Dames-Handwerken, Gez. Maronier, Notaris IT A NT, Notaris RAN L Notaris BINK, Advertentiën, MAGAZIJN Schapsnmarkt 1326. Nouveauté's Handelsberichten. li FjA nu 11:11 /l Kill li. Waalwijk, Heusden en Raamsdonk. publiek verkoopen: publiek verkoopen: verkoopen: Agnes van de Sande, j in den ouderdom van ruim 70 jaren. CHRISTIAN SANDER JOIIAN ROS®, 's Hertogenbosch. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis het navolgend besluit van den heer Minister van Binnen landsche Zaken: De Minister Gelet op de artikelen 42 en 44 van het Koninklijk besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad No 104) waarbij nader wordt bepaald welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der, in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No 131) genoem de maatregelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden; Heeft goedgevonden met ingang van 11 November 1896 het houden van markten openbare verkoopingen, tentoon stellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en var kens te VERBIEDEN in de ge meenten Deze beschikking zal worden geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant. 's Gravenhage, 10 Nov. 1896. Overeenkomstig de geparafeerde minuut, De Secretaris-Generaal, (get.) BOUWMEESTER. Waalwijk, 11 Nov. 1896. De Burgemeester voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. op Donderdag 12 November 1896, Definitie! ter herberge van C. J. VAN op Donderdag 26 November 1896, op Maandag 16 November bij Inzet en Maandag 30 November 1896 bij Toeslag, telkens des avonds 7 ure, toespraken gehouden, die door den heer Honcoop werden beantwoord. In Heusden, het eindpunt der lijn, had de ontvangst plaats op het raadhuis. Bij monde van den burgemeester werd ook aldaar het groote voordeel, dat de lijn, vooral voor de Landen van Heusden en Altena zal aan brengen, uiteengezet en der maatschappij de dank der ingezetenen gebracht. De feestelijkheid eindigde met een banquet, den genoodigden aangeboden. Vooral den heeren Honcoop, als president commissaris, Oct. Buijse als gedelegeerd commissaris en H. W. Knottenbelt als secretaris van den raad, werd herhaaldelijk hulde en dank ge bracht voor de vele moeiten en opofferingen, die zij zich hebben getroost voor de tot standkoming van de lijn. Zondag is de lijn voor het publiek open gesteld. Mond— en klauwzeer en veeinvoer in Belgie. In vele stallen in de Vlaamsche streken van Belgie heerscht mond- en klauwzeer vooral in den wijden kring, die de gemeenten Buggenhout (Oost Vlaanderen), Maldereu en Capelle op den Bosch (Brabant) omvat, en in de omstreken van Dendermonde. Deze meedeeling is door de Indépendance beige ontleend aan het rapport van de inspecteurs veeartsen aan de regeering. Gegeven de omstandigheiddat uit Ne derland vee in Belgie wordt ingevoerd, moet dat mond- en klauwzeer uit Nederland af komstig zijn. Tenminste volgens de Indé pendance die zonder blikken of blozen beweert „Die ziekte is aan het inheemsche (Bel gische) vee meegedeeld door het Hollandsche vee, dat naar het schijnt sedert eenigen tijd te gemakkelijk wordt toegelaten." Men ver wacht nu dat 't blad bewijzen zal aanhalen voor deze bewering, maar in plaats van dat te doen, treedt 't in een overbodige beschou wing van de eigenaardigheden van deze ziekte en van het gevaar dat zij voor den mensch oplevert, en besluit „Als men wil verhinderen dat de epidemie zich uitbreidt, moet men zoo spoedig mogelijk de grenzen sluiten voor het Hollandsche vee.» Het spontaan optreden van de ziekte schijnt alleen in Holland mogelijk te zijn; in Belgie komt zoo iets niet voor. .Gelukkig dat de minister van landbouw zijn besluiten niet laat afhangen van losse beweringen van een Brusselsche krant. Boot vastgevaren. De dagboot Engeland van de maatschappij Zeeland, die Zaterdagavaud te Queenboro' had moeten aankomen, is pas Zondagmiddag gearriveerd. Nadat ze uit den koers was geraakt door het mistig weer in het Kanaal raakte zij omstreeks zeven uur Zaterdagavond vast op een zandbank op de Kentsche kust. Het regende toen hard, en het was stikdonker maar de zee was betrekkelijk kalm. Even wel, terwijl het schip vastzat, stak een storm op, hooge golven sloegen over de mailboot, en deze gaf noodseinen, welke beantwoord werden door nabijzijnde bakenwachters. Voor dat echter hulp kwam opdagen, raakte de Engeland weer vlot, zonder beschadigd te zijn. De Nederlandsche galjoot Dina, van Gro ningen naar Stockholm, strandde gisteren tijdens den noordoosterstorm in de monding van den Tees. De uitgezonden reddingsboot slaagde er eindelijk in, met levensgevaar voor de bemanning, den kapitein, zijn vrouw en kind en de vier overige opvarenden te redden, na zelf tweemaal gestrand te zijn. De galjoot sloeg naderhand uiteen. Overreden. Op den Bosschenweg te Tilburg is het lijk van de wed. J. T. aldaar gevonden met een afgereden voet. Men vermoedt dat zij op den terugkeer van een feestje, waarheen zij zich Zondagavond had begeven, door een kar onverreden is. Treurig ongeluk. Vrijdagavond had in de Kaardensteeg te Leiden een treurig ongeluk plaats. Een bejaarde vrouw, die geheel alleen thuis was en aan toevallen leed, schijnt een brandende petroleumlamp in de hand gehad te hebben en daarmede gevallen te zijn. De lamp brak en daardoor geraakte een mat en vervolgens ander huisraad in brand, terwijl de kleederen van de vrouw, die be wusteloos op den grond lag, eveneens vlam vatten. In dien toestand werd zij door een paar buren gevonden: de kleederen waren geheel van haar lichaam weggebrand, terwijl het bovenlijf en beenen met brandwonden waren bedekt; het aangezicht was bijna onherkeu- baar en de oogen waren niet meer zichtbaar. De ongelukkige is onder de smartelijkste pijnen naar het academisch ziekenhuis ge bracht, waar zij weldra overleed. Poging tot moord. Te Haarlem is in bewaring gesteld de heer M.wegens poging tot moord op eene weduwe, die weigerde hem te huwen. In de woning van haren zoon heeft hij de vrouw meteen mes eene snede in den hals toe gebracht, onder de woorden, dat haar laatste uur geslagen was. Op aanklacht van de weduwe werd hij opgespoord. Verduistering. Aan het hoofdgebouw van de bank van leening te Amsterdam is men tot de ontdek king gekomen van een verduistering van gelden, welke, over een tijdsverloop van vele jaren op groote schaal gepleegd moet zijn. OnlaDgs is een ambtenaar van de bank overleden, die speciaal belast was met het beheer over de panden van groote waarde. Hij moest van deze panden meestal be staande in edelgesteenten, sieraden e. d. de waarde schatten, het bedrag uitbetalen en daarna het pand in een doos of doosje bergen en het verzegelen. De staantijd van dergelijke panden is vijftien maanden, na welken tijd de eigenaar echter het beleeningscontract verlengen kan. Na den dood van dezen ambtenaar is, bij de opening van verschillende dier verzegelde doosjes, gebleken dat zij, in plaats van de op het etiquet vermelde kostbaarheden, slechts waardelooze voorwerpen bevatten, als steentjes, kraaltjes e. d. De bedoelde ambtenaar fingeerde dus zelf panden, boekte ze in onder fictieve namen, nam het bedrag, waarvoor ze beleend heetten, uit de kas en verlengde, zoolang als dit zonder argwaan te wekken geschieden kon, telkens den beleenings termijn. Was eindelijk de hiervoor in het reglement toegestane grens bereikt, dan „loste" hij het „pand" na van te voren een ander tot een hooger bedrag te hebben ingeboekt. Op die wijze is in den loop der jaren in de kas van de bank een tekort ontstaan dat ongeveer een ton moet beloopep. Verklaarbaar is het hooge bedrag van het verduisterde als uien weet, dat de bedoelde ambtenaar het volste vei trouwen genoot en meer dan 25 jaren de gemelde betrekking had waargenomen. Een model van een grenstarief. Het Centrum wenscht dat er van protec- tionistischen kant eens een lijst vertoond worde, waarop vermeld staat, welke artikelen men aan de grens belasten wil en hoe hoog. Dan zegt genoemd blad, wist men aan vrij- handelaarszijde zoo eenigszins, waar de pro- tectionisten op los sturen. Aan den wensch voldoet„De Gelderlander". Men heffe zoo zegt dit blad ingaande rechten op tarwe en wel zoo hoog als het Fransche tarief aangeeft de ondervinding in Frankrijk heeft geleerd, dat het brood er niet veel duurder door geworden is. Men legge invoerrechten op bewerkte buiteulandsche tabak, dus op sigaren en snuif, en wel ter hoogte van den accijns, dien een Nederland sche minister van Financien reeds heeft willen heffen van hier te lande gemaakte sigaren. Of het noodig is ook de buiten- landsche onbewerkte tabak aan de grens te belasten, ten einde de tabaksteelt in Nederland te beschermen, kunnen wij op dit oogenblik niet nagaan daartoe ontbreken ons de ge gevens, doch die zijn binnen een paar maanden wel te krijgen. Iu alle geval moest het in gaand recht op onbewerkte tabak veel lager zijn dan dat op sigaren. Men voere een ingaand recht van 20 pet. in op de modeartikelen uit Frankrijk en Belgie en een van 15 pet. op de confectieartikelen uit Duitschland. Of ook de stoffen, waarvan die artikelen worden vervaardigd, moeten belast worden aan de grens, hangt af van de vraag of hier te lande tabrieken zijn, waar ze worden geweven en of er in de genoemde landen ook invoerrechten op rusten. Zijn er in Nederland geen fabrieken, die sommige van die stoffen produceeren, dan kunnen dezulke onbelast binnenkomen en evenzeer, wanneer ze in Belgie, Frankrijk of Duitsch land ook niet onderhevig zijn aan ingaand recht. Staan ze daar echter op het grensta rief vermeld, wat licht na te gaan is, dan kan men hier een gelijk invoerrecht heffen, want dan bevinden zich hier te lande de vervaardigers van nouveauté's en confectie nog in even gunstige omstandigheden als de buitenlanders, die deze branche beoefenen. Wat men op ons huidig grenstarief wel schrappen kan, dat is het ingaand recht, gewoonlijk accijns genoemd, op wijn; dat is een drank, die in Nederland niet wordt ge produceerd, dus niet belast behoeft te worden. Laat de wijn maar volksdrank worden in Nederland, hij is beter dan jenever. Misschien kan de schatkist den wijnaccijns niet missen, doch dan moet ze daar maar een equivalent voor zoeken. Het staat voorts niet aan ons om een volledig grenstarief op te maken. Wij hebben alleen aangetoond hoe het te doen is naar een vast stelsel. Wat hier niet verbouwd of ge fabriceerd wordt kan vrij binnenkomen. Geheel ruwe grondstoffen, die hier geen stapelproducten zijn, kunnen ook onbelast blijven, ja zelfs de eenigszins bewerkte grond stoffen, welke dienen voor de tweedehands industrie, wanneer zij ook door andere landen niet met ingaande rechten worden bezwaard, en natuurlijk al de artikelen, ook de gefabri ceerde, welke door ons vrij elders mogen ingevoerd worden. Dat alles is na te slaan in de handelsverdragen en in de onderscheidene grenstarieven. Het Centrum maakt ook nog gewag van personen, die wel ingaande recht willen hebben op dit, maar weer niet op dat artikel, ook al bestaat voor beide dezelfde reden tot protectie. Welnu, met de opinie dier leden kan geen enkele wetgever rekening houden. Een wet op belastingen, hetzij aan de grens, hetzij binnen de grens geheven, zal nooit ten eenemale populair zijn. De minister van financien late maar eens huis aan huis informeeren, hoe de bedrijfsbelasting bevalt; het raeerendeel der antwoorden zal ongunstig luiden. Toch blijft de bedrijfsbelasting. GORINCHEM, 9 Nov. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f7,— a 7,25, roode dito f6,50 a 6,75 witte dito f 6,50 k 7.inl. rogge f4,60 a 4,80, buitenl. dito f4,40 a 4,75, gerst f 4,50 a 4,60, haver f3,10 a 3,25, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 355 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f200 k 210 Kalf vaar zen f140 a 160 Melkkoeien 1150 k 190 ll/3 jarige ossen f 90 k 100 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 a 60 Graskalveren f 30 h. 45 Nuchtere kalv. f 12 a 14 Aangevoerd 2 vette varkens van 15 a 17 ct., per halt' kilo, 173 biggen van 14,a8.per stuk. Eieren f 1.80 a 1.90 per 26 stuks. Boter 65 u 70 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 9 Nov. Binnenlandsche granen. De aanvoer in 't al gemeen was hedenvoor den tijd van 't jaar buitengemeen klein. Tarwe kou 25 ets. meer opbrengen en vond alzoo plaatsing van f 6.50 tot 7-50, terwijl extra puike qnal. nog iets boven de hoogste noteering kon opbrengen. Per 100 kilo f9 a 9,25. Canada- was wederom niet ter markt. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.40 k 5. Dito mindere f0,itO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,50 a 8.10 mindere f 0,a 0,beste Zomer f 0,a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f 3.4. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 7,50 a 9,25; Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f7.k 10.50. Mindere f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste f6.50 a 7.25 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f0.afO,Zomerzaad f0,af 0. Kanariezaad f5.25 tot f6.25 Aardappelen. Spuische jammen f2.10 a 2.30, Geldersche blauwe f 1.70 a 1.80, dito kralen f 1.60 k 1.70, Flakkeesche jammen f 2.a 2.10, Over maassche dito f2.a 2.25, poters f0.90 ii 1.10, champions i'1.15 a 1.25. Tamelijke aanvoer en vraag. ROTTERDAM, 10 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 62 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 684 vette runderen, 1228 magere dito 797 vette en graskalveren, 59 nuchtere kalveren, schapen of lammeren0 varkens, 189 biggen, - bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 68 a ct. 2e kw. 62 a ct. 3e kw. 56 a ct. Kalverenle kw. 87 ct., 2de kw. 77 a ct.3de kw. 66 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f22,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f 31,r blanke Bergertraan f36,— ut Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L.in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L r Maaslevertraan f Nat. Med. levertr le soort f n (stroogeel) 2e- u f Stoommedicinale levertr. le f li n 2e u f oor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van ons gou den huwelijksfeest, betuigen wij, ook namens onze kinderenbehuwd- en klein kinderen hartelijken dank. J. 0. VAN DIJK Sr. en Echtgenoote. Waalwijk, 11 Nov. 1896. 20.50 p. ton p. ton. 88.p. ton 99.p. ton. p. ton. Waalwijktot fl na eene kort- H H Heden overleed te ■Bonze diepe droefheid na eene kort stondige ziekte voorzien van de H. H. I Sacramenten onze geliefde Tante en Behuwdtante Mejuffrouw Uit aller naam C. A. A. VAN SON, Kapelaan. Tilburg, 8 Nov. 1896. Heden overleed zacht en kalm onze I ■onvergetelijke broeder I in den ouderdom van 67 jaren. J. A. BOSSERS. A. L. BOSSERS. ■Loonopzand, 8 November 1896. Algemeene kennisgeving. VAN ONTVANGEN een ruime sorteering door te Waalwijk, zal als behoorende aan JAN VERHAGEN Ma- rijnuszoon te Capelle, Gemeente Capelle aan de Nieuwevaart: Een perceel WEILAND, sectie E no 1250, groot 96 aren 50 centiaren. Deze verkoop wordt gehouden te Capelle, ter herberge van GEBROEDERS OCKERS in de Heistraat, Provisioneel W oensdag 11) ,T Definitie! 25)November 1896, telkens des avonds 7 uur. te Waalwijk, zal te KAATSHEUVEL, Provisioneel ter herberge van de Kinde ren MOMBERS, DEN ASSEM, telkens om 7 uur des avonds. Een HUIS, werkplaats, erf en bouw land te Kaatsheuvelsectie B nos 1483 en 3592, groot 46 aren 86 centiaren. Behoorende aan HENDRIKUS DE KORT aldaar. te Waalwijkzal ten verzoeke en ter herberge van C. VAN HERPT te Baardwijk Een Huis, waarin VERGUNNING met schuur erf en tuin te Baardwijk sectie E nummer 1008, groot 10.21 aren.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 3