Spanje. Engeland. Italië. BINNENLAND. Onder de geschenken welke men Nikolaas denkt aan te bieden bevindt zich een beeldje van Sèvres-biscuit door Deloge, voorstellende Katharina II van Rusland met het verba zingwekkende onderschrift„Katharina II de Groote, moeder harer volkeren, 1796 1896." Deze zonderling geplaatste jaartallen moeten aanduideu dat Katharina juist een eeuw geleden gestorven is. Om er een denkbeeld van te geven hoeveel soldaten er op den dag van den intocht noodig ziilleu zijn, zij medegedeeld, dat van het station de la Muette, waar de czaar zal aankomen, tot het paleis van den Russischen ambassadeur, waar hij zal afstappen, d.i. langs een weg van ö1/* kilometeraan beide zijden van den weg een dubbele haag sol daten zal geschaard staau. De desertie van jonge Spanjaarden naar de zuidelijke departementen van Frankrijk neemt toe. Te Perpignan komen telkens vluchtelingeu aan, die den krijgsdienst wen schen te ontloopen ten einde niet naar Cuba gezonden te worden. Zij, die reeds ingeschre ven en opgeroepen zijn, worden aan Spanje uitgeleverdmaar met de meesten is dat niet het geval en ten aanzien van hen bevat het uitleveringsverdrag geen voldoende be palingen. De toestand te Perpignan is moeielijk, daar de bevolking onder die immigratie, welke de loonen doet dalen, te lijden heeft. Ook loopen er Spaansche onruststokers in het plaatsje rond, die de deserteurs trachten te bewegen als revolutionairen Spanje gewapend binnen te dringen of zich aan te sluiten bij de Car- listen. Het is nu zeker, immers in den minis terraad medegedeeld, dat de resident-generaal van Madagaskar Laroche zijn ontslag heeft gekregen. De man is öf zeer ongeschikt öf zeer ongelukkig geweest en «•.en begroet zijn ontslag bijna met vreugde. Gelijk men weet zal nu generaal Galliéui de bevoegdheden van resident-generaal en legerbevelhebber in zijn persoon vereenigen. Volgens de Gazeta medica Catalana ziet het er met den gezondheidstoestand op Cuba allertreurigst uit. In vredestijd verliest het Spaansche leger op Cuba jaarlijks ongeveer 8 pet. zijner sterkte, thans is dat verlies lot 40 pet. gestegen. Sinds D/g jaar verloor het leger 52000 man van de 130000. De treurige sanitaire toestanden door de overbevolking en het ongunstige klimaat heb ben gelijktijdig het ontstaan van epidemieën van gele koorts, dysenterie, intermitteerende moeraskoortsen en zwarte pokken veroorzaakt. De pokken zijn naar Cuba uit Spanje over gebracht. De ziekenhuizen zijn vol zieken. Iu Havana heeft men de universiteitslokalen, de gestich ten van weldadigheid en de kraamvrouwen- inrichting tot hospitalen gemaakt en bestaat het voornemen ook kerken tot dat doel in te richten. Te Colen, eene anders zeer gezonde stad in het binnenland, waar vroeger slechts één hospitaal was, zijn er thans dertig en komt men nog plaats voor de zieken en gewondeu te kort. Volgens de Spaansche dagbladen zijn er thans op Cuba 16000 man in de ziekenhuizen in de steden onder behandeling. Volgens dr. Betauces zijn de verliezen der opstandelingen even groot als die der Span jaarden, zoodat de oorlog in anderhalt jaar Verduret zeide Raoul maar al te duidelijk, met wien hij te doen had. Verschrikt trad hij terug en stamelde hansworst. Juië"t, zeer juist. Zoo, herkent ge mij, dat wil ik wel bekennen. Ja, ik ben de vroolijke hansworst van het bal der heeren Jandidier. Twijfelt ge er nog aan Hij stroopte zijn mouw op en vervolgdeAls ge nog niet overtuigd zijt, onderzoek dan dit lidteeken. Herkent ge den onhandige er niet aan, die zich op zekeren nacht in de rue Bourdaloue op mij geworpen heett met een mes in de hand Aha ontkent ge niet? Des te beter. Dan zult ge wel zoo goed zijn, mij uw geschiedenis te verhalen. Maar Raoul was zoo verschrikt, dat zijn keel als toegeschroefd was, en hij geen woord kon uitbrengen. Zwijgt ge? hernam de heer Verduret, zijt ge nederig? Bravo! Nederigheid past aan het talent en werkelijk voor uw leeftijd zijt ge een volleerde schurk. De heer Fauvel luisterde, zonder iets te be grijpen en zuchtte: In welken afgrond van schande zijn wij gevallen. Stel u gerust, mijnheer, antwoordde Prospers beschermer, na hetgeen ik u reeds gezegd neb, beteekent de rest niets meer. Zoo is de geheele zaak, nadat Mihonne hem haar geheim medegedeeld had; bleef Clameran niets over dan zich zoo spoedig mogelijk naar Londen te begeven; daar ontdekte hij dat Gastons zoon gestorven was toen hij achttien maanden oud wasRaoul wilde tegenspreken en vroeg Wie heeft u dat gezegd? Ja, mijn jongen, het is waar, men heeft het mij geschreven. Denkt ge, dat ik dit alles maar verzin? Hij haalde verscheidene papieren uit zijn zak, die van officieele zegels voorzien waren, en legde ze op tafel. Hier zijn de verklaringen van den timmer man, bij wien het kind besteed was, zijn vrouw en nog vier andere getuigen; hier is een uittreksel uit het geboorteregister en hier een lormeele overlijdensakte;, alles is door het Fransche ge zantschap voor wettig verklaard. Zijt ge nu tevreden envoldaan Maarbegon de bankier. Maar, hernam de heer Verduret, Clameran tijds meer dan 100000 menschenlevens heeft gekost. De Soedan-expeditie. Volgens een telegram uit Caïro is Kerma ontruimd door den vijand. Op de nadering der Egyptenaren trok het garnizoen den Nijl over en nam stelling te Hafir; deze plaats werd daarop gebombardeerd door drie stoombooten. Het verlies der Egyp tenaren en Engelschen is onbeduidend een stoomboot van de Derwischen is gezonken. Een later telegram vau den opperbevel hebber meldt dat Kirma is bezet. Zaterdag morgen, nadat de Derwischen zich op den linkeroever in Hafir hadden teruggetrokken opende de generaalvan den oostenlijken oever af, het geschutvuur op de stelling van den vijand, en gaf aldus aan drie kanonneer- booten gelegenheid om den stroom op te varen naar Dongola. De vijand heeft aanzienlijke verliezeu ge leden. De generaal blijft te Kerma met het gros der troepen. LEITH, 22 September. Na het eskader dat saluutschoten afvuurde, geïnspecteerd te hebben, stapten de tsaar en de tsaritsa te 1.40 hedenmiddag hier aan wal. De troepen salueerden. De muziek speelde het Russische volkslied. Er was veel gejuich. De souve- reineu begaven zich daarop naar de ontvang zaal. De tsaar droeg de uniform van kolonel de Scots Greys, van welk dragonder-regiment eene eerevvacht buiten stond. Hunne majes teiten namen plaats op eene estrade, omgeven door den prins van Wales, den hertog van Connaaght en hun gevolg. De vrouw van den lord provoost van Edinburg bood de tsaritsa een ruiker aan. De lord provoost zelf heette de vorstelijke bezoekers welkom uit naam van de stad Edinburg. Hunne majesteiten zijn in gezelschap van den prins van Wales en den hertog van Connaugh: 's middags te 2.30 naar Balmoral vertrokken. LONDEN, 22 September. De souvereinen zijn hedenavond om 7 uur te Ballater aan gekomen en toen per rijtuig naar Balmoral gegaan, weder in gezelschap van den prins van Wales en den hertog van Connaught. Zij kwamen te 8 uur aan. De koningin ver scheen in de poort van het kasteel om de gasten te verwelkomen. Het was een hartelijke begroeting. Een bericht, met voorzichtigheid te aan vaarden, maar toch van eenige beteekenis omdat het uit Rome geseind wordt aan den wel eens goed ingelichten Don Marzio, meldt dat thans de regeering in overeenstemming met generaal Baldissera begint te gelooven dat het beter zou zijn zich geheel uit Erytrea terug te trekken dan het budget jaarlijks met 30 millioan te bezwaren welke som noodig zou zijn om zich in die kolonie te handhaven. In ieder geval zou het prijsgeven der kolonie bij de aanstaande algemeene verkiezingen eeu der punten van het regeeringsprogram uitmaken. Generaal Baldissera zal den 23en te Napels scheep gaan naar Massaua. De divisie van Italiaansche oorlogsschepen, die uit drie schepen bestaaten naar het Oosten bestemd isstaat onder bevel van den vice-admiraal Canevaio. Een vliegend eskader zal zich in den loop dezer week met de divisie vereenigen. Het proces wegens diefstal bij gravin Cellere, waarvau de natuurlijke erkende zoon van CrLpi de dader zou zijn, is Zondag geëindigd met de veroordeeling van zekeren Luigi Malpieri wegens heling. Volgens het vonnis zijn de daders onbekend gebleven. De Opinione zegt dat de politie er op bedacht geweest is den dader te laten ont snappen naar Amerika, waar hij zich thans bevindt, maar dat de instructie, welke ouder Crispi's ministerschap begon, later zal her opend worden. WAALWIJK, 23 Sept. 1896. Oratie— Zeegers. Meldden wij onlangs, dat de harmonie l'Espérance denWelEd. heer H. Zeegers alhier eene aubade bracht bij gelegenheid zijner benoeming tot ridder d^r Portugeesche mili taireorde der H. Maagd of van de Ontvangenis van Villa Vi^osa, Zondag j. 1. bood de lie dertafel Oefening en Vermaak haren geridder- den Eere Commissaris eene matinée aan op Musis Sacium. Toen ZED. met de teekenen der Orde op de borst door den President der Vereeniging werd binnengeleid, scheen er aan het gejubel geen einde te komen; de inmiddels gereedstaande zangers zongen het vierstemmig „Hij leve lang" van Paeschen. Nogmaals werd nu de WelEd. Heer Zeegers, namens de liedertafel door haren President hartelijk geluk gewenscht met zijne hooge onderscheiding,welke toespraak eenige oogen- blikken later door den Eere-Commissaris werd beantwoord. De liedertafel voerde nu nog uit het groote toonwerk „de Vrede, van Hol en Neerlands taal van Stille." Door de bekende loyauteit van den WelEd. Heer Zeegers werden de zangers der Veree niging den volgenden avond in de gelegenheid gesteld eenige prettige uren onder elkander door te brengen. Premiemarkt. Maandag, bij gelegenheid der jaarmarkt alhier, heeft plaats gehad een wedstrijd om premiën uitgeloofd door de afdeeling „Langstraat" der Maatschappij van Landbouw. De uitslag was als volgt I. Het beste paard van 4 tot 6 jaar le prijs, f 20. G. Vermeulen Wz. Capelle 2e f 10. B. A. Verhoeven Capelle. II. De beste n'agenoeg rijpe kalfdragende koeien en schotten le prijs f 15. C. de Roon Mz. Capelle. 2e f 10. Niet toegekend. III. De beste dito vaars le prijs f 10. A. van Iersel, Waalwijk. 2e f5. Alph. Hoffraaas IV. De beste vette koe le prijs f10. C. de Roon Mz. Capelle. 2e f 5. W. B. Rijken V. De beste vette vaarzen en schotten, die de melktanden niet geheel verloren hebben le prijs f10. C. van Loon, Waalwijk. 2e f 5. P. C. de Roon, Capelle, 2e f 5. A. van Iersel, Waalwijk. VI. De beste guiste pinken le prijs f10. 2e f5. Geen mededingers. VII. De beste 11/3 jarige veulens le prijs f 10. C. de Roon Mz. Capelle. 2e f 5. G. Vermeulen Wz. Capelle. De keuringscommissie, die in verschillende gevallen lang geen gemakkelijke taak had bestond uit de heeren J. van der Hoeven Bz. te Capelle, G. Verhoeven Mz. te Capelle verbeeldde zich, dat hij het kind niet noodig had, om mevrouw Fauvel geld af te persen, doch hij vergiste zich. Zijn eerste poging mislukte. Wat toen te doen? De schurk is slim. Tusscheu de menigte boeven,1 die hem omringden, koos hij dengeen die voor u staat, en dien hij uit voor zorg uit Londen had mede gebracht. Mevrouw Fauvel verkeerde in een erbarraelijken toestand, maar kreeg langzamerhand weer hoop. Haar angst was al dien tijd zoo gespannen ge weest, dat zij bij het vernemen van die waarheid eenigszins verlicht werd. Hoe is het mogelijk? stamelde zij, hoe is het mogelijk Wat, riep haar man uit, kan er in onze dagen zoo iets plaats vinden Het is alles gelogen, zei Raoul stoutmoedig. Aan hem alleen antwoordde de heer Verduret: Wenscht mijnheer bewijzen? vroeg hij met een spottende, buiging, ik zal ze mijnheer geven. Ik kom juist van een mijner vrienden, de heer Fallot, die van Londen komt en uitstekend inge licht is. Zeg mij eens, wat ge van die geschiedenis denkt, die hij mij vertelde? Omstreeks 1847 had lord Murray, een groot en edelmoedig heer, een jockey, Spencer genaamd, van wien hij bijzonder veel hield. Bij de wed rennen van Epsom viel de jockey zoo ongelukkig, dat hij weldra stierf. Lord Murray was wanhopig en daar hij geen kinderen had, besloot hij voor de opvoeding van Spencers zoon te zorgen, die toen vier jaar oud was Lord Murray hield woord, en James Spencer werd als een groot heer opge voed. Het was een allerliefst kind, zeer begaafd, verstandig en mooi. Tot dat hij 16 jaar oud was, gaf James zijn weldoener alle redenen tot tevredenheid. Onge lukkiger wijze maakte hij toen kennis met jonge lieden, die hem op een slechten weg brachten. Lord Murray,die de toegeverdheid in persoon was, vergaf hem zijne foutenmaar op een goeden dag ontdekte hij dat zijn aangenomen zoon zijn handteekening op wissels nabootste, en verontwaardigd verjaagde hij liera. Nu leefde James Spencer 4 jaar in Londen van het spel en andere bedrijven totdat hij Clameran ontmoette, die liem 25.000 francs aanbood, om een rol in een schandelijke comedie te spelen. Raoul behoefde niet meer te hooren, en vroeg Zijt u een agent van de geheime politie en D. E. de Biuin Dz. te Waspik. Heiigstenkcuringcu. De uitslag vau de door de provinciale com missie voor de paardenfokkerij in Noordbra bant op 12, 14, 16 en 19 September 1896 te Osch te Eindhoven, te Zevenbergen en te Heusden gehouden keuringen, is in zijn geheel als volgt In 't geheel zijn voorgebracht 17 dekhengsten, ouder dan 21/8Jaar. 11 hengsten, geboren iu 1894, jonger dan 2l/o jaar. 34 hengstveulens, geboren in 1895, 11/j jari8e - 84hengstveulens, geboren in 1896, jarige, Door de commissie zijn toegekend o.a. a, Als onderhoudsbijdragen voor dekheng sten t 300 aan de Associatie te 's Hertogenbosch voor Sultan. f 300 aan de Gebrs. de Bruijn te Babilo- niënbroek voor Cesar. b. Als aanhoudingsbijdragen voor hengsten, geboren in 1894 f200 aan Th. Buijs te Herpt voor Alde- ric II. f150 aan J. W. De Graaff te Meeuwen voor Apollo II. e. Als aanhoudingsbijdragen voor hengst veulens, geboren in 1895; f 150 aau A. Straver Wz. te Babiloniën- broek voor Waltram III. 1100 aan J. W. de Graat te Meeuwen voor een bruin veulen. f75 aan P. L. Honcoop te Heusden voor Wallram II. 175 aan L. Clerkx te Drunen voor een zwart veulen. d. Als aanhoudingsbijdragen voor hengst veulens, geboren in 1896 f 50 aan A. C. Timmermans te Raamsdonk. f 50 aan P. L. Honcoop te Heusden. f 50 aan Adr. Millenaar te Drongelen. f 50 aan J. Uithoven te Eethen. f75 aan B. Snoek te Almkerk. f 100 aan Th. Buijs te Herpt. Aanbesteding Maasmond. Door den ontvanger der registratie en domeinen alhier is aanbesteed het graven van slooten en greppels in het winterbed van den Nieuwen Maasmond aan beide zijden der rivier. Minst ingeschreven voor Perceel 1. E. De Ronde te Dussen, f 850,90; gegund. Perceel 2. A. Splinters te Genderen, f 830; gegund. Perceel 3. A. Schilders te Drongslen, f 750; gegund. Perceel 4. J. Van Oudheusden te Eethen, f 690gegund. Perceel 5. A. Pullens te Raamsdonk,f 643,25; gegund. Perceel 6. C. Verhoeven te Heusden, f 570; gegund. Perceel 7. B. Van Beusekora te Drongelen, f. 320; gegund. Perceel 8. M. Van Enkhuizen te Eethen, f 288 gegund. Perceel 9. M. Copiër te Heusden, f 220 gegund. Perceel 10. J. Merkx te Heusden, f 195; gegund. Perceel 11. P. Schellekens te Raamsdonk, f 450 gegund. Peiceel 12. B. Van der Pluim te Dussen f 425. '.Gerechtszaken. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch van Maandag is veroor deeld Mijnheer Verduret glimlachte even en ant woordde toen Op dit oogenblik ben ik slechts een vriend van Prosper, naarmate gij handelt, zal ik het een of het ander zijn Wat verlangt u Waar zijn aie gestolen 350.000 francs Even aarzelde Raoul, toen zei hij: zij zijn hier. Goed, die oprechtheid zal in aanmerking genomen worden. Ik wist dat het geld hier in die kast ligt. Zult gij alles teruggeven? Raoul begreep dat hij verloren was, ging naar de kast en nam er eenige bundels bankbiljetten en een groot pak Lombardbriefjes uit. Goed, zei mijnheer Verduret alles naziende wat Raoul hem gaf dat is goed gehandeld. Raoul had op dat oogenblik gerekend. Lang zaam, zijn adem inhoudend, bereikte hij de deur, opende haar zachtjes en verdween haar achter zich sluitend, want de sleutel was er buiten op blijven steken. Hij vlucht riep mijnheer Fauvel. Natuurlijk, antwoordde mijnheer Verduret zonder zijn hoofd om te draaien dat dacht ik wel. En u. Wat? U zult alles toch niet openbaar wil len maken? U zult toch niet voor de politie willen verklaren van welke schandelijke oplich terij uw vrouw het slachtoffer is geweest? O, mijnheer. Laat u die ellendeling dus ontvluchten. Hier zijn de 350.000 francs, de rekening komt dus uit. Hier zijn alle lorabardbriefjes. Laat ons tevreden zijn. Hij neemt nog ongeveer 50.000 francs mee,«des te beter. Daarmee zal hij naar het buitenland kunnen gaan en zullen wij niet meer van hem hooien spreken. Evenals iedereen kwam ook mijnheer Fanyel dadelijk onder den machtigen invloed van mijn heer Verduret. j, Langzamerhand was hij tot de werkelijkheid teruggekeerd en begreep hij, dat men voor hem meer gered had dan zijn leven. De uiting zijner dankbaarheid liet zich dus nu ook niet langer wachten, hij greep mijnheer Verduret's handen alsof hij ze had willen kussen en zei op bewogen toon Hoe kan ik u ooit mijn dankbaarheid toonen. Hoe u danken voor al die bewezen diensten P Mijnheer Verduret dacht even na en antwoord de toen Ja, ik wil u om een gun9t verzoeken. Een gunst? O, spreek mijnheer, spreek. Mijn persoon en mijn vermogen staan u ten dienste. Welnu mijnheer, ik wil u bekennen dat ik een vriend van Prosper ben. Zult u niet helpen hem in zijn eer te herstel len kunt zooveel voor hem doen l Hij bemint mejuffrouw Madeleine. Madeleine zal zijne vrouw zijn, viel mijn heer Fauvel hem in de rede, ik zweer het u. Ja, ik zal hem in zijn eer herstellen en met glans ook. Niemand zal mij mijn vergissing dan kwalijk kunnen nemen. Alsof hij even een gewone visite had gemaakt, nam mijnheer Verduret zijn wandelstok en zijn hoed in de liand en zeiU zult mij niet kwa lijk nemen, maar, ik wil u niet langer lastig vallen, Mevrouw Fauvel Indré, murmelde de arme vrouw. André. Even aarzelde haar man, toen liep hij op Maat toe, omhelsde haar en zei: Neen ik zal niet dwaas genoeg zijn, legen mijn hart te strijden. Valentine, ik vergeef u niet, maar ik vergeet al les. Mijnheer Verduret had niets meer in Veeinet te doen, daarom ging hij zonder afscheid te ne men wegstapte in het rijtuig, dat hem er heen had gebracht en gaf den koetsier bevel hem zoo vlug mogelijk naar het hotel du Louvre te rij den. Hij was ongerust. Wat Raoul betrof was alles in orde, die zou wel ver weg zijn, maar was het mogelijk, Clameran aan zijn welverdiende straf te onttrekken Waarschijnlijk niet. Hij vroeg zich af, hoe hij hem aan de Justitie kon uitleveren, zonder mevrouw Fauvel te com- promitteeren, maar hoe hij er ook over dacht, hij wist er niets op te vinden. Eén middel slechts was er: Dat er van üloron een beschuldiging van vergiftiging uitging, maar daarmee zou te veel tijd verloren gaan en daar de schurk gewaarschuwd was, zou hij zich in dien tijd uit de voeten maken. Hij was wanhopig over zijn onmacht toen het rijtuig voor het hotel de Louvre stilhield het was bijna donker. (Slot volgt.)

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2