Staatkundig overzicht. Dmtschlaiid. BUITENLAND. Belgie. Noorwegen. Rusland. A ruerika. BINNENLAND. Frankrijk. Italië. Oostenrijk. UITVOERINGEN. Is het bezit van een zestal dorhteis voor een regeerend vorstje zonder veel toriuin een zegen" met eeu bedenkelijke keerzijde, als die zijn schoon en wel gevormd, kan papa veel pleizier beleven van zijn rijken schat; hij kan er door komen tot eer en aanzien, hij kan er'door worden verheven tot evenknie van de toongevende regeer Iers van Europa Vorst Nicolaas van Montenegro, wijlen czaar Alexander van Rusland's „eenige vriend verkeert in deze gelukkige omstandigheid eerst heeft h;j de prinsesjes Militza en Siana op nog jeugdigen leeftijd aan den man gebracht (de eerste werd grootvorstin Peter Nicolaje- witch, de andere hertogin van Leuchteuberg) en nu verlooft hij de oudste van het restee- ren.de viertal, de 23 jarige prinses Helena, aan den 27 jarigen kroonprins van Italië. Nu moet deze prinses 't meest gelijken op haar moeder vorstin Milena en de prins van "Napels zou haar niet uit berekening of om politieke redenen hebben uitverkoren tot zijn gemalin en aanstaande koningin van Italië, doch uit zuivere genegenheid, welk on-dit, tot een banaliteit geworden door het veel vuldig gebruik bij huwelijken tusschen p-insen en prinsesseri, vorsten en vorstinnen, in het onderhavige geval wel eens waar zou kunnen zijn. Welke beweegredenen van politieken aard zou prins Victor Emanuel ook kunnen hebben gehad, toen hij aanhield om de hand van een prinsesje, wier vader nog maar altijd niet voor «vol" wordt aangezien in Europa, ter wijl zijn moeder, koningin Margareta, hein giarne in den echt verbonden had gezien met een Duitsche prinses? Men dicht den jeugdigen kroonprins een bijzondere neiging toe voor alles wat Slavisch is en men iaat zelfs zoover te beweren, dat deze echtverbintenis van grooten invloed zal zijn op de rclatien tusschen Rusland en Italië eenerzijds, op die tusschen Italië en zijn bondgenooten Duiise'nland en Oostenrijk anderzijds, 'i Kan wezen, doch een onvermijdelijk en natuurlijk gevolg behoeft 't geenzins te zijn. De triple-alliantie is gebaseerd op reciprociteit, geenzins op vij andige uitsluiting der anderen kan een der mogendheden, welke le zaraen vormen de triple alliantie, in nauwere verbintenissen ko men tot een der niet aangesloten rijken en kan dit geacht worden te zijn in 't belang van den algemeenen vrede of ten minste niet in strijd met de vrtdesidée, dan is er geen en kel bezwaar tegen een zoodanige verbeteting der relatien", integendeel. Czaar Nicolaas II, die zelf indertijd is genoemd als aanstaande van prinses Helena, wordt gezegd tegenwoordig te zullen zijn bij het huwelijk en dat wel op bijzondere uit - noodiging van den prins van Napels, die er bijzonderen gang achter schijnt te zetten, terwijl koning Alexander van Servie, die in de tweede week van September naar Monte negro's hoofd- en residentiestad komt, opnieuw geuoemd wordt als aanstaande gemaal van vorst Nicolaas' vierde dochter, Anna Een oogenblik heeft men gemeend, dat het verschil van geloof tusschen den prins van Napels en prinses Helena een hinderpaal zou zijn voor de verbintenis, doch 't schijnt dat de czaar als hoofd der orthodoxe kerk zich in deze wonder plooibaar heeft getoond evenals prinses Alix van Hessen ter wille van de Russische kroon van protestant onhodox is geworden, wordt prinses Helena van orthodox roomsch-katho- liek. Volgens de officieele lezingen is er groote vreugde in gansch Montenegro over de ver heffing van een der prinsessen tol troonop volgster van Italië en in Italië zou men al even verheugd zijp, wat heel prettig zou zijn voor de jonge verloofden, die dan reeds da delijk en zonder een ziertje inspanning of eenige opoffering, met hun eigen geluk dat van vele millioenen anderen zouden verzekerd hebben. Prins Victor Emanuel heeft het »jaar vrij heid*, hem op zijn verzo.-k toegestaan, wel besteed: eerst werd hij genoemd als aan staande verloofde van een Belgische, toen van een Beiersche en eindelijk van een Duitsche prinses (deze laatste protestant), doch hij liet de kranten maar schrijven en de politici combiueeren hij koos de mooiste prinses van Europa voor zijn aanstaande vrouw. deze beweging is de algemeene malaise de belastingen zijn hoog opgevoerd, handel en nijverheid leiden een ziekelijk bestaan, land bouw en wijncultuur vinden geen atvoermark- ten, terwijl de oorlog met Cuba stroomen goud en stroorneii bloed kost. Eslevanez, de oud minister ran oorlog der Spaansche republiek, wordt nog steeds in Barcelona gevangen gehouden ook de oud- aigevaardigden Vallés Ribot, Lostan en Bar- raquetas en enkele leden van het federale comité van Catalonie zijn gearresteerd. Het gouvernement ducht, naar het schijnt, een revolutionnaire beweging bij het inschepen der ttoepen voor Cuba. Zoo zou de opstand op Cuba wel eens een terugslag kunnen hebben in Spanje zelf Met het oog op dè voortdurende opge wondenheid in de bladen var. alle kleuren over het ontslag van den minister van oorlog kwam de Reichsanzeiger Donderdagavond met een lang entrefilet »om verkeerde uitleg gingen en misverstand uit den weg te ruimen.* Herhaaldelijk wordt daarin verzekerd, dat de minister werkelijk omdat zijne gezondheid aangetast is zijn ontslag ingediend heeft, en beweerd, dat de chef van het militaire kabinet geen politieken invloed heeft, ook niet op keizeilijke besluiten in militaire zaken, die onder «Jen minister van oorlog vallen. Het algemeen wantrouwer, is echter in de tegen woordige crisis zoo sterk, dat deze poging van de Reichsanzeiger om de gemoederen gerust te stellen slechts een slag in het water is, te meer aangezien voorloopig niet duide lijk is van wieu dat stukje in de Reichs anzeiger uitgaat, De gouverneur van Creta, Prins Berovitch, heeft nu aan alle Turksche troepen op het eiland last gegeven hunne kwatieren te be trekken, «elk bevel algemeen beschouwd wordt als de voorbode tot een vreedzame oplossing. De Grieksche bladen maken er in dien geest melding van en gewagen tevens van een onderhoud, 't welk Koning Georgios zou gehad hebben met den Oostenrijkschen Ge zant, iets waaraan door hen groot gewicht schijnt te worden gehecht. Tevens wordt via Sofia uit Coostar.tinopel melding gemaakt van een »groote ontspanning tusschen de Regeering en de Armeniërs", hieruit o. a. blijkend, dat d; Sultan het grootkruis der Medjidje orde heeft verleend aan Mgr. Bartholomeus, terwijl verscheidene andere Armenische notabelen mede gedeco reerd werden. Voor de notabelen zeker hoogst aangenaam, maar volledig zal de „ontspanning" eerst dan worden, wanneer men nu ook elders, in Klein-Azie, leven en eigendom van den kleinen man onder de Armeniërs ongemoeid laat. De commandant van de Brennus werd ern- stig gewond en een van de bemanning kreeg een kogel door den rechtervoet. Het had weinig gescheeld, of de admiraal Gervais was ook gewond. Een vreeselijk ongeluk Een vreeselijk ongeluk heeft Woensdag bij de wedrennen te Layrac nabij Agen (Fr dep. Bot et Garonne) plaats gehad. Op den land weg werd een wedstrijd voor paarden in galop gehouden. Het publiek had zich in grooten getale verzameld om de seinvlag van aan komst, die ongelukkigerwijze geplaatst was achter een kromming van den weg. De beide eerste paarden wier berijders sl»chts de seinvlag in het oog hielden, konden door hun ontzettende snelheid de kromming van den weg niet volgen en stortten met geweld tus schen de rijen toeschouwers, die door geen enkele afsluiting werden beveiligd. De beide ruiters vlogen uit den zadel en smakten neer op de dichte menigte. Zij kwamen er be- trekkelijk goed af. De paarden echter, die op de menschenmassa inrenden, veroorzaak ten de grootste ongelukken. Verscheidenen werden dood, gewond, met ingetrapte schedels en mei gebroken ribben weggedragen. In 't geheel telt men een dertigtal slachtoffers. Weer een treurig ongeluk niet een Duitsch schip, ditmaal geen pantserschip of marine vaartuig, maar het bekende pleizierjacht van den keizer, Meteor, dat bij een wedstrijd te Solthsea, Engeland, in aanvaring kwam met een ander jachtde Isolde, ook aan een Duitscher, Vrijheer Von Zedtwitz, toebehoo- tend. De Isolde werd door de Meteor getroffen,toen zij voor een ander jacht trachtte uit te wijken. De boegspriet van de Meteor veegde als het ware, over de Isolde heenstrijkend, masten, zeilen en manschap weg. Aanstonds werden booten uitgezet, om de zinkenden te redden. Baron Von Sedwitz bleek zwaar aan het hoofd gekwetst en bloedde uit de ooren. Hij overleed spoedig. De Meteor bleek onbeschadigd. Kapitein Gomes, die haar commandeerde, beweert, dat de Meteor niet tijdig genoeg wijken kon omdat de Brittannia, waarmede zij in wedstrijd was, niet tijdig op zij ging. 't Is in Spanje met de de door de regee ring luide en ongevraagd gedane verzekeringen van volkomen rust en orde* meer schijn dan werkelijkheid. In waarheid neemt de regeering alle maatregelen om uitbarstingen als die van Valencia te voorkomen; gestrenge bevelen in dezen zin zijn gezonden aan de gouverneurs der provinciën en toch slaagt zij er niet in den schijn geheel te bewaren. Te Barcelona kwamen een paar kleine ontploffingen voor, naar men zegt zonder eenige beteekenis, doodgewone hoewel af- keuringswaardige grappen te Madrid vernam men, dat er een anarchistische samenzwering is ontdekt voor eeu aaaslag op het kasteel La Granja, waar de infante Issabelle vertoeft, en mededeelingen van ernstige, voor de open bare orde zeer bedenkelijke gistingen, komen uit alle provinciën. Overal wordt er gearres teerd en gespionoeerd en 't zijn niel alleen anarchisten, wier doen der politie de handen vol geeft, 't zijn ook republikeinen, werkloo- zen en tegenstanders van den Cubaanschen oorlog', terwijl de eigenlijke hoofdoorzaak van Door het verkeerd zetten van een wissel zijn Donderdagochtend op eeu stuk weg met één spoor tusschen Jumet en Luttre (Hene gouwen) twee passagierstreinen op elkander geloopen. De botsing geschiedde onder een dikken mist. Het is nog niet uitgemaakt hoe 't kwam dat de trein uit Jumet, in plaats van stil te houden op een zijspoor, zooals gewoonlijk, de hoofdlijn opreed tegen den stilutaanden trein vau Luttre op. Er is daar nog enkel spoor; juist is men met het leggen van een tweede spoor begonnen. Spoedig daagde hulp van alle zijden op. De stoffelijke schade is niet heel groot, maar een dertig passagiers zijn nv.n of meer ernstig gekwetst, vooral leur- sters uit Gosseliers; die hadden in de eerste wagens van den trein gezeten. Door het ontsporen van den laatsten wagen was de hevigheid van den schok nog verminderd. In de werkstaking der schrijnwerkers te Brussel komt geen verandering. De werk liedenpartij heeft hulp voor de stakers ge vraagd in Engeland, Amerika, Frankrijk en Duitschland. Donderdagmorgen hielden 1200 werklieden rustig eeu optocht door de straten der stad. Het behouden aankomen van het door Dr. Nansen verlaten en aan kapitein Sverdrup's hoede toevertrouwd Poolscbip de Fram te Skjervö komt de blijdschap in Noorwegen en elders over het betrekkelijk welslagen der expeditie verhoogen. Aan boord was alles wel. Het is een telegram uit Hammerfest, waarin dit gemeld wordt. Al de li personen had de Fram nog aan boord, die Nansen er op achterliet, toen hij met luitenant Johansen zijn sledevaart onder nam. Het merkwaardig (rond) en bijzonder sterk gebouwd schip heeft dus uitmuntend aau zijn.: bestemming voldaan. Zondag komt Nansen te Christiania, waar hem eene schitterende ontvangst zal worden bereid. Ook de Oostenrijksche bladen maken met groote ingenomenheid melding van dit ge schenk, dat all:cht van grooten invloed kan zijn op de verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland in de Oostersche aangelegenheden. Prins Chilkof, de Russische minister van wegen en verkeer, is naar Siberie vertrokken om de werken van den Trans Siberischen spoorweg te msptcteeren; vervolgens zal hij naar Japan gaan, en na San Francisco, New York, Londen en Parijs bezocht te hebben, in het eind van October te Petersburg terug- keeren. Een modern alchimist, dr. Stephens Einmens een bekend metallurgist en uitvinder te New York, heeft, volgens een berichtgever van The Daily Mail, een middel gevonden om goud te maken van zilrer. Hij verklaart, dat het door hem gemaakte goud niet alleen elke proef aan de Rijksmunten kan doorstaan, maar dat het ook aan alle eischeu voor han delsgoud voldoet. Het is wel eigenaardig dat die vinding als het een is juist thans komt, nu in dc Vereenigde Staten de voorstanders van goud en zilver zoo fel tegenover elkander staan. Misschien breugt ze verandering in de quaestie. WAALWIJK. Zondag 23 dezer, 's middags 12 uurzal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoije op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. De teutoonstelling te Montpellier is Woens dagnacht nagenoeg geheel afgebrand. Met groote moeite heeft men het paviljoen van Fraaie Kunsten kunnen redden. Drie menschen bekwamen ernstige brand wonden. De schade wordt geschat op 3 millioen francs. Daarenboven lijdt de stad een onherstelbaar verlies, daar hare archieven, welke zij in het Boekpaviljoen tentoongesteld hadin de vlammen verloren gingen. Ook zijn er kost bare schilderijen verbrand, van verscheidene families te Montpellier. Er loopt een gerucht, dat de brand aan boos opzet zou te wijten zijn. Bij schietoefeningen van het eskader te Toulon zijn drie projectielen van een revol verkanon, door den kruiser Vautour afge schoten op een door den kruiser Brennus gesleept doel, aan boord van laatstgenoemd schip neergekomen, op een plaats waar de admiraal Gervais en verscheidene officieren waren. Men twijfelt er niet aan, of binnenkort zal de vrede met Abyssinie geteekend wor den. Di Rudiui is er voor en de quaestie van den vorm moet nog alleen opgelost worden. -— Eenige Italiaansche zeeofficieren, onder wie prins Louis van Savoye, hertog der Abruzzen, die aan boord van de Cristoforo Colombo in de Zuid Amerikaansche wateren reizen, zijn te Valparaiso door de bevolking beleedigd, aangevallen en met steenen ge worpen. De officieren moesten zich met geweld verdedigen tot de politie opdaagde. De vijandige houding van 't volk van Valparaiso wordt in verband gebracht met den verkoop der twee Italiaansche kruisers Garibaldi en Varese aan de regeering der Argentijnsche republiek. De regeering van Chili heeft haar veront schuldiging aangeboden en de verzekering gegeven dat de aanvallers zullen gestraft worden. De Oostenrijksch Hongaarsch minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, is, ter gelegenheid van den jongsten verjaardag van keizer Frans Jozef, door dezen benoemd tot ridder van het Gulden Vlies. Deze hooge onderscheiding, na betrekkelijk slechts zoo korten diensttijd, wordt algemeen beschouwd als een blijk van bijzondere in genomenheid van keizer Frans Jozef met de op den vrede gerichte werkzaamheid des ministers, met name wat betreft de bevestiging van het Drievoudig Verbond en de aange legenheden in het Oosten, Groote vreugde is te Buda Pest gewekt doordien keizer Nicolaas van Rusland aan het Nationaal Museum aldaar de sabel van prins George Rakoczy heeft ten geschenke gegeven; het geschenk was vergezeld van eeu schrijven, waarin de czar den wensch uit spreekt met Oostenrijk Hongarije steeds in hartelijke vriendschap te zullen leveu. WAALWIJK, 22 Aug. 1896. Rechtszaken. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft M. Eliaerts, voorheen colporteur van de „Avondster," thans gedetineerd, wegeas on zedelijke handelingen met geweldpleging in den avond van 12 Juli jl., te Loonopzand, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Tentoonstelling Schoenmakerij. Op de Haagsche Tentoonstelling voor het schoenmakersvak zijn behalve de in ons vorig nommer medegedeelde bekroningen door de jury alsnog eervol vermeldde opluisteringsinzending van den heer Nicolaas Ausems, te Dordrecht, die twintig paren bottines, dameslaarsjes en kinderschoenwerk zonddie van den heer A, Salm Azn., te 'sGravenhase, in zijne hoedanigheid van agent der Pfaffnaaimachines, van welke e nige zijn tentoongesteld, terwijl een vitrine "t machinebehoeften ic een der uevenzalen vau het gebouw is geplaatst; de inzending van den heer Am. Waisvisz, te 's Gravenhage, die o a. keurige grijsgeel- en bruin kamuis- lederen damesschoentjes inzond, met hak Louis XV, benevens eenige fraai afgewerkte heerenbottines; de inzending van den heer W. Sardemann. te Arnhem, als agent van de firma W. PI. Offersandt, te Weenen, en be staande in schoenmakerswas, diverse leder- conserveeringsmiddelen en étalage toestellen, uitsluitend voor schoenwerk. Omtrent enkele bijzondere inzendingen schrijft men nog Eigenaardig zijn ook de Zuid Beveland- sche schoenen uit den jare 1654, getrouw nagemaakt naar de oorspronkelijke modellen, berustende in de gildekamer te Goes. De origiueele werden in genoemden tijd vervaar digd, als proef, door het Goesche gilde van schoen- en gareelmakers Deze inzending is van den heer J. de Kruijter, te Goes. De geschiedkundige inzending door den heer Th. Zilcken van voetbekleeding van verschillende volkeren trekt, gelijk te ver wachten was, zeer de aandacht. Zij is dan ook hoogst waardevol en aantrekkelijk. Menig moderne schoenmaker zou werkelijk wanhopig worden, indien hij b.v. eens opdracht kreeg tot een levering voor de Groenlanders en Samojeden, wier schoeisel soms uit niet anders bestaat dan uit een lap gedroogde haaienhuid met ruwe touwen. Het beenbekleedsel van de Circassiérs daarentegen munt uit door een prachtige bor duursel-bewerking in een groote verscheiden heid van kleuren. Wie een overeenkomst wil zoeken tusschen de borduurkunst van dit volk en de vaardigheid in een der Haagsche passementfabrieken, vindt daartoe gelegenheid bij de étalage van den heer A. A. Knuyver, die eenige geborduurde zijden damesschoentjes tentoonstelt, welke algemeen geroemd worden. Bij het schoeisel der Javanen treft men ook enkele exemplaren aan van een thans niet veel meer in zwaug zijnde soort. Den n?am .yan ?ch°en verdienen die stukken hout eigenlijk niet; het zijn meer loopwerktuigen, waarmede men zich voortbeweegt, door den voet op het hout te plaatsen en een aange- brachten knop tusschen de ieenen te klemmen. Tilburgsche Wielerbaan. „De Tilburgsche Wielerbaan", die eeu overeenkomst getroffen had met Morin, de winner van den grand prix, of liever met zijn Manager mr Avoiron, wordt door dezen

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2