Spanje. Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Turkije. 81 Dec. 1895. 4065 2839 4165 3713 1119 1831 1534 2075 783 1478 1171 Samen 34375 24773 met de verklaring dat de richting in de nu geldende economische en financieele politiek in ieder geval de goede is; geen nieuwe belastingen geen nieuwe schulden, bezuinigin gen waar die mogelijk zijn en dan nog. een batig saldo Dit laatste moet men evenwel niet te serieus opnemen. Het kan niets anders zijn dan een gevolg van de kunst,'om met cijfers te goo chelen. Het eenige middel voor Italië om uit zijn deficit te komen ligt in een vermin dering van de reusachtige budgetten voor oorlog en marine en men weet, dat de minister juiat weer een nieuwe uitgave voor oorlogs schepen etc. heett aangekondigd. Ook zal er nog heel wat gedaan moeten worden vooraleer tenminste éénige verbetering is aangebracht in den benarder, economischen toestand. Hoe treurig die toestand is, kan men o.a. lezen in het relaas, dat de heer Cavalotti geeft van een reisje, dat hij door het eiland Sardinië ondernam. „Ik zou schilder willen zijn, zegt hij o.a., om èn de ongemeene schoonheid èn de on beschrijfelijke ellende van het eiland te kunnen afmalen. Galtelli, om slechts een voorbeeld te geven, had vroeger 10000 inw. en nu is het een ellendig nest van 700 zielen geworden. Er zijn nog slechts drie grond - eigenaars; al het overige is, wegens achter stallige belastingen den fiscus in handen gevallen. De huizen hebben geen deuren meer. Zelfs hebben te Galtelli de inwoners verleden week hun daken afgebroken, 0111 de pannen te Nuora te gaan verkoopen, ten einde zich met de opbrengst een weinig meel te kunnen verschaffen en aldus hun ellenoig bestaan eenigszins te rekken. TeOroseizag ik een vrouw in een voor alle winden open hut zonder meubelen; zij poogde haar kind te verwarmen. Ik vroeg haar wanneer zij "egeten hadGisterenochtend, antwoordde zij. Op het 'strand, aan de monding van de Cedriuo, had een arm visschersgezin een hut gebouwd. De fiscus eischte betaling voor den grond, die tot het domein behoorde, en daar er geen geld was, brak men het hutje af. De arme schepsels wonen nu in een omgekeerd schuitje.,.. Commentaar overbodig. Is Maceo, een der voornaamste Cubaansche hoofden zoo niet het voornaamste van het tooneel verdwenen, ja dan neen? De Spanjaarden beweren, dat hij is gesneuveld in het gevecht, dat dezer dagen tusschen de insurgenten en een Spaansche legerafdeeliug onder bevel van den commandant Cirujcda werd geleverd. De Spanjaarden behielden de overhand en na het gevecht vonden zij onder de lijken die van een mulat en een jongen blanke die personen van gewicht moesten zijn, omdat de insurgenten wanhopig gevoch ten hadden, om de lijkeu weg te voeren. De onderkleederen van den mulat waren gemerkt A. M. (Antonio Maceo); aan zijn hand had hij een gouden ring met het opschrift „Antonio y. Maria" en behalve een revolver, had hij een veldkijker bij zich. De jonge blanke moet, blijkens de brieven, die bij hem gevon den werden, de zoon van generaal Maximo Gomez zijn. Een jonge vrouw, die in het gevecht voortdurend aan hun zijde had ge streden, was ongedeerd ontkomen. Of, met den dood van Maceo, de kracht ook van dezen vrijheidsoorlog gebroken zal zijn, is een viaag die moeilijk kan beant woord worden. De oude independent Maximo Gomez leeft nog en al is hij niet in staat om zijn mannen te bezielen zooals Maceo dat kon, naast hem staan leiders als Calixto Het wüs voor het eerst dat Madeline Harvey sedert Frank Anson's vertrek beneden dineerde. Ze zat naast kapitein Roper, den onwelkomen minnaar, die haar steeds als een schaduw achter volgde. Ze was ziek geweest zeer ziek—en de ziekte had hare sporen achtergelaten. Hare regelmatige trekken waren veranderdhare oogen stonden grooter en de zachte rose kleur, welke de iris— sche lucht op Andley Court op hare wangen ge bracht had was er van verdwenen en had ze bleek en ingevallen achtergelaten. Ze zag er dezen avond bedroefd en vermoeid uit in haar eenvoudig kleedje en Rutherford Roper scheen teleurgesteld. Ik kan mij niet begrijpen wat haar in dien kerel aantrok, zei kapitein Roper op zachten toon, vol ergernis, tot lady Melbury. Lady Melbury verbleekte een weinig. Hij was vroeger een zeer aantrekkelijk raensch, antwoordde lady Melbury, kort. 't Is mogelijk, stemde de kapitein met tegen zin toe. Doch toen verliefde ze niet op hem. Het was gedurende den laatsten zomer in Londen, toen hij als dokwerker werkte en gekleed ging. Er ligt dikwijls eene gevaarlijke bekoring over personen met een slecht karakter, hernam lady Melbury met volkomen oprechtheid. Wat Madeline bederft, ik begrijp nog niet recht? waarom de verloving tusschen haar en Taxter verbroken werd. Ik dacht, dat ze voor elkander geknipt waren. En wat ik in bijzonder niet begrijp is. dat mijn echtgenoot er niet op tegen had en ook niet wenschtc, dat het weer vernieuwd zou worden. Eenige weken geleden was hij er nog sterk voor. Lady Melbury scheen dezen avond zeer opge ruimd. Ze had hooren beweren, dat ze er gedu rende de laatste veertien jaren wel tien jaren jonger uitzag en deze opmerking liad haar verblijd. Ze babbelde en lachte, zich van hare schoon heid bewust on wel wetende, dat zij er schitte rend uitzag, zoo als nooit te voren na den nacht van den moord op William Talbot. Nu en dan slechts werd ze ernstig, wanneer ze gedurende eenige oogenblikken afzonderlijk met sir Edmond Anson sprak. Wordt vervolgd. Garcia, Rios Rivera, Rabi, Delgado en an deren Misschien is de algerneene geestdrift, welke thans in Spanje heerscht, voorbarig en zal iuist de dood van den verafgoden leider de gemoederen der opstandelingen nog meer verbitteren en hen prikkelen tot het uiterste verzet. En misschien ook leeft Antonio Maceo nog. Dit laatste wordt nochtans be weerd door den vertegenwoordiger der in surgenten te Parijs. V.an Spaansche zijde verzekert men, dat een kogel Maceo in de kaak zou getroffen hebben en aan den hals weer zou zijn uitge- gaau. Een andere kogel had hem in den buik getroffen. Dit vertelde de dokter die Maceo nog bijstand verleend had nadat hij gevallen was; deze dokter heeft zich gevangen gegeven. Weyler moet nu van de ontsteltenis der opstandelingen over Maceo's dood gebruik gemaakt hebben om hen in Piuar opnieuw op 't lijf te vallen. In den gemeenteraad van Metz is een ciisis ontstaan, welke niet minder de aandacht zal trekken dan de Brusselsche. Er was voorgesteld op de Esplanade een terrein af te staan voor de oprichting van een stand beeld voor prins Friedrich Carl, den rooden prins" die het bevel heeft gevoerd over het leger dat Metz belegerde. De Franschgezinde leden van den raad protesteerden tegen dit voorstel, waarop een levendig incident ontsiond. Een der raads leden heeft daarop, na een gemotiveerd pro test, zijn ontslag a's raadslid genomen, een voorbeeld dat. naar men verwacht, door de 20 andere Fransche raadsleden zal worden gevolgd. De protestpartij heett hoop haar houding door dc meerderheid der kiezen te zien goedgekeurd. Kusland cn Duitschland. Onder den titel „Rusland en keizer Wil helm" verscheen in de Peterburgsche Wjedo- mosti een brief van „een ouden diplomaat," waarin betoogd wordt, dat er ais eenige vertrouwbare steun van de Russische politiek in Duitschland slechts éen man is: keizer Wilhelm. De schrijver wijdt dan uit over de per soonlijkheid des keizers, welke hij als zeer merkwaardig, maar ook als zeer moeilijk te doorgronden kenmerkt. Keizer Wilhelm is een man van veel talent en veel ridderlijken zin. Daarbij een vasten wil, een kunstenaar in de politiek, een aristociaat naar de ziel, een monarchist in zijn hart. Dat is het raadsel van den grooten indruk, welken hij maakt op het beste deel der maatschappij in Frankrijk en Rusland. Rusland, zoo gaat de briefschrijver voort, heeft meer redenen om te rekenen op de vriendschappelijke gevoelens van keizer Wilhelm, dan op de vriendelijke gezindheid van het Duitsche volk. Wat echter keizer Wilhelm Aanleiding geeft met Rusland vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden, dat zijn de binnenlandsche verhoudingen in Duitschland zelf. De „oude diplomaat" gelooft ook, dat keizer Wilhelm bij de oplossing van de Oostersche quaestie mét en niet tégen Rusland zal zijn. Aan het slot van den brief vrij ver in het verledene -teruggaan fc, her innert de diplomatieke schrijver aan de laatste woorden van czaar Nicolaas I, welke woorden bestemd waren voor koning Frederik Wilhelm IV en door dezen beantwoord werden met een telegram aan czaar Alexander II „Dites a Fritz, de rester toujour? Ie même envers la Russie et de ne pas oublier les paroles de Papa," waren de laatste woorden van den stervenden czaar, en het antwoord van koning Frederik Wilhelm luidde Nous embrassons le cher Alexandre et lui 'déclarons que les paroles que l'Empereur a léguées a Fritz lui sont sacrées." Zoo was het in het verledene tusschen Rusland en Duitschland. Hoe zal het in de toekomst zijn? vraagt de „oude diplomaat." Mondeling debat voor de kamer van in beschuldigingstelling. Het assisenhof der Seine heett den brandstichter Marcus Simon ter dood ver oordeeld. Dadelijk na de uitspraak teckende de jury eenparig een verzoek aan den presi dent der republiek, waarbij zij om gratie voor den veroordeelde verzocht, tegen wien vooral om een voorbeeld te stellen een zoo harde straf was uitgesproken. Een officieel bericht uit Madiid meldt dat een bende republikeinen te Novaleta in de provincie Alicante is verschenen in een botsing met de gendarmerie zijn zeven op standelingen gedood. Op verschillende plaatsen zijn bommen gevonden. Op jCuba moet door het stoomschip Three Friends weer een zending wapenen en ammunitie ontscheept zijn. Generaal Weyler is uit Havana vertrokken, ten einde met 40 bataljons krijgsoperatien uit te voeren in de bergen van de provincie Pinar. Hij gaat over zee van Havana naar Mariel. Ziehier hoe een blad dat het weten moet, The Lancet, zich uitlaat over de ziekte van Jameson «De minder gunstige berichten in de pers over den toestand van dr. Jameson hebben velen ongerust gemaakt. Het verheugt ons te kunnen verzekeren dat er geen ernstige verandering in dien toestand is gekomen. Langzaam maar zeker komt de lijder tot volledig herstel, en geene ongewenschte ver schijnselen hebben de gevolgen der operatie bemoeilijkt. Maar het herstel is vertraagd door slapelooze nachten. Het is gebleken dat dr. Jameson zich scherp rekenschap geeft van de omstandigheid dat hij vrij is terwijl zijne officieren nog gevangen zitten." Arme Jameson. Het is noodig.de officieren zoo spoedig mogelijk uit den kerker te ver lossen 1 Zeven en twintig ambtenaren die bij de Juni-verkiezingen in Canada werkzaam zijn geweest zijn gevangen genomen, onder de beschuldiging van knoeierij met de stem bussen en van samenzwering tot verijdeling der uitspraken van den volkswil. Al het nienws wat er van de werkstaking te Hamburg valt mee te deelen, is vervat in een telegram aan de Frankfurter Zeitung, gedagteekend 24 December, en aldus luidende: „Het comité voor de werkstaking verspreidt een manifest waarin het opkomt tegen de van tegenstauders uitgaande meedeeling dat de werkstaking uit is. «De vergadering van bootwerkers van heden is door de politie ontbonden, en de rapporteur de Haas werd voorloopig in hech tenis genomen, omdat hij zich in afkeurende zin had uitgelaten over het bekende gezegde van den kaizer onlangs. Later lieten ze hem weer vrij: „De politie gat Zaterdag en Zondag verlof tot werken in de haven, om het wegzenden van de opgestapelde koopwaren te bespoe digen. „De Engelsche helpers zijn grootendeels weer vertrokken. „In de haven lagen tweehonderd-negen schepen, op honderd - een-en-zestig werd ge werkt. Aan dc kaden werd gewerkt op acht en zestig van de acht en tachtig stoombooten. „Op de feestdagen worden 's middags ge meenschappelijke vergaderingen gehouden.» is niet vervuld, en een andere dat het Ar- meensche revolutionaire comité, de Hintsjak, moest worden ontbonden, heeft weinig kans op vervulling. Zoo neemt de Porie, als naar gewoonte met de andere hand terug wat ze met de eene verleend heeft, en tracht ze, zich den schijn gerende van genade en barmhartigheid, de mogendheden zoet te houden met een amnestie die onafscheidelijk is verbonden aan onvervulbare eischen. Het hof van cassatie te Parijs heeft zich vereenigd met het rapport van den raadsheer Falcimaigne, uit te brengen aan den minister van justitie over wijzigingen in het wetboek van strafvordering. Het rapport concludeert tot het aanbrengen van da volgende veran deringen Bevoegdheid van den verdachte om bij zijn eerste verschijning voor den rechter van instructie geen inlichtingen te verschaffen omtrent het misdrijf, waarvan hij beticht wordt. Bijstand van een raadsman gedurende den geheelen loop der instructie en vrije toegang van dezen tot den verdachtebehoudens uitdrukkelijk verbod. Bevoegdheid van den verdediger 'om ge durende den loop van het geheele geding inzage van de stukken te nemen en beroep van dezen op de raadkamer, ingeval van weigering van den rechter van instructie. Verplichte mededeeling van het dossier voor het eindverhoor. Recht van den beklaagde om de uitvoering te eischen van alle middelen, ter zijner ver dediging strekkende. Beroep op de raadkamer tegen de be schikkingen van den rechter van instructie. Recht van den verdachte om bij huiszoe king enz. tegenwoordig te zijn. Controle op het onderzoek van deskundigen. Graaf Sjoewalof, die nog altoos in droevigen toestand verkeert, is op zijn verzoek entheven van zijn ambt van gouverneur generaal van Warschau en het Weischelgebied en comman dant van het militair district Warschau. Tot gouverneur generaal van den Kaukazus en commandant van de troepen van dat district is benoemd generaal prins Golftsin. np WAALWIJK 29 Dec. 1396. Haardsteden en Dienstboden. Op I Januari e. k. treedt de nieuwe wet op de personeele belasting in werking. Aangezien niemand gaarne meer belasting betaalt, dan hij noodig heeft te betalen, acht het N. v. d. D. zich verplicht belanghebbende op een paar bepalingen der nieuwe wet te wijzen. Art. 14 al. 2 „Voor elk vertrek, dat in het belastingjaar op éen of meer dagen vóór 1 April of na 31 October (dus van 1 Nov. tot 31 Maart) wordt verwarmd, wordt éene haardstede gerekend." Art. 36. „Wie op 15 Januari belasting plichtig is, wordt volgens den toestand op dien datum over het geheele jaar aangeslagen." Hebt ge dus haardsteden in uw huis, die ge nooit of alleen in de zomermaanden (van 1 April tot 31 Oct.) gebruikt, zorgtdan.dat ze op 15 januari niet meer in gebruik kunnen worden genomen, zonder dat eenig metsel- of pleisterwerk geheel of gedeeltelijk wordt verwijderd of beschadigd. Ge hebt dus maar te zorgen, dat de kachelpijp niet in den schoorsteen of in de buitenlucht kan komen, zonder dat er een ingemetselde steen, plavei of plaat wordt verwijderd of dat er pleister werk wordt beschadigd. Men mag het getal haardsteden niet uit breiden, vóór dat men nadere aangifte vaD de meerdere haardsteden heeft gedaan (art. 46.) Verder bepaalt art. 70 3, dat de amb tenaren gedurende de maanden Februari, Maart, November en December toegang hebben tot alle gedeelten van elk perceel, om het getal haardsteden op te nemen. Ten opzichte vau de dienstboden willen we even de aandacht vestigen op het be paalde bij art. 21 1 lett. j. „Geene belasting wrrdt geheven wegens het houden van vrouwelijke dienstboden, die op den eersten Januari van het belastingjaar den vollen ouderdom van 18 jaar nog niet hebben bereikt," enz. Van de vrouwelijke dienstboden, die na 1 Januari 1879 zijn geboren, is dus het geheele jaar 1897 geene belasting verschuldigd, Ook hierop hebben belanghebbenden te letten. Drankwinkels, nu en voor 40 jaar. Op 31 December 1894 bestonden in Ne derland 24,821 localiteiten, waarin met ver gunning sterke drank in het klein werd verkocht. Op 31 December 1895 was dit aantal 24,773 dus in den loop van 1895 verloren 48 loca liteiten het recht op vergunning. Op 31 Dec. 1855, dus 40 jaar vroeger, bestonden in Nederland 34,375 drankwinkels d. i. 1. op 90 inwoners. Naar de bevolking 31 December 1895 4,859, 451 inwoners bedroeg toen het aantal vergunningen 1 op 196 inwoners. De verdeeling over de provinciën is als velgt aantal op De nieuwe Avmeensche patriarch mgr. Ormanian, heeft blijk gegeven van flinkheid en rechtschapenheid door te weigeren, het schandelijk stuk te onderteekenen waarvan onze lezers den korten inhoud al kennen en ziju ontslag te nemen. Hij zou toegeven dat de Armeniërs enkel en alleen verantwoordelijk zijn voor de on lusten in Turkije, hij zou den sultaD bedanken voor zijn genade, hij zou ontkennen dat de Armeniërs op hulp van buitenlandsche mo gendheden hoopten en alsof dat nog niet genoeg was, zou hij borgstaan dat de revo lutionaire beweging in Turkije en iu het buitenland zou ophouden De drie eerste eischen waren hard, en er was moeilijk aan te voldoen, maar de laatste was ronduit onzinnig, en daar de patriarch Ormanian een verstandig man is, weigerde hij botweg, en nam zijn ontslag. De indruk van het iradé waarin de am nestie wordt afgekondigd is uiterst gering want er is alle kans dat het niet zal worden uitgevoerd. Een van de voorwaarden dat de patriarch de hem gedane eischen inwilligde, 31 Dec. 1855 Noord Brabant 4889 Gelderland Zuid Holland Noord Holland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg Zeeland 3608 5620 4625 1524 3192 1941 3071 1272 2902 1731 In alle provinciën is dus het getal drank winkels verminderd, de inrichtingen waar clandestien wordt verkocht buiten rekening gelaten, de totale vermindering is bijna 28 pet. De grootste vermindering is waar te nemen in Liraburg (49 pet.) dan volgen Friesland (42 pet.) Drente (38 pet.) Gronin gen en gedimd (32 petZuid Holland en Utrecht (26 petGelderland en Overijssel (21 pet.) Noord Holland (20 pet.) en Noord Brabant (17 pet.). De bevolking is in die 40 jaar gestegen met ongeveer 57 pet. (N.R.C.) Verkadc's koek. De firma Verkade en Comp. te Zaandam is op 't goede denkbeeld gekom n om de cartons waarin zij haar bekenden koek in den handel brengt van binnen te laten bedrukken met figuren om te kleuren, met schaduwbeelden enz. Het carton doet zoodoende dubbel dienst en voor kinderen is met oog op de lange winteravonden het knippen en kleuren eene aardige bezigheid. Sprang, 25 Dec. Hedenavond gaf de Chr. Zangvereeniging »De Harpe Zions" alhier

Echo van het Zuiden | 1896 | | pagina 2