Nummer 90. Zondag 8 November 1896. 19e Jaargang I Gemeenteraad van Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. UITGEVER "Waalwijk. De Echo van het Zuiden Waalwjjkscbe n Langstraat^ («erant. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., fraoco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f 0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaulsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 4 Nov. 1896, nam. 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige gelezen en vastgesteld met eene wijziging, verlangd door den heer Van Schijndel. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Schrijven van gedeputeerde staten houdende goedkeuring der laatste af- en over schrijvingen. b. Schrijven van den districts-veearts waarin deze wijst op de onmogelijkheid om bij de tegenwoordige opstelling van het vee op het marktterrein de inspectie stuk voor stuk naar behooren te verrichten; op gewone marktdagen zou dit nog eenigszins gaan maar bij groote drukte zeker niet. Hij dringt aan op het nemen van afdoende maatregelen en geeft in overweging om het vee te plaatsen in eene vierhoek op het marktplein. Komt er te veel dan kan men het nog plaatsen op het tegenwoordige terrein. De voorzitter stelt voor deze zaak te renvo- yeeren aan burgemeester en wethouders, opdat deze zoo noodig voorstellen doen. De heer Hoffmans wenschte liever burge meester en wethouders gemachtigd te zien naar omstandigheden te handelen. De voorzitter bleef bij zijn opinie, te meer omdat het hier gold het nemen van afdoende maatregelen niet van tijdelijke. Zijn voorstel, gesteund door den heer Baijens, werd aange nomen zonder hooHelijke stemming. II. Wijziging begrooting 1896. Voor de brandweer is uitgetrokken f 100, uitgegeven is echter reeds f 206,70; aanvulling van den post is dus noodig. Goedgekeurd. III. Wijziging politieverordening. a. Burgemeester en wethouders stellen voor de politie-verordening zoo te wijzigen, dat het rijden met vélocipèdes op de trottoirs en wandelpaden -in de gemeente verboden is uitgenomen aan kinderen beneden 12 jaar. Conform besloten met algemeene stemmen. b. Met het oog op de vrijspraak van per sonen, tegen wie geverbaliseerd was als heb bende overtreden de bepalingen van de politieverordening op het sluitingsuur der herbergen, in verband met arresten van den hoogen raad, stellen B. en W. voor de poli tieverordening te wijzigen en wel zoo, dat voortaan niet meer de burgemeester maar burgemeester en wethouders vergunning kun nen verleenen om tapperijen na het bepaalde sluitingsuur open te houden. De heer Van Schijndel wees op de groote bezwaren die hierin voor de kasteleins liggen opgesloten. Als B. en W. vergunning moeten verleenenkan die slechts eens per week gevraagd worden komt er dan onverwachts een feestelijkheid, dan kunnen zij geen per missie krijgen. Hij zou de beslissing uitstellen, misschien dat de hooge raad, die reeds eenmaal van opinie veranderde, nog wel eens tot andere gedachten komt. De voorzitter beaamde ten volle de moei lijkheden door den heer Van Schijndel be sproken. Er is echter niets aan te doen; op 't oogenblik is onze verordening op dit punt krachteloos en kunnen de lui in de herberg blijven zoolang ze willen. Uitstel leidt tot niets want de hooge raad zal niet meer ver anderen. De heer Van Schijndel wees er op dat dit toch reeds gebeurd was en dus nog kon gebeuren. Hij opperde verder het denkbeeld om het sluitingsuur te stellen op 12 uur. Daarmede zou men den koffiehuishouders zeker geen dienst doen, meende de voorzitter. Zij zouden dan tot 12 uur licht en vuur moeten stoken ten dienste van enkele laatblijvers, die soms dan maar heel weinig verteren en vaak lastig worden. Dc heer Van Schijndel hield zijne bezwaren vol en stelde voor de beslissing aan te houden. Zijn voorstel werd verworpen. Vóór stemden de leden Verbunt, Van Tilburg en de voorsteller. De voorgestelde wijziging werd alsnu met algemeene stemmen goedgekeurd. IV. Begrooting 1897. De commissie van onderzoek heeft geen aanmerkingen. Zij heeft alleen voorgesteld den post voor onderhoud van het gemeente uurwerk met f20 te verhoogen, om het wij- zerbord te laten opschilderen. De begrooting is overigens zoo zuinig mogelijk opgemaakt; alleen is er opgebracht een verhooging van salaris van f 100 voor den klerk ter secretarie, en van f 100 voor den gemeente-architect. De secretaris leest achtereenvolgens de artikelen van inkomsten en uitgaven voor. De heer Van Schijndel stelt voor den post voor opbrengst staanplaatsen markt, geraamd op f 1350.te verhoogen met f 500.—. De voorzitter raadt dit af. Brengt het f 500 meer op, dan komt dat bedrag toch in; brengt men het op de begrooting en komt het niet in, dan zou men wellicht te ver gaan met de uitgaven. 't Zelfde is verleden jaar al gezegd, ant woordt de heer Van Schijndel, en achter at blijkt nu, dat het marktgeld wel f600 meer zou hebben opgebrachtals verpacht was volgens de bedoeling van den raad. Hij voor zich wil het gaarne voor f 400 overnemen. De voorzitter ontkende niet de mogelijkheid op meerdere opbrengst, maar bleef overigens bij zijne meening. Dc heer Van Schijndel stelde alsnu voor bedoelden post te verhoogen met f 400. Vóór verklaarden zich de heeren Mombers, Van Tilburg, Verbunt en de voorsteller, zoo dat het voorstel verworpen is. Toen aan de beurt was de verhoogde post van het salaris van den gemeente bouwkundige (f 300 in plaats van t 200) vroeg de heer Van Schijndel naar de motieven. Zeker zijn er die, antwoordde de voorzitter. De gemeente bouwkundige moet overal naar toe waar zijn tegenwoordigheid vereischt wordt; hij moet plannen teekeningenbegrootingen maken voor alle grootere en kleinere werken; nacht en dag is hij in de weer, en voor iemand zoo ijverig in den dienst der gemeente en zoo eerlijk, is een bezoldiging van t 200 veel te laag. De architect heeft niet gevraagd om verhoogingmaar B. en W. hebben ge meend hem een verrassing te bereiden. Het college stelt 1100 voorde voorzitter had echter f200 gewenscht; 't volgend jaar denkt hij hierop terug te komen. De heer Van Schijndel is 't met den voor zitter niet eens en wijst tot staving op de gasfabriek. De voorzitter merkt op dat de gasfabriek hiermede niets heeft te maken, 't geldt het salaris van den gemeente-architect. De betrekkingen van directeur der gasfa briek en gemeente architect zijn in een persoon vereeDigd en dus niet te scheiden, zegt de heer Van Schijndel. Is hij noodig voor de gasfabriek, dan moet hij geen architect zijn. Kan hij 't niet af, dan moet er een ander gezocht worden en die is hier voor f 200 goed te vinden. Verder wees spreker er op dat de architect nog werk doet voor particulieren, dat hij een mooi huis bewoont ten koste der gemeente, dat de ondervinding door hem opgedaan de gemeente veel dubbeltjes gekost heeft, dat hij nog onlangs f 1100 heeft uitgegeven boven de begrooting, dat hij een oven heeft laten bouwen van f 1500, die later moest worden afgebroken. De voorzitter toonde zich in alle opzichten een warm verdediger van den architect-di recteur en ten slotte werd de verhoogde post aangenomen met 92 stemmen, die van de heeren Verbunt en Van Schijndel. De heer Verbunt, in vergelijking brengende de posten van inkomst tn uitgaaf der gas fabriek, zegt dat wordt in vooruitzicht gesteld een batig saldo van f 538. Maar als men rekent de renten ad f 1200 te betalen van de voor de gasfabriek opgenomen kapitalen dan krijgt men een te kort van f 663. De voorzitter verklaart dat alles nauwkeurig is opgenomen en verzekert, dat de toestand voor 1896 zeer gunstig is; hij is daarop gerust. De heer Verbunt repliceerde dat ook vroeger de voorzitter gerust was, toen spreker zijne ongerustheid te kennen gaf en releveerde hierbij dat zijn (sprekers) idee wel was uit gekomen. Op eene vraag van den heer Mombers nopens de bezoldiging der brandmeesters geeft de voorzitter te kennen, dat die jaarlijks betaald worden. De heer Mombers heelt daar niets tegen, maar zou wenschen dat dit geschiedde in evenredigheid van de bewezen diensten. Volgens den voorzitter maken de brand meester dit zelf uit. Overigens zijn burgemeester en wethouders juist bezig om de brandweer te reformeeren. Ze zullen trachten zooveel mogelijk te ver beteren door oude krachten door jongere te vervangen. De begrooting wordt alsnu vastgesteld in outvangst en uitgaaf op f 39790.345. De heer Verbunt spreekt nogmaals over den keiweg nabij de markt. De voorzitter geeft te kennen dat het lager leggen van de bestrating niet zoo gemakkelijk gaat. In alle geval zal Van Dijck bestek opmaken, tegelijk met die voor andere werken. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. Nimmer voor dezen heeft een man met een bepaald program zooveel stemmen op zich vereenigd als ditmaal Mac Kinley, de candiclaat der republikeinen, tegenstanders der viije zilveraanmunting en nimmer ook heeft de verliezende partij zulk een geweldig fiasco geleden. Tot dit resultaat komt men na kennisneming van het aantal uitgebrachte stemmen en na een vergelijking met de re sultaten der vorige verkiezingen. Nog is geen volledig overzicht te geven, doch wat men er van weet, zegt genoeg en heeft de geheele beschaafde wereld al geen oorzaak om zich onverdeeld te verheugen in Mac Kinley's victorie bij den geweldigen kamp om het presidentschap der Vereenigde Staten tot blijdschap over Bryan's nederlaag en over de executie van de partij, die ditmaal speculeerde op de lagere hartstochten der menigte en die het onmiddellijk gevaar eener revolutie met zich bracht, is reden te over. De vrije aanmunting van zilver, samengaan de met een nieuwe wettelijke regeling der waardeverhouding tusschen zilver en goud, stond als hoofdbeginsel op het program der democraten en men zou zoo op 't eerste gezicht niet zeggen, dat de gevolgen van Bryan's zege zoo ernstig hadden kuuneu zijn. En toch was er een paniek te vreezen geweest als een onmiddellijk gevolg van de overwinning der zilver-democraten. Natuurlijk is 't niet wel aannemelijk dat Bryan's verkiezing reeds onmiddellijk wijzi gingen van beteekenis of wel een algeheelen ommekeer in de politieke en economische toestanden des lands zou teweeggebracht hebben, daartegen waakte immers de wet of liever de op de grondwet gebaseerde in stellingen, doch in de uit zijn verkiezing te maken gevolgtrekking dat de geest van zijn program ingang had gevonden bij de meer derheid van het Amerikaansche volk, lag het bedenkelijke en hieruit zou zijn voortgekomen een economische paniek, waarbij de geheele wereld betrokken zou zijn geworden. Door de verkiezing van den caudidaat der gouden munt heeft de groote meerderheid der Amerikanen getoond, dat zij den standaard niet wil aantasten en dan dat zij 's lands schulden wil betalen met eerlijk geld wat geruststellend is voor de Amerikaansche fondsenhouders en de elf millioen verzekerden in de Vereenigde Staten, voor wie waarde vermindering der munt zou hebben gelijkge- staan mef een aanzienlijk verlies aan verzekerd kapitaal. Wat de Amerikanen eigenlijk onder „gezond geld" verstaan De republikeinen of juister de aanhangers van dat „gezonde geld" zijn geen aanhangers van den gouden standaard, van het mono- metallisme, zooals Europa die kent en eigenlijk zijn de voorstanders van den dubbelen standaard geen bimetallisten. Bij beiden is een gewijzigde opvatting naar Amerikaansche voorstelling. De zilverlui willen een onbeperkte vrije aanmuuting van zilver in de bepaalde ver houding tot het goud als 16 tot 1, zonder rekening te houden met de overige landen. Dat zijn eigenlijk zilver-radicalen dus en de Amerikaansche goudlui zijn eigenlijk bime tallisten en wel met een internationale overeenkomst als bazis, dns in beginsel ge porteerd voor een vergelijk met de Europee- sche mogendheden. Met 8181/., tegen lOö1^ stem werd op het congres der republikeinen te Sint Louis verworpen Teller's voorstel tot wijziging van het artikelrakende den gouden standaard en later werd met tegen HO1/* stem het artikel in zijn geheel gehandhaafd. Opent Mac Kinley's verkiezing voor de toekomst de kans op een protectionisme outrance, op de verwezenlijking zooveel moge lijk der Monroe-leer (in de nieuwe kamer zullen 230 republikeinen staan tegenover 113 democraten en 14 populisten en in den seuaat 48 republikeinen tegenover 42 democraten), Bryan's uitgesproken streven was de gewel- dadige omverwerping van het bestaande: hij speculeerde op den rassenhaat zoowel als op den klassehaat, op de antagonie tusschen noord en zuid, tusschen oost en west. In de Neue Freie Presse wordt verteld, dat omstreeks 1875 vorst Bismarck te Varzin een eigenhandig schrijven van czaar Alexan der II uit de Krim ontving, waarin recht streeks de vraag werd gesteld, of Duitschland rustig zou blijven, als Rusland Oostenrijk in Galicie aanviel. Vorst Bismarck beantwoordde dezen brief niet, doch zond hem aan keizer Wilhelm met een begeleidend schrijven, waarin hij zijn meening op duidelijke en plichtmatige wijze uiteen zette. Later volgde nog een tweede schrijven van Russische zijde, hetgeen vorst Bismarck aanleiding gaf keizer Wilhelm te verzoeken, den Duitschen gezant te St. Petersburg terug te roepen. Het gevolg dezer vredelievende houding van Duitschland was, dat de aanval op Oostenrijk achterwege bleef. Het door Duitschland van Oostentijk atgeweerde oorlogsonweer ontlastte zich toen boven Turkije en Rusland sloot met Oosten rijk het verdrag van Reichssladt, waarbij de voorwaarde werd gemaakt, dat het voor Duitschland geheim zou blijven, Dit rijk werd echter door Oostenrijk ervan in kennis gesteld. In de Bismarcksche bladen is verteld, dat czaar Nikolaas op aansporing van hooger hand er van afgezien heeft, vorst Bismarck een bezoek te brengen. Dit feit zou aan leiding gegeven hebben tot de uitbarsting van gramschap in de Hamburger Nachrichten. In antwoord hierop schrijft de Reichsanzeiger: wij zijn gemachtigd tot de verklaring, dat noch „an Allerhöchste Stelle", noch in ambte lijke kringen van een voornemen des Russi- schen keizers om vorst Bismarck te bezoeken iets bekend geworden is. De geuite bewering aangaande de motieven, waarom het bezoek achterwege gebleven is, berustten dus op een verzinsel. De Turijnsche Gazetta del Popoio beweert uit diplomatieke bron te weten, dat Italië feitelijk van het Duitsch-Russisch neu-

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1