'buitenland. Staatkundig overzicht. li cl «ie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrij k-H onga r ij e. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Abdul -Ham id, de 3 te vorst uit het regee- rir.gshuis Osman en de 28e na de bemeestering van Konstantinopeldie den Uien chabdn 1258 geboren werd, wat gelijkstaat met 22 Sep'ember 1813 van onze jaartelling, heeft te Konstantinopel zijn verjaardag gevierd en wat eigenlijk voor de niet-mohammedanen belangrijker is dit heugelijke feit is aan den Bosporus herdacht in rustige kalmte voor zoover bekend ten minste. Heel gerust scheen men in Yikliz-krosk niet te wezen, want om de gemoederen niet te schokken wercl alleen op 't middaguur een salvo gelost en wel werd de illuminatie toegestaan, doch van de afsteking van vuur werk mocht niets komen. Dat men niet alleen ten paleize ceu beetje ongerust was, blijkt uit de preventieve ma-utrecden, door de gezanten genomen de matrozeïiafdeeUngen '.er bewa king de: ambassade gebouwen werden ver dubbeld en 't was moe:e!ijk te zeggen wat domineerdede nieuwsgierigheid naar een f:eër.eke verlichting ot de vrees voor het onbekende gevaar. Indien 't waar is wat van Londen uit wordt wereldkundig gemaakt, zal 't er ten paleize niet zoo heel vroolijk zijn toegegaan: de strikt geheime samenkomsten der. gezanten zouden namelijk beoogen de samenroeping van een Europeesche conferentie, voor het geval de sultan weigert op de door de heeren getor- muleerde voorstellen in te gaan en men twijfelt niet aan des padischah's weigering. Natum lijk zou 't Abdnl Hamid heel wat waard zijn om te weten te komen wat er wordt verhandeld en hij moet fabelachtige sommen uitgeloofd hébben, doch zonder eenig succès: het geheim rebijnt bij de heeren uitnemend bewaard. Daar over veertien dagen het resultaat der beraadslagingen verwacht wordt, gaat men reeds aan 't redekavelen en gissen over de eventueel te nemen dwangmaatre gelen. Dan zou dat wel kunnen zijn het begin van een breuk tusschen de mogendheden. Rusland zou zich namelijk kunnen afscheiden, om voor eigen rekening te gaan werken.cn dan zou 't met de zoozeer te wenschen eenheid gedaan zijn. Zoover is 't evenwel nog niet en raadzaam schijnt het voor alles nadere mededeelingen af te wachten de Daily News vertelde dat de Ottomaansche regeering in beginsel de door de gezanten voorgestelde hervormingen had aangenomen, met uitzondering van een nauwer toezicht op de financien een nieuw tje, dat in dezen vorm en in verband met het hiervoor gemelde, beslist onbegrijpelijk is. Geldzorgen zullen den sultan vooreerst wel niet kwellen: zijn civiele lijst beloopt 627172 pond, terwijl den prinsen en prinsessen jaar lijks nog 305377 pond toevalt en den sultan jaarlijks uit de kroongoederen nog ruim 500000 pond toevloeit Zoo heeft Abdul Hamid reeds een 10 u 12 millioen pond opgespaard, zoodat een vrijwillige korting van 50.000 pond ten bate van den treurige» toestand der schatkist, hem niet al te zwaar moet zijn gevallen Heel veel bijzonders gebeurde er ook nog riet in Engelands lagerhuis. Minister Cham berlain stelde voor de commissie van enquête in zake deu inval van Jameson opnieuw te benoemen. De conservatieve afgevaardigde Maclean verzette zich daartegen; sinds de laatste zitting warén er zooveel dingen ge beurd, dat een herbenoeming niet zeer politiek zou zijn en het lagerhuis in een onwaardige positie zou plaatsen. Deze motie werd aan gehouden tot Donderdag. De Iersche afge vaardigde O'Brien stelde een amendement op het adres van antwoord voor, om de wen- schelijkheid uit te spreken dat amnestie worde verleend aan de Iersche dynamietmaunen. Dit amendement werd met 204 tegen 132 stemmen verworpen. 't Schijnt daf. Di Rudini, de minister-pre sident van Italië, zijn zin heeft gekregen voor wat de ontbinding der kamer betreft, door een weinig de alarmklok te luiden. Hij deed 't. koning Humbert voorkomen alsof deze kamer, na afhandeling^ der Afrika aangele genheid, Crispi's treurige nalatenschap, plot seling zich zou gaan verzetten tegen de rcgeeringsplannen voornamelijk tegen de militaire voorstellen van generaal Pelloux en de finaneieele van Luzzatti Het onibindings- decreet wordt verwacht. De Oostenrijksche kamer heeft met 148 tegen 47 stemmen een voorstel van de be- grootingscommissie tot afschaffing van het dagbladzegel aangenomen Volgens dit voorstel wordt het zegel van 1 Maart 1897 af afgeschaft voor bladen, die driemaal of meer per week verschijnen en van 1 Januari 1898 af voor alle bladen. Donderdag behandelde de senaatscom missie voor buitenlandsche zaken te Was hington het arbitrage-verdrag. De staatsse cretaris Olney verdedigde het. Eenige se natoren vonden het verkeerd dat de koning van Zweden als arbiter in hoogste instantie gekozen was zij zouden de voorkeur geven aan een arbiter uit het westelijk halfrond, die de Amerikaansche denkbeelden beter begrijpt. Niettemin bleek de commissie geneigd het tractaat ten volle te waardeeren. De correspondent van de Times te New York meldt, dat de voorstanders van het scheidsgerecht zich moeten roeren andets zal het verdrag niet geteekend worden. De tegenstanders van het verdrag in Amerika vreezen, dat het Nicaragua kanaal de Cana- deesche quacstie en de Monroeleer er door geprejudfcéerd zullen worden. Uit goede bron wordt gemeld, dat lord Cromer getracht heeft ras Makonneti van Menelik afvallig te «maken, doch dat de ras geweigerd heeft de Engelsche politiek in cle kaart te spelen. De gezondheidsraad te Konstantinopel, die de sanitaire maatregelen in het Suez-kanaal onvoldoende ach', heelt den wensch' uitge sproken. met de Engelsche en de Egyptische regeering een overeenkomst aan te gaan om te Aden een quarantaine station in te richten voor al wat uit Indie en de Perzische golf komt. l)e aard der ontsmetting, daar toe te passen, en de duur van de quarantaine zouden nader bepaald worden. Ook wijst de gezondheidsraad nog in 't bijzonder op het gevaar van besmetting voer Aziatisch Turkije, nu het niet verboden is dat schepen uit besmette havens de Perzische golf binnen- loopen. Dezer dagen zal te Berlijn een conferentie gehouden worden, waaraan behalve de gewone leden van het Gesundheitsamt verscheidene adviseerende ambtenaren deelnemen. De kanselarij heeft, in afwachting van de verdere maatregelen die door deze conferentie voor gesteld zullen worden, reeds bepaald dat alle schepen uit verdachte havens bij hun aankomst in een der Duitsche havens onderzocht moeten worden zijn er verdachte ziektege vallen aan boord voorgekomen dan wordt het schip naar een van de quarantaineplaatsen te Hamburg of Bremen gezonden. De Fransche regeeiing heeft eveneens hare maatregelen tegen het overbrengen van de pest verscherpt. Ook de regeering der Vereenigde Staten is nu overgegaan tot quarantainemaatregelen ter afwending van het pestgevaar. De regeering van den Kungostaat spreekt op de meest besliste wijze het bericht van den moord op majoor Dhanis en zijn met gezellen tegen. De Mohammedaanscbe afgevaardigde is in de toiletzaal van de kamer gesnapt, toen hij e-U voetbad nam. Nadat hem aan 't verstand was gebrachtdat die ceremonie daar niet te pas kwam, ging Sidi ben Grenier zijn wasschingen aau den kant van de Seine verrichten tot groot vermaak van de Parij- 'sche straatslijpers. Voor de lie kamer der correciioneele rechtbank te Parijs verscheen Zaterdag een trio van oplichters van Hollandsche origine, welker houding een eigenaardige» indruk op het talrijke publiek maakte. Het was een 'tamelijk knap meisje van negen en twintig jaren, bruin, met groote donkere intelligente oogen groot en slank van gestalte, keurig in het zwart gekleed met een hoed met vee- ren, de taille gevat in een zilveren ceintuur; haar naam was Beatrice Marie Josephine van den Akker, geboren in 186/ te Ravestein in Noordbrabant. Naast haar was gezeten hare tante Marie Mathot, genaamd Mouton drie en zeventig jaar oud, geboren te Rotterdam, eveneens in het zwart met een soort zwart kanten kapsel op hare zilverwitte haren. Men zou haar hebben gehouden voor iemand van zeer goeden huize; haar optieden was bescheiden zij sprak eenigszins zalvend. Ein 'elijk, ter rechterzijde van juffer Mathot, de broeder \an Béatrice Aloïse Marie Jo sephine van den Akker, zich ook noemende graaf de Gruloff of Louis Ghérard, oud een en dertig jaar geboren te Delft in 1865, De man met deze vrouwennamen gelijkt op zijne zuster, vooral door den zeer sprekenden neus. Van zijn vroegere grootheid is hem slechts overgebleven een tamelijk versleten choco'ade kleurig fantasiepak en een onbe rispelijke boord, naar de laatste mode Tegen Aloïse is een eiscli tot uitlevering ingesteld door het Hollandsche, tegen zijn zuster door het Belgische gouvernement. Deze laatste toch werd te Brussel veroor deeld tot 4 maal 4 maanden opsluiting, wegens oplichterij en te Magon tot 3 jaren gevan genisstraf. Aloïse heeft o. a. nog te goed 4 maanden te Antwerpen en 3 jaren te Magon, De drie beschuldigden hebben o.a. te Luik gewoond, rue Henricourt, waar zich de politie ook al met hen had te bemoeien. In den laatsten tijd woonden broer en zuster te Parijs, rue St.-Dominique 120, onder den naam Ghérard met twee oude dames, hunne tantes, die te zarnen met hen den 9en Augustus jl. werden gearresteerd, alleen Marie Mathot werd in hechtenis gehouden. De rechtbank heeft Zaterdag echter hunne zaak niet .kunnen behandelen. Toen de president eeu aanvang wilde maken met het ondervragen der beschuldigden, zeide v. d. Akker, da} zijne tante wel Fransch verstond, maar alleen in het Vlaamsch kon antwoorden; onmiddellijk werd een persoon opgehaald, die Vlaamsch sprak, d .ch na eenige woorden met de oude vrouw te hebben gesproken, merkte deze man op, dat hij niets begreep van hetgeen zij zeide. Daarop hernam v. d, Akker dat zijn tante alleen Hollandsch sprak, wat nog iets anders is dan Vlaamsch. Die uitdrukking verwekte grooie hilariteit onder de rechters en net publiek, doch hel gevolg vair dit incident was, dat de zaak werd uit gesteld. De behandeling er van belooft interessant te zullen worden omdat de oplichterijen gepleegd door den pseudo graaf en de pseude- gravin Gruloff. met behulp hunner achtens waardige tante Mathot, legio moeten zijn. (Nijm. Ct.) 2000 fr. in den buik van een varken. Dat zeldzaam feit heeft zich volgens bericht in het Petit Journal, voorgedaan te Rodez. Een grondeigenaar in de buurt van Milan, had te Rodez een varken gekocht en geslacht. Bij liet openen van het (lier vond hij in rliens maag een metalen doosje, waarin twee bankbiljetten van 1( 00 francs. De biljetten waren onbeschadigd! MADRID, 19 Jan. Een telegram uit Ha vana meldt de rebellen hebben een trein in de buurt van de hoofdstad aangevallen, de reizigers beroofd en tien officieren ge vangen genomen; dezen stelde zij weer in vrijheid, behoudens één, van vreemde natio naliteit, die werd doodgeschoten. De kanon neerboot Relamiago is vernield door torpedo's der opstandelingen, die op de mannen, die zich al zwemmende te redden zochten,schoten; zes Spanjaarden zijn gedood eti bijna allen, die aan boord waren, gewond. Generaal Weyler meent, dat de rust in de provincie Pinar del Rio genoegzaam hersteld is; hij heeft twaalf bataljons uit deze provincie teruggeroepen om ze in de provincies Mntanzas en Havana te gebruiken. Hij heelt de hoofdstad verlaten om eenige bewegingen uit te voeren tegen de opstan delingen, misschien ter voorbereiding van den grooten slag, die „definitief" zal wezen. Sprekende van de Spaansche aangele genheden, heeft Sagasla verk'aard, dat de berichten over de krijgsverrichtingen sedert eenigen tijd zeer verward zijn. De meening, dat de strijd ten einde loopt, berust zijns inziens op geen voldoende gronden. BRASS, 21 Januiri. De Britsche zending naar Benin is geheel ongewapend vertrokken, met zich nemende eene hoeveelheid ge schenken voor den koning. Van de negen Engelsche» en de 250 dragers zijn allen in een hinderlaag gelokt en vermoord, op een drager en twee gewonde Engelsche» na. Deze laatsten werden gered door de mannen die in een kano de rivier at werden gezonden om hulp te bieden. LONDEN, 20 Jan. De procureur generaal heeft de strafvervolging tegen Bell ingetrok ken, aangezien hij niet kan bewijzen, dat Bell van den opslag van ontplofbare stoffen te Antwerpen wist. Daarna is het vonnis „niet schuldig" formeel uitgesproken. Duitse,liland's bevolking in vergelijking met Frankrijk. De uitkomst der volkstelling van 2 Dec. 1895 in het Duitsche Rijk is eerst nu defi nitief vastgesteld. Volgens deze telling be draagt de bevolking van het Duitsche Rijk 52,279,901 zielen (25,661,250 mannen en 26,618,615 vrouwen) tegen 49 428,470 zielen in 1890. Van de afzonderlijke staten telt Pruisen 31,855,123 zielen 1.897,756 meer, Beieren 5,818,554 -}- 223,562 Saksen 3.787,688 285,004) Wurtemberg 2,081,151 (-f 44,629), Baden 1,724,464 (-j- 67,597), het Rijkstand 1.640,986 37,480). Eene vergelijking met Frankrijk leidt tot het volgende staatje 1895 Meer in 5 jaar Duitschland 52,279,901 2.751.431 Frankrijk 38,228,969 133,819 Honderd jaar geleden waren er drie Fran- schen tegen één Pruis; op dit oogen blik. zou Pruisen, ook zonder de hulp van zijn bond- genooten, bijna een man kunnen stellen tegen over eiken Franschman. Voor hel Rijk in zijn geheel is de verhoudingvijf Duitschers tegenover 4 Franschen. En toch waren er zelfs nog in 1860 meer Franschen dan Duitschers In de laatste vijf jaren is de bevolking van het Duitsche Rijk met 23/4 millioen meer toegenomen dan de bevolking van Frankrijk. De Daily News, die hierop de aandacht vestigt, zegt terecht„Als men eenigszins rekenen mag naar de getallen, dan wordt me: ieder jaar de revanche bezwaarlijker." BUDAPEST, 21 Januari Werklieden van de staatsspoorwegen te Anina (in het Banaat) hebben uit ontevredenheid over de onder- standskas het gebouw van de directie geplun derd. De gendarmes kwamen er bij te pas en doodden acht werklieden en twee vrouwen. Een luitenant van de gen armerie werd ernstig gewond. Te St. Petersburg is men zeer verwonderd over de Fransche berichten over den ongun stige» gezonheidstoestand van den czaar. Deze heef: de Driekoningen parade en de plechtig heid der wijding van het Newa-water tegenover het winterpaleis bijgewoond. Het bekende gebrek der Russen, het drinken, is zeker al heel dikwijls besproken en zelfs spreekwoordelijk geworden. Maar zonder een juiste statistiek kan men zich toch geen voldoende voorstelling van het zuipen dier menschen vormen. Een statistiek over 't drinken in Petersburg, die ik hier kan geven, moet wel ieders verwachting te boven gaan. Toevallig heb ik Zondagsavonds dikwijls de volkswijken bezocht tegen 'i uur dat de traktirs en ka baks (herbergen en kroegen) gesloten worden, en (je dronkaards er uit worden gezet en ik moet verklaren dat ik me in zoo'n straat, als zijnde de eenige nuchtere menscli, wel een beetje vreemd en verlaten gevoelde maar toch heb ik mij de zaak nooit zöö erg voorgesteld, als mij uit deze statistiek is gebleken. Ik lees daar dat van de millioeia inwoners van Petersburg 250.000 openlijke drinkers en alcoholici zijn. in 1895 waren er in St. Petersburg 10,270 huizen, en 2400 inrichtingen waar men spiritualiën krijgen kon, dus op elke vier £t vijf huizen kwam een kroeg. In deze 2400 inrichtingen werden in '95 2 363,000 wedro (emmer) (1) spiritus, d. i. sterkedrank, zeggen we dus om duidelijk te zijn jenever, en 5.320.000 wedio bier gedronken. Nemen we aan dat mannen van twintig tot zestig jaren diinken, en schatten we de bevolking van Petersburg op een millioen (volgens de laatste telling is ze 1 070.000), dan zien we dat 460 000 persouen deze hoeveel heden verorberd hebben, dus ieder volwassen man drinkt jaarlijks gemiddeld 5 wedro jenever en 10 wedro bier. Daar verder de statistiek overal op de wereld bewezen heelt, dat het getal der niet-drinkenke mannen gelijkstaat met het getal der drinkende vrouwen (2), moeten wij 't getal der drinkers met de helft verminderen, en 't quantum der verbruikte dranken met de helft vermeerderen, zoodat we dan de volgende cijfers kunnen vaststellen: van de millioen inwoners van Petersburg zijn 250 01)0, zegge een vierde, openlijke drinkers en alcoholici, en elk daarvan drinkt jaarlijks 10 wedro jenever en 20 bier. Nu hoeft men zich ook niet over de vol gende gegevens te verwonderen. In 1895 werd van elke 21 menschen één wegens dronkenschap gearresteerden dat doet een gorodowój olitieagent) niet zoo gauw; op elke 31 menschen werd één aan geklaagd wegens verstoring der openbare orde of kwetsing der zedelijkheid. Diefstal of bedrog kwam vooréén geval op de 90 menschen, verwonding of verminking in vechtpartij één op de 1400, verwonding of verminking in dronkemanswoede één op 2900, van berooving bij aanval werden beschuldigd één op 7000 iuwoners, en moord kwa,m voor één op de 8000 inwoners. In 't zelfde jaar zijn 491 personen ver dronken, hebben zich 78 vergiftigd, zijn 40 doodgevroren, hebben 513 zelfmoord gepleegd of trachten te plegen. Al die ongelukken komen haast uitsluitend uit dronkenschap voort. Klinkt liet dan niet als ironie, als de Rus sische wetgeving zegt ,,'t Misbruik van slerkendrank is aan ten ieder vei boden"? Maar de Rus kan nu eenmaal niet buiten drinken; het is zijn vreugde en zijn levensbehoefte. (1) 1 wedro 12.29 liter. (2) Deze redeneering blijft voor rekeuing van den statisticus. Red. WAALWIJK. Met het oog op 't concert van Maandag door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, zal Zondag de gewone repetitie niet plaats hebben. Tweede Winterconcertop Maandag 25 Januari, ten 7J/2 ure precies te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, met medewerking van de heeren L. Vugts, tenor en Jos. van de Leur baryton uit Eindhoven, op de zaal Musis Sacrum. (Zie programma's) WAALWIJK, 23 Januari 1897. Huldeblijk Koniugin. Donderdag had de definitieve samenstelling plaats van de commissie in onze gemeente voor het aanbieden van het huldeblijk aan H.M. de Koningin Regentes ter gelegenheid der meerderjaiigverklaring van H. M. de Koningin Wilnelmina. Benoemd werden de heeren Jhr. August van Grotenhuis burgemeester, voorzitter. J.B. Timmermans Wzn, voorzitter der kamer van koophandel, Penningmeester. F.W. van Liempt Gemeente secretaiis, secretaris, en als leden de heeren A. J. Biuk, lid der Prov. Staten, H. de Brouwer schoenfabrikantS. Fano, vice President der kamer van koophandel. H. Fluyt, Directeur van 't rijks post en tele- graaikantoor. P. J A. Groenewalt, ontvanger der Dir. bel. en accijnzen. Ph. H. de Haan, inspecteur der dir. bel. inv. en accijnen. Th. Hoffmans, wethouder. G. C. F. 't Hooft, le besteller bij 't rijks post- en telegraafkantoor.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2