BUITENLAND. Bek Duitschland. Servië. Montenegro. Kreta. "BINNENLAND; igie. UITVOERINGEN. versterking aangevraagd. Anderzijds wordt aan de Madridsche Impartial bericht, dat de oorlog nog lang kan duren en dat, om den voortgang van den opstand te sluiten het geheele eiland door de troepen bezet zal moeten worden. De opstandelingen leggen een onvermoeibare energie aan den dag en het regenseizoen is in aantochtwaardoor verdere operaties onmogelijk worden gemaakt. Bovendien laat de gezondheidstoestand van Polavija veel te wenschen over, zoodat hij waarschijnlijk eerlang zal repatrieeren. De volledige uitslag der verkiezingen van 20 leden voor den Oostenrijkschen rijksdag in de algemeene curie van Neder Oostenrijk, Moravie, Silezie, Karinthie en Salzburg wordt als volgt opgegeven: gekozen zijn 9 Christelijk- socialen2 Duitsch-nationalen3 sociaal democraten 4 Czechen, l Katholieke con servatief. In Brtinn moet herstemming volgen. In de vier kiesdistricten van Neder Oostenrijk zegevierden uitsluitend de Christelijk-socialen (Antisemieten). De uitslag der verkiezingen heeft overal een grooten indruk gemaakt. Te Weenen werden op de overwonnen sociaal democraten 88000 stemmen op de gekozen antisemieten, waaronder Lueger 115000 stem men op de Duitsch-liberalen 7000 stemmen uitgebracht. ^uraCTu.-.'-iwjiJlnn'iaaWilii.i I mui,n l De stakende gaswerkers aan de Brusselsche gasfabriek zijn door anderen verrangen, en de waarnemende burgemeester De Mot heeft verklaard dat dc nieuwe niet meer konden worden weggestuurd. De stakers zijn nu zonder werk, maar zullen nieuw trachten te vinden in andere gasfabrieken van Groot- Brussel of daarbuiten, en hopen daarin door den steun van de Brusselsche afdeeling van de werkmanspartij te zullen slagen. Tegen Schijndood. Voor eenigen tijd werd de heer Karnice, kamerheer van den czaar allerpijnlijkst ge troffen, toen hij een schop aarde werpende op de kist eener overleden gewaande jonge bloedverwante, gesmoorde kreten hoorde en de kist doende openen, bevond dat 't meisje slechts in een staat van bewusteloosheid ge legen had. Een minuut later, en het arme kind ware lévend begraven De heer Karnice nadenkende over middelen om dergelijke ontzettende mogelijkheid te voorkomen, vond een toestel uit, dat hij den czaar vereerde en heeft.-ket ter beschikking gesteld van 't Parijsche gemeentebestuur. Het is nu te Parijs (rue B uxelles No. 30) te.zien. In plaats van een doodkist staat in eene kamer een groote koffer met matras en kussen, waarin belang stellenden kunnen gaan liggen, waarna de koffer gesloten wordt. Door een opening in het deksel hangt een bal aan een ijzeren staafje en even de keel rakende. De minste beweging doet buiten een luide schel gaan en brengt tegelijk lucht in den koffer, en door de buis kan men spreken met die boven zijn. Wordt de schel niet gehoord, dan rijst een vlag anderhalven meter boven den grond. Het geheele toestel kan met een enkele beweging worden weggenomen en, na ont smetting, op een andere kist gezet, zoodat men er op een kerkhof niet vele noodig heeft. De heer Karnci heeft bedongen, dat het den onvermogenden kosteloos ten dienste zal staan. Te Munchen schijnen de lijken dergenen, die het betalen kunnen, een tijd lang achter glas te worden bewaard, tot alle twijfel aan den dood is uitgesloten. Het dwaze gerucht dat Milan Obrenovits pogingen in het werk stelde om zijn zoon weer tc verdringen, en al ettelijke prefecten voor zijn plannen gewonnen had, wordt door de regeering als een verzinsel gebrandmerkt. BELGRADO, 10 Maart. De geheele reserve en twee lichtingen van de militie zijn onder de wapens geroepen voor oefeningen in den loop van Maart en April. De Russische regeering heeft aan de Servische op krediet 120,000 geweren uit de Russische wapenmagazijnen aangeboden. De Servische regeering heeft het aanbod nog niet aangenomen, dewijl de militaire autori teiten nog geen meening hebben vastgesteld ten opzichte von de hoedanigheid der geweren en de Servische regeering zeker wenscht te zijn dat ze geweren krijgt van 't nieuwste model. Vorst Nicolaas wordt door zijn jeugdigen naamgenoot in Rusland goed in zijn oorlogs benoodigdheden gezet. Na de dertigduizend geweren zal nu een kanonneerboot volgen, die in April van Kroonstad naar Antivari zal vertrekken en voorloopig de geheele oor logsvloot van het vorstendom zal uitmaken. Er wordt hoog opgegeven van de bezwaren en de gevaren die met den tocht van de Europeesche detachementen naar Kandano gepaard gingen. Kandano ligt in een diepe vallei, en op de omringende heuvels hadden de opstandelingen zich genesteld Maar het is gebleken dat de gevaren denkbeeldig zijn geweesten de bezwaren gering, want de opstandelingen hebben zich op de reeds vroeger gestelde, maar door de belegerden verworpen voorwaarde van ontwapening dadelijk bereid verklaard de mohammedanen te latengaan. Toen die voorwaarde werd aangenomenkonden de belegerden onge stoord wegtrekken. De opstandelingen hebben zich dus hier in een gunstiger daglicht ver toond dan elders, in Siiia bij voorbeeld, waar zij een slachting hebben aangericht. De Eugelsche admiraal deed. in een on derzoek met zes aanvoerders der opstande lingen, de ervaring op dat de hoofden de proclamatie der mogendheden waarin hun werd verboden de steden aan te vallen, niet hebben ontvangen en evenmin het aanbod der admiraals om na het bombardement militaire artsen van de schepen te zenden. Het doen dezer beide inededeelingen werd door admiraal Reineck opgedragen aan een Grieksch zeeofficier. Een Turksche kanonneerboot in Suda baai beschoot het blokhuis der opstandelingen, van waaruit de soldaten van. hei arsenaal onaf gebroken verontrust werden. Dc Nationale Liga heeft aan de dagbladen een nieuw opzienwekkend manifest doen toekomen, waarvan de strekking als volgt is. De natie is bereid tot elk offer om te hulp te komen aan de broeders, die zoo wreed worden verdrukt. De Liga hoopt dat de natie niet zal worden gedoemd werkeloos te blijven. Noch het leger noch de overheid zullen de pogingen steunen van hen die den vrede enkel willen om de volvoering van zelf- en baatzuchtige bedoelingen te kunnen ver zekeren. Een platonische tegenstand is niet wat de natie wil en de Liga hoopt dat zij die Griekenland besturen en leiden met de naiie zullen eendrachtig zijn. De bevelhebber van de Turksche vloot heeft last ontvangen, in overeenstemming te han delen met de internationale vloot, die de lichten heeft uitgedoold en zich gereed ge maakt heeft om de vijandelijkheden te be ginnen. Edhem Pasja heeft bevel ontvangen streng elke ontmoeting met de Grieksche voorposten te vermijden ten einde den Grieken de verantwoordelijkheid voor vijandelijkheden te laten. De Grieksche minister-resident te Konstan- tinopel maakt aanstalten tot vertrek. Gedurende het bombardement van Hiera- petra door den Ilaliaanschen kruiser is het opperhoofd Kominaki door een kogel gedood. Men zegt, dal nog tien anderen gedood zijn. Skoezes heeft aan den Griekschen gezant te Washington geseind, dat Griekenland voor de deelneming van den senaat der Vereenigde Staten hartelijk dankbaar is. De aartsbisschop van Cyprus heeft aan den koning van Grie kenland een telegram van sympathie gezon den. Deze heeft daarop telegrafisch verzocht, aan het volk der Cyprioten zijne erkentelijk heid te betuigen. Kapitein Karakade aanvoerder der op standelingen rondom Kandia, heeft bij den gezagvoerder van den Italiaanschen kruiser geprotesteerd tegen het optreden der vloten als partijdig voor de Mohammedanen. Tevens gaf hij zijn onherroepelijk besluit te kennen om het fort te Hierapetra aan te vallen. De bladen bevatten heftige aanvallen tegen het optreden van den Italiaanschen kruiser. De meerderheid der Europeesche balies heeft de Atheensche balie telegrafisch met de houding der Grieken gclukgewenscht. De bladen geven aan de vrijwilligers uit het buitenland den raad hun komst uit te stellen tot een vreemdelingenlegioen gevormd is. WAALWIJK. Zondag 14 Maart, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijeu, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. De Hemel De Vliegh. 2. Die Bethende. Diabelli. 3. Neerlands Mannenzang De Vliegh. WAALWIJK, 13 Maart 1897. Het volgende schrijven is alhier ontvangen: Tentoonstelling van Noord Brabaiifsclie Nij verheid, 's JIcrtogenbosch. 17 Juli 1897 5 September. UITVOEREND COMITÉ, Erkend bij Koninklijk Besluit van 11 Janu ari 1897no 27. 's Hertogenbosch, 10 Maart 1897. Aan Het Districts en Plaatselijk Comité te Waalwijk. M. H. Onder hartelijke dankbetuiging voor de reeds ondervonden medewerking, hebben wij de eer te uwer kennis te brengen, dat wij met het oog op de vele aanvragen, die in bewerking zijn, hebben besloten den termijn van aangifte tot 20 Maart a. s. te verlengen. Wij verzoeken u beleefd om gedurende den tijd, die nog beschikbaar is, pogingen te willen aanwenden om de industrieele n, die nog niet^beslötej zijn, tot deelneming aan te sporen, daar oni hoe langer hoe meer blijkt, dat velen riiet qhgenegen zijn, doch bepaal delijk mcéten -.orden aangezet. Zeer aingenaam zal het ons zijn, dat met bovengerjeld tijdstip rekening worde gehou den, verriits wij met de indeeliug der plaatsen niet langer kunnen wachten. Hoogachtend, Het Uitvoerend comité, De voorzitter, Van der Does dc Willebois. De le secretaris, Pels. Naar aanleiding van bovenstaande mede- deeii g van het hoofdbestwur doet het districts en plaatselijk comité te Waalwijk nogmaals een bïrocp op de industrieelee dié nog niet zijn (oegetreden en die er nog over denken om ïan de tentoonstelling van Noordbra- bants^he nijverheid deel te nemen zich ten spoedigste te wenden tot het uitvoerend co mité :e 's Bosch of tot het districts en plaat selijk comité te Waalwijk. De Seelneming voor de Langstraat is thans volkomen geslaagd en verzekerd. Waalwijk en Besoijeu alleen kunnen al op pl. m. 25 exposanten rekenen. Sedert de vergadering van 11. Maandag hebben zich nog verschillende industrieeleu in de Langstraat aangemeld. De fatale termijn is dus thans bepaald op 20 dezer. Daarna zal het moeilijk zijn om aanspraak tc kunnen maken op eene goede plaatsing. Men zij dus nogmaals aangespoord om ten spoedigste een goed besluit te nemen. Men verzoekt ons verder nog mede te deelen, dat ambachtslieden, zooals timmer lieden, smeden, schrijnwerkers enz. enz. gratis kunnen exposeeren en tevens vooral de aan dacht er op te vestigen dat de looiers en schoenfabrikanten in de collectieviteit Waal wijkBesoijen als zij zich nu nog aansluiten om te exposeeren, ieder eene vrijkaart krijgen voor den ganschen duur der tentoonstelling voor alle terreinen. Eene doorloopende kaart voor niet expo santen inwoners van's Bosch, zalf 10 kosten voor personen van buiten de stad meer, en de plaatsruimte voor 2 M2 kost minder dan f 10 en op 2 M kan heel wat geexposeerd worden. Exposeeren is dus in 't belang ran iedereen, die gaarne vrijen toegang heeft tot de ten toonstelling. Niet langer dus gedraald maar zich vlug aangemeld Tentoonstelling Noordbnibantsehe Nijverheid. De Tentoonstelling van Noordbrabantsche Nijverheid te 's Hertogenbosch neemt hoe langer hoe meei in omvang toe; behalve het groot getal aanvragen tot inzendingen nu reeds ontvangen, worden van de commissien buiten de stad, die nog in werking zijn, om elk voor zich het hare bij te dragen tot het welslagen der Tentoonstelling, belangrijke inzendingen verwacht. En wat niet weinig de attractie dezer expositie zal verhoogen, is de, op initiatief van den welbekenden archeoloog, den heer Aug. Sassen te Helmond, er aan verbonden Historische Tentoonstelling, die een beeld zal geven van het leven der gemeente 'sHer- togenbosch van af de aanneming der Bataaf- sche Staatsregeling (1795) tot op den dag van heden. Deze Historische Tentoonstelling, tot heden eenig in haar soort, zal voor de meeste be zoekers eene proote aantrekkelijkheid zijn, omdat, slaagt de commissie in haar pogen en dat zal zij, als zij door de welwillend heid van het publiek wordt gesteund de gemeente 's Bosch met heel haar leven en streven en al het lief en leed harer inwoners gedurende de laatste 100 jaren als met een tooverslag voor deu geest zal worden ge roepen. De voor deze tentoonstelling saamgestelde commissie bestaat uit de volgende heeren AUG. SASSEN (Helmond), Voorzitter. J. C. A. HEZENMANS A. W. J. VAN LANSCHOT. Jhr. Mr. P. L. VAN MEEUWEN. Jhr. Mr. F. J. J. M. VAN RIJCKEVORSEL. Jhr. M. A. SNOECK (Hintham.) Dr. L. BOOSTEN. B. W. M. LUTKIE, i ERMAN VAN RIJCKEVORSEL. Jhr. Mr. W. SNOECK. L. VAN DER STEEN, Secretaris. Deze commissie stelt zich voor allerlei voor werpen bijeen te verzamelen dienetjes opgezetlogisch gerangschikt en duidelijk toegelichteen beeld zullen geven van het openbaar en privaat leven der stad en van hare ontwikkeling gedurende dat tijdperk. Haar program bevat verschillende rubrieken zoowel in betrekking tot besturen zooals gouverneurs, bisschoppen, burgemeesters en wethouders hoofden der R. K. parochiën hervormde en israëlitische gemeenten en hare bedienaren,genootschappen, broederschappen, instellingen van weldadigheid godshuizen krankzinnigengestichten enz. enz., als tot de stad zelve, als vesting, hare ontmanteling, water-vrijmaking, verandering en uitbreiding, hare geschiedenis, belegering, ontzet, over stroomingen, onlusten, rampen enz. Vooits Onderwijs, schoone kunsten, handel en industrie, middelen van vervoer, posterijen, justitie, politie, nachtwacht, misdaden, rechts pleging gevangenissen notarissen, ambte naarswei eld, leger, schutterij weerbaarheid, geneeskundigen, apothekers vroedvrouwen kwakzalvers, zonderlingen, straatillustratiên familien hotels sociëteiten koffiehuizen herbergen, enz., leesten, congressen, tentoon stellingen, enz couranten, vliegende blaadjes, schotschriften, volksleven (carnaval enz.) klee derdrachten, gebruikeu enz. Zeer zeker zijn er onder onze lezers die nog eene of andere merkwaardigheid bezitten en deze voor die tentoonstelling willen afstaan; alles is welkom wat betrekking heeft op de gemeente 's Bosch: kaarten, plans, wa pens, autograven, diploma's, menu's, schilde rijen, silhouetten, couranten, uniformen, wa penen, zelfs bidprentjes, liedjes, feestwijzers, zegels, insignes, penningen enz. enz. De secretaris, de heer L. van der Steen 's Bosch, belast zich gaarne met de ontvangst en de terugbezorging. Het spreekt, dat de ijverige en deskundige commissie voor een behoorlijke verzorging, assurantie en terugzending zal zorgdragen. Concours. Met genoegen kunnen wij mededeeleu, dat het groot concours van harmonie en Fanfare gezelschappen, gedurende de aanstaande Ten toonstelling te 's Bosch te houden, is bepaald op Zondag 25 en Maandag 26 Juli e. k. Het uitvoerend Comité zal er voorzorgen dezen wedstrijd zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Uitgeloofd z.ulleu worden niet minder dan 24 medailles en wel. 2 groote gouden medailles. 2 gouden 2 groote verguld zilveren medailles. 2 verguld zilveren 6 groote zilveren 19 zilveren Verblijdend feit. Wijl de gevangenis te Breda en ook die te 's Bosch geheel bevolkt is, kunnen er vooreerst geen strafvonissen worden geéxee- cuteerd. Rhodes in ons land? Is Cecil Rgodes in ons land? De Daily News van gisterenochtend meldt„De heer Cecil Rhodes heeit een groot stoomschip gekocht en staat op punt er mee naar Ne derland te vertrekken, als hij niet reeds vertrokken is, om daar Nederlandsch vee en schapen van eene bijzondere soort te laden ter overbrenging raar Rhodesie. Hij is ook van plan zooveel oud Hollandsche tegels te koopen als hij machtig kan worden om er ,zijn huis te Rondebosch, als het weder uit de asch verrezen zal zijn mede, te versieren. De heer Rhodes keert dan voor een paar dagen naar Engeland terug om nog wat En- gelsch vee aan boord te nemen en vertrekt dan door het Suez-kanaal naar Beira. De Westminster Gazette van gisteravond voegt bij di: berirhï: >Uit een andere bron vernemen we, dat de heer Rhodes vanochtend Victoria met de inailtrein voor het vasteland heeft verlaten. Bloc, Block en Blok. In een der meest bekende hotels van Amsterdam logeerden dezer dagen twee handel.'reizigers, de Franschman Bloe en de Duitscher Block. Daar kwam de mededeeling dat een aangeteekende brief ten postkantore gereed lag voor den heer Block, een brief met eene aangegeven waarde van 200 gld. De heer Bloc wist zich, wat hem gemakkelijk viel door het gering verschil in naam, van die aankondiging en van den briet zeiven meester te maken,waarna hij in een ander hotel zijn intrek nam. Binnen twee dagen was de gewonnen schat reeds geronnen; en binnen dat gering tijdsverloop had ook de politie het misdadig namenspel ontdekt, met het gevolg, dat de Frausche reiziger Bloc, die den Duitschen reiziger Block bestolen had gearresteerd werd door den Amsterdam- schen rechercheur Blok. Verschrikkelijk ongeval. Bij de Dordsche bruggemeente Emmen (Dr.) was dezer dagen door den hevigen wind de brug afgedraaid. De heer Langen- berg en zijn echtgenoote, benevens de 22jarige dochterdie dit wegens de duisternis niet hadden opgemerktzijn daardoor te water geraakt en verdronken. Moordaanslag te Utrecht. In de Boterstraat te Utrecht, werd in den afgeloopen nacht weder een liefdesdrama afgespeeld. Omstreeks middernacht kwam eene onge veer 24jarige schoone de tapperij van de weduwe Van Kouwen aldaar binnen en stond niet weinig verbaasd daar haar vroegeren beminde, die naar zij meende zich te Amster dam bevond, aan te treffen en wel in gezel schap van eene medebewoonster dier straat, met wie zij reeds sedert lang op voet van oorlog leefde. Na herhaalde malen te hebben beproefd de aandacht van den jongen man tot zich te trekken, hetgeen haar evenwel niet gelukte, omdat deze haar blijkbaar niet wilde zien, verliet zij ijlings dc tapperij doch keerde reeds weinige oogenblikken later terug en trad toen dadelijk op hem toe en vroeg hem of hij even met haar naar buiten wilde gaan daar zij hem wenfehtte te spreken. Toen hij dit beslist weigerde, haalde zij onverwachts een groot broodmes voor den dag en bracht hem daarmede, vóór dat hij het bad kunnen voorkomen, twee diepe sneden aan den hals toe, waarna zij het mes wegwierp en, gebruik makende van de verwarring, zich verwijderde. De verwonde, die tengevolge van het vele

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2