1 October 1896 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hebt ge vuur? ANTOON TI KLEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. V Waalwyksche en Langslraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegevenworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dat zou wel het comble van grappigheid geweest zijn een conflict tusschen de voor zitters van kamer en senaat van Frankrijk eenerzijds en de regeering anderzijds en dan een ernstig verschil van meeoing tusschen de ministers onderling 't een zoowel als het ander in verband met de deelneming van hel parlement aan de feesten ter gelégenheid van des czaren bezoek aan Frankrijk! Jammer genoeg worden alle geruchten :e dezen aan zien formeel tegengesproken. Eu dat nu 't juist zoo vermakelijk zou hebben kunnen worden De Figaro heeft reeds een beroep gedaan op het verstand en het doorzicht der leidende mannen „laat ons toch ophouden met een vertoon, dat denken doet aan een parvenu, die eens een voornaam personage moet ont vangen, of als 't niet kan, laat ons 't dan in 't geheim bespreken 't Schijnt met de deelneming van kamer en senaat ;aan de officieele feesten aldus te zullen gaan noch Loubet in zijn qualiteit van president van den senaat, noch Brisson in zijn waardigheid van president der kamer, sal Felix Faure naar Cherbourg vergezellen, men gaat van de meening uit dat alleen het hoofd van den staat de taak der begroeting moet vervullen. Te Passy evenwel zullen de beide voorzitters met Faure aan het station zijn en in gezelschap van al de leden vau de bureaux der beide kamers, zullen zij deel nemen aan het feest op het Elysée, waar de president der republiek, omringd door al de ministers, den czaar zal ontvangen. Rede voeringen zullen er gelukkig niet gehouden worden, alleen bij het eeremaal in het Elysée zal Felix Faure een heildronk instellen op den czaar en zijn gemalin en die zal Nicolaas II beantwoorden. De deelnemiug van kamer en senaat aan het feestvertoon is geregeld door Méline en Hanotaux in overleg met de heeren Loubet en Brisson, welke beiden van hun kant te Hoe hoog schat gij dezen revolver «Schatten I Gij meent toch wat hij kost." .Dat behoeft ge niet te vragen.' .Daarop, beste vriendkan ik u, oprecht ge sproken, niet antwoorden. Wanneer ik naar den uiterlijken schijn dit wapen beoordeelen moet, dan (dunkt mij) hebt gij er slechts 10 francs voor be- iaaldmaar een goed wapen moet men nooit naar den schijn beoordeelen. Mag ik er mede schieten P' «Hier 1* Waarom niet? Juist voor ons venster duiken •enige dolphijnen waarvan ik er een als doel zal kiezen; gij hebt slechts te bepalen welk deel van het lichaam ik raken moet Nu, voor mijn part, den staart. Ik legde aan op een juist uit het water duiken- den dolphijnhet schot ging af, een hevige slag met den staart, dan nog een vlug op- en onder duiken dit alles waren teekenen dat ik hem getroffen had. Nauwelijks was de knal wegge storven, j>f eenige meiden kwamen schreiend en weeklagend aanstormen, gevolgd door de vrouw des huizes, die handenwringend op haren zoon toeijlde. Eduardzeide zij tot hem, heb ik u dan niet streng verboden, wapenen en vooral geen revolver aan te raken, en «Ach, gij mijnheer" zeide zij, den revolver in mijne hand gewaarwordend, «ik bid u verberg het wapen voor mijne oogen I Gij zult mij voor kinderachtig houdenmaar sedert mijn jongste broeder, door het onvoorzichtig gebruik van zulk een wapen, om 't leven is gekomen, ben ik bui ten mijzelveer is toch niemand gewond?" vroeg zij, angstig rond ziende. Zoo'n ding duld ik niet meer in mijn huis, en nu ik dien schrikkelijken knal gehoord heb, smeek ik u, neem dit werktuig des doods mede, ik schenk het u. Eene kleine buiging en de dame verwijderde zich meer gerust gesteld, toen zij bemerkte, dat rade gingen met de bureaux van kamer en senaat. Te midden van de toebereidselen tot de feestelijke ontvangst van czaar Nicolaas en gemalin, occupeert men zich slechts terloops met de aanstaande wetgevende periode, met de heropening van kamer en senaat op 27 October. De oppositie is echter op haar qui vive, die weet haar tijd en haar onderwerp wel te kiezen. Niet minder dan 17 inter pellaties zijn er nu reeds aangekondigd en daar zijn er onder, die der formatie Méline menig moeielijk oogenblik kunnen bezorgen. Het tegenwoordige kabinet moet zijn kracht vinden in rustigen arbeid, niet in politieke woordgevechten en men is dan ook ijverig aan t zoeken naar een afdoend middel om het kwaad te bestrijden, door bijvoorbeeld een dag in de week vasttestellen, uitsluitend voor de beantwoording der interpellaties. Dat lijkt in theorie heel aannemelijk, doch in de praktijk zou '1 onuitvoerbaar blijken tal van afgevaardigden zoeken en vinden hun popu lariteit niet alleen in dikwijls, doch ook in veel praten en zoo zou een grondige cam pagne tegen het kwaad van de volksverte genwoordigers zeiven moeten uitgaan t .Kan zijn dat 't bewind-Badeui in Oos tenrijk vóór de ontbinding van het parlement nog groote moeielijkheden zal te overwinnen hebben en dat juist naar aanleiding van die aanstaande raadpleging van het nieuw ver sterkte kiezerskorps. Terwijl Badeni vóór half Januari niet alleen de belastinghervor ming, het spoorwegvoorstel en de beursbelas- ting wil geregeld zien, doch ook de begrooting wil zien vastgesteldmeenen de liberale elementen, dat na de afkondiging der nieuwe kieswet, het tegenwoordige huis niet meer als gerechtigd kan worden beschouwd om de begrooting te regelen. Men zou het kabinet een „voorloopige begrooting" toestaan en eischen een duidelijke verklaring voor wat de kamerontbinding betreft. Zoo zal Badeni dus zijn Poolscb clericale meerderheid wel noodig hebben ik den revolver in mijn zak gestoken en mijn jas toegeknoopt had. Wat ik hier vertel is eenige weken geleden in Kuskunjuh eene voorstad van Konstantinopel, gebeurd. Het huis, waarin ik mijne kunst als schutter getoond had, is dat van een vriend, waar ik vele aangename oogenblikken als gast heb doorgebracht en nog doorbreng. Welk een heerlijk genot, als ik in den vroegen morgenstond in dat huis, vlak aan den oever van den Bosporus gelegen, van uit mijne kamer .op de op- en afvarende kaiksstaarde, die de in ver schillende kleederdrachten gehulde opvarenden, naar hunne bestemming voerden. Stoombooten, waarop geen plaatsje leeg is, schie ten door de golven, om na langere of kortere vaart aan de verschillende landingssteigers hare pas sagiers aan wal te zetten, die zich naar hunne magazijnen en kantoren in Stamboel, Galata of Pera begeven, of andere zaken gaan verrichten. Stijgt de zon hooger en spiegelt zij zich weder in de millioenen ruiten van de aan den Euro- peeschen Bosphorus zich terrasvormig verheffende gebouwen, dan doortrilt een glinsteren, flikkeren en vlammende lucht, een sterk contrast vormende met de groene golven, de meestal witgeverfde huizen, marmeren paleizen, slanke minarets, en in 't midden van dit alles talrijke tuinen. Een vroolijk gelach klinkt in mijn oor. Het zijn nu noch ernstige kooplieden, die over ge wichtige zaken nadenkend', voorbij snellen, noch bedachtzame beambten, wier gezicht der. indruk geeft, alsof het heil en wee der gansche wereld op hunne met zorgbeladen schouders rust. Neen, het zijn de schoone bewoonsters van den Harem, die zich haasten om den inhoud harer meer of min goed gevulde beurzen uit te geven om daarvoor mode-artikelen in te koopen, die ook aan hare Europeesche zusteren zoo begeerenswaar- die schijnen. Daar snuift en stampt een reusachtige stoom boot voorbij, de voortbrengselen van het avond land naar d? aangrenzende bewoners van de Zwarte Zee overbrengende, om daarvoor de eerste behoefte des levens, namelijk graan, terug te voeren. Hoe zacht slaapt men echter ook in deze kamer, op een naar Oosk sche wijze op den grond uit gespreid bed, in slaap gewiegd door de kabbelen de golven, die onder de gedeeltelijk op palen Als ze hem zijü maatregelen op het gebied der binneulandsche politiek dan maar niet te zwaar aanrekent Terwijl sultan Abdul Hamid langdurige beraadslagingen houdt met zijn ministers en voornamelijk met zijn grootvizier, wordt te Konstantinopel groote beteekenis gehecht aan een onderhoud, Vrijdag gedurende drie uur gevoerd tusschen den Grooten Heer en den zoo juist op zijn post teruggekeerden Franschen gezant Cambon. Natuurlijk zijn 'l alles maar veronderstellingen, want noch de sultan, noch de gezant heeft eenige'me- dedeeling gedaau aan derden en in de Za terdagavond gehouden beraadslaging tusschen de gezanten, zal Cambon ook wel niet meer verteld hebbendan hij noodig en nuttig achtte te openbaren. Gereed om de respectieve onderdanen te beschermen of zoo noodig een bombardement op Konstantinopel te openen, zijn nu aan den ingang der Dardanellen gestationeerd Zeven Engelsche schepen (pansers, kruisers en torpedo's) met 1800 man. Vier Italiaansche schepen met 620 man. Vijf Oostenrijksche schepen met 700 man. Drie Duitsche schepen met 550 man. Negen Fransche schepen met 2300 man. Vier Russische schepen met 700 man en een geheele vloot in de Zwarte Zee. Griekenlaud en Spanje elk een schip. Dat is te zamen een macht van 34 schepen en 6500 man De administratieve raad van het eiland Kreta heeft de voorloopige begrooting voor zes maanden aangenomen; daaronder is be grepen een som van 2000 Turksche ponden ten behoeve van de Europeesche commissies, die belast zijn met de reorganisatie van de gendarmerie en het rechtswezen. Generaal Brassine, de Belgische minister van oorlog, heeft in overleg met den koning en de overige leden van het kabinet besloten, bij de heropening der kamers een wetsont werp op den persoonlijken dienstplicht in te dienen. rustende kamer voortrollen. Hoe gaarne luister ik daar naar het gemurmel van het water, dat mij de zoete wooraen schijnt te herhalen, opge vangen uit den mond van schelmsche Odalisken, die elkander in het zeebad hare geheimen toever trouwden. Tegen den avond nam ik afscheid van mijn vriend, die mij gaarne 's nachts bij zich wilde houden, daarbij wijzend op de erg in beroering zijnde zee, welke niet zonder gevaar met een kaik te bevaren was. Maar zijn gronden om mij bij zich te houden, hadden geen uitwerking; ik snelde heen en kwam na minuten op de plaats aan waar kleine vaartuigen klaar liggen, om men- schen op te nemen. Hoeveel moet gij hebben, om mij naar Galata te varen vroeg ik een Kaïkvoerder. Vijf piastér, mijnheer, antwoordde hij, ik zal u echter zoo snel overvaren als een stoomboot. Ik stapte in, zette mij op den bodem van den Kaïk neder en wij staken van wal. De wind blies tamelijk hard uit het Noorden, en dreef het scheepje naar den Leandertoren. Ik maakte den Kaïkvoerder daarop opmerkzaam. «Vrees niets", hernam hij, dit beetje wind zal mijnen Kaïk niet van zijnen weg kunnen af brengen. Nu, dan is 't goed, zeide ik, nam mijne ta baksdoos uit mijn zak, en draaide eene cigaratte; daarna zocht ik in mijn zak naar mijn lucifers doosje, dat ik echter niet vond en waarschijnlijk bij mijn vriend had laten liggen. «Hebt ge vuur?'1' vroeg ik hierop. »Meer dan genoeg, antwoordde hij, maar gij zult het waarschijnlijk niet noodig hebben." «Waarom dan niet?" «Gij zult dat wel ondervinden; kunt ge zwem men «Waarom vraagt ge dit?" «Omdat ik u in de zee zal werpen als gij mij niet 20 piaster voor de overvaart betaal tl" «Verlangt ge niet meer? Als ik je nu echter, de 20 piaster geef die gij verlangtwie blijft mij dan borgdat gij er over enkele minuten geen 40 eischt?" ,-Neen, bij Allah, en zijne propheten, geef ze mij.' Ik deed, alsof ik in mijnen zak tastte, om mijne portemonaie er uit te nemenmaar bracht on gemerkt miinen revolver te voorschijn, richtte hem op eene langzaam boven mijn hoofd vliegende Het bezoek van den Tsaar. Aan het thans definitief door den minis terraad vastgestelde program van de ontvangst ontleenen wij nog het volgende Na de aankomst op Dinsdag 6 October, aan het station Raneiagh-Passy nemen in het eerste rijtuig plaats de Tsaar en de Tsaritsa en tegenover hen de president der Republiek. Daarachter volgen slechts weinige rijtuigen met de voornaamste personen van het gevolg van hunne majesteiten en van den president. De ministers gaan op eigen gelegenheid naar hun departementen terug. Na den dienst in de Russische kapel te hebben bijgewoond gaat de Tsaar om 3 uur naar het Elysée; daar worden hem de bureaux en de leden der beide kamers voorgesteld. Na afloop houdt de Tsaar in de Russische ambassade receptie voor 't corps diplomatique en zeer enkele particulieren. Mevrouw Faure zal ook aldaar aan de Tsaritsa een bezoek komen brengen. Verder valt er weinig nieuws te vermelden behalve enkele losse berichten, van hier en daar bijeenverzameld. Zoo wordt uit Tunis geseind dat er vier kaïds zijn aangewezen om, van een zeker aantal ruiters vergezeld, het protectoraat bij de komst van den Tsaar te vertegenwoordigen. Zoo lezen wij van het „compliment" door Jules Claretie in het Thédtre Francais voor te lezen, dat dit zal volgen op de ceremonie der voorstelling van den geheelen troep der Comédie Frangaise, waarbij de leden gekleed zullen zijn in de kostuums, gebruikelijk ten tijde van Louis XIV t. w. roode mantels, met hermelijn af gezet. Nu men te Parijs weet, langs welke straten de tsaar passeeren zal,beginnen de huurprijzen meeuw enzij viel getroffen neven den Kaik neder, sloeg nog eenige raaien met de vleugels en dreef daarna met den stroom aan onze zijde verder. Hebt ge vuur? vroeg ik den schipper nogmaals, alsof er niets was voorgevallen. Hij haalde, over al zijne leden bevend, het ge zicht als met lijkkleur bedekt, een lucifersdoosje te voorschijn en reikte het mij over. Hoe veel verlangt gij nu? vroeg ik schertsend. Hij antwoordde met bevende stem «Mijnheer, mijn leven is in uwe handen, gij kunt mij ook voor heel mijn leven ongelukkig maken voor mij echter zou dit ongeluk zoo groot niet zijn, als voor mijn vrouwen 3 kinderen, die hunnen kostwinner verliezen.' «Roei, alsof uw leven daarvan afhing," zeide ik hierop, het regent harder, en ik zal tot op mijne huid nat worden Hij boog zich over de riemen en de Kaïk schoot voort als een pijl. «Ziet gij de wacht daar?" begon ik weder. Hij liet de riemen plotseling zakken. «Ziet gij de wacht daar Heer, wees barmhartig 1 Denk aan mijne vrouw en aan mijne kinderen.' «Ziet gij de wachtjdaar? Waarom antwoordt gij niet «Ja, ik zie ze," fluisterde hij als 't ware met stervende stem. «Nu goed," begon ik langzaam. «20 passen van deze wacht is ae markt, daar moet gij mij uit laten stappen. Mij eenen oneindig dankbaren blik toewerpend, dien ik geheel mijn leven niet vergeten zal, stiet hij een vreugdekreet uit, greep nogmaals de rie men, en nu danste de Kaïk weer statig over de watervlakte. Onderwijl was het nacht geworden, maar in slechts 5 minuten waren wij aan de plaats onzer bestemming. Ik legde de bepaalde vijf piaster op den bodem neder, sprong aan land en ijlde naar mijne wo ning, waar ik mij, zonder iets gegeten te lu-bben, spoedig te bed legde. Ik voelde toch wel een beetje koorts 11 J.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1