Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. dragenals zij zich zal hebben losgemaakt van de heerschappij van het dogma, en zich geëigend naar de natuurhistorische methode; als zijgeheel vrij van vooropgezette mee ningen, slechts gebonden is aan de uitkom sten van eigen waarneming. Dan wacht haar een grootsche toekomst en zal zij in niet geringe mate bijdragen om de gegevens aan de hand te doenvolgens welke in den toestand der minder bevoorrechte klassen een voortgaande verbetering is te bewerken. Maar deze quaestiefeitelijk hierop ne- derkomendeof we heil moeten zien in evolutie, dan wel in revolutie, heeft bovenal een zedelijke beteekenis, en deze wordt door de bestrijders van de ontwikkelingsleer niet genoegzaam of in het geheel niet tot haar recht gebracht. Spreekt men van de krach ten, die in het werk worden gesteld om tot de verbetering der maatschappij door ver sterking van de zwakke elementen te gera ken dan wordt uitsluitend het oog geves tigd op de stoffelijke middelenen alleen over deze heeft ook de heer Lafargue ge sproken. Hij vestigde bijvoorbeeld de aan dacht op het teit, dat de machinerieën zoo geperfectionneerd zijndat een minimum- hoeveelheid arbeid van iederen mensch vol doende zou zijn om aller behoefte te be vredigen indien slechts alle arbeid produc tief was. Dus zou werd de volmaking van het werktuig nog grooterwat te verwach ten is ten slotte een toestand geboren wor den waarin we bijna niets meer te doen hebben. Dit nu achten wij niet juist gezien. Er is een onoverzienbare stapel werk, en wat de machine overneemt dient slechts tot vermindering, niet tot wegneming van der menscheu taak. Niemand kan zelfs bij be nadering bepalen hoeveel er nog gedaan moet worden eer de aardbodem overal be woonbaar iseer de oorzaken zijn wegge nomen die de gezondheid bedreigen eer alle menscheu in het bezit zijn van een woning, die hen voldoende beschuteer in alle behoeften van ieder is voorzien. En naarmate wij toenemen in kennisen bij voortgaanden zedelijken wasdom ook meer het oog wordt gericht op hetgeen anderen ontbreekt om niet slechts staande te blijven, maar ook het leven te kunnen gpnieten als een kostelijke gavezullen ook meer de krachten worden ingespannenom in die richting voort te werken. Dit nu is niet in de eerste plaats een vraag van stoffelijke kracht, maar van ze delijk besef. In de menschheid ontwikkelt zich, ook langs natuurlijken weg en volgens dezelfde wetten, die al het overige in de wereld beheerschen, bet gevoel van verant woordelijkheid. Dat is een drijfkracht, die allen stilstand uitsluit, die den vooruitgang waarborgt. De vormen waaronder het zich openbaartde namen onder welke liet op treedt, wisselen af met de tijden, maar in wezen blijft bet steeds aan zichzelf gelijk. Nu is het geenszins onmogelijkhoewel gansch niet zekerdat eenmaal, op een door niemand met juistheid te bepalen tijdstip de communistische bezitsvorm liet middel zou worden om alle persoonlijke belangen tot hun recht te doen komen maar dat zal dan toch ook weer moeten geschieden volgens de wet der geleidelijke ontwikkeling. Het nut tigheidsbeginsel beslist, of en in welke mate gemeenschappelijkheid tot het begeerde doel kan leiden; de lieer Lafargue zelf wees er op, dat nu reeds een neiging is waar te nemen om tal van behoeften door de ge meenschap tc doen vervullenmen denke aan de munt, aan spoorwegen, aan gasfa brieken. Wij kunnen daaraan nog toevoegen de verstrekking van een voornaam voedings middel zuiver drinkwater namelijkwe kunnen nog vermelden het streven om ge neeskundige hulp verkrijgbaar te stellen on afhankelijk van de vraag of men er persoon lijk veel of weinig behoefte aan heeft. Maar die verschijnselen, zij pleiten niet voor, zij bewijzen niet de théorie van den Eranschen redenaar. Zij doen ziendat er is een langzaam maar zeker streven in de richting, die het aïgemeene ten bate van allen doet komen. En dat is niet geschied omdat op zeker oogenblik de menschen gezegd hebben: Het communisme is de eenig bruikbare bezitsvormlaten wij nu dit jaar het een, een volgend jaar het ander er onder brengen en zoo komen wij binnenkort waar wij zijn willen. Neen, het is het besef van de voordeelen der samenwerking, die een steeds ruimere toepassing zal vinden. Eu daarnevenster aanvulling en ter veredeling van wat een wèl-begrepen eigen belang ten bate van allen tot stand brengt, rijst steeds hooger en werkt steeds krach tiger het humaniteitsbegripdat zich ge roepen acht om van den strijd om het be staan de hardheden te verzachtenbezwij kende krachten te steunen en onrechtvaar digheden te onderdrukken Het openbaart zich in onze maatschappelijke instellingen in de meerdere aaneensluiting van menschen van gelijke conditie, het doet zicli niet het minst kennen in onze wetgeving Dat is de evolutie bij uitnemendheid, die zich te vens verzet tegen gewelddadige omkeeringen. O O O waarvan vernietiging het gevolg kan worden. Immers wat vernietigd is, hoe kan dat nog vatbaar zijn voor ontwikkeling (R. N.) Vertraging in <le regeling der zake» in 't Oosten Zaterdag zijn de gezanten der zes groote mogendheden te Athene en te Konstantinopel uitgenoodigd door hun regeeringen om de collectieve nota ter kennis te brengen van de respectievee gouvernementen, doch 't zij hun is aangezegd kalm en rustig te zijn in hun handelingen, 't zij eerst tegen heden .of wellicht nog later die overreiking is bepaald nog altijd is er geen officieele bevestiging ontvangen van het feit en dus nog veel minder van de aanneming of de verwerping van het voorgestelde èn door koning George èn door sultan Abdul Hamid. Deze vertraging in den gang der zaken is werkelijk een veeg teeken en ondanks de nadrukkelijke verzekeringen van eensgezind heid en de formeele loocheningen van alle verdeeldheid, begint men ongerust te worden, Ruslands communiqué aan Griekenland wordt nu voor veel ernstiger gehouden dan toen 't pas ter kennis kwam van de leidende politici. Gelukkig zijn alle geruchten rakende Ruslands optreden voor eigen rekening, nitloopende op een verstoring van het Europeesche concert, weerlegd Rusland zou te Athene al evenmin zelfstandig zijn opgetreden als te Konstanti nopel. Doch de'vertraging is in de gegeven omstandigheden op zichzelve reeds ernstig genoegte Athene ziet men er het bewijs in, dat de eenheid onder de mogendheden niet mogelijk is en men volhardt bij zijn verzei en op Kreta meenen de muzelmannen dat hun doen door de mogendheden gesteund wordt en van hen alles wordt geduld. We! is de Russische gezant te Athene Orou, naar Petersburg gereisd om bij het huwelijk van zijn dochter tegenwoordig te zijn,'doch hij is onmiddellijk op zijn post teruggekeerd en wel vertrekt keizer Frans Jozef naar Kaap Sr. Martin, doch voor twee weken slechts en dan na een langdtuig onderhoud met Golu- chowski den minister van buitenlandsche zaken en Kallay. Alles te zamen genomen is men nog geen stap verder dan vóór een week of eigenlijk is de toestand verergerd toen leefde men in afwachting van een gemeenschappelijke daad der mogendheden en in de hoop dat Griekenland het hoofd in den schoot zou leggen, nu laat die daad zich nog maar altijd wachten en Griekeland schijnt minder dan immer voor dezen gezind in te gaan op de eerste en de voornaamste voorwaarde tot een regeling der zaken de ontruiming van Kreta. „Zooals de zaken nu staan kan koning George zijn vloot en zijn troepen niet terug roepen," zegt een correspondent uit Athene in het Berliner Tageblalt „het zou hem onmogelijk zijn maar zelfs wanneer hij daartoe beslootzouden in zulk geval de troepen gehoorzaamheid wgigereu en in het geheel niet terugkomen. En daarbij zou de Groot- Grieksche partij onmiddellijk door haar gezanten in Mactdoniöen Epirus een opstand doen uitbreken. Bulgarije heeft aan Grie kenland voorstellen gedaanwelke tot nog toe niet zijn aangenomen maar hoelang zal het duren tot zij gehoor vinden en Grie kenland zijn heil zoekt in een overeenkomst met Bnlgaiije? Ik herhaal evenwel, wat ik reeds dikwijls heb gezegd de oplossing der Kretenzer-quaestie is op Kreta te zoeken en mag voorloopig niet met de Griehsche ver wisseld worden." Inderdaad schijnt nu Griekenland geheime stappen te hebben ondernomen te Sofia in varband met een door het Helleensche ko ninkrijk gewenschte toenadering tot een ge meenschappelijk optreden in Macedonië; Bulgarije zou echter niet toegankelijk te zijn bevonden en besloten hebben een afwachtende houding te blijven aannemen, 't Is wel mogelijk dat vorst Ferdinand in een neutrale houding 't meeste voordeel ziet (hij is vorst geworden en hoopt stellig en zeker op den koningstitel), doch 't schijnt dat er in geheim toch iets gaande is in Bulgarije; Turkije's gevolmach tigde te Sofia heeft zich bij de regeering beklaagd over de geheime toebereidselen, welke gansch niet strooken met de vredelie vende verzekeringen in het Sobranje En alle geheime samenspanningen tegen den vrede in 't Oosten en dus ook tegen den huidigen staat van zaken in het overig Enropa, worden bevorderd door het dralen der mo gendheden Te Konstantinopel is of juister was Zaterdag de staat van zaken van dien aard, dat de vrees werd uitgesproken voor een breuk tus- schen de gezanten der mogeudhedeq en den sultan. Het schijnt dat de gezanten sultan Abdul Hamid door bemiddeling van den Oostenrijkschen gezaut baron Calice hebben voorgesteld aan Kreta uit eigen beweging autouomie te verleenen, wat des sultans positie minder zou geschaad hebben dan wanneer het hem wordt afgedwongen, De Groote Heer schijnt echter weer eens te willen probeeren hoever hij gaan kan, want hoewel Tewfik Pacha, de minister van bui tenlandsche zaken, het volkomen eens is rnet de gezanten, is dezen nog maar altijd geen antwoord geworden. Vrijdag had de drogman der Russische ambassade tweemaal een onderhoud met den sultan en de gezanten hebben 'c onderling wonder druk, doch een beslissing valt er niet, hoewel telkens weer bericht wordt uit Konstantinopel dat de sultan den vrede wenscht. De New York Herald beweert, ondanks de strenge geheimhouding van de beraad slagingen der gezanten, dat men 't is eens geworden over de volgende hervormingen voor het Turksche rijk Benoeming van een groot-vizier met toe- ste>nming der mogendheden. Benoeming van een Europeesch minister van financien. Benoeming van een Europeesch minister van justitie. Benoeming eener controle commissie, welke het toezicht moet houden op de verschillende takken van bestuur. Aangaan eener leening, waarvoor de mo gendheden zich borg stellen, ten einde de hervormingen te kunnen uitvoeren. In elk geval schijnt Abdul Hamid dan toch van nieening, dat m n juist om den oorlog te vermijden er steeds op voorbereid moet zijn hij heeft verscheidene millioenen uit zijn particuliere kas gegeven voor de bewapeningen en de minister van financien, die nu eerst het bestaan van liet oorlogsfonds ten bedrage van 10 millioen heeft ter kennis gebracht, is door hem gedecoreerd Volgens de nieuwste lezingen zou de sultan Kreta in elk geval door een Turksch amb tenaar bestuurd weuschen te zien, zij 't ook op denzelfden voet als Samos en zou Grie kenland Kreta zelf willen besturen zooals Oostenrijk Bosnië, terwijl de wenschen der mogendheden nog maar altijd niet ter kennis zijn gebracht van Turkije en van Griekenland welke nalatigheid door de Grieken zoowel als door de Turken, schijnt te worden opge vat als een aanmoediging van hun particu liere intentien Zaterdag middag om drie uur is te Manilla een erns;ige opstand uitgebroken. Talrijke benden opstandelingen, meerendeels goed gewapend, trokken plotseling onder 't geroep van „Weg met Spanjaarden" door de straten. De muitelingen vielen de gendarmeriekazerne aan, doodden den dienstdoenden officier en maakten zich van een hoeveelheid wapenen en ammunitie meester. In de straten werd hevig gevochten, drie uur lang duurde het moorden, 's Avonds eindigde de muiterij, nadat de Spaansche troepen '200 opstande lingen neergeschoten hadden. Het doel van den opstand was generaal Polavieja van een aanval op Cavite af te houden eti hem te noodzaken naar Manilla terug te keeren. Generaal Echague heeft de stad Dasmarinas ingenomen. Jules de Burlet, oud-minister president, laatstelijk Belgisch gezant te Lissabon, is overleden. Men weet dat hij kort geleden een verlof had gekregen, dat hij in Belgie doorbrachtte Nivelles en daar is hij ge storven aan de ziekte, die reeds meer dan eer» jaar zijn gestel ondermijnde. Hij was den lOen April 1844 geboren. Op eene veetentoonstelling te Brussel heeft de bekende veehandelaar L. Michielseu te Brasschaet, eenige ossen ingezonden, die door hem te Avezathe en te Rossum waren gekocht. Hij verwierf drie eerste, di ie tweede en een derden prijs. Een raijngasontploffing. Een ernstig mijnongeluk heeft Zaterdag onder de arbeidersbevolking van Clermont- P'errand groote ontsteltenis teweeggebracht. Tengevolge van een gasontploffing in een .gang van de mijn St. Eloy werden vier mijn werkers levensgevaarlijk gewond. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp aanwezig was, is de toestand der ongelukkigen hopeloos. Op den verjaardag van zijne kroning, sprak de Paus over de eenheid der Kerk en over het geloofhoe zij begunstigd werden dooi de broederschap der volken grooter dan vroeger. Dit gevoelen werd iu hem gewekt door het werk der eendracht op constitutio neel gebied in Frankrijk. Als tusscheo Frank rijk en de Kerk de eendracht volkomen is zullen zij er beide rijkelijk de vruchten van plukken. Brand in de domkerk te Verona. Vrijdagavond laat brak in de sacristij der domkerk te Verona een hevige brand uit waardoor de daar bewaard wordende kostbare vaten, alsmede de gouden en zilveren kunst schatten totaal vernield werden. De schade is zeer belangrijk eu voor de kunst is het verlies onherstelbaar. Aan het postkantoor te Waal 'w ij k en de daaronder ressorteerendc hulpkantoren werd gedurende de maand Februari: ingelegd f 5283 28; terugbetaald f2250,74. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2407. *v.:ao»-»a»srv,vv«ii««aie»wets.-r»roiciirviHWoi4*w6a«).4<iui«eivvju.viA«vjiMci* WAALWIJK, 3 Maart 1897. Liedcrtafel. Zondag j.l %af de liede» tafel alhier een concert, dat, jammer genoeg, ditmaal niet zoo goed als gewoonlijk werd bijgewoond. De reden hiervan is zeker te zoeken in de Vas- tenavondteesten welke velen elders gaan medemaken. Wij zullen over de uitvoering niet in bijzonderheden treden, zij was uitste kend, der vereeniging waardig. Bescherming nationale arbeid enz. Door het comité tot bescherming van den nationalen arbeid, landbouw en nijverheid is in zijne vergadering van 17 Februari j.l. te Utrecht gehouden het navolgende besloten: liet comité tracht te verkrijgen herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten in het belang van den nationalen arbeid landbouw en nijverheid. Een eerste voorwaarde toch tot geluk van een volk is dat ieder zijner leden, die kan eu wil werken een loonend arbeidsveld vindt overeenkomstig zijn aanleg en krachten en om daartoe te geraken is het, nu in schier alle landen, zoowel binnen als buiten Europa bescherming bestaat, in de eerste plaats noo- dig dat de nationale arbeid, als noodweer tegenover het buitenlanddoor het heffen van matige invoerrech en op buitenlandsche producten worde beschermd. Het comité tracht dat doel te bereiken door het maken van propaganda, het werven van leden en het vormen van provinciale en plaatselijke afdeelingen. Omtrent het inwerken op de verkiezingen werd het navolgende besluit genomen: Het comité tot bescherming van den nati onalen arbeid, landbouw en nijverheid, zijnen leden vrijheid latende voorop te stellen de beginselen der staatkundige partij waartoe zij behooren ol met welker beginselen zij zich homogeen verklaren, verlangt van zijne leden en verzoekt allen, die zijn doel eu streven op prijs stellen, ieder voor zich in zijn kring en in zijne kiesvereenigiug bij het stellen van candidaten voor de staten-generaal, dien candidaat hunner richting en beginselen den voorrang te helpen erlangen, 'die verklaart te zullen medewerken tot het verkrijgen eener herziening eu uitbreiding van ons tarief van invoerrechten. Ter vergadering, die werd geleid door den heer J. Bosch Bruist, burgemeester te Nieuw- leusen waren tegenwoordig de heeren: T. W. Overraeer, houthandelaar te Leeuwarden, J. Doornboschburgemeester te Baflo, J. J. Duynstee, te 's Gravenhage N. D. Kemink, industrieel te Alfen H Klinken leerlooier te Meppel, Jacob B. Citroen, industrieel te Amsterdam, mr. A. D. van Assendelft de Coningh, burgemeester te Leiderdorp, J. Koo- men Az., burgemeester te Winkel, A. W. Schippers, industrieel te Vlaardingen. A. van Leeuwen, veehouder te Leiderdorp, A. H. Jannink, industrieel te Enschede, H. M. Har tog, veehouder te Barneveld, mr. T. J. M. Smits van O jen, lid van ged. staten, Eind hoven, C. L. Bressers, industrieel, Dongen, W. A. Fick, induvtrieef te Oosterhout, C. Aarden, veehouder, Staudaarbuiten, mr. Al- phons vou Rijckevorsel, lid van prov. staten te Boxtel, terwijl afwezig waren A. F. Graaf van Rechieren Limpurg, te Amelo, B. L. Tijdens, lid van de 2e kamer, te Beerta, J. Borst, burgemeester te Delfzijl, J. P. Backa, notaris te Wieringerwaard, M. Ten Cate, handelaar te Winschoten, jhr. mr. W. F. Gevers Deynoot, secretaris Holl. Maatsch. van Landbouw te 'sGravenhage, J. Rooda, lid van de prov. staten, Middelstum, A. P. Staalman, lid van de 2e kamer te den Helder, M. Ubbens, lid van de prov. staten te Hui- singe, mr. G. Wicherlink, oud notaris te Zwolle, J. P. Truyen, lid van de 2e kamer te Meyel en J. Hopman, industrieel te Am sterdam. Tot voorzitters van provinciale afdeelingen werden gekozen voor Zuid-Holland mr. A. D. van Assendelft de Coningh, voor Overijsel J. Bosch Bruist, voor Groningen J. Doorn bosch, voor Noord-Holland J. Koomen, voor Drenthe H. Klinkert, voor Friesland T. W. Overmeer, voor Noordbrabant mr. T. J. M. Smits van Oyeti, voor Limburg J. P. Truyen. Voorstanders 'van bescherming van den nationalen arbeid, landbouw en nijverheid die de zaak wenschen te steunen, worden beleeld uitgenoodigd daarvan kennis te geven aan een der leden van bovengenoemd comité. Zwendel. Koffiehuishouders worden gewaarschuwd tegen een nieuwe zwendelarij die van uit Engeland wordt gedreven. Daar heeft zich onlangs een schelmenconortium gevormd, dat zich de „English Company" noemt. Deze „Company" zendt aan koffiehuishouders prijs— couianten van een zoogenaamd reusachtigen rijwielenvoorraad met verzoek deze prijscou rant in hun lokalen te leggen. Voor deze vriendelijkheid ontvangt elke caféhouder een

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2