Italië. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. Het lag op de vierde verdieping. De mannen sprongen uit het raam, of klommen langs de goten of langs de naburige daken naar be neden. Negen vau hen werden gevaarlijk gekwetst, twee levenloos opgenomen. Twee brandgasten weiden ernstig gewond en men vond nog een I jk onder de puinhoopen. Men vreest, dat nog meer personen om kwamen. Twee arbeiders worden vermist en hartverscheurende tooneelen hebben plaats, waoneer de familie der dooden of gewonden op de plaats van het onheil komt. Weer hebben Italianen het moeten ont gelden, nu andermaal in de Vereenigde Staten. Te Hanneville, bij New Orleans, heeft eene volksmenigte vijf van moord beschuldigde Italianen uit de gevangenis gesleept en op hen de lynchwet toegepast, dat is hen zon der vorm van proces ter dood gebracht. Een dergelijk geval te New-Orleans, zal men zich herinneren, gaf voor eenige jaren tot groote moeilijkheden tusschen beide regeeringen aanleiding. De redacteurs van de Riforma doen den oud-minister Crispi een proces aan, omdat hij hun geer. schadevergoeding wil geven voor het plotseling staken der uitgave van dat bladeene handelwijze die hem algemeen zeer kwalijk wordt genomen. De verwoestingen, in de laatste dagen door onweersbuien aaugericht in Oostenrijk, Hon garije en Noord-Italiezijn geweldig. In Cisleithanie had vooral Stiermarken vreeselijk te lijden. Vrijdagochtend stroomde het regen water in verscheideu straten de huizen binnen en wekte de bewoners nog even bijtijds. En het regende den geheelen dag door. Veel huizen staan op het invallen, en de schade is zeer aanzienlijk. In den omtrek al evenzoo. In Dalmatie en Istrië, op den Karst en in Friaul is groot nadeel toegebracht aan de wijngaarden en ooftboomen. In de Italiaan- sche provincie Udine heeft een cycloon ge woed met hevigen hagelslag, die in de dis tricten San Vito en Codroipo den geheelen oogst vernielde. Lugano staat ten deele onder water. Bij Bozen heelt een bergverzakking van een pas voltooiden weg een stuk wegge schoven. In Hongarije in de badplaats Heviz rukte een wervelwind daken van de huizen en ont wortelde honderden zware boomen in de lauenterwijl een hagelbui de dakpannen verbrijzelde en de wijugaarden en maïsvelden vernielde. Mohacs kreeg ook zijn deel in ruime mate, en te Miskolcz werden de laag gelegen buurten overstroomd door de buiten hun oevers tredende beken en huisjes mee gesleurd. Van tal van andere plaatsen worden der gelijke rampen gemeld. NEW YORK, 10 Augustus. De ontzettende hitte heeft ten gevolge gehad dat in vijf dagen 120 personen aan zonnesteek en apoplexie zijn overleden. Vandaag waren hier 86 dooden. 11 Aug. Heden zijn er te New York 48 menschen tengevolge van de hittegestorven; lüO liggen er bewusteloos. De gasthuizen zijn vol patiënten. Het geheele getal ge- storveuen aan de hitte bedraagt 266. Te Chicago zijn er heden 25 door de hitte bezweken, gisteren 51. Bovendien wordt de gezondheid bedreigd door de lijken van honderden paarden, die in de straten liggen. WAALWIJK, 12 Aug. 1896. Benoemingen. Zijne Dooi luchtige Hoogwaardigheid Mon seigneur de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Geertruidenberg den WelEerw. heer H. van de Ven; tot pastoor te Helenaveen den WelEerw. heer W. D. Kerssemakers tot kapelaan der parochie van St. Jacob te 'sHertogenbosch den WelEerw. heer H. Heurkenstot kapelaan der parochie van St. Augustein te Nijmegen den WelEerw. heer G.A M. van der Kanttot kapelaan te Kaatsheuvel den WelEerw. heer J.J. Jacobs tot kapelaan te Zeeland den WelEerw. heer J.J.M. Giessen tot assistent te Waspik den WelEerw. heer W.H. Barten; en tot protes- ser aan het Seminarie te St. Michiels-Gestel den WelEerw. heer J.M. Kluijtmaus, de laatste drie priesters van het seminarie. Atjeh. Ruim een maand geleden deelden particu liere telegrammen uit Batavia mede, dat het vertrek van generaal Vetter naar Batavia uitgesteld was in verband met een „spoed- eischende expeditie" naar Lepong, het bekende staatje aan de westkust van Sumatra, be- hoorende tot het gebied van Toekoe Oemar. Vau die „spoedeischende" expeditie is toen, om welke redenen dan ook, niets gekomen maar thans schijnt men toch tot een excursie besloten te hebben, althans een telegram aan de N. R. Ct. meldt nu weer dat Zaterdag avond jl. troepen van ons over Kroeng Raba naar Lepong zouden gaan. Men weet, dat Toekoe Oemar den laatsten tijd in het Lepongsche nogal versterkingen oprichtte en van |daar uit nu en dan onze oorlogsschepen beschoot. Lepong zelf werd dit jaar reeds viermaal door ons getuchtigd (ten deele in brand ge stoken.) Hopen wij dat de vijfde tuchtiging afdoende zal zijn Nadat het bovenstaande geschreven was kregen we kennis van volgend belangrijk telegrafisch berichtdat het Nieuws uit Ba tavia ontving De troepen trokken gisteren naar Lepong. Zij ondervonden geen tegenstand. Toekoe Oemar vluchtte in een zeilschip naar Melaboeh, vervolgd door de „Condor". Toekoe Oemar, die nog steeds zijn rechten als hoeloebalang van de Lepongsche districten gelden liet, kreeg het blijkbaar te warm, nu hij door onze mannetjes zoo dicht op de hielen gezeten wordt. De aartsverrader wist niets beters te doen dan zich op lafhartige wijze aan den strijd te onttrekken door per zeilschip de vlucht te nemen naar Melaboeh (aan de Westkust op grooten afstand zuid oostelijk van Lepong). Of het hem geiukken zal uit onze han len te blijven dat is een vraag, die wij spoedig hopen te kunnen beantwoorden met de blijde tijding, dat het der bemanning van-den gou- veruemeutsstoomer „Condor" gelukt is hem in te halen en, levend of dood, in handen te krijgen. In elk geval is de vlucht van Toekoe Oe mar een feit van groote beteekenisdeze vijfde tuchtiging van Lepong heeft dus reeds terstond tot goede resultaten geleid. Inlichtingen—Consuls. Het gebeurt dikwerf dat kooplieden en fabrikanten, inlichtingen wenschende omtrent landen waarmede zij handel drijven, zich niet wenden te juister plaatse. Men verzoekt er op te wijzen dat kooplieden zich dan niet moeten wenden tot de consuls hier te lande, maar tot den consul der Nederlauden geves tigd in de plaats en het land, waaromtrent men weuscht ingelicht te zijn. Men zal verstandig doen gebruik te maken van de Fransche taal, en ontvangt men geen antwoord, dan zende men afschrift van het schrijven aan den minister van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage. Wenscht men daarentegen voorgelicht te worden aangaande tormaliteiten bij de ver zending in acht te nemen, dan wende men zich hier te lande tot den consul van het betreffende land. (Hblad). Rijwielen. Een poos geleden schrijit men uit Londen hoorde men van weinig anders dan rijwielen en van nieuwe rijwiel-maat schappijen. Bestellingen moesten maanden te voren geboekt worden, en de prijzen waren stijgende. Nu is de rage eenigszins afgeno men en vertoont de rijwielmarkt reeds teeke nen van zwakheid. Wat er onder die om standigheden van al de nieuwe maatschappijen worden zal, die onder den invloed der nieuwe manie tot stand kwamen is nog niet te zeggen. In Amerika, waar de rage nog veel erger was dan in Londen is de depressie niet uitgebleven. De prijzen daalden ontzaglijk, met het gevolg, dat links en rechts fabrikanten failleerden en groote hoeveelheden rijwielen moesten verkocht en uitgevoerd worden, daar de oorspronkelijke orders voor een groot deel speculatief bleken. In Liverpool zijn overal Amerikaansche rijwielen te koop. In een maan werden er voor meer dan 30,000 ingevoerd. Die concurrentie wordt door de Engelsche fabrikanten natuurlijk zeer sterk gevoeld. Drankstatistiek. In Duitschland worden jaarlijks verbruikt 676Y2 millioen liter jenever en wat men verder onder den naam van Schnaps gebruikt, 54551/2 millioen liter bier en 322 millioen liter wijn, hebbende een gezamenlijke waarde van 2l/2 milliard mark. Alleen in Pruisen wordt jaarlijks ruim 867 millioen mark uitgegeven aan wijn bier en jenever, dat is een veel groótere som dan moet worden opgebracht voor alle rijks- en staatsbelastingen. Het behoeit dan ook niet te verwonderen, dat 30 pCt. der krankzinnigen in dat rijk dronkaards zijn en van de honderd doodslagen of pogingen daartoe niet minder dan 75 komen voor rekening van dronkaards of beschonken, d. i. tijdelijk waanzinnige perso nen. De Doeiwijk. Te Rome is uit Perim bericht ontvangen, dat de Nederlandsche stoomboot Doeiwijk, met wapenen en krijgsvoorraad, die blijkbaar voor Kurrachee (Bombay) bestemd waren door een Italiaanschen kruiser is aangetroffen ver buiten zijn koers, op elf mijlen van de Afrikaansche kust, en opgebracht naar Mas- sowah. Het schip moet 40000 geweren van Luiksch fabrikaat aan boord hebben gehad. Aebter slot. Naar de gevangenis te Breda zijn overge bracht drie personen uit Bergenopzoom, die een geneesheer uit Antwerpen en zijne echt- genoote, die een tochtje per rijwiel maakten, geheel ongemotiveerd aangegrepen en mis handeld hebben. Mooie arrestatie. Men schrijft uit Haarlem Zondagavond is hier een mooie arrestatie gedaan, die alleen gelukt is door het met beleid optreden van een onzer stadgenoolen. De heer Nobels zat bij een zijner familie leden in de Barrevoetsstraat en zag in de daartegenover gelegen Bogaardstraat een beschonken persoon ineenzakken. De man bleef op de stoep liggen. Eenige oogeublikken daarna zette zich een drietal personen ook op de stoep neer, een hunner bukte zich over den besc'nonkene en het drietal vervolgde zijn weg. De heer N., wien dit verdacht voorkwam, besloot ze te vulgen en deed dit zoolang tot ze weder waren gekomen bij het punt van uitgang, waar juist de beschonkene was op geholpen en vertelde, dat hij zijn portemonnaie kwijt was zijn horlogeketting hing langs zijn vest. Nu wist de heer N. genoeg. Hij waarschuw de politie, het drietal werd ingerekend en op het bureau gefouilleerd, bleek een hunner in het bezit te zijn van allerlei voorwerpen, waaronder twee horloges en twee portemon- naies, allemaal gevonden volgens hem. Dit verhaal klopte echter niet best met dat wat een ander van het drietal, een 15 jarige knaap, deed. Deze verklaarde zonder een cent op zak de beide anderen te zijn tegen gekomen te Amsterdam, door hen te zijn vrijgehouden om naar hier te gaan en ook, dat alles wat op ziju kameraad gevonden was, was gerold, een derjhorloges en een portemonnaie van den beschonken persoon. Het geld uit de laatste was reeds verdeeld. Het drietal heeft voorloopig vrij logies gekregen. Het zijn, twee althans, oude be kenden van de Amsterdamsche politie en justitie. Een luchtreis. De heer Boiteux, een der reizigers met den ballon Jupiter, welke, te Parijs opgestegen, door storm en onweder overvallen, een zoo vreeselijke luchtreis deed, heeft een treffend verhaal van zijn wedervaren gegeven „Toen wij op een zekere hoogte waren zagen wij ons door dichte wolken omringd zoodat we niets konden onderscheiden. Op eens lag de Jupiter op zij, terwijl het schuitje hevig slingerde; groote hagelsteenen en zware regenstroomen sloegen tegen ons aan. „Wij dreven voort met verbijsterende snel heid. In onzen angst wierpen wij alles, wat wij grijpen konden, over boord. De ballon schoot pijlsnel omhoog. Weldra waren wij boven de wolken en nu dreven wij voort onder een heldere lucht, in het licht van de ondergaande zon. »Maar het werd hoe langer hoe kouder. Onze natte kleederen werden stijf bevroren. Crépillon viel halt bezwijmd op den bodem van het schuitje. Wij waren er niet veel beter aan toe dan hij. We bloedden allen uit wonden, ons door de hagelsteenen toe gebracht. „Ik keek uit en zag een zwarte wolk, die van het zuidwesten naar het noordoosten dreef. Wij stegen altijd hooger. Toen zag ik niets meer. Het bloed sprong mij uit neus en ooren, en mijne handen waren stijf als hout. »Daar gingen wij opeens weer dalen, eerst langzaam, toen zeer snel. Weldra waren wij weer in volslagen duisternis, in de donder wolken. Onder regen en hagel werden wij nu weer met vervaarlijken spoed voortgedre ven. We konden haast geen adem meer halen. „Eindelijk kwamen er bladeren en zand bij den regen en den hagel. We kregen een hevigen schok, zoodat we tegen elkaar vielen, en nu werden we langs den grond gesleept. „De ballon ging weer rijzen; het touw, waaraan ik mij vasthield, ontglipte mij, en ik viel op den grond. Legrand, die meende dat ik er uit gesprongen was, sprong mij na en brak een been. „Nu rees de ballon, lichter geworden, weer sneller. Hij dreef door de boomtoppen heen en raakte daar vast. Foucard trachtte toen er uit te komen. Hij greep een touw, maar werd met kracht op den grond geslingerd. Een herbergierster, die den ballon had gezien, zond menschen, om ons te helpen. Men vond Foucard met modder en ijs overdekt en zijn aangezicht geheel open. Hij ademde nog; maar toen men zijn hoofd ophief om hem te helpen, stierf hij. „Terwijl hij weggedragen werd, klonk er een zwak hulpgeroep van boven. Er werden nu twee ladders aaneengebonden, en met behulp daarvan haalde een gendarme Crépillon naar beneden, liet duurde een uur voor hij op den grond was. Hij was toen bewusteloos en koud als ijs. Maar na aanhoudend wrijveu kwam hij weer tot bewustzijn, en na verloop van een paar uren was hij buiten gevaar." Van 't paard geworpen. Maandag namiddag omstreeks 1 uur is bij Schoten het paard van een huzaar geschrok keu van de stoomtram het wierp zijn berijder, den huzaar van Zanten af en gaf hem een trap op de borst. De man was onmiddelijk dood. Een kind levend begraven. Te Dongen zijn drie kinderen, die bezig waren een kuil te graven, onder het instor tende zand bedolven, met het noodlottig gevolg, dat een 4 jarig knaapje levenloos te voorschijn werd gehaald. Ouweder. Een zwaar onweder woedde Zondag vooral in het Noordoosten der provincie Groningen, gepaard met hevige stortregens. In de her berg van J. Beugel te Waterhuizen(Hoogezand) waren pl. m. 15 personen aanwezig, om ge durende het onweder aldaar te vertoeven. Zij werden daaruit spoedig verdreven, daar een bliksemslag de woning in vlam zette. Eveneens sloeg de bliksem in de woning van J. Dieters te Martenshoek. Brand. Tusschen Hoeven en Rozendaal (Nbr.) bij het z. g. Patersbosch, is de boerderij van Gerard Koevoets geheel afgebrand. Door de buren is het vee en de inboedel gered. Niets was verzekerd. Onder Halsteren is Zaterdag brand uit gebroken in de hofstede van Jac. Moerbeek. Door het sp >edig en flink optreden der brandweer heeft men de belendende perceelen behouden. Alles is verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Omtrent den Zaterdag plaats gehad hebbenden brand te Arnhem verneemt men nader Hedennacht omstreeks één uur ontstond brand in de stoom houtzagerij van de firma G. T. Coers, aan den Stadblokkenweg aan de overzijde van den Rijn. Deze brand breidde zich spoedig dermate uit, dat ook eenige in de nabijheidstaande arbeiderswoningen door het vuur werden aangetast. Door het tijdig optreden van de polit.e, werden de bewoners uit hun eersten slaap gewekt en vonden dezen daarna gelegenheid hun huisraad op eene tegenovergelegen weide in veiligheid te brengen. Daar bivakkeeren zij nu. Eenige handbrandspuiten, waarvan er enkele door militairen werden bediend, gaven weldra water in de vuurzee, die van de Rijnkade, waarheen zich een massa menschen hadden begeven een prachtig schouwspel opleverde. Van een standpijp der waterleiding bij de schipbrug werden over de bruggen heen slangen gelegd naar de brandende fabriek. Deze slang heeft zeer veel dienst gedaan. Behalve de stoomzagerij is eene groote partij hout verbraud. Drie schepen met hout lagen ter lossing gereed. Een was grootendeels gelost, de twee andere werden tijdig van den wal gestuurd. De kistenmakerij is ook be houden. Gisterenochtend zijn te Helmond bij den landbouwer .L.Bongers het huis, stal en schuren verbrand, met den oogst en vijl' koeien. Drie koeien heeft men, ofschoon met brandwonden bedekt, nog kunnen redden. De vertuiste milicien. Omtrent het wedervaren van den milicien Lan- eeveld wiens verdwijnen zooveel sensatie maakte, deelt de Limb. Koerier mede Lange veld vroeg onder de manoeuvres verlof om even het gelid te mogeu verlaten. Dit werd hem toegestaan en van deze gelegenheid maakte hij gebruik om stilletjes achter te blijven. Toen zijne kameraden vergenoeg uit het gezicht waren, verwijderde hij zich in tegenovergestelde richting. Hij wierp toen geweer en bajonet weg en ruilde bij een boer zijn uniform tegen burgerkleeren. In deze kleederen heeft hij de wijk genomen naar Duitschland, alwaar hij in de gemeenten Walbeek, Wachtendonk. Straelen en Herungen afwisselend gewerkt heeft. Verscheiden over zijn dood geschreven artikelen heeft hij gelezen en er natuurlijk hartelijk om gelachen. Daar hij geen #Heimathschein' kon vertoonen. werd hij einde lijk gisteren door den burgemeester van Walbeek de grenzen overgezet en aan de marechaussee te Arcen overgeleverd. Binnenkort zal hij voor den krijgsraad terecht staan. Waspik, 10 Aug. Gisteren middag gaf de harmonie l'Espérance vau Waalwijk, een prachtig concert in den tuin van den heer J. Teunen. Ofschoon het minder gunstig weer bij den aanvang oorzaak was van de niet zoo talrijke deelname, toch groeide dit aantal, dank de opheldering der lucht, al spoedig aan, zoodat een trouwe opkomst, een groote belangstelling het loon werd voor „Waalwijk's Harmonie." Prachtig was de muziek, meesterlijk wer den de nummers uitgevoerd. Als glanspunt van den avond zij speciaal vermeld de uit voering vau l'Echo des Montagnes. Een woord van lof aan heeren directeur van Iersel en werkende leden voor hunne correcte uitvoering, lof aan allen die hunne sympathie voor zulk een edele kunst betoonden. Mogeu wij wederom spoedig op een dergelijk feest vergast worden. Ziedaar ons aller wensch waarom wij de vereeniging l'Espérauce van Waalwijk een spoedig tot weerziens toeroepen. GOR1NCHEM, 10 Aug. De prijzen der Granen waren als volgt Risiarwe f6,25 a 6,50, roode dito f6,a 6,20 witte dito f6,it 6.35, inl. rogge f4,20 ii 4,30, buitenl. dito f4,a 4,10, gerst 1 4/25 a 4,50, haver f3,— a 3,20, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,it 0,alles perMiectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 121 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f200 it 220 Kall'vaarzen f150 a 160 Melkkoeien 1140 it 160 1 li jarige ossen f 90 it 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 it 60 Graskaiveren f 25 it 35 Nuchtere kalv. f 8 it 10 Aangevoerd 2 vette varkens van 16 a 17 ct., per half kilo, 459 biggen van 15,a9.per stuk. Eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per !/a kilo. ROrTERDAM, 10 Aug. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f 6.30 it f 6.55. Mindere en geringe f 5.30 a 5,70. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overinaassche De beste 1' 3.50 it 4. Dito mindere f0,&Q.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3