Gemengd Nieuws. Om halftwee op het paradeterrein gekomen, werd de generaal Van Helden aldaar met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Onmid dellijk reed hij naar de niet ingedeelde offi cieren en de vereeuigmgen van oud-strijders, die zich met hun banieren daarbij hadden opgesteld, en bracht daar zijn saluut. Onder de tonen van het Wilhelmus, gevolgd door een marsch, ving daarna de inspectie aanen na ^afloop daarvan werd voor den generaal gedefileerd; door de grenadiers en jagers met open colonnes in den gewonen pas; daarna in gesloten colonnes met den versnelden pas. De veld-artillerie defileerde in stap en in draf; de cavalerie in draf en galop. Bij dit laatste défilé stortten een korporaal en een huzaar van hun paard zonder letsel te be komen. De paarden maakten, ook zonder ruiter, heel netjes de verdere manoeuvre mee. De eigenlijke viering van gemeentewege de verlichting in het Haagsche Bosch en die aan de gebouwen van de ministeries enz. heeft Maandagavond plaats gehad, terwijl ook de gebruikelijke miniatuur-kermis in het Voorhout toeu plaats had. De Nurksen, die al dagen vooruit voor spelden dat het in den avond van het Oran jefeest „natuurlijk" wel weer zou regenen hadden het lekker mis. Sedert lange jaren heeft de illuminatie van stadswege in het Haagsche bosch, als besluitjvan het dagfeest op den verjaardag van de koningin regentes, geen schooner weder getroffen dan Maandag avond. Duizenden bij duizenden bevolkten dan ook- de lanen van het bosch, dat zich zoo bij uitstek leent voor een feestverlichting. Van den ingang af wezen hel verlichte lanen den weg langs de societeitstent naar de beide vijvers, de hoofdplekken van de illuminatie. Eu reeds bij de Jacoba-laan ook, werden de feestvierende stadgenooten ontvangen door de vroolijke tonen van de muziek der veld artillerie, die in een verlichte tent in den hertekamp het hare bijdroeg tot verhooging der feeststemming. Niet veel verder behoerde inen te loopen om den gang naar de vijvers onder opgewekte muziek voort te zetten, want in het paviljoen der nieuwe of litteraire so ciëteit, welk gebouw langs alle lijnen schit terend verlicht was, gaf de koninklijke militaire kapel een concert. Bij aankomst aan den eersten vijver, die evenals vorige jaren, prijkte met een parterre verlichting, was het weder de huzarenmuziek die, verborgen op de in licht badende brug tusschen den eersten en tweeden vijver, de rondwandeling met opgewekte marschen veraangenaamde. Die rondwandeling om de beide reusachtige waterkommen, waarin de lichtjes duizendzou- dig weerkaatsten, loonde de moeite. Bij het volkomen stille weder was er niet één vet- glaasje dat zijn „Schuldigkeit» niet deed hetgeen vooral het volkomen succes bezorgde aan het groote stuk op den tw.eden vijver. Ditmaal behoefde men niet, als verleden jaar, naar de beteekenis van dit hoofdmoment der illuminatie te vragen. Trotsch deed het zich voor aan ieders oogen, die oude poort op gericht in het begin der 15e eeuw en waarin men, eenige architectonische vrijheden van den ontwerper met den mantel der welwil lendheid bedekkende, duidelijk kon herkennen de oude koppelpoort te Amersfoort. De ophaalbrug die men thans te zien kreeg zal men te vergeefs zoeken bij het origineel maar zij schaadde volstrekt niet aan het geheel, integendeel zij verhoogde den luister. Zooals gezegd, het stuk brandde prachtig, de kapiteelen, de torens, de bruggewerken alles kwam verrassend duidelijk uit, en het totaal strekte ditmaal ontwerpers en uitvoer ders werkelijk tot eer. Op de vijvers voeren verlichte gondels, waarop bij tusschenpoozen Bengaalsch licht in alle kleuren werd afgestoken. Evenals andere jaren waren hier en daar in schilderachtige boomengroepen van het bosch ballons van oranjekleurig papier aangebracht, hetgeen een schoon effect teweegbracht. De verlichting in de stad van de depar tementen van algemeen bestuur, het gouver nementsgebouw en het raadhuis, benevens van enkele particuliere instellingen, was gelijk aan vorige jaren. Na afloop van de illuminatie bleef het nog geruimen tijd levendig in de stad, vooral in het Voorhout, waar de kermis in vollen gang was. Men schrijft uit 's Hertogonbosch Dat onbekend onbemind maakt, is reeds sedert jaren spreekwoordelijkdat bekend bemind maakt, wordt in Den Bosch bewaar heid, althans voor zooverre het de verhouding van de Bosschenaren tot HH. MM. onze koninginnen aangaat. Vóór het bezoek der koninginnen aan deze stad werd er van de verjaardagen van HH. MM, o, zoo weinig werk gemaakteen half dozijn uitgestoken vlaggen en de traditioneele parade, ziedaar alles waardoor zoo'n dag zich van ieder anderen onderscheidde, en na dat bezoek Wel, het was Zondag jl. een lust onze stad te zien Het aantal vlaggen was legio, de carillonneur van den Sint Jan- en den stadhuistoren speelde alle mogelijke vader- landsche liederen, de straatjeugd liet zich niet onbetuigd om ze dapper mee te zingen, de parade-plaats was stampvol en het Marktplein, hoe ruim ook, des avonds schier te klein om alle luyden te bevatten die wenschteu te profiteeren van het door de kapel derdd. schutterij aldaar in de feestelijk versierde tent gegeven concert, terwijl de gas- illuminatie van het raadhuis wel zesmaal zoo mooi was als vroegere jaren. En als de gezondheid onzer koninginnen bepaald wordt door de feestdronken op haar welzijn hier uitgebracht, dan kunnen zij gerust haar lijfarts afschaffen. Kiloinetorbockjcs. In vervolg op een vorig bericht, dat met 1 Augustus een afzonderlijk tarief voor kilo meterboekjes in werking treedt waardoor alle door de Exploitatie Maatschappij vroeger gemaakte bepalingen omtrent de kilometer boekjes komen te vervallen kunnen wij nog mededeelen, dat het gebruik van de kilometerboekjes van dien datum af is uitge breid o:> de lijn Bokstel—Goch van den Noord-Brabantsch-Duitschen Spoorweg. Bo vendien is aan houders van kilometerboekjes het recht toegekend het boekje in te leveren uiterlijk binnen 30 dagen na den dag, daarop als laatste dag van geldigheid vermeld. Mits de inlevering slechts binnen dien termijn geschiede, wordt bij de inlevering de gestorte waarborgsom terugbetaald. R. H. B S. Het aantal leerlingen op de Rijks Hoogere Burgerschool te 's Hertogenbosch neemt jaar op jaar zóó sterk toe, dat dit jaar de helft der voor het toelatings-examen aangegeven leerlingen noodzakelijk zal moeten afgewezen worden, uit gebrek aan plaats. Men hoopt aldaar, dat het bezoek, door den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs dezer dagen aan die inrichting gebracht, tengevolge zal hebben, dat in dien toestand eene gewensche verandering komt. Kindermoord. Men meldt uit Heusden De landbouwer v. L. te Elshout is over gebracht naar de gevangenis in Den Bosch. Hij wordt verdacht een kind, waarvan zijn dienstbode te zijoen huize is bevallen, te hebben vermoord. De justitie uit Den Bosch is te Elshout geweest, ten einde onderzoek te doen. Nieuwe verzekering. In Amerika is een nieuwe verzekeringstak ontstaan, n.l. de verzekering der.bagage tegen beschadiging of verlies gedurende de reis in den trein, in de hotels ot in private woningen. Daar van deze wijze van verzekering zeer veelvuldig wordt gebruik gemaaktzou zij wellicht iu ons land ook kunnen wordeti toegepast vooral in het belang der fietsers! Spoorwegongelukken. Omtrent het zoo treurige ongelukdat Zatermiddag tusschen Haarlem en Halfweg, bij den wachtpost „De Liede", plaats had wordt nader gemeld De werkploeg van dat baanvak, bestaande uit den ploegbaas G. van Eek en een 4-tal arbeiders, begaven zich te 12 uur van het terrein, waar zij werkten, langs de lijn Daar hun woningen, aan en nabij den wachtpost „de Liede." Met het oog op de nadering van trein 1011, een steenkolentrein uit Amsterdam, werd van de veilige gewoonte om steeds op dat spoor te loopen, waarop men den trein „in het gezicht loopt," afgeweken en begaf men zich op een terzijde van het eerste spoor, waarlangs trein 110 was gepasseerd, die volgens de dienstregeling in het eerste uur door geen anderen wordt gevolgd. Men had echter niet opgemerkt, dat op trein 110 een schijf was geplaatst, aandui dende dat er nog wat volgde en wel eene losse machine van de werkplaats te Haarlem. Het was deze machine die 3 van de 5 per sonen in den rug aanreed en een hunner zwaar verminkt nog een eind meesleurde; de dood is onmiddellijk ingetreden. Behalve voornoemde Gr. van Eek (gehuwd, doch geen jonge kinderen achterlatende), zijn gedood de vaste arbeiders G. Jonckbloedt (gehuwd en vader van 3 kinderen) en F. Snoek (gehuwd doch zonder kinderen). De aspirant-arts Melchior, van Halfweg schouwde de lijken en verbond de ergste verminkingen. Intusschen waren met vele anderen ook de echtgenooten op de plaats van het ongeluk aangekomen, waar de zwaar verminkte lijken in het gras waren gelegd. De toestand dier vrouwen laat zich niet beschrijven Daar een draagbaar of iets dergelijks ont brak, werden de lijken in een schuitje naar de woningen gebracht. Zondagochtend te ongeveer 6 uur had op het terrein der H. S. M. in de Rietlanden te Amsterdam een arbeider, belast met het rangeeren der goederentreinen, het ongeluk onder den trein te geraken; er werd hem een been tot boven de knie afgereden. Maandagmorgen had een ernstig on geluk plaats aan het Centraalstation te Am sterdam. Een reizigeronder den tunnel loopende, bemerkte niet, dat de lift omhoog was, zoodat hij in de liftruimte viel. On middellijk daarop wordt de lift naar omlaag gelaten, het gevolg was dat de man bekneld geraakte en zwaar inwendig gekwetst per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. En dun nog wel een boudspet. Na afloop der gymnastiekfeesten, de vorige week te Groningen gehouden, keerden vele gymnasten Dinsdag huiswaarts met den trein, in welks locomotief tusschen Zuidlaren eu Assen een vlampijp sprong. Hierdoor onder vond die trein zeer veel vertraging. Onder de reizigers bevond zich o.a. ook een gymnast uit Zeeland, die gehoopt had, op den avond van dien dag zijn moede leden onder zijn eigen dak te kunnen uitstrekken. Maar zie, door bovengenoemde vertraging konden de snelste sneltreinen hem niet verder brengen dan tot Tilburg, waar hij omstreeks midder nacht aankwam. In die stad was hem een hotel eerste rang aanbevolen, dat hij nu ging opzoeken. Zijn kleedij bestond uit een flanellen sporthemd, met rood bezoomd onder den neergeslagen kraag); daarover een roode das, op turnerwijs los omgeslagen over het flanel de jas van het Nederlandsch Gymnastiec verbond met zilveren sterren op de revers, en op het hoofd de pas ingevoerde nieuwe bondspet met de dooreengevlochten letters N.G.V. De hotelhouder, wiens deur al gesloten was, opende een deel daarvan en nam, achter veilige traliën staande, den laten gast, die nachtverblijf verzocht, van het hoofd tot de voeteD op, waarna den gymnast zijn ver zoek werd afgeslagen. Een late voorbijganger, die het tooneel had gezien en gehoord, voeg de den teleurg^stelden turner toe Kom maar mee, meneer, je hebt maar een pet op en geen gekleeden hoed. Ik zal je wel een ander hotel wijzen, waar men meer Brabantsch voorkomend is dan deze domme snuiter." En zoo gescheidde het, dat een gymnastiekpet iemand de grootste stad vau NoordBrabant in het hartje van den nacht deed doorkruisen. Werklieden Verzekering. Het Cemtrum meldt, dat de Mgr. de bisschop van 'sHertogeubosch de verzekeiing der werk lieden tegen ongelukken bij den bouw van kerken, enz, in zijn diocees verplichtend heeft gesteld. Vergiftigd. Men bericht ons uit Venlo De luitenant Z. van het 2e regiment huzaren alhier, moet aangehouden zijn op grond eener klacht, ingediend door den grootvader zijner vrouw, wonende te Steijl, gemeente Tegelen, als zoude hij getracht hebben dezen te ver geven. Brand. Uit Zevenhuizen (Z* H.) wordt ons van Zondag gemeld Heden ochtend outstond iu een hooiberg aan de Rotte brand, die zich spoedig mede deelde aan een anderen berg en en aan de belende boerenwoning. De eigenaar was naar de kerk en de vrouw met de kinderen alleen thuis. De inboedel is gedeeltelijk gered, doch carca 100.000 kilo hooi ging verloren. De inboedel is zeer laag verzekerd zoodat de eigenaar groote verliezen lijdt, vee is er niet bij omgekomen, daar dit grootendeels in het land was. Nog werd een boekje vermist met plm. f 700. zijnde de opbrengst van een parij kaas. Ieder is begaan met den slag, die dezen oppassenden man getroffen heeft. Inbraak. Zondagnacht is in het kleedermagazijn op den hoek van Dam en Nes te Amsterdam, door twee dieven ingebroken. De winkelier, die onraad bespeurde, schoof het veneer open, en riep om politie Voordat deze verscheen hadden de dieven reeds de vlucht genomen. Zij konden echter nog achtervolgd worden en, in de de Agnietenstraat van beiden zijden ingesloten, werden zij gevat. Ook is een brutale diefstal gepleegd in een perceel aan de Prinsengracht. Blijkbaar is van een val- schen sleutel gebruik gemaakt- De dieven hebben alle kasten geopend, ook de brandkast, door op een handige manier het bovenblad daarvan te forceeren. De bestolene was tegen diefstal verzekerd bij de de Nederlandsche Lloyd. Eetlien, 3 Aug. Heden was het feest in onze gemeente. De heer H. Bos, vierde zijn 25 jarig jubiléum als hoofd der school alhier. Eenigen tijd geleden had zich reeds uit de oudleerlingeu en ingezetenen eene feest com- missie gevormd, om dezen dag voor den heer Bos tot eeuen onvergetelijken te maken. Niet minder hebben hiertoe bijgedragen zijne col lega's in het arrondissement Heusdende leerlingen der rijksnormaalschool te Heusden, de leerlingen der openbare school te Eethen en verder tal van vrienden en belangstellen den. Voor het schoolhuis prijkte een fraaie eereboog en ook de school was fraai versierd. Ongeveer ie tien ure des morgens trokken de schoolkinderen in optocht, onder leidiDg van de heeren Braams en De Moor, hoofden van schooien te Gen-feren en Drongelen, benevens mej. De Moor, onderwijzeres in de handwerken, naar het schoolgebouw en zongen den jubilaris een vijftal verzen toe, terwijl hem door enkele zijner leerlingen eene keurig versierde waschtafel werd aangeboden. De kinderen werden daarop onthaald op broodjes en chocolade en allerlei versnaperingen, wat de kleinen in een vroolijke stemming bracht. Vervolgens werd door den president der feestcommissie, den heer J. Smits, aan den heer J. Bos eene prachtige canapé namens de oudleerlingen eu de ingezetenen aange boden, terwijl zijn collega's uit het arrond. Heusden hem een fraaie boekenkast ten geschenke gaven. Ook de leerlingen der R. N. S. te Heusden waren niet in gebreke gebleven om den heer Bos een blijk van waardeering voor zijn onderwijs te geven. Een van hen overhandigde hem eene sierlijke étagère. De jubilaris dankte achtereenvolgens allen in gevoelvolle woorden voor de belangstelling, die hij op dezen dag in zoo ruime mate genieten mocht. De feestvreugde was intus schen niet verminderd; de geheele gemeente vierde mee feest. Ieder was het aan te zien, dat het een dag van vreugde was; overal zag men zingende, hossende en jubelende groepjes. Des namiddags kwam het fanfare corps uit Andel den jubilaris eene serenade brengen, hetgeen de feestvreugde niet weinig verhoogde en des avonds werden door ver schillende personen voordrachten en liederen ten beste gegeven, die door het keurig orgel spel van den heer van Santen te Sprang, werden begeleid of afgewisseld. Laat in den nacht ging men uiteen; ieder kon met vol doening op dezen dag terugzien, zoodat hij bij velen lang in herinnering blijven zal, te meer, daar de vreugde door geen enkelen wanklank verstoord werd. Ten slotte is een woord van dank aan de feestcommissie en aan allen, die tot het welslagen van dit feest hebben medegewerkt, zeker niet misplaatst. Een merkwaardige wedstrijd. Een merkwaardige wedstrijd heeft dezer dagen te Rijssel plaats gehad. Ongeveer vijftig rookers in de ^ateliers* en café's van Rijssel en omstreken bekend als hartstochtelijke vereerders van het narcotisch kruid, waren in een café aan de Pont du Lion d'Or bijeengekomen om het plaatselijk „rookrecord" vast te stellen en elkander de vrij talrijke prijzen te betwisten Na door het lot te zijn genummerd, schikten de concurenten zich in tien groepen, die door de commissie werden ingedeeld. De strijders voorzagen zich van een lange Goudsclie pijp, en plaatsten zich achter een pot bier, want als men rookt, kiijgt men een dorstige keel. Met den rug tegen de wan den van het café geleund begonnen de concur renten op het signaal „aansteken met woede te rooken en groote wolken smook voor zich uit te blazen, zoodat weldra verscheidene voorbij gangers het café binnensnelden, in de meening, dat er een ernstige binnenbrand was uitgebro ken. Na twintig minuten hadden enkele roo kers hun half-onsje de lucht ingeblazen, terwijl andere er een halt uur over deden. De winner in deze origineelen werdstrijd was de 45 jarige koperslager Daas, wonende te Saint Maurice. Dertien minuten na het signaal aansteken' had hij zijn quantum tabak in rook omgezet. Na afloop van den wedstrijd werd den deel nemers een festiviteitje aangeboden, dat echter het ware animo miste, omdat de meeste rookers onder bedenkelijke verschijnselen var. zeeziekte naar huis waren getogen I Lastige ooren Een curieuze operatie is onlangs door proffessor Weinlechner in het gemeente-hospitaal te Weenen uitgevoerd. Een 38-jarige slotenmaker vervoegde zich bij den proffessor en verklaarde dezen, dat vaDaf zijn geboorte zijn zeer groote en wijduit- staande ooren hem een beletsel waren geweest, zich een gunstiger positie in de maatschappij te verschaffen. Op school waren die ooren hem een bron van vlijmende ergernis en later weigerden de patroons hem in t werk te nemen, onder voorwendsel, dat zijn kameraden te veel den spot met hem zonden drijven. Proffessor Weinlechner was bereid, de operatie te verrichten tn begon met liet rechteroor. Hij maakte eerst aan de on derzijde van de oorschelp een insnijding in de huid van 5 cM. lengte en 8 rnM. breedte, en wel op de plaats, waar het oor de grootste breedte had. Vervolgens sneed hij den kraakbeenachtigen buitenrand van de oorschelp weg. De wond randen werden daarna met een verzachtend zalfje bestreken en met witte zijde dichtgenaaid. Na eenige dagen was de genezing volkomen en vol bracht de proffessor met succe9 dezelfde operatie aan het andere oor. De werkman in qnae9tie, die 38 jaren noodig heeft gehad om te besluiten, zich aan deze pijnlijke operatie te onderwerpen, is thans bijzonder met zijn gecoupeerde ooren in genomen. Een familiedrama. Een akelige gebeurtenis heeft onlangs nabij Gap in het Fransche departement Hautes Alpes plaats gehad. Een in het dorp Pelvoux wonende huisvader, Semiond genaa nd, wierp in een vlaag van waanzin twee zijner zoons, jongens van 1/ en 9 jaar, in de rivier de Gyr en sprong dan zelf te water. Een derde zoon uit het gezin, die niet thuis was toen dit vreeselijk drama werd afge speeld, cn die bij zijn terugkeer noch zijn vader noch zijn broeders aantrof, begon in de nabijheid der ouderlijke woning te zoeken, en vond aan den oever der rivier een hoeddie een zijner broeders toebehoorde. In het oeverslijk nam hij sporen waardie op een heftigen strijd wezen. Eenigen tijd later, nadat het geheele dorp in opschudding was gebracht, werden de drie lijken ver van de noodlottige plek uit de rivier opge haald. Boscbbrnndcn in Amerika en Canada. Uit Washington State en Britsch Columbia wordt melding gemaakt van enorme woudbran- den. Tot heden kan de schade niet onder cijfers gebracht worden, doch men vermoedt, dat zij reusachtig is. Men vreest, dat verscheidene mijn werkers in levensgevaar verkeeren. Volgens een telegram uit Vancouver hangt langs de ku9t en in ae nabijheid der zeehavens een dichte rook zoodat de scheepvaart zeer bemoeilijkt wordt. De grootste schade moet zijn aangericht in de zuidelijke helft van het eiland Vancouver, waar het verkeer langs de landwegen groote gevaren oplevert. De stad Alberni is geheel door het vuur omringd en verscheidene personen konden slechts met levensgevaar den vuuidood ontkomen. Een gedeelte der stad ging in de vlammen op en de bewoners moesten in het water een toevlucht zoeken om niet te verschroeien. Een enorme oplichting. Te Marseille is door zekeren Louis Rouveyre een enorme oplichting gepleegd. Eenige dagen nadat hij te Marseille kamers nad gehuurd, ver voegde hij zich ten kantore van het „Crédit Lyonnais* aldaar, waar hij voor f 70,000 obligatien 1885 der stad Parijs in deposito gaf. Hij depo neerde vervolgens voor f 50,000 van dezelfde obligatien bij de „Société Marseillaise* en f 60,000 aan het „Comptoir d'Escompte.* Daar deze de posito's vrij waren, vroeg men hem geen garan tiebewijs van herkomst. Een paar dagen later vervoegde hij zich bij de .Socicté Générale.* waar hij zich op ae gedeponeerde waarde f 25,000 la

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3