Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Griekenland. Kreta. Invoer van levend vee in Duitschland. Jaarmarkt te Waalwijk op DON DERDAG 11 Februari. anderen dit ook betalen. De heer Van Schijndel vroeg in welken geest vergunning daartoe was gegeven aan de Wed. van Dijck. De voorzitter antwoordde dat daar geene bepalingen voor waren, dat die vergunning door de gemeente is gegeven tot wederop zegging. De heffing dezer recognitie werd aange nomen. IV. Het schrijven van H. Mulders, dat de vorige vergadering reeds eenigszins be sproken was kwam wederom ter tafel. De voorzitter zeide dat dit stuk aan den Meerdijk dat de heer Mulders wilde koopen en groot 6 A. 50 cA., gelaxeerd was op f 100 en dat het dag. bestuur daarom voorstelde het hem voor dezen prijs ook over te doen, welke voorstel werd aangenomen. V. Verder was aan de orde het voorstel om de gemeentebode eene gratificatie toe te staan \an f'25. De voorzitter zeide, dat de man zoo trouw zijne plichten vervulde, dat het dag. bestuur gemeend had dit voorstel te mogen doen. Zijn salaris bedraagt tot nu toe f 150. De heer Timmermans van Turenhout vroeg: waarom zouden we die nu eigenlijk verleenen? De voorzitter hernam, dat dit was om hem te beloonen omdat hij zoo goed zijn best deed, ja dat hij zelfs meer deed, dan hij moest doen. De voorzitter zeide verder: als ik mij goed herinner, is hij alleen voor de morgenuren eu kiijgt daarvoor 150. En hij is hier van 's morgens 8 ot 9 tot 12 uur. dan weer van 1 of 2 tot 5 a 6 uur en misschien nog langer en daarenboven vervult hij zijne plichten zeer ijverig. De heer Quirijns zeide nu komt dit het volgend jaar weer terug men moest een contract met hein maken, hoe lang hij moest werken. De heer Timmermans nam hierop nogmaals het woord en zeidehij is even als alle andere een gemeente ambtenaar en als nu de andere gemeenambtenaren ook allen eens komen, omdat zij trouw en vlijtig zijn. Dat gaat toch niet. Maar dit wil nu niet zeggen dat ik het hem niet toe wil staan. Ik ben er zelfs voor. De heer Van Schijndel zegt 't vorig jaar heeft hij f 1 per week opslag gehad en hij behoeft alleen 's morgens le komen waarop de voorzitter zegt dat men niet meer werk van hem kan vorderen. De heer Van Schijndel vindt dit ook, maar zegt hij, dan moet er ook een contract ge maakt worden. De burgemeester doet het voorstel om hem f '25 meer te geven en dan het dag. bestuur in den geest van 't voorstel van den heer Quirijns een contract met den gemeentebode te laten maken, hetwelk door allen aange nomen wordt. VI. Nu moest overgegaan worden tot het kiezen van 4 leden der gascommissie maar alvorens de stemming begon vroeg, de heer Timmermans van Turenhout htt woord: Er„ heeft, zegt deze, eens in de Gemeen testem eene vraag gestaan hebben de leden der gascommissie b.v. en de leden vau den raad het techt om alle werken der fabriek, die erin gebeuren of als er gebouwd wordt enz. te gaan controleeren en gaan zien of alles naar hunnen wil en goedvinden geschiedt? In dit zelfde blad werd ontwijkend geant woord b.v. als men er juist daarvoor naartoe gezonden wordt en daarom wilde ik nu in den raad uitgemaakt zien of zij daar het recht toe hebben of niet; want, wat geeft het lid der gascommissie te zijn, als men de werken niet mag gaan inspecteeren. Ik zeg dat juist nu voor de stemming, omdat dit grooten invloed kan uitoefenen op het aan nemen van de benoeming, en daarom wensch ik dat het volgende voorstel in omvraag worde gebracht: Dat de leden der gascommissie en alle leden van den raad het recht hebben, om alle werken der gasfabriek wel degelijk te gaan inspecteeren. Dit voorstel werd door allen aangenomen. Daarna had de stemming plaats. Aftredende leden waren 1. Quirijns. 2. Timmermans van Turenhout. 3. A. van Tilburg. Gekozen I. Quirijns met 9 stemmen, Baijens 1. lit Timmermans van Turenhout. 8 stemmen, Baijens 1 en 1 blanco. HI. A. van Tilburg, 9 stemmen, Baijens 1. Nu volgde de vrije stemming voor 't andere lid. Gekozen Baijens 9, Verbunt 1. Daarna vroeg de voorzitter ol iemand nog het woord verkegde: Dit werd genomen door den heer Baijens Ik wil, zoo zeide hij, het lidmaatschap der gascommissie aanvaarden omdat ik uit de stemming zie, welk groot vertrouwen men in mij stelt. Ja, mijne beeren, deze benoeming waardeer ik ten zeerste, daar zij getuigt van vertrouwen; ik van mijn kant hoop te kunnen rekenen op den steun van het dagelijks bestuur, de overige leden der gascommissie en den gemeenteraad en dan zal ik mij beijveren om de Waalwijksche gasfabriekzoo groot en bloeiend mogelijk te maken. Bravo, Bravo De voorzitter vraagt of nog iemand, het woord verlangt Daar geen van de heeren het woord ver langt sluit de voorzitter de pnblieke verga dering die overgaat eene ivergadering met gesloten deuren tot behandeling van bezwaarschriften tegen den H. O. Wel luiden de laatste berichten omtrent den staat van zaken op Kreta niet bepaald bevredigend, wel heeft het laatste etmaal geen, formeele loochening gebracht van alles wat over Athene der wereld bericht is, maar 't is toch gebleken dat er schroomelijke over drijving is geweest in het nieuws van Griek- schen ooi sprong en te Athene zelf, wa^r tuen onverdacht is van optimisme, erkent men, dat er veel te hooge cijfers zijn ge publiceerd. Reuter en Havas zijn eensluidend met de nota van Engelands consul, volgens welke het aantal slachtoffers van tusscheu de Christenen en Mahomedanen gehouden gevecht, niet meer dan dertig bedraagt en te Athene wil men ook wel wat minderen op de 300 slachtoffers, hoewel men Maandag nog berichtte voortwoeding van den brand en plundering en verwoesting der stad Kanea door de in oproer gekomen bevolking, terwijl de overheid van het eiland kortweg beschul digd wordt van de levering van wapens aan de muzelmannen, die een aanval deden op Larissa. Hoe het zij, de gebeurtenissen in 't Oosten verdienen de onverdeelde aandacht, doch reden tot ongerustheid is er niet, tenzij Griekenland zich mocht laten verlokken tot een of andere dwaasheid. Dan zouden'de mogendheden handelend moeten optreden en men zou te Athene waarlijk niet kunnen klagen over onvoldoende aanmaning of ver- radelijke verrassing de mogendheden hebben de regeering herhaaldelijk en nadrukkelijk gewaarschuwd tegen onbezonnenheden. Zoo zou men wel kunnen zeggen dat de paniek van 't laatst der vorige week over wonnen is, doch deze overtuiging mag niet leiden tot insluimering, de sensatieberichten hebben weer eens de aandacht gevestigd op de gevaarlijke taktiek der Turksche Porte, die veel belooft en weinig doet en dus in direct de schuld f'raagt van de van Athene uit aangestookte beweging. Abdul Humid levert willens en wetens de brandstof van het steeds smeulende vuur in Europa's ooste lijk deel, dat onafgebroken moet bewaakt worden door de YVestersche spuitgasten, die 't zeiven niet altijd zoo eens zijn over recht en plicht, over eigendom en bezit, als wel wcnschelijk zou wezen. In de couloirs der Fransche Kamer hield men zich Zaterdag druk bezig met den toe stand te Kanea. Er was een telegram ont vangen, dat de toestand wat beter scheen te worden, en dat het gebouw der katholieke missie was ontzien. In de kamer vroeg graaf üe Mun den minister van buitenlandsche zaken, welke maatregelen hij dacht te nemen. Hanotaux constateerde dat de gebeurtenissen sinds 3 Febmari verergerd zijn, en gaf een overzicht van de reeds bekende feiten. Hij kondigde aan, dat binnenkort een Geelboek zou verschijnen. Ondertusschen zijn er heel wat oorlogs bodems in Kretische wateren gestationeerd en elk der mogendheden heeft bevel gegeven versterkingen gereed te houden om zoo noo- dig onverwijld koers te zetten naar 't eiland. Rusland heeft te Sebastopol zes pantser- schepen liggen, vier kanouneerbooten en zeven torpedo's terwijl er nog aanzienlijke versterking wordt verwacht. Het Grieksche oorlogsschtp „Alpheios" heeft bevel gekregen naar Kreta te gaan. Het koninklijk jacht „Sphaeteria" is ter reede van Milo gekomen om de vluchtelingen aan boord te nemen en hen naar verschillende Grieksche plaatsen te brengen, Athene uitgezonderd, 't Italiaanschc panterschip „Etna" wordt te Syra verwacht met 700 vluchtelingen. De commandant van 't Grieksche eskader, dat naar Kreta vertrokken is, had verzegelde orders, die hij bij Milo moest openen. Deze luiden dat in geval van onlusten te Rothimno, de oorlogsschepen „Neva" en „Kleion" de Helleensche vlag moeten vertoonen in boven genoemde haven. Bij de aankomst te Kanea is het Grieksche eskader niet door de Turk sche vlag gesalueerd. De Britsche commandant begaf zich onmiddellijk naar den bevelhebber van hei eskader. De Grieksche gezant te Konstantinopel, prins Maurocordato, heeft in opdracht aan de Porte het karakter van de zending der oorlogsschepen naar Kreta mede te deelen, dit in verband met het protest, door den Turkschen gezant te Athene gericht tot de Grieksche regeering. Op de reede van Kanea liggen nu twee Engelsche schepen, iwee Russische, een Oostenrijksch en een Italiaansch behalve de Turksche en Grieksche en de krachtige tusschenkomst der vreemde zeemacht, schijnt grooten iudruk te hebbeu gemaakt, doch meer nog de eeusgezindheid der bevelhebbers De aandacht der politici is verdeeld tus- schen Kanea en Athene, tusschen de uitingen van rassenhaat op het veelbesproken eiland en de daden der onbezonnen chauvinisten in Griekenland. In het Pruisische huis van afgevaardigden zijn de agrarische voorstellen aan de orde. In de oogen van sommigen zijn deze een agitatie-middel-, om de regeering voortdurend te prikkelen, hoewei men zich bewust is, dat de meeste voorstellen niet de minste kans hebben ooit in prakrijk te worden gebracht. Een voor Nederland zeer belangrijk debat had deze week in het Berlijnsche regeerings lichaam plaats, naar aanleiding van de voorstellen tot verscherping van de maatre gelen tegen den invoer van levend vee en van vleesch uit het buitenland. Het officieel verslag dier zitting, luidt voor een deel aldus Aan deh Rijn verlangen wij vooral be scherming voor onze kleine landbouwers zeide graat Hönsbröch, zijn voorstel om den invoer van versch vleesch uit Nederland tc verbieden, toelichtend. »Van den geheelen veestapel is 85 pet. in hun bezit. Een ernstig gevaar bedreigt ons uit Nederland door den invoer van versch vlëesch. Aan de grens wordt een massa vee, niet enkel door Ne- derlandsche, maar ook door Duitsch'e hande laars geslacht en ingevoerd Van gebrek kige vleeschkeur in Nederland heeft graaf Hönsbröch volgens de uitvoerige verslagen der dagbladen wel, volgens het officieele verslag echter niet gesproken. Aau de rede van den minister van land bouw ontlcenen wij nog het volgende Sedert langen tijd is men bezig met het voorbereiden van een regeling van de vleeschkeur in Duitschland, zoo dat nagenoeg al het in omloop gebrachte vleesch onderzocht zal worden, volgens de voorschriften der veteri naire en medische polijie. Voor een groot deel geschiedt dat reeds. Ik breng slechts het onderzoek op trichinen in herinnering voorts, dat in Pruisen ongeveer 400 openbare slachthuizen bestaan, waar een verplichte vleeschkeur als de genoemde plaats heelt. Daarenboven wordt reeds in een aanmerkelijk deel van Duitschland al het in omloop ge brachte vleesch aldus onderzocht,en tengevolge van het streven der staatsregeering breidt dat gebied zich voortdurend uit. Zoodra de vleeschkeur iu ons geheele land wordt toe gepast, zijn wij bevoegd, dezelfde maatregelen le nemen met vleesch, dat over de grenzen ingevoerd wordt, uit welk land ook. De staatsregeering stelt zich voor dien maarregel dan ook toe te passen. »In verband hiermede zeide de minister ten slotte, deel ik mede dat de invoer van varkensvleesch uit Nederland iu het Reg. Bezirk Dusseldorp reeds nu verboden is en wel omdat de regeering in dat geval op een vasten grondslag kon steunen En het tijdstip der algemeene invoering van die vleeschkeur in Duitschland is, naar m ij n p e r s o o n l ij k e opvatting, tamel ij k aanstaande. De hier gespatieerde woorden kwamen in de verslagen der dagbladen niet voor, en ze geven veel te denken. Zestien jonge meisjes die bij de eerste steenlegging van den czaar Alexander III brug te Parijs den czaar en de czarina een zilveren vaas aanboden, hebben thans elk een pho tografie met de Russisch keizerlijke familie ontvangen. In de Zaterdag te Hamburg gehouden vergadering der werkstakers spoorden de sociaal democratische redenaars er toe aan, Maandag het werk te horratten. De strijd was verloren en men moest een geschikt tijdstip tot hervatting van den kamp afwachten. Wellicht konden Dinsdag nog 4 mark worden uitbetaald, doch voor den volgenden Dinsdag was niets meer in kas. Den verslaggevers werd daarop verzocht de zaal te verlaten en bij de stemming, welke volgde, werd met 55 pet. voor en 35 pet. tegen tot hervatting van het werk besloten. Het comité van de werkstakers heeft gisteren de gronden uit een- gezet, welke het genoopt hebben de hervatting van het werk aan te raden. Men vreesde, dat een vermindering van de ondersteuning aanleiding zou geven tot verbrokkeling en oneenigheid. Voornamelijk maakt de van autoriteitswege aan de werkgevers verleende steun den strijd onmogelijk. Omstreeks half 10 kwamen in de nabijheid van de haven stakers in botsing met plaats vervangers. De snel ontboden politie was in den beginne niet bij machte de orde te her stellen. Het regende flesschen, stcenen, koler- emmers enz. op de agenten, waarvan er 3 ernstig gewond werden. Ook onder het publiek werden personen gewond. Aan de scher mutseling namen een aantal matrozen deel, die zich van messen bedienden en in hun verbittering zelfs kamaraden kwetsten. Toen trad de rijdende politie op en joeg met de bloote sabel op de joelende menigte in. F.r werden verscheidene revolschoten gelost, die echter niemand verwondden. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen op een politiepost waren er meer dan 56, velen zijn er later weer op vrije voeten gesteld. Er worden nog meer ongeregeldheden gevreesd, daar de veabittering van de werklieden over den afloop der staking zeer groot is. ATHENE, 6 Feb. Uit Chauia wordt ge seind „Drie vierde van de christen wijk is verbrand. Verscheidene gezinnen, die naar de pantserschepen vluchtten, zijn onderweg aangevallen en ettelijke menschen zijn gedood. Het getal slachtoffers wordt op 300 geschat. Het gerucht gaat dat de moslemin Fransche matrozen hebben aangevallen, die de roomsch katholieke kerk en scholen bewaakten. De moslems blokkeeren het paleis van den gou verneur te Retimo en eischen herroeping van het verbod voor de Turken om het eiland te verlaten. De consuls te Chania zijn aan boord van de schepen, 750 vrouwen en kin deren zijn al op een Italiaansch pantserschip op Milo aangekomen." Uit Kreta wordt gemeldt „Drie vierde van de Christenwijk is ver brand. Verscheidene gezinnen, die naar de panterschepen vluchtten, zijn onderweg aan gevallen, en velen zijn gedood. Het getal slachtoffers wordt op driehonderd geschat. Het gerucht gaat, dat de moslems Fransche matrozen hebben aangevallen, die Roomsch- Katholieke kerken en scholen bewaakten. De moslems blokkeerden het paleis van den gouverneur te Retimo en eischen herroeping van het verbod voor de Turken om't eiland te verlaten. De consuls te Kreta zijn aan boord van de schepen, zevenhonderdvijftig vrouwen en kinderen zijn al op een Itali aansch panterschip op Milo aangekomen." Den ie 's avonds waren vierduizend vluch telingen op Milo aangekomen. De Grieksche ministers van mariue eu van buitenlandsche zaken hadden Zaterdagmorgen een onderhoud met den koning. De toesland te Retimo is hachelijk. Nieuwe berichten uit Kanea ont breken; men gelooft dat de telegraafkabel gebroken is. De Katholieke missie te Kanea is aan booid van de Sachet gevlucht. Volgens de laatste berichten wordt de toe stand te Kanea beter. De Turksche troepen hielpen de vreemde matrozen het vuur blus- schen. De eensgezindheid der vreemde ge zagvoerders maakt een goeden indruk op de bevolking. Te Athene en in heel Griekenland heerscht groote sensatie, die haar toppunt bereikte toen Vrijdagavond in de kamer door Dellyan- nis werd medegedeeld, dat de regeering besloten had om Griekenlands onzijdigheid ten opzichte van de Kretensische quaestie prijs te geven en terstond een paar. oorlogs schepen naar Kreta te zenden. Volgens een bericht uit Athene aan de Times heeft Delyannis die verklaringen afgelegd volgens den wensch van den koning zelf, die verlangt dat de oorlogsschepen onmiddellijk door een kruiser en torpedobooten zullen worden ge volgd. Toen de minister president te midden van groote beweging deze verklaring aflegde, werd hij van alle kanten toegejuicht. De heer Rallis vei klaarde uameus de oppositie, dat hij in dit geval de regeering zou steunen, terwijl de heer Papamichalopulos uitriep „Leve dc Unie Alle afgevaardigden stonden op van hun zetels en van alle kanten klonk het„Leve de Unie Duizenden telegrammen uit de provincie gewagen van de geestdrift van de bevolking voor de vereeniging niet Kreta. Aan de consuls op Kreta is een memorie aangeboden, on'derteekend door den bisschop van Kydamia, de christelijke leden van deu administratieven raad eu eenige notabelen, waarin zij verzoeken, dat de mogendheden onmiddellijk besliste stappen zullen doen om de toepassing der hervormingen te voltooien; anders zouden zij, adressanten, alles in het werk stellen om de aansluiting van Kreta bij Griekenland tot stand te brengen. De Nationale Liga zal Maandag, in de bladen een proclamatie plaatsen, waarin de bevolking van Kreta wordt uitgenoodigd, zonder verwijl de vereeniging met Griekenland te proclameeren. WAALWIJK, 10 Februari 1897. Water. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld Het water blijft wasseude, de stand van de sluis te Crevecoeur bedraagt Maaszijde 5.15, Diezezijde 3.76 M. -f- A. P. De Bokhoveusche overlaat werkt over 315 meter met gemiddeld 30 cM. naar binnen. De sluizen op de Dieze aan de Bossche sloot en Nieuwe Bak, zoomede het Hedik- huizensche Sas, stroomen in. Vreemde ziekte. Te Vianen doet zich een vreemd ziekte geval voor. Een 15 jarig meisje aldaar is overdag als een krankzinnige. Ze lacht, danst, praat alles door elkander, of is zeer in zich zelve gekeerd en neemt van niets notitie. Tegen 9 uur 's avouds evenwel komt er verandering in haar toestand, dan wrijft ze zich de oogenen zegt: „He, wat heb ik weer lang geslapen" Het verdere gedeelte van den dag is zij volkomen helder en ook 's nachts slaapt ze rustig. Ontwaakt ze 's morgens,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2