Summer 56. Zondag 12 Juli 1896. 193 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. In de Fransche kamer is het wetsontwerp op de directe belastingen aan de orde ge komen. De kamer heeft besloten te beginnen met artikel twee. Het eerste lid van dit art. is aangenomen met 333 tegen 216 stemmen. Het tweede is verworpen met 268 tegen 258 stemmen. Door de verwerping van, de tweede para graaf van artikel 2 van het regeeringsontwerp, welke verwerping daarin een gat sloeg van twintig millioen, was feitelijk de uitscheiding uit dat ontwerp van de hervormingen beslist. Er werd een pauze gehouden gedurende welke -veering en begrootings-commissie aan het ZOeken zijn gegaan naar een middel om op ncïere wijze twintig millioen te vinden. Zij zijn daariu in drie kwartier natuurlijk niet geslaagd. Rouanet, Bourgeois, Jaurès en Méline er tegenover, hebben daarop elkander verweten de schuld van deze mislukking te zijnen ten slotte heeft de kamer na een langdurige en verwarde beraadslaging waarin de regeering nog al gehavend is, besloten zoo spoedig mogelijk in de buitengewone najaarszitting de beraadslaging over het dan met wijzigingen weder ingediende regeerings ontwerp te hervatten. Een voorstel van Marcel- Habert om reeds thans te beslissen dat de belasting op de staatsschuld van die nieuwe ontwerpen geen deel uitmaken zal, werd na bestrijding door Cochery, teruggenomen door den voorsteller. Donderdag konden de berichten uit Kanea minder ongunstig worden geheeten dan voor dezen, nu zijn ze bepaald beter. Inderdaad schijnen de christelijke afgevaardigden, die te Fréin Apocorana gevestigd waren, zich door eenige collega's uit Kanea te hebben laten overhalen om deel te nemen aan de samen- komst vau den Landdag, onder bescherming der consuls. Eerst zullen zij te Halepa bij Kanea een volledige verlanglijst opmaken, in overeenstemming met hun collega's uit de Oostelijke provinciën en de hoofdpunten daar van zullen zijn onafhankelijkheid van het eiland op economisch gebied; de inkomsten der douane blijven in de schatkist van het eiland; een bijzondere belasting wordt inge voerd als schatting aan den sultan; de gou verneur zal tot den christelijken godsdienst behooren, hij zal benoemd worden door den sultan en zal een votum van den Landdag alleen kunnen aanhouden, niet vernietigen. Het schijnt wel, dat den doorslag heeft gegeven een nota van de gezanten te Kon- stantinopel aan de consuls te Kanea, waarin de opstandelingen worden aangemaand het verzet te eindigen en onderhandelingen aan te knoopen op grond van het tractaat van Halepa, bij gebreke waarvan de Kretensers konden rekenen op het verlies van de sympa thieën in Europa. Dit gevoegd bij het bevel van de Porte aan Abdullah pacha om zijn troepen terug te trekken uit de provinciesteden, geeft gegronde hoop op een schikking ten goede. Men moet in elk geval Abdul Hamid niet al te zeer huldigen voor zijn tegemoetkoming 't is meer een resultaat van het optreden der mogendheden dan wel een uitvloeisel van zijn persoonlijk initiatief. De gezanten te Konstan- tinopel hebben de puntjes op de i moeten zetten, zij hebben zelfs moeten wijzen op de mogelijkheid van een volkomen verlies van het eiland en op andere min aangename eventualiteiten. De zilvermannen zijn te Chicago volkomen heer en meester. Dat is gebleken uit de verkiezing van den senator Daniel tot president der Conventie en dat is nader bewezen door het programma der commissie, voor zoover het bekend is, en door het besluit van een commissie van onderzoek naar de mandaten, om alleen de zilvermannen van Michigan zitting te laten nemen (er zijn 15 monome- tallisten en 13 bimetallisten. Zoo zal het zeker wel komen tot de meer derheid vau twee derden V De Spaansche Senaat heelt het handels verdrag met Duitschland goedgekeurd en nam voorts het ontwerp tot herziening der recruteering van het leger aan. In de Kamer veroordeelde Silvela, de leider der dissidente conservatieven, de politiek van de regeering op Cuba en verklaarde, dat Spanje's isolement in de bestaande omstandigheden onmogelijk was. De minister president Canovas antwoord de dat het kenmerkende van den Cubaanschen opstand was het streven naar onafhankelijkheid maar Spanje zal alle moeilijkheden weten te overwinnen. Canovas meende, dat Cuba, wanneer het zich van het moederland af scheidde, een prooi van andere naties zou worden. Bondgenootschappen moeten niet alleen strooken met de sympathieën der volkeren, maar ook met hun gemeenschap pelijke belangen. In Matabele-land is het nog verre van rustig en hoort men nog steeds van nieuwe moorden, op eenzaam wonende blanken ge pleegd, of vau nieuwe gevechten met afdee- lingen Mashona's, die de forten bedreigen. Vele manschappen der vroegere inlaudsche politie voegden zich met hunne wapenen bij de opstandelingen. De Oranje-Vrijstaatsche Volksraad besloot met 23 tegen 19 stemmen tot den aankoop, tegen l Januari a. s. der plaatselijke spoor wegen, op het oogenblik toebehoorende aan de Kaap. Volgens de Perseveranza heeft de groep Giolitti in de Italiaansche Kamer geweigerd nog voor de vacantie de legerplannen van den minister van oorlog te behandelen. Volhardt Ricotti in zijn verlangen, dan staat een geheele of gedeeltelijk miuisterieele crisis voor de deur. De Dnevni Novini, het Bulgaarsche rege- geeringsblad, meent, dat de quaestie van het bondgenootschap der Slavische Balkan- staten in beginsel opgelost is. Ter gelegenheid van het bezoek van koning Alexander en van den vorst van Montenegro te Sofia zal het formeel tot stand komen. Het doel van het verbond zal zijn vredelievende verdediging van het gebied van elk der verbonden staten en van hun gemeenschappelijke belangen. Rusland zou het sluiten van het verbond gunstig gestemd zijn, De Echo van het Zuiden, Waalwijlischf en Laiigstraatsche Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 45 Hij vervolgde intusschen Dan zult u inzien dat ik gelijk heb heb gehad dit te willen voor komen. Mejuffrouw Madeleine is rijk, haar bruid schat zal mij toestaan het tekort aan te vullen. Ik ben liever verloren, dan door zulke middelen gered. Maar ik zal niet toestaan, dat u ons allen zoudt veriaden. Wij hebben ons tot een gemeen schappelijk werk verbonden, mevrouw, vergeet dat niet De toekomst van Raoul. Spaar nog verder aan te dringen, mijn besluit staat vast. Uw besluit? Ja, ik ben tot alles bereid, als ik uw lage plannen nog kan tegengaan. 01 laat dien spottenden blik achterwege. Als u mij tegenwerkt, zal ik mij aan de voeten van mijnheer Fauvel werpen en hem alles bekennen. Hij bemint me, en als hij hoort hoe ik geleden heb, zal hij mij alles ver geven. Denkt u dat, vroeg Clameran op spottenden Joon. 'Wat wilt u daarmee zeggen? Dat hij hard- - (vochtig zal zijn en mij terugstooten Het zij zoo, dat heb ik verdiend. Na de kwellingen, die u i mij oplegt, is dat het ergste niet, wat mij ge beuren kan. Die onwrikbare standvastigheid werkte de plannen van den markies zoodanig tegen, dat hij zich niet langer bedwong. Het masker viel af en de schurk vertoonde zich. Zijn gezicht werd dreigend, zijn taal ruw. Zoo, waarlijk, riep hij uit. Zijt u beslopen, alles aan mijnheer Fauvel te verhalen Een uitstekend idee. Jammer, dat het zoo laat komt. Denkt ge dan dat hij zoo vergevingsgezind is Hoe edelmoedig uw man ook zijn moge, betwijfel ik toch, of hij met die bekentenis zoo maar ge noegen zal nemen. Wat de markies zeide was maar al te waar, en toch veranderden zijn woorden mevrouw Fauveïs besluit niet. Clameran vervolgde: Duivels, die mijnheer Bertoray schijnt u na aan het hart te iiggen. U trekt hem voor boven het geluk van uw man en zoons. Laat er gebeuren wat wil, zei mevrouw Fauvel, ik zal doen wat ik moet. U zult doen wat ik wil, riep Clameran woedend uit; men zal niet beweren, dat een opwelling van gevoeligheid ons in dien modder poel gebracht heeft. De bruidschat uwer nicht is onmisbaar voor ons en bovendien bemin ik Madeleine. De teerling was geworpen en de markies achtte het geraden, het effect af te wachten. Dank zij de macht, die hij over zichzelf had, herkreeg hij zijn gewone kalmte en met koude beleefdheid zei hij Het staat nu aan, u mevrouw, te overleggen. Volg mijn raad en stem in dit offer toe, dat het laatste zal zijn. Denk aan uw eer en niet aan de liefde uwer nicht. Na drie dagen zal ik uw antwoord komen halen. U zult te vergeefs komen, mijnheer, zoodra mijn man te huis komt zal hij alles weten. Indien mevrouw Fauvel kalm ware geweest, zou zij over de uitdrukking van de vreeselijke onrust op Clamerans gelaat zich ontsteld hebben. Doch deze vertoonde zich ook maar even. Met een onverschillige handbeweging, die zeggen wildezooals u zelf wilt, zei hij: Ik houd u voor verstandig genoeg, ons ge heim te zullen bewaren. Daarbij boog hij eerbiedig en vertrok, de deur hard achter zich toeslaand, een bewijs, dat hij niet zoo kalm was, als hij zich voordeed. Hij had wel reden te vreezen. De energie van me vrouw Fauvel was geen gehuichelde. Ja, riep zij door opwinding van gewichtige besluitèn bezield, ja ik zal alles aan André be kennen. Maar op hetzelfde oogenblik, waarop zi] dacht geheel alleen te zijn, hoorde zij stappen naast zich en toen zij omkeek, zag zij Madeleine naar haar toekomen, witter dan een standbeeld, de oogen vol tranen. Tante, sprak zij, u moet dien man gehoor zamen. Aan weerszijden van het salon bevonden zich twee kleine speelzaaltjes, die slechts door portières van de groote kamer gescheiden waren. Het comité voor het nationale monument, dat opgericht zal worden voor Jules Simon, heeft besloten, dat in alle Fransche couran ten voor de oprichting van een standbeeld te Lorient een inschrijving zal geopend worden. De werkstaking der gieters te Rijsel wordt algemeen en breidt zich uit tot Tour- coing en Roubaix. De werkstakers eischen afschaffing van het stukwerk en het premie stelsel en 50 pCt. loonsverhooging voor elk uur, dat zij langer werken dan 10 uur. Hun houding is kalm. De jonge dierentemmer Adrien Pezon is bij een voorstelling te Neuilly bijna ver scheurd, door den leeuw Brutus, in wiens muil hij zijn hoofd gestoken had. De bedienden trachtten te vergeefs den leeuw tot loslaten te bewegen. Maar den ouderen Pezon gelukte het, ziju zoon te bevrijden. De jonkman is ernstig, maar niet doodelijk gewond. Twee jaar geleden heeft Adrien Pezon te Neuilly zijn vader uit de klauwen van dien zelfden leeuw gered. Het lijk vau den in Afrika vermoorden Franschen reiziger Markies de Morés is teruggevonden en naar Gabes (Tunis) ge bracht, vanwaar het naar Frankrijk vervoerd zal worden. Zonder dat haar tante het wist, bevond Made leine zich in een van die zaaltjes, toen de markies de Clameran gekomen was en had het geheele onderhoud gehoord. Hoe! riep mevrouw Fauvel verschrikt uit, ge weet. Alles, tante. En gij verlangt, dat ik u opoffer Ik smeek er u om, mij toe te staan u te redden. Maar het is niet mogelijk, ge haat en ver acht den heer de Clameran. Ja, tante, ik haat en veracht hem. Hij zal voor mij altijd de slechtste en laagste man zijn, die er bestaat; toch zal ik zijn vrouw worden. Mevrouw Fauvel was zeer bewogen, zij beselte hoe groot het offer was, dat Madeleine haar aanbood. En Prosper dan, arm kind, hernam zij, Prosper, dien ge bemint? Madeleine onderdrukte een snik en antwoordde met vaste stem Morgen zal ik voor altijd met den heer Bertoraj' gebroken hebben. Neen, riep mevrouw Fauvel uit, neen ge raoogt hem ter wille van mij niet verlaten. Het edele, moedige meisje boog treurig het hoofd. Men zal niet kunnen zeggen, hernam zij, dat ik de schande in dit huis heb laten komen, dat het mijne is, waar ik het kon verhinderen. Ben ik u niet meer dan mijn leven schuldig Wat zou ik buiten u zijn Een arm fabrieks meisje in mijn geboorteplaats. Wie heeft mij opgenomen Dank ik het fortuin, dat dien ellendeling verleidt, niet aan mijn oom? Zijn uwe zoons niet even als broeders voor mij? En waar het geluk van allen op het spel staat, zou ik aarzelen Neen, ik zal markiezin de Cla meran worden. Hierop ontstond er tusschen mevrouw Fauvel en haar nicht een strijd van edelmoedigheid, waarbij zij elkaar wederkeerig de opoffering van hun leven aanboden, niet in eene opwelling, maar uit wederzijdsche oprechte genegenheid. Doch Madeleine, die door zulke opofferende gevoelens bezield was, zou zegevieren. Ik heb voor niemand te zorgen, dan voor mijzelf, herhaalde zij telkens, wetende, dat in dit punt haar overredingskracht schuilde, terwijl u, lieve tante, rekenschap met het geluk vau uw man en kinderen moet houden. Denk aan de smart van mijn oom, als hij zou vernemeu, hoe hij bedrogen was. Hij zou het besterven. Het edelmoedige meisje sprak de waarheid Mevrouw Fauvel had, door de omstandigheden gedwongen, altijd voor haar schijnbaren plicht gezwicht. Zoo had zij haar man aan haar moeder opgeofferd, zoo offerde zij haar man en kinderen voor Raoul op. Dat komt, omdat een fout altijd verschillend» andere tengevolge heeft. Zooals kleine sneeuw vlokken lawines veroorzaken, evenzoo kan een onvoorzichtigheid de oorsprong tot een misdaad worden. In zulke omstandigheden is er slechts een red middel de waarheid. Mevrouw Fauvel verdedigde zich nog, maar haar weerstand werd hoe langer hoe zwakker. Neen, zei zij, ik kan dat offer niet aannemen. Welk leven zoudt gij bij dien man hebben? Wie weet, zei Madeleine, eene hoop voorge vend, die zij niet koesterde, hij zegt, dat hij mij bemint, misschien zal hij goed voor mij zijn. Ach wist ik maar, waar geld te vinden. Die man verlangt geld, niets dan geld. Heeft hij dat dan niet noodig voor Raoul Is het Raoul niet, die door zijn dwaasheden een kuil graaft, dien hij dempen moet? Als ik maar aan de oprechtheid van mijnheef de Cla meran kon gelooven. Mevrouw Fauvel zag haar nicht met verwon derde nieuwsgierigheid aan. Hoe, dat onschuldigonervaren meisje bere deneerde haar zelfverloochening, terwijl zij, vrouw en moeder, slechts aan oogenblikkelijke 'ingevin gen van haar geest gehoorzaamd had Wat wilt gij daarmee zeggen vroeg zij; Ik vraag mij af, of mijnheer de Clameran wel in waarheid aan zijn neef denkt. Is hij wel, of niet van plan, hem te helpen. Zal hij, eens in het bezit van mijn bruidschat, u en hem niet in den steek laten. Enfin, een vreeselijke twijfel maakt mij angstig. Een twijfel Ja, en als ik zou durven, zou ik het u wel vertellen, als ik niet vreesde Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1