Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. BINN EN LAN Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN gooide zijn revolver later weg, maar Koelcel- berg bewaarde de zijne. Koekelberg zegt dat er van het geheele verhaal van Sterckx geen woord waar is. Na de confrontatie van de twee is evenwel tegen beiden een bevel van inhechtenisneming uit gevaardigd. De huiszoeking bij Koekelberg heeft niets opgeleverd. Hij heeft de revolver zeker weggemoffeldtoen hij hoorde dat Sterckx in de knip zat. Woensdag hebben beiden hun onderling afwijkende verklaringen nog eens bevestigd. Een verwoestend onweer. Treurige berichten komen uit Domerat waar door een verschrikkelijk noodweer bijna de geheele oogst vernietigd is. 's Avonds om vijf uur barstte boven een uitgestrekt gebied een buitengewoon hevig onweer los. Gedurende een half uur sloeg de hagel met vernielende kracht neer en de hagelsteenen, die zoo groot waren als hazelnoten, richtten overal een vernieling aan, die treurig was om te zien. De belangrijke wijngaarden, die zich aaneengeschakeld uitstrekken over de dorpen Fausse, Genebrière, la Perelle, Cre- vant, Lelac, les Montets, Givrette en Couraud, leveren thaDS een beklagenswaardigen aanblik, De wijnstokken zijn uiteengerukt en tot een zwart bladmoes geslagen, alsof een hevige brand in de wijngaaiden had gewoed. De druiven en de verscheurde bladeren bedekken overal den grond. De korenbouw en de groententeelt hebben eveneens enorm geleden. Twee derden van den oogst zijn als verloren te beschouwen. Het onweer heeft ongeveer drie honderd wijnbouwers totaal geruïneerd. Zij hebben in een half uur tijd een schade geleden van ruim f 750.000. Ernstige spoorwegongelukken. In het Fransche station Labenne op 13 kilometer afstand van Bayonne heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Des middags te 6.48 bevond trein No. 5, die te 2.25 n.m. uit Bordeaux was vertrokken op het wisselspoor binnen het station Labenne, om de sneltrein No. 12 van Bayonne naar Bor deaux, die te 6 33 uit Cette was vertrokken, te laten passceren. Door een verkeerden wisselstand geraakte trein No. 12, die niet te Labenne stopt, op het wisselspoor en liep met een snelheid van 75 kilometer per uur op trein No. 5. De schok, die niet vermeden of verminderd kon worden, was verschrikke lijk. De locomotieven van beide treinen werden totaal verpletterd, de restauratiewagen van den sneltrein werd verbrijzeld, doch door een onbegrijpelijk toeval werd niemand on middellijk gedood.Twaalf personen bekwamen echter verwondingen, twee of drie hunner levensgevaarlijke. Door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef en den hel denmoed van den machinist van den sneltrein, werd een verschrikkelijke ramp voorkomen. Toen de eerste bemerkte, dat-de sneltrein op verkeerd spoor liep, riep hij den reizigers doodelijk verschrikt toe, uit de waggons te springen, hetgeen de meesten gelukkig nog konden doen. De machinist van den sneltrein sloot, zoodra hij het onheil zag aankomen den stoom at, en bleef moedig op zijn post, de hand op den hefboom van het remtoestel, De materieele schade is zeer aanzienlijk, i et ongeluk moet worden geweten aan den wis selwachter, die bezig was een lantaarn op te hangen, en daardoor niet op zijn zaken lette. De gewonden, waaronder de moedige ma chinist werden in het station voorlo^pig verzorgd, totdat er een trein met geneeskun dige hulp uit Bordeaux arriveerde. Het tweede spoorwegongeluk had eveneens Woensdagnamiddag in het slation Martinvast, nabij Cherbourg plaats. Een locomotief, die op eerstgemeld stations-emplacement ma noeuvreerde om vóór een trein met bestem ming naar Coutances te komen, liep met zulk een vaart op een waggon, dat eenige reizigers, die uit de portierraampjes keken, zwaar ge kneusd werden. Drie hunner werden naar Cherbourg vervoerd de anderen konden hun reis voortzetten. Amusante stierengevechten. Bij de Zondag j.l. te Valladolid plaats gehad hebbende stierengevechten, kwamen niet minder dan vijf ongelukken voor. Twee picadores stortten van hun paarden en be kwamen een hersenschudding, twee espado's werden zoodanig door de stieren toegetakeld, dat hun onmiddellijke opneming in het hos pitaal noodzakelijk bleek en een paardenjongen werd op de horens genomen en zoo ernstig verwond, dat men voor zijn leven vreest. Het publiek amuseerde zich kostelijk De verklaringen der getuigen, die in de zaak van Jameson werden gehoord, leverden weinig nieuws op. Een der getuigen verklaarde dat kolonel Grey handelde op rechtstreeksch bevel der regeering, toen hij de ontbinding der grenspolitie van Beetsjoenaland verhaastte. Wordt de schuld der aangeklaagden bewezen, dan kunnen zij volgens de „Foreign Enliste- ment Act" veroordeeld worden tot geldboete of gevangenisstraf. Deze laatste kan niet meer bedragen dan 2 jaar en verzwaard worden door »hard labour.** Het huwelijk van Prins Karei van De- nemarken en Prinses Maud van Wales is gisteren voltrokken. Het verloop van de plechtigheid was geheel volgens het pro gramma. Koningin Victoria woonde de inzegening in de kapel van het Buckingham-paleis bij. Twee ongelukken dreigden het feest te verstoren een ongeval bij het vertrek van Windsor met het rijtuig, waarin het Indisch gevolg der Koningin was gezeten, en waarbij twee personen werden gekwetst, en een begin van brand op Buckingham-palace, door het vuurvatten van gordijuen die echter spoedig gebluscht werd. De bruidegom ontving van de Koningin de Bath-orde en diens vader, de Deensche Kroonprins, de ordï van den Kouseband. Dubbele moord te Londen. Te Londen is een dubbele moord gepleegd, die een geheel volkswijk in opschudding heeft gebracht. Riley, is de eigenaar van het huis Northstreet 42. Er wonen in dat pand zes families werklieden en hunne gezinnen. Een van de huurders, zekere Elyah Galley, een vleeschhouwer, was verscheidene weken huur schuldig. Op een morgen nu, toen Galley juist was thuisgekomen en zijn vrouw dus geen afwezigheid van haar man kon voorwenden, klopte Riley bij hem aan. Galley kwam in zijn hemdsmouwen, half beschonken te voorschijn. Riley vroeg hem het geld, dat hem toekwam, des noods de helft, mits de andere helft na enkele dagen zou betaald worden. Op ruwen toon weigerde Galley de betaling. Hij had geen geld, zei hij, en de huisbaas moest maar zien hoe hij er aan kwam Riley werd nu ook boos en dreigde met uitzetting. Er ontstond een hevige twist tusschen de mannen, waaraan de eigenaar van het huis zich tenslotte onttrok door den vleeschhou- werswiukel uit te loopen en zijn huis, staande aan de overzijde, in te gaan. Maar hij was pas in de gang van zijn huis, toen Galley weder achter hem stoud, woedend, een groot slachtersmes in de vuist. Riley keerde zich om, om zich te verdedigen, doch op het zelfde oogenblik stak de slager toe en •Ie arme Riley viel neer, kermend en een breede bloedgolf stroomde langs zijn lichaam. Riley's vrouw verschrikt door de kreten van haar man snelde toe en vond hem liggen badend in zijn bloed. Zij greep den moorde naar aan, en deze, razend van drift, stak ook haar zijn mes in het lichaam. Ook zij viel doodelijk getroffen neer. Dit alles was zoo snel geschied, dat niemand in de buurt er iets van bemerkte. Galley's vrouw hielp in den winkel de laatste klanten, toen haar man binnenstormde geheel bebloed, met woest-vertrokken gezicht Toen even later de politie kwam, gaf de moordenaar zich vrijwillig in haar handen. Zijn slachtoffers laten vier zeer jonge kin deren na. Te Thorn zijn twee personen in hechtenis genomen op vermoeden van landverraad. Uit Brunswijk wordt gemeld dat drie buskruitmagazijnen van de buskruitfabriek van Meyer en Co. bij Silberhütte in den Harz in de lucht gevlogen zijn negen werk lieden, onder welke ook vrouwen, werden daarbij min of meer gekwetst. Bij de klimoefeningen; welke voor eenige dagen door een compagnie van het gardere giment te Berlijn werden gehouden, liet een luitenant, een soldaat, die den sprong van een hooge stellage af niet durfde doen, door twee man er af te werpen. De soldaat be kwam bij dien val zware verwondingen. De jonge officier heeft zich dit zoo aangetrokken, dat hij zelfmoord pleegde. Volgens een bericht vau Creta, zijn daar 18 dezer opnieuw onlusten uitgebroken. Er heerscht paniek onder de Christenen. Een Muzelman is gedoo l. De Engelsche, Oostenrijksche en Italiaan- sche pantserschepen hebben manschappen aan land gezonden om nieuwe moorden te beletten. De ongereldheden worden geweten aan de Turken, die zich wilden verzetten tegen het voortzetten van de werkzaamheden dei- Nationale Vergadering. De toestand wordt erns.iger. WAALWIJK. Zondag 26 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel «Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum, worden uitgevoerd: Elslein von Caub. Filcke. Schweigen der Nacht. Kreutzer. Donau-Walzer. Strauss. WAALWIJK, 25 Juli 1896. Vinccutius. Het 50jarig bestaan der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo in Nederland is Woensdag te 's Gravenhage gevierd in eene feestelijke vergadering in de concertzaal van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap, onder voorzitterschap van den Aartsbisschop van Utrecht en in tegenwoordigheid van den Pauselijken Internuntius en e<m aantal bis - schoppen en verdere hooggeplaatste geeste lijken uit het binnen- en buitenland. De zaal was gevuld met ongeveer 1800 personen. De inleidende welkomstgroet werd uitge sproken door mr. Th. L. M. H. Borret, lid der Tweede Kamer en president van den Hoofdraad, waarna de secretaris mr. J. O. S. Bevens een overzicht gat vau hetgeen door de vereeniging in de afgeloopen 50jaren ver richt werd, waartoe te zatnen 14.226,476 was besteed geworden. Nadat het koor een jubelhymne had ge zongen, volgde een feestrede van dr. H. J. A. M. Schaepman, welke zeer werd toegejuicht. Met een Te Deum van F. de Wit, werd deze feestavoud besloten. Valsche quitanties De man tegen w en door de Amsterdamsche politie gewaarschuwd is, zet blijkbaar z'jne praktijken elders voort, Uit Haarlem bericht men dat wederom iemand de dupe geworden is van oplichterij voor een bedrag van 5 door een persoon, die bij verschillende inge- gezetenen gelden trachtte te innen op valsche quitanties voor het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam. Dit is sedert eenige dagen reeds het derde geval. Men mag zich nu voldoende gewaarschuwd achten. Als verdacht van oplichting door valsche quitanties bij verschillende ingezetenen, is Woensdag uit Amsterdam naar Haarlem ge transporteerd zekere H. G. R., oud 27 jaar. Na verhoor weid hij naar het huis van be waring overgebracht. Ecu couflict. In de stoomweverij van de firma Nico ter Kuile Zonen te Enschedé is een conflict ontstaan tusschen de circa 150 wevers en de patroons. De wevers hadden gevraagd om des Za terdags om 4 uur te mogen stoppen, in plaats van 5 uur, doch dit werd hun door de directie geweigerd. Toch hebben nu Zaterdagmiddag een 130 arbeiders 's middags 4 uur hun weefgetouw doen stilstaan en na 't schoon gemaakt te hebben, zijn zij weggegaan. De overige bleven echter tot 5 uur doorwerken, niettegenstaande hun door een tweetal ar beiders verzocht werd ook het werk neer te leggen. Toen nu Maandagavond de week- loonen betaald werden, kregen de arbeiders die Zaterdagmiddag het werk om vier uur hadden neergelegd, elk 20 cent boete en de beide arbeiders, die anderen wilden overhalen ook het werk neer te leggen tegen vier uur, werden ontslagen. Noodlottige vergissing Een zeer droevig ongeval heeft in de Wil lemstraat te Amsterdam algemeeue ontstel tenis en deelneming verwekt. Eene moeder wilde haar kindje van vier maanden wat wonderolie ingeven. Een ouder dochtertje, dat moeder even zou helpen, gaf bij vergissing het verkeerde fleschje, dat tcerolie bevatte, een vloeistof die wel de zelfde kleur heeft als wonderolie, maar lang zoo onschuldig niet is. De moeder diende het kind dit middel toe, met het vreeselijk gevolg, dat het kind na korten tijd aan de gevolgen bezweek. De heele buurt is vol van dit droevig geval en vol medelijden met de arme moeder, die radeloos is van smart. Diefstal. Het volgende heett zich te Schiedam voor gedaan Een oppassend werkman, in dienst bij de firma P. Loopuyt Co. aldaar, had door spaarzaamheid een bedrag van ougeveer 4000 bijeen vergaard, waarvoor hij eerst daags een huisje zoude aankoopen en waarover hij in onderhandeling was. Dezer dagen zich nogmaals van het bezit dier gelden willende vergewissen, kwam hij tot de allertreurigste ontdekking, dat hem het geld ontstolen was. De schri ontstelde hem zoodanig, dat hij door een bloedspuwing werd overvallen. On middellijk werd aangifte bij de politie gedaan en de commissaris stelde dadelijk een onder zoek in; daardoor bleek, dat het slot van de kast, waarin het geld geborgen was, cenigen tijd geleden door den smid Gr. en neef van den bestolene, gerepareerd is geworden. Deze onmiddellijk ondervraagd, outkeude. alles. Onder de gestolen biljetten bevond er zich een van 1000, hetwelk door den verdachte bij het presenteeren van een wissel in betaling was gegeven. Dit leidde tot bekentenis van den verdachten smid, die dan ook naar Rot terdam is overgebracht. Van het gestolen bedrag 3980) moet nog slechts 700 aanwezig zijn. Gevonden. Door den arbeider J. v. d. Eerden zijn bij het graven op het eigendom van den heer A v. Hoorn, molenaar te Bokstel, 59 zilveren geldstukken gevonden, meest alle dateerende uit de 15e en 16e eeuw. Verscheidene zijn vervaardigd onder de regeering van keizer Maximiliaan I. Verdronken. Te Tilburg is Woensdag een driejarig kind van A. v. S. verdronken in eene blauw- sloot nabij de Veldhoven. Tc/ Steenbergen is Woensdag de heer C. Luijkx, eigenaar van het ontspanningsoord „Vossendaal" aldaar, door een ongelukkig toeval te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is reeds opgehaald. Te Dodewaard spoelde Woensdagmorgen op een der uiterwaarden een lijk van een infanterist aan reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Om het lijf was een vrij lang touw gebonden, aan welks einde een paar zware steenen en een kwartiermuts waren bevestigd. Op het lijk werden gevonden een paar centen en de helft van een retourbiljet Kampen —Nijmegen. Ongelukken, Een treurig ongeluk had Woensdag te Rijssen plaats. Een zandtrein uit Apeldoorn moest kruisen met en personen.rein, die te 7.22 van Almeloo aankomt. De eerste werd daarom op een zijspoor gereden, waarop zich echter een losse wagen bevond, die naar men zegt door onbevoegden te ver was opgeschoven, waardoor de zand trein niet behoorlijk kon passeeren. Ongeluk kig zaten op een der wagens twee arbeiders met de beenen naar buiten, waardoor deze lichaarnsdeelen met kracht tusschen de wagen beklemd raakten, met het treurig gevolg dat ze als het ware werden verpletterd. Bij beide ongelukkigen moesten de beide beenen worden afgezetde toestand vooral van den een is zeer gevaarlijk. Woensdag geraakte te Tilburg de werkman van Hoop tusschen de drijfriemen eener machine van de fabriek van den heer D. V. aldaar. Voor hulp kon worden aan gebracht was hij reeds eenige raaien rond geslingerd, waardoor hij zware inwendige kneuzingen bekwam, zijn toestaud is levens gevaarlijk. Op den trein, die om 5,44 van Uden naar Mil vertrekt, is een schot gelost, hetwelk door de beide portierraampjes drong gelukkig zonder iemand der reizigers te treffen. De politie doet ijverig onderzoek. Brand. Brand te Overschie. Te haltnegen Donderdagavond had een felle uitslaande brand plaats aan den straat weg van Rotterdam naar Overschie op circa 5 minuten gaans van den tol aan de Heul. De brand had plaats in eene grooïe partij mest en stroo, toebehoorende aan P. Van Holst in de Noordmoleudwarsstraat te Rot terdam. In den aanvang ontstond gevaar voor de faecalienloodsen, toebehoorende aan de ge meente Rotterdam, voor den dienst der ge meentereiniging. De loodsen werden aan eene zijde een weinig geblakerd, doch de vlugge aanwezigheid der Rotterdamsche brandweer wendde alle gevaar af. Het stroo en de mest werden nagenoeg verkoold. Het eerste was ter plaatse de handbraud- spuit der firma A. Van Stolk Zonen, houtkoopers aan de Schiekade, weldra bijge staan door de Rotterdamsche spuiten 17 en 23, die ook op Overschie's grondgebied hulp mogen verleenen. Deze spuiten bleven in werking totdat te 10.15 een der wethouders en de veldwachter van Overschie ter plaatse verschenen, die de spuiten 17 en 23 voor hare hulp bedankten, die onder leiding van den brandmeester den heer A. Van Dam, zoo vol ijver het blus- schingswerk haddeu aangevangen. De spuit van de firma Vau Stolk Zonen bleef nog eenige tijd in werking. De directeur der geraeentereiniging, de heer A. C. Cramer, was bij den brand tegenwoordig. Op het terrein waren nog aanwezig de spuiten 29 en 18 benevens de wagenladder van spuit 23. De brand was tot op grooten afstand, zelfs te Delft, zichtbaar. Dusscn 23 Juli. Heden werd alhier een 8 jarigen knaap, zoon van P.v.d.P. wonende alhier, levenloos uit het water opgehaald; het kind ging zijne handen wasschen en gleed van den kant, en zoodoende moet het dan verdronken zijn. SPRANG. Van 115 Juli. GEBOREN Cornelia Willeminadochter van Arie van Esch en Pieternella Kruijf. Cor nells Eland, zoon van Adriaan van Esch en Pieternella Nieuwenhuizen.Joost Willem, z. van Jacobus Nieuwenhuizen en Ida Kooi- mans. Pieternella Maria, d. van Dirk Oerlemans en Elisabeth van der Mast. OVERLEDEN: Wouter Kruijf, echtgenoot van Gerdina Kruijf, 49 jaren. Anna vun den Hoven, wed. van Cornelia van Zeist, 71 i. Jan Leerapoel, 1 maand. HUWELIJKS-AANGIFTE Frans Marinus de Jong41 jaren, met Anna Catharina Goed hart, 37 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Jacobus Adri- aansen, van Brouwershaven, 20 jaren, met Pieternella van Dongen, van Sprang, 22 j. Frans M. de Jong, 41 jaren, met Anna C. Goedhart, 37 j. Arie P. van den Ho-# ven, 25 j. van Sprang, met Johanna P Gouda, 27 jaren, van Waalwijk. WAALWIJK, 24 Juli 1896. De handel in hoornvee was weer minder ving en de aanvoer tengevolge van het warme weder minder dan op de 2 vorige weekmarkten. Kalfkoeien golden f 155.f195.i f Dito vaarzen f 130.180.f

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2