Zitting kantongerecht Waalwijk. schenkt de overtuiging dat hel der 's Gra- venhaagsche Handelsvereeniging, van wie 't initiatief tot deze tentoonstelling is uitgegaan, volkomen gelukt is te doen uitkomen, dat de Nederlandsche schoenindustrie met die van het buitenland flink kan wedijveren. In de groote smaakvol versierde zaal van het Casino, die men betreedt door een voor vertrek ingericht ter ontvangst van de ge- noodigden tot de opening der tentoonstelling, vindt men onder glazen uitstalkasten of op gedrapeerde tafels een keur van uitsluiiend in Nederland en alleen door handenarbeid vervaardigd schoenwerk. De ruim 300 in zendingen hebben de verwachting van het bestuur verre overtroffen, terwijl het de inzen ders rangschikt onder de beste arbeidskrachten van ons land. Wie de inzenders zijn was hedenochtend, op enkele uitzonderingen, betreffende opluis- teringszendingen, na, niet waar te nemen bij de verschillende uitstallingen, want het be stuur van de 's Gravenhaagsche Handelsver- eeniging heeft gemeend, teneinde een alleszins onpartijdige jury uitspraak te verkrijgen de namen der inzenders niet bekend te maken alvorens de beoordeelingscommissie die he denochtend haren arbeid aanving, haar uit spraak zou hebben gedaan, terwijl daartegen over de inzenders onbekend zijn gelaten met de namen der juryleden. Onder de aantrekkelijkheden van deze tentoonstelling zal ongetwijfeld een voorname plaats innemen de fraaie geschiedkundige verzameling schoenwerk, afgestaan door den kunstschilder Ph. Zilcken. Een hoogst ver rassende en belangwekkende aanblik leveren al die schoeisels van Arabieren, Circassiërs, Russen TurkeD Algerijnen, Egyptenaren Japaneezen en Chineezen enz. enz. Voor liefhebbers van uitheemsche volksdrachten is deze verzameling een buitenkansje. Voorts vindt men er de voltallige verzame ling schoeisel gebezigd bij de onlangs te Utrecht gehouden Ridderhofspelen, de eer biedwekkende kaplaarzen zoowel als de dans schoentjes,waarmede de ridderlijke personages zich op de hofbals vermaakten. Eigenaardig is ook de aanwezigheid ter tentoonstelling van de schoentjes van het bekende te Ossendrecht geboren dwergmeisje, meermalen tentoongesteld onder den naam Prinses Pauline. Als men weet dat dit 18- jarige meis:e 8V4 kilo woog en 48 c.M. lang was, kan men zich den omvang van haar schoeisel voorstellen. Sommige inzenders hebben aan de kunst ook de humor gepaard. Want men treft er waterlaarzen'aan van eene afmeting, waartegen de zevenmijls laarzen uit de geschiedenis van Klein Duimpje 't wel zullen moeten afleggen. Van dengeen, die het paar inonster-bottines zou moeten aantrekkendat weer elders geëtaleerd staatzou de wereld gerustelijk kunnen getuigen dat hij niet op een grooten. maar op een reusachtigen voet leeft. Ook de afdeeling Orthopaedie is op de tentoonstelling vertegenwoordigd, terwijl een fraaie en zeer volledige verzameling van schoenmakers-gereedschappen en fournituren, benevens eene inzending van 26 Singer- machines der nieuwste vinding, ongetwijfeld aller aandacht zullen vragen. Met deze tentoonstelling zal het gilde van St. Chrispinus, voorzeker een belangrijk re sultaat bereiken. De jury is gevormd uit de heeren Joh. EliH9 te Amsterdam en F. van Iersel te Waalwijk, die door de inzenders gekozen zijn, en voorts uit de heeren W. G. Peters uit Amsterdam, J. J. Lam- mers uit Rotterdam en dr. G. Th. Walter uit '9 Gravenhage, allen aangewezen door het bestuur. De jury heeft de volgende bekroningen toege kend le Afdeeling: Collectieve inzending van patroons, kinder9choeisel niet uitgesloten le prijs J. Krug, 'sGravenhage, voor acht verschillende Saren; 2e pr. A. van de Wiel te Amsterdam, voor iverse heeren artikelen; 3e pr. A. Huijkman, Haarlem, voor een collectie schoeisel; 4e pr. II. J. de Pont, Tilburg, voor visschers-broeklaarzen, vetlederen laarzen, vetlederen kaplaarzen, gewone jachtschoenen, een paar hooge jachtschoenen en een paar bottines uit één stuk;'eervolle vermel ding Mart. Cools, te Loonopzand, voor drie paar zeelaarzen. '2e Afdeeling: Inzending van gezellen, afd. a (rij-, jacht- of gewone laarzen, geheel handwerk): le prijs P. Wasser, '3 Gravenhage, voor een paar jachtlaarzen en een paar gewone laarzen; 2e pr. Willem Rosbergen, 's Gravenhage, voor een paar kalfslederen rijlaarzen; al'd. b bottines of ander schoenwerk: le pr. Joseph Brendel,'sGravenhage, voor een paar lichte verlakte knoopbottiries en een paar gele jachtlaarzen; 2e pr. P. Wasser, 'sGravenhage. voor een paar bottines; eervolle vermelding Theod. Buursen, te Utrecht, vooreen paar rijgn ittines; besluursprijs P. Klein, te Am sterdam, voor een paar jachtbottines; afd c damesschoeisel met lederen hakken: eervolle ver melding J. H. Heel, 'sGravenhage, voor een paar dame.Gaarjes. De le en 2e prijs in deze aldeeling werden niet toegekend; afd. d damesschoeisel met antieke hakken. Geen prijs toegekend. 3e afdeeling. Inzending van leesten le prijs G. J. van den Berg, 'sGravenhage. 4e afdeeling. Schoenwerk voor abnormale voe ten le prijs J. W. Biercns, voor 5 paar rijgbot- tines 2e 'pr. W. Schoots Rotterdam, voor een hooge rijlaars met kurk; 3e prijs Johan Strohaver, sGravenhage, voor rijgbotliues4e prijs J. van ArendonlcTilburg voor 6 paar schoenen met kurkbewerking en beugeleervolle vermelding C H. de Jong, Leiden, voor schoenen. Voorts verkregen bestuursprijzen: de inzendingen van den heer Nijhofï te 'sGravenhage, vooreen in den catalogus opgenomen lijst van eenige tijdschriften en boeken op het gebied van het schoenmakersvak de verzameling laarzen en schoenen gedragen bij het ridderhofspel te Utrecht; de geschiedkundige inzending van schoeisel van verschillende volkerenvan den hec Ph. Zilcken te 's-Gravenhage; de collectie schoen makersgereedschappen, ingezonden door den heer Alex de Haas, 'sGravenhage; —deinzending van veertien paren, gedaan door den heer J. V. Leyh te 'sGravenhage; de collectie naaimachines voor het schoenmakersvak, ingezonden namens the Singer Manufacturing Co. door den agent dier maatschappij te 's-Gravenhage, een collectie schoenwerk van Joh. B. Tuyn te 's-Gravenhage, en de decoratie met lederwerk van hetrondpoint der zaal, door den heer J. V. Leyh te 'sGraven hage aangebracht. Landbouw. De provinciale commissie voor de paar denfokkerij in Noordbrabant, verzoekt ons tot recht verstand van haar onlangs openbaar gemaakt besluit van 31 Juli 1896, mede te deelen, dat de hengsten, bedoeld onder 1°. c. van dat besluit (en daarbij aangeduid als hengsten, jonger dan 21/3 jaar) moeten zijn geboren in 1894. Atjek. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende, van 15 dezer gedag- teekendetelegram van den gouverneur generaal van Nederl. Indiebetreffende de krijgsvei richtingen in Atjeh »Toekoe Oemarin Lehong vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambesoi. Een gevecht vond plaats met Oemar's achterhoede, die een sterke heuvelstelling had ingenomen. Een Afrikaansche fuselier gesneuveld, één officier en drie Europeesche fuseliers gewond. De vestiging van Oemar vernield. Troepen alle teruggekeerd." Toekoe Oemar zal dus nu bij zijn fami lieleden in Lambesoi zitten, een staatje aan de Westkust ten zuiden van Lehong. Mgr. C. J. M Botteiiiannc. Den 15 Aug., herdacht Haarlem's bisschop, monseigneur Caspar Joseph Martinus Botte- manne, den dag, waarop hij 50 jaren geleden de H. priesterwijding ontving. In hetzelfde jaar 1846, waarop de alom geëerde jubilaris tot priester werd gewijd ontving hij zijn benoeming tot kapelaan te Zocterwoude. In 1853 werd hij pastoor te Den Burg (op Tessel) en hetzelfde jaar nog professor te Warmond. Vier jaar later treffen wij den priester weer aan als deken en pastoor van Zoeterwoude daarna als pastoor te Amsterdam. In 1877 werd hij benoemd tot president van het seminarie te Warmond. In 1883 werd mgr. Bottemanne benoemd tot bisschop van Haarlem, ter vervanging van mgr. Snickers, die toen tot aartsbisschop van Utrecht werd verheven. Ter gelegenheid var. het gouden priester- jubilé was de Kathedrale kerk te Haarlem inwendig rijk versierd, waar de jubilaris een pontificale mis opdroeg. De ingang van het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht was met groen en bloemen versierd. Te 2 uur ontving de bisschop de geestelijkheid van Haarlem en omstreken; te 3 uur werd een audiëntie ge houden, die voor ieder toegankelijk was. De bisschop werd daarbij o.a. gecomplimenteerd door Haarlem's gemeentebestuur, vertegen woordigd door den wethouder De Kanter waarnemend burgemeester en den loco-se cretaris. Naar men weet, bestaat het geschenk, dal de Katholieken uit het bisdom Haarlem aan hun geestelijken herder aanbieden, uit een groote kathedraal aan de Leidschevaart waarvan reeds een groot gedeelte is opge bouwd. De geachte jubilaris is bij koninklijk besluit benoemd tot commandeur in de Órde van Oranje Nassau. Brand te Rotterdam. In den nacht van kermiszaterdag omstreeks 5 uren brak te Rotterdam een hevige brand uit in pand No. 55 aan de Boompjes, waar van het benedenhuis tot bierhuis was ingericht, terwijl de vier bovenverdiepingen door ver schillende gezinnen bewoond werden. De brand brak uit in het achtergedeelte van het benedenhuis en nam zoo snel toe, dat de bovenbewoners zich slechts door een over haaste vlucht konden redden. Reeds toen de brand ontdekt werd door een der nabijwonendeu, den Heer D. W. van Doode- waard, die onmiddellijk de deur intrapte bleek het dat de doortocht reeds was afge sneden. De heer D. snelde daarop naar huis, haalde een ladder en sloeg daarmede de ruiten op de eerste verdieping in. De bewoner, de heer Kuypers, diens vrouw en diemtbode, en uit een lioogere verdieping 3 kinderen, een oude juffrouw en een kostganger werden langs de ladder gered. Het bleek meer dan tijd te zijn, want de vlammen zochten reeds een uitweg door de ramen naar buiten. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, welke, niettegenstaande tengevolge van de kermis velen eerst nauwelijks te bed lagen, spoedig ter plaatse was. De brand bleef echter niet tot het bedoel de pand bepaald. Onmiddelijk daarachter waren de vlaszolders der firma A. den Hoed, en weldra sloeg de vlam ovtr en zette ook dezen zolder in lichtelaaie. Zes stoom- en 8 handspuiten moesten hun ne grootste krachten inspannen om de be lendende panden te beveiligen. Aanvankelijk slaagden zij daarin slechts gedeeltelijk, want ook van het pand 54 werd de zolderverdieping aangetast, waarin gevestigd waren de kan toren der Holland American Cotton Company der firma Ortt Co. en Leo J. Andri ssen, Rotterdam—Amsterdam de bovenverdiepin gen waren aan eenige heeren als gemeubi leerde kamers verhuurd. Ofschoon men er in slaagde den brand tot die zolderverdieping te bepalen, is de wa terschade ook daar aanzienlijk. Voor enkele bewoners wordt de omvang van het onheil nog vergroot doordat zij niet verzekerd waren. Voorts verbrandde van den heer Kuypers circa f 600 aan geldwaarde. Op de vlaszolders lagen ruim 20.000 steen vlas. De benedenverdieping der vlaszolders bleef gelukkig behouden. Deze was n. 1. gevuld met vaten machineolie en darmen, toebehoo- rende aan de firma Claus, terwijl nog in een aangrenzend gedeelte vaten margarine aan wezig was. Eerst omstreeks 11 uur inden morgen kon de brandweer voor het grootste gedeelte inrukken. Een spuitgast van spuit 6 werd nog aan het hoofd getroffen door een vallende ladder, waardoor hij een ernstige verwonding kreeg, zoodat hij, nadat hem in de politiepost de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, alwaar hij door Dr. Van Staveren werd verbonden Kindermoord te Elskout. Omtrent den kindermoord te Elshout wordt thans gemeld, dat ook de dienstbode de ruim twintigjarige Gerardina C. v. R., eene Elshoutsche van geboorte in voorloopige hechtenis is gesteld en Vrijdag jl. in het huis van bewaring te 'sHertogenbosch is op genomen. Zij wordt verdacht, ten hu:ze van v. L. in den morgen van 31 Juli jl. even na de geboorte van haar kind, te zaraen met den zoon, Johannes v. L de pasgeborene opzet telijk te hebben om het leven gebracht. Gelijk reeds gemeld werd is de vermoede lijke medeplichtige J. v. L. al sedert eenige dagen in hechtenis. Bij schouwiug van het lijkje zou aan het hoofd eene wond ondekt zijn. Strooperij. Men meldt drl. 15 Aug. Er is heden een jachtdrama te Heivoort aan den Zandkant afgespeeld, dat zeer nood lottige gevolgen had kunnen hebben. Ter bewaking van het jachtveld bevonden zich ter plaatse de gemeente-veldwachters, tevens onbezoldigd rijksveldwachters, vau Nieuwkuik en Vlijmen en twee gerequireerde personen ter assistentie uit de gemeente Vlijmen. Ten 472 ure 's morgens ontdekten de veldwachter van Nieuwkuik en ziin assistent Toontje van der Lee, ook genaamd de Stoker, een strooper, die hen naderde. Toen Toontje dien kerel in zijne nabijheid zag, sprong hij en bijna ter zelfder tijd de veldwachter, uit hunne schuilplaats eu wilden den strooper arresteereu. Die man, Botermans genaamd, oud 32 jaren, arbeider wonende aldaar, stelde zich te weer en bedreigde met zijn geladen een- loopsgeweer dan den veldwachter dan weder Toontje van der Lee; niettegenstaande de veldwachter, Frans van Steensel, herhaaldelijk toeriepschiet niet, schoot Botermans zijn schot a bout portant hoogstens tien passen af op Toontje. Toontje viel neder. Hij was erg gewond in den linkerschouder en in het gezicht. De veldwachter kreeg een hagelkorrel in het been en een langs de wang. Toontje stond op, gevoelde zich niet doodelijk gekwetst en zijn eerste werk was den strooper na te zetten en aan den veldwachter over te leveren. Zijn geweer, zijne munitie (hagel no. 4) werden in beslag genomen en geboeid werd hij overgebracht en geinterneerd in de ge meente bewaarplaats te Nieuwkuik. De kon. maréchaussée per telefoon gewaar schuwd en weldra ter plaatse, stelde een onderzoek in, maakte procesverbaal na vehoor van den delinquent en politiedienaren enz. en nam Botermans mede naar Heusden om hem 's anderendaags naar 's Bosch over te brengen. Reeds voor den middag werd Van der Lee te Drunen bij dr. Van Seters onderzocht, die verklaarde dat hij door het oog van eene naald was gekropen doch dat zijn toestand vooralsnog niet levensgevaarlijk was. De gemeente veldwachters van Nieuwkuik en Vlijmen verdienen voor hun kranig op treden allen lof en Toontje van der Lee niet minder. Hopen wij dat Toontje spoedig zal hersteld zijn en dat de boef Botermans, die, op tien passeu met zeer grooten hagel met bepaald doel om te dooden, zijn schot loste, eene wel verdiende straf niet zal ontgaan. Afzetters. Reeds herhaalde malen is de aandacht gevestigd op personen, die iu onderscheidene plaatsen des lands geld hebben weten te verkrijgen van kooplieden en meerendeels kleine winkeliers, onder voorwaarde, dat deze tot hofleveranciers zouden benoemd worden. Aan den commissaris van politie te Leeuw arden is het thans gelukt die „heeren» uit Amsterdam aan te houden waarvan twee: H. P. en H. S aan de justitie zijn overge leverd die aldaar en ook in andere plaat sen der provincie aan verschillende ingeze tenen zich hebben aangeboden om, tegen eene vergoeding Van f210, hun den titel van hofleverancier van den koning van Belgie te bezorgen. Er werd dan een conti act gesloten, waarbij de aanstaande hofleverancier zich verbond de eerste f 105 te betalen na teeke- ning van het contract en de andere f 105 bij de ontvangsi van de benoeming. Als een bewys van hunne qualiteit vertoonden zij een in hun bezit zijnd groot wapenbord met het wapen van Belgie. Zonder de voortvarendheid van den com missaris van politie zouden te Leeuwarden vermoedelijk twee winkeliers eer zijn inge- loopen". Flesschcutrekkers. Het flesschentrekkersgild, dat in het begin dezes jaars in Den Haag de eigenaars van het huis hoek Kneuterdijk en Hooge Nieuw- straat en eenige leveranciers tot slachtoffer maakte van zijne oplichtingen, heeft de Pa- rijsche po'itie niet ki nnen verschalken. De toen reeds als verdacht gesignaleerde bende, aan het hoofd waarvan zekere 29 jarige Ne derlander, Van den Akker, uit Delft, verdacht werd te staan, die zich voor een Zweedschen graaf uitgaf, is, nadat lde dupes van hun kunstgrepen aangifte hadden gedaan, in han den gevallen van de Pransche politie. Van den Akker had in de eenvoudige kamer, welke hij te Parijs bewoonde, een oude dame uit Brussel bij zich, wie hij f 15000 had afgezet. De arme vrouw zal nu in een besjeshuis worden opgenomen. Instructie. Met de instructie in de zaak der beruchte dievenbende, in de maand Maart aangehouden te Gebroek—Maasniel, is men zoover gevor derd, dat de beklaagden denkelijk in den loop der volgende maand voor de rechtbank te Roermond zullen terechtstaan. Het getal der zich in arrest bevindende personen dezer bende bedraagt 8, waarvan 7 te Roermond, waaronder eene vrouw. De achtste zit te Aken en kan niet uitgeleverd worden, daar hij Duitscher is, Onder de 7, die te Roermond in de ge vangenis vertoeven, bevinden zich 3 Duitschers die alle 3 nog straffen in Pruisen te goed hebben en later uitgeleverd zullen worden. Van de Kottcrduinseke Kermis. Omstreeks 7 uren Zondagavond hield voor het café ,,'le S;ai Hamburg" in de Zandstraat No. 8 van J. van Gurp een rijtuigje stil, waarin zes half beschonken personen meeren deels koetsiers, gezeten waren, Het zestal bezocht het bierhuis, maakte vertering, doch weigerde te betalen en verliet de inrichting. Nadat zij wederom in het rijtuig waren ge zeten, kwam Van Gurp buiten en nam van een hunner den hoed af, om hem zoodoende tot betaling te noodzaken. Doch in plaats daarvan verliet het zestal het rijtuig, drong het bierhuis binnen en ving aan Van Gurp en zijn vrouw te mishandelen. Nu nam de kastelein een stuk talhout van onder zijn toonbank en dreet hen daarmede, slaande op de hooiden of waar hij maar raken kou, de straat op. Woedend aldus onthaald te zijn, begonnen de koetsiers al de ruiten kort en klein te slaan, braken daarna eenige ijzers van de pui, sloegen hiermede een lantaarn en alles wat voorhanden was stuk, trokken de gordijnen van de ramen en begonnen daarop met flesschen, bierglazen en wat maar voor de hand lag, de in „de Stad Hamburg" zich bevindende bezoekers, mitsgaders tapper en vrouw, te bombardeeren. Eene woeste vechtpartij was het besluit, waarbij een vier of vijftal personen met gaten in het hoofd en in het gelaat ten laatste een goed heen komen zochten. Nu kwam ook de politie met een sterke macht opdagen en dreef allen met de blanke sabd uiteen. Den zwaarst verwonde, een koetsier uit de Oudaenstraat, wiens hoofd onkenbaar uit den strijd kwam, bracht men naar het ziekenhuis. De „Stad Hamburg" heeft nu het aanzien van een uitgebrand benedenhuis; van de pui bleef niets heel; ten eiude raad heeft men deureu en ramen met planken dichtgespijkerd. Diefstal. Terwijl de bewoners Zaterdag namiddag afwezig waren, heeft men ten nadeel*; van den bouwman v. U. te Monster, een bedrag van ongeveer 800 gestolen. Door een ruit te verbrijzelen heeft men zich toegang tot de woning weten te verschaffen en de kast, waarin zich het geld bevond, vernield. 14 Augustus. A. d. L. te Vlijmen, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. A. P. te Kaatsheuvel, overtr. veldp. 3 b. van f 5 of 3 d. voor iedere boete. J. S. te Waalwijk, alsvoor, 4 b. van f 1 of 1 d. voor iedere b. A. H. te Sprang, overtr. pol. verord. f3 b. of 2 d. P. D. te Besoijen, dronkenschap f 2 b. oi 2 d. L. L. te Baardwijk, overtr. pol. verord. f 10 b. uf 3 d. I. J. O. H. te Waalwijk, 2. G. A. B. te Besoijen, nachtgerucht enz. sub *1 1° 1 b. of 3 d. en 2° i' 2 b. of 2 d. h. en sub 2 tot f 3 b, of 2 d. h. G. van S. te Waalwijk, dronkenschap, 1° f 2 b. of 2 d. nachtgerucht 2° f 3 b. of 2 d. 1 A. v. R. 2 G. J. v. R. te Waalwijk, nachtgerucht ieder 1' 3 b. ol' 2 d. ieder. H. J. S. te Waalwijk, dron kenschap f 2 b. of 2 d. A. A. v. R. te Waalwijk, alsvoor f 1 b. of 1 d. A. J. de J. te Waspik, alsvoor f 5 b. of 3 d. A. H te Waalwijk, alsvoor f 2 b. oi' 2 d. M. M. te Kaatsheuvel, alsvoor f 2 6. of 2 d. H. A. te Kaatsheuvel, politie overtr. 1' .50 b. of 1 d. 1 A. v. B. 2 J. v, d. B. te Drunen, vischdelict ieder in 2 b. van f 2 of '2 d. voor iedere b. enz. A. P. te Kaatsheuvel, jachtdelict 1' 30 b. of 8 d. li., uitlevering van den afdraaier of 8 b. of 8 d. h. W. I), v. d. R. te Waspik, nol. overtred. f 1.50 b. of d. h. G. W. K. te Waulwijk, dronkenschap f 2 b. of 2 d. G. J. v. E. te Waalwijk, nachtgerucht f 5 b. ol' 3 d. J. v. d. A. te Waalwijk, alsvoor f 5 b. oi 3 d. M. M. te Vlijmen, strooperij f 5 b. of 3 d. J. M. v. B. te Vlijmen, alsvoor f 5 b. of 3 d. P. K. te Tilburg, overtred. prov. regiem, vrijgesproken. P. D. te Besoijen, dronkenschap en nachtger. 1 b van 1 2 of 2 d. 1 b. van f 5 of 3 d. A. P. te kaatsheuvel, strooperij 1 5 b. of 5 d. h. A. J. J. v. J. te Waal- wijk, dronkenschap f 2 b. of 2 d. G. J. en G. D.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3