Nummer 104. Woensdag- 30 December 1896. 19 Gratis verloting. Toegewijd aars Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Nieuwjaars-Advertentiën, ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER- Waalwijk. Evenals vorige ja- ren zal ook nu we derom in ons nummer van 1 Januari aanstaandegelegenheid bestaan tot het plaatsen van tegen den prijs van 30 cent. Vanaf HEDEN tot DONDER DAG 31 December's middags 12 uur, kan de inzending ge schieden. De Redactie. 100 50 wekken om zich daartoe bij ons aan te melden. £1 £1 Y"i f 't -i i C-:' €m> jL £-» ;V rtjvmvMrnwsni L^wiEJWËffSgg De Eeho van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatsciie ('onranl, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan en- bekenden. Gedurende de 2e helft der maand November Van Waalwijk: H. van Dongen Lille St. Hubert. Wij komen onzen lezers eene belangrijke mededeeling doen. De uitgevers van de NED. ILLUSTRA TIE met hare editiënals GEÏLLU STREERD ZONDAGSBLAD enz. welk laatste wij voor de abonnenten op onze courant tegen uiterst geringen prijs verkrijg baar stellen en dan ook door zeer velen wekelijks bij hun Zondagsnummer wordt ontvangenhebben een alleraardigst plan ontworpen om den lezers daarvan verrassin gen te bereiden. Zij hebben de som van TWEEHON DERD EN VIJFTIG GULDEN be- «apawgag-Mg 21 Eenige minuten later werd de deur van Frank Anson's cel geopend en riep een bewaarder hem toe Ga naar het einde der gang. Vlug een beetje Ontkleed u en ga in het bad De gevangene gehooi zaainde. Na de lange vermoeiende reis van den dag was een bad eene welkome verfrissching, waarvoor hij dankbaar was. Keer om. Hef beide armen omhoog! Het rechterbeen! Nu het linker! Laat de zool van den voet zien 1 Nu de andere! Sta recht op! Open de mond I In orde. Trek nu deze kleeren aan. Ge zijt nog niet gereed want de dokter moet u nog onderzoeken. Stipt en bedaard gehoorzaamde Frank Anson, doch op het zien van zijn uniform week hij ver schrikt achteruit. Was het waar, moest hij zich in deze kleeren steken Moest hij, ter wille van zijn vader, omdat William Talbot vermoord was geworden, dat afzichtelijke uniform aantrekken en dragen ge durende de rest van zijn leven waarschijnlijk? Het was met een mistroostig gevoel in dien bodemloozen afgrond te zijn gezonken, waar geen menschelijke hulp hem ooit uit redden kon, dat Frank Anson, gevolgd door eenen op passer, het vertrek, waar de dokter bezig was eenige veroordeelden te onderzoeken, binnentrad. Eenigen stonden te wachten er. zijne ellende verergerde op het zien hunner naakte ruggen, waarop nog sporen van geeseling zichtbaar waren. Hij staarde in 't gelaat van een hunner, sprong verschrikt vooruit en uitte een kreet. Groote God! William Fletcher, gij hier Hoe zijt ge zoo diep gezonken toegewezen aan de schikbaar gesteld om, verdeeld in een prijs van f 100 een een ;f u bij lotingte worden gelukkige houders van de nummers, welke daarvoor in aanmerking komen. Te beginnen met No. 3 van den volgen den jaargang van de NED. ILLUSTRATIE, en dus ook van het GEÏLLUSTREER DE ZONDAGSBLAD, zal elk exemplaar van een bizouder nummer worden voorzien. Steler verschijnen tot aan den trekkings dag in Maart c.k. tien bladen van het Ge- illustreerd Zondagsbladdan zal elk dier bladen gestempeld zijn met een verschillend nummer. De houder daarvan heeft dus tien kan sen. Wij behoeven onzen lezers er wel niet op te wijzen, dat waar zulke buitenkansjes worden geboden en wel zonder dat eeni gen inleg wordt gevorderd, het Ge ïllustreerd Zondagsblad een alleraardigste uitgave is. Reeds op zichzelve is het blad door zijn schat van keurige novellen, boeiende ver halen en groote geïllustreerde romans een algemeen gewilde Zondagslectuur. Het verschaft elke week in acht groot folio pagina's, lal van prachtige gravures en onderscheidene geillustreerde anecdoten, prijs raadsels, puzzles, enz. waardoor het de vriend des huizes is in menig gezin. En het wordt geleverd tegen zoo goed- koopen prijsdat niemand zich het genot van een zoo fraai tijdschrift behoeft te ont zeggen. Wij kunnen dan ook onzen abon- né's, voor zooverre zij nog niet ge abonneerd mochten zijn op het Ge ïllustreerd Zondagsblad, slechts op- De man, dien hij aansprak, staarde hem ver schrikt aan. Toen week het bloed uit zijn boos aardig gelaat. Ik laat mij hangen, als dat Henry Abbot niet is, de man die mij in de dokken te Londen.., Zwijg, klonk eene donderende stem. Frank Anson was ontsteld. Toen werd er een bundeltje goed naar hem toegeworpen, hetwelk hij als zijne kleeren herkende. Bohooren die jou vroeg een oppasser hem en toen hij antwoordde van ja, werden ze in een hoek geworpen. Hoe oud zijt ge Negenentwintig jaarantwoordde Frank Anson. Hij trilde vau bittere schaamte en wanhoop overmeesterde hem. Toch hield hij het hoold omhoog en zag zijn ondervrager recht in de oogen. VVat gaf hij om het uniform der schande? Hij was een onschuldig, eerbaar man. Ze konden hem kleedenwaarin ze wilden slaan zooveel ze zelf verkozen, schuld opleggen waar geen schuld bestond konden ze niet. Beroep vervolgde de hoofdoppasser. Geen Voor den dag er mee, was het ongeduldige antwoord. Noem het betrekking, ambt, zoo ge wiltl Verscheidene gedurende de laatste vier jaren, hernam de gevangene kalm. Dokwerker, land bouwer, machinist, secretaris, onderwijzer alles wat mijne hand vond om te doen. Voor dien tijd was ik secretaris bij een minister. Is dit de eerste maal, dat ge veroordeeld zijt? Ja. Stroop nu uw hemd af voor den dokter. De dokter deed spoedig uitspraak. De nieuweling was krachtig en gezond en vol komen in staat den zwaarsten dwangarbeid te vei richten. Er had een zacht gesprek tusschen den dokter en den hoofdoppasser plaats en toen hem gevraagd was tot welken godsdienst hij behoorde, werd hem een kaartje met een nummer er opgegeven. Dit is uw nommer, zeide de oppasser kort. Denker aan, dat ge er altijd op antwoorden moet. Ge liet uw naam, toen ge hier kwaamt, achter. Toen, gehoorzamende aan een op scherpen toon geuit bevel, draaide hij zwijgend op zijne hielen In een der eerstvolgende nummers wordt ook het begin gemaakt van een grooten ge- illustreerde rotnan, met talrijke vervolgen, getiteld Kapitein Shanuon, waarop wij in liet bijzonder de aandacht vestigen. Het is een roman die in het buitenland enorme opgang maakte. Spannend als het geheele verhaal is, zal de opname daarvan niet nalaten den lezers van het Geïllustreerd Zondagsblad in liooge mate aangenaam te zijn. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het hegin van dien roman ontvange. DE UITGEVER. De ondergeteekende wenscht geregeld bij zijn courant tc ontvangen het Geiliustreerd Zondagsblad, wekelijks in acht groot tolio pagina's met tal van gravures verschijnende, tegen den prijs van 30 cent per kwartaal, franco per post 371/2 cent. WOONPLAATS NAAM Dc Italianiische Financiën Met betrekking lot de millioenenrede dezer dage» door den Italiaanschen minister van financien gehouden schrijft de Romeinsche correspondent vau een onzer bladen o.a. het volgende Maar waken wij, of is het droom Het land, dat heette aan den rand van het verderf te zijn, dat voor velen reeds falliet was, komt ons nu vertellen dat het plan is jaarlijks te gaan overleggen, zonder de burgers nog meer te belasten. De cijfers zullen wel kloppen, ik twijfel er niet aan. Daarvoor is de bekende om en verliet met den oppasser het vertrek. Tien minuten later bevond hij zich alleen in zijne cel. De strafgevangenis Grantmoor telde één naam meer op haar lijst van misdadigers. Frank Anson was dood voor de wereld. Hij had zijn vrijwillig martelaarschap begonnen. Hij strompelde zijne cel door, welke in duister nis was gehuld. Het eenige licht kwam vanon der de deur, waar eene opening was om versche lucht in te laten, en door het kleine, smalle venster. Hij zonk er op neer. rustte met de ellebogen op de knieën en verborg het hoofd in de handen. Mijn God, Talbot! Talbot! Zouden die woorden dan tot aan zijn doodsuur in zijne herinnering weerklinken Toen weer kwam de verleiding, sterk, wild wanhopend Waarom niet de waarheid gesproken nuvan avond? Waarom den schuldige niet in de handen der justitie overgeleverd? Het is niet goed, het kan niet goed zijn, dat een jong leven zich opoffert om de eer van een oud man te redden. Spieek! Spreek! Werp het kleed der schande van u en keer als vrij man in de lachende wereld terug O 1 de macht der verleiding I de angst haar te weerstaan Zijne moeder was dood, zijne liefde opgeofferd, zijn hart ach ja, èn Madeline's hart gebro ken en dat alleswaarom? Enkel opdat de goede naam van zijnen vader onbevlekt zou blijven; enkel opdat de beroemde rechter de achting der wereld zou behouden, of schoon hij ook een huichelaar was; schoon en smetteloos naar het uiterlijk, doch duister en on rein daarbinnen. Plotseling schrikte hij op. De deur van zijne cel werd geopend en een man met een donkeren baard stond op den drem pel. Ilier, zei hij, neem deze lamp en steek het gas aan. De gevangene kromp ineen, toen hij zich bij zijn nommer hoorde aanspreken. bekwaamheid van den minister borg. Maar op zich-zelf beteekent dit evenwicht niets anders dan dat de inkomsten de verplichte uitgaven dekken. Zelden, zeer zelden hebben de ministers deze jaarlijksche rede gehouden zonder nieuwe belastingen aan te kondigen. Ditmaal kon het volk op dezen soms met angst verbeiden dag met voldoening terugzien. Trouwens nieuwe belastingen uit te denken of oude te verzwaren werd elk jaar moeilijker. En in een land waar de burger zooveel van zijn inkomen aan den staat moet afstaan geelt een sluitende balans nog geen maatstaf van welvaart. Eene vergelijkiug met andere landen, die hoewel rijker en welvarender op dit oogenblik met een deficit te kamper» hebben is dus uitgesloten. Maar de minister belooft den burger te hulp te komen. Hij dient een reeks van voorstellen in die aan de productie ten voordeele zullen komen voor landbouw zoowel als voor industrie. En hij belooft maatregelen die het kleine grondbezit beschermen en ten gevolge zullen hebben dat. het zich uitbreidt. Moet uit dezen algemeen gestelden zin gelezen worden dat ook aan Sicilie's en Apulie's groot grondbezit getornd zal worden Di Rudini's zieuswijze daaromtrent is bekend en dus betwijfel ik het. Gereed ligt ook het ontwerp voor het op richten van een kredietkas ten voordeele van gemeenten, provincies en vereenigingen van ontginning en bewatering. Hiermee worden tevens de schulden der gemeenten geünifi ceerd. Er zijn gemeenten die 9, 10, jameer percenten betalen. Voortaan zal voor allen hetzelfde en een billijk percentage gelden. Met die conversie komen aan Sicilië 2 mil- lioen, aan Sardinië 850000 en aan Elba 40000 lire ten goede: de eilanden, die altijd vergeten worden en er het ellendigst aan toe zijn. Voor Sardinië belooft Luzzatti nog bijzondere wetsvoorstellen om die ellende te matigen. Maar Sicilië dan Moet dit tevreden zijn met de afschaffing van den uitvoer-accijns op de zwavel De briefschrijver besluit zijn correspondentie «TCCÈSBLltïICr;-Tl[mill I HIHIH—uw I-lij sprong op en ging naar de deur. De oppasser later vernam hij dat het Peter Shackleford, de oppasser van zijne afdeelir.g was draaide het licht der lamp naar hem toe en bezag hem opmerkzaam. De gevangene stond bewegingloos als een standbeeld. Nu, waar blijft de begroeting? zei ror. Sha ckleford boos. Weet ge niet, dat ge uwen meester behoort te begroeten, wanneer hij uwe cel bin nentreedt Toen, Frank Anson's verwondering ziende, voeg de hij er aan toe Hebt ge nooit gezeten Neen, mijnheer I De gevangene had alreeds geleerd, dat het de gewoonte was iederen oppasser als mijnheer"' aan te spreken. Dan zult u nog heel wat moeten leeren, man. Hoelang moet ge hier blijven Ik zie, dar ge uw insigne nog niet hebt. Wat is uw vonnis Levenslang? De veroordeelde uitte dat woord op hopelooze toon! De oppasser begreep daaruit, dat de nieuwe aangekomene een moordenaar was. Hij zag hem aan. Ga zitten, zei hij kort. Hij schoor het dikke haar af en hechtte hem een teelten op de mouw. De noodige inlichtingen bestonden uit de letters (Dwangarbeid, Levenslang.) Meer dan dit behoefde niemand binnen de mu ren van Grantmoor te weten. HOOFDSTUK XXV. LADy MELBUity gedraagt zich vreemd. Vijf dagen vóór Kerstmis werd er een diner op Andley Court gegeven. Er waren slechts zes gasten genoodigd Kapitein Koper, dr. Purkiss, sir Ed mond Anson en drie dames. Kapitein Ro per had in een der buitenwijken van de stad een klein huisje tot tijdelijke woonplaats gehuurd. Hij vertelde gewoonlijk aan zijne vrienden en kennissen, dat hij geen groot huis genomen had, omdat hij spoedig hoopte te trouwen en dat zijn oom wenschte, dat hij zijne bruid ineens op Ilolcombe Park te brengen.

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 1