Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. der commissie- Gebeurt dit niet, dan zou hij zich verplicht kunnen zien zijn antwoord aan te houden tot eene volgende vergadering. De heer Van Dooren stemde met den heer Baijens in, dat op die wijze de commissie in hetzelfde geval zou komen als de voor zitter voor B. en W. wil vermijden. Hij zou het daarom beter vinden dat de commissie, als zij met haar onderzoek en rapport klaar is, een bespreking hield met B. en W. De voorzitter kon zich hiermede goed ver- eeuigen en verwachtte op deze wijze een prettiger en vlugger afdoening der begrooting. De heer Van Schijndel oordeelde dat het tot nu altijd goed gegaan was en achtte dus verandering onuoodig. De voorzitter merkte hiei tegen op dat dit verleden jaar uiet het geval was, waardoor een vergadering meer noodig was. De heer Van Schijndel deed uitkomen, dat als burgemeester en weihouders de zaken eerst met de commissie afpraten, een raads vergadering best gemist kan worden. Na nog eenige bespreking (meest een her - haling van 't reeds aangevoerde) werd 's vóór- zitters voorstel, geamendeerd door den heer Van Dooren, aangenomen met algemeene stemmen. Tot leden der commissie van onderzoek der begrooting werden gekozen de heeren Qui- rijns, Timmermans Bz. en Baijens. Dit het proces-verbaal der door burgem. en wethouders gedane kasopneming bij den gemeente-ontvanger bleek dat in kas was 12172.12. Alsnu werden goedgekeurd eenige af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1896, als 1165 voor onderhoud van het gemeentehuis; het. is gebleken dat het dak boven het archief slecht is en voorziening behoeftwil men geen schade berokkenen aan 't archief. f65 voor 't aanschaften van gas gloeilicht- branders op de teekenschool; bij de tegen woordige lampen is de hitte er ondragelijk de kleine uitgaaf voor gloeilicht zal spoedig gedekt zijndaar 't 50 pCt. besparing aan gas geeft en er minder lampen noodig zijn dan moet er een post op de begrooting worden gebracht voor de feestelijke ontvangst van Z E. den heer commissaris der koningin; aanvankelijk meende men dat die kosten niet op rekening der gemeente zouden komen, maar elders geschiedt dit ook. De voorzitter deelt mede dat hij in't begin des jaars hout heeft verkocht van de gemeente; indertijd werd hem een goed bod gedaan en meende hij in 't belang der gemeente te handelen met het te verkoopen. Telkens echter heeft hij vergeten het den raad mede te deelen. Hij vraagt alsnog goedkeuring welke verleend wordt. De heer Van Dooren herinnert dat eenigen tijd geleden de stukken betreffende de ver betering der haven ter visie hebben gelegen. Het plan vond hij goed, niet echter de be grooting. Hij weDscht in overweging te geven of 't niet op den weg ligt te trachten voor dat werk subsidie te krijgen van Rijk of Provincie; dan ware 't wel uit te voeren met eenige verhooging van het havengeld. De voorzitter acht hei: oogenblik hiertoe nog niet gekomen. Toch zijn er in die richting al stappen gedaan, 't Ligt echter niet op On cn weg, maar andere lui zijn in den arm ge nomen. De heer Baijens spreekt over de r.'clcering in de le Zeine; belanghebbenden klagen daar over steen en been; de toestand zou nog erger zijn dan vroeger. De vooizitter verklaarde dat deze zaak Zaterdag door B. en W. is behandeld. Sedert heeft hij den opzichter Van Dijck nog niet gesproken. De heer Van Tilburg deelde mede dat op 't oogenblik de zaak in orde is. De heer Van Schijndel acht zich verplicht terug te komen op de kermis. Hij heeft ge hoord dat een carousselhouder in een aan B. en W. geadresseerd schrijven voor eene staanplaats heeft geboden f 600 en een dag draaien voor den arme.(*) Verder heeft hij zijdelings vernomen dat dit schrijven niet ter tafel is geweest in het dag. best. Als dit waar is, dan heeft de voorzitter niet gehandeld zoo als 't behoort; is 't niet waar dan trekt spreker het door hem gezegde terug. De voorzitter merkt op dat, als het een ongezegeld schrijven was, 't natuurlijk niet is behandeld. Hij vraagt den datum van bedoeld schrijven. Uit de door den heer Van Schijndel ver strekte inlichting blijkt, dat het schrijven behoorlijk was gezegeld en de dagteekening droeg van 6 Juni. De voorzitter kan niet juist zeggen wat er van is, maar beweert, zelfs als alles is zooals de heer Van Schijndel zegt, hij (voorzitter) toch gehandeld heeft zooals het behoort en in den geest van het dagelijksch bestuur. Bepaald was dat gesloten caroussels zouden worden geweerd en dat verder de burgemees ter voor alles zou zorgen. De heer Verbant is van oordeel dat die In bedoeld schrijven werd aangeboden f600 voor de staanplaats en een dag extra spelen voor den algemeenen arme. Verder een borg te stellen van f500. Adressant verklaart zich te stellen onder con- tróle der geestelijke en burgerlijke autoriteiten en wanneer die iets aan te merken hebben, kan bovenbedoelde borgtocht worden verbeurd ver klaard ten behoeve van den algemeenen armeen zijne inrichting worden gesloten. afspraak den burgemeester in het geheel geen recht gaf om brieven, aan het dag. bestuur gericht, achter te houden. De voorzitter hield daarentegen zijn mee ning vol; er was gezegd geen gesloten molens toe te laten, brieven daarover kwamen alzoo niet in aanmerking; het was dus geen ach terhouden. De heer Van Schijndel nam wel aan, dat burgemeester en wethouders besloten hadden geen gesloten caroussels toe te laten, maar gelooft toch wel dat zij omgekeerd zouden zijn, als zij van die aanbieding hadden kennis kunnen nemen. De voorzitter vond, dat de heer van Schijn del een klein denkbeeld had van het dage lijksch bestuur. Als men eenmaal een idéé heeft moetf men dat niet verauderen voor geld. De heer Van Schijndel voerde hier tegen aan, dat op die manier op onverantwoorde lijke wijze werd omgesprongen met de ge meente-financiën, iets wat de voorzitter weer niet wilde toegeven. Zelfs al werd er f 10.000 geboden, zou hij nog niet veranderen. Op de opmerking dat de voorzitter lijnrecht stond tegenover het gevoelen van den gan- schen raad, antwoordde hij dat de raad dan had moeten zeggendat hij een gesloten caroussel wilde; hierop repliceerde de heer Verbunt dal de voorziiter dan gauw gezegd zou hebben, dat dit niet aan den raad is. De voorzitter ontkende dit en hield zijne meening vast, men kwam dus geen haar verder. Ten slotte vroeg de heer Van Schijndel heeren wethouders categorisch af, of bedoeld stuk in de vergadering van burgemeester en wethouders ter tafel was geweest ja of neen. De heer Timmermans verwees hem naar het antwoord hem door den voorzitter ge geven, waarop de heer Van Schijndel zeide er nu genoeg van te begrijpen. De heer Verbunt bracht ter sprake den slechten toestand van den Kerkpadeen voetpad waarvau zeer veel gebruik gemaakt wordt. Hij wenscht voor verbetering een post op de begrooting te zien gebracht en dat aan Besoijen subsidie worde gevraagd. De heer Baijens is niet tegen verbetering maar wenscht geen post op de begrooting omdat die weg niet is eigendom der gemeente. Deze aangelegenheid wordt gesteld in han den van burgemeester en wethouders. Nog zegt de heer Verbunt dat tal van klachten gehoord worden van lui, die zware lasten te vervoeren hebben, over den toe stand van den weg in de Stationstraat nabij de markt ter hoogte van Coppeus als daar niet spoedig verandering komt zal er wel een adres komen van belanghebbenden. De voorzitter wijst er op dat er verande ring gebracht is, maar in het gedeelte bij Van Krechten; van het verdere is nooit sprake geweest. De heer Baijens raadt den middelweg aan; maakt men den weg te plat dan doet men n deel aan de veemarkt. De voorzitter zegt toe dat in deze zal ge handeld worden naardat de middelen het toelaten; niet echter uit vrees voor een rekest; daar is hij niet bang voor. De heer Verbunt brengt in herinnering dat de heer Mombers eeuigen tijd geleden ver zocht heeft dat de tramweg maatschappij de gaten tusschen de rails aan de oostzijde der haven zou laten bestraten. Met een is dat onmiddellijk geschied; er is er nu echter nog een open. Hij vestigt hierop de aandacht van B. en W. De voorzitter zal er voor zorgen. De openbare vergadering wordt gesloten. Het drukke geschrijf in de voornaamste Europeesche bladen over de resultaten of- eigenlijk over de beteekenis van het bezoek, door czaar Nicolaas II aan Frankrijk gebracht, mag wel gelden als een bewijs hoezeer men in politieke en diplomatieke kringen aan een woord blijft hangen. Tusschen de meening van de Hamburger Nachric'nten (Bismarck's orgaan), welk blad zegt dat er geen geschreven verdrag is tusschen Rusland en Frankrijk en het te Parijs circuleerende geruchtdat niet door Hanotaux en Schiskin doch door president Felix Faure en czaar Nicolaas een verdrag zou zijn geteekend, staan de vele en velerlei gissingen en overtuigingen van de hoofdbladen van Frankrijk Duitschland Engeland, Oos tenrijk en Rusland. 't Opvallendste, het meest karakteristieke uit den chaos van meeningen en gevoltrek- kingen is het volgende: De Matin verzekert ia staat te zijn te bevestigen het bestaan van overeenkomsten, geheel in den vorm, geen eenvoudig memo randum dus en de uitdrukking „liensprécieux". door czaar Nicolaas gebezigd in zijn toast op het Elysée, zou een toespeling zijn geweest, juist op dit geschreven tractaat. De Matin schrijft het initiatief der toenadering tusschen beide rijken toe aan czaar Alexander III in 1890 en vertelt verder, dat Casimier Périer, als minister van buitenlandsche zaken, in 't begin van 1894 een der hoofdacten van de diplomatieke vereeniging heeft onderteekend. Het Extrablatt van Weenen zegt, dat Ni colaas II nu met eigen oogen heeft kunnen zien wat de republiek vermag en dat 't nu maar de vraag is of hij zal overgaan tot een effectief bondgenootschap, dan wel of er, even als vóór dezenzal gesproken worden van vereeniging en van kostbare vriendschaps banden. De Russische bladen van beteekenis praten er omheen „voortaan dus zegt de Novosti zullen de regeeringen van Europa rekening moeten houden met het vastgestelde politieke programma van Rusland en Frankrijk, dat den vrede verzekert en door de vereenigde legers zal verdedigd worden." De Nowoje Wremja ziet in 's czaren woorden voor beide rijken een veel hechter garantie dan in een geschreven tractaat dat niet meer dan een formaliteit is. De Swet ziet in de revue van Chdlons het bewijs, dat Rusland en Frankrijk samengaan en dat zij hun doel zullen be reiken langs vreedzamen weg. Terwijl dus de meeningen nogal uiteenloopen over het tastbare resultaat, is er volkomen overeenstemming over de moreele beteekenis van wat Frankrijk gedurende vier dagen heeft te zien gegeven het Russische keizerpaar is misschien meer gehuldigd dan ooit te voren een vorst in Parijs ea de houding van de regeering en van het volk als geheel genomen, heeft de bewondering van gansch Europa gewekt en die bewondering verdiend tevens. Buiten alle partijhaat om en met vermijding van chauvinistische buitensporigheden heeft men czaar Nicolaas gevierd als bondgenoot en vriend en Ruslands vorst heeft door woor den en daden zijn bezoek aan de republiek verheven tot een plechtige wijding van de FranschRussische wapenbroederschap, tot een sprekend getuigenis van de innigheid der relatiön tusschen beide lauden tegenover welke niet te loochenen manifestatie het gezeur over het woordje „alliantie» belachelijk en kinderachtig is Geen der Duitsche bladen van beteekenis waagt zich aan bangmakerij voor de naaste toekomst in verband met het samengaan tusschen Frankrijk en Rusland, zelfs de Köln. Ztg. ziet geen donkere wolken aau den po- litieken horizon en de min of meer officieuse Norddeutsche Allg. Ztg. schikt zich bewon derenswaardig in het onvermijdelijke en heeft aan de entente tusschen Rusland en Frankrijk zelfs een artikel gewijd, dat door de juiste definieering in een Frausch blad had kunnen staan en dat eindigt met het getuigenis hoe wel de feesten te Cherbourg, te Parijs en te Chdlons geslaagd zijn Tot het laatste moment van zijn verblijf op Franscheu bodem heeft czaar Nicolaas niets verzuimd om zich de sympathieën te blijven verzekeren vau geheel Frankrijkhij heeft uit Pagny sur Moselle nogeens zijn dank be tuigd voor het gebodene en de keizerin weduwe, wier invloed op de politiek en op haar zoon geen geheim is en wier aandeel in de FranschRussische toenadering even min heeft Felix Faure nadrukkelijk haar erkentelijkheid doen weten. Ds geestdrift en dankbaarheid der Russen uit zich op allerlei wijze: in de schouwburgen door een verzoek om de Marseillaiseen verder door talrijke telegrammen van Russi sche corporaties, b.v. een van het parquet te Petersburg aan het parquet te Parijs. Volgens de Daily News is in Turkije weer een slichting onder de Amrraeniers aangericht. Men verneemt echter niet waar. In éen wijk alleen werden 600 huizen verwoest. De Kurden spaarden echter 200 huizen van Grieksche Christenen. Na drie dagen ge- geplunderd en gemoord te hebben, dwong de Turksche overheid den bisschop naar Constantinopel te seinen, dat de Armeniërs de woelingen veroorzaakt hadden en de Tur ken tot verdediging van zich-zelf tegen de oproerlingen gedwongen waren; de niet-op- roerige Ameniers zouden met het Turksche bewind zeer tevreden zijn. Uit Havana wordt bericht, dat de Spaansche conservatieven op Cubaper telegraaf te Madrid de terugroeping van generaal YVeyler hebben verzoent. Zij verklarendat zijn handhaving als opperbevelhebber het verlies van het eiland zal tengevolge hebben, terwijl, ingeval een ander generaal optrad, de Cubanen geneigd zouden zijn de wapenen neder te leggen, mits hun een zekere autonomie werd verleend. Maarschalk Campos zou geneigd zijn naar Cuba terug te keeren zoo deze betrekkelijke autonomie werd toegestaan. De minister van koloniën heeft bericht ontvangen dat generaal Gallieni den 28sten September het bewind te Tananarivo heeft overgenomen. De afgetreden resident-generaal Laroche komt in het begin van November in Frankrijk aan. De oproerige streken van het eiland zijn onder militair bestuur gesteld. Op 40 K.M. westelijk van de hoofdstad heeft overste Gounard de rebellen een neder laag toegebracht. De Temps meldt dat hij zich door een bende van 1500 gewapende Sakalawen heeft heengeslagen. Generaal Gallieni is van plan te beginnen met het herstellen van de veiligheid op den weg van de hoofdstad naar Tamatawe en naar Ambalondrazake. Verschillende merkwaardige bijzonder heden omtrent het bezoek aan Parijs vindt men nog in de Fransche bladen. Zoo ver meldt de Univers, dat de pauselijke nuntius, die als deken van het corps diplomatique de vreemde gezanten aan den czaar voorstelde, door Z M. werd apart genomen, die zich tame lijk lang met Z.E. afzonderlijk onderhield, eene onderscheiding, welke zeer de aandacht trok. Voorts wordt medegedeeld, dat de keizer op een der avonden met de czarina en generaal Boisdeffre incognito een wandeling maakte op de boulevard. De Figaro ten slotte heeft alle Parijzenaars in verrukking gebracht door het bericht, dat het keizerlijk echtpaar in de lente van het volgende jaar een twintigtal dagen te Parijs zal komen doorbrengen, maar dan incognito. De Pranschen hebben zich groote geldelijke opofferingen getroost voor de ontvangst van den keizer van Rusland, De keizer zelf heeft ook met ruime hand de onkosten bestreden, welke te zijnen laste kwamen. Er wordt nl. beweerd, dat hij gedurende zijn verblijf an derhalf millioen francs heeft uitgegeven, waar onder 800000 francs voor de installatie der Russische ambassade. Het batig saldo, dat de Russische feesten der stad Parijs zullen opleveren, wordt op vier millioen geschat. Het gemeentebestuur van Parijs heeft aan de tsaritsa voor haar vertrek een kistje ge schonken met de twee kristallen vazen, die gediend hebben voor de bloemruikers, door de stad Parijs H.M. aangeboden. Uit Melilla wordt gemeld dat de bekende roovers van het Rif, behoorende tot de stam van Bocoyal een Fransch schip, de Prosper- Corinthe, hebben aangevallen. Op het oogen blik dat de booten met den buit en de ge vangen gemaakte bemanning naar land voeren, verscheen een Spaansch koopvaardijschip dat een der booten opving en enkele Mooren gevangen nam. Van de andere booten en van de Coriuthe werd toen geschoten en er werden een paar man van het Spaansche schip gedood. De Corinthe kon niet worden teruggevonden het schip was in de westelij ke richting weggedreven. Dadelijk na aankomst van het koopvaardij schip op de Spaansche kust, is de kanonneer boot Cuerro naar Alhucemas gezonden en heeft de Spaansche gouverneur van die plaats een krassen brief aan de kaïd der Mooren laten brengen, waarin de invrijheidsstelling van den kapitein der Corinthe wordt geeischt. De gezanten van Spanje en Frankrijk te Tauger hebben zich bovendien tot den sultan van Marokko gewend om dadelijke bestraffing der schuldigen en schadevergoedening. De plotselinge dood van den Aartsbisschop van Canterbury Zondag in het kerkje van Hawarden, in welke plaats hij Zaterdag pas uit Ierland was aangekomen, om Gladstone te bezoeken, maakt in alle kringen diepen indruk. De algemeen hooggeschatte en be minde kerkvorst zakte tijdens de godsdienst oefening eensklaps zonder een kreet te uiten bewusteloos voorover en was binnen enkele oogenblikken een lijk, ondanks de hulp der aauwezige dokters. Gladstone was door on gesteldheid verhinderd, niet in de kerk. De berichten omtrent den gezondheids toestand van vorst Bismarck luiden tegen strijdig. Eenerzijds wordt gezegd, dat de exkanselier het bed niet meer kan verlaten en dat men in zijn omgeving zeer ongerust is deze berichten worden echter van andere zijde als overdreven verklaard. Te Brux zijn weer drie werklieden in een gat gevallen dat zich plotseling in den grond opende. Twee zijn overleden. Men verzekert intusschen dat deze nieuwe ramp niets te maken heeft met de inzinkingen van den bodem tengevolge van het graven der mijnen. Het huwelijkscontract tusschen den prins van Napels en prinses Helena van Montenegro is te Cetinje geteekend. Bij gelegenheid van het huwelijk te Monza zullen er nieuwe senatoren benoemd worden. Onder hen zullen zijnprins Ruspoli, burge meester van Rome, prins Odescalchi, generaal Pelloux, broeder van den minister van oorlog. Bij het huwelijk zal geen enkele buiten landsche vorst aanwezig of vertegenwoordigd zijn. Van een bezoek van den Tsaar en de Tsaritsa wordt niet meer gerept. Volgens den Commerzio, gaat de ka binetschef Stringher naar Parijs tot 't openen van onderhandelingen met de Fransche re- geeriug; men stelt zich voor niet slechts een modus vivenöi te trachten te verkrijgen maar nu te komen tot een formeel Fransch Itali- aansch handelsverdrag, waarvoor de kansen op het oogenblik nog al gunstig schijnen te staan. Aan de Frankfurter Ztg. wordt gemeld dat de militaire commissie die in Jildiz Kiosk

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2