Handelsberichten. Zitting kantongerecht Waalwijk. missaris, een gerechtelijk onderzoek hield. Een ander kermisreiziger H. Mennik, die mede door A. Ter Linde werd geslagen en verwond, werd naar het ziekenhuis over gebracht. Verwonding. Zondagavond heeft te Meijel eenc zware verwonding plaats gehad op den 35-jarigen dienstknecht J F. Door de marechaussees uit Helden zijn de daders, twee gebroeders J. aangehouden. De verwondingen z-'jn van dien aard, dat er gevaar voor het leven van F. bestaat. Brand. Zondagmiddag omstreeks 2 uur onstond er brand in cie woning van den winkelier en bier huishouder G. J. te Neder Asselt. Alles is een prooi der vlammen geworden alleen een hit, een stier en een varken zijn gered. De geheele oogst, benevens de pas ingezamelde tiendvruchten, werden door het vuur verteerd. Alles is verzekerd. Diefstal. Te Maastricht is Zondagavond, terwijl de bewoners afwezig waren, diefstal met inbraak gepleegd ten huize van den landbouwer B. in de Hoogfrankrijksiraat. De dief of dieven, die door een venster het huis zijn binnen gedrongen, hebben eene commode openge broken en daaruit ruim f 300 aan verschillen de muntspeciën ontvreemd. De dader of daders zijn onbekend. Storm en onweder. Van het onweder, dat verleden Zondag avond over ons land gewoeid heett, heeft deze streek zeer goed haar aandeel gehad, vooral van den malschen verkwikkenden regen. Als iets heel bijzonders deelen wij mede het door velen met ons geconstateerde feit, dat gedurende minstens een half uur de donder heeft aangehouden zonder tusschen- poozen. Ongelukken vielen er, voor zoover ons ter oore kwam, in de buurt niet voor. Van elders worden echter vele rampen gemeld Onder de gemeente Hooge Zwaluwe sloeg de bliksem in de hofstede, bewoond door den heer Havermaus, te Hehant. De heele hofstede is in de asch gelegd. Het vee is nog gered kuuuen worden. Alles was ver zekerd. V Te 's Hertogenbosch werd door en plot- - selingen en overvloedigen regen en hagel gedurende een groot unr een aanzienlijk deel van de lager liggende straten der "stad onder water gezet. Te Roermond braktengevolge van het inslaan van den bliksem, ten huize van den heer F., gepensionneerd Oostindisch ambte naarwonende in de Frans Douvenstraat brand uit. In korten tijd brandde dit huis geheel uit en, aangewakkerd door den wind, ook de daarneven gelegen woningen, bewoond door den heer K., mejuffrouw B. en de weduwe R. Van de vier huizen staan nog slechts de muren, de inboedel werd gedeeltelijk gered. De schade is groot. Ürie brandspuiten van de gemeente en een van het garnizoen hebben gewerkt. Alles was verzekerd. In de Werken onder Werkendam trof de bliksem het schoolhuis, doch veroorzaakte geen brand. In ,,'t Laan" bij Tilburg sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer De B. welke met den inboedel geheel atbrandde. Nabij Arnhem is bij het stormachtige weder een schip in den Rijn gezonken. De schipper en zijn zoon verdronken. Aan den Eldenschen dijk stortten drie arbeiderswoningen in. Een kind van 6 jaren is daarbij verongelukt. Tengevolge van het wegslaan van een stuk leuning op de stampvolle boot van de Wes- terbouwing naar Arnhem, is een heer met zijn kind overboord geslagenbeiden zijn verdronken. In het kamp van Milligen zijn 4 stallen ingewaaidwaarbij 5 paarden zoo ernstig gewond werden dat zij onmiddellijk afge maakt moesten worden ook zijn verschei dene paarden losgeraakt en nog zoek. Ook zijn eeriige manschappen verwond. Eveneens werden 3 fouragemagazijnen omgeworpen en de kazerne heeft zooveel geleden, dat zij ontruimd moest worden. Te Uddel zijn vijf boerenhuizen en 't huis van den veldwachter omgewaaid. Te Beekbergen is de bliksem in een boe renschuur geslagen, welke met vier varkens is verbrand. Te Teriet is een schaapskooi omgewaaid. Te Zwolle werd een groot gedeelte van de stationsoverkapping over het stationsgebouw heengeslingerd en kwamen de zinken platen op ruim 100 meter afstand in de Terborg- straat en op het Stationsplein terecht. Nabij de stad sloeg de bliksem in een grooten hooiberg van P. H. van Gerner landbouwer aan den Hasselterdijk, waardoor kort daarop een paar schuren, de groote boerenwoning, nog 3 groote hooibergen en een paar hooimijten van v. G. afbrandden. Uit Driel (Betuwe) wordt gemeld Zondagavond tijdens het onweer heerschte er een hevige orkaan. Er werd eene ver schrikkelijke verwoesting aangericht. Ver scheidene huizen achterhuizen en schuren zijn ingestoit; dikke boomen door midden gebro ken alsof ze afgezaagd waren. De tabak vernield; groote schade; in 2 minuten ruim f 30,000. Aan de Roomsche kerk zijn dak en toren beschadigd. Het huis van P. Zee- gers is ingestort; een meisje van 13 jaar werd under puin gedood. Verscheidene boom gaarden zijn vernield. Als men de verwoesting aanschouwt, zou men denken aan een Amerikaansch verhaal. Uit Wam el meldt men Zondagavond ontlastte zich een zwaar on weder over 't land van Maas en Waal, het welk van een storm vergezeld ging, die on geveer een half uur duurde; de storm woedde het hevigst te Dreumel, Wamel en het bene deneinde van Leeuwen. Boomen werden ontworteld of midden doorgebroken, 't fruit heeft veel geleden, daken zijn beschadigd hooimijten ten onderste boven gekeerd, van het gemaaide koren bleef bijna niets aan de hoopen, terwijl van de rijpe tarwe veel ver loren ging. Ook de tabak leed van den wind. Te Wamel waaide een reiswagen in de sloot, waardoor eene vrouw gekwetst werd. Een vreeselijk schouwspel deed zich, schrijft men aan de N. G. Ct., aan de reizigers voor, die per laatsten trein van Roodeschool naar Groningen gingen. Na een drukkend warmen dag zag men te Roodeschool in de verte eenig onweer; overigens geleek het er volstrekt niet op, dat er een zwaar onweer zou komen. Te Uithuizen was de bui wel iets naderbij en zag men zuidwaarts nu en dan bliksem schichten langs den hemel flikkeren. Hevige regenbuien schenen in de verte neer te vallen, te oordeelen naar de donkere lucht en de daar doorheen loopende streepen. Te Usquert werd het onweer steeds erger hoorbaar, doch het geraas van den trein verstomde het geluid van den donder. Aan de' felle bliksemstralen alleen herkende men een zwaar onweer. Te Warffum gekomen, ontlastte zich een regenbui, die zoo erg aankwam, dat de reizigers den trein niet in of uit konden komen, terwijl het weerlicht niet van de lucht kwam. Nog eenige bliksemstralen en links van ons. daar bemerkt men brand op twee plaatsen. De een wat verder af, is de ander, op geen 100 M. van den trein afduidelijk zichtbaar. Hollend rennen de losgebroken paarden om de vlammende vuurzee, die de woning over haar geheele lengte had aangetast. Vreeselijk schouwspel, onbeschrijfelijk voor hem wien het treft, maar treffend schoon, als men het van zoo nabij ziet. Arme menschen, die zoo uw oogst vernield ziet door het hemel vuur. En alsof de twee branden ter linkerzij nog niet voldoende waren, ook ter rechterzij merkt men nog een grooten brand op. Te oordeelen naar de richting kon dit in den Noordpolder zijn. Door de bocht, die de spoorlijn van Warffum naar Baflo maakt, bleef men de branden, thans alle drie ter linkerzij van den trein, nog langen lijd in één richting zien, en zelfs bij de halte te Groningen zag men nog de vlammen vau een der boeren plaatsen naar boven stijgen. En te Groningen aangekomen, meenende, dat de bui eenige verfrissching zou hebben aangebracht, stuift het mulle zand ons tegemoet en vieren de gymnasten feest in den tuin van de Harmonie. Schrikkelijke contrasten zoo in elkanders nabijheid. Moge het overigens goed afge- loopen zijn. Over het onweer te Arnhem meldt de A. C.: Zou dag omstreeks kwart over achten ver duisterde op eens de lucht. Zij had reeds een naderend onweder aangekondigd, maar zoo snel als het dien avond opkwam, gebeurt het slechts zelden. Een orkaan dreef twee buien tegen elkaar in. Majestueus was het bliksemlicht, dat b:jna onafgebroken de zwarte lucht tot een verblindend witvlak maakte. Zware donderslagen knetterden door het zwerk,harde regenvlagen zwiepten door straten en over pleinen en singels. Toen om 9 uur de stormwind wat bedaard was, kon men reeds iets van de verwoesting aanschouwen bij het licht der lantaarns. De singels waren overdekt met takken. Bij den Dam waren ze gevaarlijk over den rij weg gevallen. Daar was ook een zware iep van den F.usebiusbinnensingel ontworteld. In 't park van Musis lagen verscheidene takken als stammen, van de Canada'sche populieren. Men vertelde dat een heer een bloedende hoofdwond kreeg door een vallende tak. Op Sonsbeek was 't concert en bal cham- pêtre't werd een ruïne. Het dak van de muziektent werd afgerukt, de bekapping der veranda aan flarden gescheurd; dikke boomen werden in het park afgebroken en ontworteld. Het concert op de Buitensocieteit liep deerlijk in het honderd. De stormbui was zoo haastig in haar opkomen, dat er geen tijd was om iets te bergen. De serviezen werden van de tafels geslingerd, terwijl iedereen, ook het orkest van de A. O. V., een goed heen komen zocht in de zalen. Erger was het op den Rijn. Het schoone warme weder had honderden naa^ buiten ge lokt. Booten vol gingen naai Oosterbeek.Toen om 8 uur eene boot naar de stad terugkeerde, was het reeds duidelijk, zoo zeide .ons een medepassagier, dat er een zwaar weer op komst was. Waarom niet gewacht? En waarom zooveel menschen op de boot toegelaten, dat men man aan man moest staan, terwijl de kajuit ook vol was Waarom ook geen stormlantaarns aan boord? Dan hadden de passagiers niet in zulk een angst en paniek verkeerd onderwee, toen het pl Jtseiing een Egyptische duisternis geleek op het water. Wij kunnen niet beoordeelen, in hoeverre de kapitein der boot anders kon handelen dan gebeurd is; maar helaas een hoogst treurig ongeluk valt te vermelden. Toen de storm het zomertentdak vernielde, en, waarschijnlijk tengevolge van het op el kaar dringen, een gedeelte der leuning be zweek, is de heer D. met zijn kind overboord gevallen, zonder dat men in de zwarte duister nis en onder het loeien van den orkaan het schijnt gezien of gehoord te hebben, en omgekomen. Er heerschte bepaald een paniek. N03 moeten van een schip in den Rijn een vader en zoon overboord zijn geslagen, teiwijl bij de spoorbrug onder Rosande een schip gezonken is. Te Harderwijk is de bliksem in het pas gebouwde bierhuis van J. Kuipers, aan den straatweg nabij het station geslagen, daarbij den schoorsteen treffende die bij de nok van het dak afsloeg, voorts gaande door dien schoorsteen, bijna rakelings langs den arm eener vrouw die zich in de nabijheid bevond, over den zolder en door een zolderraam. Omtrent het onweerdat het remonte depot te Millingen heeft geteisterd, wordt nog het volgende bericht Niemand weet met zekerheid te zeggen, hoe laat het was, toen, te midden van het hevige onweer, dat over de uitgestrekte heide woedde, een windhoos van buitengemeene kracht het gansche remontedepot met ge weldigen schrik deed ontwaken. De man schap er lagen ongeveer 50 man in de kazerne gaat te Millingen vroeg naar bed; en wat er in dien nacht gebeurde liet niet aan tijd of uur denken. Een vreeselijk ge kraak joeg alle man uit het bed; de wanden van het kazernegebouw, onder den druk van den wind bezwijkende, begonnen naar eene zijde over te hellen. Men wist niet wat er gebeurd was; door de vensters zag men den hemel in vuur, maar overigens werd het uit zicht belet door het kalkstof, dat de zaal als met een nevel vulde. Alles drong naar de deur, in dolle vrees voor instorting van het gebouw. Met vereende krachten moesten de maunen de buitendeur openwerpen, die scheef verwrongen was en zich juist aan de windzijde bevond. Buiten gekomen begreep men door het klagend gehinnik der paarden, dat er iets met de stallen gebeurd moest zijn. Men vond vier der stalgebouwen vernield, ingestort, en onder de puinhoopen lagen vijftig paarden tusschen de neergestorte balken vastgeklemd en hinnekend van pijn en angst. Maar er waren ook drie stalwachts in die gebouwen geweest. Gelukkig hadden deze zich kunnen redden. De woede van het onweer had hun den slaap uk de oogen gehouden. En op het oogenblik, dat de windhoos de ge bouwen aangreep, bevonden zij zich, gelukkig, in de fouragekamers, die gespaard bleven. Om zich ie bevrijden moesten zij de pannen van het dak slaan en zich tusschen de binten door naar buiten werken. Als bezetenen renden deze mannen naar hunne makkers, om hulp en toevlucht biddend. Vier stalgebouwen en drie magazijnen en nog een gebouw, dat tot smederij was inge richt, waren door den wind plat tegen den grond gesmeten en zes hooischelven en vier stroobergen waren vernield; zulk eene gewel dige kracht had de wind ontwikkeld, dat later de kap van een der hooibergen op een afstand van 350 meter werd teruggevonden. Het gansche terrein ligt nog bedekt met het hooi en het stroo, dat door den wind werd opgenomen en verstrooid. In het stikdouker vingen de mannen hunne pogingen aan om de paarden te bevrijden; de dieren waren in zulk een angst en ellende, dat zij de handen lekten der cavaleristen, die hei neergestorte en tot splinters geslagen hout gingen wegruimen. Hun gehinnik, zegt men, vervulde de lucht van zulk eene weeklacht, dat meer dan één cavalerist zijn leven waagde om dezen dieren te hulp te komen. Men moest hun roekeloozen ijver betoonen; reeds waren er enkele door het puin tusschen de paarden gevallen, waar zij elk oogenblik door de hoeven der spartelende dieren getroffen konden worden. Toen moesten de anderen weder aan het werk om deze, hunne makkers, te redden. Daar waren er, die zoo tusschen balken en binten beklemd waren geraakt dat men het hout moest stukzagen om hen uit hunne ge vaarlijke positie te kunnen verlossen. En al dal werk geschiedde in een noodweer, als nog nimmer is gekend, in eene duisternis, die niet toeliet eene hand voor oogen te zien. Daar klinkt een schreeuw van pijn en angst; men heeft een der jongens, die tusschen het hout zat in den nek gezaagd. Maar dezelfde knaap, eindelijk goed en wel bevrijd, denkt niet om eigen leed en helpt alweder mede bij het loswerken der paarden. Hel is zeer zeker aan het goede hart en den ijver der vijttig mannen te danken, dat slechts vier van de vijltig paarden onder het puin begraven bleven en den geest gaven. Men moest de dieren binnen de omheiningen van het depot aanvankelijk aan zich zelve overlaten. Zeven paarden ontsnapten en ontvloden over de heide de plaats des onheils. Vijf zijn er reeds teruggekomen of opgevangen, de beide andere zullen, zegt men, spoedig teruggevonden zijn. Drie dieren hebben ernstige kwetsuren bekomen en omtrent enkele andere verkeert men nog in onzekerheid. Het reddingswerk werd op den duur zoo gevaar lijk, dat de directeur van het depot, jhr. Van Reigersberg Versluys, bevel moest geven alles te laten gelijk het was tot de dag aangebro ken zou zijn, hoewel de manschappen van geen uitscheiden wilden hooren. Drie mannen liggen thans met eenige lich te verwondingen in het hospitaal. Voor het ergste vreezende, hield de overste zoo spoedig mogelijk appel toen bleek gelukkig dat geen enkel militair ontbrak. Bij het aanbreken van den dag stormden de jougens alweder naar de stallen om te zien wat er nog te redden viel. De vier dieren die er nog 'agen waren echter dood. En toen bleek eerst recht welk eene ver woesting de windhoos had aangericht. Van het kazernegebouw was geen vensterruit meer heel met balken is hét zoo goed en zoo kwaad dat ging gestut, om instorten te ver- hindeien. Toen vond men ook de kap van een der hooibergen, op 300 M. afstandsde verwoeste stallen en magazijnen waren slechts even zoovele hoopen splinters en puin en het grootste deel van den voorraad hooi en stroo lag over de vlakte verspreid. Het eerste werk voor den overste was, voor een ander nachtleger ten behoeve zij ner manschap te zorgen. Hij bezorgde een onderkomen in het gebouw, dat vroeger, toen te Millingen werd gekampeerd, tot hospitaal (liende, en om de daken der niet omgewor pen gebouwen, die alle min of meer bescha digd waren, te helpen herstellen, requireerde hij een dertigtal boeren uit den omtrek. Het beleid van den overste en de ijver der mam schappen, wier kordaatheid en flinkheid hij niet genoeg wist te roemen, leidden er toe, dat de paarden dezen dag naar behooren konden worden verzorgd en dat de gewone dienst zoo min mogelijk stoornis onderging. De windhoos heett blijkbaar slechts een betrekkelijk klein deel van het terrein ge teisterd. Geen 5()0 M. ver staat eene boerderij, waar men niet den minsten overlast van het weer heeft gehad, echter is op den weg van Amerfoort naar Millingen menige boom ont worteld of door den bliksem getroffen. Den overste Versluys gaat de ramp van Zondagnacht zeer ter harte, daar hij nu sedert tien jaren directeur van het remonte depot, een groot deel van wat daar was als zijn eigen werk mocht beschouwen. Maar hij is dankbaar, dat het kazernegebouw stand hield, waardoor zijne manschappen bewaard bleven, en ook dat het onweer niet enkele dagen vroeger is losgebarsten, daar er toen viermaal zooveel paarden te Millingen in depot waren. Dusscii, 26 Juli. Heden ontstond er brand bij den werkman A. v. M., welke gelukkig door spoedige hulp gebluscht werd; zou dit echter het geval niet geweest zijn, dan hadden verschillende andere perceelen gevaar ge- loopen. Op *24 Juli. W. H. te Loonopzand, overtr. veldpolitie, f 3 b. of 2 d. h.; A. H. te Sprang, politie overtreding, *2 b. van f 3 of 1 d. h. voor ieder b.; C. S. te Waalwijk, alsvoor, vrijgesproken; M. d. W. te Amsterdam, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h.; H. J. P. te Waalwijk, pol. overtr., f 2 b. of 2 d. h.j M. D. te Ammerzoden, overtr. veldp. 1' 3 b. of 2 d. li.; A. M. te Capelle, dierenmishandeling, f 1 b. of d. h.; C. S. te Baardwijk, overtr. arbeids wet, f 2 b. of 2 d. h.; A. L. te Baardwijk, alsvoor, vrijgesproken; H. C. te Kaatsheuvel," alsvoor, 2 b. van f 1 of 1 d. h. voor iedere b.; P. v. D. te Kaatsheuvel, alsvoor, 2 b. van f 2 of 2d.h. voor iedere b.; C. B. te Waalwijk, overtr. spoorwegw. f 10 b. of 5 d. h.; P. B. te Kaatsheuvel, politie overtr., f —.50 b. ol 1 d. k.; 1 A. H., *2 A. N. C. G., 3 G. F. W. B., 4 J. G. S., 5 A. J. G., 6 G. J. P. Z., 7 P. J- A. v. S., 8 J. C. v. S. te Waalwijk, 9 W. J. V. te Bergenopzoom, politie overtreding te Waalwijk, allen vrijgesproken; P. K. te Drunen, strooperii, f 3 b. of 3 d. h.; II. v. B. te Besoijen, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h.; C. L. te Udenhout, jachtdelict, 2maal f 20 b. of 4 d. h. voor iedere b., uitlevering schietgeweer of f 25 b.; H. J. P. te Waalwijk, pol. overtr. f 1 b. of 1 d. h.;l A. B. te Andel, 2 C. J. R., 3 H. v. d. Z. beiden te Waalwijk, pol. overtr., sub 1 en 2 ieder f 1 b. of 1 d. h. ieder, sub 3 vrijgesproken; 1 G. J. v. L., 2 J. G. S. te Waalwijk, beiden vrijgesproken; A. J. v. H. te Waalwijk, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h.; L. J. L. te Baardwijk, overtr. openbare veiligheid, 1 5 b. of 3 d. h.; P. H. P. overtreding veldp., f 1 b. of 1 d, h.; 1 A. B. te Andel, *2 II. v. d. Z. te Waalwijk, overtr. ^eldpolitie> ieder 1' 2 b. of d. h. ieder; N. A. S. te Drunen, dron kenschap, f 2 b. ol 2 d. h.; J. J. A. O. te Kaats heuvel, strooperij, f 1 b. of 1 d. h.; H. C. te Kaatsheuvel, alsvoor, f .50 b. of 1 d. h.; II. v. C. te Kaatsheuvel, alsvoor, f .50 b. of 1 d. h.; E. v. R. te Kaatsheuvel, alsvoor, f —.50 b. of 1 d. h.; B. v. R. te Kaatsheuvel, alsvoor, f .50 b. ol 1 d. h.; H. C. te Kaatsheuvel, alsvoor, f -50 b. of 1 d. h.; J. D. te Kaatsheuvel, alsvoor, f .50 b. of 1 d. h.; C. M. te Loonopzand, overtr. \eldp., 1 1 b. of 1 d. h.; J. M. te Vlijmen, alsvoor, 2maal f '1 b. of ld. h. voor iedere boete; P. C. te Besoijen, dronkenschap, f 3 b. of 3d. h.;R. A. P. te Tilburg, pol. overtr. f 1 b. of ld. h.; H. C. Y. Kaatsheuvel, overtr. veldp., f 3 b. of 2 d. h.; 1 J. H., 2 J. J. A. O. te Kaatsheuvel, alsvoor, ieder I' 1 b. of 1 d. h.; L. S. te Capelle, nachtge- rucht, 1' 2 b. 2ofd. h.; G. J. W. te Waalwijk, pol. overtr. f 1 b. of 1 d. h H. H. te Waalwijk, straatschenderij, f 5 b. of 3 d. h. GORINCHEM, 27 Juli. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,25 a 6,40, roode dito f6,a 6,20 witte dito f6,10 6.25, inl. rogge f4,*25 a 4,35, buiten 1. dito f4,a 4,15, gerst 1 4,20 a 4,35, haver f3,a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 110 runderen. Ie quaJ. Kalfkoeien f170 it 190 Kalfvaarzen f130 k 150 Melkkoeien 1170 190 lVs jarige ossen f 90 h 110 Guiste vaarzen 1 80 100 Pinken f 50 u 60

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3