Nummer 15. Zondag 21 Februari 1897. 20" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Teneinde het verslag der verga dering van industrieelen in zijn ge heel in het nummer van heden te kunnen opnemen, zijn wij genood zaakt het iets later dan gewoonlijk te laten verschijnen. Fatale termijn voor Kiesrecht. De Echo van het Zuiden, iVnlwgksche en Langstraatsche Courant, ETT V2. JC Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk i'1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertenties 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegevenworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zoo noemt men een tijdsbepaling door de wet voor een handeling vastgesteld en na welker verstrijking men die handeling niet meer met rechtsgevolg verrichten kan. Was zulk een termijn Maandag 15 Februari verstreken voor hen, die aanspraak hadden om op de kiezerslijst te worden geplaatst Met andere woorden is door hen, die hebben verzuimd hun aangifte in te leveren, dan onverbiddelijk voor dit jaar het recht verzaakt om kiesrecht uit te oefenen Het antwoord moetgelooven wij ont kennend luiden. Er bestaat voor hen nog een middel om het verzuim te herstellen en wel volgens art. 29 der kieswet. Nadat in art. 28 bepaald is, dat het gemeentebestuur elk jaar, op grond van de ingekomen gegevens, de kiezerslijst op 22 Maart vasttelt, en de al- phabetische lijsten van 23 Maart tot 21 April ter secretarie voor ieder ter inzage moet worden gelegd, zegt art. 29 Tot en met 15 April is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt." Langs dezen weg, door verbetering van de kiezerslijst te vragen, kan degeen, die aan de wettelijke eischen voor het kiesrecht voldoet, dus nog het verzuim herstellen, In art. 1. dat die vereischten vaststelt, is niet als voorwaarde gesteld, dat uien ook aan de termijnen van „aangifte" moet hebben voldaan. De artikelen betreffende de aangifte voor 15 Februari spreken alleen van een „uitnoodiging" daarover door den burgemees ter tot de ingezetenen te richten zij behelzen geen voorschrift voor d"ïn aspirant kiezer om zich uiterlijk op dien dag aan te melden, alleen voor den burgemeester om tot aangifte op te roepen. Wie zich niet heeft aangemeld, kan nog het middel van art. 29 te baat nemen. Wij hebben hierop niet al vroeger gewezen, om dat uitstel niet in de hand te werken. Nu de termijn echter is verstreken, behooren belanghebbenden te weten, dat er nog een middel bestaat om het verzuim goed te maken. Zij moeten echter wachten tot devoorloo- pige lijst is afgekondigd. Europa, Griekenland en Kreta. Turkije wordt gezegd genoeg van Kreta te hebben en door de houding, sinds enkele dagen tegenover het eiland aangeuoraen,wordt deze mededeeling bevestigd; de instructieu, den op Kreta gelanden troepen van Grieken land, van Athene uit toegezonden, luiden niet tot terugtrekken en de houding dier troepen, hoewel niet vijandig tegen de ver- eenigde mogendheden, geeft ook geen leden tot de veronderstelling, dat zij voor eenigen aandrang wijken zullen, terwijl de mogend heden geacht worden met de handhaving van Kreta, onder het gezag van sultan Abdul Haniid zonder eanig voorbehoud en eenige garantie van rust voor de toekomst, niet te zullen instemmen. Wat moet er dan gebeuren Gesproken wordt er van de mogelijkheid op een congres, door de toongevende mo gendheden te Berlijn te houden, doch dat kan wel een ballon d'essai zijn, terwijl ook ten aanzien van de door Duitschland voor gestelde blokkeering van den Pireus, niets met zekerheid te melden valt. Het schijnt dat keizer Wilhelm van Duitschland, die nog altijd druk in de weer blijft, rijdende van den kanselier naar de gezanten van Engeland en Oostenrijk-Hongarije, er op heeft aange drongen dat tegen Griekenland geweld zou worden gebruikt, welk voorstel wei klopt met de afscheiding van Duitschland's gezant bij de vertoogen, door de mogendheden tot Griekenland's regeering gericht. Wel is men 't te Weenen, te Petersburg, te Londen volkomen eens geweest over het laakbare doen van Griekenland en wel heeft ook Italië deelgenomen aan de gemeenschap pelijke vertoogen evenals Frankrijk, doch steeds is het einddoel van dit optreden ge weest Griekenland langs vreedzamen weg te nopen neutraal te blijven. De voortdurende versterkingen van de scheepsmacht in de Kretische wateren door de mogendheden, zou niet uitsluitend gericht zijn tegen Griekenland en evenmin ter voor ziening in den dienst der bewaking van Kreta, wat met twintig vaartuigen zou kunnen geschieden, doch ter voorbereiding van een tusschenkomst te Konslantinopel. Terwijl toch negen Engelsche, zes Italiaansche, zes Rus sische, vier Fransche en drie Oostenrijksche schepen, dus te zamen 28 schepen vereenigd zijn, komen er steeds meer uit Brest, Palermo, uit Pola en uit Russische havens. Het is op 't moment op Kreta vrij rustig, behalve Kanea zijn nu ook bezet dooi de gemengde troepen Retymo, Kandia en Sitia, terwijl de troepen van Griekenland, welker afzending minister Skouzes heette in 't belang van den vrede van Europa, de operatien wel voortzetten, doch de bezette plaatsen onge moeid laten. Admiraal Canevaro had riamens de vereenigde eskaders aan den Griekschen consul te Kanea kennis gegeven dat de mo gendheden bedoelen de Kretenser quaestie op te lossen zonder bloedvergieten, maar dat elke aauval, hetzij van de Christenen of Turken, op Kanea, Retimo, Heraklion of Sitia, door de vereenigde strijdmacht zou worden weerstaan. De admiraal drong er op aan, dat de Christenen en het Helleensche leger op geen enkel punt tot krijgsdaden zouden overgaan. Zoo is dan kolonel Vassos op enkele uren afstands van Kanea gelegerd in volkomen werkeloosheid, doch nieuwe Grieksche troepen landen op het eiland en nog altijd rekent men te Athene vast en stellig op de erkening van het „tait accompli" door de mogendhe den en dus terugtrekking van dezen. Wat nu de verhouding tusschen Griekeland en Turkije betreft Assim bey, Turkije's gezant te Athene, die benoemd is tot lid van den Oltomaanscheu Raad van State en spoe dig naar Konstantinopel reist, is te Athene ontvangen door koning George en door dezen te eten gehouden, terwijl Griekeland's gezant nog kalm en wel aan den Bosporus toeft. In elk geval belet dit Griekeland en Turkije niet zich voor te bereiden op een conflict Prins Nicolaas is nu op weg naar Larissa met berggeschut, na allerwege geestdriftig begroet te zijn, en uit Konslantinopel vertrekt over 5 dagen een eskader naar Kreta. Het bestaat uit 4 oorlogsschepen, waaronder 3 pantserschepen, en 10 torpedobooten, cn zal versterkt worden door de schepen, die nu in den Turkschen archipel en golf van Alexan- dretta liggen. Het wordt aangevoerd door vice admiraal Faick Pacha, chef van den staf der marine. Tevens is bevel gegeven, een een tweede eskader in gereedheid te brengen. Het zal bestaan ui; 3 panlserschepen, 2,andere oorlogsschepen en 10 torpedobooteu onder bevel van den vice admiraal Hassan Pacha; directeur van het arsenaal. Het ministerie van marine heeft een krediet van een half millioen pond gevraagd. Behalve de redifs van het derde legerkorps van hetzelfde korps ook onder de wapenen geroepen. Te Tre- bizonde zijn de redifs eveneens opgeroepen tot den actieven dienst. In het geheel zullen 98 bataljons, sterk ongeveer 80.000 man, aan de Grieksche grens worden geconcentreerd. In elk geval zullen de mogendheden zich niet laten intimideereri door Turkije's machts vertoon en de sultan zal zich wel bepalen tot een defensieve houding, wat volkomen evereenstemt met het nadrukkelijk verzoek de mogendheden om ook Retymo en Kandia te bezetten. Bevel is gegeven door de Porie, dat aan de grens van Thessalië maatregelen moeten worden genomen tegen een mogelijk optrekken der Grieksche troepen. Terwijl van alle zijden de wenschelijkheid betoogd wordt dat de Europeesche mogend heden snel handelen om een ongunstigen in vloed op de overige Balkanstaten te voorko men, wordt er gesproken van een door de Macedonische en Kretische comités getroffen accoordom de agitatie geheel te concentreeren op Kreta. Naar de Polit. Korresp. verneemt, heeft de czaar aan de regeeringen te Belgrado en Sofla medegedeeld, dat hij er stellig op rekende dat Bulgarije en Servie niets zouden ondernemen tegen den vredestichenden arbeid van Europa. Uit den Kongostaat zijn te Antwerpen zeer ongunstige berichten ontvangen. Welis waar wordt het bericht tegengesproken, dat majoor Dhanis en zijn begeleiders door de Mahdisten gedood zijn. Maar de expeditie- Dhanis, die reeds sedert November in snelle marschen naar den Nijl oprukt, lijdt groote ontberingenzoodat de vermoeienis en de honger den troep geweldig hebben verzwakt. Majoor Dhanis heeft boodschappers naar de Stanley-falls gezonden, die last hebbeD, op het spoedig zenden van versterkingen aan te dringen. De inboorlingen in het Aequatoriaal gebied hebben zich verzet tegen de ambtenaren van den Kongostaat en grepen naar de wapenen. Ook de oorlogzuchtige Baugolos, de stam die de beste soldaten leverde voor het leger van den Kongostaat, toonen oproerige neigingen. Bovendien duurt in het Zuiden de strijd tegen de oproerige Batetelas voort, bij wie zich negerhoofden met hun gewapende stam men hebben aangesloten. En het schijnt dat de troepen van den Kongostaat daarbij zeer weinig geluk hebbenzoodat de regeering besloten heeft kolonel Van Gele, die zich vroeger in den Kongostaat zeer heeft onder scheiden van Brussel naar den Kongo te zenden, om den opstand te onderdrukken. Cuba. Op Cuba is het iu den laatsteu tijd nogal rustig; ten minste men zou dit opmaken uit de afwezigheid van berichten. Generaal Weyler dringt de opstandelingen terug naar het Oostelijk deel van het eiland, op zijn tocht alles te vuur en te zwaard verwoestend. Gelukt dit plan, dan zal de opstand weldra tot een klein deel van het eilaud beperkt zijD. En de „Parel der An tillen" kan dan voor Spanje nog behouden blijven, als teuminste met het invoeren van de hervormingen niet lang wordt gedraald. Kreta kan thans voor Spanje een goed voor beeld worden De Spaansche regeering is voornemens de hervormingen in Maart op het eiland af te kondigen, en dan tevens het oordeel van alle partijen te vragen over de uitbreiding van het kiesrecht, die door de autonomisten wordt geëischt. ^De Spaansche gezant te Washington heeft aan zijn regeering gemeld, dat zoowel presi dent Cleveland als de heer Olney hun vol komen instemming met de hervormingsplannen hadden uitgesproken. Ook Mc. Kinley moet zich in dien geest hebben geuit. Indien dit zoo is, en de Spaansche r:geering voert de hervormingen zonder voorbehoud uit dan is het thans vrij waarschijnlijk dat de Cubaansche quaestie haar beslissing nadert Woensdag liep 'tin het Engelsche lagerhuis weer over Kreta. De Ier O' Counor stelde voor de discussie voort te zetten over den ernstigen toestand op Kreta en te protesteeren tegen de ver oordeeling der Grieksche regeering, door lord Salisbury. Balfour antwoordde daarop het volgendeEenige afgevaardigden schijnen van oordeeldat men Griekenland moet toestaan hervormingen op Kreta in te voeren, niet als mandataris der verschillende mo gendheden, maar op eigen verantwoordelijk heid. Zulk een politiek zou onmiddellijk leiden tot een Europeeschen oorlog, want als de regeering een dergelijke politiek goedkeur de zou daarvan het verbreken van de Europeesche samenwerking het onmiddellijk gevolg zijn. Dan moet alle hoopwelke gebaseerd is op deze samenwerking, worden opgegeven en het Turksche rijk zal ineenstor ten, niet door het toenemen van vredelievende instellingendoch door een Europeeschen oorlog, Als wij dat in het oog houden, dan bestaat de eenige weg om tot een vreedzame oplossing te komen alleen in Europeesche samenwerking- Daarna verklaarde de spreker zich tegen het voorzetten van deze discussie, welke den Europeeschen vrede in gevaar zou kunnen brengen. De kamer moet haar critiek uitstellen tot zoolang de crisis voorbij is, wat, volgens de hoop van den spreker, spoedig het geval zal zijn. Harcourt, van de oppositie, verklaarde, dat hij de taak der regeering niet nog moeilijker wenschte te maken. Maar dit moest hij toch zeggen wanneer de politiek der regeëring alleen inhoudt een veroordeeling van het gedrag der Grieksche regeering, dan verte genwoordigt zij in dat geval niet de gevoelens van het Engelsche volk. O'Connor trok daarna zijn voorstel in. Tocht naar Benin. Gwato werd den lOden i door de oorlogs sloepen beschoten. De landing van de ma rinebrigade vond geen verzet, maar eenmaal aan wal bood de vijand twintig minuten lang tegenstand. De zwarten schoten meest uit boomen en moesten door geweervuur daaruit verdreven worden.* Zij kregen waarschijnlijk 60 dooden. Bij het overtrekken van een kreek weer geweervuur van de inlanders, ea de tegenstand bleef krachtig gedurende den opmarsch. Bij Sapoba hadden zij een geduchte macht opgesteld. Uit de West Afrikaansche mail het volgende bericht: Eeöigen tijd na den moord op het gezel schap van Phillips ,kwam bij een beheerder van een Engelsche factorij te Nieuw Benin een bode van den koning. Hij vertoonde een afgesneden vinger van een blanke, met nog een gouden stempelring aan, voerende de letters T. G.Thomas Gordon was een van de kooplui, die met het gezelschap was meegegaan. De bode had voorts een boodschap van den koning, en die hield in „Zeg aan den blanken man, dit zij hun verdiende loon hebben. Hij had niet noodig in mijn Dzjoe- Dzjoe-maand (d. i. de maandwaarin de Dzjoe-Dzjoe-offers worden gebracht) in mijn laud te komen. Hij kan nu een massa blanke mannen zenden om mij te vangen als hij kan." Volgens een gerucht wordt de koning verborgen gehouden door zijne opperhoofden. Aan de Noordoostkust van Engeland hebben 12 a 13000 werklieden in het scheeps- bouwvak het werk gestaakt. De patroons

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1