Nummer 25. Zondag 28 Maart 1897. 20 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen* Belicht aan onze abonné's, thQlutrmd Zondagsblad ANTOON TIELEN Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Staatkundig; overzicht. Frankrijk. Spanje. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitschland. UITGEVER-o Waalwijk. Zulke voordeelen biedt geen ander tijdschrift. De Echo van het Zuiden, ffaalwyhschc en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent, per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wij hebben bet genoegen den leze"* van het Geïllustreerd Zondagsblad bet- welk wekelijks als premie bij onze courant, tegen uiterst billijken prijs wordt geleverd mede te deeleu dat in no 14-, hetwelk beden bij ons blad wordt verzonden, de staat vermeld van de GRATIS-VERLO TING van f250— waaraan de abonnés op dat Geïllustreerd Zondagsblad geheel kosteloos konden deelnemen. De houders van de nummers, waarop de prijzen van f 100, f 100, en f50 zijn geval len, worden opgeroepen om de resp. bedragen in ontvangst te nemen. Voorwaar een aardig buitenkansje, waar voor geen enkele inleg was gevorderd. De uitgevers van deze fraaie Illu stratie gaan voort den lezers ver rassingen te bereiden Nauwelijks is deze verloting ten eiude of onmiddellijk volgt er een andere. Twee prijzen ieder van f100, worden beschikbaar gesteld om te worden ver loot onder de lezers van de Nederlandscbe Illu stratie en diegenen harer o.a. onder den titel verschijnende edities, welke voor de verlo ting in aanmerking komen. In een der nummers, welke voor einde Augustus verschijnt, zal een verlotingscijfer worden afgedrukt, of wel dat cijfer zal op andere wijze worden verstrekt. Het wordt niet vooraf bepaald wanneer. De winner zal gehouden zijn, ten bewijze dat hij is abonnéalle tot dien tijd ver schijnende nummers te vertoonen. En de uitgave zelve is, om haar schat van keurige novellen en fraaie illustraties, een waar sieraad op de leestafeleen vriend in elk gezin, waar gezellige lectuur en gezonde humor wordt op prijs gesteld. Ret tijdschrift, dat als Nederl. Illustratie f 5.per iaar kost, wordt den abonnés op onze courant tegen slechts f 0.30 per kwartaal verschaft. Voorwaar een prachtige premie Deze prijs is zoo goedkoop, dat niemanc ziek het genot van een zoo fraai tijdschrift behoeft te ontzeggen. Wij kunnen dan ook onze abonnés, voor zooverre zij nog niet geabonneerd mochten zijn op bet Geïllustreerd Zondagsblad, slechts opwekken om zich daartoe bij ons aan te melden. Men gelieve onderstaand inteekenbiljet ingevuld toe te zenden aan DEN UITGEVER. INTEEKENBILJET. De ondergeteekende wenscht gere geld bij zijn courant te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad tegen 30 cent per kwartaal (371/2 ct. franco per post) WOONPLAATSNAAM Naar gelang de publieke belangstelling in den slaat van zaken in 't Oosten afneemt, bij volkomen afwezigheid van gebeurtenissen van beteekenis en ook wel ingevolge den rijken stroom van met meer of minder geluk saamgefantaseerde sensatie nieuwtjes, richt de aandacht zich weder op de dingen, die meer in de nabijheid geschieden en die dan toch ook wel de moeite eeuer nadere beschouwing loonen. Zoo wordt dan op 't moment zeker evenveel (zooal niet meer) plaats ingeruimd aan de verrichtingen van Duitschlands rijks dag, aan de partijverhoudingen in Italie's kamer éh in Oostenrijks rijksraad, als aan de Oostersche quaestie en aan alles wat daarmee direct in verband staat of er onmiddellijk uit voortvloeit. Soms denkt men bij de kennisneming van het jongste nieuws uit het Oosten, dat men algebraïsche opgaven aan 't doorwerken is, met negatieve zoowel als positieve waarden. Engeland zoo heette 't wilde de kust van Epirus (Volo) alleeu blokkeeren wanneer vooraf een neutraal gebied was vastgesteld, John Buil zou hiermede den schijn willen afkeeren, dat de mogendheden Turkije be gunstigen. Dat leek nu een positief gegeven, waarover wel zoo 't een en ander te zeggen zou zijn. Doch de negatie heeft zich niet doen wachten zelfs al zou er niets komen van Engelands voorstel, dan uog zou Salis bury zich niet terugtiekken uit het concert teminder daar Rusland wel te vinden bleek te zijn voor John Bull's plan om op Grieken land en Turkije pressie uitte oefenen inzake een terugtrekking der troepen tot op een bepaalden afstand van de grens van Thes- salië. En wat Engelands voorstel aangaat om Kreta te bezetten voor rekening der mogendheden dat is ook maar een bewijs van den goeden wil van het Veieenigd Koninkrijk geweestals twee mogendheden elk 5000 man zenden is 't ook goed en weet men wat beters.... John Buil zal gaarne zijn plannetje er voor geven Toch blijft men van Petersburg uit Enge lands doen met bijzondere aandacht volgen: men kent er zijn mannetjes opperbest en stelt nog minder vertrouwen in John Bull's mee gaandheid dan in zijn tegenstand. Lord Salisbury lijdt aan inflénza, en gaat daarom naar het Zuiden van Frankrijk, maar zijn toestand lijkt nogal geruststellend, doch er worden tevens, op grond van deze reis vermoedens uilgesproken aangaande de eens gezindheid onder de Eugelsche regeerings- mannen. Terwijl Griekenlands regeering weer eens voornemens wordt geheeteneen nota te richten tot de mogendheden, om te protestee ren tegen dc blokkade van Kretaen de verantwoordelijkheid voor alle gevolgen, welke de blokkade kan hebben van zich at te schuiven, blijven de mogendheden maar aan 't beraadslagen over een geschikte persoon lijkheid voor den gouverneurspost op Kreta. Vele zijn na de weging te licht bevonden en nog altijd is men zoekende naar één, die allen den man van hun keuze achten. Een Deetisch, een Montenegrijnsch en een Belgisch prins vormen nu het drietal, waaruit men uog hoopt een keus te kunnen doen. Zooals men zietblijft de eenheid onder de mogendheden bewondereuswaard wat het negatieve betreft positieve resultaten der eindelooze gedachtenwisselingen doen zich echter wachter. Vrijdag om één uur in den namiddag is Duitschlands rijksdag de derde lezing begon nen. van de begrooting en in den loop van deze beraadslagingen zal de eindbeslissing vallen inzake de marine kredieten voor de kruisers, welke aanvragen de vorige week bij tweede lezing zijn afgewezen, conform aan de beslissing der commissie, 't Schijnt dat men in regeeriogskringeu nog altijd een glimp van hoop heeft overgehouden de leden van het Centrum kunnen, zonder hun stem uittebren- gen ten gunste van Hollmann's eischen welker inwilliging Wilhelm II zoo gaarne zou zien de millioentjes er door halen door in eenigszins ruimen getale weg te blijven. Of zij dit doen zullen? Door verschillende organen der katholieken wordt deze veron derstelling afgewezen als een lasterlijke aan tijging en in elk geval zou zulk een mauoeuvre een heel zonderlingen indruk maken. In elk geval is er altijd nog meer kans op een crisis door terugtreding van admiraal Hollmann, den staatssecretaris van marine en zelfs van Hohenlohe, den rijkskanselier, dan op een definitief opgeven der vlootplannen. Zelfs wordt als opvolger van Hohenlohe reeds genoemd Duitschlands gezant te Londen graaf Hatzfeld. Voorloopig zijn dergelijke persoonsverwis selingen niet waarschijnlijk doch mocht 't werkelijk komen tot terugtreding van Von Hohenlohedan zou een gestrenger en krachtiger regime tegenover den rijksdag wel het eerste gevolg zijn Ook de lederindustrie zal in de Nederl. afdeeling netjes vertegenwoordigd zijn. Men zegt dat de graaf van Vlaanderen keizer Wilhelm namens den koning der Bdgen heeft uitgenoodigd. Brussel te bezoeken tijdens de tentoonstelling, en dat de keizer deze uitnoodiging heeft aangenomen, J? De Figaro spreekt het bericht tegen, dat Felix Faure tegelijk met Wilhelm II uitge noodigd is door den koniug van België tot een bezoek aan de Bmsselsche tentoonstelling en dat zij elkander daar zouden ontmoeten. Bij een slachting te Tokat in Armenie op den 19den jl., zijn meer dan 1000 Armeniërs gedood, de stad werd gedurende acht uren geplunderd. Deze berichten hebben te Kon- stantinopel in diplomatieke kringen een pijn lijken indruk gemaakt. De gezanten hebben in een scherpe nota de arrestatie en bestraffing der schuldigen geëischt. Een onderzoekings commissie, bestaande uit Hatti bey en den katholieken Armenier Chanos, zal zich naar Tokat begeven. Tewfik heeft de ambassadeurs medegedeeld, dat de gouverneur, de comman dant van de gendarmerie en de commissaris van politie in Tokat van huu post ontzet zijn. Ook de Vali van Adama is afgezet. Het bericht omtrent een verbond der Slavische Balkanstaten heeft, naar het heet, in Rumenie ontstemming te weeg gebracht, Bulgaarsche bladen beweren, dat in Rumenie groote troepenmassa's bij Silistria aan de Bulgaarsche grens opgesteld zijn. De koningin van Spanje heeft het besluit geteekendwaarbij maarschalk Primo de ïlivera tot gouverneur-generaal van de Phi- lippijnen wordt benoemdgeneraal Daban volgt hem op als kapitein-generaal van Madrid. Na het vertrek van generaal Polavieja wordt generaal La Charabre met het opperbevel over de troepen belast en generaal Zappino vervult ad interim den post van gouverneur. Maarschalk Primo de Rivero denkt den opstand niet vóór het najaar gedempt te hebben daar bij zijn aankomst in Manilla juist het regenseizoen zal beginnen. De Italiaansche regeering heeft het verlangen te kennen gegeven de onderhan delingen met Frankrijk over de sluiting van een handelsverdrag te hervatten. Tentoonstelling; Brussel. Naar wij met genoegen vernemen, belooft de Nederlandsche afdeeling op de Brusselsche tentoonstelling in vele opzichten zeer belang rijk te zullen worden. Niettegenstaande de snelle opeenvolging van tentoonstellingen in de laatste jaren en met die van Parijs in het verschiet, is de commissie er in geslaagd bij onze industrieelen belangstelling voor deze tentoonstelling te wekken. Vooral op het gebied der kunstindustrie zal Holland zijn ouden naam handhaven. De inzendingen hier op betrekking hebbenden zijn vele, om slechts die onzer groote fayence fabrieken te noemen. Niet het minst tengevolge van dc goede deelneming der kunstindustrie, zal de Neder landsche afdeeling een eigenaardig karakter dragen en zal de bezoeker geen oogeublik in twijfel zijn in welke afdeeling hij zich bevindt. MADRID, 25 Maart. Een officieel telegram van Manilla bericht het nemen door de Span jaarden van Ymus. Cavite is door het eskader in brand geschoten, Groot is dé misnoegdheid in Zuid Londen, waar verscheidene landlords hun huurders aangezegd hebben, dat ze op den dag van het jubileumfeest hunne woningen moeten ontruimen, opdat deze tegeu hooge prijzen kunnen verhuurd worden aan nieuwsgierigen, die den koninklijken stoet willen zien voor bijtrekken. De Centenarfeier. Een buitengewoon nummer van het officieele „Armee VerordnungsblaU bevat de volgende proclamatie van den keizer Aan mijn leger Het vaderland viert heden den dag, waarop honderd jaar geleden, Wilhelm de Groote aan zijn land geschonken werd; de verheven mo narch, die naar den wil der Voorzienigheid 't Duitsche volk gevoerd heeft tot de eenheid waarnaar het smachtte, die 't weder een keizer gegeven heeft. Toen een vijandelijke aanval 's Duitschlands grenzen bedreigde, zijn eer en onafhankelijkheid aantastte, hebben de lang gescheiden stammen uit het noorden en het zuiden elkaar wedergevonden de wapen broederschap der Duitsche legers,op Frankrijk's slagvelden met stroomen van heldenbloed bezegeld, werd de hoeksteen van het nieuwe rijk, van het verbond dat de vorsten en volkeren van Duitschland onwrikbaar hecht omsluit. Deze eenheid is het groote gedenkteeken, dat de met eerbied gemengde liefde van het Duitsche volk zijn grooten keizer, den vader des vaderlands, heden wijdt een hartverheffend getuigenis. Onuitwischbaar zal de indruk van dit feesi gegrift blijven iu alle harten, die voor Duitschland's eer en welvaart kloppen, onvergetelijk voor al degenen, die de zege vierende standaarden van Wilhelm den Groote gevolgd zijn. Een bijzondere wijding wil ik dezen jubeldag hierdoor geven, dat mijn leger van nu at ook de kleuren van het gemeen schappelijk vaderland dragen zal. Het symbool van de bevochten vrijheid, de Duitsche co- carde, die volgens het eenstemmig genomen besluit van mijn hooge bondgenooten op ditzelfde tijdstip ook aan hunne troepen verleend wordtmoet voor mijn leger eene eeuwig zichtbare opwekking zijn, pal te staan voor Duitschlands roem en grootheid, het te beschermen met zijn bloed en leven. Met dankbaarheid vervuld en vol vertrouwen rust heden mijn blik op mijn leger, want ik weet, dat dit leger, waaraan de zorgvolle liefde van den grooten keizer gewijd is geweest, van zijn jeugd at, tot in de laatste oogenblikken van zijn gezegenden ouderdom waaraan hij den geest van tuchtgehoorzaamheid en trouw, die alleen tot groote daden bekwaam kunnen maken, als een kostelijk erfgoed heeft nagelaten zijn hooge roeping altijd indach tig zal zijn en iedere taak, die het wordt toevertrouwd, zal vervullen. Voor mijn leger

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1