bïnn'enlanü, Staatkundig overzicht. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BUITENLAND. Italië. Belgie. Turkije. UITVOERINGEN. grondslag eener hechte vereeniging moest vormen, weten te onderscheiden. Zeer dikwijls is de leus, onder welke de splitsing plaats heeft, met den naam van enkele personen samengegroeid, en dat maakt juist de opheffing eener ter kwader ure ingetreden verwijdering zoo moeielijk. Om overwinningen te behalen hebben we bor.dgenooten en medestanders noodig. Men krijgt die niet bij handhaving van den eisch, dat zij onder precies dezelfde vlag zullen optrekken. De opmarsch in de richting van den vooruitgang moet natuurlijk geschieden in dienzelfden pas, anders raakt het leger verbrokkelddat kan alleen geschieden winneer de snelvoetigen een weinig inbinden, de langzameu hun schreden wat versnellen. In het algemeen en zonder beeldspraak We moeten zoeken naar hetgeen ons veree nigen kan, en aan hetgeen scheiding kan veroorzaken niet meer gewicht hechten dan het verdient. Dat vereischt oefening in het juist zien, in het helder oordeelen. Maar het vereischt ook eenige zeltverloochening. Kunnen wij niet onzen eigen stempel drukken op den gees telijken arbeid van ons geslacht, onzen eigen naam geplaatst zien aan het begin der vol gende bladzijde van het boek dat we bezig zijn te schrijven, laten wij er in berusten, als het maar geschreven wordt. Indien een groot werk tot stand komt wat doet het er dan toe, wie de arbeiders geweest zijn? 't Heeft er waarlijk veel van alsof koning Menelik van Abessinie en Italie's regeering onder voortduiende betuigingen van vrede lievendheid hun ware gezindheid trachten te verbergen de nieuwe formatie van Di Rudini, die wat meer naar rechts dan naar links overhelt, wordt rei dacht van revanche plannen tegen den herfst en wel wordt Menelik persoonlijk geheeten geporteerd te zijn tot den vrede doch hij acht 't toch raadzaam zijn kruit droog te houden voor alle eventualiteiten. Zoo kan men dan genieten van het niet zoo heel zeldzame, doch immer nog interes sante schouwspel van doortastende maatre gelen tot voortzetting of hervatting van den kamp, terwijl te pas en te onpas luide ge tuigenis afgelegd wordt van vredelievendheid. 't Valt heel moeielijk zoo maar opeens uit te maken, wie van beide partijen de bedrieger, wie de bedrogene is; 't lijkt wel of de re- geeringsgezinde bladen een wel voorbereide campagne hebben geopend om Menelik voor ie stellen als oorlogszuchtig, als zinnend op hervatting der vijandelijkheden, terwijl juist de beraadslagingen der militairen van hoogen rang ten Quirinale de verdenking wekken dat men te Rome zelf iets in 't schild voert. Wat wonder dat Menelik zich voorbereidt op de hervatting van een krijg, die allicht heviger zal zijn dan de campagne, die zoo noodlottig is afgcloopen voor Italië Er heerscht een ongewone bedrijvigheid in Meneliks kamp oreral waar troepen gecon centreerd worden, bouwt men groote voorraad schuren en arsenalen en men rekent daarbij niet alleen op het staande leger, doch op de gansche weerbare macht niet minder dan 350000 man. En onderwijl wordt er voor de ongelukkige gevangenen weinig of niets ge daan, 't is of men er te Rome niet het minste belang bij heeft, terwijl toch spoedige hulp in deze dubbele hulp zou zijn nu zijn 't de koortsen, die verwoesting aanrichten, spoedig zal de winter zich doen gelden en daartegen zijn de ongelukkigen niet bestand. Der traditie getrouw speculeert de Porte op de zwakheden der groote mogendheden en op haar onderlinge verdeeldheidhet; verschil van roeening over de door Oostenrijk- Hongarije voorgestelde blokkeering van Kreta, heeft de Porte doen besluiten rechtstreeks on derhandelingen aanteknoopen met de opstan delingen en wel door middel van Zihni pacha, gouverneur generaal van Brouse en Kiades- Effendi. Of 't veel succès zal hebben, valt te betwijfelen de revolutie-mannen op het eiland laten zich niet belemmeren door con ferenties en samensprekingen het revolutie comité van Campos heeft een revolutionair bewind ingesteld met Gerakostaros Volonda- kir als president. Doel van dit doen is de afscheiding van Turkije en de onafhankelijk heid, zich oplossend wellicht in aansluiting bij Griekenland. Te Athene schijnt men de zaken wat ernstiger te gaan nemen: koning George heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister van oorlogwaarbij wel zal zijn overwogen in hoever '.het leger betrouwbaar kan worden geacht. Hetl heugelijk kan het resultaat der gedachtenwisseling niet geweest zijnde desertie van een aantal officieren getuigt wel van den geest in militaire kringen! Van Kandia uit is nu een bataljon naar Anopolis gedirigeerdpogingendoor de consuls gedaan om Abdullah pachaden opperbevelhebber van 't leger, te bewegen zelf naar Kandia te gaan, zijn mislukt. doen wetendat na geen hasardspelen in afloop van dit seizoen de club meer geduld zullen worden, en dat, indien bij de autori teiten nog klachten inkomen, het lokaal on middellijk wordt gesloten. Te Courcelles hebben 1450 mijnwerkers geweigerd af te dalen. Zij eischen de weder in dienstneming van een ontslagen werkman. De gendarmerie bewaakt de schachtener worden geen onlusten geducht. Een brutale roofaanval is Maandag in een hotel te Brussel gepleegd. Een Rus Ouroskoff genaamd die daar sinds eenige dagen logeerde, ging Zondagavond uitin gezelschap van twee Duitschers, met wie hij toevallig kennis had gemaakt. Maandagmorgen, toen Oeroskoff nog te bed lag, kwamen die heeren terug. Zij werden, als vrienden van den Rus, naar diens kamer gebracht, en daar, terwijl de een den logeer gast vasthield en hem belette te schreeuwen, doorzocht de ander diens kofter en kleederen, en stal al het geld, dat hij bij zich had 6()0 roebel. Daarop verlieten de Duitsche heeren zeer bedaard het hotel. Eerst een kwartier later kwam Ouroskoft, die bewusteloos was geworden, weer tot be zinning en kon hij om hulp roepen. De roovers zijn nog niet gevat. De reis van den czaar naar Frankrijk is door het Russische gezantschap te Parijs officieel bevestigd. Het programma der feestelijkheden tijdens het bezoek is nog niet vastgesteld, intusschen weet men, dat de czaar den 8 October te Parijs zal zijn. In de Rue des Archives te Parijs is een oude dame, Mme. Keiler, vermoord gevonden. Een kappersbediende, die in het huis, waar zij woonde, een kamer vlak naast de hare had en met wien zij dikwijls over hare zaken sprak, is met zijne minnares gevangen ge nomen, onder verdenking van dien moord. Koningin Victoria heeft doen bekend maken, dat zij. hoewel dankbaar en gevoelig voor de algemeene uitdrukking van genegenheid voor haar persoonlijk nu zij binnenkort langer geregeerd zal hebben dan een harer voor gangers op den Engelschen troon, wenscht dat alle viering dezer gebeurtenis zal worden verschoven tot zij gedurende zestig jaren zal geregeerd hebben indien dit haar althans zal worden vergund. Voor eenige jaren werd Pear's zeep- tabriek te Londen het eigendom eener maat schappij, en daardoor is men te weten ge komen de verhouding, waarin de kosten voor advertentién en zuivere winsten tot elkander staan. In 1885 gaf Pear voor annonces uit 363948 gulden en de winsten bedroegen driemaal zooveel. In 1886 waren de kosten der annonces ruim 706608 gulden en de winsten f 1410780. Ia 1891 waren de advertentiekosten f 1243152 en de winsten ruim 2 millioen gulden. Het blijkt dus, dat Pear in 7 jaar tijds voor meer dan 7 millioen gulden annonceerde doch een zuivere winst van 11,5 millioen gulden behaalde. Aan 't hof is men zeer verrast door het bericht, dat de czaar te Breslau zal komen: men weet o. a. niet, waar men den hoogen gast onder dak zal brengen. Waarschijnlijk zal dit gebeuren in de woning van prins Albrecht. De Vossische Zeit. hoopt, dat de czaar Berlijn niet links zal laten liggen. De bekende potloodenfabrikant, baron Von Faber, die onlangs in Beieren is over leden heelt aar. zijn werklieden een half millioen vermaakt. Het geld is hun onmid dellijk uitbetaald. De Berlijnsche ingenieur Otto Lilienlhal, meermalen vermeld als uitvinder van een vliegmachine, is Maandag te Rhinou bij een proefneming met zijn nog altijd onvoldoend toestel gevallen, daarbij zoo erg gewond, dat hij na verloop van een paar uren overleed. Eenige jaren geleden had Lilienthal reeds een dergelijk ongeluk met zijn vliegtoestel maar hij herstelde toeu van de bekomen wonden. Franschman en hoofdondernemer van den spoorweg Ak-Chehr (Anatolië), benevens een opzichter door roovers, wier hoofdman Bosen heet, opgelicht. Vier duizend Turksche ponden zijn als losgeld geëischt. Volgens de berichten uit Athene wordt er op Kreta door moslems en christenen ver moord en geplunderd, geroofd en gebrand verwoest en vernield. Maar bijzonderheden zijn onbekend. De Fransche consul Blanc is uit Mirabella te.Chania teruggekeerd met een Franschman en diens zuster, die in 't binuenlaml vertoefd hadden. Onder militair geleide zijn zij naar de kust gebracht. De acht Grieksche officieren, met de on derofficieren en burgers zijn in de provincie Sfakia geland en met blijdschap ontvangen. Over de muiterij onder de inlandsché troepeu der kolonie Erythraea wordt aan de N. Fr. Presse gemeld, dat enkele dagen vóór het vertrek van generaal Baldissera naar Europa, in het zesde bataljon inlanders een muiterij uitbrak dat de tweede compagnie van Senafé naar Ambia Debra verplaatst geworden was en de mannetjes weigerden de „vleeschpotten van Egypte" met de leger plaats op het onherbergzame, kale bergplateau ie verwisselen. De muiterij werd onmiddellijk onderdrukt, over 30 man der compagnie het doodvonnis uitgesproken en alle manschappen op 75 rottingslagen onthaald. Sedert is de orde hersteld. De koning heeft den eigenaars van de speelbank in het Casino te Ostende officieel Zaterdagavand is de heer Waligowski, een WAALWIJK. Op Zondag 16 dezer, des middags 12 uur, zal door de harir.onie l'Espérance, op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. 2. Fantaisie „Faust". Gounod. 3. Manola, valse Espagnole. Eilenberg. WAALWIJK, 14 Aug. 1896. Examen. De heer J. Gerris, alhier, onderwijzer aan de openbare school te Besoijen, heeft met goed gevolg het examen in de Frausche taal afgelegd. Tentoonstelling. Naar wij vernemen is het aantal inzendin gen voor de tentoonstelling betreffende het schoenmakersvak, welke de volgende week in den Haag geopend wordt, boven de 300 geklommen. Eeu geschenk aan pastoor H. C. Verbraak. In Maart 1895 vormde zich te Batavia een commissie, bestaande uit luit-kolonel A. H. W. Scheuer, den majoor der artillerie G. Feuilletau de Bruyn en den gepens. kapitein der infanterie L. C. van Vleuten, met het doel om te trachten den pastoor L. C. Ver braak, als bewijs van erkentelijkheid van het geheele Ned.-Indische leger, voor zijn twintig jarige toewijding en plichtsbetrachting in Atjeh, een passend huldeblijk en geschenk aan te bieden. Di commissie verzond een circulaire aan alle millitaire commandanten in Ned. Indie met de noodige inteekenlijs- ten, en het doel werd ten volle bereikt. In de maanden tusschen Maart en Juli 1895 werden toch ingezameld t 2067.36 uit alle oorden van den Archipel, en daaronder zelfs bijdragen vau nu in Europa aanwezige ge pensioneerde en gegageerde officieren en minderen, tot het N. I. leger behoord heb bende. Deze som is bijeengebracht door officieren en soldateu ran alle rangen buiten het garnizoen van Aijeh, dat zelfstandig aan pastoor Verbraak een stoffelijk bewijs van dankbaarheid heeft gegeven. De heer v. VI. deelt in het N. Bat. Hdblad mede dat in Europa zijn aangekocht, in overleg met monseigneur W. J. Staal en pastoor Wenneker, een kostbare miskelk met schenkkannen, benevens Brevier en Missaal, beide prachtuitgaven. De boeken arriveerden April ie Batavia, de miskelk eerst in Ju Op den voet der kelk staat gegraveerd Aan Pastoor H. C. Verbraak 1874 Atjeh 1894. Uit erkentelijkheid voor toewijding en plichtsbetrachting. Het Ned. Indische leger*. Van de geschenken geeft de heer v. VI. eene beschrijving De kelk is sierlijk gevat in dof gouden wijn gaai dbladeren. Op den nodus staan, in blauw email, het Lam Gods, de pelikaandie hare jongen met eigen bloed voedt, en de vier Evangelisten in symbolen afgebeeld. Onder de verschillende beelden, die den voet der kelk sieren, prijkt, naast het opschrift ter rechterzijde de koning Henricus, de bescherm heilige van den pastoor V. naar wieu hij ge noemd is. Aan de linkerzijde bevindt zich de H. Mauritius juist deze werd gekozen, omdat hij de patroon is der militairen, wat hij dan ook ten volle ver dient. Want, in het jaar 286, onder de lievi christenvervolging, spoorde deze dappere hel hoofd van het Thebaansche legioen, zijne soldaten aan, liever le sterven dan op bevel van den hei denschen keizer, hunne mede-christenen, tegen eer en geweten in, te vervolgen. En, op voorbeeld van Mauritius stierven allen meer dan 6000 in getal, den marteldood. Het tweede geschenk bestaat uit twee fijn kris stallen schenkkannen, met zilveren voeten deksel Beide hebben in het midden sierlijk jour' bewerkte randen. Hierbij behoort een zilveren schenkblad, waarop keurig geciseleerde korenaren en wijngaardranken, terwijl op den rand de tekst is aangebracht: f Lavabo inter innocentes manus meas", d. w. z.#Ik wasch mijne handen onder de onschuldigen.' Kelk en ampullen zijn vervaardigd in het wel bekende atelier van kunstmetaalwerken van den heer Brom te Utrecht. Vervolgens viel de keus op de nieuwste uitgav van het prachtige Missaaldoor de beroemde firma Pustet keurig uitgevoerd en in rijk geor neerden paarsch-marokijnen band gebonden; ter wijl sierlijk bewerkte, verguld ziiveren hoeken en sloten de schoonheid van het geheel verhoogen. Ten gebruike van dat Missaal wordt er een vergulde lezenaar aan toegevoegd. En ten slotte behoort onder deze geschenken ook nog een schoone Brevier met prachtige letter op Chineesch papier gedrukt, en met.vele schoone platen verrijkt. Wel geen beter geschenk voor E astoor Verbraak denkbaar, dan een boek, dat ij eiken dag des jaars ter hand moet nemen. De geschenken worden te Batavia eenige dagen ten toongesteld en zuUen daarna aan den civiel en militairen bevelhebber in Atjeh verzonden worden, met verzoek die door een commissie aan pastoor Verbraak namens het geheel Ned. Ind. leger te doen aanbie den. Tevens zullen daarbij gevoegd worden de na aftrek der onvermijdelijke onkosten resteerende gelden, ten einde den pastoor in de gelegenheid te stellen de noodige ver fraaiingen en verbeteringen aan te brengen aan zijn kerk nabij Kota Radja, en zijn leerlingen en catechisanten feestelijk te ont halen, opdat de dag der aanbieding in waarheid worde een feestelijke dag voor den waardigen pastoor Verbraak. Atjeh De correspondent te Batavia seint onder dagteekening van Donderdag Een bataljon maakte gisteren een excursie naar de VI Moekims tot Lam Baroe en den pas Belang Kala, waarbij geen schot viel. Een bataljon is naar Lehongen een derde bataljon is daarheen over zee. Eeu tweede telegram van den correspondent luidt Van gnuvernementswege wordt bericht, dat roekoe Oemar naar Lehong is gevlucht. Een bataljon vervolgt hem. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 13 dezer gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh „Eergisteren vijand verdreven voorbij Se- neng in de heuvels ter weerszijden van het dal van Lam Teh. Toekoe Oemar's benden verspreid. Vooral bij Tjagoe tegenstaud on dervonden. Gesneuveld een Amboneesche fuselier, gewond twee Europeesche fuseliers en 14 inlandsché militairen. Toekoe Oemar gevlucht naar Lehong (een landschap op de N.W. kust van Atjeh ten zuiden van Lepong), waarheen kolonel Stemfoort zich gisteren met een bataljon inscheepte uit de Retieubaai. Gezondheid en geest der troepen uitstekend.» Het eerste telegram van den correspondent geeft blijkbaar een verklaring van de bewe gingen der troepen in Lepong en bewijst tevens, dat de vijanden, die hun bivoauk beschoten, niet stand konden houden. Een bataljon trok in noordelijke richting over het gebergte op de noord oostpunt van Groot- Atjeh naar de noordelijke zeekust, eeu ander marcheerde in zuidelijke richting een dag- marsch ver langs de kust over een daar bestaand voetpad naar het staatje Lehong en het derde werd over zee naar de Amboina- of de Riouw-baai vervoerd. De kedjoeroean van Lehong bood in 1876 zijne onderwerping aan zonder voorkennis zijner ondergeschikte hoofden. In zijn gebied bezat hij weinig invloed en daai verzamelden zich vele kwaadwilligendie versterkingen aanlegdeu, welke toen door de marine werden beschoten. Toen een jaar later een Engelsch schip op de zuidelijk van Lehong gelegen reede van Kloewang was aangevallen, toog een expeditie naar de baai van Poederoet tusschen de Riouwbaai en de reede van Kloewang en veroverde er eenige bentings en tuchtigde eenige kampongs. Daarop boden de hoofden van Lehong hunne onderwerping aan. Twee jaren later moest de kedjoeroean opnieuw door onze troepen gesteund worden bij het verdrijven van vijanden ut zijne kampongs. Met voorschot van het gouver nement werd er de koffiecultuur belangrijk uitgebreid. De kedjoeroean kreeg tevens het gezag over Lepong, dat in 1895 op Toekoe Oemar werd overgedragen en hem nu weder ontnomen is. l et doel van deze expeditie is volgens ons tweede telegram en het regeerings telegram Toekoe Oemar te vervolgen en zoo mogelijk in hauden te krijgen. Hij is dus niet met een zeilschip naar Melaboeh vertrokken, maar hetzij over land hetzij over zee naar Lehong gevlucht. Kolouel Stemfoort haudelt geheel in den voortvarenden geest van generaal Vetter, door ouze vijanden geen oogenblik rust te gunnen. Zoodoende verhoogt hij onder de kampong bevolking den indruk, door ons krachtig op treden gewekt, en verhindert de kwaadwilligen zich weder te organiseeren. Mocht zulk een actie kunnen worden volgehouden, dan zouden wij spoedig een stap verder zijn in de goede richting. De Atjeher heeft slechts ontzag en buigt slechts voor macht. Als wij hem die niet doen gevoelenonderwerpt hij zich nimmer volkomen. Onze correspondent te Batavia seinde ons later in den namiddag Generaal Swart is benoemd tot chef van den generalen slaf. (N. R. Ct.) Werkstaking. Men meldt uit Tilburg Naar aanleiding van het optreden vau Sneidelaar, voorzitter van den Ned. Typo grafenbond, voor de Tilburgsche typografen, in verband met de werkstaking van het per- soueel der Tilburgsche Courant, bevat de Nieuwe Tilburgsche Courant een namens het stakend personeel onderteekend ingezonden stuk, waarin zij verklaren niets met den Typografenbond gemeen te hebben en de beginselen van dien Bond niet te huldigen. De Tilburgsche Courant verdedigt het wegzenden van den meesterknecht der firma Luijten hiermede, dat hij de weduwe Luijten herhaaldelijk op de grievendste wijze bejegen de en dat onder zijn bestuur en leiding de

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2