BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. BI N N EN L A N D In Memoriam. Résumé Cornelis Antonius Witlox. g Met recht en zonder vrees voor te-$ Hjgenspraak kunnen wij hierbij zeggen gorEen onzer beste burgers is heen-K jfflgegaan van de voordracht door Mr. H. Smeenge, gehouden te Waalwijk, op Donderdag 18 Februari. De meest tegenstrijdige berichten zijn in middels in omloop. Zoo wordt uit Konstan- tinope! gemeld, dat, volgens zeggen in welonderrichte kringen aldaar, Turkije en Griekenland buiten de mogendheden om tot een overeenkomst zullen trachten te geraken op den grondslag van de onafhankelijkheid van Kreta onder de suzereiniteit van den sultan. Van andere zijde ontvangt men daarentegen het bericht, dat de mogendheden de quaestie tot oplossing zullen brengen en Griekenland zullen dwingen Kreta te verlaten. Aan dit plan schijnt zelfs reeds een begin van uitvoe ring''te zijn gegeven althans een telegram uit Kanea van 21 Febr. meldt De vereenigde vloten bombardeerden het kamp de»* insutgen- ten buitenKanea,omdat net hevige geweervuur hetwelk de insurgenten hedenmorgen begon nen, werd voortgezet ondanks de bevelen der admiralen." Wanneer men nu bedenkt, dat de Grieken -en de insurgenten één geheel vormen, dan blijkt hieruit, dat de mogendhe den het vuur op de strijdbare Hellenen hebben geopend. Ook is weder een Grieksc'n vaartuig, dat ammunitie in de baai van Kalimbari trachtte aan land te brengen, door 20 Engelschen opgebraciit. Een Turksche korvet trachtte hetzelfde te doen met een Griek^ch oorlogs - schip, maar kwam daarbij van een slechte reis. Weinig had het gescheeld, of de korvet was zelf opgebracht. Volledige overeenstemming tusschen de mogendheden schijnt intusschen niet te be staan. Duitschland en Oostenrijk willen de Grieksche kust blokkeeren en aldus koning George tot rede brengen. Groot Brittanie daarentegen is voc r minder krasse maatregelen, terwijl de houding van Rusland, Frankrijk en Italië twijfelachtig schijnt. Slechts op een punt is men homogeen Griekeland mag Kreta niet houden en aan Turkije zal men het ook niet teruggeven Natuurlijk zou elke mogendheid voor zich het groote, vruchtbare eiland nu wel gaarne willen inpalmen, maar... dat gaat ook niet en vandaar de moeielijk- heden. Reeds lang is gemeld, dat lord Salisbury iü zijn nota aan de mogendheden heett voorgesteld aan Kreta een autonomie te geven zooals Samos heeft. Het heett een eigen constitutie, regelt zijn eigen aangelegenheden en betaalt aan Turkije een jaarlijksche schatting van 390.000 piasters. De gouverneur heeft den titel van prins en wordt door de Porte aangesteld hij moet een christen zijn van Grieksche nationaliteit, maar kan niet naar willekeur afgezet worden zooals de gewone Turksche gouverneurs. Er zijn geen Turksche soldaten op het eiland; een klein wachtschip, met een paar man aan boord, in de haven van Vathy vertegenwoordigt het Turksche garnizoen. De inrichting van het bestuur voldoet zeer nu de bewoners bevrijd zijn van het Turksche wanbeheer, zijn zij zeer voorspoedig en tevreden. matnsatUFSiBvse'.'BKn-.mt nasraasasii Vrijdag presideerde Beernaert de kamer vergadering weer. Dit kwam ten goede aan de waardigheid van het bureau, maar de kalmte was daarom nog niet iu de gemoederen weergekeerd. Beernaert begon met Defuisseaux nog eens te onderhouden over wat deze den vorigen dag gezegd had, waarop deze zoo onhebbelijk antwoordde dat de president zeide: Ik vraag mij af waar de eerbied voor het parlement zal blijven, als men op zoo'n manier de beslissingen van den voorzitter ontvangt. Demblon en Woeste mengden zich in het debat over het ontwerp op het mijntoezicht, maar er werd niets gedaan dan van weers zijden wat gescholden. PriDS Albert heeft voor de officieren van zijn bataljon, het Ie grenadiers, een lezing gehouden over zijn reis naar Moskou en zijn indrukken van de Russische en Duitsche legers. Ziehier eenige bijzonderheden over de be toogingen ten gunste van Kreta Zaterdag avond te Parijs gehouden. Om 7 unr begon zich de menigte te ver zamelen aan het benedeneind der rue Soufflo't, place de Medicis. Om 8 uur moest de politie optreden, aangezien het verkeer belemmerd werd. Een kolonne werd toen gevormd en trok langs den boulevard Saint Germain en de place de la Concorde naar 't Grieksche gezantschapsgebouw, in de rue Clément Marot. Op den boulevard Saint Germain echter trok een cordon agenten tegen den stoet in en trachtte zonder vechten dien uit een te drijven. Er werd luid geroepen Conspuez le sultau Conspuez Hauotaux 1 Een honderd personen werden hier en op den boul' Mich' gearresteerd maar spoedig naar hun huizen gebracht, als het bleek dat zij geen wapens bij zich hadden en geen agenten hadden geslagen. Om 9 uur vormde zich een nieuwe stoet, die door de agenten heenbrekend, zich een weg baande naar de groote boulevards. Door politie vervolgd en vergezeld, kwam deze optocht, de Marseillaise zingende en Vive la Crète roepende, op den boulevard Bonne Nouvelle. Daar trad echter de politie zeer krachtig op, er werd gevochten, hoewel niet ernstig, en te middernacht was, na eenige manifestaties voor de bureau's van den In- transigeant en de Libre Parole, de rust hersteld. Nu gingen echter de overblijvenden zich voegen bij hen die een lezing van Jaurès in een lokaal aan den boulevard St. Germain hadden bijgewoond. Het was er stampvol geweest, daar men gemeend had iets over Kreta te zullen hooren. Jaurès echter had zich twee uur lang strikt aan zijn onderwerp: de waardethcorle van Marx, gehouden. Aan het slot werden de aanwezigen oproerig en konden slechts in bedwang gehouden worden, doordat de president Gérault Richard een motie voorlas, waarin sympathie voor de Kretenzen wend uitgesproken en een protest tegen de opportunistische politiek die Frank rijk aan den leiband bracht van 't Russische tsar sme en van hel Duitsche cesarisme. Ook deze vergadering eindigde in een manifestatie op straat. Na middernacht was de kal>nte echter overal weergekeerd. De politie moet niet te hardhandig opgetreden zijn, maar de prefect is van meening -lat al de gevangen genomen deelnemers gerech telijk vervolgd moeten worden. Hel zijn er 150, waarvan er maar vier in verzekerde bewaring zijn gehouden. Uit het bureau van de Autorité hangt een Grieksche vlag. I)e Cassagnac weigerde die te laten inhalen. Behalve eenig lawaai in Montmartre, is er dien avond niets voorgevallen. De regeering heeft aan de burgerlijke en militaire autoriteiten in de noordelijke en oostelijke provinciën des lands orde gegeven om streng toe te zien op de Carlistische beweging, die daar in den laatsten lijd den kop weer begint op te steken. Men zegt dat l)on Carlos, hoewel in zijn laatste manifest en in zijn blad, de Coireo Espanol, verklarende dat hij geen poging tot omverwerping van het bestaande gezag zal doen zoolang de koloniale oorlog duurt, toch zijn aanhangers in de verschillende plaatsen veroorloofd zou hebben meer propaganda te maken en hun organisatie uit te breiden. De minister van oorlog heeft den bevel hebber van het 6e legerkorps, generaal Au- gusii, bevolen een inspectiereis te maken bij de garnizoenen vanNavarre, Logrone, Biscaye, Alava en Guipnzcoa. De noordelijke grens wordt streng bewaakt, want de pers beweert dat er aankoopen van wapenen in Frankrijk en Belgie voor rekening der Carlisten gedaan zijn. De Itnparcial en de Heraldo, die nu weer van hun plan om geen berichten over Cuba meer te geven, schijnen te hebben afgezien, melden dat er nog miar 2000 ge wapende rebellen in Pinar del Rio (westpunt) zijn, 2300 in de provincie Havana, kleine troepjes ir. Matanzas, talrijke benden in Santa Clara en in het Oosten. In Puerto Principe en Santiago zijn nog duizenden opstandelingen. Volgens officieele berichten uit Havana, heeft Maximo Gomez zijn mannen in kleine groepjes verdeeld en is door het militaire cordon der Spanjaarden heengebroken; waar schijnlijk is hiermee de trocha van Moron naar Jucaro bedoeld. Hij beweegt zich in oostelijke richting door de provincie Puerto Principe. Generaal Weyler keert nu weer terug naar Havana, om daarna opnieuw naar Lis Villas te gaan. De expeditie der Niger maatschappij keert naar Ilorin terug. Men verwacht geen onge regeldheden meer na den grooten slag bij Bida. Op den terugtocht naar den Niger zijn de troepen niet verontrust. In Italië worden nog op tal van plaatsen betoogingen gehouden ten gunste van Grie kenland en Kreta. Zoo begaven zich te Napels de manifestanten naar het Grieksche consu laat, waar de consul in gezelschap van vier Grieksche officieren in galauniform op het balkon verscheen om hen te bedanken. De afgevaardigden Cassilli en Imbriani beant woorden den consul. WAALWIJK, 21 Februari 1897. Vergadering van burgemeesters. Zaterdag 11. werd op Musis Sacram alhier de 2e vergadering voor dit jaar gehouden van de Langstraatsche administrieve Vereeni- ging ODder Voorzitterschap van den Burge meester van Sprang en Vrijhoeven-Cappel. Werd in de eerste vergadering hoofdzakelijk behandeld de geest en sterking der kieswet in 't algemeen met toelichting van enkele harer bepalingen, thans werden meer in 't bijzonder besproken de bepalingen in art. 25 voorkomende, betreffende het onderzoek door den burgemeester in te stellen, omtrent de omvangen opgaven en de feiten voorkomende in de verschillende bij de gemeentebesturen ingekomen aangiften om op de kiezerslijst geplaafst te worden. Hoofdzakelijk de wijze waarop dat onderzoek zou moeten gevoerd worden, maakte een punt uit van langdurige beraadslaging. Vooral in gemeenten, waar een groot aantal aangiften zijn ingekomen, achtte men het verkieslijk aan verhuurders, werkgevers, enz. een schriftelijk stel vragen te doen bezorgen, achter elke waarvan met een paar woorden het antwoord zou te stellen zijn. Aan een concept in dien geest door den voorzitter ter tafel gebracht, werd als zeer doelmatig adhesie geschonken. Ook werd in diezelfde vergadering door den secretaris van Waspik de Veiligheidswet behandeld. No een algemeen overzicht van haren inhoud, en de vereischte toelichting van enkele harer artikelen, werd nog geruimen tijd beraadslaagd over de verhouding dezer wet tot de zoogenaamde Plinderwet. Ver schillende vraagpunten kwamen ter sprake, waarover men het fen slotte vrijwel eens werd. Minder echter over de vraag, hoe te handelen roet inrichtingen, als bakkerijen b. v., die sedert uieer dan een halve of driekwart eeuw bestaan, steeds overgegaan zijnde van vader op zoon, en waarvoor het niet blijkt, dat ooit vergunning is verleend. Waren sommigen van meening, dat voor dergelijke inrichtingen alsnog geen vergunning behoefde aangevraagd te worden, zoo waren anderen met den voor zitter van gevoelen, op grond van art. 27 en 13d der Veiligheidswet in verband met de Hinderwet, dat het den houders van gezegde inrichtingen geraden zou zijn, alsnog ten spoedigste vergunning aan te vragen, teneinde, bij eventueel bezoek van den betrokken in specteur, zich te vrijwaren voor bekeuring. Na nog enkele andere zaken besproken te hebben, die in de praktijk bezwaar opleveren, werd de vergadering gesloten. Waulwijksche Gymnastiek—Vereeniging. Gisteravond had hier de tweede feestelijke vergadering plaats van de Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging. De zaal was propvol, en allen, die gekomen waren om de edele sport en de sportmannen te bewonderen, zullen zich er zeker geen verwijt van hebben gemaakt, zich die moeite te hebben getroost. Prachtig werd er gewerkt en het moet gezegd worden dat zij sedert de eerste uit voering enorm veel hebben bijgeleerd. Allen waren er van overtuigd, dat de jeug- dige gymnasten niets gespaard hadden om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken; dit werd ook zeer bevorderd, door het daarztjn van de harmonie l'Espérance die door hare heerlijke, opwekkende muziek, de gymnasten en ook het aanwezige publiek feestelijk stemde. AlLs liep buitengewoon goed van stapel en nadat er prachtige groepen, verlicht door Bengaalsch vuur, waren te zien gegeven en de afscheidsmarsch uitgevoerd was, vroeg de heer Zeegers het woord Mijne Heeren Wanneer ik heden eenige woorden tot u richt dan geschiedt zulks op verzoek van eenige heeren hier tegenwoordig, en ik wensch daaraan gaarne te voldoendoor u een woord van hulde en dank te zeggen. Hulde voor uw moed om een vereeniging in het leven te roepen die hier nimmer als thans bestaan heeft, dank voor uw onver- moeiden ijver en wilskracht en werkzaamheid voor den genotvollen avond ons allen bereid; moge de edele sport dour u beoefend, na volging vinden en steeds jeugdige krachten voor uwe vereeniging aankweken is mijn hartelijke wensch. De sport in 't algemeen maar inzonderheid de gymnastiek schenkt kracht aan 't lichaam bevordert het gemoed en leidt tot beschaving; gaarne mijne heeren zoude ik u een lauwer krans aanbieden zoo die in mijn bezit was maar toch zullen wij trachten u zooveel moge lijk te steunen en de belangen uwer vereeniging te bevorderen. Na den heer Princen instruc teur der gymnastiek vereeniging, den heer Krever, waarnemend directeur van l'Espérance zoo ook de werkende leden dier vereeniging een hartelijk woord van dank gezegd te hebben, den wensch geuit te hebben aan den ouderlingen bloei der verschillende zuster verenigingen sloot de heer Zeegers zijne toespraak, die daverend werd toegejuigd. De heer Keizer bedankte de heer Zeegers voor die schoone woorden tot hen gericht, en zeide dat de W. G. V. alles ingespannen heeft om den bezoekers een avond te ver schaffen zoo prettig als mogelijk is en dit zal blijven doen. Verder hoopte hij dat bij hunne volgende vergadering hun aantal „'kunst lievende leden sterk mag zijn toegenomen. Daarna bedankte hij de heer Krever, voor de schoone muzieken zeide dat het aller wensch was, hem spoedig weer terug te zien, verder dankte hij H.H. Donateurs en kunst lievende leden voor hunne welwillendheid en hunne voldoening, die zij te kennen hadden gegeveu, door hun daverend applaus. Nadat de harmonie nog „Wien N. Bloed en „Lang zal hij leven" gespeeld had, keerden allen hoogst tevredenonder den besten indruk over de W. G V. huiswaarts en zullen het allen met de redactie eens zijn, dat wij allen sterk verlangen naar eene andere uit voering. Loonopzanri, 22 Febr. Op J. A., onbezol digd rijksveldwachter alhier, is jl. Zaterdag avond omstreeks halftien in zijue woning door de ruiten heen geschoten. Hij werd slechts door éeu hagelkorrel in het gezicht getroffen. De politie doet onderzoek. Onder een grooten toeloop van fa— milielrclen en belangstellende vrienden,! jliad Maim ing de plechtige ter aai del abestelling plaats van het stoffelijk over-l [schot van den WelEd, Heer P| Ruim 32 jaar was ZEd. lid van het! |aR. C. Kerkbestuur, en tot zoolang zijne* pjkrachten het toelieten behartigde liijf met de meeste toeweiding en den groot-I Ksten ijver zijne plichten als bestuurs-g lid van de Vereeniging van den II.g Vincent; us van Pa ulo waarvan hij «medeoprichter was. |H Wie zal al het goede schetsen door! j||den hooggeachte» afgestorvene aan zij neg j||armen bewezen P Als industrieel en financier was hij! steeds de vraagbaak van velen en me-I nigmaal werd het betreurd, dat hard-g hoorendheid den heer Witlox bclettej ||m andere betrekkingen de publieke! Blizaak te dienen. H Hij zou op zoovele plaatsen de rechte| 5®man zijn geweest. Zijne asch ruste tn vrede Afgaande op het applaus bij het optreden van den heer Smeenge. mag men veilig aan nemen, dat zijn hierzijn velen een genoegen was en dus dat zijne eerste alhier gehouden voordracht over „Verzekering van den ar beider" eene gunstige uitwerking heeft gehad. Het aantal belangstellenden mag voor de pauze zeker op 140 en daai na op 170 gesteld worden De heer Smeenge begon zijne rede met het een voorrecht te noemen dat er zoovele hoor ders waren opgekomen; 't verheugt me zeer, zoo gaat spr. voort, daar men allicht geneigd is bij de komst van iemand uit den vreemde te doen hooren: wat zal zoo iemand meer weten dan wij, en wat zal zoo iemand beter weten. De Verzekering van den arbeider," dat ik de eer had ongeveer twee jaar geleden voor u te behandelen, behoort thans tot de vragen van den dag, en 't is zeker een verblijdend verschijnsel, dat het binnen zoo'n kort tijd verloop eet maatschappelijk vraagstuk is geworden, dat bij den dag meer op den voor grond treedt. Een staatscomissie tot onderzoek van dat vraagstuk is in t leven geroepen en reeds in werking, en de tijd is niet ver meer, dat een wetsontwerp zal worden ingediend. Dergelijke onderwerpen vrij uitvoerig te be kijken is zeker vrij droog en saai;de Maatschap pij lot nut van 't algemeen meent echter sociale vraagstukken te moeten voorbereiden door ''aarover licht ie doen verspreiden en dan is er voor haar nog een ruim arbdidsveld 'tls veel gemakkelijker met een vooidraacht vol luim en scherts voor den dag te komen dan met een maatschappelijk onderwerp; men geeft dan gelegenheid om te lachen en men kan zich verzekerd houden na afloop te hoo ren: hij heeft dat onderwerp wel aardig be handeld, Ik hoop echter te mogen rekenen op de zelfde aandacht als voor twee jaar, terwijl ik u verzoek uw kritiek tot na alloop te bewaren. Men mag aannemen, dat zij, die verzekering van den arbeider op hunne programma's heb ben geplaatst, daarop ook zullen hebben: Vak onderwijs moet worden verbeterd Dit zeer zeker verdient den steun van de regeering en van alle weidenkenden. Zij, met Dr. of Mr. voor hun naam, hebben dit te danken aan de stichting der hooge scholen. De In- geneurs vinden hunne opleiding te Delft doch dit alles is slechts ten bate van een deel van het Nederl. volk, maar voor den arbeider wordt uiet genoeg gedaan, voor den arbeider wordt te weinig gedaan en 't is daarom dat ik dezen avond wilde spreken over „De opleiding van den ambachtsman." Dit vraagstuk is eerst sinds korten tijd aanhangig gemaakt. Kennis is macht" en 't is zeker te bejam meren dat er nog altijd gevonden worden, die de waarde van die spreuk niet onder schrijven maar 't is een verblijdend ver schijnsel, dat hun aantal steeds kleiner wordt. Op welke wijze moet het onderwijs voor de vorming van den ambachtsman geregeld worden? is een oud vraagstuk, dat nog niet is opgelost. Vooral behoort men daarin niet eenzijdig te oordeelen en behoort men te erkennen het goede dat er thans bestaat. Kennis is macht en dat ondervindt men eerst dan goed, als raen op zijn weg tegen spoed ontmoet. Hoe menigmaal gebeurt het dat als men

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2