Notaris RANT, Notaris RANT, Nieuwe Fransche Giansmiddel Advertentiën, „De Strijkster" Handelsberichten. publiek verkoopen: publiek verkoopen: Prachtig Strijken, het HUIDENBERICHTEN. te Waalwijk, zal Provisioneel Woensdag l%ovember Definitie! 25)wovemDer op Donderdag 12 November 1896, Definitie! ter herberge van C. J. VAN op Donderdag 26 November 1896, Beide stukken waren met veel zorg en nauw gezetheid ingestudeerd, de rollen waren goed verdeeld, toon en dictie vielen over het ge heel te roemen en het decoratief en de tableaux, het werk van den president der Vereeniging, den heer Frits Mtlllers,'verdien den door hunne meesterlijke bewerking den hoogsten lot. Wij willen over de kleine fouten heenstappen en eindigen met te zeggen, dat deze ijverige Vereeniging eene schoone toe komst te gemoet gaat en zich al meer en meer in de sympathie van Waalwijks burgerij mag verheugen. Bevestiging van II. AI. de koningin. H. M. de koningin is Zaterdag ochtend bevestigd als lidmaat der Nederlandsche Hervormde Kerk. De indrukwekkende plechtigheid had plaats in het koninklijk paleis te 's Gravenha^e, en wel in de vroegere kleine eetzaal. Tusschen half elf en elt uren vulde zich de zaal met de ongeveer 110 genoodigden. De heeren waren in klein tenue of in rok met witte das; de dames droegen den hoed ook H. M. de koningin regentes, die in 't zwart zijde was gekleed. Alleen H. M. de koningin was blootshoofds. H. M. was gekleed in een lang wit zijden costuum. Te 11 uur, toen alle gasten aanwezig waren, traden hare majesteiten met gevolg de zaal binnen, waar zij door den hofmaarschalk,baron Clifford en den ceremoniemeester, graaf Van Randwijck ontvangen en naar HDr. zetels geleid werden. Bij 't binnentreden van H.H. M.M. stonden allen op en speelde de hofpianist, de heer Stortenbeker,'op het orgel een instrument van den heer Rijken hetAve verum" van Mozart en van Pretorius „Er ist ein Reis entsprungen." Gestemd door de indrukwekkende tonen die plechtig door de zaal ruischten, hieven de aanwezigen, op uitnoodiging van dr. Van der Flier, Psalm 89 v. 1 aan „'k Zal eeuwig zingen van Gods goeder- tiereuheên.» Na deze inleiding tot de Godsdienstoefe ning, sprak de hofprediker naar aanleiding van Openbaring II: 10b: »Zijt retrouw tot den dood en Ik zal u geven de Kroon des levens." Gezongen werd Ps. 89: 1 Gez. 267: 1 6; Gez. 96; Gez. 274: 2. Op de gebruikelijke vraag antwoordde H. M. met een met luider stem gesproken Ja. Na afloop trokken hare majesteiten zich weder met haren dienst terug en de overigen verlieten het paleis. Aan den ingang der zaal werd voor de armen gecollecteerd. Jhr. de Ranilz deelde na de plechtigheid aan dr. Van der Flier mede, dat H. M. de koningin-regentes hem benoemd had tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. H. M. de koningin aan het n. Avondmaal. Zeer talrijk was de schare, Zondag opge gaan naar de Kloosterkerk te 's Gravenhage, waar Neerland's koningin voor de eerste maal zou deelnemen aan het Heilig Avondmaal. Hare majesteiten begaven zich in een gala rijtuig van het paleis met haar gevolg naar de kerk in het Voorhout. Met heerlijk orgelspel leidde de organist de heer J. A. de Zwaan, de plechtigheid in. Hij speelde het „Vater unser im Himmel- reich" van Bach en „Er weidet seine Heerde" uit Handel's Messias. De voorlezer las de Tien Geboden voor en de hofprediker, ds. V^p der Flier, betrad den kansel. De gemeente zong Gezang 221 vers l en 4. Bij de woorden Sterk ons, Heiland meer en meer" traden hare majesteiten met gevolg de voor .haar bestemde loge binnen. De koninginnen droegen een zwart costuum met mantel en hoed van dezelfde kleur. Na voorlezing van Rom. 8: 28 vereenigde ds Van der Flier de schare in het gebed waarin hij den zegen des Allerhoogsten af smeekte voor onze geliefde koningin en hare moeder in deze onvergetelijke ure. Daarna werd Psalm 43 vers 3 en 4 ge zongen wederom door het orgel met een treffend schoone introductie ingezet. Gedu rende dien zang werd der gemeente gelegen heid gegeven hare liefdegaven te offeren voor de armen en de kerk Nadat de laatste tonen van het naspel waren weggestorven, noodigde de hofprediker allen uit aandachtig hem te volgen bij het voorlezen van het formulier van het Heilig Avondmaal en toen de lezing geëindigd was, stonden alle aanwezigen met de koninginnen op omalvorens plaats te nemen aan den Heiligen disch, de algemeene geloofsbelijdenis af te leggen. Dit was een zeer plechtig oogenblik en toen de predikant zich tot de gemeente en tot hare majesteiten richtte met de vraag, of allen met de woorden van het ^formulier instemden, werd dit, terwijl allen van hunne zitplaatsen waren opgestaan, met een hoofd knik bevestigd, waarna de gemeente Psalm 99 vers 1 en 2 zong. Terwijl het schoone „Wenn ich einmal soil scheidenso schelde nicht von miruit Bach's „MatthSus Passion" door den organist gespeeld, door de kerk ruischte, verlieten hare majesteiten met de in de loge aanwezige leden der hofhouding hare plaatsen en be gaven zich door de kerk naar de tatel om deel te nemen aan het H. Avondmaal. H. M. de koningin-regentes nam plaats recht tegenover ds. Van der Flier. Ter rech terzijde van de regentes zat koningin Wilhel- mina en ter linkerzijde de president kerkvoogd, graaf Van Hogendorp. Naast koningin Wilhelmina zaten vervolgens de dames en heeren van de dienstdoende hofhouding, terwijl aan de overzijde van de tafel de verdere hofdignitarissen hadden plaats genomen links van den hofprediker. Toen allen gezeten waien ontblootte ds. Van der Flier de schalen met brood en de bekers met wijn, waarna de hofprediker een gebed uitsprak. Het eerst reikte hij daarna het brood en den wijn aan de koningin toe en daarna aau de regentes, die vervolgens den schotel en den beker aan de naast haar zittende personen overgaven. Nadat het Avondmaal gebruikt was, richtte ds. Van der Flier het woord tot de dischge- nooten en inzonderheid tot de koninginnen. Na de bediening van het H. Avondmaal, do toespraak en het gebed, zong de gemeente Gezang 46 vers 48. Toen de koninginnen van de Avondmaal- tatel opstouden klonk roerend van het orgel de schoone psalmmelodie op de woorden >Dat 's Heeren zegen op U daal.« Na een kort gebed in de loge verlieten hare majesteiten het kerkgebouw en keerden in de rijtuigen naar het paleis terug. Militieraad. Tot voorzitters en leden van den militie raad zijn benoemd id de provincie Noord brabant; in het 1ste militiedistrict, tot voor zitter J. W. R. van Gulick, lid der Provinci ale Statentot zijn plaatsverv. L. van de Westelaken, lid der Provinciale Staten, tot lid jhr. mr. L. C. J. A. van Meeuwen, lid van den gemeenteraad van's-Hertogenbosch tot zijn plaatsvervanger, A. B, van der Steen, lid van den gemeenteraad vau 's-Hertogenbosch; in het 2e militiedistrict, tot voorzitter, mr. M. P. M. vau Dam, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger, H. W. J. Mol, lid der Prov. Statentot lid E. H. A. Guljé, lid van den gemeenteraad van Breda tot zijn plaats vervanger mr. T. W. F A. Mathon, lid van den gemeenteraad van Bredain het 3e militiedistrict, tot voorzitter, mr. J. A. Loeff, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsver vanger, J. F. Boex, lid der Prov. Statentot lid, A. F. van Moorsel, lid van den gemeen teraad van Eindhoven tot zijn plaatsvervan ger, E. H. van Gennep, lid van den gemeen- raad van Gestel. Geschenk van den Duitschen keizer aan fl.M. koningin Wilhelmina. De keizer van Duit&chland heeft, naar wij vernemen, aan H. M. de koningin bij gelegen heid harer bevestiging als lidmaat der Hervormde kerk ten geschenke gegeven een kruis, gevormd door 7 steenen in chrysoliet, in brillanten gevat, in den vorm van een oud Nederlandsch kruis, zooals zich daarvan modellen bevinden in het Museum te Berlijn, naar welke het vervaardigd is. Het kruis wordt met een gouden ketting om den hals gedragen. Verzakking. Uit Schiedam Een schoon stuk werk is weder uitgevoerd aan het station van de Hollandsche Spoor alhier. Dit ruime en nog kortelings nieuw gebouwde perceel toonde reeds herbaalde malen neiging tot verzakking. Onder leiding van technische beambten der maatschappij werdeu de verschillende deelen van het station successievelijk 40, 60 en 80 cM. opgewonden, en zoo onmerkbaar, dat alles zijn gewonen gang kon gaan, en de in de localen werkzame geëmployeerden slechts bij het naar buiten zien bemerkten, dat zij een aanzienlijk eind gerezen waren. In arrest. J. B. M. te Tilburg, de dader van op de Veldhoven en in de Reit sedert de laatste dagen gepleegde diefstallen, is heden door de politie gevankelijk naar Breda getransporteerd. Ongeluk bij IJmuiden. Het Zondagmorgen naar Bilbao vertrokken Engelsch stoomschip „Harlyn" werd door stormweer genoodzaakt hier terug te keeren en kwam gistermiddag hier weder voor de haven. Er stond een hooge zee. De leêge boot slingerde geweldig. Niettemin werd getracht de boot van een loods te voorzien van uit den voorgaats kruisenden kotter en ging een sloep, bemand met de loodsleerlin- gen C. Gomes, J. Dienst, T, Koijman, P, Kui per en de loods A. Molenaar, naar genoemd stoomschip. Na veel manoeuvreeren kwam de sloep langszij le en ging de loods de stormladder op, na tweemaal door het geweldige rollen der boot teruggeworpen te zijn. Toen het den loods eindelijk na veel inspan ning en moeite gelukt was aan het dek der boot te komen, bemerkte hij tot zijn grooten schrik dat de loodssloep inmiddels omge slagen was en de vier roeiers in' de zee lagen. Door het loeien der wind en het slaan der zee tegen het schip, had hij van het onge luk niets bemerkt, evenmin het angstgeroep der hulpbehoevenden gehoord. Gelukkig had de stuurman van de Harlyn het ongeluk gezien en onverwijld wierp men reddingsboeien en alles wat grijpbaar was in zee tot redding. Een boot uitzetten was door het zwaar slingeren der boot en hooge zee niet mogelijk. Een toegeworpen reddingsboei werd door F. Koijman bemachtigd, met behulp waarvan het hem gelukte naar de loodskotter te gaan; hij werd daar aan boord opgenomen. Als door een wonder wierp de kapitein van de Harlyn een lijn juist rond het hoofd van P. Kuiper; men haalde dezen persoon daarmee geheel uitgeput aan boord der boot, doch de leerlingen C. Gomes en J. Dienst konden door uitputting de toegeworpen lijnen niet vasthouden en zijn jammerlijk voor aller oogen verdronken. Beiden waren gehuwd en een van hen laat ook twee kinderen achter. Bij het binnenkomen van den kotter ge volgd door de Harlyn, bemerkte men aan wal door het ontbreken der sloep spoedig dat iets Diet in orde was en toen het ongeluk bekend werd, was geheel IJmuiden onder den indruk. De bliksem. Bij het hevige onweder dat Zondagmiddag omstreeks vijf uur boven deu Haag woedde, werd op den Scheveningschen weg, op het lage pad nabij het hotel Promenade, een zware boom door den bliksem getroffen op het oogenblik dat een te Scheveningen wo nende winkelier er langs liep. Met een vree- selijk gekraak stortte de boom neder op den voorbijganger, die met gebroken been en wonden aan oog en schouder werd opgenomen. In het hotel verleende dr. De Niet van Scheveningen de eerste hulp, waarna de ge kwetste naar het R. K. ziekenhuis werd vervoerd. Zondagavond sloeg de bliksem in de hofstede bewoond door A. Blokker, Zuiderweg, Wijde Wormer. Het huis werd in asch gelegd. Te Haarlemmermeer bij Bennebroek sloeg Zondag de bliksem in de stallingen van den landbouwer Schieving. De levende have werd gered, doch schuren, riet en hooi werden vernield, terwijl het woonhuis behouden bleef. Alles was verzekerd. Arme bloed. Dezer dagen overleed te 's Gravenpolder een weduwnaar, in den ouderdom van 87 jaar. Deze man leidde naar men meldt— een zeer armoedig leven, en moest van een gering inkomen, de huurpenningen van een klein hofsteedje leven, zoo hij zeide. Lamp licht stak hij nooit op en vuur, tot verwarming, was bij hem overbodige weelde. Sedert eenigen tijd liet zijne dienstbode hem alleen, daar zij de ontbering met den ouden man niet langer wilde deelen. Zijne kinderen, die het zeer sober hebben, kwamen wel eens hun nood klagen, maar hij gaf altijd ten antwoord, dat hij zelf nauwelijks in het noo- digste voor zijn onderhoud kon voorzien. Bij het overlijden van den zonderling kwam men tot de blijde ontdekking, dat de hoogst zuinige papa zijn drie kinderen ieder de som van 20 000 nalaat, behalve het hofsteedje. De overledene man was uitermate vroom en ging des Zondags driemaal ter kerk bij de uitgelezene orthodoxen op de Palmboom. Midd. Ct. Waspik. Op de werf van P. en A. Ruij- tenberg, alhier, werd met goed gevolg te water gelaten een stalen hevelaak, groot 45 last, voor rekeuing van den heer D. Langen- dam, te Rotterdam. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer H. K. Conradi, le onderwijzer te Oldenzaal. GORINCHEM, 26 Oct. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f7 a 7,25, roode dito f6,50 a 6,75 witte dito f6,75 k 7.— inl. rogge f4,50 a 4,65, buitenl. dito f4,25 a 4,50, gerst f 4,25 a 4,40, haver f3,— a 3,20, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten fó,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 271 runderen. le qual. Kalfkoeien f200 k 220 Kall'vaarzen f150 a 160 Melkkoeien 1140 170 P/a jarige ossen f 90 k 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 it 60 Graskalveren f 30 40 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 6 vette varkens van 15 a 17 ct., per half kilo, 410 biggen van 14,a8.per stuk. Eieren f 1.50 a 1.50 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per 1ja kilo. ROTTERDAM, 26 Oct. Binnenlandscbe granen. Tarwe, waarvan de aanvoer heden zeer middelmatig was kon begin markt voor 'n enkel puik partijtje boven de hoogste noteering opbrengen, doch zeer spoedig verflauwde de stemming dermate dat men verplicht was voor de beste 25 en overige soorten 40 cent verlaging in te willigen. Per heet. f6.50 a 7.50 en per 100 kilo f 8.75 a 9. Canada- was wederom niet ter markt. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.10 k 4.70. Dito mindere f0,kO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 6,50 a 7.50 mindere f 0,a 0,beste Zomer f4,a 4 60; mitidere f0,a 0. Haver. De beste f 8.a 4. Mindere f0.a 0. Paarden boonen. De beste f0.0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 8,a 9,75; Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f9.10.75. Mindere 10.k 0. Blauwe erwten. De beste f6.50 a 7.25 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f 0.a f 0,—; Zomerzaad f 0,a f 0. Kanariezaad f 5.tot f 6.50 Aardappelen. Spuiscbe jammen f2.10 a 2.30, Geldersche blauwe f 1.60 a. 1.70, dito kralen f 1.60 k 1.70, FlakUeesche jammen f 2.a 2.JO, Over maassche dito f2.a 2.23, poters f0.90 a 1.10. Veel aanvoer en tamelijke vraag. Vlas. Op het land blijft bet nog steeds stil. Heden werden hier aangevoerd 2700 steen, waar van slechts een gedeelte koopers vond. Lijnzaad met redelijke vraag, tot onveranderd vaste prijzen. ROTTERDAM, 27 Oct. Op de veemarkt waren herlen aangevoerd: 71 paarden, 0 veulens. 0 ezel, 500 vette runderen, 2031 magere dito 786 vette en graskalveren, 54 nuchtere kalveren, 10 schapen of lammeren, 0 varkens, 287 biggen, 3 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 66 u ct. 2e kw. 58a ct. 3e kw. 52 a ct. Kalveren -. le kw. 85 ct., 2de kw. 75 a ct.3de kw. 65 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. BERLIJN 26 Oct. Granen. Tengevolge van de flauwe telegram men uit Noord-Amerika opende heden onze markt zeer lusteloos; slechts tot belangrijk lagere prijzen vond er een matige omzet plaats in tarwe. L'aat- beurs ontstond er echter eene betere stemming doordien er eenige vraag kwam tot dekking. Rogge genoot aanvankelijkondanks de sterke daling, weinig kooplust, doch was, in navolging van tarwe, ten slotte eveneens aanmerkelijk vaster. Haver flauw en in loco moeielijk te plaatsen; op lev. iets lager. Aangezegd 300Ö ctr. tarwe, 1000 rogge ea 2000 haver. Raapolie stilalleen Mei- lev. was gevraagd tot iets hoogeren prijs. Spiritus weinig begeerd en iets lager. HAVRE, 24 Oct. Bericht van BERGERAULT CREMER. Onze markt was de afgeloopen week iets min der levendig. Daarentegen hebben wij voor 't oogenblik meer vastheid te melden op de os sal. Montevideo zware en voor enkele kavels zijn laatst betaalde prijzen geweigerd. Deze vastheid is een gevolg van bijzondere oor zaken, welke het niet nuttig is hier op te noemen, maar die binnenkort zullen ophouden te bestaan. In alle geval kan ze nog eenigen tijd aanhouden, Lichte huiden onveranderd. De buitenlandsche markten zijn veel vaster dan wij en te Antwerpen betaalt men voor Rio Grande van 25-40 kilo 53 frs. Heden werd ons een DOCHTERTJE ge boren, dat echter spoedig daarna overleed. Waalwijk23 Oct. 1896. AUGUST VAN BAAL. HERMINE VAN BAAL- Van Alem. als behoorende aan JAN VERHAGEN Ma- rijnuszoon te Capelle, Gemeente Capelle aan de Nieuwevaart Een perceel WEILAND, sectie E no 1250, groot 96 aren 50 centiaren. Deze verkoop wordt gehouden te Capelle, ter herberge van GEBROEDERS OCKERS in de Ileistraat, 1896, telkens des avonds 7 uur. te Waalwijk, zal te KAATSHEUVEL, Provisioneel ter herberge van de Kinde ren MOMBERS, DEN ASSEM, telkens om 7 uur des avonds. Een HUIS, werkplaats, erf en bouw land te Kaatsheuvelsectie B nos 1483 en 3592, groot 46 aren 86 centiaren. Behoorende aan HENDRIKUS DE KORT aldaar. NIEUWNIEUW geeft het lijnwaad een ongeëvenaarden fraaien, nieuwen glans. Het is het mooiste, dat er tot dusverre op dit gebied bestaat. Prijs per doos 5 en 10 cent. Winkeliers en Grossiers wenden zich voor den verkoop tot de Chemische en Technische Fabriek L. I. AKKER, v. Alkemadestraat 44, Rotterdam. Verkrijgbaar bij Van Gooi - Van der Schoot te Waalwijk en J. P. van der Heijden te Besoijen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3