Ó"1 Notaris Rietra, Advertentiën. Frankrijk. Spanje. Engeland. Telegrammen, Kreta. üT^voe ring en. INNENLAND. Handelsberichten. VERPACHTEN: Zitting kantongerecht Waalwijk. Arts. B om te BEWEIDEN over 1897 Circa *20 Il.A. WEILANDte Dussen in 't Noordeveld, Zui- develd en den Zuid ïïoll. Polder. ongeacht de politieke richting, deputaties zouden deelnemen. Het zounaar raming e n stoet worden van 50 duizenden, jongen en ouden, armen en rijken, kotholieken libe ralen en socialisten. Maar de waarnemende burgemeester der hoofdstad, de schepen de Mot, heeft den optocht verboden op grond, dat deze bij de drukte van het carnaval licht aanleiding zou kunnen geven tot opstootjes en verstoring der openbare orde. Het bestuur heeft toen dadelijk vergunning gevraagd tegen 14 Maart. Maar de Mot heeft geantwoord, dat hij de vergunning weigert uit vrees voor botsingen en ongeregeldheden. De Vlaamsche Katholieke groepen van Antwerpen hebben daarop vergaderd onder voorzitterschap van het kamerlid Heuvelmans en besloten zich aanstaanden Zandag naar Brussel te begeven en ondanks het verbod in optocht naar de groote meeting te trekken. Te Tours is overleden Adrien Poncet, de oudste treinmachinist in Frankrijk. Hij was het die, ongeveer zestig jaar geleden de eerste locomotief, die in Frankrijk reed, von St. Etienne naar Roanne, bestuurde. Seder het begin van den Cubaanschen opstand tot het einde van Januari 11. zijn van het Spaansche leger op Cuba gewond 40 hoofdofficieren, 401 officieren 7631 minderen. Op het slagveld gesneuveld of aan hun won den overleden zijn 1 generaal, 12 hoofdoffi cieren, 107 officieren, 1707 minderen. In het geheel verloor liet leger in 2 jaar meer dan 45000 man. Volgens offlcieele opgaven ver loren de opstandelingen aan dooden, gevan genen enz. 20457 man! Zelden moet de beschaafde wereld het welslagen van eene Engelsche expeditie met meer voldoening gevolgd hebben, dau nu zij de stad Benin veroverd en aan het bestuur van den vorst een einde gesteld ziet. Af grijselijk zijn de bijzónderheden, die de consul generaal Hoor en Reuters correspondent uit Benin seinen. De stad rookte als van bloed; in de kuil waarin de lijken lagen van de dragers van het gezelschap Philips, werden nog eenige dragers levend gevonden, kruis houten of kruisboomen voor de slachtoffers van het Dzjoe-Üzjoe geloof stonden er in menigte; verminkte lijken werden langs den weg' gevonden. Acht uren lang moesten de Engelschen vechten voor ze meester waren van de stad. Uit het struikgewas langs den weg werd hevig op hen geschoten, maar de maxims en snelvuurkanonnen misten ook hier hun uit - werking niet. De bevelhebber, schout bij nacht Rawson, denkt slechts een paar dagen te Benin te blijven. Een bezetting van troc pen van het Nigerkust protectoraat wordt er achtergelaten. Het is toch waar, dat voor de „White Star line een nieuw reuzenschip zal gebouwd wor den. Dit stoomschip zal 65 voet langer worden dan eenig bestaand of gebouwd wor dend stoomschip en 25 voet langer dan de bekende Great Eestern. Deze was 679 voet terwijl de Oceanic een lengte zal krijgen van 704 voet en meer dan 17000 ton zai meien Dat het schip in 4 dagen den oceaan over zou moeten steken wordt niet gemeld. De Times bevat nog eenige berichten over oorlogstoerustingen in het zuiden van Rusland. Zes en vijftig zeeofficieren moeien uil Petersburg naar de havens der Zwarte zee gezonden zijn, en ook zou de vrijwillige vloot last ontvangen hebben zich gereed te maken vooi het transport van troepen. Een half dozijn van deze groote stoomschepen liggen nu klaar en kunnen zonder bezwaar 40000 man vervoeren. PARIJS26 Februari. De Gaulois be vat een telegram uit Londen van 8 uur 's avonds, dat vooral tengevolge het zeer krachtig optreden van Rusland de koning vaa Grie kenland besloten heeft de voorwaarden der mogendheden .aan te nemen. In een lange rij van het oosten naar het westen, lagen Zondag de oorlogsschepen van de zes mogendheden in de baai van Kreta; het verst naar rechts (in net westen dus) lagen de Fransche en Italiaansche, op den linkervleugel de Engelsche en Duitsche, in het midden de Oostenrijksche-Hongaarsche en Russische. De laatste dagen waren de admiraals druk aan het beraadslagen geweest met hun re geeringen, en hadden aan deze verklaard, dat zij niet meer konden instaan voor het vermijden van botsingen, tenzij zijzelf ge machtigd werden het ontschepen van levens middelen op Kreta te verhinderen en de regeeringen Griekenland overhaalden, zijn troepen en zijn leger terug te laten komen. De laatste v jorwaarde werd niet vervuld, aangezien Griekenland onwrikbaar bleef; maar de eerste wel, want de gevraagde machtiging werd door de regeeringeu verleend. De opstandelingen stoorden zich aan geen waarschuwingen, en openden Zondag 't vuur op de Turksche voorposten le Chalépa. De vlootvoogden vonden onder die omstandig heden snel doortasten gewenscht. Daar de afspraak van le voren gemaakt was, behoefden ze niets anders te doen dan elkander seinen te geven, en het bombardement kon een aanvang nemen. De twijfelachtige eer om er mee te beginnen was volgens het officieel Duitsch rappor! weggelegd voor het Duitsche pantserschip Kaiserin Augusta, hetgeen geheel in over eenstemming is met de rol, die Duitsch- land in deze geschiedenis speelt. Volgens een ander bericht gaf een Engelsche kruiser het eerste schot, maar volgde daarop onmid dellijk het Duitsche schip. Misschien was het eerste eenvoudig een seinschot. De Oosten- rijksche en Russische schepen bombardeerden wakker mee, maar de Fransche en Italiaansche schepen lagen zoo ver naar rechts dat ze niet aan de beurt kwamen Dit wordt voor gesteld als een toeval, maat is alihans van de Italianen waarschijnlijk opzet geweest. Alle bommen werden gericht op het kamp der opstandelingen. De kanonnade duurde tien minuten, en had voorloopig de uitwerking, die ervan verwacht werd: het geweervuur hield op. Als een ver makelijke trek in deze droevige geschiedenis wordt verhaald, dat de Turken in Chalépa, die eerst maar heel flauwtjes op het vuur van de opstandelingen hadden geantwoord, plotseling, door het bombardement, met groote verwoedheid begonnen terug te schieten. Heel veel kwaad hadden de bommen ge lukkig niet aangericht, maar toch waren Kretenzen, waaronder drie nonnen zieken verpleegsters gewond. Vermoedelijk is de bedoeling alleen geweest om heilzameu schrik te verspreiden onder de opstandelingen en hun voor goed den lust te benemen, Kanea of Chalépa aan te vallen. Het is mogelijk, dat, dat doel wordt bereikt, maar 't is zeker dat de verbittering over de inmenging van de mogendheden door het gebeurde nog is gestegen, en dat het bombardement voor het behoud van den vrede en de handhaving van de rust niet de minste goede gevolgen zal hebben. Van de opgewondenheid, die in Griekenland ontstond bij het hooren van de tijding, kan men zich slechts een flauw denkbeeld maken. Door de geruchten over de houding van Engeland en Italië had men daar hoop ge kregen, dat zich alles ten beste zou keeren voor Griekenland, terwijl de overwinninkjes door de troepen van kolonel Vassos behaald, de geestdrift voor den Kretaschen veldtocht nog hadden verhoogd. Door het lange talmen en zeuren van de mogendheden had zich de verwachting gevestigd dat zij toch per slot van rekening Griekenland niet al te veel zouden tegenwerken en zich met de opstan delingen niet zouden bemoeien. De tijding dat er op de Kretasche opstan delingen geschoten was, was daarom een grievende teleurstelling. En meer. Men moet niet vergeten dat er onder de opstaudelingen tal van Grieksche vrijwilligers zijn, en dat de opstandelingen strijden onder de Grieksche vlag. Het was dus niet te verwonderen, dat het licht bewogen Grieksche volkje aan een reeks van hevige aandoeningen ten prooi was, die samenvloeiden in een geweldige opgewondenheid. De schuld van het nu gebeurde ligt zonder den allerminsten twijfel, na de Porte, bij de talmende, aarzelende staatkunde van de mogendheden, die zich door Rusland, dat er belang bij heeft het uiteenvallen van het Turksche rijk in Europa nog eenigen tijd tegen te houden, om den tuin laten leiden, en zoodoende meewerken tot de instand houding van TuHcije en tot de handhaving van de fictie van eren tegenwoordigeu on houd baren toestand ad maioremMoscoviae gloriam. Indien er eens spoedig was gehandeld, indien de mogendheden dadelijk na het uitbreken van de onlusten in de eerste dagen van deze maand, of onmiddellijk nadat de moedige plannen vau Griekenland bekend waren geworden, het kloek besluit hadden genomen, Kreta zelfbestuur te geven en Griekenland de noodige waarborgen te verschaffen, dat nu werkelijk het gemeenschappelijk ontwerp van de mogendheden zou worden ingevoerd Griekenland heeft herhaaldelijk onder de hand te verstaan gegeven dat het onder die voor waarde zijn troepen en zijn vloot zou terug roepen en de regeling van 't Kreta vraagstuk overlaten aan de mogendheden. Nu is het voor een dergelijk besluit van de mogendheden wat laat geworden, aangezien de opgewonden heid in Griekendland zelf een zoo onrustba rende hoogte heeft bereikt, en er in dien tijd alweer zooveel gebeurd is. Maar het zal toch de eenige uitweg blijven, en 't is daarom bevredigend te lezen dat de Politische Cor- respoudenz van verschillende zijden verueemt, dat er nu kans is op het verleenen van de autonomie. WAALWIJK. Concert door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien op Zon dag 28 Februari a.s., op de zaal Musis Sa- ctum. Aanvang hall acht precies. Zie programma's. BAARDWIJK. Concert door de liedertafel Tot bloei der toonkunst, op Zondag 28 Februari a.s., in het lokaal van den heer L. van Cromvoirt. Aanvang 7 uur. Zie programma's. Zj WAALWIJK, 27 Februari 1897. Hou vindt ge dut? Het is aan de autoriteiten gebleken en het geheele administratieve radetwerk van den Staat is er mede gemoeid geweest dat aan de gemeente 's Gravenhage als rijksvergoe-' ding in de kosten van het lager onderwijs over het jaar 1895 nog toekomt de som van 1 cent. De betrekkelijke missive van Gedeputeerde Staten tengeleiden van het afschrift der beschikking van den minister van binnen- landsche zaken met al den omhaal van data aanhaling van staatsbladen enz. enz. kwam gisteren bij den Haagschen gemeenteraad in. Deze cent mocht wel; met al de schrifturen die er over gewisseld zijn, benevens een trouw relaas vau het hoofdbreken, dat deze misrekening aan de ambtenaren gekost heelt, in het gemeente museum worden bijgezet. D. Iiaamsdonk. Op Maandag 1 Maart zal hier des namiddags eene vergadering worden gehoudeu van bieienverbouwers uit deze en verschillende omliggende gemeenten ter be spreking hunner belangen betreffende het door den „Nederlandschen Suikerfabrikantenbond, opgemaakte contract, zoowel wat prijzen als leveringsvoorwaarden aangaat, voor de teelt van suikerbieten in het seizoen van dit jaar. Men verwacht, dat op deze vergadering een zeer groot aantal belanghebbenden bij de bietenteelt in deze streken, zal tegenwoordig zijn, en 't is dan ook te hopen dat uiet veel landbouwers uit deze streken zullen afwezig zijn, „Eendracht maakt Macht Capelle. Voor een goed bezette zaal gal onze Zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst" (directeur de heer Frans de Cortie), met noogstvereerende medewerking van het Dames koor „Ons Genoegeu" (directeur de heer A. van Beek), jl. Donderdagavond eeno welge slaagde uitvoering in de zaal van den heer van Dongen alhier. Als koornommers stonden op 't programma: Roeierslied, koor, Schumann; de Zee, ge mengd koor, F. Abt; God en de Koning, koor; Recht door Zee, koor; Daar, gemengd koor, F. Abt; Kerkklokstouen gemengd koor, A. van Scheitema; Soldaten Liebe, koor, alle mooie liederen, welke naar omstandigheden goed gezongen werden. Voor de noodige atwisseling was gezorgd, door een aantal komische voordrachten, uitgevoerd door de heeren Burlage van Geertruidenberg, en Monté, van Kaatsheuvel. Men ziet, een rijk programma, dat, het dient er dadelijk bijge voegd, flink vertolkt werd. Ik zou te veel vergen van de ruimte in uwe courant, indien ik het programma op den voef volgende, de indrukken weer gaf, welke het aan hooren van al die schoone liederen bij de vele hoorders teweegbracht. Daarom slechts eene kleine aanstipping. Roeierslied en Daar, zijn bij uitstek gezongen en wiens borst gloeide niet van vaderlandsliefde bij het aanhooren van het nooit volprezen God en de Koning. Hoe eenvoudig maar toch hoe ongemeen lief klonken de kerkklokstoi en Maar ook de heet Wildeman in zijn koorsolo, de heeren Cha let en Monté met hun comisch duet van Teu- nis en Trien en de heer Burlage en verderé artisten zeiten hun beste beentje voor. Lief hebbers van komische voordrachten en ge laatstrekken genoten bij het aanhooren en zien van Burlages voordrachten, dewelke be stonden uitEen lastig gevalde school meester van Bavel. Jaantje lacht en Jaantje huilt. De dorpskomiek. Het slachtoffer der wetenschap. Een jongen van acht jaar die een voordracht geleerd heeft. Twee karakters van schoolmeester. Een karakter van een oude schoolmeester. Een kleine vergissing en 4 karakters van dronkaards Al deze stukken werden meesterlijk ten gehoore gebracht en lokten telkens een daverend applaudissement uit en brachten de lachspieren van elkeen in beweging. Kortom in 't algemeen moet hulde worden gebracht aan den ijver en toewijding van alle werkende leden, zoowel dames en heeren en president der vereeniging door wiens tusschenkomst jammer op verzoek de duo De Laatste Zwaluw zoude gezongen worden maar werd afgeketst, waarom In het bijzonder dient hier een woord van lof eu dank te moeten worden gezegd aan het adres der beide directeuren. Deze avond werd besloteu met een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde. Van 19 Febr. 1897. R. S. te Waalwijk, dronkenschap f 2 b. of 2 d. h. G. B. woonpl. on bek. pol. overtreding ont slagen van rechtsvervolging. P. v. B. te Vlijmen, jachtdelict f 15 b. of 8 d. h. en vernieling van den wildstrik. H. W. woonpl. onbek. dronkens. f 2 b. of 2 d. h. P. v. V. te Veen, politie overtr. f 1 b. of 1 d. h. 1 A. v. D., 2 T. v. D.te Baard wijk, 3 M. R. te Kaatsheuvel, straatschenderij No. '1 f 2 b. No. 2 en 3 f 1 b. of 1 d. h. ieder. 1 C. d. G., 2 H. G. D., 3 H. J. L., 4 P. K. te Baardwijk, straatschenderij, allen vrijgesproken. R. S. te Waalwijk, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h A. v. d. L. te, Waalwijk, alsvoor, f 1. of 1 d. h. G. v. d. B. te Tilburg, jachtdelict, 110 b. of 4 d. h., uitlevering der 2 buidels of betaling van 10 cent voor iederen buidel, subs. 1 d. h. voor elke som. J. V. te Waspik, pol. overtr. 1° f 1.50 b. of 1 d. h. en overtr. prov. regiem. 2° f 1.50 b. of 1 d. h. A. v. D. te Loonopzand. dronkenschap f 2 b. of 2 d. h. 1 J. M. N. 2 A. J. v. d. B. teWaal- wijk, ieder f .50 b. of 1 d. h. 1 ieder. P. J. v. A. te Capelle, 2 A. L. te Vrijhoeven-Gappel, orde verstoring in dronkenschap, ieder f 15 b. of 5 d. h. D. R. L. te Capelle, alsvoor, f 3 b. of 2 d. h. C. M. te Besoijen, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. A. M. v. D. te Baardwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. li. T. A. V. te Waalwijk, nachtgerucht, f 2 b. of 2 d. h. M. K. te Capelle. dronkenschap, 1" f 2 b. of 2 d. h., voerwezen, 2° f 3 b. of 2 d. h. A H. te Tilburg, veldpolitie, 2raaal f 5 b. of 3 d. h. iedere b. J. II. v. d. H. te Waalwijk, nachtge rucht, 1' 5 'o. of 3 d. h. M. S. te Waalwijk, dron kenschap, 1' 2 b. of 2 d. h. J. D. te Kaatsheuvel, dronkenschap en nachtgerucht, '1° f 2 b. of 2 d. h. 2° f 5 b. of 3 d. h. J. A. K. te Etlen, dron kenschap, f 2 b. of 2 d. h. F. de N. te 'sBosch pol. overtr. f '1 b. of 1 d. h. '1 F. de N. 2 C. H. beiden te 'sBosch, politie overtreding, ieder 1' 1 b. of 1 d. h. ieder. WAALWIJK, 26 Febr. 1897. In hoornvee was de aanvoer wat meer van be- teekenis dan de vorige marktdagen. De handel is echter nog niet zeer levendig. Kalfkoeien golden f138.f175.u f Dito vaarzen f 120.a f 150. Jonge varkens aangevoerd 60 stuks, ver kocht van f 6.21 a f 16.— f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 873 kg., van {'0,92 a 1' 1.08 per kg. Eieren 1 2 50 a. 3,50 per 100 stuks. De huidenmarkt blijft in vaste stemming. De veiling is gisteren te Antwerpen tamelijk goed afgeloopen, het meerendeel werd aan ongeveer taxaat verkocht en wat daar niet aan kon komen werd opgehouden. De be richten uit Havre, Londen en Liverpool en uit eenige Duitsche stapelplaatsen luiden eveneens gunstig. Een en ander iofluenceerl op de lederprijzen die toch al tengevolge van meer vraag dan aanbod in goede stem ming verkeereu. Licht zooileder is hoofdza kelijk veel gevraagd. Er is bijna geen voor raad, maar de looiers beginnen nu gaande weg te drogen. In de schoenenfabricage komt meer leven. De handel in schors was deze week van weinig beteekenis, naar vreemde looimiddelen, die tegen betrekkelijk lage prijzen worden aangeboden, komt meer kooplust. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 229 K.G. Prijs van f0.86 a 1,06; markt gezet op f 0.96. Eieren 1'0.90 per 26 stuks. 1 Tot onze diepe smart overleed heden ■na een langdurend en geduldig lijden, I meermalen gesterkt door de Heilige Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuvid-, Grootvader en Broe- I der de Heer Cornelis Antonius Witlox, j in den ouderdom van ruim 70 jaren. Waalwijk, 18 Februari 1897. Uit aller naam Wed. A. M. WITLOX geb. Schrauwkn. I Heden overleed tot mijne diepe droef-1 jsheed, tijdig voorzien van de H.H. Sa- I cramenten der stervenden mijn innig geliefde Echtgenoote Mevrouw Anna Pctronclla Catharina Jacoba DE WIT, in den leeftijd van 24 jaren, mij na latende een kindje slechts vier weken oud. m P. J. M. SWEENS, Waalwijk, 25 Eebr. 1897. iBaQ^SBUEB^É oor de talrijke bewijzen van belang stelling ondervonden bij het overlijden on zer dierbare dochter en zuster ADRIANA, betuigen wij allen onzen hartelijken dank. A. C. ZIJLMANS. A. M, ZIJLMANS-v. d. Heijden en Kinderen. Waal wij k2 Februari 1897. zal te Dussen bij HESSELS, op 10 MAART 1897, nam. 2 uur precies voor de Familie STA EL Breeder bij biljetten.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2