Nummer 26. Donderdag 1 April 1897. 20® Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, f Inteekenbiljet. ANTOON TIELEN, Aan onze abonné's en aan, hen die wij liet gaarne zouden zien worden. FEUJLLETOJ>T Vrijhandel of Protectie. UITGEVER; "Waalwijk. Ten einde zooveel mogelijk te gemoet te komen aan den ons den laatsten tijd, meermalen te kennen gegeven vvensch, om wat meer lectuur te verschaffen in het Zaterdags uitkomende nummer hebben wij besloten, te beginnen met het eerstvolgende nummer aan de «Echo van bet Zuiden» eenige uitbreiding te geven en wel in dien zin, dat het nummer, bestemd voor Zondag, als tijd en omstandigheden het toelaten, in den regel zal verschijnen in twee bladen. Zonder prijsverhooging. Behalve voor de gewone ru brieken zullen wij de te winnen ruimte benuttigen voor het opne men van wetenswaardige mede- deelingen en mengelwerk, die in den regel gaarne gelezen worden. Wij hopen hierdoor dealgemeene tevredenheid te verwerven en vertrouwen dat dit ons zal blijken door het toenemen van het getal abonnementen. Het geïllustreerde Zondagsblad blijft, als premie aan ons blad verbonden. Onderstaand inteekenbiljet ge lieve men zoo spoedig mogelijk geteekend op te zenden aan den uitgever. Redactie en Uitgever. Ondergeteekende verlangt vanaf 1 April 1897 een abonnement op ,/De Echo van het Zuiden" met zonder geïllustreerd Zondagblad. WoonplaatsHandteekening: Wat zal het in de toekomst moeten zijn: Vrijhandel of protectie P vraagt de Protest. Noord-Brabanter. Wordt het protectionisme toegepast, dan zal volgens de vrijhandelaren, het brood duurder worden. Niet alleen de arbeiders maar ook de ambtenaren, en verder allen, die van een vast inkomen moeten leven, zullen dan het gelag moeten betalen om de graan- bouwers een hooger winstcijfer te bezorgen. Het blad geeft gaarne toe, dat protectie een verboogiug der broodprijzen medebrengt. Maar die is niet zoo groot als men zich wellicht voorstelt. Verleden jaar steeg de prijs der tarwe tot f 7,50 per H. L. Op sommige plaatsen werd toen 1 cent op den prijs per IC. G. opgelegd. Veel zegt deze prijsverhooging dus niet. Daartegenover staat, dat de landbouwers meer kunnen laten arbeiden dan thans het geval is. Na loont bet werk de kosten niet en laat men alleen het hoognoodige ver richten. Wat de prijsverhooging van bet brood voor ambtenaren en vast gesalarieërden aan gaat, over hun lot maakt het blad zich niet ongerust20 jaar geleden beeft men bun salaris verhoogdomdat de meeste producten veel duurder waren geworden. Nu de prijzen minstens met een vierde zijn gedaald, heeft nnen ze niet verlaagd. Hieruit trekt bet blad de conclusie dat ze er nu reeds eenige jaren van over gelegd hebben, of dat zij hunne behoefte aan artikelen van weelde uitgezet hebben. Het is echter geschied ten koste van den land bouwer, die zijn producten beneden den kostenden prijs moest verkoopen. Het orgaan eindigt zijn pleidooi ten gunste der protectie met de volgende opmerking Gaat bet den landman goed, dan gaat bet den werkman, den ambachtsman en den win kelier niet kwaad. V raag eens aan de win keliers in de steden, waar hij ter m'^kt gaat hoeveel bet debiet in de laatste jaren is verminderd en men zal moeten erkennen, dat het niet langer lijdelijk mag aangezien worden, dat bet oudste bedrijf de land bouw ten gronde gaat. Het sluiten der grenzen onzer naburen voor bet vee vermeerdert niet weinig de ellende terwijl de lage prijzen door de fabrikanten voor de suikerbieten bepaald, die teelt on mogelijk maakt en den eerlijken landman noodzaakt om zijn pachtsom schuldig te blijven. Dat men bij de aanstaande verkiezingen aan vele candidaten de vraag zal stellen voor of tegen protectie achten wij niet on betamelijk want het is voor bet tijdelijk bestaan van den landbouwer eene levens- quaestie. De liberale Nederlander schrijft De vooruitstrevende vrijzinnigen zijn vooral tegen het stelsel van beschermende rechten gekant, omdat de prijzen der levens middelen daardoor zouden stijgen en aldus gebeel in strijd met het beginsel van pro gressie, hetwelk zij bij het opbrengen van belastingen wenscbe.n toegepast te zien, een onevenredig zware druk op de minvermo genden zou worden gelegd. Die vrees is geheel ongegrond, beweert men daarentegen van protectionistische zijde, want door de uitbreiding van de nationale industrie, zou de binnenlandscbe concurrentie zoozeer toenemen, dat de prijzen spoedig weer zouden dalen. Hoewel de onjuistheid van dit beweren der protectionisten reeds meermalen is aan getoond, meenen wij toch onder de aandacht van onze lezers te moeten been gen, betgeen dezer dagen door prof. dr. Ferdinand Ton- nies werd geschreven, in eene belangwek kende studie over deu toestand der boot werkers en zeelieden te Hamburg, naar aanleiding vrn de jongste werkstaking. „Een belasting, die de geheele arbeidende klasse te Hamburg baar druk deed gevoelen,// schrijft hij, //bracht de aansluiting bij het tolverbond met zich, daar hierdoor vele le vensmiddelen. waaronder de meest noodza- kolijkste (zout, brood, vleescb en petroleum belangrijk hooger inprijs werden, de opheffing van een verbruiksbelasting, die in de laatste voorafgaande jaren ongeveer ol/2 mark (f 3,30) per hoofd der bevolking bedroeg, kon tegen dit nadeel niet opwegen." Het heilaanbrengend protectionisme kostte dus den Hamburger werklieden minstens f3,30 per hoofd. Verder bleek, dat de aansluiting bij bet tol verbond van geen invloed was op de loonen en dat dus de invoering van beschermende rechten een voor den werkman niet onbe langrijke loonsverlaging tengevolge bad. dachte aan zulk een misdaad met uwe nage dachtenis in verband hebben durven brengen, antwoordde Madeline met brekende stem. Het was alleen omdat kapitein Roper mij verteld had, dat gij niet de goede, eerbare man waart, dien ik nog hoopte en bad, dat ge nog zijn zoudt, doch dat ge veroordeeld waart wegens diefstal en bedrog en een vonnis van dwangarbeid ondergingt in Wandsworth Gaol. De Echo van het Zuiden, Wiiiilwijkschc en Laiigstraatsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3rnaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vau Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 43 Ik zag hem dikwijls op f'rantraoor, hernam de teruggekeerde gevangene. Hij zag er heel an ders uit dan in vroeger dagendat kun ik u verzekeren. Gij zaagt hem, vader Er ging eene rilling door hare leden. Ze vouwde de handen saam. Ik.... ik heb hem lief, verklaarde ze dapper. Het is mijn plicht u dit te vertellen. Ik had mij voorgenomen op hem te wachten, jaren lang, in de hoop, dat er iets zou gebeuren, dat hem mij ten laatste terug zou geven. Doch dezen avond was ik op weg om hem te gaan vertelleu, dat ik onwaardig ben op hem te wachten Hare heldere, jeugdige stem klonk heesch en hare gevouwen handen vielen slap langs de zijden. Toen nam ze den man, die voor haar stond bij den arm. Vader, gij wecet beter dan iemand anders, welk kwaad ik bedreven heb welk kwaad men mij heeft doen verrichten. Zeg mij de waar heid, vbder Kapitein Roper vertelde mij' dat gij dat staatsdocument uit mr. Talbot's bureau staalt en dat ik, ik, vader, niet wetende wat ik deed, uw medeplichtige was 1 Is het waar Zeg mij vader, is het waar Roger Harvey lachte luid, schijnbaar vond hij hare gejaagdheid vermakelijk. Zoo waar, als wij hier op dit oogenblik tegenover elkander staan. Herrinnert ge u, dat ik u naar Talbot's zitkomer zond om dat zware adresboek te halen? Het document lag er in. Ik had het er ingelegd, daar ik onverwachts Talbot hoorde binnenkomen Hij was niets op zij gemak dien avond. Ik verborg het dus op de eerste de beste plaats. Ik zond u om het te halen, omdat het veiliger was, dat gij het deedt, dan ik; nie mand zou er zich over verwonderen, dat gij daar binnenkwaamt't was immers uw kamer. Ge bracht het boek bij mij en adresseerdet het couvert, hetwelk het document bevatte, aan den man, wien ik het verkocht. Ik? Ja, herrinnert ge u niet, dat ik u verzocht er een naam, u geheel onbekend, op te zetten, aan een adtes in Hatton Garden? Ze .sloeg de handen voor het gelaat en kreunde. O 1 vader, vader I Weer lachte hij. Ge zijt zeer sentimenteel, mijn kind. Ik veronderstel, dat het u nog meer zal be droeven te weten, dat dit niet de eenige zaak is, waarin ge mij bijstondt. Ik kan u verzekeren, dat ge vele dingen gedaan hebt, die, zoo ze geopenbaard werden, u een vonnis van dwang arbeid zouden opleggen als medeplichtige aan diefstal en bedrog. Madeline hief het hoofd op, trachtende moed te verzamelen. Het is niet waar, zei ze met bleeke lippen. Nieraaud zou dat van mij gelooven. En zelfs al had ik deze dingen, waarover gij mij spreekt, bedreven, dan nog zou de schuld niet de mijne zijn. Ik was een hulpeloos, onschuldig kind. Niemand zou gelooven, dat ik anders dan een werktuig in uwe handen was Roger Harvey haalde de schouders op. Mijn lieve Madeline, gij deedt de dingen, en dat zou genoeg zijn voor het gerecht. Uw eenige verdediging zou zijn, datd° beschuldiging jegens u half waar was. En een halve waarheid is het verschrikkelijkste ding ter wereld. Ge kunt er niet tegen op en het is dus beier niet te strijden. Nog eens vouwde ze de handen saam. Zooals ze daar stond, door lipt maanlicht beschenen, geleek ze een prachtig standbeeld der ellende. Ik zal tot Frank gaar. en hem vertellen,'zei ze op zuchten toon vol inspanning. Met het oog op de jury, die hem veroordeelde en de omstan digheden van den diefstal en verkoop van het document, welke ais motief tot en het sterkste bewijs van den moord werden aangegeven. Ware hij een gewoon mensch, door een vergissing ver keerd veroordeeld, ik zou rechtsstreek- tot den rechter gaan en hem de feiten vertellen en ver volgens naar de politie om mijzelf en u te ver raden. Doch Frar.k Anson is geen gewoon mensch. Om de een of andere reden, welke ik nog Hiet doorgrond heb, heeft hij vrijwillig zijn veroor deeling in de hand gewerkt. Hij weet, tenminste dat geloof ik, wie het wasi die den moord bedreef, doch hij wil niet bekend maken, dat hij het weet. Daarom kan ik geen stap in deze zaak doen zonder hem te raadplegen. Ik zal tot hem gaan en trachten hem te spreken, al zoii ik dagen achtereen aan de gevangenispoort moeten wachten 1 Frank zal weten, dat ik onwaardig... Ze brak af. Haar vader greep haar bij den arm. Luister, zei hij. Ik weet zeer goed, wie Talbot het leven ontnam. Indien ge Roper huwt, zal ik de heele zaak uitbrengen en dan verkrijgt Anson de vrijheid. Madeline verschrikte hevig. Gij weet wie Talbot het leven ontnam? Vader, is het de waarheid? Zoo helpe mij Grod Almachtig I Dan waart gij het niet, gijzelf die den moord begingt Ik Hij zag op haar neer, op haar kleur loos gelaat, haar onderzoekende, wanhopige oogen, haar tenger figuurtje, dat zich bevelend, uitdagend vooroverboog. Er bestond geen twijfel, de vraag was in ernst gedaan. Ontsteld deed 'hij een paar passen terug Ik? Wat op de wereld bracht u die ge dachte in het hoofd Ikik kan niet zeggenik kan niet stamelde ze, duidelijk bemerkende dat hare vreeselijke verdenking ongegrond was. Ik heb zoo veel over deze verschrikkelijke misdaad nagedacht ik heb zoovele lange nachten wakker gelegen en gedacht, dat mijn gedachten niet helder meer zijn. Ik kan niet3 duidelijk zien. Ik ben mij slechts bewust van een krankzinnig- makende geheimzinnigheid, welke Franks leven en het mijne verwoest en mijn hart gebroken heeft. Ik heb bij mijzelf de mogelijkheid van de schuld van ieder lid der familie overwogen enen ten laatste was ik krankzinnig genoeg te denken dat gij het waart, omdat ge naast die kamer lo- geerdet dien nacht en om andere redenen Een mooie gedachte moet ge van mij hebben, riep hij op bitteren toon uit. Een zeer mooie opinie, die een dochter er van haar vader op na houdt. En dan zoo'n opinie, terwijl ge mij dood waandet Indien ik verondersteld had dat ge dood waart, zou ik nooit voor een oogenblik de ge- Was dat de plaats niet? Ja, dat was de plaats, daar ging ik het eerst heen. Er was een lange, lange stilte. Madeline haalde diep adem. Hoe lang hebt ge het geweten vroeg zij ten laatste. Van af dat de moord gepleegd werd, antwoordde hij. Vier jaren Madelina stond ontsteld. Er kwam een harts tochtelijke verontwaardiging op haar lief, bleek gelaat. Vanaf dat de moord gepleegd werd, her haalde ze verwijtend. En ge hebt gezwegen, toen hij verhoord, beschuldigd en ter dood veroor deeld werd, toen gedurende enkele dagen zijn leven in de weegschaal hing En sedert dien tijd...... Ge moet in aanmerking nemen, lieve, dat, toen hij veroordeeld werd, ik ir; de gevangenis zat. Van het begin van zijn lijden tot nu toe Maar gij ziet! gij wist! jammerde Made line. En het was uw plicht te spreken. Waarom nu niet naar het gerecht gegaan en de bewijzen gegeven Om deze reden, dat ik betaald word om de zaak geheim te houden 1 Betaald? Ge wordt betaald? O, vaderI Er lag een bitter verwijt in hare stem en nog bitterder schaamte. Welnu, wat is er, zei hij met gemaakte vroolijkheid. We waren wanhopig arm te dien tijde en het was een mooie manier om geld te maken. Madeline sloeg de kleine handen ineen. Is dat waarheid, gerechtigheid, eerbaarheid? kreet ze wanhopend. O, vader 1 en mijn moeder had u lief, mijn moeder beminde u Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1