Notaris RANT, Notaris KANT, Notaris B ïiN K, Liefhebbersïan^EÏNDENBÖfJÏ. Biljart-Concours St. Nicolaas- CADEACX. HOLUDSCHE SIGARENFABRIEK, Advertentiën, Fastaiie Matjes L. W. Schambergen. Staatkundig overzicht. BUITENLAND™' Belgie. Frankrijk. publiek verkoopen: verkoopen bij C. J. Paassehens, geb Pernot. Dinsdag 8 December 1896, Definitief Dinsdag 22 December 1896 Toeslag Dinsdag 8 December a.s., bij ANTONIE VAN WIJK, in het Recht huis te Genderen, 's namiddags 1 uur. Maandag 28 December 1896, Beginnende Woensdag 2 Dec. Eindigende Zondag 20 Dec. le prijs: Een vette eend met kistje sigaren. 2e Een vette eend. Inleggeld 5 cents per 10 stooten. Groote sorteering bij gezegd was voor diens uitnemende leiding. Reeds op deze eerste vergadering bleek uit de gehouden discussien, hoe overal in de provincie het denkbeeld van een tentoon stelling van Noordbrabautsche nijverheid met belangstelling was vernomen en wij mogen dan ook met grond verwachten, dat de po gingen van het comité met succes zullen worden bekroond. SAi\lINSTELLING DER COMITÉS UITVOEREND COMITÉ. Eerevoorzitter rar. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, commissaris der koningin in Noordbrabant. Jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenbosch, algemeen voorzitter. Jos. J. Van de Ven, wethouder en voorzitter der kamer van 'koophandel en fabrieken, voor zitter. J. W. R. Van Gqlick, lid der pro vinciale staten, van den gemeenteraad en van de kamer van koophandel en fabrieken, onder-voorzitter en afdeelings-voorzitter. P. M. J. Meuwesc, lid van den gemeonteraad en onder-voorzitter der kamer van koophau- del en fabrieken, onder-voorzitter en afdee- lings-voorzitter. E. H. J. M. Van Grinsven, lid der kamer van koophandel en fabrieken. G. Vermeulen, lid der kamer van koophandel en fabrieken. B. H. Verhulst, lid der kamer van koophandel en fabrieken. B. W. 'M. Lufkie, industrieel. G. C. J. Teulings, industrieel. Julien Dony, ingenieur-architect, directeur der koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten. Th. Pels, secretaris der gemeente en der kamer van koophandel en fabrieken. Ie secretaris. L. C. J. M. Van der Kun, lid der kamer van koophandel en fabrieken, 2e secretaris. Th. C. Neder veen, lid van den gemeenteraad en van de kamer van koophandel en fabrieken, Ie penning meester. A. W. J. Van Lanschot, adj- commies ter secretarie, 2e penningmeester. ALGEMEEN COMITÉ. A. Mollink, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Bergcnopzoom; J. P. AsSelbergs, lid der prov. staten en in dustrieel, Bergenopzoora; E H. A. Guljé, burgemeester, Breda; B. C. Vau Dongen, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Breda; W. Merkelbach, lid van de le kamer der st.-gen. en industrieel, Breda; mr. M P. M. Van Dam, lid der prov. staten, secretaris der kamer van koop handel en fabrieken, Breda; jhr P. Backer, voorzitter van het dep. Breda der Ned. Mij. t. b. v. N., Breda; A. E. Van Moorsel, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Eindhoven; J. A, Schellens, in dustrieel, Eindhoven; G. M. A. Coovels, lid der prov. staten en voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Helmond; W. J. H. Prinzen, lid van de le kamer der st.- gen. en industrieel, Helmond; Karei Raij- makers, lid der prov. staten en indnstrieel, Helmond; W. A. Eick, lid der prov. staten en voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Oosterhout; J. E. Jansen, burge meester, Tilburg; II. Eras, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Tilburg; W. P. A. Mutsaers, lid van de 2e kamer, gedep. staten en industrieel, Tilburg; Jules de Beer, industrieel Tilburg; J. Bernard Timmermans Wzvoorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, Waalwijk; mr. A. J. M. B. Van Rijckevorsel, lid der prov. staten en industrieel, Bokstel; C. L. Bressers, lid der prov. staten en industrieel, Dongen; Vincent Van den Heuvel, lid der prov. staten en industrieel, Geldrop; Jan Jurgens, in dustrieel, Osch; Victor Van Gilze, lid der prov. staten en industrieel, Rosendaal; J. J. v. Tienhoven, lid der prov. staten, Werken dam; C. Van Schendel, lid der prov. staten en industrieel, Zevenbergen. A. W. Van Alphen, bankier, M. Van den Bergh, lid vau den gemeenteraad en in dustrieel, mr. E. H. J. M. Van Zinnicq Berginann, lid van de le kamer der staten gen. en voorzitter van liet prov. genoots. van Kunsten en Wetenschappen, jhr. J. W. E. M. De la Court, lid der ged. staten en voorzitter der Noord-Br. Maatschappij van Landbouw, H. Van der Geld, beeldhouwer, G. E. Van Gerve, industrieel, L. C. Hezen- mans, architect, direct, der ambachtschool, A. M. J. Houtman, industrieel, C. Van der Kun, lid van het bestuur der ambachtschool, A. J. A. Van Lanschot, lid van den ge meenteraad en agent van de Ned. Bank, mr. J. A. Loeff, lid van de 2e kamer, van de prov. staten en den gemeenteraad, jhr. mr. P. M. E. Van Meeuwen, voorzitter der com. voor de uiterlijke restauratie der St. Janskerk, J. B. A. Van de Mortel, wet houder, lid van het best. der kou. schóól van nuttige en beeldende kunsten, N. J. Rouppe Van der Voort, industrieel, J. A. EI. Van Rijckevorsel, consul van Belgie, bankier, jhr. mr. E. J. J. M. Van Rijckevorsel, secretaris van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen, R. J. Souman, lid van den gemeenteraad en president der stoomtramweg-Mij. 's BoschHelmond, L. J. N. Spierings, lid van de prov. staten, van den gemeenteraad en bankier, A. B. Van der Steen, wethouder, koopman en in dustrieel, C. N. Teulings, industrieel, E. J. M. Tilman, bankier, dr. P. M. J. M. E, Woltering, lid van den gemeenteraad allen te 's Bosch. Ill li WH»" i i. rw Ouderwijs Quacstics. In drie groote landen is de onderwijs- quaestie dat altijd brülante vraagstuk sinds eenigen tijd weder zeer speciaal aan de orde van den dag: in Canada, in Frankrijk en in Engeland. In Canada heeft de re- geering, hoewel zij beweert een voorstander van de confessioneele school te zijn, een, wetsontwerp ingediend, waarbij het neutrale onderwijs op zoodanige wijze wordt geregeld dat een krachtige protestbeweging daartegen in het leven is getreden. In Engeland doen de openbare scholen de bizondere nog altijd een scherpe concurrentie aan en gaat de regeering met het plan om deze laatste finan cieel te hulp te komen. Reeds werd een daartoe strekkend voorstel door sir John Gorst bij het Lagerhuis aanhangig gemaakt, maar het had geen succés en de regeering peinst thans over andere maatregelen, om den voorstanders van confessioneel onderwijs voldoening te schenken. Zij zal ongetwijfeld ook rekening houden in°t de wenschen door het katholiek episcopaat in zijn memorandum uitgesproken. Heftiger dan in Canada en Engeland woedt de strijd in Frankrijk. Althans hier komen meer de anti-clercicale passies tot uiting. Gelijk bekend is, werd in 1886 door de Fransche kamer een wet aangenomen tot laïcisatie (verontchristelijking) van het onder wijs. Daar de onmiddelijke toepassing dezer wet voor de gemeenten te groote financieele lasten zou hebben opgeleverd, bepaalde men dat de doorvoering langs geleidelijken weg zou geschieden. Voor de algeheele ^laïcisatie der lagere jongensscholen werd een tijdperk van vijf jaren gesteld en voor dit gedeelte is de ami-clercicale hervorming dan ook reeds lang volledig tot stand gekomen. Met de meisjesscholen is men echter nog niet zoo ver, daar hiervoor niet zulke biudende be palingen zijn gesteld. De wet verbiedt alleen religieuzen als onderwijzeressen te benoemen aan scholen in die depa.tementen, waar niet sinds vier jaren een normaalschool is geopend. Hieruit volgt, dat het werk der laïcisatie" slechts vordert naarmate er vacatures ontstaan in het congreganistisch onderwijs personeel. Telkens wanneer een zuster sterft of ontslag neemt, wordt hare plaats ingenomen door een leeken- onderwijzeres. Thans zijn er nog 644:9 meisjesscholen, waar door religieuzen onder richt wordt gegeven. Natuurlijk is deze manier van „hervormen" den auti-clercicalen niet vlug genoeg. Moge ook het neutraal onderwijs steeds droeviger resultaten opleveren, mogen de gemeenten klagen over de groote kosten, zij blijven op hooghartigen toon den eisch stellen, dat aan het onderwijs zoo snel mogelijk elk gods dienstig karakter moet worden ontnomen. En op dezen grond werd dezer dagen weer eens storm geloopen tegen de regeering. De af gevaardigden jourdan en Lavy van de uiterste linkerzijde dienden een ameudement in waarbij aan' het gouvernement de verplicnting werd opgelegd binnen twee jaren alle nog in functie zijnde congreganistische onderwijzers en onderwijzeressen door leeken te vervangen. De radicalen en socialisten hoopten van deze gelegeuheid tevens gebiuik te kunnen maken om bet door hen gehate gematigde kabinet Mèline ten val te leggen. De toeleg mislukte echter. Gelukkig bleek de oude anti clericale geest niet meer zoo sterk in de kamer te zijn als weleer en het amendemeut werd na be strijding door de regeering met 326 tegen 237 stemmen verworpen. De »sectaires" zullen den strijd echter wel niet opgeven. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. H. de Paus weldra een nieuwe, zeer belangrijke encycliek zal uitvaardigen. Daar een zeker aantal bisschoppen zich hebben beklaagd over de oppositie door sommige groepen van personen gevoerd, welke groepen dezelfde zijn, die, hetzij direct, hetzij iudirect de politiek van den H. Stoel bestrijden, vermoedt men, dat dit pauselijk document over het gezag der bisschoppen zal handelen, levens zou de Paus hiermede antwoorden op de beweringen van Anglicanen en Schismatieken, dat de bisschoppelijke jurisdictie in het ab solutisme van het hoogste gezag in de Kerk zou opgaan. De gezondheidstoestand van Leo XIII blijft steeds uitnemend. Dezer dagen moest Z. H. hebben verklaard, dat Hij de twintigste eeuw wilde beleven. Alle katholieken zullen dit verlangen zeker van harte onderschrijven. Het Vatica-n heeft aan Ferdinand Brune- tière, den bekenden directeur van de „Revue des Deux Mondes," doen weten, dat de H. Vader hem op de hartelijkste wijze zal ontvangen. Volgens loopende geruchten zou de Fran sche regeering sinds eenigen tijd bij den H. Stoel met meer klem aandringen op de be- noeminging van twee nieuwe kardinalen. Een candidaat zou reeds definitief zijn aange wezen, terwijl voor een tweede benoeming de keus nog weifelt tusscben den aartsbisschop van Lyon, mgr, Cowilli en den primaat van Normandië, mgr. Sourrieu. Naar aan den Brusselschen „Patriote" uit Italië wordt geschreven, hecht men in de krin gen van het Quirinaal bizonder groot gewicht aan den koninklijken familieraad, welke dezer dagen te Gorya, de herfst residentie van het hof, is gehouden. Tot het bijwonen van deze bijeenkomst waren ook uitgenoodigd prinses Clotilde (die maar zelden haar vrome afzon dering te Moncalieri verlaat) de koningin van Portugal, prinses Laetitia, kortom, alle leden van het Huis van Savoie. De beraad slagingen moeten hebben geloopen over den kritieken toestand waarin de monarchie zich bevindt en het heet, dat een nieuwe politiek dooi' het Hof zal worden gevolgd, gegrond op een toenadering tot Frankrijk en Rusland en een zedelijk verbond met de katholieken en den Paus. De radicalen trekken tegen deze plannen, welke nog slechts in den vorm van gerucht bestaan, reeds bij voorbaat van leer. Belgie en Nederland „Rhenus" wijst op een groot werk dat Belgie begonnen heeft. Door de 90 kilometer van de monding van de Schelde verwijderde ligging ziet zich Ant- werpeu aan het gevaar blootgesteld ten opzich te tan het snelstoomersverkeer, overvleugeld te worden door de Hollandsche havens, en dewijl Belgie bij het gemis aan een eigen voldoende handelsmarine daarbij groot belang heeft, voornamelijk dat de Duitsche stoomers op Oost Azie en Zuid Amerika, eene Belgische haven aanloopen opdat het transitoverkeer van Belgie zich niet verplaatst naar Holland, heeft het wetgevende lichaam in Augustus ver leden jaar het regeeringsvoorstel geaccepteerd en besloten tot daarstelling eener snelstoo- merhaven te Heyst en van een zeekanaal van Heyst naar Brugge. Heyst, onmiddellijk aan de kust en aan het eindpunt van het Bruggerkanaal, is de haven het korist bij de Scheldemonding gelegen: de nieuwe haven zal 8 meter diepte hebben met de nieuwste technische hulpmiddelen voorzien en door sneltreinen met het achterland in verbeterde verbinding worden gebracht. De kosten zijn begroot op 128 millioen francs. Terwijl de havenwerken van Heyst hoofd zakelijk berekend zijn op de groote transat lantische stoombooten en het transitoverkeer over Belgie te lokken, heeft zich gelijktijdig eene onderneming geconstitueerd, die zich ten doel stelt het binnenland zoo ver mogelijk voor zeebooïen toegankelijk te maken. flollandscli vee iu Belgie. In de Belgische kamer klaagde de heer Maenhaut, afgevaardigde van Gent, er over, dat Hollandsch vee, hetwelk lijdende is aan mond- en klauwzeer, te gemakkelijk in Belgie kan ingevoerd worden. Hij verlangde daarom de onmiddellijke sluiting van de grenzen. De minister van landbouwDe Bruyn, beklaagde zich over de persoonlijke aanvallen in sommige bladen; hij had toch altijd zijn plicht gedaan. Men heeft het gevaar over dreven. In vier van de negen Belgische provinciën zijn gevallen van mond- en klavwzeer geconstateerd. De minister hoopt, dat het merken van vee in Belgie verbetering zal breugen in den toestand; het sluiten der grens zou geen betere resultaten hebben op geleverd, ingeval het besmetta vee frauduleus was ingevoerd. In November heeft men slechts twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd bij de 5239 stuks vee. die waren ingevoerd uit Nederland. Op de 85 plaatsen in Belgie waar de ziekte voorkomt, heeft men te doen met goedaardige gevallen. Men zou de eigenaars van het afgemaakte vee kunnen schadeloos stellen, maar dat zou te ver voeren. De minister verklaart, dat hij eerst dan andere maatregelen kan nemen wanneer zich ernstige gevallen voordoen. De afgevaardigde Colaert betoogde, dat de conventie betreffende het kanaal Gent—Ter- neuzen draaide om de openstelling van de Belgische grens voor het Hollandsche vee hetgeen de minister De Bruyn bestreed. Hiermede was de interpellatie atgeloopeu. Faure te St. Petersburg. Men zegt thans, dat het vaststaat, dat de president der Fransche republiek in April naar Petersburg zal gaan, om het bezoek van den czaar te beantwoorden. Italiaanschc offieiercu vermoord. Uit Zanzibar wordt gemeld: De Italiaansche consul generaal Cecchi en de kapiteins der oorlogsschepen Volturno en Stftaetta zijn met een half doziju officieren gedood door de Somali's van Magadoxo. Een honderdtal manschappen zijn gewond. Nadere bijzon derheden zijn niet bekend. Vervolg Nieuwsberichten in het Bijvoegsel. "Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van ons 25- jarig huwelijksfeest, betuigen wij, ook namens onze kinderen, hartelijken dank. A. C. VAN TILBURG. M. VAN TILBURG-Güstenhoven. Waalwijk, December 1896. Voorspoedig bevallen van eene welge schapen Dochter MA RIA RUBBENS-Timmermans. Waalwijk, 29 November 1896. Voorspoedig bevallen van een welgescha pen ZOON, Marie I. J. KLIJBERG Waalwijk, 2 December, 1896. te Waalwijk, zal ter herberge van PIET NIEUWKOOP, op den dijk te Drongelen, Provisioneel telkens 's morgens 11 uur, Een perceel Bouwland, op het Aalst- veld te Drongelen, sectie B no 509 groot 1,28,80 hectare. Behoorende aan de erven GIJSBERT VAN WIJLEN te Genderen. te WAALWIJK, maakt bekend dat het perceel HOOILAND te Genderen, gem. Eethen, sectie C no 13, groot 3,67,10 hec taren, behoorende aan de erven BOGERS is ingezet en verhoogd op f2050. Dagelijks kan ten kantore van genoemden r.otaris worden gehoogd. te Waalwijk, zal ten verzoeke van mei. Dewed. A. BROKKEN en Kinderen, Maandag 14 December bij inzet en bij toeslag, telkens des avonds om 6 ure, ter herberge van WILLEM BROKKEN te Besoijen. ON DER BESOIJEN. Een huis, looierij, erf en tuin, groot ongeveer 11,57 aren. Een boomkweekerij, groot 10,40 aren. Een bouwterrein met 'tuin, groot on geveer 4,25 aren. 6 perceelen wei- of driesland en 1 perceel bouwland, groot 3,49,30 heet. Breeder bij biljetten omschreven. Café, Stationsstraat, WAALWIJK. 3e Een vette eend. 4e ,t Een kistje sigaren. van 25 stuksgoedkoopvoordoelig en fijn in smaak. (Zonder concurrentie.) Bij aanvragen aan huis te bezorgen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2