BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Engeland. Italië. Bulgarije. Kreta. BINNENLAND. Handelsberichten. Jaarmarkt te Waalwijk op Woens dag 10 Maart 1897. Het verschil heeft wordt nu gemeld van Zaterdag af geloopen over den Grieken land te stellen termijn oorspronkelijk was er sprake van een enkel etmaal, toen van drie, daarna van vier dagen en Engelands voorstel heeft eindelijk den doorslag gegeven. Over den te Athene gemaakten indruk wordt zeer verschillend geoordeeld, de eene releveert den milden toon en de ander noemt de slottirade nogal energiek, welk verschil van apprtciatie in verband staat met het punt van uitgang der beschouwingen. Dreigementen in den vorm van een sommatie zijn 't wel niet, doch wanneer men in aaumeiking neemt de eindelooze overwegingen, waarbij Engeland, Italië en Frankrijk znoal geen zachtheid be pleitten, dan toch zich keerden tegen ruw geweld en onverbiddelijke gestrengheid, moet men erkennen, dat de mogendheden nogal flink voor den dag komen. Men moet wel bedenken dat prins George reeds op 10 Febr. met zijne torpedobooten den Piraeus is uit gestoomd. Ware toen onmiddellijk een krachtig ultimatum gezonden, dan zou het zijne uit werking niet gemist hebben En nu Indien men kennis neemt van de mede- deelingen van Athene uit, komt men tot geen zeer verblijdende resultaten, er wordt klaar blijkelijk meer gezocht naar het beste en meest doeltreffende middel om ten eigen bate partij te trekken van den huidigen stand van zaken op Kreta, dan wel naar een passenden uitweg in 't belang van den vrede in 't Oosten. Bij de opening der vijandelijkheden inet Turkije, zal Europa onze vloot wel niet tot werke loosheid doemen dus redeneert men te Athene en juist in die vloot schuilt onze kracht; Turkije's marine is slecht en een aanval der Turksche zeemacht is wel te keeren. Dat is waarlijk niet de taal der deemoe digheid en vredesgezindheid en mocht de regeering van Griekenland wellicht de gevaren van een negatief antwoord op de nota door zien en misschien rekening willen houden met Turkije's onloochenbare superioriteit te land gemakkelijk wordt een verstandige beslissing haar niet gemaakter heerscht groote opgewondenheid in Athene; wit de provincie komen telegrammen, waarin bij de regeering wordt aai gedrongen om weerstand te bieden, al de bladen van Athene raden de regeeriug aan niet toe te geven. En be toogingen ten gnnsie van den oorlog worden allerwege vo rb reid, terwijl] kolonel Srao- lenytz, die als minister van oorlog vervangen is door kolonel Metaxas, in een openbaren brief de reden ontvouwt, die hem genoopt heeft at te treden. Hij zegt dat hij daartoe overgegaan is omdat zijn raad, het bezettings leger op Kreta te versterken, geen ingaug heeft gevonden. 1 Wat zullen tegenover een dergelijke agitatie de dringendste vermaningen vermogen; wat het beroep op de groote verantwoordelijkheid der Grieksche natie; wat de bespreking der waarschijnlijke gevolgen; wat de bedreiging met tuchtiging; wat de nadrukkelijke vertoo gen. dat onder geen voorwaarden op het moment kan gedacht woiden aan de annexatie van Kreta Men klan blijven hopen en vertrouwen totdat er zekerheid is, doch voor het oogen- blik is de toestand hachelijk en maar weinig bemoedigend Moresnet. Europa kan nog een vrijheidskrijg verwach ten op de DuitschBelgische grens licht een strookje neuiraal gebied, „de onafhan kelijke staat Moresnet.In den Pruisischen landdag is de opmerking gemaakt, dat deze bijzondere verhouding nu lang genoeg had geduurd. Maar de bevolking roept: wij willen geen Pruisen zijn, en heeft een protest comité benoemd. Dit comité belegde een volksver gadering, waar de stemming algemeen tegen een inlijving bij Pruisen was. Dan nog liever Belg. Naar het hof van assizen van Brabant is verwezen de zaak tegen Courtois, Restiaux en Devos. Alexander Courtoisgewezen adjunct-commissaris van politie te Brussel en Louis Restiaux worden beschuldigd in den nacht van 25 op 26 April vorige jaar ver moord ïe hebben de weduwe Herry, eerder weduwe Cruisgeboren Delphine Borée te Ixelles, en uit haar woning door middel van verbreking en valsche sleutels gestolen te hebben effecten edelgesteenten en zilver. Devos wordt beschuldigd zijn hulp en mede werking tot de misdaad en den dieistal te hebben verleend of ze gemakkelijk gemaakt te hebben, in elk geval een deel der gastolen voorwerpen te hebben in bewaring genomen, wetende hun afkomst en kennende de om standigheden waaronder zij door de beide eerstgenoemden verkregen waren. Bovendien wordt Courtois beschuldigd van valschheid in geschrifte met bedriegelijk oogmerk, en van diefstal van geld ten nadeele van het echt paar Routioux, gepleegd in den nacht van 'JD op 2 L Augustus 1889, door middel vau finltfimming, verbreking of valsche sleutels. Ook een argument. Jn een Beiersch stadje werd dezer dagen in eene raadsvergadering beraadslaagd over het al of niet subsidie geven aan het comité eener aldaar te houden vogeltenioonstelling. Door een der raadsleden werd toen de op merking gemaakt, dat, als men subsidie gat voor zuik eene tentoonstelling men met evenveel recht een geldelijke bijdrage kon verleenen aan het stedelijk zanggezelschap. Hierin vond een ander raadslid aanleiding om te zeggen: „Och kom, zingen kan iedereen, maar eieren leggen niet." Hierna werd een subsidie van lOt) mark verleend aan het comité der te houden vogeltentoonstelling. De Niger—Expeditie. De expeditie der Royal Niger Company, die onlangs den emir van Noepé tot onder werping bracht en zijn hoofdstad Bida innam, heeft thans ook aan de overzijde van den Niger een overwinning behaald en Ilorin veroverd. Den 15n Febr., daags na ontvangst van de vredesvoorstellen des konings van Ilorin in 't Britsche kamp van majoor,Arnold, werd diens colonne verraderlijk door des konings strijdmacht aangevallen. Gelukkig hadden verkenners op de flank n der langzaam in een lange rij voorttrekkende colonne hier en daar vijandelijke ruiterij waargenomen, en was Arnold dus voortdurend op zijn hoede, in weerwil van de juist ontvangen vredesvoor stellen; zoodal hij nog den tijd had om in allerijl zijn 15 officieren, 320 man en 300 dragers carré re doen vormen. Toen liet men de vijandelijke ruiterij, die in woeste vaart kwam aanhollen, toe op 30 M. naderen, alvorens haar de volle laag te geven en ha'ar door de moorddadige uit wei king van 't mo derne geschut geheel te verhijs: eren. Het vieeselijk lot oer ruiters schrikte echter de voetknechten nog niet af, die, circa 5000 man sterk, nu van alle kanten het carré aan vielen, doch op gelijke wijze gedecimeerd en teruggeworpen worden, zonder dat de Engel- schen noemenswaardige verliezen leden. Na dat de vijand gevlucht en de omtrek schoon geveegd was. trok de colonne, opnieuw her haaldelijk bestookt, een rivier over en begon zij de hoofdstad te bombardeeren. om vier uur in den namiddag werd ingenomen. 's l'auscn Kroning. Woensdag was het 19 jaren geleden, dat Leo XIII als Paus-Koning werd gekroond. Wegens den Aschwoensdag werd het feest Donderdag ten Vaticane gevierd. Koning Alexander van Servie is Dinsdag te Sofia aangekomen en verwelkomd door vorst Ferdinand, de ministers, de geestelijk heid en tal van officieren. In de straten der stad stond een dicht opeengepakte menigte, die beide vorsten levendig toejuichte. Koning Alexander is vergezeld door zijn eerste-mi- nister Snnitch en een aanzienlijk gevolg. Des avonds was er in het paleis een gastmaal ter eere van den Servischen koning, waar beide vorsten hartelijke dronken uitbrachten. Sedert eenige dagen zijn iu de Bulgaarsche hoofdstad vele Serviërs aangekomen, om de verbroedering met de Bulgaron te vieren. De toon der Atheensche dagbladen is nog zeer opgewonden. Verscheidene bladen geven te kennen dat Griekenland den oorlog kan overbrengen naar streken waar de granaten der Europeesche oorlogsschepen hen niet kun nen bereiken. Groepen manifestanten doorkruisen Athene onder het roepen van Leve de vereeniging van Kreia met Giiekenland Eene groote betooging had gisteren plaats bij het ontsche pen van een tioep Fransche vrijwilligers. Volgens een telegram uit Parijs aan de Maagdeburgische Zeitung zijn de mogendhe den overeengekomen aan Kreta hetzelfde bestuur te geven als nu Samos genieten alle geloofsbelijdenis gelijk te stellen. De saltan zou de autonomie van Kreta goedge keurd hebben. Uit Chania wordt gemeld dat de waarne mende gouverneur Ismaël gisteren aan de consuls te kennen gafdat hij de gendarmerie niet betalen kon, daar hij slechts^ 65000 piasters had, en er 120000 noodig waren; hij verzocht het ontbrekende te mogen leenen uit de consulaire kasverleden jaar Mei gevormd door een invoerrecht van 3 procent De cousuls waren reeds aan het onderhandeleu daarover, toen zij vernamen dat de Turksche kas te Chania 280000 piasters bevatte. De gouverneur moest dit erkennen en de consuls gaven hem toen den raad, onmiddellijk de troepen en de gendarmerie uit te betalen; de manschappen ontvingen daarop drie maanden soldij. De Grieksche oorlogsschepen hebben gis teren vergunning onsvaogen de Grieksche gewonden naar den Piraeus over te brengen. De aanleiding tot dit verlof schijnt een tele gram van de koningin van Griekenland arm den Turkschen admiraal geweest te zijn. En de voorzitter van de Griek che kamer heaft een telegram ontvangen van Menotti G-aribaldi, meldende dat, als de Europeesehe diplomatie Griekenland en Turkije met el kander in oorlog brengt, hondeiduizenden garibaldianeu gereed staan om Griekenland ter hulp te snellen. WAALWIJK, 6 Maart 1897. Zilveren Medaille. Aanstaanden Zondag zal aan den wacht meester Donker commandant der brigade kon. marechaussee alhiervoor liet front van het korps te 's-Bosch op plechtige wijze worden uitgereikt de zilveren medaille voor 24-jarigen onafgebroken trouwen militairen dienst. Allen, die wachtmeester Donker kennen, zullen ongetwijfeld deel nemen in de on derscheiding, die hem te beurt valt, want gedurende de bijna 13 jaren dat hij hierin functie was, heeft hij zich de sympathie weten te verwerven van alle weidenkenden. IJverig politieman, maar in geheel geen vitterkan hij waar 't pas geeft, wel eens iets door de vingers zien als de om standigheden hein hiertoe aanleiding schijnen te geven maar van den anderen kant is 't van algemeene bekendheid dat, als wacht meester Donker eenmaal vast besloten is aan een of ander misbruik of eene of andere ongeregeldheid een einde te maken, hij zijn voornemen ook doorzet, zonder zich door iets daarvan te latengafleiden. Hieraan ongetwijfeld is het toe te schrijven dat den laatsten tijd in Waalwijk en de gansche omliggende streek zoo weinig on geregeldheden voorkomen. Voor allen, die zijnen raad of zijne hulp noodig hebben is hij steeds even voorko mend en bereidwillig. Uit den aard der zaak komen wij als dagbladschrijvers dik wijls in aanraking met het hoofd der rijks politie alhier, en gaarne verklaren wij hier openlijk dat wij van hem steeds de grootst mogelijke bereidwilligheid en voorkomend heid mochten ondervinden in het verstrekken van alle door ons gevraagde inlichtingen, die hij ons kon en mocht verschaffen. Gaarne brengen wij hem hiervoor onzen harteïijken dank en welgemeende hulde. Moge de heer Donker nog lang aan ;t hoofd staan der Waalvvijksche brigade, om daarna uog tal van jaren eene welverdiende rust te genieten. De heer Donker stond bijna 13 jaren aan 't hoofd der brigadewaarvan 8 jaren in zijn tegenwoordigen graad. Storm. Tijdens den storui zijn te Woudrichem drie visschersschuiteu gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Tijdens den hevigen storm sloeg een Noorsche bark, die op de reede te Vlissingen voor anker lag, door het breken vau den ankerketting tegen den wal op de hoogte van de Zuiderwatering. De bemanning heeft zich nog bijtijds in de booten kunnen redden. Het schip dat ledig was, zal waarschijnlijk wrak worden. In Engeland moeten ten minste twaalf menschen om het leven gekomen zijn tenge volge van den storm. Alleen iu de hospitalen ie Londen zijn 50 gekwetsten opgenomen, sommigen in zeer ernsiigen toestand. Aan de Noordwestkust van Frankrijk is een visschersschuit met man en muis vergaan. De equipage bestond uit vijf personen. Straat tooneeltjcs. In de Willemstraat te Amsterdam had weer eeu echt Amsterdamschstraat tooneeltje plaats. Een vrouw zou daar begraven worden; de buren waren van meeuing, dat deze vrouw tijdens haar leven niet goed door haar man was behandeld en nu was men overeenge komen hem dat op den dag der uitvaart betaald te zetten. De krans werd van den lijkwagen gescheurd en in den modder ge smeten, terwijl eenige vrouwen met handen vol peper hei oogenblik stonden af te wachten, dat de weduwnaar in de volgkoets zou stappen. De politie had veel moeite om de harts tochten te kalmeeren en de menigte te ver spreiden. Steenkolcnuiijucii. Zuid Limburg schijnt een schoone toekomst te hebben. Op verschillende punten geschieden boringen naar steenkolen, hier en daar met gunstige resuhaten. K. K. Militaire Verecniging. Weldra zullen de recruten weder onder de wapenen moeten komen, en gaarne vestigen wij dus de aandacht ouzer jonge geloofsge- nooteu op de „R.K. Militaire Vereenigingen," waar zij welkom zullen zijn en waar wij hun dringend verzoeken zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. Amsterdam. President directeurA. R. J. Feyen, pastoor. Onder direct. C. J. Karskens. kapelaau. Lokaal Rapenburgerstraat 90. Amersfoort. Directeur G. Hilhorst, kape laan. Lokaal voormalig St. Agatha klooster, aau het Zand. Bergenopzocm. Directeur: G. M. v. Beek hoven, kapelaau. Lokaal Potterstraat. Breda. President directeurC. Broeders, rector der St. jozefskipel. Lok. Zwaanstraat. Geertruidenbèrg. Directeur: W. H. Völker, kapelaan. Gorinchem. DirecteurC. van Velzen, kapelaan. 'sGravenhage. DirecteurJ. H. Theys, kapelaan aan de kerk van den H. Jacobus. (Parkstraat). Lokaal Bazarlaan 5. Hanlem. Directeur: J. C. H. Klompé, kapelaan (Janstraat). Lokaal Zoetestraat. Helder. Voorzitter J. J. T. v. der Klaauw, torpedomaker-majoor, lveizers.raat 24. Lokaal Molengracht 7. 'sFIertogenbosch. Directeur: pater J. H. Schriider. van de St. Jozefskerk. Lok. achter de Boerenmouw. Leeuwarden. President: A. J Aukes, deken pastoor. Lokaal aan de Voorstreek (Koren beurs) no. 226. Leiden. Directeur pater B. C. Ruyten, Hartebrug. Lokaal Hooglandsche Kerkgracht 32. Maastricht. Directeur: H. van den Goor, kapelaan der St. Servatiuskerk. Lok. Maria- straat. Middelburg. Directeur: F. A. Keet, kapelaan. Naarden. Directeur F. A. P. Holland, pastoor. Nijmegen. Directeur A. J. M. J. Rayma- kers. kapelaan der St. Augustinuskerk. Lokaal Houtstraat. Roermond. Directeur: Fr. Bloemen, kapel, aan de Munsterkerk. Lok. Vincentiusgebouw, Kruisheerenstraat. Schoonhoven. Directeur: P. van den Berg, pastoor. Lokaal Weistraat. Utrecht. Directeui J G. H. C. Essink, kanunnik en plebaan der St. Catherinekerk. Vlissingen. Directeur A. Th. Hellegers, kapelaan. Willemstad. Directeur: J. A. Genet, pastoor. Bcsoijeti J1. Woensdag herdachten heeren Gcbr. de Bakker, schoenen- en laarzenfabri kanten alhierden dag waarop B. C. van Delft door wijlen hun geaohten vader, de heer J. B. de Bakker, voor 25 jaren in dienst genomen werd en daar sedert 25 jaren onaf- gebroken, waarvan reeds zeer vele als meester knecht. werkzaam bleef. Dat de firma Erven J. B. de Bakker de oudst bestaande firma in onze gemeente is behoeft niet gezegd maar dat zij onder zoovele en groote wisselingen in het vak steeds met de eischen des tijds wisten reke ning te houden bewijst genoeg het prachtig en degelijk schoenwerk, dat door hen geleverd wordt en dezen firmanten zulk een reuommée bezorgde. Dat ook de goede geest onder patroon» en werklieden hier bij uitnemendheid kon geroemd worden bewijst ook de aangename verassing, die zij hun trouwen mees'.erknecht wisten te bereiden. Door een der firmanten werd in bijzijo'van al het aan de fabriek en looierij werkzaam zijnde personeel onder eene lofrijke toespraak eeu gouden remontoir als stoffelijk aandenken vereerd Menig glas werd dan ook op 't welzijn van jubilaris en patroons geledigd en maakte dien dag voor allen eeneu onvergetelijken waarop zij steeds met genoegen mogen terugblikken. Na voorat verschillende beraadslagingen gehouden te hebben is alhier Vrijdagavond onder leiding van den bnrgemeester eene vergadering gehouden tot het oprichten eener onderlinge veeverzeekering, welke na enkele moeilijke en ernstige punten van overweging uit den weg geruimd te hebben, als volkomen geslaagd mag beschouwd worden, Met uitzondering van driedie schenen verhinderd te zijn,waren alle belanghebbenden aanwezig die allen als lid toetraden, waarna men direct besloot een bestuur te kiezen wat als volgt gebeurde: C. G. Verwiel, burgemeester, eere-voorzitter; M. Pullens, voorzitter; W. Kuijs'en. onder-voorzitter; W. Klerkx, commissaris, C Schalken, 2de commissaris. D. v. d. Zaken, secr.-penningmeester. Druilen 4 Maart. In de vergadering van het bestuur van het waterschap „Hei of Meerdijk en Polder van Druneu", werd als eerste kandidaat tot secretaris peuningmeester vac genoemd waterschap met algemeene stemmen herbeuoemd J. Veltman Jz. WAALWIJK, 5 Maart 1897. De handel was lieden bij redelijken aanvoer op de veemarkt iets levendiger. Kalfkoeien golden f130.— f180.— if Dito vaarzen f 95.a f 170. Jonge varkens aangevoerd 60 stuks ver kocht van f 8.25 a f14.— f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 788 kt? van f0,99 f 1.09 per kg. S" Eieren 1 2 50 i 3,— per 100 stuks. De huidenmarkt blijft zeer vast gestemd. Er is tamelijk veel vraag en de voorraad is beneden het normaal cijfer, dit geldt voor alle Europeesche hoofdmarkten. De veiling te Havre is vlot afgeloopen en die te Londen, vooral voor lichte huiden heel wat hooger. Er komt veel vraag voor zwaar leder en licht leder, waarvan bijna geen voorraad is, gaat van dag tot dag hooger. In den schorshandel komt ook meer be weging doch de prijzen zijn laag. Ook in 't buitenland zijn de prijzen flauw;

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2