Spanje. Duitschland. Zwitserland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Azie. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND, Jaarmarkt en botermijn te Waalwijk op Donderdag 6 Augustus. groote moeite. Ook de karavaan Ducrot werd aangevallen en Ducrot, Crane, een kreool en drie Engelschen gedood. De Howa gouverneur van de landstreek, Rabetrolaly, werd ernstig over deze voor vallen ondei houden; hij blijft onder gestreng toezicht De lijken zijn teruggevonden; ook die van geleiders van andere karavanen, die aange vallen en geplunderd zijn. De veiligheid laat nog veel te wenschen over. Ook van den Oostelijken weg van Tana- nariwo naar Tamatawe, die eertijds zeer veilig was, komen verontrustende berichten. Het eenige middel tot verbetering schijnt het plaatsen van posten langs de hoofdwegen te zijn op afstanden van telkens 25 a 30 K.M., maar daartoe zal men de Fransche troepen op Madagaskar moeten verdriedub belen. Dat de Howa's goede diensten zouden kunnen bewijzen, daarvan gelooft de corres pondent niets; want de roovers behooreD niet tot de volksstammen die zij haten. Een treffend bewijs van de gegrondheid dezer opvatting is wel dat op bevel van den resident generaal 40 geweren en 5000 patronen naar Anka/.obe gezonden werden, opdat de bewo ners zich tegen de rebellen zouden verded gen. Twee dagen later maakten deze laatsten zich. zonder dat een schot gelost werd, van al die geweren en patronen meester. Deze coi respondent spreekt nu weer van rebellie over de geheele hoogvlakte der Imerina. Dit is misschien overdreven; maar zeker is dat de onveiligheid overal op het eiland behalve in de hoofdstad toeneemt. De dynamietaanslag te Marseille was blijkbaar gemunt op drie van de bewoners van het huis waarvoor de bom is gelegd de vice president van de rechtbank, een brigadier en een politieagent wiens vrouw daar con cierge is. Van de bom zijn verscheiden stukken teruggevonden. Er zijn drie personen gearresteerd, onder wie de schoonzoon van den brigadier, die veel met anarchisten om ging. Deze zou het vooral op de vrouw van den agent gemunt hebben. H'j heeft echter niets bekend. Het hof te Nimes heett den maire en vrederechter van Grandrieu wegens verkie zingsbedrog veroordeeld tot twintig dagen gevangenisstraf, 50 trs. boete en de kosten, die 1400 frs. bedragen. Hij had 20 stem briefjes in de bus gestopt, waardoor de uitslag der stemming verande.d was. De vrederechter van Perpignan heeft den ondernemer van stierengevechten te Rossillon en een der matadores aldaar, wegens het houden van corrida's, waarbij stieren zijn ter dood gebracht, tot één iranc boete ver oordeeld. De Spaansche regeering heeft de telefo nische gemeenschap tusschen Madrid en Saragossa geschorst. Het schijnt dat de vrouwen in laatstgenoemde stad hun betooging tegen Cuba en tegen het uitzenden van nieuwe versterkingen hebben hervat. De prins regent van Beieren heeft aan den Pruisischen minister van financien Miquel het grootkruis van de orde voor burgerlijke verdiensten van de Beiersche kroon verleend. De minister van staat baron v. Crailsheim zou bij zijn bezoek aan Berlijn der onder scheiding zelf aan Miquel overhandigd hebben, maar dit was onmogelijkaangezien de Pruisische minister toentert'id afwezig was. Volgens de Politische Correspondenz is de houding van de Zwitsersche regeering in haar onderhandelingen met Italië naar aan leiding van de gebeurtenissen te Zurich volkomen in den haak, en erkent de regeering dat zij verplicht is schadevergoeding te geven. De raad van beheer van de Zwitsersche Creditanstalt heeft 5000 tr. ter beschikking van het Italiaansch consulaat te Zurich gesteld, om de in 't uauw gebrachte Italianen te ondersteunen. Het schijnt thans als zeker te kunnen worden aangenomen, dat de kroonprins van Italië met prinses Helena van Montenegro in 't huwelijk zal treden. De kroonprins zal Cettinje bezoeken gedurendede feestelijkheden van 19 tot 25 September, ter viering van den verjaardag der dynastie der Petroviichen. In Sicilië hebben wederom de roovers getracht hun slag te slaan. Een grondbe zitter te Castelretrano ontving een dreigbrief om 20,000 lires te zenden. Hij voldeed r.iet aan dit verzoekdoch zond een boer met een wagen met wijn naar dezelfde plek. De roovers deden zich te goed aan die onver wachte vangst en werden zoo gevangen na een gevechtwaarbij geen der gendarmes werd gewond. De Vesuvius werkt heviger dan voor heen. De stroom van lava die naar het observatorium gekeerd i9fis dertien meter breed en tot vier meter zwaar. Een deel van de funiculaire is verwoest. van beslissend was, en op aanzienlijke ver liezen te staan kwam. üe Turksche troepen hebben gebrek aan proviand en schietvoorraad, en er zijn veel zieken. En volgens een ander bericht stoven de Droezen na herhaalde ge vechten telkens uiteenmaar kwamen al spoedig weer terug, om de troepen opnieuw aan te vallen. Uit Sofia komt bericht van eene verachte lijk laffe wraakneming aan het overschot van wijlen den vermoorden staatsman Stambouloff, wiens graf men in den afgeloopen nacht door middel van dynamiet heeft trachten te ver nielen. Het opzet gelukte slechts gedeeltelijk, daar wel het kruis op het graf en de steenen rollaag, die het omringtvernield werden maar de kist met hel overschot ongedeerd bleef. Wij zijn nu op een zoo hellende weg, dat we of we willen of niet verder moeten gaan. Zelfs een poging tot stilstand zoti onzinnig zijn. Arm of rijk, ik moet alles vreezen zoolang een ontmoeting van Valentine en Ga.^ton mogelijk is. Zal mijn broeder het opgeven, die zoo beminde vrouw weer te zien Reen, Gaston gnf dat plan niet op. Een bewijs, daarvan was, dat hij te midden van zijn pijnen meermalen haar naam genoemd had. En het ging hem niet beter. Ondanks de krach tige behandeling verdwenen de onrustbarende symptomen slechts tijdelijk. De pijnen wisselden af tusschen het hart en het hoofd en traden iederen keer heviger op. Tegen het einde der week had de zieke twee goede dagen. Hij kon opstaan, een weinig eten en zelfs wat wandelen. Maar hij was nog slechts de schaduw van wat hij geweest was. In minder dan tien dagen scheen hij wel tien jaar ouder geworden. Gaston, voor veertien dagen een toonbeeld van mannelijke schoonheid en kracht, was nu zwakker dan een' kind en liep gebogen als een grijsaard. Zijn beenen konden zijn vermagerd lichaam nauwelijks dragen. Hoewel het zomer en zeer heet was, rilde hij midden op den dag in de zon. Op den arm van zijn broeder geleund, stak hij de weide over, om zijn fabriek te bezichtigen en niet ver van een der ovens gezeten, die in werking was, verklaarde hij zich wat beter en door die verkwikkende warmte als herboren te gevoelen. Hij leed niet. Zijn hoofd was vrij, lnj haalde ruimer adem en zijn sombere voorgevoelens ver dwenen. Ik heb mij te vroeg ongerust gemaakt, zei hij tot de hem omringende werklieden, ik zal wel weer opknappen. Eenige heeren uit Oloron, die hem hadden bezocht, maakten de opmerking, dat zijn ziekte wellicht een gevolg was van de luchtverandering, en Gaston was geneigd, dit te gelooven. Oude boomen moet men niet verplanten, zei hij, als ik lang zou willen leven, moest ik naar ltio teruggaan. Louis klampte zich gretig aan die hoop vast. Ja, zei hij, daar zoudt ge zeer goed aan doen, ik ga met u mee. Een reis naar Brazilië met u zou een heerlijk uitstapje voor mij zijn. De sultan heeft geweigerd de krasse nota's aan Griekenland en de mogendheden die door den ministerraad waren ontworpen, te onderteekenen. Volgens bericht uit Athene aan de Daily News zijn vijfhonderd vrouwen en kinderen in een kerk te Herakleion, op Kreta, opge sloten en lijden er de grootste ontberingen. De opstandelingen hebben hun eerste korps ruiterij gevormd. Twee jonge Grieksche cavalerie-officieren, onder anderen de zoon van een aide-de-eamp van den koning, zijn stee sgewijs naar Kreta vertrokken. Vijfduizend Droezen zijn door 24 batal jons Turken aangevallen en hebben zware verliezen geledenondanks de natuurlijke hinderpalen die de bergachtigheid van het terrein opleverde, zoo wordt uit Constantino pel gemeld. De opstand wordt (let wel, voor de tweede maal!) als gedempt beschouwd. De berichten die de consuls hebben ont vangen luiden minder gunstig voor de Turken. Daarin leest men dat de overwinning verre gedurende de maand Juni ingelegd f 3113.84 terugbetaald t 2670.50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1255. Keizer Nicolaas II van Rusland heeft nu betreffende het noodlottig ongeluk op het Chodinka-veld te Moskau een zeer gestreng oordeel geveld in de volgende twee ukasen. „Na een door ons p )onlijk geleid onder zoek", zoo wordt in de eerste ukase gezegd, „omtrent ch oorzaken van dit ongeluk, dat wij zeer betreurenomdat daarbij zoovele ons dierbare onderdanen het leven verloren, hebben wij besloten de zaak niet aan het gerecht ter beslissing te geven. Wij willen die rechtstreeks door onze macht, regelen. „Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat het ongeluk daaraan te wijlen isdat de overheden van Moskau, die verplicht waren, voor de orde en de veiligheid in die stad te waken, niet tijdig doeltreffende maatregelen hebben genomen om den stroom van volk op het Chodinkaveld te keeren. „Daarom hebben wij het hoofd der politie te Moskau zonder zijn verzoek geheel uit den dienst ontslagen, en wij bevelen den ministers van het keizerlijk huis en van binnenlandsche zaken de andere ambtenaren, die zich aan plichtverzuim schuldig maakten op andere nader aan te geven wijze te straffen over eenkomstig hunne schuld". In de tweede ukase wordt gewezen op het bij deze gelegenheid gebleken gebrek aan samenwerking een gevolg van het streven van ondergeschikte ambtenaren om zich ge wichtig voor te doen en op den voorgrond te treden. Om aan zulke verschijnselen welke de nadeeligste gevolgen voor Rusland kunnen hebben een eind te maken, wordt aan alle ministers, hoofdambtenaren, gouver neurs en allen, die gezag oefenen bevolen steeds maatregelen te nemen in overleg met elkander en altijd er voor te waken, dat de onder hun gezag staande personen en in richtingen niet door kleingeesligen naijver elkander tegenwerken en zich uitsluitend het belang van den dienst voor oogen stellen. Dit gestreng en rechtvaardig optreden van Z. M. zal zonder twijfel niet nalaten diepen indruk te maken. Een vloedgolf, vijf mijlen breed, heeft 26 Juli de kust van Haitsjau in het noordoosten van de provincie Kiangsoe overstroomd en een aantal dorpen, dat op vierduizend geschat wordt, verwoest. De inwoners verdronken. Groote hoeveelheden vee zijn verloren gegaan, en de rijstvelden staan onder water. Voor hongersnood in den herfst wordt gevreesd. Aan het postkantoor te W a a 1 w ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 5231,36; terugbetaald f 4880,90. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2282. Gaston antwoordde er nooit toe te zullen be sluiten, Frankrijk nogmaals te verlaten. Hij was van plan zoodra bij genezen zou zijn naar Parijs te gaan. Daar zou hij beroemde dok toren kunnen raadplegen en Valentine opzoeken. Naarmate Gastons ziekte langer duurde, scheen hij meer naar haar te verlangen en verwonderde zich er over geen brief uit Beaucaire ontvangen te hebben. Het verwachte antwoord hield hem zoo bezig, dat hij nogmaals schreef; dringender en omgaande antwoord vroeg. Dien tweeden brief kreeg Lafourcade nooit. Denzelfden avond begon Gaston weer te klagen. Die twee of drie goede dagen waren slechts een rustpunt in de ziekte geweest. Zij kwam nu nog heviger op en voor het eerst toonde de dokter zich ongerust. Van dit oogenblik kon men den noodlottigen afloop te gemoet zien. U scheen Gasten minder te lijden, zijn krachten namen zichtbaar af en langzamerhand verloor hij het bewustzijn. Ieder uur klopte zijn hart minder snel en werden zijn ledematen kouder. Eindelijk op den vierden morgen scheen Gaston, die den ganschen nacht gesluimerd had, eenigszins bij te komen. Hij zond om een priester en bleef wel een half uur met dezen alleen, verklarende dat hij even als zijn voorouders als christen wilde ster ven. Toen gal' hij bevel de werklieden te laten binnenkomen. Hij nam afscheid van allen en verzekerde, dat hij zich met hunne toekomst had bezig gehouden. Nadat deze vertrokken waren, liet hij Louis beloven de fabriek te behouden, omhelsde hem voor het laatst en viel toen afgemat in de kussens terug. Toen het twaalf uur sloeg, blies hij kalm en zonder doodstrijd den laatsten adem uit. Nu was Louis markies de Clarueran en daarbij millionair. Veertien dagen later zette hij zich op het spoor, nadat hij alle zaken had geregeld en met den ingenieur die de labriek bestuurde een contract gesloten had. Den vorigen dag had hij aan Raoul getelegra feerd, dat hij terugkwam. XXI. Terwijl Louis in Oloron de wacht hield, had Raoul, trouw aan het hem voorgeschreven pro- Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd grainma, alles aangewend om het vertrouwen van mevrouw Fauvel te herwinnen en haar ge rust te stellen. Die zaak was moeielijk, maar niet onuitvoer baar. Mevrouw Fauvel, die over Raouls dwaashe den verschrikt was, had hem daarom echter geen oogenblik minder geacht. Men moet weten dat geen ergere geveinsheid gepaard met de grootste onbeschaamdheid kon bestaan dan bij Raoul. Onder den schijn van de grootste oprechtheid verborg die doortrapte schurk een buitengewoon bespiedingstalent. Hij kon naar willekeur over zijn talenten be schikken, en zich tevens zoo onnoozel mogelijk voordoen, dat de schranderste menschen door hem bedrogen werden. Gedurende de maand dat Louis afwezig was, vervulde hij mevrouw Fauvel met een ongekend geluk. Daar zij buiten woonde en haar man 'sraorgens vroeg vertrok, had zij den geheelen dag tot haar beschikking, dien zij bij Raoul in Vesinet door bracht. En dikwijls als zij 'savonds nog niet van hem scheiden kon, drong zij er op aan dat hij mee eten ging en den avond bij haar zou door brengen. Zij vergaf hem al zijn vroegere fouten, of lie ver gaf de schuld daarvan aan Clameran, daar zij wist, dat deze afwezig was. Nu Raoul niet meer door zijn oom geraden wordt, dacht zij, geeft hij zich, zooals hij is, edel en oprecht,'zooals zijn vader was. Dat leugenachtige leventje verveelde Raoul in het geheel niet. Hij speelde zijn rol goed en be zat die bekwaamheden, welke de grofste schur ken vormen, hij geloofde langzamerhand zijn eigen leugens. Soms wist hij niet meer, of hij de waarheid sprak of wel een schandelijke komedie speelde. En welk succes had hij niet 1 Madeleine, de voorzichtige en wantrouwige Madeleine,bekende, zonder bep aid op zijn hand te zijn, dat zij te veel op den schijn was afgegaan en onrecht vaardig jegens hem was geweest. Over geld werd niet meer gesproken. Die voorbeeldige jongeman leefde zoo zuinig mogelijk. Raoul zegevierde dus volkomen toen Louis van Oloron terugkeerde. Deze had tijd gehad een WAALWIJK, 5 Aug. 1396. Jury. Zooals onze lezers zullen weten, zal te 's Gravenhage van 18 tot 28 Aug. gehouden worden eene tentoonstelling voor het schoen makersvak alleen voor handenarbeid van Nederlandschen oorsprong. üe heer Frie van Iersel, van ^de firma A. van Iersel en Zoon, alhier, aangezocht om op te treden als lid der jury van beoordeeling heeft dit aangenomen. De jury zal hare werkzaamheden aanvangen den 17den en die verrichten zonder kennis te dragen van de namen der inzenders. Bij de onlangs te Leeuwarden gehouden tentoonstelling maakten de heeren J B. Tim mermans Wz. alhier eu Jos. Groenen te Bezooien deel uit van de beoordeelings-com- missie. Wel een bewijs dat de Langstraatsche industrieelen hoog staan aangeschreven. Een arm gebroken. Een onzer medeïngezetenen, de heer Fr. de C., reed Maandag op zijn fiets door 's Gra venmoer. Zich willende vergewissen van den tijd haalde hij zijn horloge te voorschijn raakte het bestuur over zijn machine kwijt en lag voor hij 't wist voorover in een sloot. Toen hij er uitgekropen was kwam hij tot de pijnlijke ontdekking, dat zijn linkerarm boven de pols gebroken was. rEspérance te Waspik. Aanstaanden Zondag zal de harmonie l'Espérance van Waalwijk een concert geven in den tuin van het logement »De Ploeg" van den heer J. Teunen te Waspik. Prachtige en populaire nummers komen op het program ma voor zoodat een druk bezoek niet kau uitblijven. Zelden zal men in Waspik in de gelegen heid geweest zijn om zoo'n goede muziek te genieten. Examen. De heer Van Raay, eerste onderwijzer aan de openbare school alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor het Duitsch. Tramplanncn. Aanstaanden Dinsdag zullen de leden van den gemeenteraad weder een bespreking hebben over tramplannen, ditmaal met de heeren van de „Vicioaux." Verjaardag der Koningin-Regentes. De 38e verjaardag van H. M. de koningin regentes is verleden Zondag in onze gemeente gevierd door 'net uitsteken der vlaggen van de gemeentegebouwen en van verschillende particuliere woningen. De harmonie l'Espérance gaf bij deze ge legenheid een prachtig concert op het markt plein, dat door een massa volk werd bijge woond en veel geestdrift wekte. Te 's Gravenhage stonden duizenden en duizenden Zondag rond en in 't Malieveld om de groote parade te zien ter eere van den geboortedag van H. M. de koningin regentes gehouden. plan op te maken. Hoewel hij nu zeer rijk was, wilde hij zijn gedrag toch niet veranderen, ten minste niet voor het uiterlijke. Even als vroeger nam hij zijn intrek in het hótel du Louvre. Zijn eenige buitengewone uitgave was een rijtuig, dat Manuel, de vroegere bediende van Gaston, onderhield, die in zijn dienst was over gegaan, niettegenstaande een legaat van Gaston hem, hoewel niet rijk gemaakt, toch verre boven het noodige voorzien had. Louis' droom, het doel zijüer eerzucht en van al zijn pogingen was nu onder de eerste industri eelen van Frankrijk te behooren. Nog meer dan zijn titel van markies liet hij dien van fabrieksbezitter weerklinken. In zijn avontuurlijk leven had hij zooveel markiezen en baronnen ontmoet, dat hij niet meer aan den invloed van den adellijken titel geloofde. Hoe moet men den waren van den valschen adel onderscheiden Hij vond, dat hetgeen men zoo gemakkelijk verkreeg,geen groote waarde had. Zooals hij zelf ook ondervonden had, hecht onze weinig romantische eeuw weinig waarde aan een wapen, al laat de eigenaar het nog zoo fraai op zijn rijtuig schilderen. Men kan zich zeer goed markies noemen zon der een markiezaat, maar men kan onmogelijk fabrieksbezitter heeten zonder een fabriek te hebben. Louis dorstte nu naar aanzien. Hij had zooveel geleden, zooveel verachting ondervonden, dat hij nu van verlangen brandde, zich over dat alles te wreken. Zijn verleden verontrustte hem niet. Hij had genoeg wereldkennis om te weten, dat het rollen van zijn rijtuig over de straat de stemmen van zijn vroegere kennissen zou overschreeuwen. Zoo liet hij zijn gedachten dwalen, terwijl hij twintig uren spoorde, om van Pau naar Parijs te gaan. Over Raoul maakte hij zich niet in het minst ongerust, daar hij hem nog noodig had, zou hij van diens knapheid gebruik maken, maar nam zich voor, al was het ten koste van een groote opoffering, zich van hem af te maken. Al deze gedachten kan men in een notitieboek je lezen, dat Louis op die reis bii zich droeg. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2