Nummer 72. Zondag 6 September 1896. Jaaf&aüg* Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, De Bankiersvrouw. ANTOON TXELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. I. UITGEVER- Waalwijk. De Eclio van het Men. Waalwpsche en Langslraatsche Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Of 't is gegaan op initiatief van Duitsch- land, van Oostenrijk of van Rusland, doet eigen ijk weinig of niets ter zake 't schijnt evenwel een feit te zijn, dat de mogendheden sultan Abdul Hamid het vuur na aan de schenen leggenmen wil zich niet langer tevreden stellen met toezeggingen en beloften, Turkije moet door daden bewijzen dat het op zich zelt kan staan, dat het niet gedoemd is tot machteloosheid. Dat heet nog eens spijkers met koppen slaan en deze toon is aangeslagen, niet in humanitaire beginselen alleen, toch in 't belang van den vrede en dus geldt voor den beheerscher van alle ge- loovigen het woord van Gambetta „Se sou- mettre oa se démettre": hij kan zich onder werpen aan de verlangens der mogendheden of hij kan zich terugtrekken, de tijd van praatjes maken schijnt voorbij ie zijn Heel onverwacht kan 't doortastend optreden der mogendheden nu juist niet genoemd wor den elk der gezanten heeft in de laatste dagen zich krachtig doen gelden wanneer 't pas gal en den avond van des sultans feestdag is door de gezanten geen gevolg gegeven aan het nadrukkelijk verzoek van Yildiz-kiosk uit, om als naar gewoonte te illumineeren; er is eenvoudig geantwoord, dat de verlichting der huizen geen internationale verplichting of beleefdheid was en dat er na de treurige voorvallen geen reden was tot eenig vreugde vertoon. Dit gevoegd bij de eenparige betui gingen van leedwezen over het gebeurde ter gelegenheid van de felicitatie-receptie in Yildiz-kiosk zal Abdul Hamid wel niet in twijfel laten omtrent de tegenover hem aan genomen houding. Aan duidelijkheid laat het optreden der gezanten nu wel niets meer te wenschen over en als de sultan meent, dat 't alleen bij dergelijke platonische manifesta- tien zal blijven, rekent hij alweer mis: Oos tenrijk heeft een tweede oorlogsbodem naar Konstantinopel gezonden en Rusland en Amerika schijnen ook voornemens hun scheeps- 61 Ik denk, dal iedere van natuur driftige man altijd twijielt en nooit aan de eerste ingeving gevolg geeft. Daarin schuilt ook onze eenige kans op redding. Als de heer Fauvel na ontvangst van dit epistel zich niet heelt kunnen inhouden en hij de kamer van zijn vrouw is binnenge stormd met den uitroep Waar zijn uwe diamanten Dan is het met onze plannen gedaan. Ik ken mevrouw Fauvel, dan heeft zij ook alles bekend! Zou dat zoo een groot ongeluk zijn? Ja, want bij het eerste hooge woord, dat tusschen den heer Fauvel en zijne vrouw ge wisseld wordt, zullen onze vogels gevlogen zijn. Daaraan had Prosper niet gedacht. Bovendien zou er iemand een groot verdriet mee worden aangedaan. Aan iemand die ik ken Ja en goed ook. In ieder geval zou ik wan hopig zijn, als die twee schurken ontsnappen zouden, zonder ontmaskerd te zijn. Het lijkt mij toch, dat u weet waaraan ge u te houden hebt. De heer Verduret haalde de schouders op en vroeg: Hebt ge dan in mijn verhaal geen leemten ontdekt? Neen. Dan hebt ge niet goed geluisterd. len eerste: heeft Louis de Clameran zijn broeder al of niet vergiftigd Na wat u mij gezegd hebt, is dat toch zeker. Zoo, ge zijt gauwer met uw oordeel klaar dan ik. Denken doe ik het ook, maar welk bewijs hebben wij? Geen een. Ik heb dokter C. geloof ik handig uitgevraagd, zonder dat hij eeuigen argwaan kon krijgen en hij is geen kwakzalver, maar een knap man en praktisch opmerker. Welk vergif heeft de beschreven gevolgen Ik weet het niet. En toch heb ik alle vergif bestudeerd, van af het vingerhoedskruid van La Pommerage tot aan de aconitine van La Sauvre6y. macht aan den Bosporus te versterken, terwijl Phillipp Currie, Engelands gezant te Kon stantinopel, volmacht heeft van lord Salisbury om, indien hij dit gewenscht acht, zijn eischen (het resultaat van overleg met overige gezanten of wel voortgevloeid uit particulier initiatief) kracht bij te zetten met de Britsche scheeps macht. Terwijl de directie der Ottomansche Bank voornemens wordt geheeten haar Armenische beambten buiten Turkije aan 't werk te stellen (dit in verband met de ontdekking van een groote hoeveelheid dynamiet onder de hoofd trap der Bank, waar alleen met de toestanden welvertrouwden het moeten hebben neerge legd) woidt uit Konstautinopel bericht de inscheping naar Marseille van een vijftigtal Armeniërs, die in Bankinstellingen en iu andere Fransche ondernemingen werkzaam waren en bij wier vertrek het gepeupel alleen in bedwang werd gehouden door de vrees voor de gevolgen van een aanval in tegen woordigheid van de vertegenwoordigers der mogendheden. Terwijl steeds luider wordt gezegd dat de regeering van den op de Bank te onderne men aanslag heel wel op hoogte was, doch dat zij meende zich dit vette hapje niet te mogen doen ontgaan en zelfs langs omwegen het gepeupel deed iu kennis stellen met het feit, dat er iets te moorden en te plunderen viel, blijft de Porte voortgaan met de publi catie van de wandaden der Armeniërs en van hun booze plannen voor de naaste toe komst. Nog wel 200 revolutionaire Armeniërs zouden er in Konstantinopel zijn en steeds worden nieuwe maatregelen genomen om een eventueele nieuwe uitbarsting te voorkomen. Dat men te te doen had met een vrij welgeordend, zij 't ook dolzinnig plan, blijkt uit de nader bekend geworden bijzonderheden. Er zij a door de politie 175 bommen gevon den en die waren in hoofdzaak bestemd voor de Grieksche kerken, om de Grieken te doen gelooven aan een aanval der Turken. Het aantal gevangen genomen Armeniërs is enorm, doch de hootdschuldigen eigenlijk alleen- Die dood kwam zoo van pas. Rat men onwillekeurig aan een misdaad denkt, ja, maar het toeval is soms een wonder bare handlanger. Dat is het teerste punt. Ten tweede weet ik niet9 van ltuouls verleden. Is het noodig dat te kennen Onmisbaar, mijn jongen. Maar wij zullen het binnenkort kennen. Ik heb een vertrouwd persoon naar Londen gezonden, die zeer handig is, eenen heer Palot, en die schreef mij, dat hij reeds op den goeden weg is. Ik zal er niet rouwig om zijn, te weten waar die jonge twijfelachtige gevoelvolle schurk vandaan komt, die zorder CLameran's invloed misschien een brave eerlijke jongen was gebleven. Prosper luisterde niet meer. Die zekerheid van den hew Verduret gaf hem hoop, hij zag de ware schuldigen reeds in handen der politie, en verheugde zich al van te voren in dat tooneel aan het gerechtshof, waarbij hij met glans in zijn eer hersteld zou worden, na eerst zoo schan delijk onteerd te zijn. Wat meer zegt, hij had in gedachten Madeleine weer teruggevonden, want nu begreep hij haar gedrag, haar terughouding in het huis van de naaister, en hij wist. dat zij geen oogenblik had opgehouden hem te beminnen. Dat geluk in het vooruitzicht moest hem zijn kalmte wel teruggeven die hem van af het oogen blik, dat hij den diefstal ontdekte, verlaten had. Voor den eeisten keer verwonderde hij zich over het vreemde van zijn toestand. De gebeurtenissen, die de menschelijke plannen in den weg treden, hebben veelal het gevolg, dat zij hun gedachten verwarren en hen vele voorvallen niet dom opmerken. Prosper, die zich tot nu toe alleen over de bescherming van den heer Veduret, evenals over diens uitgebreide onderzoekingsmiddelen verwon derd had, vroeg zichzelf af, welke geheime redenen dezen zoo deden handelen. Wat waren eigenlijk de drijfveeren van de toewijding van dien man en welk loon ver wachtte hij voor zijn diensten tiij was'daarover zoo ongerust, dat hij uitriep: Mijnheer, u hebt niet langer het recht, u voor mij te verbergen. Als men iemand zijn eer ;en zijn leven teruggegeven heeft, als men iemand eered heeft, zegt men hem toch, wien liij dit alles te danken heeft. schuldigen, zullen wel niet zoo gemakkelijk ter verantwoording geroepen kuuuen worden. Evenals Oostenrijks gezant de uitlevering heeft geweigerd van een aantal bij Oostenrijksche onderdanen in dienst zijnde Armeniërs, schijnt ook Frankrijks regeering niet voornemens in te gaan op den eisch der Porte tot uitlevering van de naar Marseille overgebrachte daders van den aanslag op de Bank, doch nu wordt der Porte het voornemen toegedicht alle Armenische ambtenaren uit hel land te zet ten een middel, dat nog al radicaal kan worden geheeten Wel zijn de Mahomedanen op Kreta niet wonder verrukt over de den christenen ver leende concessien, doch de wil des sultans (welke eigenlijk alleen de wil der gezanten is is hun een wet en de christen-afgevaar digden hebben in principe de voorstellen aangenomen. Zondag a. s. komt de nationale vergadering bijeen en dan moet er een be paald besluit vallen. Verondersteld mag wor den, dat het in gunstigen zin zal zijn en niet waarschijnlijk is een conflict tusschen het revolutionaire comité en de wettige vertegen woordigers der christenbevolking. Nog altijd schijnt de verhouding tusschen christenen en soldaten op Kreta alles te wenschen te laten bij Platonia hebben een honderdtal als christenen verkleede soldatei^ een aanval gedaan op eenige vreedzame boereu, die landarbeid verrichtten (ongewa pend op verzoek van den gouverneur) en zij doodden er twee, terwijl zij er 58 verwondden. Natuurlijk werd ook braud gesticht door de „geloovigen« werden kerken ontheiligd en werd er veel gestolen. De gezanten hebben maar weer eens geprotesteerd en Tewfik- pacha heeft nu elke troepenbeweging op het eiland verboden. Officieele telegrammen uit Havana spreken van de groote bedrijvigheid, die door de insurgenten aan den dag wordt gelegd. Ko lonel Chasel heeft bij Rosario een sterke De heer Verduret, die in gedachten verdiept was, schrok op en zei glimlachendWij zijn er nog niet, ge zijt nog niet getrouwd. Nog een paar dagen geduld en dan, op mijn woord Het sloeg zes uurAl zes uur, en ik, die hier met het voornemen aankwam, mij een lan gen nacht te gunnen. Nu is het weer geen tijd om te gaan slapen. Hij ging de kanier uit en riep aan de trap: Juffrouw Fauferlot, heida, juffrouw Fauferlot. De waardin van het hotel ,den Aartsengel,* de omvangrijke gade van Fauverlot, bijgenaamd //den Eekhoorn* was al of nog op. Dat verwon derde Prosper zeer. Wat is er van uw dienst heeren, vroeg zij. Er is, antwoordde de heer Verduret dat ik zoo spoedig mogelijk uw Joseph Dubois en Pal- rnyre moet spreken, laat hun dat zeggen. Als zij komen, moet ik gewekt worden, want ik hoop nu even te kunnen rusten. Juffrouw Fauferlot was nog niet beneden, of de heer Verduret had zich reeds zonder plicht plegingen op Prospers bed geworpen. Vijf minuten later sliep hij, en Prosper, die op een leuningstoel zat, vroeg zich nieuwsgierig af, wie die redder toch zou zijn. Even na negen uur werd er driemaal zachtjes aan de deur geklopt; hoe weinig leven dat ook maakte, was het voldoende, om de heer Verduret te wekken, die dadelijk opsprong en vroeg Wie is daar Maar reeds had Prosper, die niet had kunnen inslapen, de deur geopend en Joseph Dubois, de huisknecht van de markies de Claiperau kwam binnen. Hij zag er verhit en opgeblazen uit, als iemand die hard geloopen heeft; zijn kleine kattenoogen waren nog beweeglijker en onrustiger dan ge woonlijk. Eindelijk zie ik u terug, patroon riep hij uit, eindelijk zult u mij weer raad geven.Terwijl u weg was, wist ik niet, tot wien ik mij wenden moest, ik geleek een streng waarvan den draad gebroken is. Hoezoo? Waart gij uit het veld geslagen? Ik wist mij niet meer te helpen. Gisteren middag heb ik u drie telegrammen naar de op gegeven adressen gezonden, naar Lyon, naar Bcaucaire en naar üloron maar geen antwoord, jk dacht, dat ik krankzinnig zou worden, totdat bende met achterlating van 16 dooden op de vlucht gedreven. Zaterdagnacht hebben te Schaerbeek twee groote branden gewoed. De eene in een magazijn van vernissendat geheel werd vernield de ander in een stal, welke geheel en een aangrenzend houtmagazijn dat gedeel telijk in de asch werd gelegd. Laatstgenoemde brand werd veroorzaakt door een paard dat den stalknecht, die het voer kwam brengen, omverschopte, waarbij de petroleumlantaarn, welke de man in de hand hield, brak. De knechtdie niet gewond was, kon nog in tijds de zeven paarden een voor een in vei ligheid brengen. De dood van vorst Lobanow geeft den Figaro aanleiding tot de opmerking, dat in 82 jaren van 1814 tot 1896 Rusland slechts vier ministers van buitenlandsche zaken heeft versleten. Immers graaf Nessel- rode was van 1814 tot 1862, Gortsjakow van 1862 tot 1882, De Giers van 1882 tot 1895 en vorst Lobanow van 1895 tot 1896 aan 't bewind. In dezelfde tijdruimte heeft Frankrijk zeventig ministers van buitenlandsche zaken gehad Een bakkersknechtdie tot 8 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, heeft ver zocht nu vast opgesloten te worden, omdat hij anders vreesde in October den czaar niet te zullen zien In de Russische kerk te Parijs heeft een plechtige lijkdienst ter nagedachtenis van vorst Lobanow plaats gehad. Het Russische gezantschapde minister van buitenlandsche zaken, de vertegenwoordigers van den pre sident der republiek, enz, woonden de gods dienstoefening bij. ik nu uit uw naam geroepen werd. Wel, wel, daar wordt ge warm van, he van zulk werkje 1 Dat zou ik denken, patroon, het is er op mijn woord van eer niet meer uit te houden. Al sprekende had mijnheer Verduret zijn eenigs- zins gederangeerd toilet weer in orde gebracht, en nu zette hij zich op een grooten stoei, terwijl Joseph Dubois eerbiedig bleef staan, met zijn pet in de hand, als eer. soldaat, die een rapport uit brengt. Verklaar u nu, zei mijnheer Verduret maar duidelijk, als je belieft geen omzwaai. Ik weet niet, welke plannen u hebt patroon, en ik ken uw manier van handelen niet, maar u moet nu uw laatste kaart gauw uitspelen, heel gauw. Is dat uw idéé, meester Joseph Ja, patrovn, want als u nu nog wacht en aarzelt, als u nu nog treuzelt, zult u het nest le dig en de vogels gevlogen vinden. Ja, ik weet wel, dat u machtig zijt, maar zij zijn ook slim. Hebt ge ze dan niet, zooals ik u schreef, ge weet wel waar aanbevolen Ja, maar ze kunnen ons als paling door de vingei'S glijden. Zij weten dat men op hun spoor is. Duivels, riep mijnheer Verduret, dan moet er een onhandigheid gebeurd zijn. Dit onderhoud liet genoeg doorschemeren, om Prosper nadenkend te makenhij luisterde met open mond, en merkte dc meerderheid van mijn heer Verduret, zoowel als de onderdanigheid van Joseph op. Er is niets onhandigs gebeurd, vervolgde de laatste maar hun wantrouwen dat u wel eenigszins bekend is, patroon, bestaat al lang. Zij hebben voor het eerst lont geroken, op den avond waar u u als hansworst verkleed hebt en het be wijs daarvan is toch wel de dolksteek, dien zij u toebrachten. Sinds dien dag hebben zij niet meer rustig geslapen en ik geloof, dat ze juist weer gerust werden, toen ze gisteren opnieuw wakker geworden zijn. Daarom stuurdet ge mij dus die dépêches P Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1