Engeland. Italië. Oostenrïjk-Hongarije. Turkije. Azie. Afrika. BINNENLAND. voor vensters te stijgen. De gemiddelde prijs voor een raam in de nabijheid der Russische ambassade bedraagt thans 300 francs. Er wordt verteld, dat voor een venster in de Rue Grenelle 3000 irancs geboden is. IJe politie kreeg er de lucht van en informeerde bij den verhuurder, wie dat kapitaal wilde besteden. De goede man moest verklaren, dat hij het maar uit de grap verteld hadom concurrenten te plagen. Voor alle zekerheid heeft de politie beslag gelegd op zijn vensters die op den giooten dag door politieagenten zullen bezet worden 1 Zondag zijn te Perpignan weer bloedige stierengevechten gehouden-, 6 stieren en paarden zijn gedood. Er werd als gewoonlijk procesverbaal opgemaakt. Uit het Noorden, het Westen en liet Zuiden van Frankrijk zijn ernstige stormbe- richten gekomen. Er is veel materieele schade aangericht en er hadden eenige persoonlijke ongelukken plaats. Te Parijs schijnt Zaterdag de storm weer vrij hevig geweest te zijn. Hier en daar, o. a. op de place de la Ké- publique, werden boomen ontworteld en een paar menschen werden verwond. Van de Noordwestkust komen tal van berichten over schipbreuken en vernieling van kustwerken. Dc Tsaar op reis. De Russische souvereinen brengen de dagen van hun verblijf te Balmoral, als gasten van de koningin van Engeland, in kalmte door. Van politiek hoort men weinig spreken. De Tsaar is, zegt een telegram uit Balmoral, met den prins van Wales en den hertog van Connaught op de hertenjacht geweest, bij welke gelegenheid tien stuks wild werd ge schoten. De koningin en de keizerin hebben pij deze gelegenheid thee gedronken in de woning van den jachtopziener. De keizer en de keizerin, zoo heet 't verder, doen allerlei inkoopen in de winkels der om geving, evenals gewone touristen. De koop lieden zijn zeer ingenomen met hun innemend optreden en vol van de juistheid waarmede de Tsaar Engelsch spreekt. Dit bericht handelt dus alleen over het intieme gedeelte van het bezoek des keizers. Over de politieke beteekenis is ook gesproken, doch het heeft den schijn, alsof over het algemeen aan die beteekenis weinig gewicht wordt gehecht. Wel is waar heeft Lord Salisbury een bezoek aan den keizer gebracht, maar meer dan een gedwongen beleefdheids visite wordt dit bezoek niet geacht. Officieel wordt gemeld dat 't Staffords hire regiment, dat aan den veldtocht in Soedan heeft deelgenomen, reeds nu naar Kosjeh en vandaar naar Kalro teruggaat. Ook kapitein Colville. die voor El Hafir gewond werd, is naar Kaïro teruggezonden. Troepen bezetten El Debbeh, Merawi en Handah. De Times verneemt uit Kaïro: In Egyp tische kringen wordt verzekerd, dat de khedive op zijne Europeesche reis het ontwerp voor een decreet heeft medegenomenwaarin Egypte onafhankelijk wordt verklaard. Eenige voorname Egyptenaren, wier antipathie tegen den staat van zaken bekend is zouden het stuk naar aanwijzingen van den khedive op gesteld hebben. De correspondent voegt er bij, dat die onrustbarende geruchten juist zijn, en spoort aan tot het nemen van krachtige maatregelen tegen de anti Britsche kuiperijen, die gaande zijn. De Times verneemt uit Kocstantinopel: Vele gezinnen van allerlei stand en nationali teit hebben de stad verlaten. De onverschillig heid van den sultan tegenover den ernst van den toestand maakt diepen indruk op alle diplomaten. De Daily News verneemt uit Konstan- tinopel, dat de berichten over de moorden te Egin bevestigd worden. De Engelsche consul rapporteert, dat er ruim 1000 zijn vermoord. Bij Cesarea zijn dorpen geplunderd en uitgemoord. Bij Angora werd iets derge lijks door de overheid verhinderd. Volgens berichten uit Wan zijn 7000 Christenen tot den Islam overgegaan en staan duizenden andere op het punt hun voorbeeld te volgen. Met den winter dreigt er vreeselijke ellende te Anatolie. Huwelijk van den prins van Napels. De feesten ter eere van het huwelijk van den prins van Napels, te Rome zullen van 20 tot 28 October duren; de geheele Monte- ncgrijnsche familie komt er voor over. De jonggehuwden betrekken in het Quirinaal de vertrekken, die keizer Wilhelm er bewoond heeft. De veiligheid in den omtrek van Rome laat nog altijd veel te wenschen over. Dat on dervond dezer dagen de ook als tooneelschrij- ver bekende directeur van het departement van onderwijs Costetti. Met een zijner vrienden reed hij bij schoon Septemberweder van Frascati naar Rocca di Papa, met het plan onder den breedgetakten eik van het oude en schilderachtige klooster op de Monte Cavo te lunchen. Toen het rijtuigje tusschen het geboomte op nauwelijks tien minuten van Frascati gekomen wassprongen een paar gespierde eu met geweren gewapende kerels zij hadden hun aangezicht vermomd i voor den dag, sloegen den koetsier, die ijlings wilde doorrijden, met hun kolven van den bok en plunderden de beide heeren die geen wapens hadden geheel uit. Nu is weder een geheele politie brigade op de been, die den omtrek van Frascati doorkruist en de plek, waar de berooving voorviel, nauwkeurig inspecteert. Maar verder dan die inspectie heeft zij het tot dusver niet gebracht. Zaterdag is te Trente het anti-vrijmetselaars- congres geopend dat door ongeveer 500 personen, meest geestelijken, werd bijgewoond. Vorst Löwenstein is tot president en graaf Pawauzi tot vice-president benoemd. De bis schop van Trente, mgi. Valussi, hield de openingsrede in de Italiaansche taal. De debatten zullen in 't Fransch en Italiaansch gevoerd worden. Als „eene daad, welke aanteekening verdieut in de wereldgeschiedenis", gelijk de Norddeutsche Allg. Zeitung het noemt, zij vermeld de plechtige opening door keizer Frans Jozef op Zondag, van het „ljzeren- Poort-kanaal" te Orsowa, een nieuwe water weg, waardoor het handelsverkeer op den Donau, voornamelijk met Duitschland, sterk zal worden uitgebreid. Eigenaardig valt deze gebeurtenis, te zamen met het duizendjarig bestaan van het Hongaarsche koninkrijk, waarvan het als het ware de bekroning is. Orsowa, een klein stadje in Hongarije, maar in de geschiedenis vermaard, was dien dag vol van vreemdelingen. Er was geen ruimte genoeg om hen allen onder dak te brengen. Honderden belangstellenden logeerden in spoorwegwaggons. In de stad zelve konden alleen de leden der regeering, de diplomaten, de hooge geestelijkheid en de deputatiën logeeren. De heeren en dames van het hof logeerden aan boord van de Donau-stoomboot Franz Jozef I. De plechtigheid van gisteren begon om 7 uur met een mis in de R. K. kerk. Een uur later reed de keizer naar het station, waar kort na elkander de koning van Servië en die van Rumenië aankwamen. De vorst van Bulgarije, die vast op eene invitatie had gerekend, was niet genoodigd. Na ontvangst der vorstelijke gasten begaf de keizer zich met hen aan boord van de stoomboot Franz Joseph I, welke daarop naar het nieuwe kanaal voer, gevolgd door een aantal andere vaartuigen alle tien minuten na elkander. De keizerlijke stoomboot voerde door de met bloemen versierde lijn, welke voor het kanaal gespannen was, in tweeën, ouder het gebulder van feestelijke saluutscho ten; de bisschop van Csanad en eenige andere bisschoppen spraken den zegen uit over den nieuwen waterweg. Daarna hield keizer Fians Jozef eene korte toespraak, en de drie Sou vereinen stieten met elkander aan eu dronken op het groote werk uit fraaie gouden bekers, welke H.H. M.M. als eeregeschenk werden aangeboden. De booten voeren daarop het kanaal af en vervolgens in dezelfde volgorde terug. Om het kanaal te verkrijgen moest men aan de IJzeren Poort, waar de Donau het Hongaarsch gebied verlaat, in de bank van Prigradaeen groote rotsendrempel, welke daar de vaart belemmerde en vele watervallen en stroomingen deed ontstaan, met behulp van dynamiet een kanaal maken van 80 meter breedte en 2480 met*r lengte. De rivier werd tot dat doel afgedamd: men werkte er vijf jaren lang op drogen grond, tot eindelijk de rivier in hare nieuwe bedding kon stroomen. De vaart is nu onbelemmerd op die plek waar vroeger 250 dagen in het jaar niet kon gevaren worden. Voorts moest een hooge rotswand, de vooruitstekende boog Grober doorgebroken worden. De noodzakelijkheid van het volbrachte werk werd reeds 2000 jaren geleden ingezien. Onder Trajanus trachtten reeds de Romeinen de vaart bij de IJzeren Poort te verbeteren. De hoofdingenieur van het werk draagt den naam: Hugo Luther. Volgens een bericht uit Constantinopel aan het Berl. Tageblatt wordt het hoofd der Mohammedaansche kerk, de Scheik ul Islam, gevangen gehouden in het (paleis van den sultan. Abdul Hamid verdenkt nl. hem van heulen met zijne tegenstanders en stelt hem aan sprakelijk voor de onrustige houding der lagere geestelijkheid. Wanneer het waar is, is het zeker zeer bedenkelijk. Men moet in het paleis van Dolma Bagdsche voorts een geheime onderaardsche gang heb ben ontdekt, welke van buitenaf leidde naar de schatkamer van den sultan. Uit Shanghai (Engelsche bron) wordt be richt, dat geheel Thibet in opstand gekomen is tegen China. Overal moeten de lama's onder aanvoering van den Dalaë-lama in het veld getrokken zijn. De Chineesche verte genwoordiger is,j| zegt men, uit Lhassa ge vlucht, voor de aankomst van zijn opvolger, die onder weg is. Drie duizend man Chi neesche troepen zijn met twee stukken geschut uitgezonden om de Chineesche bezettingen aan de Thibetaansche grens te versterken en en te Landak aangekomen, doch ze zullen het moeten afleggen tegen de stammen, die goed bewapend en van nieuwe geweren voorzien zijn. Hongersnood. In Calvinia, een stadje van circa 3 a 4000 inwoners, liggende in het Kaapland, heerscht een vreeselijke hongersnood. De South-Airica Telegraph publiceerde daaromtrent het vol gende telegram, Zaterdag van daar verzonden: „Door een klein deel van 't district reizende, 4 personen gevonden, van honger gestorven zijnde en menigten die op den rand van den hongerdood stonden, zoowel blanken als kleurlingen. De regeeringsondersteuning is ongenoegzaam als een druppel water iu de zee. De toestand is vreeselijk". Een telegram, Zaterdag door de Cape Times ontvangen, van Calvinia afgezonden, luidde nog somberder „Op de plaats Beesvvater is één man over leden van honger, één te Louriesfontein; 2 op de plaats Toren. Blanken en gekleurden zijn zonder vleesch en brood Hongersnood mijlen ver rondom. De menschen te zwak om voedsel te halen. Nog maar weinige dieren zijn overgebleven.» WAALWIJK, 30 Sept. 1896. Wiuterdienst. Op de laatste bladzijde van dit nummer vindt men de op 1 October in werking tre dende dienstregeling der spoorwegen. De eenige wijzigingen op de lijn Zwaluwe 's Bosch zijn dat de laatste trein van Zwa luwe te Waalwijk 2 minuten vroeger vertrekt, namelijk ten 8.25 in plaats van 8.27, en dat de trein, die ten 8.27 van Zwaluwe vertrekt, stopt te Made en Drimmelen ten 8.43. De aansluitingen te 's Bosch en Zwaluwe zijn onveranderd gebleven. Jubiló. Morgen, Donderdag 1 October is 't 25 jaar geleden, dat de heer F. W. van Liempt zijn werkzaamheden begon als secretaris van Waalwijk. Benoeming;. Mgr. W. Van de Ven, bisschop van 's-Bosch, heeft den W.E.heer A. F. Diepen, rector der bisschoppelijke kweekschool voor R. K. on derwijzers, benoemd tot inspecteur van het R. K. bijzonder lager onderwijs en tevens tol geestelijke adviseur van den R. K. On derwijzersbond in het bisdom van 's-Bosch. Een katholiek program vau aetie. Een katholiek program van actie. Volgens belofte geeft Phèsoi thans iu de Residentiebode met enkele lijnen aan hoe een katholiek program van actie voor de komende legislatieve periode van vier jaar vast te stellen zou zijn, en wat daarin zou kunnen voorkomen Op onderwijsgebied behoort men -. lo. aansluiting te zoeken bij de pacificatie van '89 en daarop voort te bouvven, door het subsidie-stelsel, waar noodig, uit te brei den en ook in te voeren voor het middelbaar- en het voorbereidend hooger-onderwijs (gym nasia); 2o. te eischen, dat de vrijheid, inderdaad het hooger onderwijs in grooter mate dan aan de middelbare en lagere school verleend, in dien zin worde volledigd. dat ook het jus promovendi aan Vrije Universiteiten zij toe gekend, houdende de Staat de bevoegdheid, een examen te vorderen, om practische redenen bij voorkeur voor de promotie af te leggen, van hen, die naar ambten dingen, waarvoor tot nog toe alleen gepromoveerden aan een der Universiteiten in aanmerking kwamen. Op sociaal gebied dient de Zondagsrust te worden geregeld, verder invoering van een bepaalden maximum arbeidstijd te worden gevraagd, en verzekering voor den ouden dag, als verzekering tegen ongelukken ten minste gunstig blijkt te werken. Op oeconomisch gebied bewerke men het eindigen met vrijhandelen door dik en dun, en zoo mogelijk ook herstel der differentieele rechten in Indië. Hiermee volstaat Phèsoi, overtuigd dat dit alles lang niet zal worden uitgevoerd in 4 jaar. Hij gaf slechts de richtiug aan, die men zou behooren te sturen, om lo. op de sympathie der katholieke kiezers staat te kunnen maken 2o niet te behoeven zich tot vrome wenschen te bepalen, doch bij andere partijen steun te kunnen te vinden. Werkstaking tc Maastricht. Over deze aangelegenheid zegt „Recht voor allen," orgaan van den Socialisten Bond, in een hoofdartikel, onder het opschrift Patronaat of niet Wat 'n opschudding naar aanleiding van het ontslag der bestuursleden van de glas- blazersvereeniging door den fa,brikant Regout. Het schijnt dat velen zichzelven een brevet willen geven van tuenschel' kheid en recht vaardigheid door braaf te gcnelden op Regout. Regout een grondwet: verkrachter dat wil zeggen Wij zijn altemaal brave hand havers der grondwet Regout een vijand van het vereenigingsleven dat is te zeggen We zijn altemaal vrienden van het vereenigingsleven. En toch vinden wij dat men in dezen de kwestie onzuiver stelt. Men begrijpt zeer goed, dat wij den heer Regout niet verdedigen, neen wij willen aantoonen dat de aauvallers niet staan op een konsekwent standpunt. Wie heeft op de fabriek te beslissen over aanneming en ontslag van werkvolk De fabrikant en niemand anders. Behoeft hij rekenschap te geven, waarom hij iemand niet aanneemt, waarom hij iemand ontslaat Eigenlijk niet. Hij heeft te beslissen of iemand voor hem bruikbaar is in zijn zaak en niemand anders heeft daarmee te maken. Zoo handelt elk fabrikant, hetzij hij Regout heet of Van Marken. Of zou men meenen dat Van Marken anders handelt Hij schreef in zijn „Fabrieksbode no 2": „elke poging tot zoodanige inmenging in het beheer, der direktie wijzen wij met de meeste beslistheid af, van welken kaot zij ook komen mag, in de eerste plaats om dat wij haar noodlottig zouden achten voor den goeden gang van zaken, die in een krachtige maar rechtvaardige handhaving van het gezag eenerzijds, in eerbiediging van en vertrouwen in het gezag anderzijds haar beste steunpilaren moet vinden." Juist, het fabrikantenstandpuut kan niet beter omschreven wordeD. Toen Van Marken zich tijdens de werksta king te Almeloo opwierp als scheidsrechter, wees de fabrikant Scholten hem feitelijk af op precies dezelfde gronden als Van Marken hier bezigde. Zoodra iemand zich mengt in de zaak van Regout, zal deze met een beroep op Van Marken's woord hem zeer beleefd de deur kunnen wijzen. De grondwet in elke fabriek luidt hetzelfde en wel Art. 1. Ik (Van Marken, Scholten, Re gout of vul in welken naam gij wilt). Ik, fabrikant, ben oppermachtig en eisch er kenning van mijn gezag. Art. 2. Het personeel heeft dit gezag le eerbiedigen en te vertrouwen. Al de praatjes van „rechtvaardige hand having" enz., doen enkel dienst om de men schen zand in de oogen te strooien. Want wie beslist erover of de handhaving al dan niet „rechtvaardig" is Immers de direktie zelve en die vindt zich zelf altijd rechtvaardig. Regout is een fabrikant, zooals ze allemaal zijn, alleen komt hij er wat brutaler en royaler voor uit Hij ging zelfs nog te ver, toen hij een uitleg gaf waarom hij ontsloeg. Dat behoefde hij niet te doen. Hij had eenvoudig te zeggen„Ik ontsla u, omdat ik u niet gebruiken kan.« Het „waarom" doet er niet toe. Regout heeft vat op zich gegeven door in zijn verklaring te zeggen „de firma weigert beslist een zoodanige vereeniging (nl. een zoogenaamd neutrale vereenigiug door een socialistischen geest bezield.) diezij als een blijvenden hin.lerpaal voor de goede verstandhouding tusschen werkgevers en ar beiders beschouwt te erkennen." (Zie zijn ingezonden stuk in de N. R. Crt. gedateerd 4 Juni 1896) Van Marken, die ook twee arbeiders ont sloeg eenvoudig omdat hij hun het recht niet toekende om een oordeel uit ie spreken over hun superieuren, schrijft hierover in de „Bakkersbode uo 17 »door die arbeiders te handhaven zouden de Directeuren hunnen plicht, zoowel tegen over de onderneming als tegenover hen, die door haar in de fabriek met gezag bekleed zijn, verzaakt hebben. Tegenover de onderneming omdat zij, bij alle vrijheid van denken en spreken die zij toelaten, toch zeker van het personeel mogen en moeten eischen dat het zich niet in het openbaar vijandig tegenover die .onderne ming stelle. Tegenover hen die met gezag bekleed zijn, omdat deze hun moeilijke taak zeker niet naar behooren zullen kun nen vervullen, indien zij onder het oog der Directiën op de laagste wijze door het slijk gesleurd kunnen worden." De onderteekenaren der bewuste circulaire bevinden zich op een hellend vlak. Zij komen op tegen Regout, waarom niet tegen van Marken Waarom niet tegen verschillende onderteekenaren der circulaire zelve Zij hebben wel degelijk te verklaren of een firma al dan niet vrij is in het maken van voorwaarden voor deelneming aan de vereeniging. In theorie ontkennen de heeren dit niet. Maar, waarom komen zij er dan tegen op in de praktijk Het internationaal anarehisteneoinplot. Het formeele verzoek van de Britsche re geering tot uitlevering van Tynan heeft met ae bijbehoorende stukken Donderdag het Fransche gouvernement bereikt. Het verzoek is gegrond op de beschuldiging van mede plichtigheid aan den moord van den heer Burke in het Phenixpark te Dublin. Men gelooft niet, dat het antwoord van de Fransche regeering voor het einde van deze week zal inkomen. De New-Yorksche autoriteiten hebben van het Amerikaansche gezantschap

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2