A. J. BINK Schoenmakers Advertentiën. Britsch-indie. Telegrammen. BINNENLAND,^ Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. VERKOOPEN: UITVOERINGEN. MAANDAG 8 MAART 1897 MAANDAG 15 MAART 1897 hebben van hun kant alle leden van de Amalgamated Society of Engineers uit hun dienst ontslagen. In de afgeloopen week zijn te Bombay 893 nieuwe gevallen en 866 sterfgevallen aan pést geconstateerd. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in de stad alleen 5447, in het president schap 8006 personen er aan overleden. Kreta. De correspond, van de Times te Chantè verhaal', als volgt het incident aan boord van het-Grieksche oorlogschip Hydra: Dinsdag, onmiddellijk na de aankomst van de Hydra, het Grieksche vlaggeschip, voor Kreta, heeft de Italiaansche vice-admiraal Canevaro, de oudste commandeerende officier der vreemde vloten, zijn luitenant aan boord van de Hydra gezonden, om aan den com mandant Keineck de officieele mededeeling te doen dat de havens Chania, Retimo Kandia en Sitia door de mogendheden ge meenschappelijk bezet waren; dat de vlaggen dezer mogendheden daar waren geheschen en dat elke aanval, hetzij van Turken, chris telijke Kretenzen of Grieken, met geweld zou worden teruggeslagen. Vervolgens las de adjudant, in tegenwoor digheid van den Griekschen consul-generaal Gennadius, nog een vertrouwelijke nota voor. waarin gezegd werd dat de bedoeling der mogendheden met het bezetten van de havens op Kreta was, aan den tegenwoordigen toe stand een eind te maken zonder bloedverlies, Intusschen hadden de mogendheden besloten, tegenover de beide twistende partijen een volstrekte neutraliteit in acht te nemen, daar zij niets anders wilden, dan de Kretensische quaestie snel en vreedzaam op te lossen. Gennadius zond toen dadelijk den drogman van het Grieksche consulaat aan wal, en deze seinde den inhoud van de beide nota's aan de Grieksche regeering. Woensdagochtend vroeg kwam toen uit Athene het antwoord dat het Grieksche consulaat heropend moest worden, en te half elf ging Gennadius weer aan wal om het consulaat weer te betrekken en er de Grieksche vlag te hijschen. Zooals men reeds weet, hebben de vreemde vlootvoogden nog dienzeltden avond den consul-generaal aangezegd, de Grieksche vlag in te halen met het oog op de krijgsverrich tingen van Grieksche troepen op Kreta, en heeft Gcnoadius aan dien eisch voldaan. Het voorstel om Kreta (Griekenland?) te blokkeeren heeft reeds de instemming van de meeste kabinelteu verworven. Men gelooft dat binnen kort alle groote mogendheden het eeus zullen zijn. ATHENE 17 Februari. Particuliere be richten melden dat de inwoners van het district Retimo, in een bijeenkomst den sultan van zijn souvereiniteit vervallen hebben ver klaard en de vereeniging met Griekenland afgekondigd. De christenen sluiten de stad Retimo in. Turkije trekt op de Macedonische grens troepen samen. Een zeer rijke Griek in het buitenland heeft zijn geheele vermogen ter beschikking van den kroonprins gesteld om het zoo noodig in den ooi log te gebruiken. KONSTANTINOPEL. De ministerraad heelt besloten de regeling van deKretenzische quaestie aan de mogendheden over te laten. BERLIJN, 17 Febr. Door hooggeplaatste Grieken is de bedreiging uitgesproken dat mochten de groote mogendheden Griekenland te hard aanpakken en de Grieksche aanspraken op Kreta onvoorwaardelijk afwijzen, de 200000 Grieken die te Konstantinopel wonen, op een goeden dag het paleis van den sultan zuilen belegeren, en voorts alle in Turkije gevestigde Grieken, lot oproer zullen overslaan. Intusschen schijnen op dit oogenblik van Duitsche zijde zeer dringende vertoogeu tot den sultan gericht te worden, om nu ernstig en loyaal hervormingen in Turkije in te voeren; dat zou het eeuige middel zijn, niet alleen om zich een zekere opperheerschappij over Kreta te verzekeren, maar ook om de rest van zijn rijk te behouden. De sultan moet ook niet vergeten dat Rusland anders niet meer zulk een krachtigen tegenstand in Europa vinden zou als het Koustantinopel en de zeeengten wilde bezetten. LONDEN 18 Februari. De Daily News verneemt uit Chania Honderden opstande lingen sluiten zich telkens bij de Grieksche troepen aan in twee dagen bedroeg hun aantal 2UOOO. Het geheele eiland, behalve Chania, Kandia en Retimo, is in handen der muiters terwijl - alleen de tegenwoordigheid van de Grieksche troepen een algemeenen moord van de Moslemen verhindert. Turksche politie patrouilleert in de straten vau Chania; de Turksche troepen zijn daar echter ontwa pend en werkeloos. LONDEN, 19 Feb. De Standard verneemt ui. Moskou, dat bij zekere eventualiteiten Duitschland en Oostemijk daadwerkelijk Rus land zullen steunen en dat dan Duitsche troepen in zuidelijk Rusland zich zullen samentrekken. Zaterdag wordt een beslissing hierover verwacht. ATHENE, 18 Februari. Kolonel Vassos heeft besloten verschillende strategische pun ten aan te vallen en te bezetten. Majoor Coustantenes rukt op naar Voukolies waar eene compagnie Nezoras ingesloten is. Dat de Grieksche troepen Sitia bezet hebben wordt niet bevestigd. Volgens een hedenavond te 4 u. 50 m. uit Chania verzonden telegram hebben alle Griek sche consulaten op Kreta heden de vlag ingehaald. De Hydralevensmiddelen overbrengend voor het Grieksche kamp, is door Engelsche en Italiaansche torpedobooten tegengehouden. WEENEN, 18 Februari. De Polit. Corr. meldt dat het den gezanten der groote mo gendheden gelukt is de Porte te weerhouden aan den Griekschen gezant te Konstantinopel zijn paspoort te zenden maar eene breuk schijnt onvermijdelijkin geval de Grieken vijandelijkheden beginnen op de Macedonische grens. WAALWIJK. Feestelijke vergaderingop Dinsdag 23 Februari, aanvang 1l/2 uur, door de Waal- wijksche Gymnastiek—Vereeniging, met me dewerking der harmonie l'Espérance op Musis Sacrum. (Zie programma's). NIEUWKUIK. Concert ten voordee'e van behoeftige huisgezinnen, op Dinsdag 23 Febr., aanvang 67s uur, te geven door de harmonie »De Eendracht" van Onsenoort en Nieuwkuik, ten huize van den heer L. van den Broek. (Zie programma's). CAPELLE. Concert, op Donderdag 25 Febr., aanvang 61/2 uur, te geven door de liedertafel „Oe fening Kweekt Kunst", met medewerking van het Dames-koor rOns genoegen", alsmede van de heeren Burlagen van Geertruidenberg en Monté van Kaatsheuvel, in het lokaal van den heer L. F. van Dongen. (Zie programma's). WAALWIJK, 20 Februari 1897. Verkiezing Prov. Staten. In het kiesdistrict Tilburg is gekozen tot lid van de Prov. Staten de heer Hubert van Leeuwen, van Boxtel. W. G. V. Onder verwijzing naar achterstaande adver tentie vestigen wij gaarne de aandacht op de tweede feestelijke vergadering van de Waal- wijksche Gymnastiek-vereeniging, die Dinsdag 23 Febr. des avonds 71/2 uur zal gehouden worden op de zaal „Musis Sacrum Hoe overtevreden keerden allen van de le huiswaarts Wat was huune verwachting verre overtroffen! Was er de vorige keer eene massa volks nu zal huu getal dat der vorige bezoekers nog verre te boven gaan, daar men over die le uitvoering zoo algemeen heeft hooren roepen. Lezing. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de heer Smeenge met zijn lezing op Don derdag 18 Februari 11. zeer veel succes heeft gehad. De zaal was uitstekend bezet, vóór de pauze telde men 140 en daarna 170 personen. De voordracht „De opleiding van den ambachtsman" werd door den heer Smeenge op uitnemende wijze behandeld, en verwekte een krachtda- dadige instemming van de vergadering. Met applaus werd de mededeeliug ont vangen, dat de heer Smeenge spoedig weer eens hoopte op te treden met een voor deze streken zeer belangrijk onderwerp Wegens de belangrijkheid van het op Donderdag behandelde, zal in het Woensdag nummer een uitgebreid verslag van „De opleiding van den ambachtsman" worden gegeven. Vrcugdendal. De tooneelvereeniging „Vreugdendal" heeft verledeu Zondag hare 2e winteruitvoering gegeven. Het bezoek was nog menigvuldig. De beide nummers van het program zijn schitterend opgevoerd. Vooral muntten uit de prachtige costuums. Hierdoor laat „Vreug- dendal"zieo, dat zij nog geld of moeite sparen, om hunne leden een genoeglijken avond te verschaffen. Wij hopen en weoschen, dat zulk een ge zelschap nog jaren in ons midden mag zijn, want het weet ons een nette en fatsoenlijke uitspanning te geven. Wij wenschen hun dan een goeden voor uitgang! Betrapt. Gisteravond werd te Baardwijk eene vrouw terwijl zij bezig was uit een loods van een kolenhandelaar steenkolen te stelen, op heeter- daad betrapt door den eigenaar. Deze erkende de vrouw onmiddellijk, nam haar mede naar binnen en ging oudertusschen de politie van 't een en ander in kennis stellen. Overreden. Woensdagnamiddag had te Vlijmen, aan den oploop van den weg, nabij het koffiehuis van den heer Jan de Leeuw, met den tram een ongeluk plaats met zeer treurigen afloop, waarvan echter het slachtoffer geheel en al eigen schuld is. Het 9jarig koaapje J. M. trachtte herhaal delijk, niettegenstaande door den conducteur te zijn gewaarschuwd en weggejaagd, op een der wagens te springen van den doorstoo- rnenden tram, die aldaar ongeveer 1.20 aan komt. Nogmaals wilde hij het wagen, doch ditmaal met het ongelukkig gevolg, dat hij struikelde, onder de tram terechtkwam en een der wagens hem over de geheele lengte van het lichaam ging zoo, dat het kind onmid dellijk een lijk was. Voorwaar, wederom een ernstige waarschu wing voor anderen. Posterijen. Het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie maakt in de S'ct. van 19 dezer het vol gende benend Honderden brieven en briefkaarten zijn wegens onvolledig of onjuist adres onbestel baar en worden, wijl de afzenders niet bekend zijn en daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop van drie maanden vernietigd. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg der onbestelbaarheid kunnen vrijwaren door vermelding van hun naam op de achterzijde der stukken. Baron—oplichter! In een hotel van den eersten rang te Utrecht, kwam eenige dagen geleden een net gekleed heer van middelbaren leeftijd, zich noemende baron Van Thienenlogeeren. Zooals de baron voorgaf was hem door zijn geneesheer verandering van lucht voorgeschre ven en zou de duur van zijn verblijf afhankelijk zijn èn van den staat zijner gezondheid èn van de bediening zelve. Wat het eerste betrof, had men al heel spoedig alle reden om volkomen gerust te kunnen zijn, want niet alleen dat mijnheer de baron steeds een goeden eetlust toonde en zich alles uitstekend liet smaken, maar ook van een flink glas goeden wijn toonde hij geenszins afkeerig te zijn. Daar ook op de bediening geen enkele aanmerking werd gemaakt en de baron verder nog had te kennen gegeven, dat hij een vijand was van nota's, omdat deze in den regel tegenvielen en daarom iederen avond wenschte af te rekenen, bestonden voor beide partijen reden om tevreden te zijn. Jammer dan ook, dat de baron reeds na verloop van een paar dagen met zijne ge - woonte moest breken en dit wel omdat zijn rentmeester verzuimde hem de gevraagde gelden over te maken. Natuurlijk zag men daarin aanvankelijk niets verdachts, doch toen de baron zich zoover vernederde en van de kellners geld ging leenen, begon men argwaan te krijgen en langzamerhand deu hoogen gast met andere oogen aan te zien. Toen dan ook na verloop van een lOtal dagen, nog geen geld was gearriveerd, werd de politie in het vertrouwen genomen, die na een kort onderhoud onder vier oogen tot de ontdekking kwam, dat de pseudo-baron een groote oplichter was, die reeds een aantal vonnissen had ondergaan en nog niet lang geleden uit de gevangenis werd ontslagen. Zich aldus ontmaskerd ziende en den raad van zijn ge neesheer gedachtig, verliet de baron, na met cle politie te hebben afgehandeld, met ach terlating van eene hooge rekening en weinig bagage, zoo spoedig mogelijk de stad, wellicht om elders zijn geluk te beproeven, Tooiieeltjes uit Bombay. De berichten welke uit Bombay, de grootste en belangrijkste havenplaats aan de westkust van Indie, tot ons komen, luiden nog altijd zeer ernstig en bedenkelijk. Sedert December van het af geloopen jaar heerscht in de circa door een millioen zielen bewoonde stad de verschrik kelijke pestziekte en woedt er met dezelfde hevigheid als indertijd in Europa. Te Bom bay woneu Indiërs, Perzen, Arabieren, Chi- neezen en negers, met ongeveer 20000 Europeanen, vreedzaan-i bij elkaar. De meeste sterfgevallen doen zich voor onder de inlanders en minder gegoede klassen, die nauwe en onreine stadswijken bewonen slechts weinig Europeanen, die bijna algemeen in gezonde stadsdeelen en onder gunstige omstandighe den leven, worden door de ziekte aangetast. De Maudviewijk in Bombay, welke het ergst door de ziekte wordt geteisterd, is ongeveer 4 a 5 vierkante kilometer groot en telt 40000 inwoners. De straten zijn meest eng en nooit dringt een zonnestraal de huizen binnen. De bewoners zijn kleine handelaars en handwerkslieden, meest echter koelies, die in de nabijgelegen pakhuizen en dokken werken. De huizen zijn een tot twee verdiepingen hoog, oud en onzindelijk; de koelies leven dicht op een in strooien of leemen hutten. In een woning vond men alleen 600 personen, die op omstreeks 12 vertrekken verdeeld waren. Ramen zijn er in de huizen van één verdieping zoo goed als niet. Alles slaapt bont door elkaar en in vele gevallen samen met geiten en hoeuders; in dezelfde ruimte wordt geslapen, gekookt en gewasschen.Honderden doode ratten liggen in de huizen en op de strateD. Zooals men iveet dooden de Hindoes geen ratten en zelden andere dieren. De bewoners van de Maudviewijk hebben door hun vlucht de ziekte over geheel Bombay verspreid, te meer daar men hen met kleeren en beddegoed liet vertrekken, die dan elders weer gebruikt werden. Volgens de laatste berichten is het aantal pestlijders in de ziekenhuizen van Bombay grooter dan ooit, zoodat het personeel voor de reiniging en de desinfectie uitgebreid is moeten worden. Sedert I Feb. mag geen schip met Mekkagangers Bombay meer verlaten eu alle vertrekkende schepen worden voor de afreis geïnspecteerd. Door geloovigen van alle gezinden worden bijzondere bidstonden gehouden en de 22ste van de voorgaande maand was een „dag van verootmoediging", toen werd in de de St. Thomas Kathedraal een godsdienstoefening gehouden om het einde van de ziekte af te smeeken. Ook de Hindoes en Mahomedanen houden bijzondere godsdienstoefeningen of brengen de Godheid zoenoffers om haar toorn te stillen. Vroeg in den morgen kan men op de „maidan" eene groole met gras begroeide ruimte, een geloovige tegenkomen, die aan Visjnoe een offer brengt in den vorm van houten kalebas gevuld met rijst, bloemen, citroenen enz., of een inboorling van een lagere kaste, die uit een kalebas rijst rondstrooit. CAPELLE. Van 15 Januari 15 Februari. GEBOREN Gijsbertus z. van Petrus Leonardus Verstijnen en Johanna Dingemans Adri- anus Johannes z. ran Johannes Klaasen Oerlemans en An tje Verhoeven Peter z. van Antonie Verduijn en Hendrika Pitro- nella Blom Catharina d. van Gerrit Verhagen en Adriana Musterd Gerritje d. van Henderik Combée en Pieternella van Oudheusden Adrianus z. van Norbertus Goromers en Pietronella Pauwels Ever- dina d. van Nicolaas Quirijns en Elisabeth Booij Hendrika d. van Dingeman Kloot wijk en Anna Pieternella Ros Hendrika Mugrita d. van Antonie van Oosterhout en Johanna llozenbrand. OVERLEDENLodewijk Cornelis van Dampen 2 maanden Maria Elisabeth Snoeren 78 jaren, weduwe van Huibert van der Meijs. GEHUWD: Adriaan van der Schans, weduwnaar van Johanna Adriana Nederveen 56 j iaren Johanna Brandsen, weduwe van Cornelis Mosterdijk 56 jaar Leendert Mesch 28j. te Waspik en Maria Koenen 28 jaar. WAALWIJK," ~18 Febr 1897! Beesten flinken aanvoer en handel vlug. Kolfkoeien golden f 140.—f 175.—a f Dito vaarzen f 120.a f 160. Jonge varkens aangevoerd 29 stuks, ver kocht van f7.a f 11.25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 897 kg., van f 1,f 1.14 per kg. Eieren f 3 50 A 5,40 per 100 stuks. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 156 K.G. Prijs van f0.96 a 1,09; markt gezet op f 1.02. Eieren i'0.85 per 26 stuks. Tot onze diepe smart overleed heden ba een langdurend en geduldig lijden, meermalen gesterkt door de Heilige Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuvid-, Grootvader en Broe der de Heer Cornelis Antonius Witlox, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Waalwijk, 18 Fhbruari 1897. Uit aller naam I Wed. A. M. WITLOX geb. Schrauwkn. DE NOTARIS te Waalwijk zal voor de Erven van den heer Dr. JASPERS BLOM op bij inzet en bij toeslag, telkens des avonds om 6 ure ten herberge van G. LATHOUWERS te KAATSHEUVEL Onder LOONOPZAND Eene HOFSTEDE bestaande uit woon huis en schuur, wei- en bouwland aan de Baan, groet 9,67,40 heet. Bouw- en weiland aldaar groot 1.02.10 hectare. Weiland in de MOER groot 1.12.80 heet. Wei- en bouwland op den HIL groot 1.02 heet. Bouwland op den VOSSENBERG groot 68.50 Aren. Voor omgekeerd fijn werk in een groote zaak te 'sGRAVENHAGE, tegen hoog loon en vrije overtocht, altijd vast werk. Franco Brieveu onder letters J. F. aan het Centaal Advertentie-Bureel van Gebr. Belinfante, Wagenstraat 102, 's-Graven- hage.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2