BINNENLAND. Spanje. Engeiand. Duitschland, Zwitserland. Italië, Oostenrij k-H ongarij e. kleinen, maar uiterst merkwaardige» spoor weg-oorlog. L)e inwoners van de gemeente ICleinpest bij Budapest hadden ontevreden over de hooge vrachtprijzen van den spoorweg, welke hen met de hoofdstad verbindt, besloten geen gebruik meer te maken van dien spoorweg en een omnibusdienst ingericht. Nu werden dezer dagen die omnibussen aan de grens der gemeente Budapest door bereden politie tegengehouden en verhinderd in de hoofdstad te komen tot groote er gernis van de passagiers, die nu te voet verder moesten gaan. Om daarover wraak te nemen besloot men nu tc ICleinpest, op raad van den rechter, de spoortreinen uit de hoofdstad niet te laten doorrijden. Het spoor werd nu versperd honderden menschen gingen daarop staan en de eerstkomende trein was tot stilstaan ge dwongen. L)e menigte wierp met steenen naar de waggons, verbrijzelde twee daarvan en joeg het treinpersoneel en de passagiers op de vlucht. De bereden politic van Budapest moest daarbij rustig toezieu, want de gewelddadig heden werden niet op het gebied der hoofd stad gepleegd. Ten slotte werd de orde hersteld door de gendarmes van ICleinpest, die daarbij vier personen in hechtenis namen. WAALWIJK, 29 Juli 1396. Geridderd. Het officieele Portugeesche Regeeringsblad van 17 Juli j. 1. bevat het koninklijk be sluit, waarbij benoemd is tot ridder der Portugeesche Militaire orde van Onze Lieve Vrouw Ontvangenis van Villa Vi^sa, de heer Herman Johan Aloisius Zeegers, alhier. Den nieuwen ridder onze hartelijke ge- lukwenschen met deze hoogst eervolle onder scheiding Kilometerboekjes. Gunstige bepalingen. Op l Augustus wordt door de Staats spoorwegen ingevoerd een afzonderlijk tarief voor de kilometerboekjes, bevattende gewij zigde bepalingen omtrent het gebruik der boekjes. Op grond van de nieuwe bepalingen mo gen de boekjes wordeD gebruikt a. JDoor den als eigenaar op het boekje vermelden persoon. b. Door elk dier leden van bet huisge zin, waartoe de eigenaar behoort, die van den eigenaar bet recht hebben verkregen zelfstandig van bet boekje gebruik te ma ken en die als zoodanig het boekje van hunne handteekening hebben voorzien. c. Door all*3 andere leden van het buis gezin waartoe de eigenaar behoort, mits te zanien reizende met een der personen bedoeld sub a. of b. De nieuwe kilometerboekjes zullen zoo danig worden ingericht, dat de sub a. en b. bedoelde persouen gelegenheid vinden het boekje van hunne handteekening te voor zien, terwijl ook de houders van boekjes in de gelegenheid zullen worden gesteld van de gunstige bepalingen gebruik te ma ken en hunne boekjes dienovereenkomstig te doen inrichten, mits zij deze gedurende minstens 4 uur aan een der stations depo- neeren. Truinconcessie. In de verleden week gehouden openbare vergadering van den Tilburgschen gemeente raad werd voorlezing gedaan van een adres van O. Büge, civiel-ingenieur, verzoekende voor de Belgische maatschappij „Vicinaux hollandais" vergunning voor den aanleg en exploitatie van een stroomtramweg van Don gen naar Tilburg. Alvorens in deze een besluit te nemen, besloot me af te wachten aan wie van de verschillende aanvragers in de naburige gemeenten concessie zal worden verleend. Boerenbond, Terwijl van roomsch-katholieke zijde in Friesland zooveel wordt gewerkt voor de oprichting van een boerenbond, is door de te Leeuwarden gevestigde le afdeeling van de Friesche Maatschappij van landbouw de vraag Of de oprichting van een boerenbond wordt geacht te zijn in het belang van den landbouw na uitvoerige beraadslagingen ontkennend beantwoord. Prettige thuiskomst. Toen de heer H. L. Oort, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente te Utrecht, na eenige dagen met zijn famillie afwezig te zijn geweest, thuis kwam, verwonderde hij zich zeer, dat hij de deur zijner woning niet kon open krijgen. Zijn verwondering steeg ten top, toen hij van zijn buurman vernam, dat er reeds sedert een paar dagen twee heeren ten zijnent logeerden en dezen bepaald thuis waren. Daar den heer Oort van deze logé's ech ter niets bekend was, kreeg men kwaad ver moeden, deed de toegangen tot de woning bezetten en waarschuwde de politie, die weldra ter plaatse verscheen en, toen zij geen gehoor kreeg, de straatdeur forceerde. Het bleek nu, dat werkelijk twee als heeren gekleede personen, tijdens de atwezigheid van den heer Oort, bezit van diens woning hadden genomen en daar hadden gedaan geheel of zij thuis waren, terwijl zij boven dien met dmeest mogelijke zorg de aan wezige kasten hadden geopend en doorzocht. Dat de heeren zich erg op hun geraak gevoelden, kan hieruit blijken, dat zij er slechts met veel moeite toe konden worden gebracht de politie te volgen, blijkbaar wel wetende, dat hun een minder comfortabel verblijf wachtte. Voor zoover reeds is kunnen blijken, zijn de heeren 20 en 23j aren oud en herkomstig uit Arasterdam, terwijl ook reeds is gebleken dat door hen eenige goederen, den heer Oort trebehoorende, zijn verkocht geworden. Gelukkig is de zilverkast, die zich in een der benedenkamers bevindt, doordien er een schildersezel met schilderij voorstond, aan hun aandacht ontsnapt, anders zouden zij een goeden slag hebben geslagen en ze kér de terugkomst van den heer Oort?. jiet hebben afgewacht. Aloord bij Zwolle. Zondagmorgen en namiddag hebben eeni ge hevige vechtpartijen plaats gehad op 1/g uur afstauds van Zwolle en wel in de buurt schap Ittersum (gemeente Zwollerkerspel) tusschen kermisreizigers, die zich daar in hun woonwagen ophielden. Willem Bos, oud 33 jaar, was vechtende met A. Ter Linde. Deze laatste sloeg met een stok, terwijl zijn 16 jarige stiefzoon, Johannes Mulderei, W. Bos met een mes in rug en arm stak, waar door Bos spoedig dood neerviel. De daders werden naar 't politiebureau overgebracht en de vermoorde W. Bos naar het passantenhuis, waar spoedig de substi tuutofficier van justitie met den rechtercom- het café De Planck, tegenover het station, werd geheel vernield. Eerst na verscheidene arrestatien 21 werden gehandhaafdkon de orde hersteld worden. Verscheidene per sonen zijn ook gekwetst, o. a. de heer Bou- langer, verslaggever van de Dépêche, die een slag met een boksijzer beliep en wiens toestand ernstig is. De Duitsche deelnemers aan het congres hadden zich, juist om aanstoot le vermijden, aan den optocht, die er aan voorafging, outtrokken. Onder de opstandelingen op Cuba is ver deeldheid. In plaats van Jose Maceo is name lijk de vermaarde mulat Callixto Garcia tot aanvoerder benoemd en er is oneenigheid tusschen dezen kleurling en de blanke aan voerders. Daardoor wordt natuurlijk de kracht van den opstand verzwakt. In het Londensche Hydepark werd Zondag middag door de socialisten een manifestatie ten gunste van den internationalen wereld vrede gehouden. Zij werd evenwel door hevige stortregens grootelijks belemmerd, zoodat maar kleine troepjes toehoorders geschaard stonden om de twaalf spreekgestoelten, waar verschillende vreemde redenaars Wilson was de eenige Engelschman en wel meest Franschen, zoo pas van het congres te Rijssel gekomen het woord voerden. Duitscbland was vertegenwoordigd door Liebknecht, Oos tenrijk door Adler, Belgicdoor van der Linden. Juist op het oogenblik, dat het spreken begon, was het of 's hemels sluizen geopend werden, en naar alle kanten zag men de manifestanten een goed heenkomen zoeken. Hatelijk was het voor de deelnemers, dat een oogenblikje later de regen eensklaps ophield en het goed weer werd, met een zonnetje er bij. De gedelegeerden begaven zich alsnu naar het Horse Shoe of Hoefijzer-hötel en ont lastten zich daar van hunne „speeches." In het geheel waren 718 gedelegeerden naar Louden gekomen. De hertog vau Connaught, commandant van het kamp te Aldershot, heeft Vrijdag een revue gehouden over 1200 militaire wielrijders. De revue eindigde met een rit door het kamp, waarbij de hertog en verscheidene officieren zich te wiel aan het hoofd van den stoet stelden. Een bruiloftstaart. Van de twee bruiloftstaarteD van prinses Maud van Wales was de eeue een pyra- mide 4 meter boog en 3 meter in omvang 90 kilogram zwaar en de andere 125 kilogram. Zij waren toepasselijk met de familiewapens vau het jonge paar versierd. Op de pyramide stond een zinnebeeldige voorstelling van Denemarken. De andere taart werd bekroond met de drie witte ve deren, welke het helmsieraad vormen van het wapen der prinsen van Wales. Van die laarten werd natuurlijk slechts een klein gedeelte op het feestmaal gebruikt. Het overschot wordt in stukken gesneden en, naar Engelsch gebruik in opzettelijk daarvoor gemaakte doosjes gezonden aan de vrienden van het jonge paar, die het huwelijk niet konden bijwonen. De Wedding Cake van den prins van Wales was 500 pond zwaar. De myitben-takjes in den bruidskrans zijn nog afkomstig van den boom, die indertijd wwagguigi'-ü-j." In geval van gevaar zoudt ge u alleen redden en uw neefje aan zijn lot overlaten. Spreek maar niet tegen, het is heel natuurlijk en ik zou het in uwe plaats ook doen. Alleen, onthoud het wel, men speelt niet ongestraft met mij. En nu weet ge waar liet op staat en verzoek ik u, mij te willen inlichten. Louis begeep, dat men met zulk een kameraad moet oppassen. In plaats van boos te worden, verleide bij hem kort en duidelijk wat hij in Oloron beleefd had. Hij sprak in alles de waarheid behalve wat zijns broeders rijkdom be trof, dien hij zoo klein mogelijk maakte. Toen hij zijn verhaal eindigde, zei Raoul - Welnu, dat ziet er goed voor ons uit. En hoe hoopt ge u daar uit te redden Ja, als gij mij niet verraadt. Ik heb nog nooit iemand verraden, markies, hoort ge dat maar hoe wilt ge dat aanleggen Dat weet ik nog niet, maar ik voel dat ik wel een middel zal weten te vindeD, dat moet. Ge kunt dus weer rustig vertrekken. Gij loopt in Parijs geen enkel gevaar, terwijl ik hier Gaston bewaak. Raoul dacht even na en zei toen Geen enkel gevaar, zijt ge daar zoo zeker van Duivels, wij hebben mevrouw Fauvel zoo in onze macht, dat zij nooit iets tegen ons zal durven zeggen. Als zij de waarheid, alleen u en mij bekend, ook wist, zou zij nog zwijgen. Dat is waar, zei Raoul, ernstig geworden, voor haar vrees ik niet. Voor wie dan Een andere vijandin, oompje, een onver zoenlijke vijandin, Madeleine Clameran maakte een verachtelijke beweging, en zei O, die I Ge telt haar niet mee vervolgde Ituoul, met vaste overtuiging sprekend, maar ge vergist u. Zij heeft zich voor haar tante opgeofferd, tiip.t. van alles afstand gedaan. Zif heeft beloofd uw vrouw te worden, Pros per zijn ontslag gegeven, die, tusschen twee haak jes gezegd, op weg is te sterven, maar zij heeft daarom alle hoop nog niet opgegeven. Ge houdt haar voor zwak, vreesachtig en naïf, niet waar? Een degelijke vergissing. Zij ia sterk en kan de stoutmoedigste gedachten hebben, het ongeluk zal haar wijs maken. gestekt is van een der twijgen in den bruids krans van keizerin Friedrich. De jury in het Jameson proces heeft al de beklaagden schuldig verklaard. Jameson is tot 15 maanden gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroordeeld, Willoughby tot 10, majoor White tot 7, Conventry, Grey, en kolonel White elk tot 5 maanden. Men zal zich herinneren dat verleden jaar een dynamietaanslag gepleegd is tegen den commissaris van politie Krause te Berlijn, aan wiens adres een pakje, waarin een helsche machine verborgen zat, werd gezonden. Van den dader was tot heden geen spoor gevon den. Nu meent de justitie hem in handen te hebben; het zou een bekend anarchist zijn Koschmann genaamd. Behalve Koschmann zijn nog een behanger en diens vrouw en een schoenmaker onder verdenking van me deplichtigheid in hechtenis genomen. ZüRICH 28 Juli. Sedert verscheiden dagen worden hier vijandige betoogingen gehouden tegen Iraliaansche arbeiders. Ette lijke werkplaatsen zijn geheel vernield. De politie heeft reeds met het blank geweer, maar vergeefs, de strateu trachten schoon te vegen. Infanterie is toen met de bajonet er op ingegaan. Zes politieagenten zijn gewond. De Italianen houden zich schuil. Gisterenavond heeft de politie meer dan 70 menschen in hechtenis genomen. Verschei den personen zijn gewond. Eene dichte menigte schoolt voor het Italiaansche con sulaat samen. Het Italiaansche gezantschap te Bern is in overleg met de Ztlricher over heid. Vandaag komen vier bataljons in de stad. BERN, 28 Juli. De Bondraad heeft zich met de voorvallen te Zürich bezig gehouden en de Zilricher overheid om telegrafisch verslag verzocht. ZüRICH, 28 Juli. De beweging tegen de Italianen is geëindigd. De Italiaansche consul heeft maatregelen genomen om landgenooten naar Italië terug te zenden en heeft de auto riteiten verzocht, het leven en den eigendom van Italianen te beschermen. De spoorwegen in Italië worden weder met een algemeene werkstaking bedreigd. Het feitdat de afgevaardigde Prinetti, thans minister vau arbeid, een maand geleden het spoorwegpersoneel van diefstal, corrupiie, enz. beschuldigde, heeft groote opschudding ver wekt onder de lagere beambten, die drin gend om een enquête verzoeken. Zaterdag brak een hevige brand los te Rome. in het centraalstation. De administra tiegebouwen van de spoorwegmaatschappij van de Adriatische zee werden bijna geheel vernield. De koning, di Rudini en andere ministers woonden den brand bij. Op Sardinië heerscht groo.e ellende. Vele grondeigendommen moeten verkocht worden wegens belastingschuld. Alleen in de gemeente Jersu hebben 900 kleine grond eigenaren op die wijze hun eigendom verloren. Uit Hongarije komt bericht van eenen Zij bemint en de vrouw, die bemint, verdedigt haar liefde evenals een tijgerin hsiar jongen. Daar schuilt het gevaar Zij heeft 500000 francs bruidschat. Ja, en tegen vijf procent is dat voor ieder 12500 francs. Maar als ge vertsandig zijt doet ge afstand van Madeleine. Nooit, verstaat ge, riep Clameran, nooit Nu zij rijk is trouw ik haar, maar al was zij doodarm, zou ik haar nog nemen. Het is niet haar bruidschat, dien ik wil Raoul, neen haar zelf, haar alleen, ik bemin haar. Raoul scheen over de verklaring van zijn oom verstomd, hij deed drie stappen achterwaarts en hief de armen ten hemelals kenteeken eener groote verbazing. Hoe is het mogelijk, gij bemint Madeleine, gij, gij Ja, antwoordde Louis achterdochtig, vindt ge dat zoo buitengewoon vreerad O neen, in het geheel niet. Alleen verklaart die liefde mij de verrassende wijzigingen in uw gedrag. Als ge Madeleine bemint, waarde oom, blijft ons niets meer te doen, dan ons over te geven. En waarom Omdat men, waar de liefde in het spel is, het hoofd verliest Dat is de gewone stelregel. Alle edelmoedige verliefden verliezen hun veldslagen. Er zal een dag komen, waarop ge ons voor een glimlach van .Madeleine verkoopen zult. Zij is onze vijandin, zij is slim en bespiedt ons Met een lach, te luid om echt te zijn, viel Louis zijn neef in de rede Wat vat ge toch in eens vuur. Ilaat u die verrukkelijke Madeleine soms Zij zal ons verpletteren. Wees oprecht. Zijt gij wel heel zeker, dat ge haar ook niet bemint? De nacht was zoo helder, dat Louis den woe denden trek kou waarnemen, die over Raoul's gelaat vloog. Ik heb nooit iets anders dan haar geld be mind, antwoordde hij. Welnu, waarover beklaagt gij u dan Geef ik er u de helft niet van Ge znlt het geld heb ben zonder de vrouw de lusten zonder de lasten. Ik ben de vijftig nog niet voorbij, zei Ra oul verwaand. Genoeg vervolgde Louis, het is immers se dert den dag, dat ik u aan uw ellende onttrok, afgesproken, dat ik uw meester zou blijven? Pardon, ge vergeet, dat mijn leven, of ten minste mijne vrijheid op het spel staat. Nog langen tijd overlegden zij wat hun te doen stond en het was over twaalven, toen Louis er over dacht, dat hij, zoo hij nog later naar huis ging, zich weer in nieuwe gevaren zou storten. Ik ben het met u eens, zei hij, tot Raoul, dat de zaken zoo staar., dat er een besluit moet genomen worden. Maar ik kan op staanden voet zoo maar niet beslissen. Morgen op dit uur zal ik u mijn plan mededeelen. Het zij zoo, tot morgen. Wees voorzichtig. Ik geloof, dat mijn kostuum u genoeg be wijst, dat ik mij niet gaarne laat zien. Ik heb het iu Parijs zoo slim aangelegd, dat ik wed, dat niemand kan bewijzen, dat ik Vésinet verlaten hel». Ik heb de voorzichtigheid zoo ver uitgebreid, dat ik derde klasse reisde, waar men waarlijk niet gemakkelijk zit. Nu goeden nacht, ik ga naar mijn herberg. Bij die wo.orden verwijderde Raoul zich, niet vermoedend, welken argwaan hij bij Louis achter liet. Tijdens zijn avontuurlijk leven had Clameran genoeg zaakjes geregeld om precies te weten, in hoeverre hij op een handlanger als Raoul kon vertrouwen. Sshurken zijn eerlijk op hun manier, dat is be kend. Sommigen stellen hun rechtschapenheid zelfs boven die van eerlijke lieden, maar zij is na de daad nooit meer wat ze voor dien tijd was. Op het oogenblik der verdeeling veriijzen de moeilijkheden. Clamerans wantrouwende geest voorzag reeds duizenderlei twisten. Waarom vroeg, hij zich af, heeft Raoul#zich zoo zorgvuldig verborgen, om hierheen te komen? Waarom die voorzichtigheid in Parijs? Zou hij mij in een val lokken? Ik heb hem wel in han den,maar aan den anderen kant hang ik van zijn genade af. Al die brieven die ik hem schreef, zijn bewijzen tegen mij. Zou hij er aan denken, zich van mij te ontdoen? Om alleen de vruchten onzer onderneming te plukken Dien nacht sloot Louis geen oog, maar 's mor gens had hij een besluit genomen en met onge duld wachtte hij op den avond. ilij was zoo verlangend er mee klaar te komen, en was zoo ingespannen, dat hij zich dien dag onmogelijk kon voordoen, zooals den voor- algaande. Zijn broeder, die hem treurig en stil vond, vroeg hem dan ook telkens, wat hij had. Scheelt u iets, verbergt ge me iets Eindelijk kwam de avond en Louis kon naar Raoul gaan, dien hij op het veld, waar zij den vorigen avond geweest waren, rookend op het gras vond liggen. Nu, vroeg Raoul opstaande, zijt ge eindelijk besloien Ja, ik heb twee plannen, waarvan ik het gevolg voor onfeilbaar houd. Ik luister. Louis scheen zich te bedenken, hoe hij het best zijn gedachten het korst en het duidelijkst zou inkleeden en begon toen Mijn eerste plan hangt van uwe toestemming af, wat zoudt ge er van zeggen, als ik u voor sloeg van de zaak af te zien O! Zoudt ge er in toestemmen, te verdwijnen, Frankrijk te verlaten, en naar Londen terug te keeren, als ik u een groote som geld gaf? Eerst weten hoeveel. Ik kan u 150.000 francs geven. llauul haalde de schouders op. Geachte oom, ik zie met verdriet dat gij mij niet kent, neen. nog niet half. Gij spot met mij, gij waagt het maar, en dat is noch edelmoedig, noch handig. Niet edelmoedig, omdat gij u niet aan onze afspraak houdt, niet handig, en bedenk het wel, omdat ik even sterk ben als gij zijt. Ik begrijp u niet. Des te erger, ik begrijp mij en dat is vol doende. O, ik ken u, ik heb u met de oogen van het eigenbelang gade geslagenik doorzie u welAls gij me zoo maar 150,000 francs biedt, kunt gij zelf een millioen krijgen. Clameran probeerde een verontwaardigde be weging te maken, als een miskend eerlijk man. Gij vergist u deerlijk, zei hij. Neen, ik beoordeel de toekomst naar het verleden. Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2