Advertentiën, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Een ramp te Anderlcelit. Woensdagavond is geheel Brussel in op schudding gebracht door een ramp, die in de voorstad Anderlecht heeft plaats gehad. Daar werd bij het jongens-weeshuis een ge bouw gezetdat tot werkplaats voor de weesjongens moest dienen. Het gebouw was reeds twee verdiepingen hoog en moest nog slechts van een dak voorzien worden. Zes metselaars waren er aan 't werk, toen de nok instortte en de werklieden meesleepte. Onmiddellijk snelde men van alle zijden toe om bijstand te verleenen en weldra waren vijf personen van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald Allen hadden min ot meer ernstige verwondingen en kneuzingen bekomen. Wat den zesden metselaar aangaat, men heeft hem na zijn val onmiddellijk weer zien opstaan zich het lichaam betasten en hals over kop wegloopen. Daarna heeft hij niet meer van zich laten hooren. De slacht offers schrijven het ongeval toe aan de snelle uitvoering van het werk, waardoor de kalk in verband met het vochtige weer geen tijd heeft gehad om te drogen. Een der gewonden is naar het ziekenhuis gebracht; de overigen worden te huis verpleegd. Men hoopt, dat ze allen er bovenop komen. ANTWERPEN, 20 Nov. Een geweldige brand woedt op dit oogenblik (6 uur avonds) in onze stad. Om vijf uur brak hij uit in de overdekte markt, gelegen in de Oudaan- straat; om half zes stortte met vreeseltjk gedruisch het dak in gebouwd uit hout en glas. De markt die nu geheel uitgebiand is, ligt langs (1e vier zijden omsloten door huizen, waarvan verscheidene in de Oudaanstraat aan het branden zijn. Door tijdig aange brachte hulp zal de ramp belet worden zich verder uit te breiden. Geen andere dan stoffelijke verliezen zijn te betreuren; maar deze zijn zeer aanzienlijk, daar des avonds al de koopwaren op de- markt blijven. De Gaulois meldt dat Menelik zich in Frankrijk door een diplomatieken agent wil laten vertegenwoordigen. De Fransche regee ring zou dan een hoofdambtenaar naar Abes- synië zenden, met den rang van gezant, maar aan het opperbestuur van koloniën onderge schikt. Volgens sommige Fransche bladen zou de minister van jnstitie last hebben gegeven, de instructie in zake Dreyfus te heropenen. De rechter van instructie, daarmede belast, zou zelfs reeds aangewezen zijn. De gebroeders Rothschild hebben den prefect van de Seine een gift van 100000 francs doen toekomen ten bate der armen van Parijs. De Parijsche gemeenteraad heeft zonder discussie de uitgaven, gedaan ter gelegenheid van het bezoek van den czaar, goedgekeurd. ATRECHT, 19 Nov. Het mond- en klauwzeer is geconstateerd in het departement Pas de Calais bij een belangrijke zending Hollaudsch vee. Waarschijnlijk wordt de grens voor Hollandsch vee gesloten. Te San Fausto in dc provincie Barcelona heeft een dynamietontploffing plaats gehad. Een man en een jong meisje werden gedood en verscheidene personen bekwamen verwon dingen. De aangerichte schade is aanzienlijk. MADRID, 18 Nov. Eon officieel bericht uit Manila meldt dat de troepen van Aguirre en Artega met de opstandelingen gevechten geleverd en hen verslagen hebben; in het eene gevecht verloren de opstandelingen 300, in het andere 200 man. De verliezen der Spanjaarden waren onbeteekenend. Van Cuba wordt bericht, dat er verschei dene ontmoetingen met de Cubanen zijn geschied, met voor de Spaansche troepen gunstigen uitslag. Een treurige brand. Woensdagnacht is te Bethnal Green in een particulier huis een brand uitgebroken. Of schoon de brandweer spoedig ter plaatse verscheen, brandde het geheele huis uit en twee kinderen van zeven en van drie jaar kwamen in de vlammen om. Door enkele toeschouwers werd nog een poging gedaan om de kleinen te redden; dit mislukte echter, daar het vuur zoo snel om zich heen gegrepen had, dat het onmogelijk was de woning binnen te dringen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde lijken der beide on gelukkige kinderen in hun slaapkamers. LONDEN, 19 Nov. Naar de Times uit xOdessa verneemt, gaat de Russische regeering voort met troepen te zenden naar Oostelijk Azië. De Russische regeering verleent hulp aan Russische financiers die bankinstellingen stich ten willen in Bulgarije: Verscheidene Armeensche gezinnen keeren naar Konstantinopel terug. Uit Havana wordt {aan de Times bericht, dat generaal Weyler persoonlijk de operaties tegen de Cubaansche opstandelingen leidt te Havana blijft men nog overtuigd dat de Cubanen de overhand behouden. WAALWIJK. Buitengewoon Matinée door de Harmonie St. Crispijn, op Zondag 22 dezer des middags 12 ure, heeren hon. leden aangeboden in de zaal van den heer Ant. Gerris, Markt. BAARDWIJK. Concert, op Zondag 22 Nov., 's avonds 7 uur, te geven door de liedertafel „Tot bloei der toonkunst,'' in het lokaal van den heer L. van Cromvoirt. (Zie programma's). CAPELLE. Concert, op Donderdag 26 Nov., 's avonds 6i/2 nre, te geven door de liedertafel „Oe fening Kweekt Kunst," met medewerking van het Dames-koor „Ons Genoegen," en den heer Monlé, van Kaatsheuvel, in het lokaal van den heer L. F. van Dongen. Zie programma's. WAALWIJK, 21 Nov. 1396. De Stateu van Nd. Brabant en dc protectie. Men weet dat de provinciale staten van Nd. Brabant met 48 tegen 4 stemmen een motie hebben aangenomen, strekkende „om de hooge regeering uit te noodigen, onverwijld ter hand te nemen eene matige uitbreiding van ons bestaand tarief van invoerrechten en zoo mogelijk te willen bevorderen de opheffing der belemmerende bepalingen van invoer in het buitenland" Het Centium schrijft n3ar aanleiding daarvan onder meer het volgende: Indien ons ooit een debat over vrijhandel of protectie onvruchtbaar heeft toegeschenen indien wij nooit hadden vermoed., dat dit in een provinciaal staten-college niet op zijn plaats was, dan zou onze overtuiging thans op dit punt volkomen gevestigd zijn geworden. Dan releveert het blad de bestrijding der motie door den heer Pollet, die geen baat bij zag voor de Industrie van het door hem vertegenwoordigd district Tilburg; de „eenvoudige eu ronde bestrijding door den burgemeester van Tilburg, Janssen, en de verdediging van de heeren Mutsaers en Van der Does cie Willebois. Volgens den laatste wilde men alleen maar, dat het heele land zich zou uitspreken over die zaak. Zulk een uitspraak zegt het Centrum versterkt ons niet weinig in de opvatting dat in deze „quaestie van eigenbelang, zooals de Tilburgsche burgemeester haar zeer terecht noemde in de practijk misschien nooit een stemmigheid is te verkrijgen; iti elk geval dat het vraagstuk eerst op politiek terrein valt op te lossen, wanneer zij, die zich als proteclionisten annonceeren, het eens zijn geworden over een gemeenschappelijke tabel van invoerrechten. Innerdaad, zoolang dit niet is geschied, komen bij elk debat als in Noordbrabant's stalen is gevoerd, de wonden van het systeem dat men in de plaats wil stellen van het bestaande, en waarbij dan toch nog indus trieën bloeien kunnen, mits gedreven door ondernemers met energie en werkkracht. Zulke wonden verbergt men niet door het met klem uitspreken van phrasen als deze: dat de vrijhandel de fortuinen doet aangroeien in enkele handen, ten nadeele van het alge meen. Want een ongewenschte verdeeling van de loon aandeelen tusschen fabrikanten en arbeiders, tusschen handels-ondernemers en hun personeel, heett volstrekt niets te maken met welk stelsel van grenstariet ook zelfs niet te Tilburg. Men deed beier zulk een discussie niet te houden zegt het blad en het vraagt wat de eerbiedige uitdrukking voor deze onbekooktheid is. Men denke toch eens na, hoe hel mogelijk zou zijn, dat H. M. de Koningin Regentes aan de huidige regeering het samenstellen van protectionistische tarielwetten zou kunnen opdragen en nog wel onverwijld! Eerst wanneer men het over de practijk van het beschermend stelsel eens is en niet eerder zoo besluit het Centrum kan aan een algemeene en protectionistische beweging worden gedacht. Debatten en moties als in de Noordbrabantsche staten schijnen ons totaal onvruchtbaar. Het Handelsblad zegt over de aanneming der Brabantsche motie ouder meer Het gewicht van dit besluit mag zeker niet worden onderschat. iMaar evenmin dat de minderheid hoe klein ook, op den keper beschouwd van zeer groote beteekenis was. De tegenstand kwam uit de (belangrijkste fabriekstad van Brabant, uit Tilburg, welks burgemeester geen heil ziet in beschermende rechten en verzekerde dat de toestand in zijn gemeente thans zóó is, dat wie werken wil ook werken kan. Van verandering in het tarief van inkomsten vreest hij eer achteruit gang voor zijn gemeente en eveneens voor de omliggende plaatsen die belang hebben bij den bloei van Tilburg. Door de voor standers van hoogere invoerrechten werd beweerddat Tilburg zelf dan toch door protectie groot is geworden. Dit was een beroep op een verleden dat ver achter ons ligt en voor het tegenwoordige geen waarde heeft. Men staat juist voor het gewichtig feit, dat onder hel vrijhandelstelsel hier te lande en bij een steik protectionisme in Duiischland en Frankrijk de Tilburgsche nijverheid, evenals die in Twente, toch niet alleen hel hoofd boven water heeft gehouden, maar in bloei verkeert. En daarnaast kan men er op wijzen dat in Duitschland en Frankrijk, trots de niet „matige» maar zeer hooge invoerr chten, vooral de landbouw nog voortdurend klaagt. Wat beteekent dan de luchtige verzekering dat al mocht Tilburg een weinig achter uitgang, dit ruimschoots zal worden opgewogen door het meerder belang van geheel Neder land. Of dit belang door een hooger tarief zal worden bevorderd, is --zacht uitgedrukt hoogst twijfelachtig, als men op de ervaring in andere landen let; -v- maar zeker is het dat de fabriekssteden door het duurder worden harer grondstoffen zouden benadeeld Worden, en evenzoo de landelijke gemeenten, die van die steden in groote mate afhankelijk zijn. Een ander voorstander van protectie be weerde dat de vrije handel den middenstand vernietigt en de fortuinen laat aangroei n in enkele handen. Is het niet merkwaardig dat ook graaf Kanitz, de protectionistische leider in den Duitschen rijksdag, in 1895 klaagde over het „verval van de kleine neiingdoenden" en toch huldigt Duitschland zeker niet het vrijhandelstelselEn men denke aan de groote opeenhooping der foituinen in enkele handen, o. a. in Vereenigde Sraten, waarde protectie eveneens haar hoogtijd viert De ervaring daareniegeti in Engeland, onder het vrijhandelstelsel bij de inkomstenbelang op gedaan, is juist dat de middenklasse voor uitgaat. De Brabantsche motie berust dan ook op zoo zwakke grondeu dat de voorspelling gewettigd is van een der voorstanders, dat zij wel niet spoedig zal helpen. Vreugdendal. Verleden Zondagavond was de bovenzaal bij den heer H. F. van Kregten gevuld met toeschouwers. Geen wonderDe tooneel- vereeniging „Vreugdendal» gaf hare eerste winteruitvoering. l)e beide nummers van het program zijn schitterend opgevoerdtel kens als het scherm viel, brak dan ook een daverend applaus los. Vreugdendal verdient dat de ingezetenen van Waalwijk dit gezelschap steunen door het worden van honorair lid. Een woord van lof komt toe aan den eerste commissaris den heer C. van Eten, die goede orde en eens gezindheid onder de jeugdige tooneelspelers weet te bewaren. Wij wenschen hun goeden vooruitgang. Hooger beroep. J. vati Loon, landbouwer te Elshout, wegens kindermoord tot 6 jaren gevangenisstraf ver oordeeld, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen, zoodat de zaak opnieuw voor het gerechtshof te den Bosch zal worden be handeld. Prov. Staten. De kiesvereeniging Noordbrabant heeft tot candidaat gesteld voor de provinciale staten (vacature Wolters) den heer Aut. Bolsius te Schijn del met 32 van de 44 uitgebrachte stemmen, De heer Van de Ven te Nistelrode had de overige stemmen op zich vereenigd. Verboden vervoer van herkauwende dieren. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden a. met ingang van 20 November 1896 het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit een kring in de gemeente Zuudert, waarvan de grenzen zijn als volgt van af het grenskantoor te Wemhout de grenzen des rijks tot de rivier de Aa of Weerijs, die rivier volgende tot de gemeente Rijsbergen, de scheiding der gemeenten Zun dert—Rijsbergen en ZundertRucphen tot den provincialen klinkerweg Zundert—Seppe, dien weg tot het dorp Zundert, den grooten rijksweg tot het begin der Groote Leistraat, dien weg en de Diepstraat tot het gehucht Wemhout en vervolgens langs den grooten rijksweg tot het grenskantoor; b. te bepalen, dat wanneer bijzondere re denen afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking genoemden kring nood zakelijk maken zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van Zundert. [StCt.] Dat raadsel zal wel opgelost worden! Toen de heer J. te Utrecht, Maandagavond, na voor zaken op reis te zijn geweest, thuis kwam en de door hem geïncasseerde gelden in een geldtrommel wilde bergen, welke in een linnenkast stond, bemerkte hii met schrik dat daaruit e«n lederen taschje, twee bank biljetten van t 1000 inhoudende, was ver dwenen. Zijn eenige hoop was nog, dat vrouwlief, die op dat oogenblik afwezig was, van oordeel was geweest, dat het geld daar minder veilig lag en het daarom een andere plaats had gegeven. Die hoop bleef echter ijdel te zijn, want toen deze kort daarop thuiskwam, ver klaarde zij van niets te weten en hielp hem daarna met in het huis alles bet onderste boven te keeren, aan welke bezigheid weldra ook de politie, die men had te hulp geroepen, werd deelgenomen, echter zonder resultaat; het geld was en bleef weg. Vreemd is het echter dat nergens eeuig spoor van gepleegd geweld was waar te nemen, zoodat men dus om de verschillende sloten te kunnen openen van valsche sleutels zou hebben moeten ge bruik maken, doch het vreemdste is nog, dat ook de vrouw van den heer J. met medeneming van al haar lijfsieraden, Dinsdagavond spoor loos is verdwenen, zoodat de man toen hij thuis kwam het kooitje ledig vond. Of er tusschen deze beide feiten eenig verband bestaat zal uit het verder onderzoek moeten blijken. Leer om leer. Baas Haal me nu eens gauw wat bier in deze kruik! Nu, waar wacht je op? Jongen Op geld baas Baas Welja, bier h,ulen voor geld, dat 's geen kunst. (Jongen keert terug met eene leege kruik) Asjeblieft, baas Maar jongen er is niets in. Ja baas, bier drinken uit een kruik daar wat in is, dat 's ook geen kunst Arme kleine. Een krankzinnige knaap werd gisteren door de politie voor eigen veiligheid op de Prins Hendrikkade te Amsterdam in bewaring ge nomen. Iu het politiebureau bleek, dat de knaap een meisje was, en na onderzoek werd men gewaar, dat zij de sedert een dag of vijf vermiste dochter uit een gezin in de Jacob van Lennepstraat is. Zij had de ouderlijke woning verlaten met medenemiug van eenige voorwerpen van waarde. Een medaillon werd nog in haar bezit gevonden. De ongelukkige is in het Wilhelraina Gast huis voorloopig opgenomen. Prijsvraag. Het bestuur van het genootschap „Architectura et Amicitia"te Amsterdam heeft het patronaat op zich genomen van een ei genaardige serie prijsvragen. De groote behoefte welke er in de bouw kundige wereld bestaat aan ontwerpen van kleine gebouwen, woonhuizen en dergelijken, die practische uitvoerbaarheid vereenigen met eenvoudige schoonheid, heeft de uitgeversfir ma J. van der Endt en Zoon te Maassluis tot het bestuur het verzoek doen richten om eenige prijsvragen uit te schrijven en een jury te benoemen. Het bestuur van »A. et A.," inziende dat de verwezeltjking van dit idee aan de bouw kunst ten goede kan komen, aanvaardde het patronaat, schreef eenige prijsvragen uit en benoemde een jury bestaande uit de heeren W. Kromhout Cz., H. G. Jansen en K. de Bazel. De eerste seiie der prijsvragen, waarvoor een bedrag van f 550 beschikbaar is gesteld, is opgenomen iu het Orgaan der Vereeniging en alle leden van het Genootschap, zoomede de inteekenaren op het Orgaan kunnen me dedingen. Capclle. 20 November 1896. Liet de liedertafel Oefening kweekt kunst en het dameskoor Ons Genoegen gedurende lan gen tijd hoegenaamd niets van zich hooren thans vernemen we, dat beide vereenigingen weder vereenigd zijn en op 26 dezer in de zaal van den heer van Dongen hunne eerste winteruitvoering zullen geven. Het programma belooft veel; de zangstukken zijn met smaak gekozen en zullen, zooals gewoonlijk, door komieke scènes worden afgewisseld. WAALWIJK, 20 Nov. 1896. Ondanks het verbod van veeaanvóer werd onze markt van heden toch druk bezocht. De belem mering in den veehandel laat zich tot dusver nog weinig gevoelen, 'tls te hopen dat de gevreesde ziekte mond- en klauwzeer, die wel in onze na buurschap maar niet in Waalwijk heerscht, spoe dig zal zijn geweken. Nieuwe gevallen doen zich dan ook gelukkig niet voor. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 803 kg., van f0,86 f 1.04 per kg. Eieren f 5 50 7,per 100 stuks. Op de ruwe huidenmarkt blijft eene aan houdend goede stemming heerschen. De verkoopen gaan vlug. Op alle Europeesche hoofdmarkten gaat veel om waardoor de voorraad tot een normaal cijfer is gereduceerd. Met zwaar zooileder aan 't hoofd kan men ook gewagen van eene vaste stemming voor alle ledersoorteu. Prijzen zijn als volgt. Zwaar zoolleder naar wicht en qualiteit f 0,70 f 0,85. Licht zooi leder rt f 0,55 tot f 0,65. Midden wichten f60 a t 75 Paardeleder le qualiteit f 0.92V2 a f 0,95. 2e qualiteit f0,77V2 fa 0,82Vs 3e qualiteit f 0,721/s a f 0,75. Getouwde klau wen f 0,65, alles per halve kilo. Stuiten spiegelgeschaafd f 1,75. Stuiten in de haar groot 55 cm. f 4,10. De handel in schors is zeer flauw gestemd. In vreemde looimiddelen gaat meer om doch de prijzen blijven ook in 't voordeel der koopers. Heden overleedvoorzien van del I laatste H. Sacramenten in deu ouder-l dom van 81 jaren, onze beminde Va der en Behuwdvader de Heer P. J. NOOREN. V. BINK-Nooren. A. J. BINK. I I Waalwijk, 18 November 1896.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2