Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Griekenland. l)e kritieke toestand in 't Oosten. Er schijnt eenige hoop te bestaan dat aan een van de voornaamste eischen vïm de Grieken dat de Turksche troepen onmiddel lijk moeten worden teruggeroepen, voldaan zal worden. Men begint overtuigd te raken, dat de aanwezigheid van de Turksche troepen op het eiland een aanleiding is tot voortdu rende gevechteu en ongeregeldheden. Terwijl Lord Salisbury nog niet lang geleden in het Hoogerhuis de Turksche troepen voorloopig onmisbaar noemde, is hij nu van oordeel dat de Turken hoe eer hoe liever moeten ver dwijnen, en, wat van zeer veel belang is. de bevelhebber van het Russische eskader in de wateren van Kreta is het geheel met die zienswijze eens. De allereerste voorwaarden voor het herstel van de rust op Kreta, heeft hij aan den Russischen gezant te Konstanti- nopel geseind, zijn de terugroeping van de Turksche troepen van het eiland en de vol ledige verwijdering van allen Turkschen in vloed op de administratie. Het is ongetwijfeld een eenvoudige oplos sing, die cle Russische admiraal voorstelt want zoodra de turksche troepen aftrekken, is er voor de Grieksche tioepen geen voor wendsel om te blijven, en dan kunnen de mogendheden het eiland tot rust brengen en daarna de volksstemming laten houden. Het is waarschijnlijk dat die volksstemming zou uitloopen op aansluiting bij Griekenland. Men weet dat de Kretenzen aan de gezan ten te Athene een Engelsch stuk hebben gezonden, waarin zij bedanken voor de zelf- regeeringzij willen vereeniging met Hellas. De wensch wordt versterkt door gebeurtenis sen als het bombardement van Mal&xa en omliggende dorpen door de vieemde oorlogs schepen, eD het toelaten van de landing van Turksche troepen met geschut door dezelfden. Het is te hopen dat het voorstel van den Russischen admiraal bij zijn regeering en die van de overige mogendheden ingang zal vinden. Men beweert wel dat de betrekkin gen tusschen de nauw verwante hoven van Rusland en Griekenland zijn gestaakt, en zelfs dat de Koning en de Koningin der Hellenen hun bevel over Russische regimenten hebben neergelegd, maar dat kan maar een los praatje zijn. Even onzeker is het gerucht dat er aan Griekenland nu gauw een ultimatum zal worden gesteld. De gezanten te Athene zijn wel dtuk aan 't vergaderen Zaterdag zijn zij bij den Rus, Onoe, bijeengeweest. Van Kreta is het laatste nieuws dat de opstandelingen, die Malaxa hebben genomen, zich nu gereedmaken om een ander gewich tig blokhuis, Izzedid genaamd, te belegeren. In de richting von Alikianoe, waar het kamp van kolonel Vassos is, heeft men geschutvuur gehoord. Hoe 't in Tnessalië en op Kreta dan wel gesteld is De 29-jarige kroouprins Konstanlijn, hertog van Sparta, oudste zoon van koning George van Griekenland is dan toch eindelijk naar Larissa vertrokken, waar hij als bevelvoerend generaal zal optreden. Zaterdag in den laten avond had het gedenkwaardige feit plaats, nadat 'smiddags ten paleize te Athene nog de ontvangst had plaats gehad van een in haar woorden heel oorlogzuchtige en wonder dappere delegatie, 't Ging alles heel vormelijk en gewichtig. Na het diuer, dat door de koninklijke familie in intimen kring gebruikt weid, had er in de hofkapel een Te Deum plaats, waarbij de metropolitaan dienst deed. Toen volgde het afscheid en om elf uur vertrok de prius met zijne gemalin prinses Sophie en zijn zuster prinses Marie, door den tuin en de menigte, die er de lucht van gekregen had, bereidde hun geestdriftige betoogiogen. Met het jacht „Sphacteria" aan vaardden zij de reis naar Volo om vandaar Larissa te bereiken. Moet dit nu beteekeuen, dat de regeering te Athene een inval op Turksch gebied beoogt of wel moet, in overeenstemming ook met de gestrenge bevelen aan de aauvoerders om alle geweldplegingen der troepen te voorkomen, des prinsen zending juist bedoe len een kalmeering der zoo hoogelijk opge wonden gemoederen? 't Is moeielijk uittema- ken, in elk geval zullen de mogendheden, alles doen om, bij opening der vijandelijkhe den, den oorlog te localiseeren. Reeds is te Scutari in Albanië een conflict gerezen tusschen Turken en Grieken door een daad van heiligsch nnis. Grieken doodden een zwijn en wierpen Vrijdag (den Zondag der mahomedanen) den kop van het^dier in een moskee cn het lichaam in de bidruimte. Met heel veel moeite slechts, kon de vali een conflict voorkomen en onmiddelijk werden militaire maatregelen genomen toch doodde een Griek een muzelman. En zelfs te Kon- stantinopel vergeten de Grieken zichzij vielen er een Russisch dokter en een luitenant aan, die zij voor Oostenrijkers hielden en verantwoordelijk stelden voor het doen van den kruiser „Sebenico". Met moeite werd geweldpleging voorkomen. Op Kreta hebben de mogendheden of juister haar troepen, geen rusteen interna tionaal detachement onder den Franschen kapitein Perignon en gevormd door driehon derd man (Franschen, Italian:n en Russen) bewaakt nu de bronnen van Boutsounarion, welke Kanea van water voorzien en waarop de insurgenten reeds een bombardement geopend hadden. In Vassos' kamp moeten 130 gevangen mahomedanen uit Malaxa zijn. De Duitsche rijksdag heeft Zaterdag defi nitief de kredieten voor twee nieuwe kruisers verworpen nadat admiraal Hol'man ouder bet gegrinnik der meerderhetd een verklaring van wijlen prins Frederik Karei had voorge lezen, waarin gezegd werd dat Duitschland zonder sterke marine zijn rang van groote mogendheid niet zou behouden. De marine begrooting is daarna aangenomen. Den 13den Maart 11. heeft admiraal Hollmann zijn verzoek om ontslag ingediend en tot heden is daar omtrent nog geen beslissing genomen. Waar schijnlijk zal de zaak eerst na afdoening der rijksbegrooting haar beslag krijgen. In latere berichteu uit Tokat in het Ar- menisch vilajet Sivas, wordt het aantal slacht offers der troebelen van 19 Maart 11. op vierhonderd en zelfs op zevenhonderd geschat. De militaire gouverneur van Tukat Hakkii pacha is afgezethij wordt vervangen door Bekir pacha. De gezanten hebben zich vol daan verklaard over de vervanging van den Vali van Adana door Hussein pacha. mmumu .•XLi-TKMrr *-T3~*u t, Him. tmtêX&mm De Kamer wijdde gisteren een lange ver gadering aan de van den Senaat teruggekeerde begrootingsontwerpen voor 1897Sommige door den Senaat veranderde cijfers werden op het oude bedrag hersteldmet andere wijzigingen vereenigde men zich. Nu moet de begrooting dus weer naar den senaat. De laatst aangekomen boot van Ma dagaskar heeft eenig nieuws gebracht betref fende de jongste gewichtige gebeurtenissen op het eiland. Officieel is dit nieuws niet het is ontleend aan particuliere en dagblad correspondenties. De strijd tegen de Fransche overheersching gaat uit van de edelengeneraal Galliéni steunt op de middenklassen en op de vrijge laten slaven, die zeer Fransch gezind zijn. De afzetting van koningin Ranawalo werd al sedert het eind van December verwacht, toen de generaal haar verbood het paleis te verlaten, tenzij in gezelschap van een Fransch officier. Ieder wist dat het paleis het mid denpunt van de samenzwering tegen de Franschen was. Al deze complotten, zeggen de berichten, zoowel als alle moeilijkheden, welke de resi lent-generaal ontmoet, zijn tc wijten aan den invloed der Engelschen op de omgeving van Ranawalo en haar vrienden. De Engelschen hebben haar gezegd dat de Franschen buitengewone krachtsinspanning hadden moeten aanwenden om naar Tana- nariwo te komen. Onder Laroche was er bijna een opstand ontstaan. Nu evenwel zeiden de tegeustanders der Franschen dat het oogeblik gekomen was Frankrijk werd beziggehouden door de gebeurtenissen in het Oosten en was op het punt met de overige mogendheden van Europa in oorlog le ge raken Aan al dezen onzin en dit gekuip heeft de generaal met één slag een eind gemaakt door de koningin af te zetten. Er heerscht nu rust te Tananariwo en de weg naar Tamatawe is veilig. De Franschen op Madagaskar moeten verontwaardigd zijn over den laster, aan welken Galliéni als iedere Franschman van beteekenis, die succes heeft in zijn vaderland blootstaat. Zij zeggen dat, indien de bevolking op Madagaskar te weten kwam dat de generaal zoo gecritiseerd wordt, er onlusten zouden ontstaan. Zijn terugroeping zou een ware ramp voor het eiland zijn. Het gevaar bestaat daarvoor, naar het schijnt, echter nog niet. Over het algemeen worden de groote verdiensten van den flinken generaal in zijn vaderland wel op prijs gesteld. Omtrent de quaestie der gebouwen, die aan Engelsche zendelingen ontnomen en aan jezuïeten gegeven zouden zijn welke zaak een paar dagen geleden in het Engelsche Lagerhuis ter sprake gebracht is lezen wij slechts Om een einde te maken aan de twisten en den naijver tusschen de verschillende gods diensten, laat generaal Galliéni door een commissie van rechte? lijke ambtenaren, het vraagstuk van den eigendom der religieuse gebouwen onderzoeken. Ook onderhaudelt hij met de Engelsche missiën over den afstand van enkele hunner gebouwen voor het be zettingsleger in ruil tegen de eigendomsover- dacht van die, waarin de Engelsche zendingen thans gevestigd zijn. De Carlisten hebben in hun vereeniging te Saragossa een kind van elf jaar voor een groote vergadeiing laten optreden met een redevoering over het katholicisme en don Carlos. Toen hij dezen >den koning" noemde, viel de commissaris van politie die de ver gadering bijwoonde, het jongske in derede, zeggende dat er maar één koning van Spanje was Alfonso XIII. Er ontstond hierop een hevig tumulthetwelk nog verergerde toen dc commissaris het kind ten tweede male in de rede viel met dezelfde opmerking, De politie ontbond de vergadering, maar groepen schoolden samen op straat en werden slechts met moeite uiteengedreven. De president van de vereeniging, het kind en zijn vader, benevens vele hndere Carlisten zijn gevangen genomen. Londen, 29 Maart In het Lagerhuis leest Curzon de telegrammen van den Engelschen admiraal in de wateren van Kreta voor, behelzende,dat de opstandelingen het bezorgen van levensmiddelen aan de wacht te Malaxa verhinderden. Oudanks een ultimatum van de admiraals waarbij met geweld gedreigd werd volhardden zij i.i hunne vijandelijke houding. De admiraals besloten toen een stemmig, dat het noodig was te bombardeeren en de opstandelingen uit hunne stelling te verdrijven. Op een signaal van den Italiaan- schen admit aal werd het vuur geopend eu hield zes minuten aan. De verovering van het blokhuis (Izzedin door de opstandelingen was te danken aan het vuur van twee Grieksche kanonnen, door Grieksche troepen bediend. De Engelsche admiraal telegrafeerde Zaterdag dat wegens cle herhaalde aanvallen van cle zijde der opstandelingen, cle admiraals de noodzakelijkheid hadden uitgemaakt om de opstandelingen als vijanden le behandelen en binnenkort aan hunne regeeringen om ver sterkingen te vragen teneinde de steden onder hun toezicht tc beschermen. Zondag telegra feerde de admiraal dat de opstandelingen hun succes met hun aanval op het blokhuis hadden laten volgen door het aantasten van het Turksche fort achter kaap Soeda en dat de algetneene toestand op het eiland feitelijk deze is, dat Vassos aan de mogendheden den oorlog verklaard heeft. Deze mededeelingen werden met applaus op de banken der oppositie begroet. Mac Neil riepMoge hij slagen Tim Healy Bravo, Vassos De begrafenis van II. K. II. de Groothertogin van Saksen—Wei mar. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct seint uit YVeimar Vóór de laatste gang werd gedaan naar het graf, waren de familieleden der ontslapene nog in engen kring bijeen, om onder leiding van den hofpredikant Dilthey een laatste plechtige godsdienstoefening voor het afscheid te houden. Oudertusschen bengelden de klokken in stad en land terwijl op de ver schillende verzamelplaatsen in stilte de groe pen zich gingen vormen voor den langen rouwstoet. Om 12 uur werd het hoofdportaal der kerk geopend, waar een zwarte baldakijn met een zilveren kroon was aangebracht. En door twintig hoibeambten en kamerheeren werd langzaam de zware sareophaag naar den lijk wagen gedragen. Aan den wagen, die door acht paarden getrokken werd en met de symbolen van rouw was omhangen, ging een eerwacht van militairen voorateen bataljon infanterie met omfloersde helmen en wapenen stond opgesteld, de geweren presenteerend, en plaatste zich vervolgens aan het hoofd van den stoet, die allengs zich in beweging zette. Voorop een hofkoe.ier met een grooten staf, en achter hem hoftrawanten en dienaren; daarna rouw maarschalken de leeraren en leerlingen van het Sophien-Stift, ambtenaren van het Goethe- en Schillerarchiet enz. Ver volgens cle hooge geestelijkheid, eerst drie roomsch katholieke geestelijken en de Russi sche pope, de laatste met een hooge cylinder- vormige muts op; dan, dichter bij de lijkkist, twintig protestantsche geestelijken, aangevoerd door den reusachligen eersten hofpredikant Spinner. Deze hooge geestelijkewiens leeuwenmanen en groote rood blonde en grijze baard in den wind wapperden als een vaaudel, heeft in zijn trotsche houding en fier voort bewegen meer van een oud Germaanschen krijger dan van een zachtmoedigeu leeraar verkondiger van het Woord. Dicht achter deze groep vau geestelijken rolde de lijkwagen, waarop onder eeu baldakijn met een zilveren kroon de sareophaag ge plaatst was naar alle zijden te zien, als in de kerk bedekt met de vlag van Weimar en de door haar kleur ver zichtbare oranjevlag. Een menigte palmen en bloemen waren op en bij de kist geschikt. Naast den lijkwagen reed de hofkapelmeester op een met een rouwkleed bedekt paard: De einden der vier lange rouwkleeden, die boven van den wagen afhingen; werden door hoog- waarcligheidsbekleeders vastgehouden, en zij hadden moeite de bewegingen van het door den wind opgeblazen doek te bedwingen. Achter den lijkwagen werden op zijden kus sens alle ordeteekenen gedragen die de overledene vorstin heeft bezeten, te midden van de rouwdragenden, onder wie de grijze groothertog gemist werd In diens plaats ging erfgroothertog vooraan iu de groep van familie leden vorstelijke gasten en bijzondere vertegenwoordigers van vreemde souvereinen. Aan de zijde van den erfgroothertog schreed keizer Wilhelm voort, in de uniform van het groothertogelijk garde-regiment. Vervolgens kwamen de groothertog van Baden enz., het corps diplomatique o.a. de gezanten van Oostenrijk, Italië, Spanje en al de leden van het Nederlandsche gezantschap te Berlijn met jhr. Tets van Goudriaan aan hun hoofd. Verder een reusachtige stoet van deputaties van allerlei aard, militaire deputaties, verte genwoordigers van vereenigingen voor kunst, voor wetenschap enz. De stoet, waarvan het passeeren een uur duurde en die zich zeer langzaam voortbe woog, bereikte tegen 1 uur den ingang van het kerkhof. Een zacht stijgende allee, met oude bootnen beplant, voert naar de kapel met het vorstelijk graf. Bij het portaal van de kerk had zich in- tusschenterwijl de kist van den wagen genomen werd, de geestelijkheid in een halven kring opgesteld om met gebed het lijk in ontvangst te nemen. Op het oogenblik dat de sareophaag den drempel van het bedehuis overschreedverhief zich in de kerk het volgende koorgezang Wohl auf, wohl auf, zum letzten Gang Kurz ist der Weg, die Ruh' ist lang; Gott führet ein, Gott führet aus, Wohl auf hinaus Klein bleiben ist im Erdenhaus Ein Festschmuck is der S&rge Tuch, Ein Siegeszug der Leichenzug, Triumph, der Herr macht gute Bahn, Sein Kreuz voran Das winkt uns, deutel himmelau Nadat de laatste toon was weggestorven en de vorstelijke persouen biddend rondom de kist waren komen staan begon de eerste hofprediker Spinner de redevoering ter ker kelijke inzegening waarvoorgelijk reeds is meegedeeld, de bijbeltekst en de inhoud door de groothertogin persoonlijk, iu herhaalde gesprekken met haar trouwen en vertrouwden zielverzorger waren bepaald. Na zijne rede volgde de kerkelijke zegen en daarop zonk de sareophaag ouder de machtige tonen van het Ein leste Burg in de donkere diepte van den grafkelder. Langzaam liep de kapel leeg en de vele duizenden van de lijkstaatsie stroomden terug naar dc stadwaar op de treuraltareu de vlammen nog hoog opflikkerden. De hevige regenvlagen, die den ganschen morgen gevallen waren, hielden op toen de treurstoet onder weg was, en ook tijdens de begrafenis bleef de hemel droog. Onder de vele deputaties was er een van de Berlijnsche vereeniging Nederland en Oranje, bestaande uit de twee professoren Dubois en Van 't Hoff, die nog voor hunne vereeniging een krans in de kapel hadden neergelegd. Deze krans kreeg een eereplaats aan de sareophaag. De correspondent seiöt nog de volgende bijzonderheden Gedurende de plechtigheid iu de kapel zong het koor nog: >Wenn ich einmal soil scheiden" en >Selig sind die dem Herrn sterben>. Toen de kist in de grafkelder neergelaten en daar opgesteld was, daalde de keizer in den kelder at eu legde den krans, dien hij medegebracht bad, aan de linkerzijde der kist neer. Op het deksel lag de krans van den hertog van Mecklenburg. Met den keizer daalden in den kelder af de prins regent van Brunswijk, de erfgroot hertog van Weimar en de prinsen Bernhard eu Ernst. Boven bleven daarentegen de hoogbejaarde groothertjg van Baden en de koning van Saksen, die voor het trappenloopen bevreesd waren. Teu slotte raag ik nog zeggen, dat in den begrafenisstoet iu het bijzonder indruk maak ten de twee talrijke groepen van jonge meisjes en diaconessen, allen leerlingen van de zoo edelmoedige stichtingen van de groothertogin. Ik heb nog nooit een vorstelijke lijkstaatsie gezienwaarin zoodanig eene schare van treurende vrouwelijkheid in het diepe zwart vooraf ging. De keizer is vroeg in den middag weer vertrokken. Hij is te Weimar alleen voor de begrafenis geweest. Zaterdagochtend is in den Piraeus het stoomschip Herakleon door zes of zevenhon derd gewapende Grieken en Kretenzers be stormd hei schip had meel aau boord voor het Tnrksche garnizoen te Chania, 25,000 eieren, voor de Russisshe vloot bestemd, en ook eenige mondbehoetten voor de Engelsche vloot. De gezagvoerder werd gedwongen, de geheele lading te ontschepen of over boord te werpen. Ook is een stoomschip van de Egyptische lijn iu den Piraeus aangehoudeneen Ar- meensche gevangene, die naar Konstantinopel gebracht zou worden, werd in vrijheid gesteld. Volgens de bladen deed de politie vergeefsche pogingen om dit te beletten. Men zegt dat kolonel Vassos er niet in geslaagd iszich door lichtsignalen in be trekking te stellen tot een post op het eilandje Antikythera; hij heeft medegedeeld dat hij 130 Turksche gevangenen in zijn kamp had, waarschijnlijk zijn daar de 43 Turken bij, die in het gevecht bij Malaxa gevangen werden genomen. Het heeft weinig gescheeld of deze gevangenen waren omgebracht, toen de grauaten van de oorlogsschepen der mogend heden door het blokhuis van Malaxa sloegen en een christen en twee Turken doodden maar dank zij de tusschenkomst van een der leiders van de opstandelingen, zekeren Manos, die te Oxford gestudeerd heeft, bleef hun leven gespaard. De opstandelingen zijn vooral woedend op de Engelschen. Een correspondent van de Times was bijna vermoord, en toen de schout*

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2