Bijvoegsel OE ECHO VU HET ZO» Zondag 21 Februari 1897. Vergadering van industriëelen en verdere belang stellenden in de tentoonstelling van Noord-Brabantsehe Nijverheid, ge houden op //Musis Sacrum" te Waal wijk op Vrijdag 19 Februari 1897 nam. 3 ure, op initiatief van het Districts- en plaatselijk comité te Waalwijk. VAN ~-r.-rere,»*.T-rrfTTr-.n« Op het bepaalde uur hadden op het podium phiats genomen I. Van het uitvoerend comité de heeren Jhr. P. j. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester van 's Bosch algemeen voorzitter. Jos. J. van de Ven, voorzitter. Nederveen, lid. Th. Pels, le secretaris. L. J. E. M. van der Kun, 2e secretaris. en II „van hel districts en plaatselijk comité te Waalwijk de heeren Jhr. Aug. van Grotenhuis, burgemeester, eere voorzitter. J. B. Timmermans Wzn., lid van het algemeen comité, voorzitter der kamer van koop handel, voorzitter. S. Fano, vice president der kamer van koop handel, 2e voorzitter. A. J. Verbunt, en Timmermans van Turenhout, P. van Loon Gzn leden der kamer van koophaudel, leden. F. W. van Liempt, secretaris der kamer van koophandel, secretaris. Behalve tal van industriëelen uit deze en andere gemeenten merkten wij onder de belangstellenden op de burgemeesters van Drunen, Baardwijk, Bezooien en Made en Drimmelen. De voorzitter van het districts en plaatselijk comité te Waalwijk, de heer J. B. Timmermans Wz., voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken alhier, opende de vergadering en sp ak daarbij ongeveer het volgende Namens den algemeenen voorzitter van de ten toonstelling van Noord-Brabantsehe nijverheid, Jhr. Van des Üoes de Willebois, burgemeester van 's Boseh en namens de overige leden van het uit voerend comité en namens onze districts en plaat selijke commissie zeg ik u dank voor uwe op komst. Ik meende te zeggen „talrijke opkomst", maar zoo kan ik ze tot mijne spijt niet noemen, Hieraan hebt u geene schuld; ik heet u daarom hier van harte welkom.'t Is ons zeer aangenaam u hier te zien. Door tal van dagbladartikelen en advertentiën, door circulaires en laatstniaal door de circulaire van ods comité in d.d. 8 Februari is het doel dezer vergadering genoegzaam te uwer kennis gebracht. Toch is ccne korte inleiding noodigen dan wcnsch ik een oogenblik stil te staan bij de internati onale, koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam in i883, toen tal van exposanten van hier en elders bekroond werden met zilvei en goud, zelfs behaalde de collectiviteit een eere- diploma, zijnde de hoogste onderscheiding. Vele bekroonden toonen deze onderscheiding op hoogen prijs te stellen door ze te vermelden op hunne iactuurs, briefhoofden en zelfs enve loppen en brielkaartea. Anderen, die dit niet doen. verheugen zich over de behaalde bekroning in eigen boezem en luchten bij gelegenheid hunne tevredenheid er over met te zeggen op de ten toonstelling te Amsterdam in 1883 heb ik ook geëexposeerd en die of die onderscheiding behaald. Maar 't is niet mijn plan om uit te weiden over het voordeel van nationale of internationale ten toonstellingen in 't algemeen, maar wel wensch ik met de hand op het hart en met al de kracht die in mij is, u aan te sporen om deel te uemen aan deze provinciale tentoonstelling van Noord- Brabantsehe nijverheid. De Langstraat is een centrum van industrie, wij hebben een goeden naam gekregen op verschil lende tentoonstellingen, wij hopen nog een beteren te krijgen op de Noord-Brab. tentoonstelling; en dit kan verkregen worden door samenwerking. Maar ook moeten wij medewerken om de tentoonstelling zelve te doen slagen opdat be waarheid worden de woorden van den burge meester van 's Bosch /,Dat deze tentooustelling aan het gansche land zal toonen wat de Noordbrabantsche industrie vermag. Wanneer de warme belangstelling, die allerwege wordt ondervonden, aan de verwachting mag beantwoorden zal de tentoonstelling zeer zeker eene waardige plaats innemen onder die van de andere provinciën des rijks, en zal hare aan schouwing in den lande eerbied afdwingen voor de industrie van Noord-Brabar.t. Op verschillende andere plaatsen zijn reeds plaatselijke oomité's tot stand gekomen, zooals Tilburg, Breda, BergenopzoomRozendaal en Dongen. Vooral in laatstgenoemde plaats is de belangstelling groot; zoo heb ik olïiciecl vernomen dat daar 60 a 80 induetrieelen zullen deelnemen. Voor de Langstraat komt mij eene collectieve inzending gewenscht voor, omdat,de kosten dan minder groot zijn zoodat kleine en groote fabrikanten gelijkelijk kunnen deelnemen. Ir. de verschillende gemeenten kunuen dan plaatselijke comité's worden gevormd, die rechtstreeks kunnen correspondeerek met het uitvoerend co mité, bestaande uit mannen van naam op veel vuldig gebied, die zooveel mogelijk inlichtingen zullen verstrekken. Maar ook wij houden ons ter beschikking der deelnemers. 't Komt mij voordat er nu twee vragen dienen te worden beantwoord, onmiddellijk met elkander verband houdende lo. Zullen wij exposeeren "2o. Zoo jaHoe zullen wij exposeeren Ad. I. Zullen wij exposeeren? Uwe talrijke opkomst in deze vergadering geeft hierop reeds voldoende bevestigend antwoord. Wel zeker: Wij zullen exposeeren en trachten alzoo onzen goeden naam op te houden, want de Langstraat is een industrieel centrum bij uitnemendheid. Ad. II. Hoe zullen wij exposeeren Mijo antwoord iszooveel en zoo flink mogelijk en op de meest practisehe wijze, en M. II. hier bij ons zijn gezeten mannen, in staat en bereid om u hiermede op de hoogte te stellen. Vraagt alzoo de door u verlangde inlichtingen en gij zult ze ver krijgen. Laat ons beginnen met van gedachten te wisselen. Door wrijving krijgt men vuur. Du ehoc des opinions jaillit la vérité. En hiermede heb ik voorloopig gezegd 1 De heer Van der Does de Willebois zegt daarna ongeveer 't volgende Mijne Heeren Ik stel het voorrecht op hoogen prijs dat het mij thans gegeven is het woord te mogen richten tot de voornaamste industrieelen van de Langstraat omtrent de tentoonstelling te 's Hertogenbosch, in overleg met het distriots-co- mité, met het doel, zooals uw waardige voor zitter u zooeven reeds mededeelde. En al mag dan de opkomst aan onze verwachting niet ten volle voldoen, toch wordt uw hier-zijn op het einde der week op hoogen prijs gesteld. Ik zeg op het einde der week, omdat ik wel begrijp hoe moeilijk het u dan is hier te zijn toch hoop ik dat gij bereid zult zijn om voor de tentoonstel ling de noodige propagande bij uwe vrienden te maken. Voor eenige weken rijpte bij de kamer van koophandel te 's Bosch het plan om, waar een geschikte plaats werd aangeboden, een provinciale tentoonstelling van nijverheid te organiseeren. De gemeente 's Bosch ging voor hieraan voor een aanzienlijk bedrag in het waarborg kapitaal deel te nemen en de staten van Nocrd-Braband overtuigd van het groote belang, hebben dit ins gelijks gedaan. Dit was niet alleen een groote materieele, maar ook zedelijke steun. En zoo was de tentoonstelling reeds op hechten grondslag gevestigd en is het overleg voortgezet in de ge- heele proviucie met de voornaamste industrieele krachten. Tot dusverre kunnen wij ons verheugen dat ons streven op prijs wordt gestelden om het welslagen mogelijk te maken voorzien plaatselijke en districts-comité'szoodat de zaak thans in vollen gang is en daarom zal het zoo goed zijn eens te toonen wat Noord-Brabant in deze eeuw door samenwerking geworden is. Voor deze eeuw bestonden voor Noord-Brabant tal van omstan digheden, die de ontwikkeling tegen hielden, doch toen die banden langzamerhand verdwenen waren, kon Noordbrabant op industrieel gebied zich al mee aan 't hoofd steilen harer zusterprovincien. De krachtige geest der bevolking van Noord brabant is niet ten onder gegaan en Noordbrabant zal thans aan het land toonen wat het geworden ishet moet een denkbeeld geven van hetgeen he- geworden is, niet om de gelegenheid voor een wedstrijd te openen niet om te haken naar be kroningen en onderscheidingen, maar onder broe derlijken eenvoud de handen in elkaar te slaan, daarom zijn er ook geen bekroningen aan ver bonden, want dan zou de kleiue industrieel acli- terbliiven voor de grooteren hij zou bang zijn overvleugeld te worden en zoo is't denkbeeld uitgewerkt waarbij ieder element van jaloezie is uitgesloten. Wegens de groote ontwikkeling van de Lang straat is het zeer zeker waard haar een bezoek te brengen en daar overleg te plegen. Ik zelf heb nauwe betrekkingen met de Langstraat, want daar heeft de wieg mijner moeder gestaan. Moge deze bijeenkomst leiden tot een gewenscht overleg om de Langstraatsche industrie op waardige wijze te zien vertegenwoordigen. Ziet, mijne heeren, voorgesteld wordt dat deze tentoonstelling zal zijn een vreedzame om de eer op te houden van dit gewest, overtuigd dat gij onze pogingen zult willen steunen tot eer van Noordbrabant. Dit jaar zijn er nog enkele tentoonstellingen, waar meer weelde zal worden tentoongespreid doch wat bij velen in Noordbrabant meer belang zal opwekken is dat onze tentoonstelling degelij ker zal zijn. Uw hierzijn is mij een waarborg van uwe be langstelling; ik zeg u daarvoor hartelijk danken ik breng u gaarne mijne welkomstgroet. Dank ook aan de verdienstelijke mannen, die de zaken op zich hebben genomen en daardoor samenwer king beloven. Ik noodig u allen uit uwe gevoelens uit te spreken, en hoop dat deze besprekingen rijpe vruchten mogen dragen en dat de Langstraat niet achterwege zal blijven krachtens de nijvere en energieke geest van de bevolking. (Applaus). De heer Jhr. van Grotenhuis vraagt of de teekenschool ook wordt toegelaten en of daarvoor ook plaatsgeld wordt gevorderd. De heer Pels antwoordt, dat van inzen dingen van onderwijs geen staangeld zal gevorderd worden. De bedoeling van het comité is om zooveel mogelijk ruimte daar voor te laten, terwijl de inzending gratis zal zijn. De heer M. van Son vraagt of onder col lectieve inzendingen wordt bedoeld van de Langstraat collectief of van iedere gemeente. Voorzitterjuist, de bedoeling is voor iedere gemeente. In die gemeente is ook eené commissie, die hier als tusschenpersoou dienst doet, en bovendien kan men zich rechtstreeks tot het hoofd-comité wenden. En daarna,zegt de voorzitter: 't Is toch wel mogelijk dat collectief gevraagd wordt, dan zou iedere gemeente kunnen nemen wat ze wil, b.v. die zooveel, en die zooveel. De heer E. W. Klijberg, zegtM. de V. De bespreking die ik hier juist met industri ëelen uit Baardwijk Bezooien en Drunen hield, lokte instemming. Bij eene Langstraat sche collectieve inzending zou de Langstraat sche industrie ook broederlijk samen kunnen gaan eveneens als dit is geweest met de Tilburgsche industrie te Amsterdam. Voor eene collectieve inzeuding zou dan zeer ruim ingezonden worden, en men zou de geheele industrie vertegenwoordigd kunnen zien. Dit zou ook het geval zijn met de Langstraatsche industrie. Dan zouden de achterblijvende exposanten geanimeerd kunnen worden, en later konden- we te Waalwijk eene vergadering houden, waarop dan vastgesteld kan worden hoeveel plaats ruimte er noodig zou zijn. De voorzitter: mijnheer, het idee is al be-, sproken, en lach'c me wel toe. De heer van Son is er mee begonnen en de heer Klijberg zet het voort Wij kunnen het zeker steunen, en het ontmoet, naar ik meen, ook geen be zwaar bij het hoofdcomité. De heer Pels zegt: Er bestaat geen bezwaar dat verschillende gemeenten collectief expo seeren: ieder voor zich of gezamenlijk komt op hetzelfde neer. Collectief is het goedkoop ste. Het plaatsgeld is 2 per M2 voor de eerste 5 M2 en verder 1 per M2. Neemt men collectief een geheele vlakte dan wordt voor dergelijke ruimte de helft als plaats en als staangeld berekend, b. v. neemt men 200 M2 dan worden er slechts 100 berekend. Eén inzending is zeker het beste, de wandvlakte is inbegrepen en men kan 't daar dan inrichtm zoo men wil, men is er volkomen baas. 't Is echter geen voor deel voor het comité. Wat de verzending betreft, zoo kan ik u mededeelen dat voor zoover die met Staats spoor geschiedt de heenzending van alle goederen tegen enkele vracht berekend wordt en dat de terugzending vrachtvrij kan ge schieden. De heer Pels zegt nog: Onder eene col lectieve inzending verstaat men natuurlijk eene inzending van dezelfde soort artikelen; schoenen en leder is best, maar 't gaat niet daar onder collectief b.v. ook kasten of stoelen van een meubelmaker te verstaan. De heer Pels zegt: omtrent collectieve in zending schijnt een misverstand te bestaan. Alleen goederen van dezelfde categorie kun nen bij elkaar geplaatst worden, de lederin dustrie kan in den zelfden winkel, doch b. v. een goudkast hoort daar niet onder. 't Geldelijk voordeel is ook niet bijster groot, 't verschil is heel weinig. De eerste 5 M. f 2 per M. de overige f 1 per M. Neemt men lOu M. dan kosten die 100 -f- 5 f 105. Neemt men 25 M. voor zich zelf dan scheelt dal niets bij collectief; is men daarmee niet tevreden, welnu Waal wijk is zoo goed als gereed, en Waalwijk neemt een zekere oppervlakte voor zich zelf, en nu zou 't bestuur van Waalwijk de col lectieve inzendingen der naburige gemeenten in zich op kunnen nemen. Zijn er gemeenten die dat niet conveniëert dan kunnen zij 't zelf aanvragen. Elk plaatselijk comité kan op zichzelf werken, doch men dient te weten hoeveel ruimte er benoodigd is, zoowel als men met Waalwijk gaat, als alleen. Voorzitter. Ik zie daar mijnheer Van Dongen en mijnheer De Roon, mag ik uwe gevoelen eens weten of u genegen is te exposeeren De heer S van Dongen (firma Huijsman Van Dongen) antwoordtZoo het Rot terdam of Amsterdam was dan wel, want men rekent op koopers. Voorzitter. Men mag niet te veel rekenen op verkoopen men moet zorgen een flink figuur te maken, waar de wereld verbaasd over staat. De heer Pels zegtde afd. van de Noord- Br. Maatschij. van landbouw zal 2 afzonder lijke dagen een landbouwtentoonstelling hou den voor paarden, runderen, etc. De heer Van Dongen zegt ik zal de vrienden te Raamsdonk er over spreken en ook de papierfabriek. De heer De Roon zegt M. de V. ik heb hetzelfde idee als Van Dongen ik ben geen tabrikaut. De heer Van der Does de Willeb >is: „ik ge loof aller tolk te zijn wanneer ik zeg dat inzen dingen als dergelijke zeer op prijs gesteld zullen wo; den, 't is altijd een groot artikel van bediijf in deze streken geweest, en bovendien kan men van geperst hooi toch wel iets aardigs maken b.v. pyramyden of zoo iets. Ik kan u meedeelen dat turfstrooiscl zelfs is aange zocht. Men zou een beeld kunnen geven van wat er in "Noordbrabant omgaat. Het comité zou een étalage van geperst hooi op open teirein zeer op prijs stellen, en ik beveel het denkbeeld gaarne in de belangstelling aan. De heer De Roon zegthet hooi in open terrein zou onmogelijk zijn, 't zou het hooi in discrediet brengen, 't is dan te veel aan regen en ander vochtig weer blootgesteld 't zou dus eeu overdekt terrein moeten hebben. De heer van Dongen zegtM de V. als u er prijs op stelt, dan zullen we komen, (applaus.) De voorzitter: Naar aanleiding het idee van den algemeenen voorzitter heb ik mijnheer G. van Loon bij me gehad die zeer ge porteerd was, om ook leer te exposeeren, b.v. Amerikaansch leer. 't Schijnt in den geest te vallen; de artikelen, die in Noordbrabant veel gebruikt worden, kunnen heel wat ter opluistering bijdragen. De voorzitter, mijueheeren: Ik heb thans plan om te vragen wie er zich mee belasten wil om propagande te maken. Waalwijk klaar. Raamsdonk Steven van Dongen. Waspik W. de Roon, M. van Son en Van Disseldorp. Vlijmen Van Wagenberg Festen zal de noodige stappen doen het vormen van een comité te bevorderen. Vrijhoeven-Cappel (niemand aanwezig.) Hedikhuizen id. id. Loonopzand Versterren, Cools, Brands en Van den Heuvel. De heer Van den Heuvel doet hierbij 2 vragen 'l"é. k priori kunnen wij zien, dat de in zending niet bijster groot zal zijn, moeten wij nu ook 5 M. nemen 2e. Krijgt iedere exposant een vrijkaart? De voorzitter zegt dat daaromtrent nog geen beslissing is genomen. De heer Pels zegt Antwoord op le vraag is 5 M. kost 10, doch neemt men 1, 2 of 21/2 M. dan is het minimum f 5. 2e vraag Eeu vrijkaart krijgt elke exposant van buiten. De heer Van den Heuvel zegtDus collectief, dan ook allemaal vrijkaarten. De heer Pels antwoordde dat de collec tiviteit slechts één geheel isdus slechts recht geeft op één vrijkaart. Nieuwkuik. Niemand aanwezig. Drunen. Burgemeester, Janssen, Greve e. a. De heer van Hulten zegt dat te Drunen reeds eene vergadering gehouden is om te spreken over het exposeeren op de tentoonstelling. Baardwijk: De Burgemeester, Klerx, v. Crom- voirt, Leijteus. De lieer van Heijst antwoordt, nadat hem door den voorzitter gevraagd was of hij zich evenals de andere heeren wilde belasten met het vor men van een comité, dat hij het initiatief gaarne op zich wilde nemen. Ik heb het al eens ge probeerd maar er werd weinig sympathie voor betuigd: het is dus moeielijk, doch nl'appétit vient en mangeant" De voorzitter. Juist: du choc des opinions jaillit la vérité. Bezooien. De Burgemeester, G. Rubbens, L. VerwielGroenen en Broeders. De burgemeester zal het vormen van een co- missie op zich nemen. Sprang, (niemand aanwezig). Made en Drimmelen. De Burgemeester. Hij zou het ook nog wel eens probeeren en de voorzitter verzekert hem dat de Madensche looiers zeker mee zullen doen. Zwaluwe. (niemand aanwezig) Kaatsheuvel. A. Sprangers, die ook een co mité zal vormen, zooals hij den voorzitter reeds toegezegd had. 's-Gravemoer. (niemand aanwezig) Geertruidenberg. (niemand aanwezig). De voorzitter. Waalwijk is al een heel eind op scheut. Witlox, Van Loon, Van Riel, Hoff- mans, voor leer en lijm, ik meen me te herin- ren dat ze in '78 te Arnhem bekroond zijn. Voor schoenen E. Klijberg en A. v. Iersel Zoon dan mijnheer Zeegers als fabrikant van spiritualiën. De heeren kunnen natuurlijk afzonderlijke comité's van exposanten hebben. B.v. Hoffmans als oudste looier van Waalwijk, Gragtmans en Van Riel. Ook u mijnheer Ficq kan exposeeren b. v. met uw looimiddeleu. (De heer Ficq zal er over denken.) De heer E. Klijberg zal de schoenfabrikanten oproepen. De voorzitter vraagt Hebben de heeren nog iets op het hart De neer van Son zegt M. de V. we hebben vandaag 19 Febr. en 1 Maart is de termijn van aangifte verstrekende termijn is thans zoo kortdat die wel wat verlengd mocht worden. En verder om een dag van deelname te bepalen. De voorzitter zegtHeel goed dat laatste. De heer v. d. Does^de Willebois zegt: We stellen er natuurlijk den hoogsten prijs op zoo gauw mogelijk de opgaaf van de gewenschte plaatsruimte te ontvangen want aie is lang niet in de gebouwen te vinden, en we hebben geen tijd te verliezen. Ijzervast zullen we niet hechten aan den termijn van 1 Maart, maar stellen dien gaarne op den voorgrond. Wij zullen ook niet af wijzen wat na 1 Maart komt, doch we houden ons voor spoedige aanmelding aanbevolen. De voorzitter: Ik zie daar Van Steensel, die zal ook wel exposeeren en Jac. Leijtens ook wel De heer Jac. Leijtens zegtKan wel zijn nog niet zeker. Nadat nog door eenige personen aan het bureau inlichtingen waren gevraagd en ver kregen, werd bepaald dat de verschillende plaatselijke comité's op Maandag 8 Maart a.s. namiddags 3 uur weder op Musis Sacrum met het Waal wij ksch comité zullen samen komen, ten einde dan de definitieve opgaven te doen. Door den voorzitter van het Waalwijksch co mité werd een dronk ingesteld op den alge meenen voorzitter Jhr. van der Does de Wil lebois, welke heildronk zeer groote instemming vond en met luid applaus werd begroet. Nadat de algemeene voorzitter Jhr. van der Does de Willebois den heer Timmermans had dank gezegd voor de schoone woorden aan zijn adres gerichten aan al de aanwezigen ook namens zijne medeleden van het comité voor de goede opkomst en vriendschappelijke ontvangst, hraent hij in zeer waardeerende bewoordingen hulde aan den burgemeester van Waalwijk, voor diens afdoende ingrijpen in deze, waaraan het tot dusver verkregen succes voor een groot deel was te danken, (met welke woorden de aanwezigen instemden). Daarna ging de vergadering uiteen.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5