ummer 53. Donderdag 16 Juli 1896. 19e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER; A.NTOON T1ELEN Waalwijk. n T De Echo van het Zuidea Waalwyksehe ra Laitgslraalselie Courant, A v— ^AXTTl "'Wa Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertenti«bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Een kabinetscrisis in de hondsdagen dat is nu wel geen gebeurtenis zonder weerga in de geschiedenis van vroegere en latere jaren, doch 't is toch heel ongewoon en 't heeft voor de meerderheid der afgetredenen dan ook geen blijvende gevolgen Di Rudini, de minister-president van Italië, heeft koning Humbert het collectief ontslag aangeboden van de door generaal Ricotti gevormde en aan hem (Di Rudini) overgedragen formatie, doch 't is een manoeuvre meer niet Di Rudini is onmiddellijk weer belast met de vorming van een nieuw bewind, dat dan al leen zal verschillen van het oude door een tweetal nieuwelingen. Generaal Ricotti is namelijk de Jonas, die moest uitgeworpen worden zijn hervormingsplannen op militair gebied hebben geen genade gevonden in de oogen der hoofdofficieren en koning Humbert zelf was den man alles behalve vriendelijk gezind, zoodat, toen de collega's van Ricotti dezen voorstelden zijn plan weer in portefeuille te steken tot in 't najaar (het Parlement zou dan onmiddelijk op recès gaan) de generaal zich haastte zijn ontslag aan te bieden, in deze onmiddellijk nagevolgd door zijn vriend, den minister van openbare werken, Perazzi. Di Rudini kon niet anders doen dan het collectief ontslag aanbiedeu van het geheele kabinet, doch 't loopt wel uit op een rentree ran al de ministers op Ricotti na, die ver vangen zal worden door Pelloux of Baldissera en Perazzi tevens, naar wiens plaats Prinetti dingt. Wel kozen de ministers Carmine en Colombo niet bepaald de zijde van Di Rudi ni bij het verschil van meeniug. doch zij zullen wel niet weigeren hun portefeuilles iu een versterkt bewind Di Rudini te behouden. In de Kamerzitting eerst, in de Senaatszit ting daarna, deed Di Rudini mededeeling van de hem geworden opdracht tot vorming van een nieuw bewind en van de bereidwil ligheid der ministers om ad interim hun por tefeuilles te behouden, waarna de Kamer 46 Spreek, zei mevrouw Fauvel, spreek. Helaas, het ongeluk heeft mij gesterkt; wat moet ik nog vreezen? Ik kan alles hooren. Madeleine aarzelde. Zij was in tweestrijd, of zij haar geliefde tante moest kwetsen, of haar inlichtingen geven. Eindelijk begon zij Ik zou er wel zeker van willen ziju, of mijn heer de Clameran en Raoul het samen niet eens zijn, of zij niet ieder een rol in een vooraf klaar gemaakt plan spelen. De hartstocht is blind en doof. Mevrouw Fau vel dacht nu niet meer aan den lachenden blik dier twee mannen, toen zij in haar bijzijn ge- twidt hadden. Zij wilde, zij kon niet aan- zulk een schandelijk comediespel gelooven, Dat is onmogelijk, antwoordde zij. De mar kies is over het gedrag van zijn neef ernstig verontwaardigd en hij zal hem nooit een slechten naaiu geven. Wat Raoul betreft, hij is verblind en lichtzinnig, ijdei en verkwistend, maar hij heeft een goed hart. De voorspoed heeft hein be neveld maar hij bemint mij. O, als gij hem kondt zien en hoorer., als ik hem verwijten doe, zou den uwe vermoedens vervliegen. Als hij mij met tranen in de oogen beterschap belooft, meent hij het ook. Dat hij zijn beloften niet houdt, komt, omdat zijn vrienden hem meesleepen. God geve, dat u de waarheid spreekt, pre velde Madeleine, dan zal mijn huwelijk niet zon der nut zijn. Wij zullen van avond nog aan mijnheer dè Clameran schrijven. Waarom van avond nog, Madeleine? Er is geen haast bij. Wij kunnen wachten en tijd winnen. Die woerden, die blijkgaven van een onbe paalde hoop,aan een vertrouwen op een toeval, een luchtkasteel, een niets, verklaarde het karak ter van mevrouw Fauvel. Angstig en aarzelend, had zij nooit een flink besluit kunnen nemen, w aar men niet meer op terug kan komen, üp het oogenblik van gevaar voor on bepaalden tijd, de Senaat tot morgen uiteenging. Gistermorgen deed Di Rudini den koning verslag van zijn eerste pogingen tot vorming van een nieuw bewind. Colombo en Carmine hoopt hij te bewegen tot aanblijven hun hoofdeisch is vaststelling van het budget van oorlog op 234 millioen, wat Pelloux wel zal goedkeuren heeft hij nog een millioentje of tien noodig, dan zal dat wel te vinden zijn op andere posten of op uitgaven voor Afrika Kort na Di Rudini's ruggespraak met den koning, liep het gerucht, dat ook de hertog Di Sermoneta plan had aftetreden als titularis van buitenlandsche zaken, wat echter niet nader bevestigd is. Dat de afgevaardigden meer verrast zijn over het feit dan wel ongerust over het ver der verloop der crisis blijkt wel uit het ver trek van een groot aantal hunner de Kamer heeft toch niets meer voor 't mes alleen zai de nieuwe formatie zich kunnen voorstellen en dan volgt onverwijld de officieele sluiting der zitting. Te Berlijn en te VVeenen heeft Ricoiti's uitwerping vreugde gewekt het blijft te Rome voorloopig b'j 't oude van de in Maart toegezegde inkrimpingen op le- gergebied komt weer niets In een geruchtmakend, door Bismarck ge ïnspireerd artikel van de Hamburger Nach- richten wordt aangetoond, dat het Drievoudig Verbond geen ander doel kan hebben, dan de natuurlijke en historische vijandschap tusschen Italië en Oostenrijk aan te wenden ten bate van Duitschlands grootheid en veiligheid. Het bericht van het overlijden van het Cubaansche opstandelingenhoofd Maceo be rust op verhalen van boeren. Hij zou in een gevecht tegen generaal Albert aan het hoofd en de borst zijn gewond. Er zijn echter twee Maceo's; de bekendste is Antonio Ma ceo, de opperbevelhebber vat» het Oostelijk leger; José Maceo, ziju twee jaar jongere sloot zij de oogen, op een wonder hopende, dat ■^Madeleines karakter was geheel anders. Haar bescheidenheid verborg een flink mannelijk ge moed. Eens besloten zich op te offeren, deed zij het ook volkomen. Zij sloot de oogen voor be drieglijke illusies en liep rechtuit, zonder om te zien. Het is beter het gauw te doen, lieve tante, zei zij flink. Geloof mij, liet feit van het ongeluk is niet zoo erg als de gedachte er aan. Zou u aan die afwisselende vreugde en verdriet weer stand kunnen bieden? Weet u wat die verborgen angst van u maakt? Hebt ge u in de laatste vier maanden bekeken Zij voerde haar tante voor een spiegel en zei Zoo, zie u nu eens I Mevrouw Fauvel was nog slechts de schaduw, van wat zij geweest was. Zij was op dien leef tijd, waarin de schoonheid der vrouw, als bij een roos, in één nacht kan verdwijnen. In die vier maanden was zij zeer oud geworden. Het verdriet had zijn stempel op haar voorhoofd gedrukt. Haar frissche gladde slapen hadden zich gerimpeld en hier en daar vertoonden zieli reeds witte haren. Begrijpt u nu, vervolgde Madeleine, waarom liet noodig is, dat u zekerheid verkrijgt? Be grijpt u, dat het een wonder is, dat mijn oom aie verandering niet bij u opmerkt en zich er over verontrust heelt Mevrouw Fauvel, die gemeend had, alles te kunnen verbergen, boog treurig liet hoofd. Arme tante, ik heb wel geraden, dat u een geheim hadt GU Ja, alleen ik geloofde het, totdat ik zeker heid had. Nu zullen wij samen slrijden, ons verdedigen en ons redden. Dien avond kon de markies de Clameran te vreden zijn. Een briefje van mevrouw Fauvel meldde hem, dat zij in alles toestemde. Zij vroeg alleen uitstel. Zij schreef dnt Madeleine niet dadelijk den volgenden dag met Prosper kon breken. Buiten dien moesten zij op tegenwerpingen van haar man bedacht zijn, die vau Prosper hield en hem Madeleine reeds had toegezegd. Het was dus verstandig den tijd de gelegenheid te gunnen eenige hinderpalen uit den weg te broeder, diende als kolonel onder hem. Het gerucht loopt, dat er onder de op- standelinigen oneenigheden zijn gerezen ten gevolge van de houding van het hoofd Calixe Garcia, die zich als oppersten leider van den opstand zou willen opwerpen. Eindelijk is met 142 tegen 104 stemmen door het Ëngelsche Hoogerhuis bij derde lezing de wet aangenomen, waarbij huwelijken tusschen schoonbroeders en schoonzusters worden toegelaten. Vorst Bismarck heeft in een intervieuw met den correspondent van de New-York Herald de opmerking gemaakt, dat het be kende telegram van den Duitschen Keizer gevoeglijk door de Ëngelsche regeering zelf aan president Kruger kon gezonden zijn. Sprekende van Kreta, zeide Bismarck, dat de Cretensers zijns inziens onder het Turksch beheer gelukkiger kunnen zijn dan wanneer hun eiland een deel van Griekeland uit maakte. De nieuwe Kamer zal nu als leden tellen 111 katholieken, 12 liberalen en 29 socialis ten, zoodat aan den katholieken eene meer derheid van 70 stemmen is verzekerd. Zij zijn bij deze eerste gedeeltelijke vernieuwing der Kamer dus aanmerkelijk voortuitgegaan, waut te voren waren zij maar 104 sterk, te gen 29 socialisten en 20 liberalen en radicalen. Met omstreeks 10 stemmen is derhalve de katholieke meerderheid in de Kamer toege nomen. De politie te Parijs zoekt druk naar nachte lijke vagebonden. We deelden mee, dat ze nu electrische lantaarntjes heeft, om de ruimen, die anders niet te overkomen waren en hem zeer zouden dwarsboomen. Een regel van Madeleine onder den brief barer tante, bevestigde haar medewerking. Arm meisje, zij spaarde zichzelf niet. Den volgenden dag reeds sprak zij met Prosper en van haar macht over hem misbruik makend, had zij hem de noodlottige belofte afgeperst, to pogen liaar niet weer te zien en zelfs ue schuld dier breuk op zich te laden. Hij had Madeleine gesmeekt, hem tenminste de oorzaak dier verbanning mee te deelen, die zijn leven verwoestte. Zij had hem eenvoudig geantwoord, dat haar eer en geluk van zijn ge hoorzaamheid afhingen. En zij had zich met den dood inliet hart ver wijderd. De markies de Clameran kwam spoedig terug. Ja, hij had de brutaliteit zelf aan mevrouw Fauvel te komen zeggen, dat hij van af het oogenblik, dat hij haar woord en dat van hare nicht had, genegen was te wachten. Hij zeide de noodzakelijkheid van dat geduld in te zien, daar hij wist, dat mijnheer Fauvel niet veel van hem hield. Nu hij de nicht zoowel als de tante in zijn macht had, was Clameran gerustgesteld. Hij zeide tot zichzelf dat het oogenblik wel zou komen, dat een niet te dekken te kort dit huwe lijk zou verhaasten. Raoul bracht het zijne ertoe bij ditoogenblik gauw te voorschijn te roepen. Daar mevrouw Fauvel vroeger dan andere ja ren haar landgoed betrokken had, was Raoul ook naar Vesinet gekomen. Maar het buitenleven maakte hem niet zuini ger. Langzamerhand had hij alle schijnheiligheid afgeworpen en kwam nog slechts bij mevrouw Fauvel, als hij geld noodig had. En dit gebeurde tamelijk dikwijls. De markies hield zich voorzichtig op den ach tergrond, het gunstig oogenblik afwachtend en na den bankier toevallig ontmoet te hebben, werd hij drie weken later te dineeren gevraagd. Het was eeen groot diner, er waren ongeveer twintig gasten. Men zat bij het dessert en het gesprek vlotte goed, toen de bankier zich plot seling tot Clameran wendde en vroeg Mijnheer de markies ik zou gaarne een in lichting vau u hebben. Hebt u familieleden, die struiken van het Bois de Boulogne te door snuffelen. Maar ze zoekt overal, vooral ook op de fortit's, de vestingwallen, en op de Seine-oevers. Hier vond ze Zaterdagnacht een buitengewonen cliënt, iemand van acht en dertig jaar, die er nooi: aan gedacht heeft een misdrijf uit te halen, die zelfs behoorlijk zijn militieplicht vervuld en dus geen enkele reden heelt om de politie te schuwen, maar die enkel wat woning is schuwt. En dit niet omdat de concierges ook hem niet gaarne zouden zien hij heeft een inkomen van 6000 francs 'sjaars maar hij heeft behoefte aan lucht", hij stikt in een gesloten ruimte." „Al tien jaar slaap ik zoo onder den blooten hemel, wien doe ik daar nu kwaad mee? En ik heb het heusch noodig voor mijn gezondheid. Je suis un fldneur, un phi- losophe si vous voulez De politie heeft dezen Diogenes weer losgelaten, 't Is nu maar de vraag wat zijn slaapkameraden zullen beginnen, wanneer zij vernemen welk een aristo en kapitalist hun nachtlogies te deelen pleegt. Bij Saint- Georges Aurac is een trein ontspoord, tengevolge waarvan 4 personen gedood en 6 gewond werden (2 ernstig). Negen wagens zijn vernield. Een jong echtpaardat per tandem zijn huwelijksreis deed, is bij Calais op een sterk hellenden weg tegen een steenhoop ge reden, onder een zware kar geraakt en over reden. De jongelieden waren beiden onmid dellijk dood. Het vrouwtje telde pas 18 jaren. PARIJS, 14 Juli. Een man loste bij de wapenschouwing een revolverschot op Felix Faure, maar de President werd niet getrof fen. De nachtsneltlein vau de North Western naar Schotland is te middernacht nabij Preston ontspoord, naar men zegt doordat een wissel verkeerd stond. Slechts een passagier, een Duitscher, is gedood, ofschoon alle wagens uw naam dragen Niet, dat ik weet mijnheer. Maar ik ken sedert acht dagen nog een mar kies de Clameran. Hoe schaamteloos Louis ook was en hoezeer hij ook op allerlei verrassiugen voorbereid was, kon hij nief. verhinderen dat hij schrok en ver bleekte. Zoo, zoo stamelde liij met aanwending van al zijn wilskracht, een Clameran, markies, die titel vooral komt mij verdacht voor. Mijnheer Fauvel was er niet rouwig om een gelegenheid te vinden tot het plagen van een gast, wiens ideën en adellijke aanmatiging hem dikwijls geërgerd hadden, en zei Markies of niet, die bewuste Clameran schijnt in staat te zijn, zijn titel alle eer aan te doen. Is hij rijk Ik heb alle redenen, mijnheer, te gelooven, dat hij een groot vermogen bezit. Een mijner corres pondenten heeft mij de terugbetaling van 400.000 francs voor zijn rekening opgedragen. Clameran bleef bewonderenswaardig meester over zichzelf. Hij had er zich aan gewend, op zijn gelaat niets te laten lezen, van wat er in zijn ziel omging. Ditmaal was het nieuws echter zoo vreemd, zoo verrassend en tevens zoo dreigend, dat zijn ge wone kalmte hem verliet. Hij meende bij aen bankier een spottenden en vreemdsoortigen blik op te merken, die hem achterdochtig maakte. Voor de menschen, die er geen belang bij had den, hem gade te slaan, bleef hij dezelfde. Ma deleine en haar tante hadden zijn schrik echter opgemerkt en een blik van hem naar Raoul op gevangen. Het schijnt, dat die nieuwe markies koop man is vroeg hij. Ja, nu vraagt u mij te veel. Alles, wat ik weet is, dat die 400.000 francs hem door eenige reeders te Havre betaald moesten worden, nadat hij de lading van een Braziliaansch schip ver kocht had. Komt hij dan uit Brazilië Ik weet het niet, maar als het u interesseert, kan ik u zijn voornaam zeggen. Gaarne. De bankier stond op en haalde uit het salon een marokijnen portefeuille uiet zijn initialen er op.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1