Nummer 77. Donderdag 23 September 1896. 19e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en. Gemeentebelangen. De Bankiersvrouw. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. ■gBBjmWSg! De Echo van het Zuiden, Waalwijkschc en Langstraalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarbpven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Ingevolge de half-politieke agitatie in Engeland ten gunste van een krachtdadig desnoods geïsoleerd optreden van het Ver- eenigd Koninkrijk tegenover den sultan van Turkije, is meer in 't bijzonder aan beschou wingen onderworpen geworden de verhouding tusschen Engeland en Rusland in 't Oosten en zóó belangrijk is deze nieuwe phasedat slechts als terloops wordt kennis genomen van de nadere mededeelingen over de bom- menfabriek in Konstantinopel's voorstad Scutari en van de sensatie-nieuwtjes der Daily News en Weekly Sun, respectievelijk van een formeelen aanslag op des sultans leven en van niets minder dan Abdul Hamids geweld- dadigen dood In den breede wordt van Konstantinopel uit geschreven over de ontdekkingen in ver- bahd met de revolutionaire samenzwering. Den gezanten is door de bevoegde autoriteit kennis gegeven van de gelukkige resultaten eener huiszoeking te Scutari, onder verzekering dat de revolutionaire organisatie er geheel door verstoord is. Er moeten niet minder dan vijfhonderd bommen gevonden zijn in het huis van een zekeren Telistdji Avedes, lid van het revolutionaire comité, doch van veel meer beteekenis is de ontdekking van geschriften en papieren, die 't mogelijk heeft gemaakt een negentigtal personen te arrestee ren, onder wie, naar men meent, alle leden van het revolutionaire comité. En 't lijkt wel of nog niet eens alles is doorzochtmet gewaagt ten minste nog van dynamiet- en bommen-depöts te Stamboul en te Pera. Natuurlijk is deze ontdekkiug den Turkschen autoriteiten dubbel welkom zij kan dienen ter bevestiging van de me dedeelingen over de geduchte plannen der Armeniërs en tot staving van het gevaarlijke karakter, dat de woelingen was toegedicht. De gezanten schijnen reden te hebben om aan de waarheid der uitvoerige mededee lingen niet te twijfelen door hun drogmans 66 Mevrouw Fauvel was verpletterd op de knieën gezonken. Eindelijk was dus die lang gevreesde dag gekomen I Tevergeefs had zij jaren lang ge logen, tevergeefs haar leven aan dat der haren opgeofferd alles kwam nu toch uit. Ja wat men ook doet, er komt altijd een oo- genblik, waarop de waarheid de sluiers oplicht, waarachter men zich veilig meende te kunnen verbergen, waarop alles zich in het ware licht vertoont. Zij zag wel, dat zij verloren was en metsmee- kende gebaren, in traneu badend, stamelde zij Vergeving, André. Ik bezweer u vergeef mij. De bankier rilde, toen hij die gebroken stem hoorde en werd tot in het diepst zijner ziel be wogen, want die stem herinnerde hem aan de uren van geluk, die hij twintig jaar lang aan zijn vrouw te danken had, welke hem volmaakt beheerscht had, en hem door een enkelen blik ge lukkig of rampzalig had kunnen maken. Het verleden doemde bij hem op. In die on gelukkige vrouw, die aan zijn voeten lag, her kende hij zijn beminde Valentine, die hij als in een droom in het park van La Verberie terug- zag. Hij zag de beminnende gade der eerste jaren, die bij de geboorte van Lucien bijna het leven gelaten had. En bij de herinnering aan dat vervlogen geluk, dat niet meer zou terugkeeren, kromp zijn hart van droefenis in een en deze overmande hem zooda nig, dat het woord vergeving op zijne lippen brandde. Ongelukkige, murmelde hij, ongelukkige, Ach, ik heb u te teeder bemind en heb u dat te duidelijk getoond. Men raakt aan alles gewend hier op aarde, zelfs aan het geluk. Het werd u te eentonig, hè, die reine vreugde van den hui selijk en haard Die achting, die men voor u had, en die ge verdiendet, verveelde u, niet waar? en ge hebt uw eer, onze eer er aan gewaagd en de verachting der wereld getrotseerd. En in welk hebben zij den sultan hun gelukwenschen doen toekomen. Zooals te verwachten was, heeft het offi- cieele communiqué der Engelsche regeering op de vele heethoofden in den lande dezelfde uitwerking gehad als een koude douche evenals zulk een stortbad heilzame gevolgen kan hebbeD, mag men van de duidelijke te rechtwijzingen van regeeringswége 't beste hopen. En mochten de resultaten al niet algemeen gunstig zijn, de toon der Russische gezaghebbende pers komt de Engelsche re geering wouder wel van pas. Lord Rosebery heeft nu verklaard dat een geïsoleerd optreden van Engeland zou leiden tot een Europeeschen oorlog, als uiet eerst een vergelijk was getroffen de verklaring door Rusland in 1895 gedaan dat het zich tegen elk geïsoleerd optreden zou verzetten, laat in deze geen twijfel. De Daily News bespreekt de mogelijkheid van den overgang van Konstantinopel in Russisch bezit en dan van een entente* tusschen Rusland en Engelandwat nogal gewaagd is. Veeleer nog zou mogelijk zijn een geheime Russisch-Turksche overeenkomst, waarvan de Duitsche Post in allen ernst spreekt, onder mededeeling nogwel van tal van bepalingen uit dit tractaat. De symptomen van de hervatting van den parlementairen arbeid in de Fransche repu bliek, zijn er reeds den eersten October zal de begrootingscommissie weer aan 't werk gaan, en 27 d. a. v. komen de kamers weer bijeen. Zoo kan dan in 't begin van No vember de kamer kennis nemen van het rap port der commissie, nadat door de regeering geantwoord is op de dringendste interpellaties van het vijftiental, dat reeds is aangekondigd, welke geen uitstel duldende vragen zijn die rakende Algiers en die over het rijwiel in dienst van het leger. De keizer van Oostenrijk heeft een mi nisterraad gepresideerdwelke door graaf Badeni en baron Banffy werd bijgewoond, en, een afgrond zijt gij gestort 1 O, Valentine, als mijn teederheid u op den duur verveelde, hoe lieeft de gedachte aan uw kinderen u dan niet teruggehouden Mijnheer Fauvel sprak langzaam en pijnlijk, alsof hij bij ieder woord op het punt was, te stikken. Mijnheer, begon Raoul, hoe Maar de stem van den bankier verhiel zich luider en dreigenderZwijg, riep hij verblee- kend, zwijg. Daar heerschte er een lange stilte, die alleen door het snikken van mevrouw Fauvel onder broken werd. Ik ben gekomen, begon de bankier eindelijk weer, met de bedoeling u te overvallen en bei den te dooden. Ik heb u overvallen, maar de moed ja de moed ontbreekt mij, ik zou geen ongewapend man kunnen dooden. Raoul wilde iets zeggen, maar mijnheer Fauvel verhinderde het hem. Laat mij uitspreken. Lw leven is in mijn handen, niet waar De wet verontschuldigt den toorn van den beleedigden echtgenoot. VVelnu, ik wildie verontschuldiging niet. Ik zie daar op den schoorsteen net zulk een revolver als ik heb; neem die en verdedig u Nooit. Verdedig u, riep de bankier, zijn wapen op heffend, verdedig u, of.... Raoul zag op een voet afstands den mond van de revolver, werd bang en nam zijn wapen van den schoorsteen. Ga in een hoek van de kamer stann, ver volgde mijnheer Fauvel, ik zal in een anderen gaan staan, binnen eenige seconden zal de pen dule slaan, dan zullen wij beiden vuur geven. Zij plaatsten zich, zooals mijnheer Fauvel zei de, langzaam zonder een woord te spreken. Maar dat was te veel voor mevrouw Fauvel. Zij be greep slechts een zaak dat die twee elkander voor haar oogen te lijf gingen. De schrik en angst gaven haar kracht, op te staan, zij plaatste zich tusschen de twee mannen, alsof zij de ko gels wilde tegenhouden en zich tot haar man wendende, stamelde zij André, heb medelij den, laat mij u alles vertellen, dood hem niet. Als eenig antwoord pakte hij zijn vrouw ruw bij der. arm en slingerde haar op zijde, terwijl hij woedend uitriepachteruit. naar het schijnt, baron Banffy gemachtigd het Hongaarsche parlement te ontbinden, dat zich onhandelbaar toont in zake de hernieuwing van het Oostenrijksch—Hongaarsche »Aus- gleich* met een verhooging der Hongaarsche quote. De verkiezingen zouden in de maand November plaats hebben. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat het „Ausgleich'' voor een jaar verlengd zal worden. Het bericht der aanstaande ontbinding van het Hongaar sche parlement heeft in politieke kringen van Buda Pest groote opschudding teweeg gebracht. Uit Hongkong wordt aan de Heraldo gemeld, dat de opstandelingen der Philippij- nen meester zijn van alle steden in de pro vincie Cavite. Te Manilla is een nieuwe samenzwering ontdekt. De inboorlingen waren van plan het garnizoen te overvallen en zich van het hoofdkwartier meester te maken met 't oogmerk om gouverneur Blanco te ver moorden. De gouverneur, die intijds gewaar schuwd was, heett het plan verijdeld. Een dertigtal personen zijn gearresteerd. In de woning van samenzweerders moeten wapenen, bommen, dynamiet en Japansche vlaggen alsmede vlaggen van een op de Philippijnen te vestigen republiek ontdekt zijn. In de politieke kringen van Madrid gelooft men, dat een ministeiieele wijziging ophanden is. Cosgayon zou de portefeuille van financiën overnemen en Romero Robledo hem opvolgen als minister van binnenlandsche zaken. De regeering heeft besloten nieuwe versterkingen en oorlogsmateriaal naar de Philippijnen te zenden. De hoofdvoorwaarde, welke de negus voor het sluiten van den vrede met Italië steltschijnt de erkenning van Abessinie's onafhankelijkheid te zijn. Men zegt, dat Ne- razzini opgedragen is te verklaren, dat Italië de onafhankelijkheid erkent. Majoor Neraz- zini zal vermoedelijk tegen den 5 October te Abbi-Sabeba aankomen. Maar zij kwam terug, en zich op Raoul wer pend, riep zijDan moet ge mij dooden, mij alleen, want ik ben schuldig. Bij die woorden steeg er een bloedstroom naar haar mans hoofd, hij nam zijn tegenstander even op en gaf toen vuur. Noch Raoul noch zijn vrouw werden gewond, hij vuurde nogmaals en toen ten derdemaal. En juist wilde hij de haan weer aftrekken toen er op eens midden in de kamer een man stond, die hem het wapen uit de hand rukte, het op de canapé wierp en zich naar mevrouw Fauvel spoedde. Die man was de heer Yerduret, die door Ca- vaillon gewaarschuwd was, maar niet wist, dat Nina de kogeL uit de revolver verwijderd had. Goddank riep hij nit, dat zij niet gewond is. Maar reeds was de bankier van zijn verbazing bekomen en riepLaat mij begaan, ik wil mij wreken. De heer Verduret greep hem bij den arm en zich over hem heenbuigend om zijn woorden meer kracht bij te zetten, zeide hijDank God dat hij u van een misdaad gered heeft, want de anonieme brief heeft u bedrogen. De heer Fauvel was zoo verbaasd over al het vreemde dat gebeurde, dat hij er niet aan dacht dien vreemdeling te vragen wie hij was en van waar hij kwam, en hoe hij alles wist. Hij hoorde slechts één feit: De brief had gelogen! Mijn vrouw bekent schuldig te zijn, zeide hij. Goed. Maar weet gij wie die man is, dien ge wildet dooden Haar beminde. Neen, maar de zoon van den beminde uit haar jeugd. De tegenwoordigheid van dien man, welke zoo volkomen van alles op de hoogte scheen, had Raonl meer beangstigd dan de bedreigingen van den heer Fauvel; toen had hij den moed te ant woorden Dat is zoo. De bankier begreep niets meer, van Raoul keek hij naar den heer Verduret en van dezen naar zijn vrouw, die er uitzag als een ter dood ver oordeelde, die de voltrekking van het vonnis verwacht. Op eens dacht hij dat men hem voor den gek hield en riep uit: Wat u daar zegt, is onmo gelijk. Geef mij bewijzen. Naar de Petit Bleu bericht zouden Gent- sche industrieelen bij de arbeidsinspectie een klacht ingediend hebben tegen Anseele, direc teur van Vooruil, omdat hij zekere bedragen op het loon, door hem aan zijn werklieden verschuldigd, met welk doel dan ook, zou hebben teruggehouden. Anseele zou dus vervolgd worden krachtens de arbeidswet, voor welker totstandkoming en toepassing hij zoo krachtig heeft gestreden. Daar hij Kamer lid is zou tot vervolging door de Kamer moeten worden gemachtigd en roag men naar aanleiding van zulk een verzoek in het najaar een onstuimige vergadering verwachten. De Czaar te Parijs. Het bureau van deu Parijschen gemeente raad heeft het programma voor de ontvangst van den czaar goedgekeurd, voor zoovér het de stad Parijs betreft. Dientengevolge zullen de straten van het station (La Muette) tot aan het paleis der Russische ambassade versierd worden de openbare gebouwen worden bevlagd en geïllumineerd. Voorts is besloten tot een groot volksfeest, terwijl daarenboven aan verschillende wijkcomités subsidiën uit de gemeentekas gegeven worden tot een gezamelijk bedrag van 100,000 frs., voor feestelijkheden in beperkter kring. Onder de armen wordt een som van 200,000 frs. verdeeld. Met de versieringen wordt reeds een begin gemaakt. En deze beloven schitterend te worden poorten, koepels, berceaux en arcades tan bloemen. Van het Trocadéro zal de czaar een vuurwerk bijwonen van den Eifeltoren zal een stroom vuur komen neervallen, boven tweemaal zoo breed als de toren en beneden 230 meters breed. Verder aan dien toren een Sint Joris met den draak, het Russische wapen in vuur, en overdag een reuzenvlag. Die zult u hebben zei de heer Verduret luister naar mij. En snel, met zijne bewonderenswaardige gave in weinig woorden veel te zeggen, verhaalde hij alles wat hij ontdekt had. Zeker, die waarheid was vreeselijk voor den heer Fauvel, maar niet zoo erg als die waarvan hij zijn vrouw verdacht had. Hij voelde nu, dat hij haar nog beminde en haar een i'ont vergeven kon, die het gevolg was eener innige opofferende liefde. De heer Verduret zweeg reeds sedert eenige minuten, toen de bankier nog altijd stil was. Zooveel gebeurtenissen der laatste achtenveertig uren, het vreeselijke tooneel van zooeven, ver doofden en verhinderden hem, om geregeld na te denken. Alles verwarde zich in zijn hoofd. Zijn hart raadde hem vergeving en vergetelheid aan, beleedigde eigenwaarde maande hem tot wraak aan. Indien Raoul, die ellendeling, die daar stond, er niet bij geweest was, dan hij niet geaarzeld Gaston de Clameran was dood [dan had hij zijn armen voor zijn vrouw geopend en gezegd Kom hier, uw opofferingen voor mijn eer spreken u vrij, laat alles vergeten zijn en als een kwade droom beschouwd worden, maar llaouls aanwe zigheid hield hem tegen en hij zei tot Valentine: en die jongen heeft u geplunderd, mij bcstolenl Mevrouw Fauvel was nog te ontsteld, eeD woord te kunnen uitbrengen; gelukkig was de heer Verduret er. Ja, antwoordde deze, mevrouw zal u zeggen, dat die jonge man, de zoon van Gaston de Cla meran is, en dat zij uit liefde van dien doode alles deed; zij is daar zeker van, maar Welnu Om haar beter te kunnen plunderen heeft men haar bedrogen. Reeds sedert eenige oogenblikken probeerde Raoul handig de der.r te bereiken. Hij dacht dat niemand meer op hem lette en meende zoo kalmpjes te ontvluchten, maar de heer Verduret, die op deze beweging voorbereid was en hem in het oog gehouden had, hield hem bijtijds tegen. Waar wilt gij heen, mijn jongen vroeg hij, hem naar het midden der kamer terugvoerende. Wilt ge uw vrienden zoo verlaten Dat is niet. aardig. Voordat men vertrekt, geeft men toGh opheldering. De spotachtige toon van den heer

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1