem van den grootsten historischen staats man dezer eeuw, is het voor mij een onuit sprekelijk genoegen gedurende mijn buiten gewone zending in Europa zijn doorluchtige hooghei-'' vorst Bismarck op zijn landgoed Eriedrichsruhe te zien en ter herinnering aan deze gelukkige gebeurtenis mijn naam in dit boek te mogen zetten." In Nederland wordt Li-Hoeng-Chang zeer gefeteerd en schijnt hij erg op zijn gemak. Een gala diner. Het gala diner, gisteren door H. M. de Koningin Regentes op het Koninklijk paleis te Soestdijk gegeven, telde 34 couverts. Daaraan hebben deelgenomen het buitenge wone Chineesche gezantschap, de heeren Knobel, minister-resident te Peking, en Groe- neveldt, oud vice-president van den Raad van Indië, de dames du palais, de groot officieren, benevens de dubbele dienst van Hare Majesteiten, de minister van buiten- landsche zaken en de ledeu der hofhouding, te Soestdijk verblijvende. De leden van het gezantschap wareu tegenover Hare Majesteiten gezeten. De muziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort speelde tijdens het diner. Voor het diner verleende H. M. aan den gezant eu zijn gevolg audiëntie en vooraf ontving de gezant Lihongtsang het grootkrnis van den Nederl. Leeuw en de g.izantschap- raad Litsjinfong het grootkruis der Oranje Nassau orde. Lofengluh, eerste gezantschaps secretaris, werd benoemd tot grootofficier en de overige secretarissen werden benoemd tot commandeur, officier en ridder in de Oranje Nassau-orde. Na afloop van het diner overhandigde Lihongtsjang Hare Majesteit eenige geschen ken. De gala-maaltijd werd hehouden in de witte zaal, die voor deze gelegenheid met groen versierd was. Pe 9 uren des avonds vertrokken de gas ten. Kiesrecht Kamer van Koophandel. Niet minder dan 109 ingezetenen van Roermond hebben zich aangemeld om op'* lijst van kiezers voor de Kamer van kooj." handel te worden geplaatst. Roermond heeft dus het record geslagen. Feesten te Maastricht. Het feest, door den Cercle équestre ge geven, is naar wensch geslaagd. Het weder, dat aanvankelijk weinig beloofde, helderde op en droeg veel bij tot de opgewekte stem ming, die onafgebroken heerschte. De ontvangst der studenten, allen mede werkers tot het ridderhofspel door den ge meenteraad ten raadhuize was hartelijk en plechtig. Voor Maximiliaan was daar een troon opgericht, terwijl de vestibule, waar die ontvangst plaats had, smaakvol versierd was. De burgemeester, de heer Pijls, riep de medewerkers een hartelijk welkom toe en dankte hen voor hun welwillendheid om het ridderhofspel in deze stad te komen uitvoe ren. Aan graaf Van Lijnden van Sandenburg bracht hij in herinnering het goede dat wijlen zijn vader als hoofd van ministerieele de- partemeuten in zake de overdracht der vestingterreinen voor Maastricht had gedaan. Deze toespraak werd door Maximiliaan beantwoord met de historische opmerking dat hij geen_vreemdeling was, maar dat zijn voorzaten reeds heeren van Maastricht ge weest waren. De gecostumeerde optocht, evenals het touruooispel, lokten vele bezoekers naar de stad. Beide waren gelijk aan die te Utrecht gehouden, en behoeven daarom geen nadere beschrijving. Zondag werd aan de medewerkers van het tournooispel een diner aangeboden in de redoutezaal en hadden muziekuitvoeringen plaats, terwijl op het Vrijthof en in de verschillende sociteiten verlichting was aan gebracht. Maandag wordt een bezoek aan de builensociteit Slavante gebracht en wor den de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg bezocht. Bliksemullciders. Op de uiterwaard te Nederhemert, die gedeeltelijk met een heining van ijzerdraad is omringd, werden verleden jaar een der tiental stuks vee, die op verschillende af standen van elkander tegen en bij die heining stonden, in een slag door den bliksem gedood. Thans heeft de eigenaar dier uiterwaard de draadheining van afstand tot afstand van bliksemafleiders voorzien. Overreden. Te Uden is Zondag een gehuwde vrouw door den de stoomtram Vechel Osch overreden. Doodelijk gewond werd zij naar het gasthuis gebracht. Dure cognac. Men schrijft ons Te Emmerik heeft dezer dagen schipper D. duren cognac gekochthij had uit Hol land een kistje van 12 flesschen meegebracht en wilde het invoerrecht besparen. Maar hij had niet gerekend op den fijnen neus van de ambtenaren deze ontdekten de smokkelwaar, en de schipper moest 360 mark betalen.d. i. 80 mark of 18 gulden per flesch.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2