Nummer 20. Donderdag 11 Maart 1897. 20e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN V e r s 1 a g FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. der vergadering, uitgeschreven door het Districts- en Plaatselijk Comité der Tentoonstelling van Noordbra- bantsche Nijverheid te 's Bosch 1897, te Waalwijk op Maandag 8 Maart, des namiddags ten 3 ure. De Echo van het Zuiden, Wailwfjfescbe ra Langstratsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2tnaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. (Voorzitter de heer J. B. Timmermans Wz.) Ten 3 15 opent de voorzitter de vergade ring, en zegt daarbij het zeer aangenaam te vinden te kunnen constateeren er heel wat meer personen hier zijn dan den vorigen keer. (De voorzitter leest thans de namen af van de Waalwijksche exposanten.) Voor Waalwijk kan gerekend worden op ruim 50 M. plaats ruimte, en hoe meer er bij komt hoe voor- deeliger het zal zijn; Bezooieu zou niet Waal wijk kunnen meedoen, 't Beste zou misschien zijn als heel de Langstraat collectief expo - seerde, dan zou men b.v. een kamer op het terrein kunnen afhuren, dit lijkt mij wel het verkieselijkst toe, doch ik betwijfel of we wel daartoe kunnen geraken. Te Baardwijk en Loonopzand zijn slechts een paar exposanten, en zou het daarom 't beste zijn dat iedere plaats afzonderlijk exposeert. Vervolgens werd door den voorzitter na gegaan van welke gemeenten er vertegen woordigers aanwezig zijn. Vlijmen niemand Nieuwkuik, niemaud Drunen de heer Jansen, Haarsteeg, niemand; Baardwijk, de heer Klerkx vertegenw.door den heer Groenen; Bezooieu de burgemeester e.a.; Sprang, niemand; Kaatsheuvel, de burgemees ter en de heer SprangersLoonopzand, de heeren Van den Heuvel en Cools; Vrijhoeveu- Cappel, niemand; 's Grevelduin-Capelle de heer A. Verheijden Jz.; Waspik de heer M. van Son; Raamsdonk de heer S. van Dongen, Geertruidenberg niemand 's Gravemoer niemand (de voorzitter merkt hierbij op dat de burgemeester van 's Gravemoer ZEd. ver zekerd heeft aldaar deelname zal zijn), Made en Drimmelen de heeren Haagers en Stal van Vlijmen is tegenwoordig de heer Van 38 Naar hetgeen de raenschen van u zeggen, ben ik tot de slotsom gekomen, dat ge niet de minste gedachte hebt, dat het hart van dezen man ver vuld is van haat en jaloezie jegens u. Ik heb het positief bewijs, dut hij hei was, die in uw naam schulden maakte, en welke u ten laste werden gelegd. Hij kapitein Roper is verliefd op miss Harvey en is jaloersch op u omdat ze u nog steeds getrouw blijft. Thans is hij bezig u te belasteren en indien mogelijk in haar oog verachtelijk te maken. Miss Madeline is ziek en wanhopig over uw stilzwijgen. Ik kan niet meer zeggen om redenen, reeds te voren genoemd. Doch ik smeek u, sir, wees op uw hoede, want ik heb een sterk vermoeden, dat ge zelfs binnen de muren van Gr; ntmoor niet tegen uw neefs boosaardigheid beveiligd zijt. Ik waarschuw u ook ernstig, dat miss Harvey nergens veilig voor hem is. Indien ge dus blijft zwijgen, omdat er iemand, dien ge niet wilt ver raden, in het Talbot mysterie betrokken is, vraag uzelf dan eerst goed al', om der wille der gerech tigheid en menschelijkheid, of de eer en veilig heid van dien persoon u meer waard zijn dan uw eigen toekomst en het welvaren van het lieve, goede meisje, dat ge bemint. Van één ding ben ik zeker en dat is, dat ka pitein Roper niet op zal houden haar te achter volger, voor hij haar bezit of haar hart gebroken heeft 1 Ik heb uit vertrouwbare bron gehoord, dat hij haar de laatste jaren als een schaduw gevolgd is. En zijn hartstocht wordt met den dag wan hopiger. Ge moogt mijn naam weten, Charles Trimball, Bridge Street, Malliscorabe." Toen hij geëindigd had, frommelde hij den brief ineen en staarde in de ledige ruimte. Alle kleur was van zijn gelaat geweken. Er lag geen zweem van teederheid meer in zijn Hest, die echter zegt maar eens :e komen hooren. De voorzitter stelt thans aan de orde het bespreken der plaatsruimte. Drunen wenscht 21/2 M. wijl 6 of 7 personen collectief willen exposeereu. De voorzitter zegt dat halve meters voor heele gerekend worden en raadt aan minstens 5 M. te nemen. De heer Jansen zegt dat Drunen van plan is in één kast le exposeeren. Op de vraag van den voorzitter wie er van Drunen zullen exposeeren, zegt de heer Jan sen dat er ook een horlogemaker en een koperslager bij is, waarop de voorzitter zegt dat èn de horlogemaker èu de koperslager apart moeten exposeeren. Bezooieu zal met Waalwijk exposeeren. Kaatsheuvel. De heer SpraDgers houdt een betoog over het exposeeren der huiden en is van meening dat voor een volle huid minstens 4 M. noodig is, aangezien het leer van alle kanten bekeken moet kunnen worden. De voorzitter zegt dat de hoogte niet mee telt, en dat volgens veler gevoelen voor iederen looier 2 M. voldoende is. Op welke wijze ieder looier zijn huiden wil exposeeren kan gerust aan den exposant zelf worden overgelaten. De heer Sprangers zegt niet graag meer ruimte dan noodzakelijk is te willen, doch zou gaarne zekerheid hebben voor juiste plaatsing. De heer P. van Loon Gz. zegt indertijd te Amsterdam geëxposeerd te hebben met den heer Timmermans in één kast, eu kan de verzekering geven de ruimte ruim voldoende was. De heer Verbunt adviseert de huiden te hangen met in 't midden een snee. De heer Sprangers sluit zich gaarne aan bij hetgeen Waalwijk goed denkt, als hij maar de zekerheid heeft aan 2 M. genoeg te hebben. De heer Van Dongen vraagt hoeveel is 2 M. ft Debat over deze kwestie en over de wijze van exposeeren is thans zóó algemeen trekken; zijn gelaat was in die korte oogenblikken het gelaat van een man met een sterken wil en opbruisende Batuur geworden. En toch was het meer twijfel dan toorn, welke zich op zijn voorkomen afteekenden twijfel, ontzetting, verwildering. Kon het waar zijn, dat deze man, Rutherford Roper dien hij sedert zijn jeugd niet meer gezien had hem gehaat en benadeeld had, zoo als deze brief hem meldde Kon het waar zijn, dat hij zijn mededinger naar Madeline was en dat hij in de afwezigheid van den geliefde, ir. plaats van haar te bescher men, haar ellende bereidde? Voetstappen kwamen naderbij. De celdeur ging open, Shackleford trad binnen. Een blik op het gelaat en de houding van den veroordeelde, overtuigde hem, dat er iets van meer dan gewoon belang in den brief die hij hem zooeven ter hand gesteld had stond. Wat is er? sprak hij ruw. Laat den brief zien Wat staat er in? Van wien is hij Hij strekte de hand uit. Doch Frank Anaon streek met een snelle be weging het ineen gefrommelde papier giad en scheurde hem toen aan stukken. Hij zou zich den inhoud genoeg herinneren, doch aan den be waarder te geven, was een onmogelijkheid. Er steeg een toornige blos naar Shockleford's donker gelaat. Dat i9 de dank riep hij. Goed, jongeheerIk zal het u betaald zetten, wacht maar, wacht mear! HOOFDSTUK XLIII. Elise, zijt gij het Een oudachtige, donker uitziende vrouw uit den lageren stand, gekleed in versleten fluweel, keerde zich bij die woorden om en verschrikte op het zien van den man, die haar aansprak. Roger! Roger Harvey I riep ze verbaasd uit. Goede hemel, wanneer zijt ge vrij gekomen en wat voert u hierheen Gister morgen kwam ik vrij, antwoordde hij op hare eerste vraag. En blij was ik, toen ik heelhuids door de poort was, ge zult mij nauwelijks gelooven Elise, doch gedurende de laatste jaren heb ik een taai leventje gehad. Ongelukken hier, ongelukken dat het voor ons onmogelijk is er verslag van te geven.) De heer Spi angers zegt verder dat Kaats heuvel nog niet afgewerkt is. Ik heb gepreekt als Brugman, maar 't lukt niet en nu heb ik ze gezegdik ga naar de vergadering tc Waalwijk, en daarna kunnen we verder praten. Twee firma's Van Boxtel hebben me beloofd te exposeeren, en dit kan ik wel zeggen dat er nog wel meer exposanten te Kaatsheuvel zullen komen, mits de termijn van aangifte niet te streng gehandhaafd zal worden. De voorzitter antwoordt, dat het op het oogenblik nog niet vol is, ik heb bericht gekregen dat de zaak goed avanceert en er in den laatslen tijd veel is bijgekomen, maar er moet een begin zijn wil er een einde zijn, en ik herinner gaarne aan de woorden van den algemeeuen voorzitter omtrent de tijd van aangifte. Loonopzand. De heer Van den Heuvel zegt niet gaarne te hebben dat Loonopzand zou schitteren door afwezigheid en daarom zal ik exposeeren, De heer Cools zegt wegens ongesteldheid verhinderd te zijn geweest de vorige verga dering bij te wonen, en nu heb ik het verslag wel gelezen maar het gaat gewoonlijk bij het lezen van een verslag, ,,'t eene oor in 't andere uit". (De pers buigt dankbaar!) Te Loonopzand zijn er pogingen toe ge daan, maar er is weinig animo, en wat mij zelve betrett kan ik dit niet direct zeggen doch eerst binnen 2 of 3 dagen. Waspik. De heer Van Son kan in weinig woorden mededeelen wat er te Waspik be sloten is. De eerste vergadering van indus- triöelen was goed bezocht en er werd besloten collectief in te zenden en op de tweede vergadering was ik alleen. 't Spijt mij voor u, M. de V., 't spijt mij voor Waspik, en 't spijt mij voor mijzelve. Iets naders heb ik niet meer gehoord. En wat de scheepstimmerwerven betreft, daarvoor loopen de kosten om met een schip voor den dag te komen te hoog doch mogelijk zullen z'r toe overgaan om teekeningen te exposeeren. daar, ongelukken bijna overal waar ik ging, tot dat ten laatste de gedachte bij inij opkwam, dat het geen ongelukken waren, doch dat iemand bezig was mij ten onder te brengen. En ik heb scderp toegezien sedert dien tijd 1 Ik weet niet wie het was, doch dat er een was, die mijn on dergang wenschte, is zeker! Wel het was een voortdurend ongeluk in de gevangenis en ze wearschuwden mij steeds voorzichtig te zijn 1 Goede genade, Roger! De gitzwarte oogen der vrouw, die te groot waren om mooi genoemd te worden, staarden hem ontsteld aan. Wie kon het gedaan hebben Ik wist niet, dat ge één vijand liadt op de wereld Ik heb één vijand, hernam Roger, doch ik moet zeggeu, dat ik nooit gedroomd zou hebben, dat hij mij zoo een poets hud willen bakken. Ik had mij eerst in een ander pak willen steken alvorens mijn dochter, Madeline, weet ge, te ont moeten, doch zekere som gelds, die ik hoopte, dat hier op mij wachtte, was niet aan wezig, dus ben ik genoodzaakt mij zelf zoo te presenteeren. Mag ik vragen, wat ge in deze buurt uit voert? Ze wees met de hand in de richting van de groote steenen poort, welke ze naderden. Dit is zijn buitenplaats van den rechter! O! Roger Harvey zag verrast op. En gij zijt hier gekomen om hem te zien, is het niet Uitgenoodigd De vrouw lachte onaangenaam, haar groote, witte tanden in den maneschijn toonende. Neen, hoorHij zou mij en zichzelf liever dood zien, vour hij mij zou noodigen Hij weet niet, dat ik kom. - Maar gij, waarom komt £ij hier? Ik ben op weg om mijn dochter te zien en.... en.... lord Melburyl Ik ga niet recht op mijn doel af, omdat ik het veiliger vind het langs omwegen te bereiken. Dit is ongeveer vijftien mijl van Andley Court af, is het niet? Ze knikte. Ja, maar waar is uw dochter? Ze is daar ginds op Andley Court bij lord en lady Melbury. In het voorbij gaan, deze plaats hier hij wees naar de steenen poort is Holcombe Park, hè? Daar hoop ik mijn Madeline eens meesteres van te De firma M. en G. van Son zal zoolleer exposeeren. Over „Facade» was men het niet eens. De heer Zeegers merkt op dat de verga dering zich gerust kan stellen want dat aan wandvlakten een M. voorsprong verbonden is. Raamsdonk. De heer S. van Dongen zegt dat de hoepelfabrikanten geen plannen hebben om te exposeeren. Voor hooi, mits op een overdekt terrein, is 10 M. noodig. De pa pierfabriek „de Maasmond" wenscht over 5 M. te beschikken. Van de ijzerwerf kan ik nog niets definitiefs zeggen, doch ze zullen zich wellicht nog declareeren. Made en Drimmelen. De heer Haagers zegt dat hij de vorige vergadering niet tegen woordig was geweest cu thans gekomen was om iets ervan te vernemen, en nu zou hij er over spreken en bericht sturen. 's Grevelduin Capelle. De heer Verheijden zegt dat er voor de looierij geen plan bestaat maar dat de firma hoofdagent is voor een viltfabrieken dat ze daarmee hopen te exposeeren als dit mag, maar ik dacht van niet. Voorzitter zegt dat dit goed gaat. We hebben hierover naar de fabriek ge schreven, doch hebben nog geen definitief antwoord. De heer van Son zegt ook nog geen ant woord te hebben van de Frank Miller Comp. van Amerika. De heer Hoffmans1 M. voor lijm en 2 M. voor leer. De heer Zeegers: 2 M. (vrij.) De heer Ficq2 M. De heeren Groenen en Klerkx ieder 2 M. De heer Cools vraagt de uiterste termijn voor inzending der goederen. De voorzitter antwoordt: ongeveer 14 dagen van te voren; de opening van de tentoon stelling is op 17 Julidus 't zal zoowat zijn om en om Sint Jan. Firma J. B. Cools, 2 M. De heer Broeders vraagt of de exposanten die collectief inzenden allemaal een vrijkaart krijgen De voorzitter antwoordt dat daaromtrent zien doordat ze kapitein Roper huwen zal. Ge herinnert hem u, hè Hij is den neef van den ouwel Ik heb hem gezien, zei de vrouw bedaard, doch wat zijn heerschappij op Holcombe Park betreft Ze brak af en lachte. Zoudt ge er niet liever zelf meester van wor den Dat is toch nog verkieslijker, natuurlijk wanneer we samen trouwen. Ja, wanneer hij sterft. Doch hij is nog niet dood Hij zou ook eerst dood moeten zijn vóór Roper het eigendom krijgt. Ja, ja. Maar hij heeft het Roper vermaakt. Ze zweeg een oogenblik stil en bestudeerde zijn gelaat. Toen begon ze weer. - Van wien krijgt gij het geld, waar ge van leeft? Ik vertelde u openhartig en oprecht van wien ik het kreeg, het was zeer gewaagd dit te doen. Doch ge hebt mij nooit iets over uwe in komsten medegedeeld. Roger Harvey schudde het hoofd. Ik durt niet, Elize. Het is een lastig onder werp. Zelfs mijn eigen kind heeft er geen begrip van. Op mijn woord, ik zou het u zeggen, als ik maar kon. Doch het geheim is niet het mijne. Maar wat gaat ge van avond bij den rechter doen Ze zag hem onderzoekend aan en haalde zwaar adem. Ik dacht er over na, of ik een dwaas zou zijn, als ik het u vertelde; doch ik geloof, dat, wanneer ik u de zaak blootleg, ge zien zult, dat het ook zelfs voor u het beste is, zoo te handelen als ik van plan was. Zie hier Ze legde haar rechterhand op zijn arm. Ge verwacht, dat Roper rechten heeft op Holeonibe Park en al het geld en uw dochter zal huwen Wel, om mede te beginnen, hij heeft geen aanspraak op het geld, zoo ge weet; en in de tweede plaats zou, wanneer liij er voor op zou komen, er niets over gebleven zijn. Want ik put zijn fortuin geheel uitl Dit jaar heb ik hem niet meer of minder dan vier duizend pond afgezet! Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1