Nummer 93. Donderdag 19 November 1896. 19''Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. St. Nicolaas. ANTOON TIELEN FEUILLETON. De Liberale Unie UITGEVER- Waalwijk. De Echo van het Waalwyksche en Langstraatsehe Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnemenfsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het St. Nicolaasfeest nadert en 't oogen- blik is dus gekomen waarop de winkeliers op verschillende wijzen trachten de aandacht van 't publiek te vestigen op al het schooue en goede, dat zij in voorraad hebben. Nu, 't mag gezegd worden: de Waal— wuksche handelaars in luxe-artikeleuga lanterieën en kinderspeelgoederen, in manu facturen comestibles en sigaren de con- fiseurskoek- en banketbakkers en verder allendie maar iets te verkoopen hebben wat geacht kan worden geschikt te zijn voor St. Nicolaas-cadeausparen moeite noch kosten om, ieder in hun genre, het nieuwste en beste te kunnen aanbieden en dit zoo smaakvol mogelijk te etaleeren. Wij duchten geen tegenspraak als wij be weren dat Waalwijk het centrum het vereenigingspunt der Langstraatin dit op zicht veel aanzienlijker plaatsen naar de kroon steekt niet alleen, maar zelfs verre voorbij streeft. Te betreuren zou 't daarom zijn dat al die inspanning niet ten volle beloond werd en dat er soms nog personen in deze of de naburige gemeenten zouden gevonden wor den diehetzij uit lust om een reisje te makenhetzij uit een soort van welbehagen in alles wat uit eene groote stad komt, daar hun geld gaan besteden zonder zich zelts te vergewissen of de winkels en ma gazijnen in hunne nabijheid niet even sier lijke even goedeeven degelijke en even prijswaardige zaken leveren als die in groote steden. Munten nu de artikelen uit verder afge legen plaatsen in niets uit boven hetgeen de magazijnhouders in de onmiddellijke omge ving aanbieden dan handelt men niet edel moedig en niet voorzichtig door inwoners i mmim 12 Miss Blake wierp een jaloerschen blile op hem. Ze was zeer wel voldaan over den stand van zaken, doch ze had niet kunnen vermoeden, dat zijne liefde voor lord Melbury's geheimzinnige nicht zoo diep was. Ik heb altijd geloofd, dat huwelijken die niet gelijk zijn ik bedoel wat leeftijd betreft zelden gelukkig uitvallen, waagde ze aan te merken. Taxter schudde. Ze had eens tevoren op het verschil in jaren tusschen hem en zijue verloofde gedoeld, hem verzekerende, dat meisjes van Ma delines leeftijd gewoonlijk niet hunne genegen heid zetten op mannen die bijna oud genoeg zijn om haar vader te wezen, tenzij er de een of an dere bijbedoeling was waarom ze het deden. De wenk lied hem toen niet gehinderd, ofschdbn hij hem vrijpostig had gevonden. Doch nu kwam hij hem levendig voor den geest. Kon het zijn, dat zij Madeline met haar lief. edel, onschuldig gelaat, in werkelijkheid zulk eene huichelaarster, zulk eene hartelooze was geweest om te hebben toegestemd zijne vrouw te worden, enkel en alleen omdat hij rijk was. Doch mis9 Blake vervolgde met zachte stem: En buitendien, zooals ge onlangs zelf toestemdet, weet ge zeer weinig van miss Harvey's verleden en naaste bloedverwanten af. Ze is lord Melbury's nicht, natuurlijk, en het is aanmatigend van mij over haar te spreken, maar toch, goede afkomst is niet alles. Het is heel wel mogelijk dat deze ongelukkige scheiding toch nog ten laatste voor uw welzijn is geweest. Ze wachtte een oogenblik en vervolgde toen op luchtigen toon Ik dacht dat het misschien een van miss Harvey's betrekkingen van vaders zijde kon zijn geweest, die om Andley Court heenslenterde, toen ik er van daag een bezoek bracht. Ik moest de huishoudster van Andley Court spreken, verklaarde ze, daar hij zich misschien verwonderen zou waarom ze daar was geweest. van dezelfde gemeente of van dezelfde streek bij anderen achter te stellen. Want de welvaart van eene streekvan eene gemeente, hangt voor een zeer groot deel af van den bloei der handelaren en neringdoenden; deze betalen hunne belasting, die lang niet gering is. Zij mogen dus in de eerste plaats aan spraak maken op onze begunstiging, wanneer zij met de stukken bewijzendat zij het hoofd kunnen bieden aan de concurrentie van elders. Aan energie in dit opzicht ontbreekt het hier waarlijk niet! Wij hebben gemeend in het belang onzer magazijnhouders en winkeliers op deze ge wichtige aangelegenheid met een enkel woord te moeten wijzen. Tot vóór eenige jaren was het in de pers gewoonte, om, telkens wanneer een belangrijk votum in de kamer was gevallen of een besluit van gewicht door de regeering geno men de vraag te stellen wat nu? Tallooze malen keerde deze vraag terug. In anti- revolutionnairein liberale iu katholieke bladen, overal kon men ze vinden. Te pas en te onpas werd gevraagd: wat nu? Aan legio van artikelen dienden de beide woordjes tot opschriftmaar het kwam niet zelden voor, dat de lezers van zulke artikelen aan het slot nog even wijs waren als aan het begin. Zoo scherp als men de vraag stelde, zoo vaag en schemerachtig was dikwerf, men zou bijna kunnen zeggen: was doorgaans, het antwoord. Trouwens, het is altijd gevaarlijk zich op politiek gebied aan profetieën te wagen, of zelfs maar een naar vaste lijnen afgebakende richting te willen aanwijzen. Het bèstuur der /Liberale Unie" heeft dat ondervonden en mochtna de vergadering, welke Zaterdag jl. door de gedelegeerden der bij dat lichaam aangesloten kiesvereenigingen Er wachtte een eenigszins verdacht gekleede vrouw onder de boomen in den tuin. Ze ver dween, toen ze zag, dat ik haar opgemerkt had. George Taxter antwoordde niet. Hij staarde in het vuur en dacht nog eens over de onver getelijke scène met ziine liefste na, toen ze hem gezegd had dat haar hart dien ander toebehoorde. In dat uur was ze niet de schoone Madeline van voorheen, die gedurende eenige weken zijn hart vervuld had: ze was bleeker, magerder, droefgeestiger en toch tegelijkertijd heldhaftiger geweest. Wat Frank Anson betrof, op dit oogenblik haatte hij hem. Hij kon niet vermoeden, dat hij den een of anderen dag nog eens de hand uit zou steken om den ongelukkigen zoon van den rechier te redden uit de diepste duisternis en ellende en hem naar het licht terug voeren. En intusschen sloeg miss Blake hem gade, het visioon voor oogen, wanneer zij eens de mees teres van Doveney House zou zijn, waar ze nu slechts de ondergeschikte was. HOOFDSTUK XV. eene minder aakgename ontmoeting. Laat ons sir Edmund volgen wanneer hij het gerechtshof verlaat. Hij was een van de laatsten met lord en lady Melbury en Rutherford Roper. Tot hunne verwondering weigerde hij mede huiswaarts te rijden. Hij had zaken in de stad. Wat? op dit uur van den dag? riep lord Melbury uit. Hij was van plan meer te zeggen, doch zweeg, zich plotseling herinnerende dat de arme vader wellicht zijn ongelukkige zoon zou willen zien. En dan dezen avond wilde hij niemand in zijne handelingen dwarsboomen, zijne manieren waren den geheelen dag reeds gedwongen geweest. Hu en dan had hij zijne oogen met eene vreemde uitdrukking op het gelaat van zijne vrouw ge richt. En dan was er een rilling door hare leden gegaan. Had hij iets vermoed? Was hij bezig net raadsel van' den moord in zijn gee3t uit te werken Zal ik met u gaan, oom vroeg kapitein Roper, don schijn aannemende of hij zeer met den man, van wieu zijne toekomst afhing, be gaan was. Volstrekt niet, antwoordde de rechter beslist- werd gehoudende oude vraag nogmaals rijzen: dan kan men één ding althans met zekerheid voorspellen nl. dat de op deze vergadering genomen besluiten een groot aantal ontevredenen in de liberale partij zullen maken. Men weet welk een storm tegen de beide ontworpen programma's opstak. Vooral het program van urgentie het bindende programhad veel ergernis gewekteen ergernis, welke niet onuitgesproken bleef. De voornaamste organen der liberale pers pro testeerden. Mannen als de oud-minister Pierson en mr. Levy verschenen in het krijt om tegen dit program te waarschuwen. De vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden trachtte het gevaar af te wenden door een motie voor te stellen, welke naar ouden liberalen trant alles beloofde, maar niets preciseerde en tot niets verbond. De „vrijheid", dat „kost bare goed» van het liberalisme, werd bedreigd en de felle critiek, waaraan men den arbeid van het „Uniebestuur» onderwierp, bewees voldoende, dat hier geen spiegelgevecht stond geleverd te worden. De strijd is thans beslistalthans in den boezem der ,/Unie" en geëindigd met een volkomen overwinning van het bestuur. De Lei' sche motie, voor welker aanneming de heer Levy zoo vurig pleitte, is verworpen en het tweevoudig program met groote meer derheid aangenomen. Toch heeft het ook op de vergadering van Zaterdag niet aan verzet ontbroken. De aanneming der Leid- sche motie werd met veel warmte verdedigd en nadrukkelijk gewezen op de ernstige ge volgen, welke de vaststelling der prrgramma's, in den vorm door het bestuur gekozen hebben kan, ja hebben „moet". Een der Leidsche afgevaardigden, de heer Oppeuheim, verklaarde o. a., dat de „Liberale Unie» met de programma's het doodvonnis teekende van corypheeën der liberale partij en het aantal dier corypheeën is, naar onze meening, niet gering. Immers wanneer men de zaak op de keper beschouwt, dan is het de sociale quaestie, welke het gaosche debat beheerschte. Onmiddellijk nadat de tekst der ontwerpen Ik wil u geene moeite bezorgen. Ik zal kort na u thuis zijn. Terwijl'de kapitein zich met lord Melbury on derhield bleef lady Melbury met sir Edmund achter. Waar gaat gij heen? fluisterde ze met een wanhopigen angst in hare stem. Ik zie aan uw gelaat dat er iets gebeurd is. Wat is er De rechter bracht zijn mond dicht bij haar oor. Ze is teruggekomen. Lady Melbury raakte plotseling zijn arm aan. Zij weergalmde ze met een verwilderden blik. Hoe is het mogelijk En ze zou nooit meer terugkoraeu. 't Was in het contract begrepen. 't Was, ja. Doch ge kunt nooit op ae belofte van eene vrouw, als zij, rekenen, zei sir Edmund op drogen, weifelachtigen toon. Een contract duurt zoolang als het haar behoort. Ze was hier vandaag. Ik zou haar gelaat onder duizenden herkennen. Hare oogen zeider: mij, dat ze mij spreken moest. Ze wacht mij buiten, zoo zeker als wij hier staar, te praten. Ik dank den hemel dat het donker is. Waar zult ge haar spreken? Ik weet nog niet. In de eene of andere zijstraat, denk ik. Saxtonstreet is het beste. Doch ge moet John medenemen, voor ik wegga. Goed, wees voorzichtig. Ze scheidden. In Saxtonstreet hield sir Edmund Anson stil. Hij behoefde niet lang te wachten, toen een vrouw al hijgende hem aansprak. Ge zijt een vlugge wandelaar, zeide ze met een lach, hare groote, witte tanden waren in de duisternis zichtbaar. Ik veronderstel dat ge zoo draafdet omdat ge liever niet door den een of ander ontmoet zoudt worden. Dat is het ergste wanneer men stand en naam heeft. Men moet zoo voorzichtig in alles zijn, dat het leven eigenlijk zijn waarde verliest. Hij trad eene schrede achterwaarts. Waarom zijt gij teruggekomen? vroeg hij heesch. Het contract tusschen ons was, dat ge mij nooit meer lastig zoudt vallen, dat ik zelfs niét meer van uw bestaan af zou weten. Op die voorwaarde gaf ik u de vijfduizend pond. Ik durf zeggen, dat ik een dwaas was het aan te nemen. Vijf duizend pond. Ge dacht dat het een groote som voor mij was, maar wat i9 was bekend geworden, hebben wij de veron derstelling uitgesproken, dat vooral de daarin geëischte maatschappelijke hervormingen voor de liberalen van de oude school onaanne melijk zouden zijn. En dat deze veronder stelling juist was, is uit de scherpe oppositie van ^Nieuwe Rotterdammer» en „Handels blad" en uit de vele bedenkingen op de vergadering van Zaterdag te berde gebracht, voldoende gebleken. De Manchester ideeën zitten er bij tal van liberalen nog diep in en met die ideeën gaat de Unie" thans breken. Het geldt hier niet slechts een quaestie van tac.iek, het geldt hier een vraag van „be ginselen." Welke zullen de gevolgen zijn van de thans gevallen beslissing Zal de „Unie" opnieuw een aantal vereenigingen verliezen, evenals bij den strijd over het ontwerp-Tak Of zal men „verder" gaan en een andere organisatie tegenover haar in 't leven trachten te roepen, teneinde haren invloed op de liberale partij zooveel mogelijk te verzwakken Wij_ kunnen het antwoord op deze vragen aan de toekomst overlaten. De gebeurtenissen zullen het wellicht spoedig geven. Slechts „dit" willen wij zeggen dat de strijd thans door de meerderheid der „Liberale Unie" tegen een groot aantal liberalen, tegen de voor naamste bladen en corypheeën der partij aangebonden, veel ernstiger is, dan die van twee a drie jaar geleden. Toen was het meenicgsverschil betrekkelijk ondergeschikt van aard en kwamen de eigenlijke liberale beginselen niet in 't spel. Thans echter wordt een bepaalde richting aangewezen, waarin „een ieder, die tot de partij behoort zich zal „hebben te bewegen" en deze richting voert af van het standpunt door de doctrinairen ingenomen. Zij is de veroordeeling van het liberalisme dat zijn hoogste uiting vond in de leer der individualisten en zich belichaamde in het stelsel van „laisser faire". Waar zulk een klove gaapt, schijnt het twijfelachtig, of zelfs de oude veelbeproefde anti-clericale band een scheiding zal kunnen het in vergelijking van uw geld Ik heb recht op iederen stuiver ervan, wanneer ik verkies bekendheid aan de zaak te geven. En nu denkt ge mij met 5000 pond af te schepen Neen, hoor, beste heer, zoolang Eliza Turner ha re vijf zinnen bijeen heeft, zal ze daar geen ge noegen mede nemen. Ge weet een ding, zei sir Edmund koud en dat is, dat wanneer ik verkoos alles in het reine te brengen, ge op geen halven gulden meer aanspraak zoudt kunnen maken. Doch er zijn twee redenen waarom ge dit nooit doen zoudt. De eerste is, dat gij de bewij zen niet hebt en ik ze u nooit verschaffen zal en de tweede, dat, indien gij ze hadt, ge ze nooit zoudt durven gebruiken om der wille van water in die dertig jaren gebeurde. Dertig jaren. Goede genade 1 En dan te den ken dat. ik gedurende zes en twintig jaren geen stuiver van u gehad heb. Dat moeten we ook in aan merking nemen, dat is achterstallige schuld, Edmund Anson ging nog verder achteruit. Het was goed dat gedurende dit onderhoud de dui sternis zijn gelaat verborg, evengoed wellicht als de uitdrukking van het hare. Wat deed gc met het geld, dat ik u vier jaren geleden gaf? vroeg hij. Ze lachte weer, thans uitdagend. De 5000 pond? Wel, die heb ik verteerd 1 Wat een vraag! Toen ik zoo goed al9 niets meer overhad, ging ik een naar procureur en legde hem de zaak uit, en hij vertelde mij dat ik zooveel als mij zelf behaagde, van u eischen kon. Ge begrijpt, dat hij mij dat geen twee keer behoefde zeggen. Een procureur De rechter zeide deze woorden op een toon, die inwendig toorn verried. Zeidet gij hem mijn naam Neen. En ik geloof dat dat alleen wel een duizend pond waard is. Ik heb de zaak in het algemeen voorgesteld. Gelooft ge dat een andere haren mond zou houden Ik weet eigenlijk niet waarom ik het doe, in aanmerking nemende, dat, indien ik de zaak bekend maakte, ik nu in weel de en overvloed zou kunnen leven. Ge kunt me niet overtuigen, dat ik in uw macht ben. Ge kunt het niet. Ge kunt het niet. Goede hemel, wie u voor dertig jaar gekend had, zou gedacht hebben, dat ge eens zoudt

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1