DE E HET Z t P. WIIILST 4 zonen, Smeedwerken, Advertentien. Zondag 12 Juli 1896. Spanje. Duitschland. Engeland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Azie. Afrika. BINNENLAND. monteeren en repareeren Handelsberichten. gf Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN Vergadering der kamer van Koop handel en fabrieken te Waal wijk op 3 Juli 1896 Groote Straat, WAALWIJK, van alle soorten Machinerieën 3 VAN De gendarmerie heeft te Barcelona twee narchisten aangehouden, waarvan een moet ekend hebben medeplichtig te zijn aan den ynamiet- aanslag. De koning is in het paleis te Madrid an de trap gevallen en beeft een lichte wetsuur aau het been opgeloopen. Te Mainz heeft het groot opzien verwekt, at bij de oefeningen der infanterie vele oldaten ziek geworden zijn. Een groot aantal ielen van uitputting neer, anderen werden oor de hitte bevangen en moesten per wagen aar het lazaret vervoerd worden. Tijdens een hevig ouweder is Woensdag vond te Oxford de bliksem geslagen in het shmokan museumgebouw, waarin boeken i schilderijen van hooge waarde worden ïwaard. Men is er gelukkig in geslaagd de ammen spoedig te blusschen en alles te ;rgen. Dinsdagnacht wilde de politie te Parma :n zekeren Catinelli aanhouden, die zich nttrokken had aan het politie toezicht, waar in hij onderworpen is. Vele personen namen :hter Catinelli's partij cp en vielen de agen- n aan. In het gevecht, dat er op volgde, erd Catinelli door een revolverschot gedood, e menigte achtervolgde de politieagenten et steenworpen en forceerde de deur van mine kazerne. Daar de politie vreesde door e overmacht overweldigd te worden, gaf ze jur en vier personen werden gewond. Met oeile is de orde hersteld. Te Pistoja is Woensdag morgen een rdbeving gevoeld; ook in vijf omliggende aatsen werden schokken waargenomen. De hade is onaanzienlijk, doch de ontsteltenis groot onder de bevolking, die het vrije ld in vluchtte. Het aantal werkstakingen in het stadje eukirchen bij Weenen neemt steeds toe. ?dert twee maanden staan alle fabrieken, linnerijen, weverijen, katoenfabrieken enz. il en van toegeven is nog geen sprake. Te 'eenen hebben de meubelmakersbazen bij :meen overleg bijna allen hun werkplaatsen ;sloten, omdat drie hunner door de werk- ;den geboycott werden. Te Weenen wordt het paleis Augarten gereedheid gebracht voor aartshertog Otto, het in het begin van Augustus zal be ekken. Aartshertog Otto zal optreden als fprins in de plaats van zijn oudsten broeder erdinand van Este, wiens gezondheidstoe- and zeer ongunstig is. De sneltrein van Graz naar Triest ;eft Woensdagmorgen bij het station Gosting m rijtuig met 8 personen uitgaand per- Jpneel van een fabriek overreden. Drie meisjes en twee mannen werden gedood ïn de drie andere zwaar gewond. J' Het ongeluk is te wijten aan plichtverzuim ran den baanwachter, die onder het lezen fan een roman in slaap was gevallen eu den nreg niet afgesloten had. Van een hevigen brand wordt uit Rusland gemeld. Te Sobrina (prov. Grodno) zijn 300 huizen afgebrand en dientengevolge 2000 toenschen zonder onderkomen. Andermaal komt uit Japan bericht van ne geweldige overstroomingdie groote [ernielingen heeft aangericht in de provinciën "oyama en Shiga, aan de Westkust. Alleen Toyama bezweken 3000 huizen. Het ver- es van menschenlevens is nog niet bekend. Volgens den Berlijnschen correspondent an „de Standard" heeft de Transvaalsche egeering bij de firma Lowe 60.000 geweren n andere wapenen besteld. Tienduizend geweren zijn al afgeleverd, ^resident Kruger's kleinzoon, die te Berlijn vordt verwacht, zal de fabriek van Lowe ezoeken. WAALWIJK. Zondag 21 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel «Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooieo, op de zaal Musis Sacrum, worden uitgevoerd: le Elslein von Caub. Koschat. Landkennung. Grieg. 2e 3e 4e Neerlands mannenzang. de Vliegh. WAALWIJK, 11 Juli 1896. Waalwijksche Kermis. Morgen is 't weer Waalwijksche kermis. Naar gewoonte hebben alle hier bestaande muziek- en tooneelgezelschappen en andere vereenigingen hun best gedaan om den leden en hunne dames die dagen zoo aangenaam mogelijk te maken. Wie zich de moeite wil geven de rubriek advertentien van dit nummer even te cloor- loopen, kan zich hiervan afdoende overtuigen. Op het eigenlijke kermisterrein treffen wij, behalve het gewoon contingent koek- en galanteriekramen en een meer dan gewoon aantal oliebollen-fabrieken, de volgende tenten en spellen aan Wed. Bakker, thédtre des variétés, Markini, vliegend Amerikaansch circus; Joncheer, een menagerie; C. Gorter, dichte vélocipède-molen; J. Bas, vischvermaak, electriciteit; B. Giezen, open carrousel, F. Verstappe, Amerikaansche drukkerij; G. Zernits, acrobaat. H. Geben, panorama. In het gemis van poffertjes- en verver- schingskramen wordt voorzien door de Waal wijksche confiseurs A. van Tilburg en G. Brekelmans, die gedurende de kermisdagen salons openstellen. Over de verschillende gelegenheden tot a- vond amusement kunnen wij vooralsnog geen oordeel uitspreken, omdat wij ze niet kennen. Afgaande evenwel op de recensies van dag bladen uit plaatsen waar het circus Markini gewerkt heeft, mag men er de beste verwach tingen van koesteren. Wat betreft het thé&tre des variétés, een bekende van verleden jaar, kunnen wij con- stateeren, dat dit gezelschap steeds zijn goeden naam ophoudt en daarom eén bezoek overwaard is. Op 't repertoir komen tal van nieuwe boeiende stukken voor, die ongetwijfeld veel volk zullen lokken. En hiermede aan allen een vroolijke kermis. Mnemotechniek. Eenige inwoners onzer gemeente zijn in de gelegenheid alhier te doen optreden den heer Kreps en dochter de wereldberoemde mnemotechniekers, laatst met het grootste suc ces werkzaam te Rotterdam. Het plan bestaat deze specialiteiten eene voorstelling te laten geven op Musis Sacrum, in de week na kermis. Eene inteekenlijst zal worden aangeboden, waarop men zich tegen betaling van f 1.het recht van toegang kan verschaffen; buiten inteekening f 1.50. De heer en mej. Kreps zijn tot nu toe ongeëvenaard in hun genre, wel eene reden dus om hun optreden in onze gemeente te steunen door te teekenen op de lijst die zal worden aangeboden. Nieuw decoratief. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid het nieuwe tooneeldoek te bezichtigen, dat voor de vereeniging„Volharding in den Strijd," door haren presideut den heer Frits Müllers vervaardigd is. Het werk mag onder alle opzichten verdienstelijk heeten, het is allerkeurigst uitgevoerd en zal voor de ijverige Vereeniging een schoon sieraad in hare op voeringen zijn. Atjek. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde onder dagteekening vanWoens- dag: Generaal De Moulin is door een zonnesteek getroffen, zijn toestand is gevaarlijk. Een te 's-Gravenhage ontvangen telegram luidt Blijkens een van den gouverneur-generaal van Ned-Indie van heden gedagteekend telegram is de onlangs opgetreden gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, de generaal- majoor J.J.K. de Moulin, door een zonnesteek getroffen en is zijn toestand bedenkelijk. De zelfde correspondent seint nader Generaal De Moulin is overleden, Bij het departement van koloniën is het volgende van Donderdag gedagteekend tele gram van den gouverneur generaal vamNed. Indie ontvangen „Generaal De Moulin overleden. Kolonel Stemfoort waarnemend gouverneur." Er rust weinig zegen op onze gouverneurs van Atjeh. Kohier sneuvelde, Pel overleed te midden zijner zegerijke tochteu, Demme- ni stierf aan berri berri, Van Teyn ondermijn de er zijn buitengewoon krachtig gestel voor goed en werd in het vaderland begraven waar hij genezing kwam zoeken, en nu is het generaal De Moulin, die viel als offer van de van hein gevergde inspanning, enkele dagen nadat hij als gouverneur was opgetreden. 10 Juli 1865 tot 2e luitenant bij de artillerie benoemd te zijn, werd hij in 1869 bevorderd tot 1ste luitenant, in 1892 tot overste. Als kolonel vertrok hij in September 1894 als chef van den stat met de aanvullingstroepen, bestemd voor Lombok, en verwierf het rid derkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde. Te Batavia teruggekeerd, werd De Moulin benoemd tot chef van den generalen staf, terwijl in 1895 zijn bevordering tot generaal- majoor volgde. Toen onlangs door de Indische regeering besloten werd, den regeeringscommissaris luitenant generaal Vetter naar Batavia terug te roepen, werd generaal De Moulin benoemd tot gouverneur van Atjeh en On lerhoorig- heden. Van Donderdag wordt geseind Eergisteren is een excursie gemaakt naar IV en VI Moekims. Licht gewond zijn de luitenants Hoekstein en Meerburg, en 6 minderen. Veekeuring in Belgie. Vele Belgische veehandelaars zijn zeer verontwaardigd over de wijze, waarop men daar te lande van Rijkswege met hun vee te werk gaat bij de inenting met tuberculine aan het grensstation Esschen. Vertrouwbare kooplieden hebben medege deeld, dat te Esschen het uit Nederland aangevoerde vee om de nietigste redenen niet doorgelaten wordt en dan met een brand merk op kosten van de eigenaars naar Ne derland wordt teruggezonden. Ook wordt veel geklaagd over de ondoelmatige inrichting der quarantaine-stallen. Te Roozendaal mag het teruggezonden ree niet uit den wagen, al vorens het door den districts-veearts is gekeurd. Opmerkelijk wordt het genoemd, dat bijna al het in Belgie geweigerde vee hier te lande volkomen gezond werd verklaard, hetgeen de ontevredenheid der daarbij betrokken kooplieden tegen de Belgische beambten nog meer opwekt. Met vaak nog bloedende brand merken komt hun duur betaald vee terug. Verzet tegen de politie. In de Warmoesstraat te Amsterdam is Maandagavond een inspecteur van politie ernstig mishandeld door een troepje hoeren, die met geweld poogden binnen te dringen in een koffiehuis, waar men hun den toegang geweigerd had. De inspecteur, die vergezeld was van een surnumerair, verzocht de heeren bedaard heen te gaan; maar zij voldeden niet aan zijn verzoek. Een hunner gaf hem een vuistslag op het hoofd, en nu volgde er een formeel gevecht. De inspecteur werd vau alle kanten met stokken geslagen tot hij bewuste loos op den grond viel. Hij had een wond aan het hoofd bekomen, die later, toen hij weer tot bewustzijn was gekomen, in het Binnen-Gasthuis verbonden werd. Zijn aan vallers hadden intusschen een goed heenkomen gezocht. Maar eenigen van hen werden later door een hoofdagent en den surnumerair in hechtenis genomen. Dat ging echter ook niet zonder heftig verzet. Er moest daarbij van den gummi-wapenstok en de sabel gebruik gemaakt worden. De surnumerair werd door een der arrestanten tegen de beenen geschopt en een agent door een anderen in het gezicht geslagen. De gearresteerden zijn vier officie ren. Een van hen is bij het verzet aan het hoofd gewond en naar het Militair Hospitaal gebracht. De gearresteerden zijn in het Huis van Bewaring door de Justitie gehoord. De zaak tegen hen wordt namelijk voor den burgelijken rechter behandeld, omdat het ver zet gepleegd is in vereeniging met een niet-militairden student P. (die insgelijk gearresteerd werd en gehoord is.) De vijf beklaagden zijn na het verhoor op vrije voeten gesteld. Tegenwoordig alle leden en de secretaris, uitgenomen het lid Verbunt met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter geeft verslag van de door hem en het lid Verbunt op 14 Februari 1.1., bijgewoonde algemeene vergadering van ka mers van koophandel en fabrieken te 's Hage, uitgeschreven door de kamer aldaar, betref fende herziening van het bestaande reglement voor de kamers van koophandel van 1851. Men was algemeen voor wettelijke regeling, terwijl meer andere aanbevelenswaardige be palingen en voorschriften werden aanbevolen; het nieuwe reglement, vastgesteld bij konink lijk besluit van 4 Mei 1896, is, zooals den leden bekend zal zijn, inmiddels verschenen. Mededeeling van ingekomen stukken 1. In dato 21 Maart 1896missive der kamer van koophandel en fabrieken te 's Hage, met copie van het, aan H. M. de koningin weduwe regentes gezonden adres, ter ver- kiijgiug eener reorganisatie van de bestaande regeling van den werkkring der kamers van koophandel hier te lande. 2. In dato 1 April 1896, van heeren ge deputeerde staten van Noordbrabanteen afdruk van de beschrijving van het ontworpen scheepvaart-kanaal van de Zuid Willemsvaart naar de Oosterhoutsche haven, en naar de rivier de Mark bij Terheijden. 3. Bericht va" den H.Ed. Gestr. Heer bevelen zich beleefdelijk aan tot het leveren van alle soorten ZWARE en LICHTE alsgesmeed ijzeren Hekwerken, Flesschen- rekken in alle afmetingen, Rolluifels in de nieuwste modellenijzeren Tuintafels en Stoelen, naar verkiezing met houten of ijzeren blad. SPECIALITEIT IN HET minister van waterstaat, handel en nijver^ j& 1 missive met toezending van een? exempel van het Staatsblad no. 76, houdende^!® koninklijk besluit van 4 Mei 1.1. tot vasts, i ling van een algemeen reglement voor. kamers van koophadel en fabrieken. 5. Bericht van de kamer te Oldenzat' met afschrift van haar adres aan Z. E. de&A heer minister van binnenlandsche zaken, daarj bij verzoekende aanleg van spoorwegliinen iij verbinding met de lijnen Amsterdam—Berlijn, en Amsterdam—Hamburg. 6. Idem van de Noordbr.—Duitsche spoor weg - maatschapp-'j van tegenovergestelde rich ting. Al de voormelde stukken werden aangeno men voor kennisgeving. In dato 25 April. Missive van Z. E. den heer minister van waterstaathandel en nijverheid, betreffende een ontwerp algemee- nen maatregel ingevolge de art. 6 en 7 der veiligheidswet (inhoud van werklokalen); den leden en den secretaris is een exemplaar van het ontwerp toegezonden. In verband hiermede wordt behandeld een adres van de kamer te Tilburg, houdende bedenkingen tegen de uitvoering van de artt. 6 en 7 der veiligheidswet en wijders tegen verschillende bepalingen van het voornoemde ontwerp. Wordt na eenige discussie besloten, het adres der kamer van Tilburg in algemeenen i zin te steunen, voor zoover de daarbij ge maakte aan - of opmerkingen in deze gemeente j van toepassing zijn. Het lid P. van Loon Gz. achtte het wen- schelijk, dat er openbaarheid aan werd gegeven, dat aan de stations op "de lijn 's Bosch Zwaluwe gelegenheid bestaat, om kosteloos te laten telegrafeeren aan den stationschef te Lage Zwaluwe voor de reizigers, die gebruik! maken van den trein van hier vertrekkende te 9.13 v/m. voor de route Zwaluwe Roozen-j daal, ten einde zekere aansluiting te Zwaluwe te hebben via laatst genoemde plaats. Alsdan wordt te Zwaluwe gewacht in die, gevallen als de trein uit Waalwijk nog niet gearriveerd is. Is goedgekeurd de redactie van de Echo van het Zuiden alhier te verzoeken, de aan- dacht van het publiek hierop in 't bijzonder te vestigen. De kamer zal zich intusschen ten deze nog nader met den stationschet in contactstellen. Ter voldoening aan het verzoek der Kamer vestigen wij de aandacht van het reizend publiek op de omstandigheid, dat aan de stations der lijn Zwaluwe's Bosch reizigers met den sneltrein, ten 9.13 van Waalwijk vertrekkende voor de route ZwaluweRo- zendaal, kosteloos kunnen laten telegrafeeren naar den chef te Zwaluwe ten einde daar zeker aansluiting te hebben. Men zal wel doen van deze gelegenheid gebruik te maken, vooral omdat, als de treinen juist op tijd aankomenmen te Zwaluwe inaar 4 minuten tijd heeft. WAALWIJ Kj lO J"li 1896." Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel weer niet vlug. Kalfkoeien golden f 150.f190.f Dito vaarzen f 115.— 160.— f Jonge varkens aangevoerd 70 stuks, ver kocht van f 5.25 a f 9.1 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 387 kg., van f 1,17 k f 1.49 per kg. Eieren f 3,k 3 50 per 100 stuks. De huideomarkt houdt zich tegen verwach ting zeer goed. Er werden tamelijk veel zaken gedaan in prima soorten ossehuiden van 20/25 en 25/32 kg., zoomede in zware en lichte koehuiden tegen volle prijzen. Af wijkende soorten zijn daarentegen niet gezocht en lager. Voor leder in alle wichten en qualiteiten'is vraag tegen ferme prijzen. In inl. schors is de handel ferm, prima waar ruimt goed op. Dientengevolge is er ook meer vraag voor mindere soorten. In vreemde looimiddelen bestaat veelaan- bod tegen flauwe prijzen. DUSSEN9 Juli 1896. Ter botermarkt aangevoerd 171 K.G. Prijs van f0,98 a 1,07; markt gezet op f 1.02. Eieren f 0.75 de 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 5