Nummer 11. Zondag 7 Februari 1897. 20 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebeiangea, ANTOON TIELEN Nu op de lijsten Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. 15 Februari loopt de termijn voor de aanvrage van het kies recht ten einde. Een ieder zorge dus bijtijds die aanvrage bij het gemeentebestuur in te dienen. De hiertoe bestemde formulie ren zijn kosteloos aan de gemeen tehuizen te verkrijgen, Na 15 Februari is de kans, om nog dit jaar op de kiezerslijst te worden geplaatst, voor dit jaar onherroepelijk verkeken. De Echo van het Zuiden, en Laiigstraatscbe Courant Dit Blad verschijnt. Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels fO.GO; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiubureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Politiek in vogelvlucht. Gewoonlijk ter gelegenheid van de begroo tingen moet een minister nogal eens harde dingen hooren over den postdiplomatieke vertegenwoordigers. De oppositie speelt dan altijd de hoogste troef uit in de betcoging, dat de diplomatie •een slakkengang gaat en voortvarendheid en vlugheid bij de heeren der kanselarijen verre te zoeken zijn. Maar gesteld, dat dit eene waarheid is, dan zijn er regels met uitzonderingen en zulk eene uitzondering maakte dezer dagen de nieuw benoemde premier van Rusland. Men oordeele Graaf Murawief is 20 Jan. des avonds 8 uur uit St. Petersburg vertrokken, om in Kopenhagen zijn terugroepingsbrieven in te leveren en zich te Parijs en te Berlijn voor te stellen aan [de hoofden van den staat 32 In den loop der volgende dagen hoorde hij veel over Roger Ilarvey. Men zeide, dal Harvey zijn straf rtog al licht opnam, en dat hij, wanneer hij in vrijheid werd gesteld, veel geld zou hebben. Een hevige lust om met RogerHarvey te spre ken kwam bij hem op doch hij vernam, dat de vervulling van diea wenscli onmogelijk was. De eerste verschrikkelijke weken gingen voorbij alsof elke dag er wel drie duurde. Langzamerhand was hij aan het touw pluizen gewoon geraakt en kon hij zijn dagtaak gereed krijgen, zoodat hij aan de straf op water en brood gezet te worden, ontsnapte. Doch erger dan al deze ellende was liet gezicht van al die boosheid om hem heen. Ondeugd, schaamteloosheid, veinzerij deden zich aan hem voor, telkens wanneer hij een kort. ge sprek hield met hen, die zich in hetzelfde vertrek bevonden als hij. Geen dozijn fatsoenlijke woor den hoorde hij per dag. De gemeenste vloeken moest hij aanhooren. En wat het erg3te was, wanneer de geestelijke bij hen was, waren het juist diegenen, welke het slechtste waren, welke aandachtig schenen te luisteren en als gunst ver zochten bij het H. Avondmaal tegenwoordig te iDogen zijn. Hun doel was natuurlijk om op die wijze met den een of anderen gevangene een paar woorden te wisselen, somtijds ook om gunstig bij de au toriteiten aangeschreven te worden en zoodoende verlichting van arbeid te verkrijgen. Langzamerhand bégon Frank Anson bekend te worden met. oenige van de kunstgrepen van de oudere boeven. Op de ziekenzaal te liggen was een hoog ge waardeerd voorrecht daar zij, die daar waren, lekker eten, niets te doen co gezelschap hadfleti, drie soorten van weelde tegelijk. Vele vreeselijke misdaden werden beraamdmenige vernuftige diefstaldie later het land in beweging zou brengen, werd daar ontworpen. Groote stevige kerels, sterk genoeg om het en de leidende staatslieden. Volgens het opgemaakte programma werd hij 3 Februari tegen 10 uur te St. Petersburg terugverwacht zijn afwezigheid wordt dus berekend op den duur van IS1/* dag, of ruim 32G uur. Gedu rende dezen tijd heeft graaf Murawieff, met inbegrip van zijn uitstapjes naar Wiesbaden, waar hij eenig-; ureu bij zijn moeder heeft doorgebracht, en naar Kiel, waar hij zich onheveer 6 uur zal ophouden, om aan den keizer te worden voorgesteld, niet minder dan 7343.9 K M. per spoortrein afgelegd, of gemiddeld 22l/3 K. M. pnr uur. Op deze reis heeft de graaf niet minder dan 8 nachten in den spoorwagen moeten doorbrengen en al hebben de besturen der verschillende spoorwegen hem alle gemakken aangeboden, toch n:oct hij een groot deel van zijn nacht rust opofferen. Graaf Murawieff moei alle moeielijkheden evenwel spelenderwijze over winnen. Als hier nu gauw en goed samengaan, dan zal de politieke disch door een kok geleverd worden, die eenig in zijn soort is. De Voss. Zeitung schrijft naar aanleiding der uitlatingen van den Engelschen minister Chamberlain omtrent Trausvaal onder an dere „Het schijnt wel dat het toegeven alleen van Transvaal wordt vei wacht. Alsof de Zuid-Afrik, republiek niet reeds te veel had toegegeven, en zich nu langer dan een jaar door Engeland heeft laten beetnemen zonder iets te bereiken. Niet de wijsheid van president Kruger" moei worden geprezen, zooals Chamberlain deed maar het onver antwoordelijk geduld moet worden gelaakt, dat de republiek thans nog tot spot van de vreemdelingen maakt. De samenzweerders te Johannesburg hadden veel srrenger gestraft moeten worden, en met alle energie had moeten worden aangedrongen op het betalen van schadeloosstelling door de Chartered Company. De vreemdelingenwet, die onlangs is uitgevaardigd, geldt niet alleen voor de Engelschen, maar voor alle immigranten, die zich moeten lcgitimeeren, en die over zekere zwaarste werk te verrichten, aten zeep om den dokter van de wijs te brengen en zich zoodoende toegang te verschaffen tot het paradijs van lui heid. Het eten van soda was ook een gewone tactiek om aan het zware werk te ontkomen. Anderen wederom klaagden onophoudelijk over zwakheid en een gevoel van duizeligheid, zoodat de dokter eindelijk, vreezende onraenschelijk te zijn, hun levertraan en versterkende middelen voorschreef. De schrik van den Kerstavond was gedurende vele weken levendig in Frank Anson's ziel. Het was de gewoonte dat de veroordeelden op Kerstavond in hun cel mochten zingen. Men dacht dat het zingen van oude gezangen en liedereu een verteederenden invloed op die verwaarloosde en verloopen menschen zou hebben die öf reeds lang óf nog langen tijd van hun «thuis" verbannen zouden zijn. Maar toen de avond kwam, waren het geen psalmen, die gezongen werden, De gemeenste liederen werden uitgegalmd en mei: hoorde vloeken, zoo verschrikkelijk, zoo vijandig, dat de ziel van elk, die nog niet geheel verdierlijkt was, met afschuw vervuld werd. Frank Anson verboig het gelaat in de handen en weende. H?e kon in deze f christenwereld nog zooveel kwaad bestaan? Den volgenden morgen werden een paar van lien, 3 dagen op water en brood veroordeeld. Ze glimlachten, toen ze dit vernamen, en zeiden dat het huil onverschillig was. Zoo gingen de eerste zes weken van Frank Ansons gevangenschap voorbij. In In t begin van de zevende ondervond hij, dat de cipier van zijn verdieping Shackleford, lusschenbeide loog en onrechtvaardig kun zijn, en plaagziek was. HOOFDSTUK XXXIX. Dag aan dag werd zijn verlangen naar Madeline grooter. Ze was hem dierbaarder dan ooit te voren. Zonder vrienden, moede, loos, erger dan vaderloos, was zij alles, wat hij in de wereld bezat. Hij wisr, ofschoon zij het niet wist, dat hij nooit meer vrij zou zijn. Waarom dan zou ze wachlen in eenzaamheid, verdriet en schande, terwijl de beste jaren haurs middelen van bes'aan moeten kunnen ver voegen. Dat moge hard zijn maar het is noodig geworden door den nood in het Noorden én ook omdat Rhodes zijn benden onuer den schijn van onschadelijke mijnwer kers in Transvaal binnensmokkelt. Dat hij zijn plannen niet zal opgeven, heeft Rhodes op zijn agitjitiereis door Zuid-Afrika zelf erkend. En het zou goed zijn als men zich te Pretoria onder den indruk der redevoering van Chamberlain wat losmaakte van de Boersche langzaamheid en er eens aan begon te denken alle Afrikaauders te vereenigen tot een krachtig bondgenootschap tegen de plannen van Engeland. Het einde van de parlementaire enquête-komedie behoeft men daarvoor niet at' te wachten. Rhodes keert vrij en als overwinnaar naar Zuid Afrika terug." Het Noorsch Storthing is gisteren geopend met een troonrede, waarin er op gewezen wordt dat de betrekkingen van het vereenigde koniukrijk tot de buitenlandsche mogendheden onveranderd vriendelijk te zijn. In het af- geloopen jaar is er niets gebeurd wat de in een vorig jaar uitgesproken verwachting dés konings kau schokken, dat het nl. ook in de toekomst zou gelukken de vrijheid van han delen der regeeriug te bewaren, zonder aan de vreemde mogendheden eenigerlei toezeg ging te geven betreffende bijstand bij toe komstige conflicten. De onderhandelingen over eene nieawe wet betreffende het gemeen schappelijk optreden ten opzichte van de zeevaaartbetrekkingen van het vereenigd ko ninkrijk zijn zouder resultaat gebleven. Thans worden de maatregelen overwogen, die ge nomen moeteu worden met het oog op de opheffing van de tot dusver bestaande desbe treffende wetten. De Romeinsche correspondent der Daily News verzekert, dat het ministerie Di Rudini inderdaad voornemens is het Italiaansch ge bied in Afrika te ontruimen, Dit bericht heeft evenwel niet de beteekeuis, dat vau alle levens voorbijgingen en de rozen en de frischheid der jeugd van haar gelaat wegstierven, en grijze draden zich met het goud harer zachte lokken ver mengden. Hij begon zich af te vragen, hoe hij het haar het best melden zou. Om harentwil moest hij van huur scheiden. Hij had het recht niet haar heerlijk, jong leven in den ondergang van het zijne mede te slepen. Indien hij nog zes maanden wachtte, zou hij in staat zijn haar een korten brief op gevangenispapier onder nauwkeurig toe zicht te schrijven. Er was geene andere uitweg, tenzij hij deed els een andere gevangene in zijn nabijheid, die de voorschriften der gevangenis overtrad, en een bewaker verzocht heimelijk brieven te verzenden. Deze man, de eenige, dien hij ontmoet had, die niet volkomen slecht was, iiad diefstal gepleegd en onderging nu een vonnis van vijf jarer». Hij had een onschuldig, lief vrouwtje, dat hij oprecht en teeder beminde, en een kind van twee jaren. Uit armoede had hij den diefstal ge pleegd en toen men zijn vrouw duidelijk ruaakte wat liij gedaan had, was haar hart bijna gebro ken. Ze was een goede, beste vrouw, had hij Frank met tranen in de oogen verteld, zoo goed, zoo edel en lief, dat ze een engel geleek. Hij zou nooit meer kwaad in ziju leven doen, zei hij; iiij wist, dat hij de kracht zou hebben in het vervolg een eerlijk leven te leiden om der wille van lmar en hun kind. En om harentwil scheidde hij zich zooveel mogelijk van de andere veroor deelden af. De eenige fout, waardoor hij de voorschriften der gevangenis overtrad was het verzenden en van ontvangen brieven aan en van haar, die hem het liefste was op de wereld. Op een morgen kwam Shackleford Frank An sons cel binnen een deed hem een voorstel. Is er iemand dien ge gaarne heimelijk een brief zoudt schrijven? Zoo ja, dan neem ik de verzending op mij, op voorwaarde, dat hij of zij, die hem ontvangt, mij voor mijne moeite be loont. Frank Anson Terschrolc en werd bleek. Er kwam een vreemde uitdrukking op zijn verwilderd gelaat, zoodat zelfs de bewaarder er verbaasd van stond eene uitdrukking die van hoop en van twijfel, dankbaarheid en vrees ge tuigde. aanspraken op Erythrca afstand zal worden gedaan. Vermoedelijk zullen de troepen retireeren en zal de exploitatie der kolonie, volgens het Engelsche stelsel, dan worden overgedragen op een maatschappij. Er moe ten reeds onde.handelingen dienaangaande aangeknoopt zijn met een bekend Italiaansch financier. Eergisteren werd gezegd, dat de diploma tieke agenten van Frankrijk en Rusland te Kaïro op last van hun regeeringen geprotes teerd hadden of zoudeu protesteeren bij de Egyptische regeering legen de aanneming van Engelands financieele hulp inzake de kosten der Soedan expeditie, doch nu blijkt dat 't alles uitloopt op een eenvoudig verzoek om inlichtingen. De diplomatieke agenten voor noemd hebben aan de Egyptische regeering eeu memorandum gericht, waai in zij zeggen vernomen te hebben dat Egypte zich voorstelt vau Engeland het voor de Soedan expeditie noodige geld te leenen. De agenten vragcu ot dit zoo is, en merken op dat deze stap in strijd zou zijn met de liquidatievvet. Zij stellen voor het geld op een andere wijze te verschaffen. Het verschil kan niemand ontgaan. Door te protesteeren tegen de ftnancieele hulp. ten bedrage van 789,802 pond sterling, waarover juist in Eugelands Lagerhuis moet worden geredekaveld, zouden de kabinetten van Parijs en Petersburg de soliditeit van Egypte niet in verdenking hebben gebracht, zij zouden niet opgekomen zijn voor de belangen van de Europeesche fondsenhouders, betrokken bij de leening van 25 millioen, doch zij zouden zich feitelijk verzet hebben tegen de inmenging van het Vereenigde koninkrijk in Egypte's aangelegenheden. Dat zou aa-lei ding hebben kunnen geven tot heel wat geschrijf en gewrijf: indien in beginsel aan. Egypte werd toegestaan leeuingen aan te gaan zonder raadpleging van de internatio nale commissie te Kairo zouden groote belangen op 't spel worden gezet eu 't is de vraag of de mogendheden der triple alliantie Ge zijt wel goed, mijnheer, antwoordde hij snel. Ofschoon het verkeerd van mij is dat te zeggen, daar gij door mij te helpen de voor schriften der gevangenis overtreedt en daardoor in uwe plichten te kort komt. Ja, er is iemand, die al het geld, wat zij bezit zou geven voor één enkelen brief van mij. Ik zal er over na denken. Ik ben nog niet geheel zeker of het goed zou zijn om te schrijven. Ik zal het u binnen een paar dagen zeggen. Zeer goéd, zei -Shackleford ruw. Hij had juist miss Blake's bevelen, vergezeld van eenig geld, ontvangen en vond, dat het meer dan tijd werd de stelselmatige onderdrukking van An.-on te beginnen, welke, indien mogelijk, ein digen zou in den volmaakten ondergang van den veroordeelde misschien zelfs in iets erger, iets wreeder, iets schrikkelijkersDoch bij dit punt stonden zijn gedachten stil. Hij rilde van het hoofd tot de voeten. Haastig spoedde hij zich naar het einde der gang en gat zijne bevelen. -r- Alles goed beschouwd is het toch het beste Harriet's wenschen te eerbiedigen, het geld te ontvangen en haar te huwen. Een gevangene meer ol minder doet er niet toe. En dan hij is immers een moordenaar Denzelfden dag, terwijl Frank Anson bezig was met touw uitpluizen en koortsachtig nadacht of het wel goed zou zijn Madeline te schrijven en haar mede te deelen, dat ze scheiden moesten, opdat zij in staat zou zijn een nieuw leven te beginnen, werd de deur van zijn cel plotseling geopend en trad de directeur der gevangenis, ge volgd door twee bezoekers, binnen. Op het zien van den tweeden bezoeker sprong Anson verschrikt en moedeloos op. Want die tweede bezoeker was niemand anders dan sir Edmund Anson en zijn metgezel, een grijsaard vau zeventig jaren, de grootvader van den ge vangene de vader zijner moeder de Earl of Hon is ter. Handen langs de zijdeOogen naai den grond schreeuwde de gevangenbewaarder, die de deur had geopend. Doch de veroordeelde lette niet op dit bevel. Noch op de belangrijke tegenwoordigheid van den direteur of den graaf. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1