^innenlandT Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk-Hongarije. Transvaal. UITVOERINGEN Jaarmarkt en botermijn te Waalwijk op Donderdag 6 Augustus. benoemd tol chet van het leger in Indo-China, wordt loegeschreven aan de omstandigheid dat deze legeraanvoerder een mulat is De gouverneur vond het zeer schadelijk voor het prestige tegenover de inlanders, dat een kleurling in zulk een hooge betrekking werd gehandhaafd. Met ingenomenheid wordt het beiicht ver nomen, dat den divisie-generaal Jamont werd toegestaan, ook na het overschrijden van den leeftijd van 65 jaar in het leger te blijven. Men begroet hem als den toekomstigen generalissimus, wat den chauvinistischer! bla den aanleiding geeft hem toe te wenschen dat het hem gegeven zal zijn Metz en Straat burg te heroveren. De minister van marine heeft het vol gende telegram uit Toulon ontvangen „Een ochtendblad me^dt dat een Italiaan sche torpedoboot des nachts een vrsitekaatje aan een boei in de haven zóu zijn komen vastmaken. „Volgens ingesteld onderzoek heelt een dergelijk feit Diet plaats gehad." Het bericht was, naar men zich herinnert, afkomstig van den Intransigeant. Ook het agentschap Havas en een correspondent vati den Gauiois spreken het pertinent tegen. De socialisten te Rijsel hebben een biljet doen aanplakken, waarin de partijge- nooten verzocht worden zich rusti? te houden en den van het congres te Londen terugkee renden burgemeester Delory met zijn twee mede-afgevaardigden niet in te halen. De rechtbank te llijsel heelt tien veroor deelende vonnissen gewezen alle wegens weerspannigheid mishand-.-ling, dragen van verboden wapenen, bedreiging, beleediging. De straffen loopen van 8 dagen tot 4 maan den. De veroordeelden zijn voor het grootste deel jongelui van 18 tot 2-5 jaar. Het geneeskundig onderzoek naar de geestvermogens van Francois, den man, die den aanslag op den president ondernam, bracht uit, dat deze lijdende is aan vervol gingswaanzin en ziekelijken hoogmoed. Hij zal in een geslicht worden opgenomen. Te Havre, waar de president vertoeft, treedt de politie bijzonder kras op tegen verdachten een anarchist Berthe werd ge arresteerd, eenvoudig omdat hij als zoodanig gesignaleerd was. Volgens The Standard komen Jameson en de zijnen niet in hooger beroep, en het blad acht dit maar goed ook, wijl hunne verde diging feitelijk niets om het lijf had. Het blad roemt overigens de wijze, waarop lord Russell voor de kroon dit geding heeft geleid. Moeitevolle redding. In het Engelsche zeeplaatsje Broadstairs bij Ramsgate, kwam onlangs plotseling een man onder de bootwei kers aan den haven- dam vertellen, dat drie kinderen onder aan de rotsen geheel door den vloed waren in gesloten. De zee was zoo onstuimig, dat men er niet aan kon denken hen met een boot te redden, Nu snelden verscheidene mannen met lange touwen de rotsen langs de kust op en een. James Croom genaamd bood aan naar be neden gaan. Men liet hem aan een touw neer. H'j bracht eerst een knaap van acht jaren en vervolgens een tweeden behouden boven. Hij wilde voor de derde maal gaan- maar zijn handen waren rloor het touw zoo bezeerd, dat hij niet goed meer kon. Toen ging zijn zoon naar beneden en hij bracht den derden knaap boven. Ondertusschen was een derde man, Tom Horton, van een rotspleet uit met groot gevaar gezwommen naar de plek, waar rle kinderen waren. Hij redde een hondje, dat de jongens hadden ineegen >men en men haalde ook hem behouden naar boven. De kloeke mannen werden natuurlijk door de menigte belangstellenden daverend toe gejuicht. Hevige brand te Ilfracoinbe Dinsdagavond brak te Ilfracombe in het Engelsche graafschap Devon een hevige brand uit. waardoor ongeveer een dertig der grootste huizen van het badplaatsje werden in de asch gelegd. Het vuur ontwikkelde zich in het pand van een handelaar in ijzerwaren en huishoudelijke benoodigdheden op den hoek vau de Highstreet en Portlandstreet, en ver spreidde zich dan met zulk een snelheid door de belendende panden, dat weldra het geheele blok, begrensd door de beide genoemde stra ten en de Fore streeteen vuurzee geleek. De stoom brandspuiten waren spoedig aan wezig doch tegen dezen brand bleken zij niet opgewassen. Te halftwee na midder nacht stonden dertig huizen en winkels in volle vlam en had de brandweer de handen volom het vuur binnen die perken te houden. Honderden, menschen waren door het vuur uit hun woningen verdreven en hun pogingen om hun have te bergen, waren treurig om te zien. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voorde materieele schade wordt echter begroot op f840,000. Spoorwegongelukken in Engeland. De reizigers van den trein, die Dinsdag morgen te 8,35 van Blackpool naar Man chester vertrok, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein des avonds te 9,53 Adlington naderde, werden de twee achterste waggons plotseling, tengevolge van een gebrek 1 aan een nabij het station gelegen w ssel, uit de rails geslingerd. Door de verbazend sterke koppelingen vastgehouden, werden de beide waggons waarin verscheidene passagiers zaten, hossend eu botsend over den weg gesleurd, die ernstig is beschadigd. De reizigers ver keerden in levensgevaar, doch door een hoogst bijzonder toeval bleven allen behouden. Negen reizigers echter bekwamen ernstige kneuzingen. Geneeskundige hulp was spoedii? ter plaatse en na verbonden en verzorgd te zijn, werden de patiënten naar Bolton ver voerd. Den volgenden morgen te 6 uur eerst was de lijn weer voor 't verkeer opengesteld. Het tweede ongeluk had Dinsdagmorgen in het station Knock van de Sirathisla- Spoorwegmaatschappij in Bannfshire plaats. Een goederentrein reed met groote vaart op een grooc stootblok van een dood spoor waardoor drie personen, die op de machine waren, ernstig gewond werden. De inspecteur der lijn Sleigh bekwam zulke ernstige kwet suren en brandwonden, dat hij in levensgevaar verkeert. Bij de ophanden zijnde manoeuvres van de Duitsehe vloot zullen den 14en Augustus alle aan die manoeuvres deelnemende schepen, groot en klein, van Pil be BrunsbtUtel uit door het Keizer Willemskanaal naar Holtenau varen als proef op de som hoe van het geheel voltooide kanaal in geval het ernst zal zijn geworden zoowel strategisch als nautisch kan gebruikt worden gemaakt door eene voor den oorlog toegeruste vloot. Evenals in dat geval, zullen nu ruim 50 oorlogsschepen van de meest uiteenloopende grootte en diepgang met krijgstoerusting bij deze groote proefne ming het kanaal passeeren. Over het algemeen laten de Berlijnsche bladen zich tamelijk ongunstig uit over de lichte straffen, aan Jameson c. s. opgelegd. Zoo zegt de Vossische Ztg. Als een arme duikel bij een rijken boer een ham gekaapt heeft, verdient hij na.uurlijk een veel hardere bejegening dan die „gentlemen", die te mid den van volslagen vrede inbraak pleegden en zoo en zoo veel menschenlevens op hun geweten hebben. Een Duitsehe kanonneerboot vergaan. Van het Duitsehe eskader in de Oost- Aziatische wateren is te Berlijn een treurmare ontvangen, die geheel Duitschland met leed wezen vervult. De kanonneerboot „litis" is tijdens een cycloon in den avond van den 28en Juli in de nabijheid van Kaap Schau- tung, ongeveer 14 K.M. van den vuurtoren op het strand geworpen en vergaan. Het schip is to'aal verloren vati de bemanning zijn slechts twaalf personen gered. De ver ongelukte officieren zijn de commandant kapitein-luitenant ter zee Braun, de eerste officier, luitenant ter zee le klasse Von Holbach, de luitenants ter zee Fraustadler en Prasse, de assistent arts le klasse dr. Hilde- brandt en de chef machinist Hill. De marine - onderbetaalmeester Losz bevond zich tijdeus het ongeluk aan wal te Tschifu. De kanonneer boot litis» behoorde tot de 6e scheepsklasse en was voor ougeveer twee jaar naar het Oost-Aziatische station gecommandeerd. Het schip had een waterverplaatsing van 489 ton, een machine van 840 paardeukracht, en een bemanning van 85 koppen. De „litis", die i.i 1873 van stapel liep, was een ijzeren vaartuig met een houten wandbekleeding. Zij was 42 M. lang, 7.7 M. breed en had een diepgang vati 3 M. De litis" is iu de Indo Chineesche wateren herhaaldelijk krachtig opgetreden tot bescher ming der Duitsehe belangen. Tijdens de jongste onlusten op Formosa, toen de opstan delingen een Duitschen koopvaardijstoomer wilden bemachtigen, kwam de „litis" tusschen beiden en beschoot de havenbatterijen, die tot zw'jgeu werden gebracht. De verongelukte kanonneerboot heeft in dertijd een historische rol gespeeld, want zij was het, die de Karolinen bezette en daar door aanleiding gaf tot het Duitsch Spaansche conflict, dat door den Paus werd bijgelegd. Sedert in 1860 de Duitsehe oorlogschoener „Frauenlob" in de Chineesche wateren zonk, heeft Duitschland daar geen oorlogsschip verloren. Ook Frauenlob" verging tijdens een der cycloons die in de maauden Juli en Augustus in de Chineesche zeeën zich het hevigst doeu gevoelen. De keizer heeft uit Berlijn het volgende telegram aan den bevelvoerenden admiraal ge zonden Met diep leedwezen vernam ik het stranden van de kanonneerboot litis*®, die tijdens het verrichten van dienst met alle officieren en het grootste deel der bemanning op de Chineesche kust is vergaaD. Ik heb vele dappere mannen verloren, aan het hoofd waarvan zulk een uitstekend en bekwaam officier stond als commandant Braun. Het land zal met mij treuren en de marine zal in levendige herinnering houden de mannen, die tot hun laatste ademtocht in de vervul ling van hun plicht het hoogste gebod des levens zagen. De geredde manschappen zijn aan het zuid oostelijk voorgebergte van Schautung geland. Tijdens de lamp hing er een dikke nevel. Het schip werd door een stroom nabij het eiland Heiswei, dat zich door een hooge, steile kust onderscheidt, op een rotspunt geworpen. MEMEL, 31 Juli. Een blad alhier ontving per stoomboot bericht uit Libau, volgens hetwelk die stad sedert Woensdag door een hevigen brand geteisterd wor h. Tot gisteren zouden 60 gebouwen, waaronder het post kantoor, afgebrand zijn. Het telegrafisch verkeer is afgebroken. De Korenstraa', tie Juliane-straat en de Nieuwe Markt staan in vlammen. De brandweer is machteloos. De brand is in een petroleum-magazijn uitge broken. De schade is zeer aanzienlijk. Oogenschijnlijk is de rust te Zürich her steld. Behalve het bataljon infanterie, dat uit St. Gallen was gekomen, zijn op last van den bondsraad twee escadrons cavalerie en twee bataljons infanterie uit het kanton Zurich zelf onder de wapenen geroepen. De Itali- aansche arbeiders verlaten in massa's de stad. Huiseigenaren in de wijk Wiedikon geven hun voorschotten, wanneer zij hun woningen verlaten alles uit vreesdat men hunne huizen zal verwoesten. Men schat het. aantal Italianen dat reeds is vertrokken, op zes duizend, terwijl een vijftienhonderdtal met vrouwen en kinderen buiten de stad den nacht bij wachtvuren doorbrachten onder bewaking, daar men een aanval vieesde. De Italiaansche consul heeft aan den gezant gevraagd om geldelijken steun, ten einde het vertrek der arbeideis te kunnen bespoedigen. Twee Italianen, die werden vervolgd, losten revolverschoten op hun aanvallers, waarna de politie en de militairen groote moeite hadden hen uit $le handen van het gemeen te houden. De demonstration voor de kazerne, waar de arrestanten worden gevangen ge houden, duren voort. De N. Rott. Ct. meldt De ongeregeldheden in Zürich zijn Dinsdag zooals reeds bleek uit de telegrammen met verdubbelde woede weer uitgebroken. Vooral het bericht van het groot aantal ge wonden, en van het overlijden van een hunner wat de oproermakers trouwens zelf op hun geweten hebben deed de Zwitsers opnieuw naar Auszersihl, het kwartier der Italianen snellen Toen daar echter alle menschen in hun eigen huizen bleken te zijntrokken groote troepen naar het plein voor de kazerne, waar de arrestanten werden verhoord. Zij die werden vrijgelaten, ontving het volk met geestdriftige ovaties. Na een goed uur daar te hebben gestaan begon de menigte op te dringen, waarschijnlijk met het plan de ge vangenen te ontzetten. De militairen voor kwamen dat zonder wapenen te gebruiken, er werden echter verscheiden personen ge kwetst in het gedrang, opnieuw deed de politie arrestaties. Een recruut, die zich te ver van zijn kameraden waagde, werd duchtig mis handeld. Daarna werd het plein met geweld ontruimd. Voortdurend blijven arme Italianen, die niet weg kunnen, het consulaat bestormen om hulp. Er zijn veel metselaars onder hen, daar aan geen enkel in aanbouw zijnd huis wordt gewerkt. Honderden Italianeu verlaten de stad. Op verschillende huizen in wijk III zijn rooie biljetten aangeplakt, waarin de S. D. arbeiderspartij de werklieden aanmaant hun Italiaansche broeders met rust te laten. Maar dit alles wekt de nieuwsgierigheid natuurlijk sterk op en daarom is het den heelen dag en een stuk van den nacht hevig dringen in Auszersihl, de menschen komen zelfs met treinen vol van buiten otn de „Züri- cher Revolution" te zien. En dat werkt de orde natuurlijk sterk tegen. Merkwaardig is 't, dat er overdag nergens dronken menschen worden gezien. Daarom juis is men zoo ongerust over de hevige opwinding, die zich nu vooral uit door gefluit en gescheld en gegooi met steenen tegen de militairen. De patrouilles worden grof beleedigd; de afdee- lingeD soldaten die de meest bedreigde straten afzetten, hebben duizenden menschen tegeu te houden. Als eindel jk de brandweer hen met flinke waterstralen te hulp komt, 6chijnt de menigte wat te dunnen. Maar spoedig daarna begint het weer. Groote troepen vormen zich nu, die de ver nielde restaurants en herbergen verplunderen. Zij kruipen door de stukgeslagen ruiten naar binnen, eten op wat zij eetbaars vinden, en daarbij leegen zij de flesschen. Anderen vullen hun zakken met vorken en lepels, en met geld, dat zij in de laden vinden. Bij een armen schoenmaker werden alle gereed staande schoenen gestolen. Dat alles ge schiedde in de Rappengasse, waar, schandelijk genoeg, geen enkele politieagent of militair wacht hield. In de Langstrasze werden opnieuw woningen van Italianen bestormd, in één huis werd met een pistool geschoten, een man werd er doodelijk in het voo hoofd getroffen. De militairen worden vóór de kazerne opnieuw door het gepeupel bezig gehouden, dat gere geld aanvallen organiseert. Aanhoudend rijden brancards met gewonden door de stad. Vrouwen uoch kinderen worden door de menigte gespaard. Iu Bern was de Bondsregeering voortdurend bijna compleet vergaderd, om kennis te nemen van de telegrammen uit Zurich. Uit audere garnizoensplaatsen werden er troepen heen gedirigeerd, met scherp gewapend. De verschillende bladen keuren het optreden der Zürichers sterk af, al stemmen zij toe, dat er reden is tot verbittering op de Italianen. Maar bovenal laken de couranten de onvol doende krachten om de orde te bewaren; de politie is veel te weinig talrijk, en de recruten zijn slechts een paar maanden in dienst, en dus nog vrij wel ongeoefend. Woensdag waren de gemoederen veel kalmer. Toch werden nog hier en daar ruiten stukgeslagen. Sommige Italianen heb ben 's nachts zakken vol sieenen in hun woningen gedragen om zich te verdedigen. De gemeentel aad belegde een dringende vergadering. De door de Maandag gehouden vergadering aangenomen motie werd er over wogen en er werd beloofd dat in de ge- wenschte richting zal worden gehandeld. Tevens werd besloten, dat tachtig arrestanten op vrije voeten zouden worden gelaten. De militaire hulp is nu voldoende. De recru- tenschool mocht, op last der regeering, geen dienst meer doen. Te Fünlkirchen is een magazijn van ont plofbare stoften in de lucht gevlogen, waarbij verscheiden menschen omgekomen zijn en honderd gewond, onder wie de burgemeester. Men verwacht dat de Engelschen in Ma- tabilenland spoedig een gevecht zullen hebben met Secomboen daarna hun plan zullen volvoeren om eene reeks van lorten te bouwen in de streken die door de opstandelingen onveilig worden gemaakt. Veertig man van het York and Lancaster regiment zijn Dins agavond van Kaapstad op weg gegaan naar Mafeking. M—Ml WAALWIJK. Op Zondag 2 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'fiispérance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1Ouverture Zampa. Hérold. 2. Lustige Broeders, wals. Volstedt. 3 Grand Air (xmr Clarinette. Bergson. 4. Fantaisie sur les Huguenots. Meyerbeer. WAALWIJK, 1 Aug. 1896. Tram en Haven. Vele en velerlei zijn de berichten, die men den laatsten tijd in de couranten te lezen krijgt over tramplannen Heusden— Waalwijk— Tilburg Dongen enz. euz. Ten einde onze lezers op de hoogte te brengen van den oogenblikkelijken stand van zaken, voor zoover Waalwijk betreft, d elen wij mede wat wij zelf weten, voorop stellende dat het niet veel is. Waalwijk staat tusschen twee Maatschap pijen 1°. Die van den stoomtram Tilburg Waalwijk; 2°. Die van de Vicinaux Hollandais. De eerste heeft ons reeds jaren lang, vooral toen we nog geen spoor hadden, goede dien sten bewezen, en is, zooals men weet, aan gesloten aan onze haven. Wat de tweede aangaat, aan deze, of juister gezegd aan den heer Verhoeven te Ginneken, is in de openbare raadsvergadering van 27 December 1894 concessie verleend voor het aanleggen van een paardentram aan de Zuidzijde der Groote Straat onder nader dooi den raad vast te stellen voorwaarden. Deze condities zijn door den raad vastge steld in zijne vergadering van 7 Maart 1895. Aan de daarin vervatte bepalingen is echter door de concessionarissen nooit gevolg ge geven, zoodat die concessie ipso facto ver vallen is. De „Vicinaux" heeft dusvóór wat Waa'wijlc betreft, in 't geheel geen concessit en zoover wij weten is ook van haar geen nieuwe aanvraag ingekomen. Nu zijn de laatste dagen besprekingen gehouden door de leden van den raad over een eventueele verbinding van Waalwijk met Dongen door middel van een stoomtram aan te leggen door de Mij. Tilburg Waalwijk. Deze lijn zou ontegeuzeglijk van groot nut kunnen zijn voor beide plaatsen en Kaats heuvel, maar de zaak is nog zoo geheel en al in het eerste stadium van voorbereiding, dat er nog niet veel gewicht aau is te hech ten en dat is uok niet heel erg. Waalwijk staat door middel van het spoor direct in verbinding met de heele wereldonze haveu is door middel van den stoomtram in aan sluiting met Tilburg; zorgt nu het gemeentebe stuur maar dat die waterweg in goeden toestand komt en wordt gehouden, dan kun nen wij heel gerust de toekomst afwachten. Maar de haven is naar onze bescheiden meening hoofdzaak. Het Gemeentebestuur deuke hieraaD wèl en drale niet met de hoognoodige plannen tot verbetering voor te stellen. Verbraud. Aangaande het gebeurde te Geudringen waar zekere Bemardus Eggink verbrand in zijn woning werd gevonden meldt De Post het volgende Bemardus Eggink, een 70-jarig man, woonde

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2