Spanje. Turkije. Engeland. Denemarken. Italië. Rusland. Azie. Rijkspostspaarbank. Burgerlijke stand. Handels berichten. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Generaal Pando is van Cuba teruggekeerd en door de koningin ontvangen. Hij heeft medegedeeld dat 40000 man voldoende zullen zijn om aan den opstand een eind te maken, en dit wel binnen korten tijd.... als men de troepen maar goed weet te gebruiken. Con flicten met de Vereenigde Staten vreest hij nietals er maar goede handelsverdragen met de Amerikanen worden geslotende gevolgen van een oorlog met Spanje, zei de Spaansche generaal, zouden voor Amerika hoogst nadeelig zijn. Van de Filippijnsche eilanden geen nader nieuws. De opstand schijnt zich op Manilla te conceutreereu; daar heeft zich een bataljon vrijwilligers gevormd en de gouverneur heeft vier schepen naar Mindanao en Mindoro gezonden om 4000 man te halen en naar Manilla te brengen. Uit New York wordt aan de Imparcial gemeld dat een schip met vrijbuiters op de kust van Portorico gestrand is; men houdt het er voor dat het schip opzettelijk op het strand gezet is om ook op dit eiland man schappen en krijgsvoorraad te ontschepen. De Spaansche mailboot Sevilla is niet ver van Melilla, voor een storm schuilende door zeeroovers van het Rif aangevallen; zij ontkwam echter en geen der opvarenden werd door het geweervuur der roovers ge kwetst. Een Fransch officier, Randon genaamd, is te Fenestrelle, op Italiaansch grondgebied de Fransche grens, in hechtenis genomen terwijl hij, naar men zegt, een schets maakte van de versterkingen. Op een dorpje bij Halstead, in Essex, is een griezelige moord gepleegd. Een boer viel zijn zuster aan. Deze vluchtte in huis. Een man kwam haar te hulp en de woede van den boer richtte zich op dezen. De boer schoot zijn geweer op hem af, maar miste sloeg hem tegen den grond en mishandelde hem. Daarna sneed hij hem met een mes het hoofd van de romp. Toen een veldwachter op de plaats verscheen, zag hij den boer aan het hek van zijn huis staan, met het hoofd in een schaal in de eene hand en een paar kippen die hij doodgeschoten had, in de andere. Naast hem lagen de lijken van twee honden, die hij ook doodgeschoten had. Toen de dolleman den veldwachter zag, zette hij het op een loopen de -veldwaehter achter hem aan. Herhaaldelijk dreigde de vluch teling zijn vervolger met een revolver. Ten slotte haalde deze hem in en sloeg hem met zijn stok, dat hij bewusteloos neerviel. In zijn zak had hij nog een scheermes. In het Nigergebied is de sterkte van den slavenhandelaar en roover Katchella aan de Middle Binne River, door troepen van de Britsche Niger Company, onder aan voering van luit. Testing, ingenomen en ver nield. In het hevig gevecht dat voorafging sneuvelde Katchella op de wallen. Veertien soldaten werden gedood, en een luitenant en verscheidene manschappen werden gewond. De keizerin heeft zich Dinsdag onverwachts uit YVilhelmshöhe naar Plöu begeven. Deze reis stond in verband met een klein ongeluk, bij het paardrijden aan priüs Eitel Friedrich overkomen. Het paard had hem afgeworpen en tegen het been geschopt; de prins kon echter weer in den zadel komen en zoo naar huis terugkeeren, maar moet nu eenige dagen blijven liggen. Gevaar is er bij de lichte kwetsuur volstrekt niet. Een aantal boeren uit Pommeren Brandenburg, West- en Oost Pruisen, zijn tot de overtuiging gekomen dat de Bund der Landwirthe veel minder de belangen van den landbouw in zijn geheel vertegenwoordigt dan de belangen van het groot grondbeziten willen nu een „echten" Boerenbond oprichten. Tegen den 6en dezer is door het voorloopig comité te Köslin een vergadering uitgeschre ven. In sommige bladen is verteld, dat keizer Wilhelm in 't hotel „Zum Schwan« tc Frank fort zijn rekening niet zou betaald hebben en dat de eigenaar van 't hotel den keizerlijken gast met een vervolging bedreigde. De keizer heeft echter met de zaak niets uil te staan. Hij was door het stadsbestuur uitgenoodigd en dit ligt nu met den hotelhouder overhoop. De Martino is met de Piemonte naar Bra zilië vertrokken, met de reeds gemelde op dracht van de regeering. In de zuidelijke provincies en op Sicilië heerscht groote ontevredenheid over het uit gevaardigd verbod van emigratie naar Brazilië. Er moeten wel tien duizend boeren zich hebben laten inschrijven voor den overtocht, na hun have en goed van de hand te hebben gedaan. Zij zien den winter bang tegen. Men hoort niets meer van maatregelen, die door de Amerikaansche regeering in uitzicht gesteld zijn ter bestraffing van de bevolking van New-Orleans, wegens het lyn chen van eenige Itaüaansche gevangenen. Nu komt uit Washington de tijding, dat de Italiaansche gezant baron Fava zal worden teruggeroepen, naar aanleiding van de klach ten over ziju gebrek aan flink optreden in deze zaak. Door de leden der verschillende gezant schappen te Konstantinopel wordt het geheele aantal Armeniërs, die bij de ongeregeldheden om het leven gekomen zijn, nu reeds op 5 A 6000 geschat, ongerekend omstreeks 1000 vermisten. Scharen van Armeensche vluchtelingen zijn te Odessa en andere havens der Zwarte Zee aangekomen; bijna alle verkeeren in ellendigen toestand. De Kretasche afgevaardigdenvoor zoover zij te Chania aanwezig zijn, hebben de concessien van de Portc goedgekeurd. Zondag komt de nationale vergadering bijeen. De Turksche troepen hebben het niet goed op het eiland soldij krijgen ze al lang niet, en nu is er zelfs kans dat hun ook de leveusmiddelen zullen ontbreken. Een rijke koopman in Saloniki, Allatini genaamd die proviand leverde voor de Turksche troepen op Kreta, had ten slotte zoo veel te vorderen dat hij de levering staakte. De troepen zagen zich daarop al spoedig genoodzaakthun toevlucht te zoeken in de steden. Met veel moeite heeft de Porte eiudelijk 10,000 Turk sche ponden bijeengekregen en die aan Alla tini op afrekening kunnen zenden, zoodat de koopman nu zijn leveranties weer voort zal zetten. Volgens een bericht uit Larissa is er weer een Grieksche vrijbuitersbende, vijf en zeventig man sterk ongehinderd over de grens getrokken. Maar de Grieksche benden in Macedonië zijn vrijwel uitgeroeid of ver strooid. Een van de hoofdlieden, Broefas blijkt een tweede Maceo te wezen: de laatste tijding luidt dat hij niet dood is. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft uit Kiew officieel bericht ontvangen, dat er geen wijziging is gebracht in de ge maakte beschikkingen voor de reis van den czaar en de czarina. WARSCHAU, 3 September. De gouverneur- generaal Sjoewalof werd gisteren door een beroerte getroffen tengevolge waarvan de linkerhelft van het lichaam verlamd is. Zijn toestand moet ernstigmaar niet hopeloos zijn. Andermaal heeft in Japanthans in de noord- oostelijke provinciën, een hevige aard beving groote schade en verlies van men- schenlevens veroorzaakt. Het geschiedde in den avond van 31 Augustus. De stad Ro- kugo is geheel verwoest en andere steden zijn zwaar beschadigd. Vele menschen zijn omgekomen. Dicnzelfden dag veroorzaakte een typhoon- storm groote schade in de zuidelijke pro vinciën. Aan het postkantoor te W a a 1 w ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 6627,63; terugbetaald f 8565,14' Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2303. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, 's middags 12 uurzal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Verlassen Koschat Ontwaak Dierckx Looft den Heer de Vliegh. «weaaaw •>-. -«.^^«a^MaygM«m..ivUwiJBM83aMaeEfs>fpasagaa!s ar» De voornaamste verbetering is zeker wel, dat het faillissement beëindigd kan worden, zonder dat de crediteuren hun echten ver liezen, zoodat het faillissement geen schild meer zal zijn voor een gewetenloos schul denaar. Men weet, hoe het dikwijls ging. Kooplieden, die aan hun verplichtingen niet meer kouden voldoen, lieten zich in staat van faillissement verklaren. Was het faillissement beëindigd, na verkooping van hetgeen de boedel nog bevatte dan was de koopman weer vrij man, en kou geen der vroegere crediteuren het hem meer lastig maken. Dit nu zal bij de nieuwe regeling ophouden. De crediteuren zullen nu, wanneer zij door het faillissement slechts een gedeelte van hun geld verkregen, volle aanspraak blijven be houden op heigeen niet werd afbetaald. Zoodra de schuldenaar in zijn positie ietwat verbetert, kan de crediteur onmiddellijk weer met zijn vordering komen. Als verbeteringen moeten ook worden aan gemerkt: de mogelijkheid van voorloopige verificatie der vorderingen, ofschoon deze betwist worden; het toekennen van volledig bewijs van het procesverbaal van verificatie; de verzegeling als middel om ziin recht te bewaren. Door deze bepalingen, die vereen voudiging der verificatie en daardoor ver mindering van de kosten van faillissements procedure bedoelen, wordt het faillissement goedkooper. Hiertoe draagt ook bij de be paling, dat de rechter het curatorsloon bepaalt alsmede de vrijstelling van registratiekosten van verschillende handelingen. Behalve op deze veranderingen mag ook worden gewezen op twee gewichtige verbe teringen in de nieuwe wet, nl. de mogelijkheid van kostelooze behandeling van 't faillissement en de mogelijkheid der opheffing van het faillissement, zoo blijkt, dat de waarde van den boedel te gering is. Paarden wedstrijd. Bij een door de afd. Almkerk der Noord - bantsche Maatschappij van Landbouw ge houden wedstrijd zijn bekroond Van wege de afdeeling voor hengstveulens de heer P. Verschoor Bz., te Dussen, le; B, Snoek, te Almkerk, 2e; D. Bogers Hz., te Werkendam, 3e prijs; voor merrieveulens PI. Verhoeven, te Dussen, le; A. L. Snoek, te Almkerk, 2e; F. de Klerk, te Almkerk, 3e prijs; voor merries B. de Jong, te Almkerk, le; B. Snoek, te Almkerk, 2e prijs. Van wege het Ned. Paardenstamboek voor hengstveulens P. Verschoor Bzn., te Dussen, le; B. Snoek, te Almkerk, 2e; B. Snoek, te Almkerk, 3e prijs; voor merries H. Ver hoeven, te Dussen, le; A. L. Snoek, te Alm kerk, 2e; M. M. V. Baasbank, te De Werken, 3e prijs; voor merries B. de Jong, te Almkerk, le; B. Snoek, te Almkerk, 2e prijs. Eeu noodlottig schot Dinsdagavond deed te Hulst (Zeeland) als een loopend vuurtje een treurmare de ronde. De koetsier A. van Kemseke, die mr. Van Alpen en B. Moors van de jacht huiswaarts reed. bekwam bij het overnemen van een geladen jachtgeweer eeu schot in de volle borst. Terwijl de heeren uitstapten en B. M. het geweer, dat of uit onverschilligheid ot buiten weten der jagers nog geladen was, aan den koetsier overreikte, ging het plotseling af en kreeg deze 't schot „a bout portant." De getroffene werd onmiddelijk opgeno men en in een nabijzijnde woning gedragen. Nadat de wonde zooveel mogelijk verbon den was, werd de ongelukkige per draagbaar Daar zijne ouderlijke woning gebracht. Geneeskundige hulp werd door de beide te Hulst wonende doctoren verleend. Daar het schot een der longen heeft ge troffen en de gekwetste veel bloed verliest, vreest men, dat hij spoedig zal bezwijken. De daders zijn in hechtenis genomen. schuur met oogst verbrand. Deze was eerst sedert weinige dagen verzekerd. Door een slier gedood. Te Biert, gem. Geervliet, is een landbou wer zoodanig door een stier in de weide gekwetst, dat men vreest hem niet in het leven te zullen behouden. Dussen I September Tot wethouder dezer gemeente werd heden herbenoemd de heer P. Verschoor JRz. De voorloopig vastgestelde rekening dezer gemeente, over 1895 bedraagt: In ontvangst f 11777,86 1,1 uitgaaf f 10661,321/s Met een batig saldo van f 1116,53V2 De 1 hyphus, in deze gemeente, waar van in enkele bladen mededeeling werd ge daan, heelt zich tot dusverre tot twee gevallen bepaald; een lijder is hersteld en een over leden. Wij mogen dus zeggen dat de ziekte, die hier zoo gevreesd werd om het slechte drinkwater geheel geweken is. DRÜNEN. Vanaf 1 tot 31 Augustus. GEHUWD: Cornelius Carolus Maria van der Linden 32 jaren met Anna Maria Loeff 27 jaren Cornelis Montée weduwnaar van Bartha Cales 33 jaren met Maria van Drunen 30 jaren. GEBOREN; Louis Petrus zoon van Antoni Kolen en Cornelia Petronella Heije Cornelia Maria dochter van Hendrik Mimpen en Pe tronella van Bers Catharina Gerdina d. van Adrianus Koks en Anna Maria de Veer Petronella d. van Hendrik Lijtens en Pe tronella van Veggel. CD ERLEDENAnthonius van Hoorn weduwnaar van Peternella Pulles 66 jaren Joris van opijk eerst weduwnaar van Adriana van de Wiel ^daarna weduwnaar van Diliana van den Brand 72 jaren Adriana Johanna Vrij hoeven 4 maanden Adrianus Dekkers 17 maanden. CAPELLE Over de maand Augustus. GEBORENAnna d. van Adrianus Helenus de Bruijn en Anna Adriana van der Hoeven Pieternella d. van Hendrikus Verduijn en Johanna Adriana de Roon Arie z. van Marinus Wageraakeis en Hendrika Wagema- kers Adriana Teuntje Maria d. van Gerrit Matheus Verheijden en Maria Zijimans Adriana Maria d. van Teunis den Hollander en Anna Adriana Verheijden Elisabeth d. van VVouter Catharinus van der Schans en Cornelia Timmermans Albertus z. van Martin us Faro en Geertruij van Seist. OVERLEDEN Dirske de Bruijn, laatst weduwe van Sijbrand Hein, vroeger van Arie Vaart mans 69 j. Elisabeth van Tilborgh weduwe van Jan van der Schans 68 jaar Adriaan Pieter van Tilborgh 3 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTEPeter Wagemakers 25 jaar en Soetje Verhagen 21 jaar. HUWELIJKS-AFKONDIGINGENHendrik Adri aan van der Hoeven 26 j. en Antonia Jacoba de Jong 23 jaar te Vrijhoeven-Cappel. WAALWIJK, 5 Sept. 1896. Jubilé Secretaris. De leden van den raad waren tegen heden voormiddag geconvoceerd om gezamelijk met het hoofd der gemeente den secretaris, den heer F. W. van Liempt, te gaan gelukwen- schen bij gelegenheid van zijn 25 jarige ambsvervulling. Ook wij bieden den jubilaris onze wel gemeende felicitaties aan. Ovatie. Verleden Donderdag, 's Burgemeesters ver jaardag, werden ZEd. Achtb. door de har monieën de gebruikelijke ovaties gebracht. Aanhouding. Door de marechaussee alhier is aangehou den en ter beschikking dea justitie gesteld wegens landlooperij, eene hier rondzwerven de 23 jarige meid van verdachte zedelijk heid. Als men nu failliet gaat! 1 September is de nieuwe wet op het faillissement in werking getreden. De dakgoot nazien. Maandagmiddag, toen half Amsterdam op de been was voor de Koninginnefeesten, schelden op de Leliegracht aldaar twee mannen aan een bovenhuis zij kwamen, om de dakgoot na te zien. Men liet de mannen naar boven gaan, en dezen gingen ook in de dakgoot, doch klommen bij de buren door een dakvenster en namen daar weg, wat van hun gading was. Zij rookten een sigaar, dronken een paar flesschen bier leeg, braken kasten en laden open, namen uit een chiffonnière een bank biljet van f 25, eenige sieraden en een kistje sigaren mee en hoorden tegen half 5 de familie tehuis komen. Toen gingen ze weer naar de dakgoot en bij de buren naar bene den. Zij verteldeu aan de buren, dat de »goot nu in orde was.« Waanzin. In een vlaag van waanzin heeft Donder dagavond te Deventer eeu jeugdige onderwij zer de hooibergen in de voorstad in brand gestoken. Alle 16 zijn afgebrand. Brand. Men meldt uit Oosterhout dd. 4 Sept.: Gisterenavond half tien brak er een hevige brand uit in „Het Bosch." In zeer korten tijd lag geheel de boeren- stelling van B. Kools tegen den grond. De geheele inboedel werd vernield en eenig vee kwam in de vlammen om, benevens de tiend van een ander, aldaar geborgen. Van de inventaris was niets verzekerd. Ook van het nabijgelegen pand van Van Wijngaarde is de WAALWIJK, 2 Sept. 1896. Begunstigd door goed weder werd onze jaar markt druk bezocht. In hoornvee bedroeg de aanvoer ruim 400 9tuks. De handel was vlug; voor Belgische en Fransche rekening werd veel gekocht. Niet alleen waren gezoent nagenoeg rijpe kalfbeesten maar ook jong vee voordewei- derij. I)e landbouwers verheugen zich in een ruim beschot van nagras en ander versch vee voeder. Kalfkoeien golden f 155.—f 235.—a f Dito vaarzen f 135.k 205.f Vet vee bedong ook betere prijzen en werd voor de Hollandsche veemarkten vlug opgekocht. Verschillende exemplaren waren reeds voor de markt verkocht. Jonge varkens aangevoerd 180 stuks, ver kocht van f4.25 a f9.— f— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 295 ke., van fl,ro k l 1.22 per kg. Eieren f 3,50 a 4 per 100 stuks. In granen was de handel niet vlug. Men noteerde Prima Helena rogge f 125.— per 2250 KG. £Snau 122.- Odessa m.~ Zeeuwsche tarwe f 7.— f 7.25) Polder 6.50 a 7.-) H' L' Voedererwten 5.— a 5.25 80 K.G, Inlandsche haver 6.50 7.— 100 Buitenlandsche 5.50 k 6.— H u De looiersbeurs was niet druk bezocht. In huiden en leder gaat de laatste tijd nog al veel om. De markt is tamelijk vast vooral in de goede soorten van al deze artikelen. De maand September belooft zooals te voor zien was een vlugge omzetwaardoor de prijzen niet anders dan kunnen winnen. Het gunstige weder geeft ook in den schorshandel wat meer leven. De schorshandelaars zoowel als de looiers profiteeren van dit gunstig weder om hunnen reeds voor het grootste ge deelte aangekochten voorraad winter provisie in de pakhuizen op te slaan. Verschillende ladingen zijn op weg naar de Waalwijksche haven. De prijzen zijn niet hoog en voor andere looimiddelen zelfs gedecideerd flauw. DUSSEN3 Sept. 1896. Ter botermarkt aangevoerd 108 K.G. Prijs van fl,03 a 1,12; markt gezet op f 1.08. Eieren f 0.90 de 26 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Aan de Redactie van de Echo van het Zuiden. Uit tal van plaatsen" zoo lezen wij ook in De Echo van j.l. Donderdag, «komen berichten, «welke ten duidelijkste aantoonen, dat de ver jaardag van Neerlands jeugdige koningin, telken

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2