Nummer 28. Donderdag 8 April 1897. 20'' Jaarguuu. L Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen* Protectie-beweging. ANTOON TIELEN Industriëelen FËÜÏLLÉTÖW. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalipsck ra Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opma ken van het verslag over 1896. Heeren industriöelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De hamer van koophandel en fabrieken voornoemd Waalwijk, April 1897. INGEZONDEN. WAALWIJK, 5 April 1897. Mijnheer de Redacteur, Gelieve plaats te geven aan onderstaande circulaire, die mij heden door een vakgenoot van buiten werd toegezonden. Bij de groote vlucht, die de beweging om protectie te krijgen voor landbouw eu nijverheid in ons land neemtmag onze streek niet achter blijven Looierij en schoenfabriek beide kwijnenen alleen eene oordeelkundig toe gepaste bescherming tegen de vrije concur rentie van het buitenland kan die vakken van totalen ondergang redden. Meermalen werd dit door bewijzen ge staafd en niemanddie met den toestand bekend is, zal dit betwisten. Looiers en schoenfabrikanten van Waal wijk en omstreken, leest deze circulaire met. aandachtLaat den oproep der ondertee kenaars niet onbeantwoord deukt, er aan dat uw financieel belang er in de hoogste mate mede is gemoeid! Spaart thans uw rijks daalder nietKleingeestige zuinigheid be droog reeds zoo vaak de wijsheid Denkt er aandat zóó ooit wij thans in de naaste toekomst kans van slagen hebben! Een speciale aansporing aan de Kamer van 45 Het kan zijn, dat hij mij of iemand anders verbeeldt te beschermen. Dat zou een grap zijn I Doch wie het ook zijn zal, ik zou er mijn leven voor geven, dat het niet de juiste persoon is. Hij zou u evengoed schuldig gelooven als dien anderen persoon, den moordenaar I Madeline leunde tegen een boom, hijgende, sprakeloos. Roger Harvey vei volgde met de oogen die oogen, die haar gedurende haar onschuldige kindsheid een verschrikking waren geweest op haar gelaat gericht. Indien hij nog langer blijlt waar hij is, zal hij onaflosbaar zijn. Zijn gezondheid, zijn geest zullen gebroken zijn. Thans moet hij gered worden, wil hij ooit weer vrii zijn. Indien hij nu vrij is, bestuat er geen reden, waarom hij zijn loopbaan niet zou beginnen, waar hij vier jaar geleden eindigde. Ziju naam zal onbevlekt zijn als te voren en zijn moed, dien liij getoond heeft door te zwij gen, zal hem tot een held maken in het oog der wereld. De heele zaak zal hem eerder goed dan kwaad gedaan hebben. Hij zal in staat zijn den ouden ijver te toonen en ik durf zeggen, dat het uitwisechen van zijn schande vele jaren aan het leven van den ouden rechter zullen toevoegen. Hii hield op zich plotseling de vrouw herin nerende, die hij buiten de hekken van Holcombe Park had verlaten. Doch het volgende oogenblik sprak hij weer: Indien ge hem werkelijk zoo lief hebt, als men mij verteld heeft, waarom hebt ge geen opof fering voor hem over? En het zal geen gruote opoffering voor u zijn, daar ge toch voornemens waart hem vaarwel te zeggen. Door eenvoudig uzelf op te geven haalt ge hem zelf uit den afgrond; ge koopt het geluk en de eer waar ge zoeveel zelf van verwacht, voor hem terug. Uwe liefde schijnt mij niet veel waard, indien ge Koophandel zal wel niet noodig zijn Ik ben er van overtuigddat zij spoedig van zich zal doen hoorenen voorzeker zal het haar niet aan medewerking ontbreken. Geachte redacteur, voorloopig mijn dank voor de plaats, die gij mij schenkt. Ik weet hetmet al onze bezwaren tegen den vrij handel zult gij niet kunnen sympathiseeren, maar het belang, dat op het spel staat, is voor onze streek zóó grootdat wij van u durven vragen u in dit geval aan het ge voelen der meerderheid van uwe lezers te onderwerpen. Hoogachtend EEN LOOIER. Het comité tot bescherming van den natio- nalen arbeidlandbouw en nijverheid komt tot u met het dringend verzoek zijn streven om ons land voor verderen achteruitgang te behoeden te willen steunen. Het comité door den stijgenden nood in het leven geroepen wil redding trachten te brengen eu ziet geen ander middel tot uit komst dau in eene herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten in het belang van den nationalen arbeid landbouw en nij verheid. Een eerste voorwaarde toch lot geluk van een volk is, dat ieder zijner leden, die kan en wil werken, een loonend arbeidsveld vindt overeenkomstig zijn aanleg en krachten, en om daartoe te geraken is hetnu in schier alle landen zoowel binnen als buiten Europa bescherming bestaat in de eerste plaats noo dig, dat de nationale arbeid landbouw eu nij verheid als noodweer tegenover het buitenland, door het heffen van matige invoerrechten op buitenlandsche productie, worde beschermd. Het comité is tot het doen der eerste stappen den 17 Februari jl. te Utrecht te zamen ge komen en heeft daar besloten te trachten dat doel te bereiken door het maken van propa ganda het werven van leden en het vormen van provinciale en plaatselijke afdeelingen. Omtrent het inwerken op de verkiezingen voor de Staten-generaal werd het navolgend besluit genomen pggg.üi'gyjg.!.iil_ilij ■wji"11. dat niet voor hem over hebt. En buitendien is Roper met al zijn gebreken zonden, zoo ge wilt een mooie kerel. Ik hoor zelfs dat hij hier een goeden naam heelt gekregen. Ik zou mij erg verwonderen indien niet menig meisje zelfs met geld blijde zou zijn hem te hebben. Madeline huiverde. Langen tijd zweeg ze. Toen vroeg ze met zachte, wanhopende stem wilt ge zweren voor het oog van God, dat ge weet zonder twijfel, wie het was, die William Talbot vermoordde en dat ge den moordenaar tot iederen prijs bekend zult maken, indien ik kapitein Roper huw Ik zweer het, God is mijn getuigeantwoord de hij gretig. Ik ben niet juist altijd een man van mijn woord, doch moge God... Stil I stil I Ze strekte de handen uit als vreesde zc wat hij zou zeggen. Dan stem ik toe Ik kan nooit zijn vrouw, ik zal zijn verlosster wezen I Z° leunde met het brandende voorhoofd tegen een tak van den boom en murmelde als tegen zichzelf Het is het edelste wat ik doen kan. Plotse ling hief ze haar bleek gelaat weer op. Wat van zijn erfenis 1 vroeg ze. Krijgt hij haar terug Roger glimlachte wonderlijk. Dat zal een zaak tusschen hem en onzen mooien kapitein zijn, antwoordde hij. Kapitein Roper zal zich bitter op u wreken, indien hij zijn erfenis verliest, zei Madeline. Zal niets u uw woord ontrouw doen worden? Hij schudde het hootd. Neen. Hier zie ik een weg, dien gij nog niet zien kunt. Doch ge kunt vertrouwen, dat de weg bestaat. Ze boog het hoofd. Ik zal u vertrouwen. Ze legde hare hand op zijn borst en hief het hoofd naar hem op. Ge moet u herinneren, dat ge mij eenige vergoeding schuldig zijt, zei ze ernstig. Gij zijt het die mijn hart verhard en de rein heid van mijn leven bezoedeld hebt en mijn liefde tot een verschrikking in plaats tot een vreugde gemaakt hebt. Bij de lieiae Gods en de nagedachtenis mijner moeder, bedrieg mij niet. Het comité tot bescherming van den natio nalen arbeid, landbouw en nijverheid, zijnen leden vrijheid latende voorop te stellen de beginselen der staatkundige partij waartoe zij behooren of met welker beginselen zij zich homogeen verklaren, verlangt van zijne leden, en verzoekt allen, die zijn doel en streven op prijs stellen ieder voor zich in zijn kring en in zijne kiesvereeniging, bij het stellen van candidaten voor de staten-generaal, dien can- didaat hunner richting en begiuselen den voor rang te helpen erlangen, die verklaart te zullen medewerken tot het verkrijgen eener herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten. Met deze eerste stappen zal voorzeker een ieder, die het streven van het comité toejuicht, zich kunnen vereenigen en het zal hen allen een aansporing zijn om mede te werken ten einde ons doel te bereiken. Zal echter het streven van het comité tot eenige resultaten leiden dan is het lo. noodig dat de beweging gesteund wordt door een groot aantal personen en 2o dat het comité over ruime geldmiddelen kan beschikken, ten einde propaganda te kunnen maken. Het komt .daarom tot u met het dringend verzoek wel te willen toetreden als lid der vereeniging, tegen eene jaarlijksche contributie van f 2,50 of meer en daarvan kennis te geven aan een der voorzitters van de provinciale afdeeiingeu. Laat niet de overweging «het zal buiten mijn steun wel terecht komen" u weerhouden toe te treden. Een zoodanige gedragslijn toch, door velen gevolgd, doet ieder pogen mislukken en mag een hulp verleenen aan de tegenstan ders genoemd worden. Bij ons streven vooral moet het getal groot gewicht in de schaal leggen. Steunt ons dus met al uwe krachten in het hij uitstek nationale werk dat wij on dernemen. Het is niet ons doel de zege te verschaften aan deze of gene partij; zooals men gezien heeft laten wij ieder geheel vrij wat betreft de beginselen van de staatkundige partij, waartoe hij behoort of welke hij huldigt, maar wij vragen uwe hulp in den nationalen strijd voor onze volkswelvaart, voor onzen nationalen arbeid, landbouw en nijverheid, een strijd waarin mannen van alle partijen uit vader landsliefde aan onze zijde kunnen en moeten staan. S 8 s t I Wie ia dat Ze luisterden een oogenblik. Er komt iemand ae laan door Kom hier op het gras in de schaduw. Waarom? zei Roger. Ik mag gezien worden. Ik ben ontslagen en heb recht hier te zijn. Ik heb het recht, verstaat ge, het vecht hier op Andley Court te zijn. En buitendien, ik ken die voetstappen. Roper is in aantocht. Zeg hem geen woord over de voorwaarden, waarop ge toegestemd hebt zijn vrouw te worden. Madeline week met een gevoel van doodelijke koelheid terug. Wie voor den dis daar? vroeg de kapitein op ruwen toon, terwijl hij naderde. Hij had klaarblijkelijk Madeline hooren be wegen en mogelijk reeds den man onder den boom herkend. Een oude vriend, antwoordde Roger Harvey zoo luid als hij kon. De naderende voatstappeu hielden voor een oogenblik op en kwamen toen snel nader. Gij, Harvey Bij den hemel, zijt ge vrij Waarom ter weid zijt ge hier gekomen? En wie is er bij u Ik ben er zeker van, dat ik een tweede hoorde. Die tweede persoon is Madeline, ik heb uw zaak bepleit, mijn waarde. Ik heb haar voor u gewonnen. Nu ze van mij hoort, dat Anson het wachten niet waard is, stemt ze toe uw geduld te be- loonen. Ze wil u huwen zoo gauw als ge maar wilt. Rutherford Roper stond voor een oogenblik verwonderd. Dit was heel anders dan het antwoord, dat hij in den vooravond van haar ontvangen had. Het onverwachte van deze mededeeling en de wetenschap van Roger Harvey's bekwaamheid in het liegen, weerhielden hem één oogenblik te gelooven. Hij schreed over het gras naar de plaats waar Madeline stond. Is het waar? vroeg hij. Het was wellicht goed dat ze in de schaduw het hartstochtelijke licht in zijne oogen niet zien kon. Ja, antwoordde ze kalm. Ze maakte een beweging om heen te gaan, doch hij weerhield haar. Het comité voornoemd Mr. A. D. van Assendelft De Coniugh, te Lei derdorp, prov. voorzitter in Zuidholland. J. Bosch Bruist, burgemeester to Nieuwleusen, prov. voorzitter in Overijssel. Mr. A. Ph. R. G. Baron van den Borch van Verwolde, lid van ged. staten, te Laren, prov. voorzitter in Gelderland. J. Doornbosch, burgemeester, lid der prov. staten, te Ballo, prov. voorzitter in Gro ningen. Jhr. R. A. van Holthe tot Echten, inspecteur der staatsspoorwegen te Utrecht, prov. voorzitter voor Utrecht. J. Koomen Hz., burgemeester te Winkel, prov. voorzitter in Noordholland. H. Klinkert, leerlooier te Meppel, prov. voor zitter te Drenthe. T. W. Overmeer, houthandelaar te Leeuwar den, prov. voorzitter in Friesland. Mr. Th. G. M. Smits van Oyen, lid van ged. staten Eindhoven prov. voorzitter in Noordbrabant. P. J. Truyen lid van de tweede kamer, te Meyel, prov. voorzitter in Limburg. Voorts traden als lid der vereeniging toe de heeren C. Aarden lid der prov. staten, te Stand- daarbuiten. Jhr. Mr. L. II. J. M. v.an Asch van Wijck burgemeester, lid der prov. staten, te Veenendaal. C. L. Bressei-s, lid der prov. staten, te Dongen. P. Backx, notaris te Wieringerwaard. J. Borst, burgemeester, te Delfszijl. P. van Bergen, landbouwer te Alten. P. A. Baron van den Borch van Vorden, lid der prov. staten, te Vorden. J. Beekman, handelaar te Assen. W. Bruins Slot Pz., veehouder te Hoogeveen. Dr. H. de Boer, predikant te Wieringerwaard. M. Ten Cate, voorzitter van de Ilandelsver- eeniging te Winschoten. Jacob B. Citroen, industrieel te Amsterdam. C. Cockuyt, fabrikant te Jutphaas. J. J. Duynstee, grondeigenaar te 's Hage. Jhr G. J. J. J. M Dommer Van Poldersveldt, lid van ged. staten, te Eibergen. Mr. Max van Darn, lid van de prov. staten, te Breda. II. W. Dros, fabrikant te Beusekom. Plotseling haar geen tijd gevende hem te ont wijken, sloeg hij de armen om haar heen en kuste haar. HOOFDSTUK XLVI. Anson, een goede kennis var, u, die zijn nan ra niet wilde noemen, heeft mij verzocht u dit te toonen. Lees het spoedig, want de directeur doet de ronde en kan alle oogenblikken hier zijn. Shackletord was de cel binnengetreden met een stuk bedrukt papier in de hand. Het was in een brief von miss Blake aan de gevangenbewaarder ingesloten geweest met het verzoek het terstond aan den gevangene te geven, Frank Anson's vervallen gelaat, hetwelk op het zien van Shackleford onheilspellend verduis terd was, klaarde bij deze woorden op. Deze man was zijn tyran, zijn verschrikker gedurende al deze maanden geweest, en in den laatsten tijd was het leven onaer zijn vervolging zoo ondragelijk geweest, dat de ongelukkige ge vangene het een of ander uur vreesde zijn ijzeren zelfbeheersching te zullen verliezen en met één sla? den onderdrukker op den grond te zullen vellen er, hem onder den voet vertreden. Hij, de gevangene, wi.-t, dat hij de kracht tot dien slag bezitter, zou. Nu was hij zwak, pijnlijk zwak, veranderd in een schim door het voortduiend ondergaan van straffen, welke de leugenachtige tong van dezen man hem bereid had, doch hij wist, dat wanneer zijii macht van stil lijden en verdragen hem ten laatste begeven zou hebben, zijn heilige veront waardiging, tot tijdelijke krankzinnigheid gedre ven, heni de kracht zou verleenen dien slag te slaan. Dan kome wat kome Hij verbeeldde zich, dat sedert de brief van Trimball hem bereikt had de vervolging heviger was geworden. Schackleford's gedrag was sedert zeer vreemd geweest. Hij had geweigerd een antwoord aan Trimball te zenden en had gedurende verscheidene dagen met onverklaarbaren angst naar den inhoud van Trimball's brief gevischt. Toen schijnbaar zeker va zijn zaak had hij opgehouden te vragen en was hij. met verdubbelde gestrengheid te werk gegaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1