Staatkundig overzicht. BUITENLAND.""" Spanj e. Zwitserland. Rusland. Belgie. Frankrijk, ~BÏ N NENLANï)7~ UITVOERINGEN. Zal Waalwijk dan, door verbinding met dien tram, nogmaals aan Heusden de middelen verschaffen om zich ten onzen koste vooruit te werken Is Waalwijk dan veroordeeld hare naburige gemeenten te zien pronken met Waalwijksche veeren Wat zagen we geschieden met onze veemarkt Werd dezelve in onze gemeente niet verbroken, hoewel er geen besmet vee tc vinden was; en houdt men dezelve niet „vrijelijk" in onze omlig gende streken, waar zelfs besmet vee ge constateerd is Vestigen wij thans uwe aandacht op de onheilennaar onze meening onvermijdelijk, indien uw college dien stoomtram in onze straten wenscht toe te laten. Immers, de wisseling van rijtuigen, vrachtkarren, expeditie wagens en hooikarren met den stoomtram in onze drukke straten, op vele punten slechts eene breedte bezittende van 5 M., waarvan de tram 2.20 M. inneemt, moeten ongelukken veroorzaken. Telt de rampen met kinderen, wanneer dien tram langs onze zusters- en onderwijzersscholcn stoomt. Niet ieder toch kan zich de weelde veroorloven meiden of knechten mee te zenden. Zal soms degene die een zijner kinderen thuis krijgt met af gereden armen of beenen, of wellicht als lijk, u vrageu „was 't onvoorzichtigheid, eigen schuld Óf zullen zij met een kreet van ontzetting u vervloeken, die de onmiddelijke oorzaak geworden zijt Vermoedelijk zullen de voorstanders ook onder u tegenwerpen >Er is overdrijviug, want zoovele plaatsen staan voor dezelfde feiten, doch wij voegen u toe Velen moeten tegen wil en dank dien last en de ongelukken dragen, maar Waalwijk bezit het voorrecht hare straten en wegen eigendom te kunnen noemen, en wenscht ter wille dier voorbijrijdende personen die de mooie winkels bezichiigen, doch met dien tram naar 'sBosch rijden om inkoopen te doen, geen stoomtram door de gemeente. Redenen, waarom wij uw college onze be zwaren voorleggende dringend verzoeken >Geene concessie te verleenen aan de maat schappij „Vicinaux Hollandais," voor den aanleg van een stoomtram door Waalwijk's straten." 't Welk doende, Waalwijk, 5 December 1896. De uitvoerige telegrammen uit Washington in de Londensche bladen bevestigen, dat in de boodschap van president Cleveland aan het congres Cuba een groote ruimte beslaat; tevens dat de inhoud, zooals die in hoofdzaak is medegedeeld, juist is. Het is geen geheim, zoo meldt de corres pondent der Times te New Yorkdat er krachtige pogingen zijn gedaan bij de regee- ring, om verandering te brengen in hare houding ten opzichte van Cuba en tegenover Spanje, en zelfs meenen sommigen te weten, dat niemand minder dan de staatssecretaris Olney tot hen hoorde die de politiek der regeering tot zekere hoogte wijzigen wilden. Maar Cleveland is onwrikbaar blijven scaau en betoont zich trouw aan zijn politiek van strikte en waakzame onzijdigheid. De bood schap is rijk aan betuigingen van sympathie; zij meent dat Cuba door de Spanjaarden hard behandeld wordt en dat de oorlog het ken merk draagt van onbekwaamheid en noode- looze wreedheid. Zij wijdt uit over het ver nielen van eigendommen en het verwoesten van een eertijds bloeiend eiland, met gevaar voor en verlies van Amerikaansche belangen, openbare zoowel als persoonlijke. Zij is gul met goeden raad aan Spanje en doet dui delijk blijken, dat een eigen bestuur aan Cuba dient toegestaan te worden. Maar verder gaat Cleveland niet, Van erkenning der Cubanen als oorlogvoerende partij wil hij niet weten, op een handelend tusschenbeide komen, in welken voim ook, dringt hij niet aan. Hij wijst slechts op een toekomst van een tijdsbepaling rept hij niet waarin het uit zou kunnen zijn met het geduld der Vcreenigde Staten, wanneer Spanje niet sla gen zou in het beëindigen van den ramp- spoedigen strijd, mot eigen macht óf met medewerking van de Unie-regeering. In deze profetie ligt een waarschuwing van beteekenis al is zij uitgedrukt in algemeene bewoordingen. En niet minder belangrijk is de mededeeling van het door Cleveland aan de Spaansche regeering gedane voorstel, aan onze lezers bekend, waarop het definitief antwoord uit Madrid nog wordt verwacht. Ligt het in zijn macht, vóór zijn aftreden nog de Cubaansche quaestie tot oplossing te brengen langs dezen weg, dan zal hij 't niet laten. Europa en de Turksch—Armenische quaestie. Omtrent de houding der mogendheden tegenover Turkije wordt aan een Belgisch blad door iemand die zich „un informé" noemt, het volgende geschreven „De reis van den heer Nelidoff Russisch gezant te Constantinopel, en het uitstapje van den Fransc'nen gezant bij den czaar, den heer de Montebello, naar Parijs, terwijl eerstgenoemde zoolang te St. Petersburg zal blijven tot de tweede daar terugkeert, zijn feiten, welke met elkaar in verband staan. De heer Nelidoff heeft onafgebroken aan de Gouden Hoorn de politiek van prins Lobanoff in toepassing gebracht, welke zich laat resumeeren in het oude woord van Bismarck quieta non mo- vere, anders gezegd, men moet den toestand laten uitzieken. Hij (Nelidoff) behoort tot de oude Russische school, welke zich richt naar de tradities van Iwan IV en Peter den Groote, en den „kranke» van Constantinopel beschouwt als een erfoom, dien men rustig moet laten uitstappen.... Sinds de czaar te Parijs vertoefde en tot den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux zeide Laat mij begaan, ik moet de zaken nog eens be- studeerenlziet Nelidoff combinaties aankomen, welke hij verkeerd acht. Waarom handelen, wanneer het dolce far niente ons roem en voordeel aanbrengt, zoo redeneert de gezant. Hij is dus naar St. Petersburg vertrokken waar hij de oude politiek van atwac.hten ver dedigt bij den tegenwoordigen kanselier Nich- kine, die meer schijnt over te hellen naar een actie van Frankrijk gesteund door de overige mogendheden. Heeft hij daarbij succès gehad? Deze vraag wordt niet be antwoord maar in elk geval wordt aan de reis van den heer de Montebello een betee kenis gegeven welke zij niet hebben zou wanneer er geen strijd was aan de boorden van den Newa? Waarom wacht Nelidoff zonder officieele reden den terugkeer af van den Franschen diplomaat, die zijn chef is gaan raadplegen Merkwaardiger nog is. dat Nelidoffs tijdelijke plaatsvervanger te Con stantinopel, de militaire attaché bij het ge zantschap voortgaat met den sultan tegen Europa in bescherming te nemen. Een curieus bewijs daarvan werd dezer dagen geleverd. De gezantschappen, ongeduldig geworden door het lange wachten stelden onlangs aan de Porte den eisch de quaestie van Creta te regelen door de gemengde gen- darmerie, welke door Europa aan Turkije is opgedongen, naar het eiland te zenden. Tot verbazing van een ieder en vooral van den Franschen gezant te Constantinopel, weigerde de Russische attaché zich bij dit ultimatum aan te sluiten en verlangde hij zelfs, dat men van zijn prorest in het protocol gewag maakte. „Wat beteekent dit? zoo vraagt men zich zelf af. Zal Ruslandondanks de entente met DuitschlandFrankrijk en Oostenrijk voortgaan dubbel spel te spelen? Deze dingen hebben niets verblijdends voor de toekomst, noch voor hen, die in Europa recht eischen en medelijden trachten op te wekken voor het lot der christelijke stammen in het Turksche rijk." De Frankfurter Zeitung bevat een zonder ling telegram uit Rome; aldus luidend: „In hofkringen vertelt men, dat Crispi eergisteren (het telegram dateert van 7 December) eeo bezoek heeft afgelegd bij den kouing, om dezen, onder den indruk van het jongste treurige bericht uit Afrika, den toestand des lands en de stemming des volks te schilderen. Plet systeem van Rudini heeft het autoriteits gevoel van het volk en de discipline in het leger zoo vernietigd, dat de dynastie groot gevaar loopt. Alleen een staatsgreep zou het koningschap kunnen redden. Wanneer de koning wilde zou hij(Crispi) bereid zijn om, ondersteund door al zijne vrienden, met hem zulk een staatsgreep te wagen. Zoo geheel ongeloofelijk klinkt deze geschiedenis niet, ofschoon zij zooals gezegd is, alleen in hof kringen wordt verteld.* Aangenomen, dat het bericht juist is, kan men er slechts van zeggen, dat de brutale vermetelheid van Crispi bij dit voorstel al datgene overtreft, wat tot dusver door hem werd ondernomen. geloofsbrieven overreikte. Bij elevators der Rochebellemijnen te Allais is een dynamietpatioon ontploft. De ontploffing was hevig, doch er werd geen schade veroorzaakt. Vierhonderd zestig mijn - werkers hebben den arbeid hervat. Met 975 stemmen is tot de voortzetting der staking besloten. Het heet dat de directenr der militaire gevangenis te Parijs, majoor Forcinetti, op een wenk van hoogerhand zijn ontslag heeft ingediend. Plij moet te veel ruchtbaarheid gegeven hebben aan zijne meening, dat Drey fus onschuldig veroordeeld is. Opstand in de Spaansche koloniën Generaal Blanco heeft zijn ontslag genomen als gouverneur generaal van de Phïllipijnen. Een gunstig teeken van den stand van zaken op de eilanden is dit niet. Ook van Cuba blijven de berichten vaag en dientengevolge weinig bemoedigend luiden: „Een telegram uit Havana meldt: Antouio Maceo is gedood in de provincie Havana. Het bjk is herkend door de troepen onder Majoor Cirujeda. Francesco Gomez, de zoon van Maximo Gomez is eveneens gedood. Maceo was den 4den December de Trocia overgetrokken, doch had geen ontmoeting met majoor Cirujeda. Plet bericht dat gene- Weyler gewond werd is onjuist. De vertegenwoordiger der Cubanen te Parijs loochent den dood van Maceo! De gezamelijke hotels van Zwitserland hebben in 1895 samen 11.900.000 nachten logies verleend, tegen 8.700.000 nachten in 1894. Dit jaar zal misschien een zelfde cijfer aanwijzen. Plet aantal reizigers bedroeg ongeveer 2.800.000. In Dreux is door de aanhoudende regens een rotsblok van 1200 kubieke meter van den berg, waartegen deze plaats gebouwd is, los geraakt. Een huis is totaal verpletterd. Als door een wonder werden twee van de drie personen, die erin wareu, gered. Een meisje van acht jaren werd echter vermorzeld. De Kölnische Zeitung vindt dat het „een helder licht werpt op de steeds verder gaande pogingen van de Russische politiek om in het Oosten de opperheerschappij te verwerven", als men ziet hoe Rusland zich door Menelik een strook gronds heeft laten afstaan aan den inpang der Roode Zee, naast de Fransche kolonie Obock. Zij bewondert de keuze van het tijdstip: immers niemand zal thans pro testeeren, ook Engeland niet. Vo°r Italië is deze daad van Rusland een bewijs dat di Rudini goed heeft gedaan met den vrede te zoeken en zijn land te redden van het gevaar om in de knel te raken tus- Rusland en Engeland. Een Belgische senator overleden. De katholieke senator voor Dixmuiden en Veurne, baron de Conniuck van Merckem, is op zijn kasteel Merckem overleden. Hij was vroeger lid van de kamer geweestmaar zat sinds 1870 in den senaat. Hij kenmerkte zich door zijne onafhankelijkheid. De parle mentaire beweging tegen de speelwoede is door hem op touw gezet. ANTWERPEN, 11 December. Om 9 uur heden avond brak een hevigen brand uit in de houtzagerij van Heurck Co., in de wijk Borgerhout alhier. Om 11 uur was het gevaar voor de omliggende huizen geweken. De Parijsche gemeenteraad heeft in beginsel den aanleg van een stedelijkenspoorweg (metropolitain)goedgekeurd. De vraag, of de stad dan wel een maatschappij zich met den aanleg en het beheer zal belasten, is nog niet uitgemaakt De commandant van de brandweer te Ribeauville was vader geworden van een zoon. Toen zijn de brandweermannen bij elkander gekomen en hebben den pas geboren tot eerelid benoemd en besloten hem een fluweelen kussen aan te bieden, gevuld metde mooiste baarden en knevels van het korps! Geen spuitgast heeft geaarzeld het van hem verlangde offer te brengen. Te Parijs is in den ouderdom van 76 jaar overleden Rogeard, een man,die zich in een kortstondigen roem heeft mogen verheu gen. In 1865 schreef hij „Propos de Labienus een bijtende satire op Napoleon III en het keizerlijk hof. Hij werd vervolgd, doch wist naar Belgie te ontsnappen. Gisteren heeft de president der repu bliek den nieuwen Engelschen gezant sir Edmond Monson ontvangen, die hem zijne WAALWIJK Zondag 13 Dec. 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd De Avond Jacobs. Die Bethende Diabelli. Looft den Heer De Vliegh. WAALWIJK ~12 Dec.T8967 Afkondiging politic verordening. Wij vestigen bij deze aller aaudacht op de afkondiging van de verordening Verordening houdende wijziging der algemeeue plaatselijke politieverordening der gemeente Waalwijk, van 7 Augustus 1895. De afkondiging heeft plaats gehad den 7n December; de nieuwe verordening is dus in werking getreden den derden dag daarna, dus den lOen December. Trainconcessie. Verder vinden onze lezers aan 't hoofd van dit nummereen afdruk van het adres aan den gemeenteraad tegen de concessieaanvraag van de „Vicinaux* zooals dat, geteekend door de heereu G. van Dijk, Fl. van Baal en andere ingezetenen, is opgezonden of zal worden opgezonden aan den Gemeenteraad. Reeds vroeger hebben wij, en wij meenen vrij duidelijk onze meeniug over deze aan - gelegenheid gezegd wij gevoelen in 't geheel geen roeping nader er op terug te komen. Wij laten het oordeel in deze gerust over aan het verlichte publiek, dat lezen kan eu zich permitteert er een eigen oordeel op na te houden. Er schijnen ook buiten ons meer personen te zijndie den inhoud van dat adres niet goedkeuren. Tenminste gisteien is ons gevraagd of wij plaatsruimte zouden verleenen aan een eventueel in te zenden stuk over de adresbeweging. Wij hebben toestemmend geantwoord. Dit stuk vinden onze lezers op de gewone plaats. Er komen echter in bedoeld adres een paar beschouwingen voor, zooals o. a. over de haven, waarover wij misschen later nog wel eens een woordje zullen medespreken. Vrije veeuitvocr. Door een groot aantal landbouwers, vee handelaars en veehouders uit verschillende gemeenten in de Langstraat is een adres gericht tot de kamer van koophandel alhier, met dringend verzoek pogingen aan te wenden om bij de hooge regeering den vrijen uitvoer van vee naar Zuid-Holland en Belgie uit den geheel onbesmetten kring, gelegen ten zuiden van den nieuwen Maasmond en ten westen van de spoorbaan 's Bosch-Udenhout-Tilburg te verkrijgen. Adressanten voeren daartoe vooral de omstandigheid *aan, dat in dit sai- zoen geen enkel geval van mond- en klauw zeer ïn genoemden kring is voorgekomen. Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat werd aanbesteed: het bouwen van eene uitwate- ringssluis met grondduiker aan den beneden mond van het kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen, een stoomwatermolen, dienst woningen, duikers, enz behoorende tot de werken voor de verlegging van den Maasmond, begr. t 287,800. Minste inschrijver F. van Balen, te Nieuwe Schans, voor f 280,900. Wet boterhandel. Aan de tweede kamer is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling en wijziging van eenige aitikelen der wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Dit ontwerp heeft ten doel de voorschriften, die in de practijk onvoldoende zijn gebleken om voor komende bedriegerijen tegen te gaante verscherpen. Capclle, 11 Dec. In den loop der volgende maand, zal,volgens men beweert, door eenige ingezeteren, die zich op initiatief van den burgemeester tot eene commissie zullen vor men, eene inzameling worden gehouden van gaven om aan H. M. de koningin-moeder, bij hoogstderzelver aftreden als regentes van het koninkrijk een huldeblijk aan te bieden. Groote gaveu worden niet verlangd, maar op samenwerking wordt aangedrongen, opdat het huldeblijk een nationaal karakter drage en ieder rechtgeaarde Nederlander zal °zeker behoefte gevoelen naar vermogen bij te draden om een bewijs te geven van de groote dank baarheid, die ons volk vervult tegenover onze geëerbiedigde regentes. Door den visscher G. Rozenbrand is deze week in het Oude Maasje een zalm gevangen van 15 halve kilo's. Zoon buiten kansje komt te pas in de wintermaanden. 1 ot hoofd van den algemeenen arme is gekozen den heer A. G. Verheijden Gz. Moge hij deze taak vervullen als zijn voor ganger de heer G. van der Teen die zijn eervol ontslag vroeg en verkreeg, dan kan men er van overtuigd zijn dat „de armen» alhier tevreden zal zijn. Zaterdagavond ten 6 ure zal bij de weduwe M. Boeser de verpachting plaats Van de haven_ en kaaigelden over 1897. Ook zal meteen de petroleüm (ten dienste der gemeente) aanbesteed worden. Voorwaarden hiervan liggen te lezing op de secretarie alhier. Op het gunstig verslag van het betrok ken hooid der school is aan den onderwijzer K. A. J. Klerks door den raad over 'tjaar 1896 eene gratificatie van 50 gulden verleend. Algemeen Reglement der Tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid. Alg-euiccne bepalingen. Art. 1. Er zal te 'sHertogenbosch van 17 Juli tot 5 September eene tentoonstelling worden gehouden van Noordbrabantsche Nij verheid. Zij wordt gehouden in de gebouwen en op de terreinen van het voormalig Spoorwegstation, ter grootte van circa vier hectaren, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van 't nieuwe station en van het groote vaarwater. Art. 2. De tentoonstelling zal omvatten alle producten van Fabrieks Trafieks-, Hand- werks- en Kunstnijverheid, in Noordbrabant vervaardigd. Van die takken van nijverheid, welke in Noordbrabant niet worden uitgeoefend, kun nen iüzendiugen worden toegelaten. Art. 3. De tentoonstelling wordt georga niseerd en bestuurd door eene daartoe ge vormde commissie onder de benaming van Uitvoerend Comité. Art. 4. Door de leden van het Algemeen Comité kunnen plaatselijke Comités worden in het leven geioepeu, om in overleg met het Uitvoerend Comité de belangen der tentoonstelling te bevorderen. Art. 5. Op de tentoonstelling worden geene inzendingen van wege het Bestuur beoordeeld, noch bekroningen of onderscheidingen toe gekend. Toelating. Art. 6. De aanvragen tot toelating geschie den op door het Uitvoerend Comité vast te stellen formulieren, die gratis worden verstrekt. Art. 7. De aanvragen moeten vóór 1 Maart 1897 bij het Secretariaat der tentoonstelling zijn ingekomen. Art. 8. Het Uitvoerend Comité beoordeelt of de gevraagde inzending al of niet kan worden toegelaten, en geeft daarvan kennis aan den aanvrager. Inzending. Art. 9. De goederen zullen van af 20 Juni 1897 worden aangenomen. Zij moeten vracht vrij op het terrein der tentoonstelling worden aangevoerd, vergezeld van een staat in twee voud, die te voren aan de inzenders wordt

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2