Nummer 59. Donderdag 6 Augustus 1896. 19® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, fetjilletojsT De Bankiersvrouw. ANïOON TXELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Alle oogen in de diplomatische wereld zijn nog naar het oosten gericht en deze belang stelling laat zich verklaren, wanneer men zich rekenschap geeft van de groote hoeveelheid brandstof, die daar opgehoopt ligt. De toestand van spanning en onzekerheid, welke de eeu wige Kretensische quaestie in het leven heeft geroepen, is nog verergerd geworden, sedert het gebleken is dat de zoo hooggeprezen eensgezindheid der groote mogendheden niet zoo compleet is, als men eerst wilde doen gelooven. Het is wederom Engeland, dat de harmonie in het Europeesch congres dreigt te verstoren door op zijn eigen houdje te willen handelen. De Engelsche regeering heeft wel te verstaan zich nog niet in dien geest uit gelaten, doch de mededeelingen van de Times, welke een min of meer helder officieus tintje droegen deden vermoeden, dat Groot Bri- tannie eventueel zou weigeren aan een ge- zamelijk optreden te Konstantinopel mee te doen. Deze uitlegging is er althans ook in de Duitsche pers aan gegeven, die zich de tegenwoordige houding van Engeland niet kan verklaren. Immershet groote beginsel waardoor eertijds de Engelsche politiek zich liet leiden, was de onschendbare integriteit van het Turksche rijk. Dit beginsel schijnt nu sedert een paar dagen gewijzigd te zijn en in Duitschland vreest men dat Groot- Britannie zich niet meer wil scharen aan de zijde der mogendheden diezonder zelf zuchtige doeleinden na te streven, alleen de zaak des vredes wenschen te dienen. Men is 't echter volstrekt niet eens over het gewicht, dat aan de uitlatingen en insi nuaties van de Times moet gehecht geworden. En zelfs dan, wanneer groot Britannie mocht weigeren zijn steun te verleenen bij eeu gemeenschappelijk optreden der mogendheden tegenover Griekenland en pantserschepen te zenden ingeval er werd overgegaan tot het blokkeeren der Kretensische kust, valt het te betwijfelen, dat het er zijde bij zal spinnen of den boel zoodanig in de war sturen, dat de mogendheden van het vasteland 't onder elkaar oneens worden. Het spreekt echter van zelf, dat Engeland, indien het werkelijk er toe besluit, voor eigen rekening te werken, daardoor een zware verantwoordelijkheid op zich zou laden. Maar de Engelsche politici hebben zich bij het kiezen hunner middelen om een vooropgesteld doel te bereiken nooit bijzonder kieskeurig getoond en Engeland kau de mogendheden steeds voorwerpen dat het haar met gelijke munt betaalt. In de Armenische quaestie wenschten ze niet in te gaan op lord Salisbury's voorstel tot tus- schenkomst; thans wil de Engelsche regeering niet van interventie hooren. Het schijnt trouwens Oostenrijk te zijn, dat in deze, zóoals reeds gemeld werd, het ini tiatief neemt of zal nemen. Uit Weenen wordt inderdaad bericht, dat graaf Goluchows- ki dagelijks besprekingen houdt met Manos, den Griekschen gezant en als tolk der Eu- ropeesche mogendheden optreedt. Men zegt zelfs, dat graaf Goluchowski den gezant heeft doen weten, dat het Oostenrijksch Hongaar- sche gouvernement een gemeenschappelijk handelend optreden voor het herstel van den vrede op Kreta aan de mogendheden had voorgesteld en daarbij niet verzwegen had dat de eerste daad zou zijn het doeltreffend blokkeeren van Kreta, ten einde aan den invoer van wapenen een einde te maken. In politieke kringen meende men voorts te weten, dat de mogendheden aan dit blokkadeplan haar zegel hadden gehecht. Er is dus werkelijk een kentering gekomen in de gezindheid der mogendheden in den aanvang hadden de gezanten te Konstanti nopel en de consuls te Kanea steeds ten gunste der insurgenten en hun vorderingen gehandeld, thaus wordt meer tegen de Kre- tensers en hun Grieksche vrienden geageerd. Alleen Engeland heeft in striid met zijn verleden etn anti-Mohammedaansche, een anti-Turksche houding aangenomen en terwijl uit Konstantinopel bericht wordt, dat er in den laatsten tijd op Kreta niets bijzonders is 52 En wat meer zegt, zag hij de noodzakelijkheid in zijn geschokt vertrouwen te moeten herwin nen. Hij schreef hem met een voorzichtige, maar bijzondere oprechtheid. De toestand bleef overigens onveranderd. De dreigende wolk bleef aan den horizont hangen, maar groeideniet aar. Gaston scheen er niet meer aan te denken, dat hij naar Beaucaire had geschreven en geen en kelen maal kwam Valentines naam weer over zijn lippen. Zooals alle mannen, die hun geheele leven ge wend waren hard te werkenliad ook hij be hoefte aan lichaamsbeweging en bezigheid, zoodat hij door de fabriek geheel in beslag genomen werd. Toen hij haar kocht maakte zij slechte za ken en hij had gezworen haar tot bloei te bren- gen- Hij had er een jongen, knappen ingenieur aan verbonden en dank zij velerlei aangebrachte ver beteringen, slaagden zij er in het evenwicht tuS8chen uitgaven en ontvangsten te herstellen. Dit jaar zullen wij er onze kosten uithalen, maar het volgende jaar 25.000 francs verdienen. Vijf dagen nadat Raoul vertrokken was, op een Zaterdagmiddag, gevoelde Gaston zich in het geheel niet wel. Hij had zulke hevige duizelingen, dat hij zich niet kon ophouden. Ik keu dat, zei hij, ik heb het in Rio meer gehad. Twee uur slaap zullen mij genezen. Ik zal naar bed gaan en voor het eten kunnen zij mij roepen. Maar toen men dit deed, was hij verre van beter. Hij had vreeselijke hoofdpijn, zijn slapen klop ten hevig, zijn keel was als toegeknepen. En dat was nog niet alles. Zijn verwarde taal gehoor-,, zaamde schijnbaar niet meer aan zijn wil. Hij wilde een woord zeggen, maar sprak een ander uit, zooals iemand, wiens spraakvermogen be lemmerd is. Zijn kaakspieren waren verstijfd en slechts met veel moeite en pijn kon hij den mond openen of sluiten. Louis wilde om een dokter zenden maar Gaston verzette zich daartegen en zei De dokter zal mij medicijnen geven en mij ziek maken, terwijl ik slechts een ongesteldheid heb, waarvoor ik de middelen zelf lten en hij beval Manuel, zijn knecht, een oude Spanjaard, die al tien jaar bij hem diende, limonade voor hem klaar te maken. Den volgenden morgen scheen Gaston werke lijk veel beter. Hij stond op met tamelijk veel appetijt, maar op hetzelfde uur, als den vorigen dag, keerden de smarten nog heviger terug. Ditmaal zona Louis uit zichzelf om den dokter uit Oloron, die aan zekere gevallen te Eaux- Bonnes eene Europeesche beroemdheid te danken had. Hij verklaarde de ongesteldheid als onbe duidend en beval compressen aan, waarop een weinig morphine. Hij schreef ook valeriaanzuur voor. Maar 's nachts nadat Gaston drie uur gerust had, veranderde de toestand plotseling. De symptomen aan het hoofd verdwenen, maar de patient kreeg een zoo lievige benauwdheid, dat hij geen oogenblik rust kon vinden en zich op het bed omgooide, zonder een verstaanbaar woord te kunnen uitbrengen. Toen de dokter des morgens kwam, scheen hij zeer verwonderd over die verandering en was zelfs geheel verslagen. Hij vroeg of men om de pijnen spoediger te stillen, niet eene grootere hoeveelheid morphine had genomen. Manuel, die voor zijn meester gezorgd had, antwoordde ontkennend. Nadat de dokter Gaston onderzocht had, gaf hij nauwkeurig acht op de geluiden, die de zieke deed hooren en merkte op, dat deze slechts met moeite en hevige pijn voortgebracht werden. Hij schreef toen bloedzuigers, zwavelzuur en quinine voor, vertrok en zei den volgenden mor gen terug te zullen komen. Gaston was er met zeer veel moeite ingeslaagd, in bed op te zitten en beval Manud, een zijner tri Ami on die advocaat was, te gaan halen. Waarom vroeg Louis. Omdat ik zijn raad noodig heb. Laten- wij ilkaar r.iets wijs maken. Ik ben er erg aan toe. Slechts dwazen laten zich door den dood over- voorgevallen, behelzen de Engelsche bladen steeds zeer onrustbarende tijdingen inhouden de, dat de Mohammedanen alvorens de dor pen Geoouris en Pyristisa te verlaten, om naar Mires en Moroni te vluchten, hun eigen oogst op hun doortocht hadden verbrand. De Turken zou en Gregoria en Taneromein geplunderd. Kalokhorafiti en Vreli verbrand en bovendien de kerken geschonden en de heiligenbeelden verbrijzeld hebben. Aan deze euveldaden zouden de Turksche troepen medeplichtig zijn en men vreesde, dat de Christenen wraak zouden nemen. Deze had den Kissons reeds verbrand. Onder de Christelijke bevolking van Kanea heerscht groote ontsteltenis na de onlusten, die den 26en door de Mohammedanen zijn veroorzaakt en de consuls der vreemde mogendheden hebben zich naar den vali begeven om hem over het een en ander gestrenge vertoogen te doen. Aan deze donkergekleurde berichten wordt toegevoegd, dat de strenge maatregelen, door het gouvernement genomen om de orde te handhaven, den christelijken huisgezinnen volstrekt geen vertrouwen inboezemen ze wijken naar Griekeland uit. Op dezen toon gaan de berichten in de Engelsche bladen voort; hoe dit stelselmatig pessimisme ver- eenigbaar is met de weigering om met de mogendheden in gemeen overleg te handelen. En om de verwarring nog een weinig grooter te maken, wordt ten slotte door de Proja nadrukkelijk tegengesproken, dat de Grieksche regeering van de Porte een nota heeft ont vangen, waarin uitleggingen betreffende de Macedonische en Kretensische aangelegen heden worden verzocht. Het Luiksche hof van assises heeft zekeren Chaumont en zijn medeplichtige Tartier ach tereenvolgens veroordeeld tot twintig en tot vijftien jaar dwangarbeid. Chaumont had, vallen. Als ik mijn beschikkingen gemaakt heb, zal ik geruster zijn, geloof mij. Hij had den dood te dikwijls onder de oogen gezien, om hem te vreezen en was geheel voor bereid te sterven. Toen hii in Frankrijk aangekomen, te Bor deaux ziek geworden was, had hij zijn zaken geregeld en nu maakte de genegenheid voor den weergevonden broeder het noodig, zijn voorne mens en beschikkingen te veranderen. Hij verlangde een deskundige te spreken, om een nieuw testament te maken, en Louis tot erfgenaam van zijn geheel vermogen aan te wijzen. De advocaat, een klein mannetje, in de buurt als zeer slim en doortrapt bekend, kende het burgerlijk wetboek op zijn duimpje. Als hij eens in de zaken van zijn klanten doorgedrongen was, had hij maar één gedachte, n.m. om alles zoo voordeelig mogelijk te regelen en de altijd belangrijke successierechten te doen verminderen. Een eenvoudig middel deed zich daartoe voor. Als Gaston door een contract zijn broeder tot deelgenoot zijner ondernemingen maakte, waarbij hij een icleggeld, dat met zijn half vermogen Eelijk stond, als ontvangen erkende, behoefde ouis slechts voor de rest, dus de helft, rechten te betalen. Gaston nam dit voorstel gretig aan, niet omdat hij er, in geval hij stierf, een besparing inzag, maar, omdat hij dacht, dat zijn broeder nu, als hij bleef leven, alles wat hij bezat, met hem kon deelen zonder diens kieschheid te kwetsen. Maar Louis, die ingewijd moest worden, om te teekenen, deed alsof hij zich met alle kracht tegen die plannen verzette. Waartoe al die voor bereidselen Waarom de gedachten aan den dood, als men slechts aan een lichte ongesteldheid lijdt, die binnen acht dagen voorbij zal zijn? Denk toch niet aan de dood, en zoo lang als ge leeft, behoort alles, wat ge bezit ook mij, dat hebben we immers afgesproken. Als ge sterft ben ik uw erfgenaam, wat wilt ge meer Vergeefsche moeite. Gaston was er de man niet naar, om zonder gegronde reden zijn plan op te geven. Als hij na rijp beraad een besluit genomen had, voerde hij het ook in alle bijzonderheden uit, wat anderen er ook van zeiden. Na een langen, edelmoedigen weerstand, die om een door hem gepleegden diefstal te verbergen en zijn minnares te kunnen trouwen, een moordaanslag op zijn ouders gepleegd, en Tartier was hem daarbij behulpzaam ge weest. De betrekkelijk geringe straf heeft Chaumont te danken aan verzachtende om standigheden, onder anderen hieraan dat de gebruikte ontplofbare stoffen niet krachtig genoeg waren om de ouders, die in bed lagen, in de lucht te laten springen. De jury voor de plannen van het hoofd gebouw van de groote tentoonstelling van 1900 heeft geen keus kunnen doen uit de verschillende ontwerpen en toen aan den commissaris-generaal Picard opgedragen een modelplan door de bouwcommissie van de tentoonstelling te laten maken en dit te doen uitvoeren door de ontwerpers der beste plan nen onder toezicht vau een bouwkunstenaar. Picard heeft als zoodanig aangewezen Charles Girault, bekroond voor ziju ontwerp voor het bijgebouw, vroeger grand-prix de Rome en bouwmeester van veel bekende werken te Parijs. Ook de medewerkers van GiraultDeglane, Thomas, Binet en Louvet zijn bekende artisten. Half September wordt met het reuzenwerk een aanvang gemaakt in den Cours la Reine. De afbraak van het Palais de l'lndustrie begint waarschijnlijk al in October. Terwijl de brieven uit Tananariwo den toestand op Madagaskar als nog al gunstig beschrijven, komen er geheel andere berichten van de Westkust, vooral de streken van Bezanozanowelker verkeer met de hoofdstad zeer gebrekkig is. De Sakalawen zijn in opstand, zij plunderen karavanen en hebben zelfs Franschen gedood. De voorhoede van de karavaan Gamier en Cavalier, van het huis Gamier te Majoenga, werd te Ambohipiara, op 28 k.M. ten noord westen van Tananariwo, overvallen. Gamier werd gedood, de oud-luitenant Bénévent aan den hals gewond, de overige ontkwamen met zijn edel karakter en zeldzame onbaatzuchtigheid in het licht moest stellen, gal Louis, door den advocaat aangezet toe en plaatste zijn handtee- kening onder het daartoe opgemaakte stuk. En nu was Louis voortaan voor het gerecht en voor de wereld de compagnon van zijn broer, de bezitter van diens half vermogen. En dat bezit was nu onwankelbaar. Gaston zou nooit meer op zijn besluit kunnen terugkomen, daar de stukken van alle wettige formaliteiten voorzien waren. Louis was vreemd te moede. Hij verloor bijna het hoofd door die opgewondenheid in beslag genomen, welke iedereen overvalt, die plotseling uit ellende in den overvloed verplaatst wordt. Of Gaston stierf of bleef leven, Louis bezat langs wettigen weg 25U00 francs rente, daarbij nog niet eens de waarschijnlijke winsten gere kend, die de fabriek afwerpen zou. Nooit had hij zoo een rijlcdom durven hopen of droomen. Zijn wenschen waren niet alleen vervuld, maar overtroffen. Wat zou hem nu nog ontbreken Helaas 1 De mogelijkneid, die weelde in vrede te genieten ontbrak hem. Zij kwam te laat. Dat vermogen, dat van den hemel kwam gevallen, en hem met vreugde moest overstelpen, vervulde zijn hart slechts met droefheid en woede. Dat geluk, dat hein ten deel viel 1 O bittere spot van het noodlot was een vreeselijke straf, die hem voor zijn vroeger leven kwam treffen. En in plaats in te zien, dat die straf verdiend was, gat hij er zijn broeder de schuld van. Ja, hij stelde Gaston voor het vreeselijke van zijn toestand aansprakelijk. Zijn brieven aan Raoul gaven die gedachte wel ferug en behelsden den weerklank van de wal gelijke gevoelens, welke zich van hem meester maakten. Eenige uren. nadat hij het contract geteekend had, schreef hij het volgende: Ik heb 25.000 francs rente, ik bezit 500.000 francs. De helft, wat zeg ik, een vierde van de som va9 voldoende geweest, mij verleden jaar tot de gelukkigste der stervelingen te maken. Wat heb ik nu aan al dat vermogen Niets 1 Al het goud der aarde kan geen enkele moeilijk heid van mijn toestand uit den weg ruimen. Ja, gij hebt gelijk gehad, ik ben onvoorzichtig ge weest, maar ik moest die daad duur betalen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1