Bijvoegsel BE ECHO Ml HET ZUID. Th>- Zondag 6 Dec. Spanje. Enge ia Turkije. Rusland. Rij kspostspaarbanl' BINNENLAND. Handelsberichten. Vervolg Nieuwsbericht a tl. UITVOERINGEN. VAN Gelukkig komt woordblindheid hoogst zel den voor. tasssi De opstand op de PJii lippij/- Wolffs Bureau verneemt, dat h/Mgcude telegram ontvangen is van den cmanc^nt van den Duitschen kruiser Aiicod# Manilla dd. 28 November. De toestand is onveranderd blijft ha chelijk. De Spanjaarden bepalo*0'1 t0': verdediging van Cavite en Mar/- Men kan eiken dag eeu aanval verwacht b-r worden maatregelen genomen om (^Europeanen buiten de sta.i te brengen. Een telegram uit Manilla nh dd. 2 Dec. het volgende De Spaansche iepen hebben de opstandelingen bij MoioyverS^aSen en 70 hunner gedood. Het pre tegen de 60 voornaamste leiders van der>Pstand is ge ëindigd. Men verwacht ieder genblik nieuwe inhechtenisnemingen. De president van /xjco generaal Porfirio Diaz heeft voor cdvij fde maal het presidentschap aanvaard. der Mexipnsche republiek Een nieuwe reis o <lc wereld. Een bekend reporter rf Engelsche pers de heer James Sailors? Woeusdag j.l. te Southampton scheep geptn om te New-York een zijner confrères deAmerikaansche pers hij schriftelijk een interessante wed- De weddenschap wereld langs twee een snelheid, die ontmoeten, met wn hoogst merkwaardige denschap heeft aaugeg betreft een reis om c verschillende wegen et den kordaten Phileas/ogg van Jules Verne en zijn trouwen PassrPartout, kippevel van pure verrukking zou ebben bezorgd. De heer Sailors m/t het traject rond onze planeet afleggen in P dagen en wel langs den volgenden weg:. Van New York nar Southampton: 9 dagen van Southampton ('er Panjs naar Brindisi: dag: van Brin/si over Suez naar Yoko hama naar San Frncisco 10 dagen en van Francisco naar IpW York 41/2 dag. De Amerikaaosche jflrnalist maakt zich sterk denzelfden weg islechts 33 dagen af te leggen en wel vlgens onderstaand reisplan. Van New Yo£ naar Bremen: 7 dagen; van Bremen naar SPetersburg per spoor: iy2 van St. Petersburg naar Vladivostock )er spoor: 10 lagen; van Vladivostock naar >an Francisco: 10 dagen; van San Fraucisco laar New Yot< 4J/2 dag,. Hoe hersenschimmig de onderneming van len Amerikaan ook lijkt, gelooft men a'ge- neen dat zij meer kans van slagen heeft dan lie van den heer James Sailors. Het spreekt an zelt, dat vóór den aanvang der reis nauw- eurige berekeningen gemaakt en alle moge- ïjke spoorboekjes en afvaartlijsten geraad- ileegd zijb, om het missen van aansluitingen vermijden. Merkwaardige strijd. Te Limerick is sinds eenigen tijd een Merkwaardige strijd aan den gang. Het iruik was, dat de boeren daar met hun arkens ter markt kwamen en ze verkochten ,an opkoopers, die ze weer aan de speksla ers van de hand deden. Deze laatsten nu rachtten onlangs met behujp van de boereu lie tusschen personen er uit te werken, door varkens rechtstreeks van de boeren te :oopen. De opkoopers verbonden zich toen boden voor de varkeus altijd hoogere irijzen dan de spekslagers, zoo zelfs, dat zij der met verlies moesten verkoopen. In .zen strijd werden telkens door de verschil- ende partijen nieuwe kunstgrepen beproefd, de eenigen, die er wel bij voeren, waren atuurlijk de boeren. De aartsbisschop van imerick heeft nu voorgesteld, het verschil loor een scheidsgerecht te laten uitmaken. Woordbiindheid. In het British Medical Journal bespreekt Ir. W. Pringle Morgan een eigenaardig ge- al. Het betreft een gezondeu knaap van 14 aar, den zoon van welgestelde en intelligente mders. Het is dezen knaap onmogelijk, lezen leeren, hoewel hij van zijn zevende jaar tf uitstekende onderwijzers had. Geen hunner ton hem echter doen begrijpen, welke be- eekenis de verschillende combinaties der etters hebben. Met geen mogelijkheid kon Ie knaap het begrip eener lettergreep vatten. Overigens is hij een opgewekte jongen, vlug en bedreven in jongens spelen. Zelden gelukt het hem. de vijf letters van zijn naam, Persy, behoorlijke volgorde te schikken. Vijf minuten later weet hij niet meer wat zij voorstellen. In rekenkuude en algebra is hij daarentegen iets beter thuis. De onderwijzer, ui* hem sedert eenige jaren onderricht geeft, zegt, dat de knaap een uitstekende leerling zou zijn, wanneer het onderwijs geheel mon deling kon worden gegeven. In een minder verlichten tijd zou de arme jongen onge twijfeld iederen dag op een aanzienlijk quantum stokslagen onthaald worden. Ecu vijfvoudige moord. Een vijfvoudige moord is den 16 November aan den Bosphorus te Skutari gepleegd. Een Turksche voerman, Ali Pehlivan, was met ijverzucht vervuld jegens zekeren Muhadschir Chukri. In een café geraakte hij met zijn medeminnaar handgemeen, waarbij hij hem een dolkmes in de keel stak, zoodat de on gelukkige na weinige minuten den geest gaf. De politieagent Kurd Ali EfFendi, die met dezen moord in kennis werd gesteld, trachtte Pehlivan te arresteeren, welke poging hij met den dood bekoopen moest, daar de moorde naar ook hem eenige doodelijke dolksteken toebracht. Evenzoo ging het een tweeden politieagentJonous Eftendidie, ondanks zijn buitengewone .lichaamskracht, door den moordenaar tegen den grond werd geworpen en verworgd. De moordenaar vluchtte nu naar zijn woning waar een student in de medecijnen den razende trachtte tegen te houden. De student kreeg een dolksteek in slapen en was onmid elijk een lijk. Thuis gekomen, waar men nog niets van de door Ali gepleegde moorden vermoedde, verweet zijn oom Hamdi Agha, hem zijn woest, op gewonden gedrag. Ali's bloeddorst was nog niet gestild hij kreeg met zijn oom hevige ruzie, die hiermede eindigde, dat zijn woeste neef hem den buik openreet. Op dat oogen- blik drong een sterke politiemacht de woning binnen, die er in slaagde, den vijfvoudige» moordenaar na een wanhopingen tegenstand iu verzekerde bewaring te brengen. Een listige poging tot ontduiking van invoerrecht. Aan het douanenstation te St. Petersburg arriveerde onlangs een zending „stalen" horloges uit het buitenland, die bij visitatie door de tolbeambten in beslag genomen werd. Een nauwkeurig onderzoek braent namelijk aan het licht, dat het gouden hor loges waren, welke men zwart had gelakt ten einde ze als stalen horloges tegen een zeer gering invoerrecht den fiscus te lateu passeeren. Iv» Aan het postkantoor te Waalw ij k en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November: ingelegd f 4078.8 L; terugbetaald f 4782,93. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2346. WAALWIJK Op Zondag 6 Dce.des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Italiana fantaisie. Beaudouc. 2. Rosa. Cavatine pour Piston. op verzoek. Heijmans. 3. Fantaisie. „Carmen." Bizet. WAALWIJK 5 Dec. L896. Overzetveer te Drongclen. Van den beginne af hebben wij beweerd en deze bewering volgehouden en door be- wijzeu gestaafd, dat het eenige afdoende middel om het ongerief en de schade te ver helpen, aau Waalwijk en de Langstraat en het Land van Altena toegebracht door de verlegging van den Maasmond te zoeken was in een vaste overbrugging. Een storm van verontwaardiging en tegen spraak heeft deze bewering opgewekt, maar de feiten hebben ons steeds gelijk gegeven en ook nu weder. Na langdurig sukkelen met den bekenden petroleummotor hebben we eindelijk een pont gekregen die uitstekend dienst doet, we erkennen het gaarne, als ze in dienst is. Maar vaak is dit laatste niet het geval. Van daag is dit wijten aan hoog- morgen aan laag water: den eenen dag aan westen storm; den anderen aan vorst. Zoo ook nu weer dezer dagen. Zaterdag der vorige week begon het Ie vriezen en Zondag werd er niet meer met de pont gevaren. Door dit alles worden na tuurlijk vele belangen ernstig geschaad, zoodat de corporaties, wie dit meer speciaal aangaat, die wel eens ad notam mogen nemeii. Want wij, die behooren tot de door velen met eenizekere kleinachting bejegende „eeu wige pers" kunnen alleen den misstand in verschillende zaken constateeren maar missen den noodigeu invloed om daarin de gewensch- te verandering te brengen. De Noordbr. Maatschappij van Landbouw tegenover mond- en klauwzeer en de sluiting van markten. Men schrijt: ons In de laatste vergadering van Waalwijks gemeenteraad heeft de heer Verbunt zeer terecht gewezen op het feit, dat het houden van veemarkten is verboden in Waalwijk waar nog geen enkel geval van epizoötie is geconstateerdterwijl die markten worden toegelaten te 's Bosch en Gorichem, waar wel dagelijk mond- en klauwzeer is geconstateerd. 't Spreekt van zelfs dat deze toestand na deelig werkt voor de Waalvvijksche markten, uit dat oogpunt beschouwd, heeft de heer Verbunt zich verdienstelijk gemaakt met er de aandacht op te vestigen. Maar 't geldt in dit geval niet alleen het belang van Waalwijk, maar tevens van alle Langstraat - sche veehouders. Bevreemding en ook ontstemming heeft het daarom gewekt dat hel bestuur der afdeeling Langstraat van de N. Br. M. van Landbouw nog niets van zich heeft laten hooren om verbetering aan te brengen in den bestaanden onhoudbareu toestand. Men schrijft uit Raamsdonk: Woensdag werd hier een quaestie uitge maakt, welke sinds langen tijd hangende was. Onze gemeente bestaat uit Raamsdonk (dorp, en Raamsdonk, veer) In den loop der tijden werd het oude ('t dorp) door 't nieuwe over vleugeld. De bevolking verplaatste zich niet slechts, maar van buiten af vestigde men zich te Raamsdonksveer. Hier wonen de burge meester, de secretaris de meerderheid der ingezetenen, die met handels- en industrieele zaken zich bezig houden. Hier is het post kantoor, de kazeine der marechaussée de haven met veel vertier. Kortom, hier is alles wat men in 't dorp niet vindt. Alleen is daar nog 't raadhuis. Hebben de roomschen twee parochiën, de Ned. Herv. gemeente is voor beide deelen een, maar te Raamsdonkveer zijn 1000 zielen, terwijl 't dorp slechts 300 zielen telt. Toen dus in 1878 de dorpskerk afbrandde, kwamen de Veerschen tegen haren opbouw in verzet. Na veel twisten en kijven werd echter toen uitgemaakt bij stemming, dat de oude kerk, welke zelfs door den St. Elizabethsvloed gespaard werd, weder zou worden opgebouwd, maar dat ook te Raamsdonksveer eene kerk zou gesticht worden. Bijna 20 jaren zijn sedert verloopen, maar de dorpschen bleven de Veerschen boos aan zien over die tweede kerk. Dc Veerschen evenwel achtten het billijk en ook voordeelig voor de administratie, dat ook de predikant aan 't Veer woonde. Het kerkbestuur nu kocht een terrein en huis zeer goedgelegen bij de Veersche kerk. Daartegen kwam een bezwaarschrift in. Nu is na een warmen stembusstrijd uitgemaaktdat de pastorie voortaan te Raamsdonksveer zal zijn. Spoorwegzaken. Met het oog op het a. s. St. Nicolaasfeest heeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bepaald, dat bestelgoederen, die op Zondag 6 December a. s. met de eerstkomende treinen ter bestemming worden aangeroerd, nog dienzelfden dag moeten worden besteld door die stations waar de Maatschappij zelve zich met de bestelling belast. Aan de houders van kilometerboekjes, rei - zende tusschen Wolvega en Groningen is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen toegestaan de reis met hun kilometerboekje te maken, zoowel via Mep- pel als via Leeuwarden echter tegen bereke ning van deri afstand der werkelijk gevolgde route. Een verschrikkelijk ongeval. Eeu verschrikkelijk ongeval bracht Don derdagavond de geheeje stad Utrecht in rep en roer. De heer B. manutacturiers op den hoek van de Choorstraat had aangekondigd, dat hij van 6 tot 8 uur uitdee'.ing zou houden van St. Nicolaas cadeaux aan de kinderen zijner clientèle. Natuurlijk trok deze aan kondiging een massa volks op het toch reeds zoo drukke punt en toen de uitdeeling zou beginnen werd het gedrang zoo groot, dat aan de achterzijde van het magazijn, welk naar de Vischmarkt gekeerd is en waar de menigte bizonder dicht was, over een afstand van 10 meter de balie langs de gracht bezweek en een aantal personen onder luid hulpgeroep in 't wateer vielen. Onder de drenkelingen was een agent van politie, die echter spoedig naar de overzijde zwom en op de daar liggende vischkaren klom. Een der vischhandelaars, die vlak tegenover het magazijn van den heer B. woont, scheen reeds een dergelijke ramp te hebben voorzien. Aan zijne zusters deelde hij reeds zijne vrees mede, dat de balies niet bestand zouden zijn tegen het gedrang dat op dat smalle grachtje (nauwelijks 3 meter breed) kon verwacht worden, en ofschoon de zusters zijne vrees niet deelden, maakte hij zijne vischkaren los en legde stokken gereed. Toen dan ook het ongeluk voorviel, kon hij bijna onmiddelijk van wal steken en pogingen tot redding doen. Deze gelukten zoo goed, dat spoedig 14 kinderen en 2 moeders op het droge gehaald waren. In verschilllende woningen werden de drenkelingen ondergebracht, o. a. bij den bekoelden vischhaudelaar, den heer K. een vijftal, die daar uitstekend verpleegd werden en waarvan er na korten tijd een tweetal, na ook door de zorgen van den heer B. van droge kleederen te zijn voorzien, huis waarts konden keeren. Gelukkig blijken geen dooden te betreuren te zijn, ofschoon het water, ter plaatse waar het ongeluk voorviel, een diepte heeft van 5 meter. De tijding van het ongeluk verspreidde zich als een loopend vunrtje door de stad en vele angstige ouders en kinderen kwamen aansnellen om te vragen, of ook een der hunnen zich onder de verongelukten bevond. Omstreeks half 7 kwam, volgens het Utr. Dbl. nog een 16-jarige jongen naar zijn broertje vragen, Brammet Levet een knaapje van 4 jaren, die zich niet onder de geredden bevond en wiens broertjes thuis waren komen vertel len, dat de knaap in 't water was gevallen. Tot half 8 werd het visschen voortgezet zonder resultaat en daarna gestaakt. Hetzelfde blad deelt nog de volgende bi- zonderheden mee Toen het ongeval plaats greep was de heer Reinke met zijn knecht, Van Buuren in den kelder werkzaam. Op het ontzettende geschreeuw en het gejammer stormden zij naar buiten op de werf, zagen in een oogwenk wat had plaats gegrepen en sprongen op de kaar, die te voren reeds, voor 't geval dat een ongeluk mocht plaats grijpen b. v. dat een jongen door de balies zou vallen was losgemaakt. Bij hen voeg de zich onmiddellijk Jan Veen van Hilver sum, een leerling van deti heer Greve, in de Lange Janstraat, alhier, die naar 't gedrang stond te kijken en zij allen smaakten het genoegen elf der drenkelingen op 't droge te helpen Hierbij nog gevoegd degenen die door andere inmiddels ter hulp toesnellenden, wer den gered die zich ook spoedig mogelijk met hunne natte kleeding verwijderden en het getal van 20 te water geraakten klinkt niet onwaarschijnlijk. De agent van politie Dufiejée, die ook in het water stortte, had de tegenwoordigheid van geest in 't water nog een kleinen te grijpen en zwom daarmede naar (le kaai. De man was heden ongesteld. Diisscn, 3 Dec. De beetwortelen zijn hier nog steeds niet opgeruimd hier en daar liggen nog groote hoopen; door de vorst is het vervoeren der bieten opgehouden, zoodat dezelve per kar naar de fabrieken moeten vervoerd worden hetwelk den landbouwer groote schade aanricht, het was te wenschen dat men zich wat meer op betere producten, dat wil zeggen producten die den landbouwer meer in den financieelen toestand onder steunen toelegde dan zouden van zelf de tijden voor den boer minder benauwd worden. Alhier is door een gegoed ingezeten aan de R.C. kerk Maria geboorte, een prach tig St. Joseph altaar geschonken. Slecuwijk, 1 Dec. Een dienstmeisje alhiei vond f160 aan bankpapier, bezorgde ditbe-M drag terstond aan den eigenaar en kreeg vooi belooning daarvan eenkwartje. Alinkerk. Bij Joh. Koekkoek aan de: Nieuwendijk is miltvuur onder de schapei geconstateerd twee daarvan zijn reeds bt zweken, het is te wenschen dat het zich b dit getal bepale. YVoudrichem. Boven een der rivierkribbe uit het water opgehaald het lijk van eerjl drenkeling, reeds in zoo'n vermaanden tl stand van ontbinding verkeerenddat terstond onder toezicht van politie op naastbijzijnde plaats is ter aarde besteld. Heden zijn alhier voor de exportslac' terij van de firma Zwanenburg te Os< varkens geleverd en wei tegen 13V8 1| cent per poud. Benoemd tot onderwijzeres aan de L. school no 1 alhier mej. C. Pleune t 's Heerarendskerke. Helmond, 2 Dec. Gisteravond was zeker W. De Kok, smid te Urdingen in Duitse! land, die in de stad was om het patroonfees van den H. Eligius te vieren, tengevolge va die feestviering in het café van den heer Meelis op een stoel ingedut. Een vierta personen, die intusschen waren binnengeko men, schenen dit eene schoone gelegenheid te vinden eens hun slag te slaan. Een hunner nam dicht naast den slapende plaats en toen hij zich goed overtuigd had, dat hij vast sliep, rolde hij diens porteraonnaie met Duitscli en Hollandsch geld, benevens een zilveren horloge met ketting. Een kistje met 50 sigaren, dat naast hem stond, werd ook geledigd. Niemand der bezoekers had hier van iets bespeurd. Toen de bestolene wakker werd en wilde betalen, miste hij natuurlijk zijn portemonnaie en ook zijn horloge met ketting. Onmiddellijk viel de verdenking op de vier personen die naast hem hadden ge zeten en het mocht de politie, die met een en ander in kennis werd gesteld, gelukken dien zelfden nacht, de portemonnaie en 't horloge zonder ketting in het bezit van W. P. te vinden. W. P. wordt in arrest gehouden. WAALWIJK, 4 Dec. 1896. Wegens de St. Nicolaasmarkt op morgen wn» het heden niet zeer druk op de gewone week markt vooral ook omdat er nog^ geen vee mag aangevoerd worden. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 790 kg., van f0,93 k f 1.17 per kg. Eieren I 5 7,25 per 100 stuks. Op de huiden en leermarkt is het stil. Alleen voor onraiddelijke behoefte wordt verhandeld. In schors en andere looimiddelen gaat ook weinig om. Al deze artikelen zijn prijshoudend. DUSSEN3 Dec. 1896 Ter botermarkt aangevoerd 272 K.G. Prijs van 0.90 a 1,18; markt gezet op f 1.04. Eieren f 1.65 de 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 5