Notaris BINK, Weitoemaat. de weitoemaat verpacht worden Akker schors. Advertentiën, Notaris Middelkoop, DERK MAAS Handelsberichten. w!1"Z'k] 18 Tuli 189«" VERPACHTEN: Vrijdag den 24 Juli 1896, TE KOOP bij Gerardus Jacobus Sars, ga in den ouderdom van 64 jaren. te Waalwij'k, zal Dinsdag 28 Juli 1896, e. nam. 2 lire, ter herberge van Dewei F. DE WIT, te Drunen PUBLIEK VERPACHTEN: H 1UFI AIll TE DRUNEN. Op Maandag 27 Juli 1896, voorin. 10 ure, zal in Ilotel „de Twee Kolommen" te WAALWIJK, te WIJIIEf bij DEVENTER, een lading puike verblijf en garderobe. De twee ruime perrons, met een geheel ijzeren paroboolvorraige over- kapping ran 12 M. hoog, zijn verbonden door een brug, die men zoowel door middel van een hellend vlak als van een trap kan bereiken. Dat hierdoor aan het ruime gezicht over de perrons wel eenigszins wordt te kort gedaan, is niet te ontkennen. Op het tweede perron is een wachtverblijf ge- Elaatst, waarin wachtkamers met buffet, plaats- aartenbureau en retiradegebouw; een en ander ten gerieve van doorgaande reizigers. Van de perrongevels is door de overkapping betrekkelijk weinig te zien. Zij zijn dan ook maar eenvoudig uitgevoerd. Tot afsluiting van de perrons is geplaatst een ijzeren hek op gemetselden voet. De dakbedek king van het hoofdgebouw en de eindgebouwen bestaat uit leien, tot figuren gelegd, en die van de tns8chengebouwen uit houtcement. Door den hoofdingang onder de marquise komt men in het tochtportaal, groot 10 bij 4 M., dat door drie dubbeie tochtdeuren toegang geeft tot de ruime vestibule. Deze vestibule, groot 24 bij 15 M., hoog 22 M., doet ons aangenaam aan. Het door de gekleurde ruiten geel getemperde licht verhoogt den pret- tigen indruk. Het gewelf met schilderwerk in zachte kleuren versierd, wordt gedragen door kolommen van rouge griotte marmer, rustende hardsteen basement en bekroond door bronzen kapiteelen. Het kaartenbureau bevindt zich recht voor den ingang en is gemaakt van teakhout op marmeren borstwering, en gekleurd glas in lood fevat. Drie loketten en een klein bureau voor et doen wegen en afgeven van passagiersgoed zijn er aangebracht. De wanden zijn eveneens in zachte, harmonieerende kleuren geschilderd, in de hoeken prijken wapens van rijk en provincie. Aan weerszijden van deze vestibule zijn de toegangen tot de perrons. Het loopen door de wachtkamers wordt hierdoor geheel vermeden. Aan de linkerzijde is in den muur aangebracht een bi>s relief met marmeren omlijsting, voor stellende eene rustende vrouwenfiguur, die den vreemdeling en bezoeker wijst naar wachtkamers en restauratie De restauratie, die men van uit de vestibule door een hooge en ruime gang kan betreden, is 13.20 M. lang, bij een breedte van 11.50. Zij is prachtig met eikenhout gelambriseerd, en met toepasselijke voorstellingen uit het planten- en dierenrijk beschilderd. In een drietal nissen, met fond van majolicategels en liardsteenen omlijsting, voor de verwarmingstoestellenleest men de vol gende toepasselijke spreuken Eet wat gaar is. Drink wat klaar is. Spreek wat waar is. Naast deze restauratie bevindt zich de wacht kamer le en 2e klasse, lang en breed 9 Meter. Afwerking en beschilderingen laten ook hier niets te wen9chen over. De nissen voor de ver warmingtoestellen bevatten in Rozenburger tegels een welkomstgroet aan den aarkomenden en een goede reis aan den vertrekkenden reiziger. De aan deze wachtkamer grenzende damessalon met toiletkamer is beschilderd met symbolen uit het dierenrijk. De toiletkamer met tegels als lara- briseering bezet, bevat een lavabo en verdere gemakken. In de restauratie en in de wachtkamer le en 2e klasse met damessalon zijn parketvloeren gelegd; de vestibule en doorgangen hebben een granito vloer. Ook de meubileering voornamelijk uit eikenhout bestaande, al of niet met trijp bekleed, laat. niets te wenschen over. Het buffet, waaruit men, evenals op het 2e perron, zoowel de le en 2e klasse als de 3e klasse kan bedienen, is over eenkomstig een en ander ingericht. De 3e klasse wachtkamer, groot 14 bij 12 M., in het eindgebouw aan de linkerzijde, is eenvou dig betimmerd en beschilderd, gemeubileerd met eikenhout geschilderde tafels en banken. De toe gang hiertoe is uitsluitend van het perron. Wel licht zal dit feit op den duur eenig ongemak veroorzaken. Hoven deze wachtkamer is de woning van den stationschef gelegen, met een afzonderlijken op gang in den traptoren die dezen linkerbouw sluit. i»e woning van den restaurateur bevindt zich boven de le en 2e klasse wachtkamer. Het rechter tusschengebouw bevat, van uit de vestibule komende, een telegraafbureau voor het Subliek, de dienstlokalen en het bestelgoederen- ureau, waaronder een accumulatorenkelder. De lokalen zijn in inrichting zeer eenvoudig, ruim en luchtig. In het eindgebouw rechts zijn het ketelhuis en de machinekamer, waarin twee kolossale ketels voor de verwarmingen verlichting geplaatst zijn. De buizen voor de stoomverwarming en hoofd leiding voor de electrische verlichting zijn gelegd in, onder het geheele gebouw doorgaande en van uit den accumulantorenkelder te bereiken tunnels. Boven dit ketelhuis is de woning van den op zichter-machinist en daarboven die van den ad junctchef. In den., ook dezen eindbouw sluitende, traptoren is de afzonderlijke toegang tot deze twee woningen. Aan weerszijden van het station zijn retirade gebouwen geplaatst, rechts voor betalenden en links voor 't algemeen. De inrichting hiervan is uitstekend zij zijn voorzien van de laatste vindingen op het gebied der gezondheidsleer. Het geheele gebouw is voldoende verlichtten dienste der buffetten is voor gasaanleg gezorgd terwijl voor mogelijk brandgevaar een brandlei ding ie gelegd. Scherper toezicht. De verhoogde opbrengst der invoerrechten ten bedrage van 11 ton in een half jaar tijds is een verschijnsel, dat zeker veler aau- dacht zal trekken. Men heeft dit voordeel niet te dankeu aan meerderen invoer^ inaar schier uitsluitend aan de resultaten van het verbeterd toezicht op de juistheid der aangiften. Daarmede is teveüs in niet geringe mate de eerlijke handel gebaat. Indien nu eens naar danzelfden maatstaf ook het toezicht op de inning der accijnzen zou worden verbeterd, vrage met hoeveel tonnen gouds zou ook daardoor de schatkist kunnen worden gestijfd en hoeveel beterschap zou de eerlijke industrie er van kunnen on dervinden Centr. Gedwongen winkelnering. Het weekblad „Patrimonium" bevat een hoofdartikel tegen gedwongen winkelnering. Het blad doet uitkomen, dat niets meer ver kwisting en kooplustigheid kweekt dan het leven op krediet, en daartegenover staat, dat niets zoo tot zuinigheid dringt en leidt dan zijn loon in geld te ontvangen en zijn be- noodigdheden dadelijk a contant, met klinken de munt te betalen. Leven op crediet is altijd schadelijk, maar hoe zal de arbeider aan de schadelijke wer king ervan ontkomen, zoo hij na zesdaagschen arbeid den winkel van zijn baas betreedt en wel winkelwaren, doch maar weinige centen tot zijne vrije beschikking in handen kan krijgen. 't Is wel jammer, dat de zaak der ge wou- gen winkelnering op het Sociaal Congres niet is besproken en dat te meer, omdat de kans op een tweede Congres, nu de Christenen, wij zouden bijna zeggen hopeloos verdeeld zijn. voorshands wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren en de de begeerte, in artikel 10 van ons Sociaal Program uitge sproken, dal de overheid zich deze zaak zal aantrekken, zoo, »dat alle gedwongen win kelnering (van het terrein van den arbeid) zij buitengesloten," door de bespreking van ons Sociaal Program ter jongste jaarvergadering als „staats-socialisme" onder verdenking is gebracht. En verder merkt het blad nog op Inderdaad, het geschikste middel om den arbeider gedwee en aan zich meer onder geschikt te houden dan een vrijen arbeider voegt, is hem te gewennen aan Tfeven op krediet, door die gedwongen winkelnering, die nu al acht jaren lang af en toe in 'sLands Raadzaal ter sprake kwam en door den heer Domela Nieuwenhuis in een wetsontwerp, hoe ongaarne anders ook, bestreden werd, doch waarop toen van de regeering afdoening werd toegezegd, waai naar nog altijd tever geefs wordt uitgezien. Stadhuis Hcusden. Te Heusden is Vrijdagmiddag 12 uur het vliegwiel van het uurwerk in den stadhuisto ren weggevlogen, zoodat de klok bleet door slaan. Terstond was alles op de been, daar men in het eerst aan brand dacht. De ruiters van het carillon zijn zwaar beschadigdeen paardepoot daarvan werd over het marktplein geslingerd. Een windhoos Even buiten Rijssen is een windhoos waar genomen, zoo hevig als daar nog nooit is voorgekomen. De luchtstroom, die met een ontzettend gedruisch gepaard ging, kwam uit het zuid oosten, ging het zuiden door en draaide toen om Rijssen heen, naar het westen, waar hij tegen de heuvelrij Markel- Ommen stuitte en onder nog grooter geraas eindigde. Alles wat zich op zijn weg bevond, werd grooten- deels vernield zoo werd het dak van het woonhuis van de Wed. W. geheel weggerukt, een paard en wagen omvergeworpen en hoo rnen afgeknakt. Gcraninte gevonden. Te Rozendaal (N.B.) heeft men bij het maken van fundeeringen in een weiland een menschengeraamte gevonden. Men begrijpt niet hoe dit daar gekomen is, want als be graafplaats is deze weide nooit in gebruik geweest. Lage Waterstand. Wegens den lagen waterstand der Maas, is op de Zuidwillensvaart zoo weinig water, dat de van 's-Hertogenbosch komende sche pen Vrijdag genoodzaakt waren bij Helmond (tusscheu sluis 7 en 8) terug te keeren. Moord A. F. Hoogsteden. De voorloopige hechtenis van W.J. de Vos werd weder door de rechtbank verlengd. Een voet afgereden. Maandagavond is te Elshout een werkman op de in aanleg zijnde stoomtram Den Bosch— Heusden door een machine gegrepen, met het gevolg dat hem een voet werd afgereden. Machine defect. Wegens een defect aau de machine van trein 40 moest deze Dinsdagochtend te Ba- rendrecht blijven staan. Uit Rotterdam werd een machine ontboden om den trein te halen. De van Dordrecht komende treinen onder vonden hierdoor belangrijke vertraging, zoodat te Rotterdam een voortrein moest worden geformeerd om naar Amsterdam te vertrekken. Een geweerschot getroffen. Bij de schietoefeningen, door de intanterie Maandag te Laren gehouden, is een korporaal, belast met den dienst in den observatie- of waarnemingspost van een der zoogenaamde „VeldmaubaneD«, door een geweerschot in een der beeneu getroffen. Naar men mede deelt is het ongeluk geheel aan eigen on voorzichtigheid te wijten, daar de korporaal, ziende dat de trektouwen der schijven niet goed werkten en dit willende verhelpen, wel het onveiligheidsteeken boven den observatie post plaatste doch, in strijd met de bestaande voorschriften, er niet op lette of dit teeken op dc schietbaan als „begrepen" werd be antwoord (waarvoor ook een seinteeken be staal) alvorens zijn verschansingspost te ver laten, waarbij hij recht op het doel aanliep in plaats van, eveneens volgens voorschrift, achter om den post heen te gaan. Nadat het eerste verband gelegd was, is hij onmiddelijk overgebracht naar het hospitaal te Naarden, waar hij ter verpleging is opgenomen, terwijl zijn toestand geheel zonder gevaar is. liruud. Te Venloo is bij den voerman H. Lam- brechts bra d ontstaan in den stal, welke door het daarin geborgen hooi, stroo en brandhout zulk een dreigend aanzien kreeg, dat een aantal gezinnen in die volkrijke buurt hunne inboedels op straat in veiligheid brachten. Gelukkig kon de brandweer het vuur tot den stal bepalen. Te Dwingeloo (Dr.) is Vrijdagmiddag bij een hevig onweder de bliksem geslagen in twee huizen in het Westeinde van het dorp. Het eene, van Hendrik Hartsuiker, brandde geheel af, vier koeien en eenige varkens kwamen om, de schuur van 't daar dicht bijstaande huis van Albert Westerveen brandde ook af, maar het woonhuis bleef behouden. De inboedels waren verzekerd bij de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij te Dwingeloo. Inbraak. Te Aubel (Limb.) is inbraak met diefstal gepleegd in de R. K. kerk. De dieven ver brijzelden een venster, waardoor zij binnen kwamen; zij forceerden de offerblokken en namen den inhoud mede. Op verschillende plaa.sen werden in de kerk sporen van ge weldpleging waargenomen. Moord te 's Huge. Uit Den Haag wordt gemeldt Het slachtoffer van den noodlottigen twist op de Kalvermarkt, de veldartillerist J. For tuin, werd Maandag voormiddag te 9 uren onder militair eerbetoon op de algemeene begraafplaats begraven. Een dichte menigte had zich verzameld nabij het garnizoens hospitaal, van welke inrichting de begrafenisstoet vertrok. De stoet was eenvoudig saamgesteld uit een halve afdeeling artilleristen van de trein- afdeeling, waartoe Fortujn behoorde, en stond onder bevel van den len luitenant H. B. Schreuder. Twee hoornblazers gingen den lijkwagen vooraf en bliezen onderweg den doodeumarsch. Op het lijkkleed waren eenige kransen gehecht, onder welke een van de manschappen der treinafdeeling aan hunnen kameraad. Bij het voorbijtrekken langs de Frederiks kazerne stonden behalve de wacht, die den sabel presenteerde, met den kapitein J. J. L. P. Snabilié,commandant van de treinafdeeling, vele kameraden van den verslagene nabij het hek geschaard, die het militaire saluut brachten, gelijk mede door passeerende troe- penafdeelingen geschiedde. Bij aankomst op het kerkhof, waar zich mede honderden bevonden, en de politie een ruime plaats rondom het graf moest afzetten, werden revo.ver-salvo's gelost door een viertal veldartilleristen. De moeder van den doode was bij de lijkkist neergeknield. Toen beschreef een familielid den ver pletterenden indruk dien de tijding van den dood en vooral van de omstandigheden waaronder deze plaats had op de familie had gemaakt. Hij zeide den commandant van het eere escorte en voorts de vele kameraden dank. Yalsclie quitantics. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam bericht, dat dezer dagen zoowel daar ter stede als in andere gemeenten quitantien zijn aangeboden, waarin over eene som gedisponeerd werd als jaarlijksche bij drage van het te Amsterdam gevestigde instituut tot onderwijs van blinden. Die quitantien dragen de onderteekening W. G. Dedel, secretaris. Het is gebleken, dat bedoelde quitantien niet door genoemden heer onderteekend ziju en alzoo die handteekening valsch is. Van den aanbieder dezer quitantien wordt het navolgende signalement opgegeven on geveer SOjarigen leeftijd, lengte middelmatig, mager, blond kneveltje en vermoedelijk kleine sikbaard, g kleed met donker colbertjas en bruine broek, staande boord met liggende punten en grijsbruine fantasiehoed. Hij droeg in de hand een vuil beduimeld boekje, zijnde een verslag van het blinden instituut. Dusscii. Juli 1896. Met ingang van 24 Ju li e. k. worden aan het hulppostkantoor alhier, de kantooruren gerangschikt als volgt 'sMorgens van 6.107 40 ure en van 11.10 12.40 ure, des namiddags, van 3.405.40 ure. Op Zon- en feestdagen 's morgens van 6.407 40 ure en van 11.10 12.10 ure. Al deze uren worden volgens den spoortijd berekend. Sprang 20 Juli. Aan den heer J. L. van Santen, ambtenaar ter Secretarie alhier, is uitgereikt het diploma voor de zuivere toe passing en vertrouwbaarheid met het corres pondentieschrift, Stenographic of snelschrift systeem Stolze-Wery. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f28,p. ton. bruinblanke Bergertraan f35,— blanke Bergertraan f 50, Groenlandsche Robbcntraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. Maaslevertraan Nat. Med. levertr n (stroogeel) 2e Stoommedicinale levertr. le w 2e f 30.— p. 100 L f 26.p. ton le soort f p. ton. f 90.p. ton f '110.p. ton. f p. ton. I Tot onze diepe dreefheid overleed 'lieden zacht en kalm na eene kort- ongesteldheid en na voorzien te zijn vande M.H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd va der, Wed. G. SARS jig en Kinderen. jHWaalwijk, 16 Juli 1896. SmResi^v, araagflpwm seassgaCTHMra ONDERTROUWD: CORN. CH. DE GREEFF EN DIN A J. VERWIEL. Huwelijks voltrekking 4 Augustus. Voorspoedig bevallen van een MEISJE M. WÏTLOX-Bjessers. Waalwijk, 21 Juli 1896. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij liet overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwd moeder, Pieternella Clasina Kleijweg, weduwe van den heer Arie Dubbelman betuigen wij onzen hartelijken dank. O. A. QUIRIJNS-Dubbelman. P. QUIRIJNS. Waalwijk, 18 Juli 1896. Voor den lieer L. Spierings. 40 perceelen hooiland, De Nic^e Kampen Voor de gemeente Nieuwkuik. 40 perceelen strooisel in de Hoef onder Drunen en Helvoirt en 14 dito, in de 20 bunders. 's middags 12 uur, ter herberge van A. VAN DER ZAKEN te Besoijen, zal gevestigd te Capelle Onder WAALWIJK, 2,38,80 in de Koeweide //20 bont.* Onder BESOIJEN. 3,73,60 de Kade aan Sprangsloot. 2,58.4-0 het 41e stuk over de Oude Straat. 2.12.50 over de Oude Straat. van de navolgende perceelen Voor den \VelEerw. Heer J. P. L. van Heesbeen. De zoogenaamde 18 honfc Koeweide. Voor de fam. van Mej. H. M. Dalleu. De 17 hont op de Hooigracht. De 15 hoüt daarnaast. De 25 hout in de Koeweide. De 71/.j hont, vroeger genaamd 10 hont, op de Hooigracht. De 27 hont onder Bezooien langs den Zo merdijk. Voor den WelEerw. Heer A. Willemse te Tilburg. 88.60 aren onder Bezooien. In de jaren 1892 tot en met 1895 in huur ge weest bij Adr. Dijkmans molenaar te Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3