BUITENLAND. Belgie. Frankrijk Spanje. Duitschïand. Griekenland. Rusland. Britsch-indie. Rijkspostspaarbank. Tty~OËRINGÊnT ""BINNENLAND. niet door den den nood gedwongen zouden zijn gewordon de partij van Rusland en Frankrijk te kiezen. Voor 't roomeut zijn deze beide echter niet zoo hard van stal geloopen, doch wat niet is kan komen en dati wordt de zaak ernstiger. De rechtbank te Kairo en het hof van appel ie Alexandrie hebben beslist, dat er een stemmigheid moest zijn tusschen de leden het commissie voor wat betreft het gebruik van der reservenfonds en deze zelfde uitspraken zonden ook gelden voor de leening in quaestie. Dus zou de oppositie van Rusland en Frank rijk voldoende zijn om Brittanie's doen tegen te houden. Het streven van Frankrijk, in deze geholpen door Rusland, is natuurlijk alleen om de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen weer op 't appel te brengen het verzoek om inlichting is natuurlijk niets meer dan een voorwendsel, een terreinverkenning. MB—flPOMC—lOWJmfgCT rirrf Ontploffingen. Groote ontsteltenis heeft een reeks van ontploffing<?n dezer dagen te Brussel doen ontstaan. In den omtrek der fraaie markt, waar het beroemde stadhuis te midden der oude Gildehuizen prijkt, werd Maandagavond ten half 10 ure tot driemaal toe een zware knal met sterken schok vernomen, terwijl stukken ijzer en straatsteencn een eind om hoog sommige tot 15 meter toewerden geslingerd. Dit verschijnsel strekte zich over een lengte van bijna 3<)0 meter uit en is ook voorgekomen in de nabijheid van het groote paleis van justitie. Verwonderlijk genoeg schijnt niemand gewond te zijn. De ontploffingen deden zich voor langs de ondergrondsche kabels voor de electrische verlichting. In dezelfde kanalen ligt een ge deelte der gewone gasbuizen en daar schijnt door een lek een hoeveelheid gas zich te hebben verzameld, die door electrische vonken tot ontploffing werd gebracht. Geduchte galen zijn op vele punten in den weg geslagen, als op den hoek der Hoedemakerstraat en der Markt en op den hoek van hel St. Jans plein en de Oude Korenbeurs. Woensdag heeft zich in de Boterstraat het verschijnsel herhaald en in de Arcnbergstraat is plotseling een rijtuig tot 4 meter diepte weggezonken. Het paard werd ernstig gekwetst, maar ove rigens gebeurde geen ongeval. De Aren bergstraat is echter voor het verkeer gesloten. Het technisch onderzoek duurt voort. Niet alleen de maire van het stadje Saint- jean-Brevelay heeft geweigerd een gescheiden man met een jong meisje in hel huwelijk te verbinden, ook zijn adjunct eu 4 gemeente raadsleden hebben dit succssievelijk geweigerd en hun outslag genomen. De sousprefect van Ploörmel heeft van allen het ontslag gewei gerd en den maire opnieuw gesommeerd de wet toe te passen. Intusschen wordt 't ver loofde paar ongeduldig en dieigt den maite met een proces. Tienduizend francs schade loosslelling en zes francs voor eiken dag vertraging zal het eischen. MADRID, 4 Febi. In den ministerraad werd het ontwerp betreffende de hervormin gen op Cuba vastgesteld, hetwelk morgen aan de Regentes zal worden aangeboden. Het koninklijk besluit zal niet voor Zaterdag in de Staatscourant verschijnen. Er zal een Cubaansch bestuurs college worden ingesteld onder den naatn van ad ministratie. Het zal bestaan uit 27 leden, waarvan 21 leden door het volk gekozen, en zal tot hoofdzaak hebben het opmaken der begrooting, het toezicht op de benoemingen van ambtenaren, de vaststelling van 't douane tarief. Spaansche producten zullen bevoor recht zijn De gouverneur generaal zal de Spaansche regeering vertegenwoordigen en de ambtenaren benoemen, die zoowel Cubapen als Spanjaarden zullen zijn evenals de groot- waardigheidbekleeders. De provinciale en ge meentebesturen zullen voorzitters en burge meesters verkiezen en over het openbaar onderwijs te beslissen hebben. Aan den gouverneur is het nemen van buitengewone maatregelen voorbehouden, indien de orde verstoord wordt. Cuba blijft 't recht behouden om afgevaardigden en senatoren voor de Spaansche Cortes te verkiezen. Ellende. Onder de bevolking van Andalusie heerscht de Dijpendste ellende. Te Jean hebben de verhongerde arbeiders het stadhuis belegerd, weik of brood eischende. De gemeenteraad heeft tot tweemaal toe bons voor levensmid delen moeten uitdeeien, om de betoogers tot kalmte te brengen. Te Sevilla en Cazariche loopen de straten vol bedelaars, in lompen gehuld, het volk om aalmoezen lastig vallende. Van buiten trekken gansche benden naar de steden. Op verscheidene plaatsen vreest men onlusten, daar de hulpkassen uitgeput zijn. Te Usteya werden verscheidene winkels geplunderd, vele personen werden in hechtenis genomen. Om Xerès worden talrijke diefstallen gepleegd in afgelegen hoeven, gansche troepeu arme jj duivels zwerven rond, en als zij geen voedsff vinden kunnen, dan rooven zij 't met geweld. De gouverneurs der provinciën Cordova, Cadix, Almeria, Sevilla, Jaen, Xerès en Malaga zijn overstelpt met vragen om hulp. F.r is nog altijd kwestie groote openbare werken te doen uitvoeren. Vooral de provinciën Servilla, Cordova, Jaen en Cadix zijn bijzonder zwaar geteisterd. In Ecija moesten de troepen al optreden, om de honderden hongerlijders te bedwingen,die in troepen door vrouwen en naakte kinderen gevolgd, de dorpen en steden doortrekken om te nemen wat hun honger kan stillen.Te Osuna barricadeerden welgestelde burgers zich in hun huizen, uit vrees dat er een al- gemeene plundering zou uitbreken. Van vele andere plaatsen komen dergelijke berichten. BERLIJN, 4 Febr. Heden geschiedde, in bijzijn van keizer Wilhelm, de plechtige uit reiking van de door den Russischen keizer aan het keizer Alexander regiment geschonken vaandellinten. De overste Nepovisjitski hield daarbij eene toespraak in het Duitsch. De commaodant van het regiment bedankte en besloot met een hoezee voor den chef, keizer Nicolaas. Keizer Wilhelm drukte den Russischen overste de hand, waarna het regiment voor hem defileerde. In het keizerlijk paleis volgde na de plech tigheid e*m dejeuner, waarbij de keizer een toost uitbracht op den tsaar, dezen den dank vertolken 1 van het geheele Duitsche leger voor dit nieuwe huldeblijk. De tsaar kon, zoo zeide keizer Wilhelm, geen beter ge schenk aan het leger aangeboden hebben, want niets wordt door den soldaat zoo hoog geschat als zijn vaandel. Naast de gunstbe wijzen van den vroegeren chet van het regi ment, ontvangen in met lauweren bekroonde tijden, en herinneringen levendig makend, waaraan in het bijzon.Ter de maand Febr. zoo rijk is, aan de wapenb: oederschap tus schen Russische en Duitsche legers van vroe geren tijd, zullen de thans aan het vaandel gehechte linten een waardige plaats innemen. Het regiment zal niet alleen trotsch zijn op die vaandellinten, maar ook steeds met bij zondere vreugde zich de dagen voor den geest brengen, toen de keizer van Rusland uit eigen beweging zich stelde aan 't hoofd zijner gelederen en het regiment, onder het gejubel der bevolking, - de stad Breslau liet binnenrukken, in den naam van welke stad de betrekkingen tusschen de voorvaderen van den keizer van Rusland en die van keizer Wilhelm voor altijd belichaamd zijn. De keizer eindigde met een driemaleu herhaald hoera! voer tsaar Nicolaas. De overste Nepohisjitski antwoordde met de verzekering dat hij de goedgunstige woor den van den keizer getroww zou overbrengen aan zijnen heer, en bracht daarna een „hoch!" uit op den Duilschen keizer. Telegrammen uit Athene melden 3000 gewapende christenen trekken naar Ohania op. Gevolg gevend aan den wensch van den gouverneur generaal, hebben de Engelsche Grieksche en Laliaansche consuls generaals, daartoe door het consulaire corps aangewezen, zich begeven naar de kampen van de beide vijandelijke partijen om vredelievende be middeling te beproeven. Uit de bocht van Soeda zijn vreemde oorlogsschepen naar Cbania gegaan tot bescherming van de con sulaten en om bloedbladen te verhinderen. Eene brutale ontvoering. Eene geheimzinnige ontvoering is onlangs te Kutais in Kaukasie gepleegd. Wat aan deze ontvoering een sensationeel karakter geeft, is de omstandigheid dat het slachtoffer tot de hoogste aristocratie des lands behoort. Zij heet piinscs Marie Tsukulidze, een der rijkste vertegenwoordigers van den Kaukasi - schen adel. Sedert eenigen tijd bestond er een levendige naijver tusschen de jonge edellieden van 't land om de hand te ver werven- de prinses, die nauwelijks 17 jaar telt. Onlangs begaf de prinses zich in ge zelschap van haar moeder naar een soiree ten huize van een bevriende familie, die ingewijd scheen te zijn in het ontvoerings complot. Te midden van 't feest wendde de gastvrouw een ongesteldheid voor en begaf zich naar haar vertrekken, gevolgd door alle aanwezige dames, met uitzondering van de prinses, die men achter wist te houden. Terwijl zij alleen en zonder bescherming was, werd zij door een harer aanbidders gegrepen en ondanks haar angstkreten en bedreigingen, naar buiten gedragen en in een rijtuig ge plaatst, dat voor het kasteel wachtte. De moeder der prinses, die intusschen gewaar schuwd werd, snelde het rijtuig achterna, doen zij werd terughouden door de mede plichtigen van den schaker, die met zijn prooi wist te ontkomen. Sedeit heeft men noch van de prinses, noch van haar ontvoerder tijding vernomen. Een berichtgever van Reuter, die een reis heeft gemaakt door Raipoer, een van de districten in de centrale provinciën van Britsch Indie, die het meest van den hongers nood te lijden hebben, schrijft o. a. Het armhuis hier (te Raipoer) dat ik bezocht heb, bewijst hoe ellendig het met de bevolking gesteld is. Het werd belegerd door beroeps bedelaars en troe; e daglooners die den hongerdood nabij waren. Velen zagen er uit als geraamten, met geheel ingezonken maag en in plooien hangende huid, terwijl bij an- deren de. maagstreek opgezwollen was: een teeken van het allerergste gebrek. Ik zag dat veedrijvers en lastdragers, sterke mannen anders, nu volkomen ongeschikt waren voor cenig werk. Met de vrouwen was 't niet veel beter gesleid. De minimum hoeveelheid voedsel, dat vol gens de bepalingen in geval van hongersnood verstrekt wordt, is juist toereikend om de lieden te beletten, van honger te sterven, maar niet om hen weer krachten te laten komen. Maar de regeering kan hier geen onderscheid maken. Enkelen waren bezig met het vormen van steenen, maar zelfs dat lichte werk was verreweg de meesten te zwaar. Men behoefde geen poging te doen om de zieken te bewegen zich naar het hospitaal te laten brengen zij wilden liever sterven waar zij waren. Indien tr dit jaar niet gezaaid wordt, zal de toestand van de bevolking {onbegrijpelijk zijn. De regeering heeft wel wat van den ernst der zaak ingezien. In tegenstelling roet het Reuter telegram, Dinsdag uit Bombay en door ons medege deeld, lui t een telegram, door den minister van Indie van den gouverneur van Bombay ontvangen en door de Engelsche bladen medegedeeld, ietwat geruststellend. Seinde Reuter dat de pest te Bombay niet afnam, de gouverneur seint, van onbekenden datum, dat de pest in eenige van de ergste wijken bedwongen is, maar in andere breidt zij zich eenigszins uit. Ontsmettingsvoorzorgsmaat regelen worden meer en meer toegepast. In de week, eindigende 29 Jan., was er een vermindering in het aantal sterfgevallen aan pest zoowel als aan alle ziekten te zamen. De algemeene stemming was dientengevolge hoopvoller. Aan hef postkantoor te Waal w ij k en de daaronder ressorteerendc hulpkantoren werd gedurende de maand Januari: ingelegd f 5776 37; terugbetaald f2948, Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2394. WAALWIJK. Buitengewoon concert door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooienin de zaal van den heer Ant. Gerris, Markt, op Maandag 8 Februari. Aanvang 7 ure precies. Zie programma's. WAALWIJK, 6 Februari 1897. Veer te Drongelcn. Waren wij vroeger door den drang der feilen meermalen gedwongen minder prettige dingen te schrijven omtrent de werking van het overzetveer te Drongelen, thans hebben wij het genoegen te kunnen mededeelen dat tegenwoordig de bediening van het veer om zoo te zeggen niets te wenschen overlaat. Zoodra er ijs in 't water kwam is de stoom pont weggenomen en vervangen door de oude. Er is eene geul in het ijs gekapt, waardoor deze laatste door middel van handkracht werd op en neer gevoerd. Aan de buitengewone inspanning van het bedienend personeel is het te danken dat hier de dienst onge stoord is uitgevoerd, in groote tegenstelling met Capelle en Keizersveer, waar dit niet het geval is. Vccvcrzekcriiig. In de Donderdagavond ten koffiehuize van Th. van Loon alhier, gehouden vergadering van landbouwers, tot oprichting eener onder linge veeverzekering zijn toegetreden 48 leden, die 181 stuks vee ter verzekering hebben opgegeven. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Walth. van den Broek, M. de Haan, Th. Hoffmans, L. van Huiten, Fl. van Baal. De functie van secretaris zal worden waargeno men door J. van Noijen. St. Crispijn De Harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen. heeft zich voor haar eerstvolgend concert op Maandag 8 Februari a. s. de hoog te waardeeren medewerking verze kerd van de in het gansche land gunstig bekenden karakter komiek, den heer N. de Haas, van Rotterdam. 't Is waar, op 't gebied van comische specialiteiten zijn wij Waalwijkers ver wend en dus moeilijk te voldoen, maar toch durven wij gerust iedereen aan te raden den heer de Haas te gaan hooren, zeker, als wij zijn, dat niemand onvoldaan zal huiswaarts keeren. Volharding in den strijd. Zondagavond jl. gaf de tooneelvereeniging „Volharding in den strijd", president de heer Frits Miïllers, in de zaal van den heer A. Gerris, voor eeu groot publiek eene welge - slaagde uil voering. Het drama „Lazaro de veehoederen het blijspel De gefopte communist" liepen goed van stapel. De verschillende i'ollen waren blijkbaar met veel zorg ingestudeerd. Ook toon en dictie waren ditmaal- beter dan voorheen wel eens het geval was De costumes en het decoratief, het werk van genoemden F. Müllers, waren keurig, terwijl de muziek voor en na de be dt ij ven eene gepaste afwisseling verschafte. De heer J. Meester man sprak tegen het einde de vereeniging een woord van warme hulde en volharding toe. De heeren A. C. v. d. H, en Th. K. werden als eere lid der vereeniging benoemd. Onder een nette toe spraak bedankte eerstgenoemde voor de hun toegedachte hulde. Moge „Volharding in den strijd" voort gaan op den ingeslagen weg en steeds iets degelijks opvoeren, dan zal het publiek van Waalwijk de ijverige vereeniging haar steun niet onthouden. De moordaanslag van 2 Februari. Dezer dagen werd gemeld, dal te Amster dam weder eene vrouw door een man eene verwonding was toegebracht. Het geval even, geheimzinnig als de vorige aanrandingen, onderscheidt zich van deze hierin, dat de daad dezen keer niet des avonds doch in den vroegen morgen geschied is en met buitengewone brutaliteit. De toedracht is (volgens het Nieuws en andere Amster- damsche bladen) het volgende: Ongeveer 19 minuien voor 7 uur in den morgen werd aangebeld aan de woning van den heer N. E Heijmans. Govert Fliuckstraat 414. dicht bij den Amsteldijk. De 28 jarige dochter des huizes, hoewel op dat uur nog geene enkele boodschap ver wachtende, begaf zich naar beneden om open te doen Tusschen het schellen en openen van de deur verliepen ongeveer vijf minuten. Het meisje had te voren in de straat het rijden van een kar gehoord. Zij dacht dus niet anders dan dat ae een of andere bakker per abuis aan hare woning had aangescheld. De deur openende, zag zij inderdaad schuin de straat overzi nde, aan den overkont een bakkerskar staan: de bijbehoorende knecht scheen door een der portieken aan haar oog onttrokken. In hetzelfde oogenblik was de aanranding geschied. Nauwelijks toch had zij de deur geopend en liet hoofd even er buiten gesto ken of haar werd met bliksemsnelheid met een blinkend voorwerp een schramp aan den hals toegebracht. De aanval kwam van den rechtsen kant. Daar mejuffrouw H.ijmans op het oogen toen zij de deur open deed, niets van den man bespeurde, vermoedt zij. dat hij zich stijf tegen den muur van hef aangrenzende huis hield aangedrukt en daar hare blikken on middellijk in tegenovergestelde richting werden getrokken, door de zich daar bevindende bakkerskar, was bovendien haar gelaat van de plek, waar de kerel stond, afgewend. De stoot werd haar dan ook aan den rechterkant van den hals toegebracht. Een rond gaatje in den kraag van haar ochtendjapon wijst 'aan dat het voorwerp, waarmede dit geschiedde, meer stomp, dan scherp was en vergeleken bij de sneden in de kleeren van vroeger aangerande vrouwen is 't vrij zeker, dat, al mag misschien de dader dezelfde zijn, in ieder geval: bij dezen aanslag een ander wapen gebezigd is. Mej. Heijmans had een gewaarwording alsof haar gelijktijdig met den stoot iets in de oogen geworpen werd. Zij maakte instinct matig met den arm een afwerend gebaar en gaf ook den aanrander een schop tegen de beenen. Alles gebeurde echter vliegenssnel en zij wist niet hoe gauw zij de deur weer dicht zou werpen. Zij heeft dan ook slechts een vage voor stelling van den aanrander en kan niet anders mededeelen, dan dat 't eeu werkman was met een kleeding zooals er duizenden hebben: hij had een mutsachtige pet op het hoofd en een bouffante om den hals. De toegebrachte verwonding is door den terstond ontboden geneeskundige als niet ernstig bevonden, het is gelukkig bij een schrarnp gebleven. Natuurlijk, dat het meisje door deze onaan gename ontmoeting niet weinig van streek was. Zij verklaart geenerlei vermoedens op een bepaald persoon te hebben Daar de aanrander eenige minuten voor de deur heeft moeten vertoeven is het te hopen dat de man van de bakkerskar iets van hem gezien heeft. Bij onderzoek is gebleken dat de bakkerskar vermeld in het bericht omtrent de aanranding in de Govert Flinkstraat te Amsterdam, toe behoorde aan den houder van een brood- depot in die straat. De man was juist met een voorraad brood van de fabriek gekomen en was in den win kel, in gezelschap van zijn vrouw, bezig met het rangschikken van de brooden toen de aanslag plaats had. Noch de man, die de kar gebracht had, noch het dcchtertje, dat reeds bezig was brood aan de klanten rond te brengen, noch een der andere buren af overburen heeft iets van een man gezien die aan perceel 414 zou heb ben gescheld. Van eenig verband tusschen deze en de vorige aanrandingen is nog niets gebleken. Sport. In Amsterdam heeft men, evenals de laatste dagen van zijn verblijf te Rotterdam, van Sampson, den »steiksten man van de wereld",

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2